In de wonderlijke wereld van de Hortulanus Jan Verschuur „Nederlanders boden krachtiger verzet dan wij hadden verwacht" Weer U tegen het weer! Verhoog Uw weerstand! I SYSTEMEN VAN WAARDEVASTE VERZEKERINGEN IN STUDIE WERK BESPAREN DOOR BETERE INRICHTING VAN BOERDERIJ DONDERDAG 18 OKTOBER 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 15 Eenvoudig man origineel gehuldigd met de „Gloriosa Ver schuur We zitten tegenover Jan Verschuur, van huis uit eenvoudig tuinman, die het tot hortulanus van Amsterdam bracht en die een nieuwe lelieachtige bloem op zyn naam heeft staan, die door de Royal Horticultural Society of ficieel gedoopt werd met „Gloriosa Verschixurii". Hij glimlacht verlegen: „Schryft U er maar niet teveel over. Want het ding is uitgebloeid en het is zo vervelend, wanneer de mensen hem willen zien en je hebt niets." Eigenlijk is deze onbekende bloem min of meer vanzelf onder de handen van Jan Verschuur gegroeid en plotseling door zijn vriend Thomas Hoog ontdekt, die in de Royal Horticultural Society schreef, dat hij met het grootste genoegen deze vondst opdroeg aan de Amsterdamse hortulanus om hem hiermede te huldigen. Want Jan Verschuur heeft b.v. op zijn een tje in de donkerste oorlogsdagen een verbitterd en helfhaftig gevecht ge voerd om de waardevolle tropische kassen van kolen te voorzien, waarme de een hoogst zeldzame plantencollectie, die door generaties werd samen gebracht (waaronder palmsoorten van ongeveer 600 jaren oud) werd be- daama naar de zeer snel groeiende Victoria Regia in de tropische kas; de fameuze waterlelie uit het Amazo negebied, welke iedere vier dagen 'n enorm blad van ongeveer 2 meter middellijn produceert en welks bloe men zich een nacht in rode en ver volgens een nacht in witte kleur met majestueuze pracht ontvouwen. Hier staat ook de Cyperus Papyrus, een rietsoort, uit welks merg de oude Egyptenaren hun perkament ver vaardigden, alsmede de heilige nacht- bloeier uit het Nylgebied, de Nym- phaea Lotus. T elegraaf plantjes In deze rijke vegetatie weet Jan Verschuur met een werkelijk ver bluffende kennis van zaken de weg: hij kent zowel de geheimen van de merkwaardige vleesetende plantjes, afkomstig uit Amerika, die de met tandjes afgezette schelpvormige bla- Hortulanus Jan Verschuur keurt de rijping van de Citrus A.urantium of tewel de sinaasappel. De vruchten hebben hier niet een jaar, maar h jaar nodig om tot rijping te komen. Ze worden wél mooi oranje, niaar blijven heel klein. Wat hij deed, beschouwde hij als „niets bijzonders", maar we hebben in deze ontroerende en originele huldi ging een aanleiding gevonden de schier onuitputtelijke wonderen van deze eeuwenoude Hortus Botanicus eens nader te bezien, zodat de lezer zich enigszins een beeld kan vormen van de betekenis «van Jan Ver- schuurs werk. Nu is een begrip als „nader be zien" natuurlijk makkelijk geformu leerd, maar nu we. achter de schrijf machine zitten en de enorme veel heid van indrukken langs ons gees tesoog trekt, hebben we even moeite met net begin. Want hier groeien niet slechts sinaasappelen en bana nen, koffie, peper, cacao, rijst, ana nas, orchideeën en cacteeën, maar ook de Koningin der Nacht, de Vic toria Regia, vleesetende planten, ge neeskruidenja, wat al niet meen Eigenaardige tragiek Uit »de overstelpende rykdom van vormen én kleuren doemt echter in onze herinnering majestueus de 11 meter hoge glazen palmkas op, waar Chinese \yaaierpalinen, rubberbomen en suikerpalmen als enorme reuzen het licht verduisteren. En hier vol trekt zich een eigenaardige tragiek, want vele kruinen vechten reeds t'e- gen de begrenzing van het glazen dak. De rubberbomen laten zich nog wel insnoeien, maar de indrukwek kende waaierpalm, die destijds nog door Koningin Emma ten geschenke gegeven werd (de kassen in Soest- dijk waren te laag) zal over enkele I jaren omgehakt moeten worden. i „Ik heb natuurlijk voor een op volger gezorgd", zegt Jan Verschuur, „en ik zal proberen, de boom zolang- mogelijk te behouden. We kunnen j nog ëeh kuil graven en de kuip daar- in laten zakken. Maar het einde is toch in zicht Ook de banaan staat met zijn gewei- dige bladeren tegen glas en in deze 1 hoge regionen ontwaarden wij een uitstekende punt: de bloemtros in wording, nog omgeven door een schutblad. Binnenkort komt er een tros onaanzienlijke bruin-rode bloe metjes te voorschijn, zodat over enige tijd de Amsterdamse bananen j kunnen gaan rijpen. Het bijna ma- gische groeiproces der tropische na- j tuur vertoont echter in de „glazen j gevangenschap" een sterk vertraagd j beeld: terwijl de banaan hier vier, jaren nodig heeft om tot wasdom te komen en een tros vruchten I voort te brengen (op welk ogenblik de boom aan het afsterven is en reeds een nieuwe „uitloper" bij de! stam gereed staat) is voor dit alles in het natuurlijke milieu slechts één i jaar nodig. Maar laten we eens iets zeggen over de steenoude dwergen in dit reuzenrijk, behorende tot de familie der Cycadaceaen, waarvan enkele exemplaren 270 jaren geleden (bij de stichting van de Hortus) uit j Zuid-Afrika geïmporteerd werden. De geschubde stam vertoont een dik ker en een dunner gedeelte; elk I naar schatting ongeveer een meter hoog. Onze begeleider verduidelijkte; „Het dunne stuk is erbij gegroeid, sedert we de bomen kregen. Dan kimt U zelf uitrekenen, dat ze onge veer 500 tot 600 jaar oud moeten zijn. Ja. terwij] ik in de ruim dertig jaren, dat ik h;er ben, enorme veran deringen zag in de plantenwereld, zijn. deze waaïerpalmen nagenoeg hetzelfde gebleven Langs hoog opgeschoten Chinese en Indonesische bamboe, gaan we deren by een aanraking dichtvou wen (een verraderlijke val voor in- sekten, die door een bepaalde afschei ding van de plant gelokt worden). U kunt hem vragen naar de symboliek van de rode passiebloem uit Brazilië, de groeiwetten van de Indische bal semappel (familie van de komkom mer en de augurk), het verkuipen van reuzenpalmen met bokken en westonkabels. Hij zal U de z.g. „Te- legraafplantjes" tonen, die almaar nerveus met kleine blaadjes staan te draaien, alsof ze aan het seinen zijn; hij leidt U door warm-vochtige dool hoven van groen met weelderige en fantastische vormen en toont de Ery- therxylon Coca, waaruit de cocaïne gewonnen wordt en de Vanilla P-la- nifolia, die de vanille produceert. Er is zoveel. We dolen in gedach ten door vele werelddelen; het dui zelt ons van kleuren en vormen. Daar is de merkwaardige Indische bekerplant, die met haar félle Ideu- ren iiïsekten lokt, die op de gladde randeh van de bekers uitglijden en in een verterend zuur terechtkomen. Frappant is ook het vensterplantje, dat in woestijngebieden sedert eeu wen tegen het zand gevochten heeft en dikwijls alleen met de toppen van haar uitlopers het licht kan opvan gen. Deze toppen hebben nu slechts een dun vlies, m.a.w. een venster, waardoor liet lieht in het inwendige van de plant valt. Wannéér we de ogen sluiten, rij zen de geweldige boomvarens uil Nieuw-Zeeland en Australië weer voor ons op, de kurkeik uit Spanje, cacteeën uit Mexico en een palm uit Madagaskar, die zijn bladen zuiver in schroefvorm heeft ingeplant, door welk „systeem" ook de laatste wa terdruppel naar de hoge steltwortels geleid wordt En nog horen we de stem van Jan Verschuur, die almaar met Latijnse namen en bijzonderheden strooit; de vraagbaak der Amsterdamse studen ten en de man tevens, die met liefde en geduld deze wereld van 10Q1 won deren beheert. U weet thans enigs zins, wat Jan Verschuur in de oor logsdagen voor de ondergang behoed devindt U ook niet, dat de naam „Gloriosa Verschuurii" in ieder op zicht verdiend is..,...? Jaap Stigter. Eén enkele dragée Davi- tamon 10 per dag heft vitaminetekorten radicaal op. Flacons van 50, 100 en 500 dragées Een 10 voor gezondheid hoge vitaminewaarde ORGANON OSS DE HANDSCHOEN WERD OPGERAAPT op de lange duur bescherming kan bieden tégen - Waardeschommelingen aandelen kleiner dan van de gulden (Door onze economische medewerker) Het lag voor de hand dat de verze keringswereld de handschoen zou op rapen, die de N.V. De Waardije haar door het introduceren van een stelsel van waardevaste verzekeringen had toegeworpen. Het lag eigenlijk ook voor de hand dat die verzekeringswe reld dit niewe stelsel niet zou accep teren. De vraag was alleen op welke gronden zij het zou afwijzen of öm het wat tactischer te zeggen haar gereserveerdheid zou tonen. Het antwoord is thans gekomen: in twee artikelen, verschenen in het of ficiële orgaan van de Ned. Ver. ter Bevordering van het Levensverzeke- rings.ivezen. Wij kunnen dus zeggen dat de vere niging als zodanig, haar gezagheb bende stem heeft, laten hoven. Het uitgangspunt voor het stelsel in De Waardij is het geleidelijk aan in waarde verminderen van. de gulden. Hierdoor zal by voortduring van dit proces een bedrag van b.v. 10.000 steeds minder koopkracht krijgen. Zo kan de koopkracht van de huidige gulden op ruwweg' 1/3 van de gulden vain 1938' gesteld worden. De Waardije is er nu van uitgegaan, dat aandelen beter bestand zijn tegen het in waarde verminderen van de gulden, hetgeen dus wil zeggen dat de waarde van een aandeel zal stijgen bij het teruglopen van de koopkracht van de gulden. De Waardije heeft nu deze ge dachte in die zin uitgewerkt, dat zij alle ontvangen premiën en koopsommen gaat beleggen in aan delen yan het Rotterdamse Beleg- gings Consortium, terwyl de uit keringen worden gebaseerd op de in waarde veranderde aandelen. Die waarde kan dus hoger, maar ook lager zijn dan op het ogenblik van betaling der premiën en koop sommen. De kern van de zaak is dus de op vatting, dat belegging in aandelen HITLER SCHREEF IN 1940 AAN MUSSOLINI De Nederlandse soldaten boden veel krachtiger verzet dan wij ver wacht hadden, zo schreef Hitier op 25 mei 1940 in een brief aan Mus solini, waarin hij zijn mening gaf over de Nederlandse, Belgische, Franse en Engelse soldaten. „Veel Nederlandse eenheden vochten bijzonder dapper. Zij had den echter geen passende opleiding gehad en misten oorlogservaring. Daardoor konden zij over het alge meen worden overwonnen door Duitse troepen, die dikwijls nume riek zwakker waren", aldus Hit- Iers brief, die in Londen is gepu bliceerd samen met een aantal an dere documenten over de Duitse buitenlandse politiek tijdens de oorlog. De publikatie geschiedde door de Britse regering, in samen werking met de Verenigde Staten en Frankrijk. Ook de Belgische soldaten vochten over het algemeen zeer dapper, zo vervolgde Hitier zijn brief. „De oor logservaring van de Belgische sol daat is aanzienlijk groter dan die van de Nederlandse. In liet begin was de Belgische vasthoudendheid verba zend, doch zij gaat zienderogen ach teruit, nu de Belgische soldaat be seft dat hij voornamelijk de Britse, terugtocht, ais die al mogelijk is, moet dekken". (De strijd in België duurde op 25 mei nog voort). De waarde van de Franse troepen was volgens Hitier verschillend; er wanen zeer goede en zeer slechte eenheden aan het front. Over het al gemeen waren de actieve divisies veel beter dan de troepen uit de re serve. Wat de Britse soldaat betrof ver klaarde Hitier, dat hy „armzalig ge leid" werd. Mussolini las in Rqme de brief hardop voor. in tegenwoordigheid van de Duitse ambassadeur in Rome, Mackensen. Deze verklaarde later, dat de duce hard gelachen had, topn hij Hitiers opvatting over de Britse soldaten las. Uit de nu gepubliceerde docu menten blijkt voort, dat Hitlér aan de toenmalige Zuidafrikaanse oppositieleider dr. Malan, drie Britse protectoraten had aangebo den in ruil voor uittreding van Zuid-Afrika uit de 'gelederen van de geallieerden. Hitiers overlijden Adolf Hitler zal deze maand door een rechtbank in de Duitse Bondsre publiek overleden worden verklaard, aldus heeft een rechter te Berclites- gaden, dr. Steplianus, te Bonn meer gedeeld. In de laatste jaren heeft de recht bank bewijsmateriaal verzameld. Haar bevindingen zullen op 25 okto ber worden gepubliceerd. Een overzicht over de modelboerde rij, zoals het Westduitse ministerie van Voedselvoorziening, Land- en Bosbouw zich die voorstelt. Op de voorgrond links het woonhuis, alles op één verdieping. Vlak daarachter een kippenhok voor zestig hénnen. Op dé achtergrond de stallen. Links de afdeling voor twee fokzeugen en vijftien mpstvarkens, met acw» de voorzijde silo's voor het graan en een voerlceuken. De rechterafdeling be vat de stal voor de tien melkkoeien, een jongveestal, de hooischuur, op zolder de bergplaatsen voor stro en krachtvoer, de melkkoelkamer etc. Geheel rechts op de afbeelding de werktuigenloods met in de buurt daarvan (niet afgebeeld) een voer- silo. gen, door fiscale maatregelen van de regering en door de economische en politieke verhoudingen in binnen- en buitenland. Extreem gesteld wil dit zeggen, dat aandelen in waarde kunnen dalen, terwyl zy op basis van de koopkracht juist in koers moesten stijgen. Doch afgezien hiervan is het inder daad een feit, dat de aandelenkoer sen sterk fluctueren, hetglen polis houders by de uitkeringen voor on aangename verrassingen kan plaat sen. De bezwaren van de verzeke ringswereld kunnen zeker niet licht worden genomen. Zij komen er in feite in de eerste plaats op neer, dat er eerst degelijk statis tisch materiaal moet zijn, dat be wijst dat aandelen en bovendien in welke mate een bescherming- tegen ihuntontwaarding bieden. Maar dit alles zal niets afdoen aan het feit, dat er va.n het stelsel van De Waardije, een zekere zuigkracht zal blijven uitgaan. Per slot van reke ning is de suggestie die uitgaat van een stelsel, dat het minder afhanke lijk worden van de waardeverande-: ringen van de gulden in zijn vaan yoert, behoorlijk groot. Te meer daar met ingang van 1 januari a.s. ge probeerd wordt het effect van een waardedaling van de gulden op de algemene ouderdom s voorziening op, te vangen door de uitkeringen te koppelen aan 't indexcijfer der lonen. Wij geloven dan ook stellig, dat wij er met een afwijzing zonder meer niet zijn. De deskundigen zullen mede op de basis van de ervaringen van De Waardije geleidelijk aan tot een systeem moeten zien te komen, waarin de nadelen zoveel als mogelyk is, zijn ondervangen. NIEUWIGHEDEN IN WEST-DUITSLAND Leerzaime demonstratie op tentoonstelling in Hannoyer (Van een speciale verslaggever) Een van de moeilijkste problemen, waarvoor de Duitse landbouw op het ogenblik wordt gesteld, is het toe nemende gebrek aan arbeidskrach ten. Iedere dag verhuizen in de Bondsrepubliek driehonderd mensen van het platteland naar de stad. Daarvoor zyn hoofdzakelijk twee re denen aan te geven: 1. de enorme, nog steeds voortdurende uitbreiding yan de industrie, yvelke vooral in of bij de grote steden is gevestigd in enkele centra als bijv. het Roerge bied; 2. de doorgaans slechte arbeids voorwaarden in de landarbeid: aan merkelijk lagere lonen dan in de in dustrie en barre werktijden. De officiële instanties doen dan ook alle mogelijke moeite om de ge volgen van deze „vlucht van het plat teland", die sterker is dan ooit te voren, óp te heffen. Een belangrijk middel daarbij is het zodanig inrich ten van de bedrijven, dat men met minder arbeidskrachten toe kan. Enerzijds geschiedt dat door een sterke bevordering van de mechani satie, andèrzijds door een wijziging in de traditionele boerderybouw. Bei de methoden vinden stéun bij het be drijfsleven, dat zelf een sterk en om vangrijk voorlichtingsapparaat heeft opgezet. Het Bondsministerie voor Voedsel voorziening, Landbouw en Bosbouw heeft onlangs op eén expositie in Hannover de voordelen van een ra tionele bedrijfsindeling gedemon streerd. Men gaat daarbij uit van een voor beeldbedrijf van 15 hectare, gemengd bedrijf met 9 hectare bouwland en 6 hectare blijvend grasland. De vee bezetting op deze boerderij is als volgt: 10 melkkoeien vier mest- koeien, vijf pinken, drie kalveren, twee fokzeugen, vijftien mestvarkens, zestig kippen. Er zijn "twee arbeidskrachten, de boér inbegrepen, er is één 18 pk-trek- ker en de boer maakt voor verschil lende werkzaamheden gebruik van een loonbedrijf. Opvallend is allereerst de in deling van het bedrijf. Rondom een soort halfopen hof liggen de bedrijfsgebouwen. Het woonhuis staat apart. Daarachter de vee stallen, met een hooischuur, een bewaarplaats voor granen enz. Tegenover het woonhuis is een grote werktuigenloods en naast de stal staan de silo's. MEST-INSTALLATIE Voor het uitmesten van de vee stal zijn er verschillende mogelijk heden. Het nieuwste is een auto matische, door een elektromotor aangedreven installatie, waarmee de mest wordt opgeschoven in de groep door houten borden, die loodrecht vastzitten op een lange ketting. De mest wordt door die borden meegetrokken over een houten baan, die uitmondt boven de mesthoop. Dezé volautomati sche instalatie vergt echter vrij veel onderhoudt. Hakselstro voor de gangen wordt ais 't ware afgetapt uit een soort silo, die qp zplder wqrdt gevuld en die een voorraad voor vier da gen kan bevatten. Dezelfde me thode, gebruikt men voor de aan voer van hef krachtvoeder. De open loopstal van het jongvee wordt om de paar maanden uitge mest raet eeji voorlader op de trek ker. Het melken geschiedt machinaal. De melk wordt meteen afgevoerd naar de koelruimte, waar koud en warm stromend water beschikbaar is. Voor het dorsen gebruikt de boer een loonbedrijf. Er wordt op het land gedorst en gehabseld. Het gehaksel- de stro wordt met een blazer naar de opbergruimten getransporteerd. Het graan komt In silo-cellen, waar het door middel van luchtdoorvoer wordt gedroogd. Ook hei hooi wordt in de schuur regelmatig nagedroogd door ventilatie. WAAR SINAASAPPELS EN BANANEN RIJPEN (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 11