F0CK1NK In de 2e klasse weer een Zeeuwse derby, nu tussen Axel en Goes xt JIMMY en de Spoken van Siakenborgh 1 BESSEN VAN SPORT--ïï Smiths wekkers M KLAMM DONDERDAG 18 OKTOBER 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WINST VOOR MIDDELBURG EN HULST? R.C.S. moet tegen Grenswachters leiding van 3e klasse D behouden Omdat zondagmiddag de eersteklasser Vllsslngen niet binnen de lijnen zal komen, is de meeste aandacht ln het a.s. weekeinde gericht op de Zeeuwse tweedeklassers. Weer staat hier een Zeeuwse derby op het pro gramma: Goes Axel. Nog altijd bengelt Axel zonder één winstpuntje onder aan de ranglijst. Vorig jaar had deze Zeeuws-Vlaamse club echter ook geen sterke start, maar liet vervolgens verrassende prestaties zien. Het ziet er echter naar uit, dat Axel tegen het goed gestarte Goes zondagmiddag nog niet veel kans zal hebben. Hoewel beide andere tweedeklassers ook beslist niet hoog op de ranglijst staan, ziet de nabije toekomst er voor Mid delburg en Hulst toch niet donker uit. Middelburg moet nameiyk op eigen veld kunnen winnen van TJno Animo en het zou ons tegenvallen als Hulst op eigen veld verloor van B.S.C. In de derde klasse C speelt Zierik- zee ook op eigen veld. Er zit daarom voor de Schouwenaren in de wedstrijd tegen R.K.C. een redelijke kans op een gelijk spel. Enkele interessante wedstrijden zijn vastgesteld voor de derde klasse D. Zo krijgt Terneuzen Zeelandia op be zoek. De Zeeuws-Vlamingen zijn ken nelijk van plan in de voorste gelede ren te blijven en we geven de Middel burgers dan ook niet veel kans. We verwachten niet, dat R.C.S., wiens positie aan de leiding nog erg wankel is, zondag die leiding zal verliezen, want de Souburgers moeten op eigen veld kunnen win nen van Grenswachters. Corn Boys zal er echter wel voor waken geen terrein te verliezen en daarvan wordt R.K.F.C. het slachtoffer. Zeeland Sport lijkt ons tot grotere daden te komen dan in de vorige competitie en ook al missen de Vlis- singers een belangrijke schutter uit hun voorhoede, toch kunnen zij win nen van Hontenisse, M.E.T.O. is bij kans verplicht te zegevieren over Steen en O.D.I.O.Biervliet kan wel eens op een puntenverdeling uitlopen. In-de vierde klasse G geven we Burgh een goede kans op de winst in de wedstrijd tegen Steenbergen. Een lastige wedstrijd zal het echter wel zijn voor de Schouwenaren. CLtnge, l/uctor, Breskens en Aar denburg dringen momenteel om het uitelndeiyke bezit van de eerste plaats ln de vierde klasse H. Leider Clinge kan de voorsprong behouden door een zege op Sluiskil, maar Aardenburg zal verder achterop raken, want Bres kens lykt ons sterker. Ook Luctor heeft een redelgke kans terrein te ver liezen, want Hansweertse Boys is nog altyd een gevaarlijke ploeg. Verder kan Oostburg van 's-Heer Arends- kerke en Yerseke van Ria W winnen. Programma (De cijfers achter de wedstrijden geven de verwachte uitslagen aan: 1 is een overwinning voor de thuis club; 2 is een zege voor de bezoekers en 3 is een puntenverdeling.) EERSTE KLASSE C Brabantia Alliance 1 T.S.C. Kimbria 2 S.C. Emma De Spechten 2 V.S.V. '34 Roermond 3 M.O.C. '17 Maurits3 TWEEDE KLASSE B Goes Axel1 Hulst B.S.C1 Middelburg Uno Animo1 R.A.C. Rood Wit1 Taxandria Roosendaal 3 Internos W.V.01 DERDE KLASSE C W.S.C. R.W31 Heusden V.E.S. '35 Hero Dongen Virtus De Schutters 1 Veerse Boys R.K.D.V.C1 Zierikzee R.K.C DERDE KLASSE D Terneuzen Zeelandia 1 R.K.F.C. Corn Boys 2 O.D.I.O. Biervliet 3 R.C.S. Grenswachters 1 Zeeland Sport Hontenisse1 M.E.T.O. Steen - VIERDE KLASSE G R.S.V. D.E.V.O Steenbergen Burgh Nieuw Borgvliet S.C. Gastel2 Halsteren Kaaise Boys VIERDE KLASSE H Oostburg 's-Heer Arendskerke Hansweertse Boys Luctor Ria W Yerseke Breskens Aardenburg Sluiskil Clinge LEZERS SCHRIJVEN Kermis aan de grens Honderden automobilisten, die zo: dag op weg waren naar de interland voetbalwedstrijd België-Nederland, zijn bij Putte (N.B.) de dupe gewor den van een onverantwoordelijke maatregel. Aan de grens van het dorpje werd hen nl. medegedeeld, dat zij de grote weg niet mochten volgen, maar terug moesten keren en over Zandvliet moesten rijden. Waarom werd er niet iemand geposteerd op de laats, waar het verkeer werd omge- ;gd? Als reden werd opgegeven, dat er kermis was in Putte. Voor de ze kermis, met of zonder kramen, werd nota bene 's morgens al het ver keer over vrij slechte en bochtige binnenwegen gestuurd. Er hing een dichte mist, zodat het voor automobi listen, die ter plaatse niet bekend wa ren, een ernst ure handicap was onder deze omstandigheden over smalle landwegen te lijden. Nog erger en on- verantwoordeiyker was het s avonds. Ook toen was de mist erg dicht en men kon vele automobilisten uit hun wagen zien stappen en de weg oplo pen om zich te oriënteren. Als er hier geen ongelukken gebeurd zyn is dit zeker niet te danken aan hen, die de ze onverantwoordelijke maatregel na men terwille van een dorpskermis. Is er geen andere mogelijkheid? Kunnen die paar kramen niet in een andere straat of langs een ander weg opgesteld worden? Dit is mijns in ziens niet alleen wenselijk, maar ook hoogst noodzakelijk. Een automobilist. De beste bessen f 5-95 per literkruik RES. TWEEDE KLASSE O Axel II Breskens II 1 Vlissingen m Goes n 2 Middelburg III Vlissingen II 2 Zeeland Sport n Hontenisse II1 R.C.S. H Terneuzen II1 Belg Verplaetse won in Putte wegwedstrijd. In het grensplaats je Putte is dins dag een wielerwedstrijd voor profs en onafhankelgken over 150 km ver reden. Winnaar werd de Belg Ver plaetse, die ongeveer 800 meter voor de finish demarreerde en onbedreigd over de eindstreep ging. De sprint van het grote peloton werd gewon nen door de Belg Rik van Looy, die dus tweede werd. De derde plaats werd opgeëist door de Belgische weg- kampioen André Vlaeyen. De Zeeuw se renner Jantje Westdorp uit 's- Heerenhoek bezette de 21e plaats. Wim van Est was betrokken Dij een valparty, die ontstond bij de Belg Van Genechten. De Nederlandse kam pioen verliet de baan om zich te la ten verbinden. Plattelandsschool in Amerika door ontploffing verwoest. Een zware ontploffing heeft de plattelandsschool te Greenup in de Amerikaanse staat Kentucky volledig verwoest, enige minuten nadat de on derwijzeres, die de deur niet kon open krijgen omdat het slot haperde, de 42 leerlingen naar huis had gestuurd. Na de ontploffing is bij de school een stuk lont gevonden en achteraf is gebleken, dat bg een mijn in de buurt van Greenup een halve kist dynamiet gestolen was. Wie de aanslag op de school gepleegd heeft is nog niet be kend. Mao achter Pools streven naar onafhankelijkheid? Volgens het onafhankelijke blad „France Soir" heeft de Chinese com munistische leider Mao Tse Toeng de Poolse communisten onlangs aange moedigd, te volharden in hun pogin gen om politieke onafhankelijkheid van Moskou te verwerven". Het blad haalt een „uitstekende bron" aan. Olympische ai riers van Nederland, de zwem mer Wim de Vreng en de bok ser Rikus Teters zyn hevig ge desillusioneerd en down. Wer kend hebben zy Melbourne we ten te bereiken, hopend in de Olympische ploeg opgenomen te worden. Maar hun kansen zyn thans praktisch nihil Teters vertelt: „Het kost Hol land alleen maar mijn verblijf van drie weken in het Olym pisch dorp, maar ze hebben be sloten om geen boksers in de ploeg op te nemen. Mfjn enige hoop is nu nog dat de hou ding van het N.O.C. als door een wonder veranderen zal." De 23-jarige Teters is bantam- kampioen van Nederland en hij traint op het ogenblik hard in de boksschool van Ambrose Palmer, een Australische ex- kampioen by de profs. Palmer zegt dat Teters een betere in druk maakt dan Iedere Austra lische bokser die voor verkie zing in de Olympische ploeg in aanmerking zou kunnen ko men. „Zijn training met onze jongens bewgst dat hg beslist waard is gekozen te worden", aldus Palmer. WONDER. De boezemvriend van Teters de 26-jarige Wim de Vreng, hoopt ook nog op een wonder. Hij zegt dat het N.O.C. hem voor de taak heeft gestéld om voor 20 oktober de 100 meter in 57,5 sec. te zwemmen. „Dat lukt niet. Ik kan onmo gelijk deze tijd zwemmen. Al les is fout gegaan vanaf het ogenblik dat we in Australië arriveerden. Rikus en ik héb ben op de boot gewerkt in de hoop dat onze gage ons tijd zou geven voor de training. Maar we hebben ons loon pas verle den week dinsdag ontvangen, een maand te laat. Inmiddels moesten we werken voor de kost. Ik heb ploegendienst ge daan in een Volkswagen-fa briek en alles aangepakt om de kost te verdienen. Mevrouw Ans Timmermans, die in Melbourne woont en als begeleidster van de Nederland se zwemploeg is aangewezen, heeft me prachtig geholpen bij de training. Op het ogenblik logeer ik in het huis van haar en haar man. Ik geloof' stellig, dat ik m\jn tijden nog heel wat zou kunnen verbete ren als ik een paar weken extra zou krijgen. Tenslotte ar riveert de Nederlandse ploeg pas de lbe november. Op het ogenblik ben ik ongeveer 6 se conden langzamer dan de li miet die voor mij gestéld is en ik ben volkomen uit vorm. Ik heb mijn zaak en al het andere verkocht om in Melbourne te kunnen komen, maar de le vensomstandigheden en het geld hebben mijn poging doen mislukkenaldus De Vreng. kaleidoscoop p« h( NIET IN STAAT. Over De Vreng zei mevrouw Timmermans: „Wim heeft veel >ech gehad. Ik heb geprobeerd tem te helpen, maar met een moeilgke kwalifieatietijd en ook met onvoldoende gelegen heid tot trainen en zorgen over werk, is hij op het ogenblik beslist niet in staat het te ha len. Hij is duidelgk in vorm achteruit gegaan, hoewel hg zich misschien nog zal herstel len voor de aankomst van de Nederlandse ploeg." Mevrouw Timmermans vertelde verder nog: „Ik geloof niet dat de reis de vorm van de Neder landse atleten zal schaden. Ik heb deze kwestie met chef de mission Kees Kerdel besproken toen hij hier was en wij menen dat het 't beste is dat de Ne derlandse ploeg pas kort voor de spelen arriveert, waardoor ze weinig tijd ^eeft in vorm te rug te lopen GEEN HONGER. We kunnen dit rubriekje ook besluiten met wat Olympisch allerlei. Tweehonderd chefkoks uit de gehele wereld aange trokken, zullen zolang de Olympische spelen duren voor de atleten zorgen. Zy worden daarby gesteund door een or ganisatie die is opgebouwd na twee iaren van studie en voor bereidend werk, een organisa tie die er borg voor kan staan dat iedereen kan eten wat hU wenst. Een speciale voedings- en huisvestingsorganisatie", die onder leiding staat van een ge pensioneerde brigade-generaal, lieeft een hoteleigenaar met 'n staf van helpers laten rondrei zen om overal in de wereld na tionale schotels te zoeken, van al deze gerechten een lijst te maken en deze lijst ter goed keuring aan de deelnemers van de Olympiade voorgelegd. Er werd bij vermeld dat aanbeve lingen welkom vjaren en dat men zélfs zijn eigen chefkoks mocht meenemen. Tot nu toe hebben alleen de Russen laten weten dat zij één, en misschien twee eigen chefkoks zullen meebrengen. GROTE VOORRAAD. Uit het buitenland heeft de or ganisatie van de brigade-gene raal 160 chefkoks aangetrok ken, die meteen de kans Kregen te emigreren naar Australië want de organisatoren betalen hun overtocht als zg na de Olympiade in Australië willen blijven. „Deze mensen kunnen dan wellicht de standaard van onze voeding nog hoger bren gen", zo werd opgemerkt. On- f eveer de helft van de aange- rokken chefkoks komt uit de internationale topklasse en Australië hoopt dat juist deze tovenaars na de Olympiade zul len blgven. 3Ien heeft een grote voorraad aangelegd van de meest gebrui kelijke maar ook de meest ongebrulkelgke nationale schotels. In het Olympische dorp zullen ruim zesduizend maaltyden reserveerd worden waarvoor men thans al heeft ingeslagen: tien ton boerenbo- ter, zes ton kaas. een half mil joen eieren. Tachtig ton verse groenten zullen verder nog ge consumeerd worden en 16.090 broodjes. 60 ton vers fruit, 150.000 liters melk, 100 ton vlees en 80 ton rijst. De Amerikaanse architect Frank Lloyd Wright heeft aan de pers zijn plan voor een meer dan 1600 meter hoog gebouw in Chicago getoond. Het gebouw zal de vorm krijgen van een degen met het ge vest in de grond. Het zal 528 verdiepin gen tellen, bekroond door een toren van 150 meter hoog. Er zullen 130. kunnen werken. vanaf f 9- 73 UIT DE HIER VRIJDAG 19 OKTOBER. HILVERSUM I. 402 m 748 kc/s. 7.00— 24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws, 7.10 Gewijde muz. 7.15 gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. Nws.- en weerber. 8.16 Oram. 8.50 Voor de hulsvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 School radio. 10.05 Gram. 10.30 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Pianoduo. 12.30 Land- en tulnbouwme- ded. 10.33 Lichte muz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws, 13.20 Lichte muz. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Gram. 14.30 ld. 15.00 Schoolradio. 15.30 Metropöle-orken solist. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Boek- bespr. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muz. 18.05 Idem. 18.30 Vra- 36. De toren van de kerk had nauwelijks twaalf maal geslagen, toen Jlmmy tot zijn stomme verbazing be merkte, dat hij niet meer alleen in de grote zaal van „Stakenborgh" was. 'Op een afstand van een meter of tien van hem vandaan bewoog zich een vreemd soortige gestalte, die op het eerste gezicht inderdaad Iets spookachtigs bezat. Met een beetje fantasie kon men er zelfs een vrouwenfiguur in herkennen. Er straalde een paarsachtig licht van de gedaante af. Jim my keek heel geïnteresseerd toe en hij constateerde tot zijn genoegen dat hij niet de minste vrees koester de„Goeienavond", zei hij, „kan ik misschien iets voor U doen?" De gedaante reageerde niet, maar schreed langzaam verder. „Kan er geen antwoord af?" vroeg Jimmy op spottende toon. Hij stond op van de bank in de nis waarop hij wat had zitten uitrusten en liep op de gestalte toe. Op hetzelfde ogenblik weerklonk er een kreet die hem door merg en been ging en die inderdaad niets menselijks had. Jimmy deed een sprong naar voren en wilde zich met zijn volle gewicht op de gedaante werpen, maar deze was verdwenen, was als het ware ln de vloer gezonken Jimmy knipte zijn lantaren aan en liet de lichtbundel door de grote zaal spelen. Er viel niets verontrustends te ontdekken. Jimmy doofde daarna zijn licht en ver stopte zich ijlings in een andere nis. ,,'t Is knap ge speeld", mompelde hij. ,,'t Is dat ik absoluut niet in spoken geloof, anders zou ik op dit ogenblik van mijn geloof bekeerd zijn genbeantw. 18.45 Pianospel. 18.00 Nws. 18.10 Regeringsuitz.: Rubriek: verklaring en toelichting. Kredietverlening aan mid den- en kleinbedrijf, een uitz. over mid denstandsvoorlichting, waarin opgeno men een vraaggesprek met een directie lid van de Nederlandse Middenstands- bank. 1920 Regeringsuitz.: Emigratieru briek: Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.30 Verz. progr. voor de mil. 20.30 Act. .20.45 Amateursultz. 21.10 Be proeving van de nacht, hoorsp. 22.15 Operaconc. 22.40 Ouder worden en oud zijn, caus. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Nieuwe gram. HILVERSUM II. 298 m 1007 kc/s. 7.00 VARA. 10.00 VPRO, 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 „Thuis", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Orgelspel. 10.50 Voor de kleuters, ll.io Pianorecital. 11.35 „Wat doe Je voor de kost. AVRO: 12.00 Theaterork. 12.30 Land en tuinbouwmeded, 12.33 Sport en prog nose. 1250 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Koersen. 14.00 Pianorecital. 14.30 Literair progr. 1450 AVRO's Bonte Dinsdagavondtreln. VARA: 16.00 Gram. 1620 Muz. caus. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Promenade ork. 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Lichte muz. 18.50 Met de deur in huis, caus. 19.00 Voor de kin deren. 19.10 Meisjeskoor. VPRO. 19.30 „Ora adres", caus. 19.50 Ber. 19.55 Wij komen wee-, her, 20.00 Nws. 20 05 Op het eerste gezicht, caus. 20.10 Vierhandige pianomuz. 20.30 „10 Jaar Ned.-Belg. Cul tureel akkoord. caus. 20.40 „Het onderwijs nu", caus. VARA: 21.00 Lichte muz. 21.30 Etherforum, 22.10 Buitenl. weekoverz. VPRO: 22.40 „Zorg om de mens", caus. 22.50 Avondwijding. VARA: 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. Verlichting van de KOU begint direct! FEUILLETON „puisje m f Ojroen DOOR LOUIS ARTHUR CUNNINGHAM EERSTE HOOFDSTUK. De mistwolken van de Atlantische Oceaan verkilden Hildreths wangen en parelden grijs als herfstdraden in de welige kastanjebruine lokken, die uit de kap van haar witte regenman tel te voorschijn sprongen. Uit het. dikke, golvende nevelgordijn klonk bg tussenpozen het bgna onheilspellende geloei van de misthoorn, afgewisseld door overwaaiende belklanken, waar schuwend voor zwarte, met zeewier omzoomde rotsen en verraderlijke ondiepten. Wanneer, wat zelden ge beurde. zowel hoorn- als belgeluid 'n ogenblik verstomden, lgek het Hil- dreth toe, alsof ze de weliswaar slechts langzaam aanzwellende, maar hooggaande golven op de kust van Nieuw Schotland hoorde breken. Binnen een uur zou de „Aquitania" de haven van Halifax binnenlopen, vertelde een j'uist passerende hof meester aan twee Nederlandse vrou wen die in haar buurt stonden en tevergeefs probeerden met hun blau we ogen het grauwe kleffe gordgn te doorboren, waarachter het beloofde land lag. Het land waarheen hun respectieve echtgenoten reeds een jaar geleden waren vertrokken, om daar in de wildernis een nieuw, op hoopvolle verwachtingen gegrond vest „thuis" te stichten. Blijdschap klonk in het praten en lachen dér heide jonge vrouwtjes, blijdschap die aanstekelijk werkte op de andere aan de verschansing staande passagiers, maar helaas de angst en onzekerheid in Hildreths binnenste niet wist te verdrgven. Haar gehele wezen scheen als 't ware ineen te krimpen en een ogen blik kwam de wens bij haar op, dat ze maar weer in Engeland zou zgn, hoe rampzalig en eenzaam dan ook. O, ja, alles, letterlijk, alles zou im mers beter zgh dan dit. De luttele woorden van het telegram, nog slechts een week geleden te Liver pool ontvangen, dansten haar sche merig en onzeker voor de ogen, maar namen weldra opnieuw vaste vorm aan en verpletterden haar welhaast door hun ontstellende betekenis: „Bglf in Engeland. Overko men heeft geen doel. Ik zal er niet zgn. Jonathan Wren." Ziedaar de boodschap van de man, die in het nieuwe land met haar zou trouwen. Het was op die noodlottige dag aan de Mersey even mistig en vochtig ge weest als nu op de Atlantische Oce aan, waarover de grote mailboot slechts moeizaam en loeiend als eer voorwereldlijk monster haar weg ver volgde. Hildreth was juist van het scheepskantoor, waar ze de laatste scliikkingen voor de reis had getrof fen, naar het Trident Hotel terugge keerd, toen haar het telegram, uit haar vroegere woonplaats nagezon den, werd overhandigd. De jongeman op het hotelbureau had het Hil dreth met een glimlach aangeboden en ze had het eveneens glimlachend in ontvangst genomen, maar eerst op haar kamer geopend. Het zou, dacht ze, wel een boodschap van Jonathan zijn om haar goede reis te wensen en haar te zeggen, met hoeveel on geduld hg haar komst in Canada af wachtte. Hg had daar nu een jaar bg een grote houtfirma aan de St. John's rivier gewerkt. Naar zgn brieven te oordelen, was alles goed gegaan en hg volkomen gereed om haar te ontvangen. Hun huis was gebouwd en reeds ten dele gemeubeld „En ik zal op de pier van Hali fax wachten, lieve Hildreth, wanneer de „Aquitania" aankomt, om je weer vol blgdschap in mgn armen "te slui ten." Aan deze en dergel ijke uitingen van zijn liefde denkend, scheurde ze hettelegram open en las bg herha ling de ontstellende, afschuwelgke in houd, waarvan de betekenis slechts héél langzaam tot haar doordrong. Vandaag publiceren wij de eer- ste aflevering van een nieuw s feuilleton „Huisje in t Groen" dat geschreven werd door Louis Arthur Cunningham en dat naar wg aannemen §i onze lezeressen en lezers even- zeer zal boeien als dat het ge- val is geweest met „Avontuur in de Residentie" van Tjeerd =f Adema, dat woensdag beëin- digd werd. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Elk van die weinige woorden trof haar als een hamerslag, verdoofde haar als 't ware en gaf haar het ge voel, dat de grond haar onder de voe ten begaf. Jonathan was alles wat ze in de wereld bezat, een leven als zijn vrouw was haar enige hoopvolle vooruitzicht geweesten nu plot seling dit! Langzaam zonk ze neer in de ver sleten leunstoel, een meubel even goor als het verschoten tapgt, de mu ren, het bruingeverfde bed met de vaalwitte sprei. Toen herlas ze voor de zoveelste maal het noodlottige te legram en liet het daarna achteloos op de vloer vallen, temidden der hrandgaatjes van weggeworpen siga rettenpeukjes en vlekken van ge morste dranken. „Wat moet üt nu doen?." De on uitgesproken vraag beheerste haar uit de verdoving weer ontwaakte ge dachten, die als dolgeworden rade ren in haar hoofd rondwentelen. „Ik heb alles klaar voor de reis, mgn overtocht is betaald en ik laat niets of niemand in Engeland achter. Als ik nu toch maar ging? Ja, dat moet ik wel. Ik moet weten wat er is ge beurd. wat Jonathan aanleiding gaf me zo'n teelgram te sturen. Hg zal in moeilijkheden verkeren, denk ik, in heel ernstige moeilijkheden." Hildreth schreide, omdat ze er be hoefte aan had, omdat ze wanhopig was. onthutst en eenzaam, hopeloos eenzaam, Och. dat laatste was eigen lijk niets nieuws voor haar. Sinds oom Jonas Hall, haar enig overgeble ven familielid, zes maanden geleden was gestorven, had ze alleen maar feleefd in de verwachting, dat haar uwelgk met Jonathan Wren haar nog geluk zou brengen. Er waren vier maanden nodig geweest, om de zaken van oom Jonas, in hoofdzaak schulden, af te wikkelen en zijn aar dige huisje met de kleine boekwin kel in St. Ninian te verkopen, ten einde de schuldeisers tevreden te stel len. Sindsdien had. Hildreth in dat winkeltje gewerkt voor de nieuwe eigenaar, maar onderwgl de dagen gëteld tot 20 naar Canada zou kun nen vertrekken, waar ze met de man die ze lief had een nieuw leven zou beginnen. „Jon. Jon!" fluisterde ze. terwgl ze vergeefs probeerde de snikken die haar lichaam doorschokten te stui ten, „waaromwaarom heb j'e dit gedaan?" Ze hoorde niet, dat er bij herhaling op de deur werd geklopt; ze zag niet eens de vrouw, die tenslotte toen antwoord uitbleef op eigen gezag de kamer binnentrad. Ja, ze werd zich eerst van het feit dat ze niet meer alleen was bewust, toen een al te honingzoete maar wat hese stem eensklaps zei: „Kom, juffrouw Hall, neem het wat kalmpjes op alstublieft. Er is niets letterlgk niets ter wereld, dat al die tranen waard is, of zelfs maar een enkele traan. Hier, kindlief, laat mij eens...." Hildreth bette snel haar ogen met haar eigen zakdoek en versmaadde aldus het vierkante zijden doekje, dat de indringster haar aanboodeen kostbaar lichtblauw geval, wonder wel passend bg de dure kameelharen mantel, het buitengewoon chique hoedje en de wat theatrale opmaak van 't knappe, wat brutale gezicht. De vrouw bezat ongetwgfeld iets zwierigs en gedurfds, doch een op merkzame toeschouwer zag dadelijk dat haar nu en dan fel oplichtende ogen even snel verdoften en dat haar uiterlgke vrolijkheid meer schijn dan wezen moest zgn. De roodachtige glans van haar lokken was even kunstmatig als haar bijzonder lange wimpers, maar 't heldere blauw van de ogen liet aan echtheid niets hoe genaamd te wensen! Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 13