Kwestie Suez: Men wacht nu op een initiatief van Egypte Adenauer geeft vier ministers hun congé Samentrekking van kleine boerenbedrijven WEER BANKBILJETTEN VERS VAN DE PERS VERDWENEN WOENSDAG 17 OKTOBER 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ir. J. A. Emmens, voorzitter van het genootschap voor landbouw wetenschap, heeft gistermiddag ter gelegenheid van de herdenking van het 70-jarige bestaan van het genootschap een rede uitgesproken te Wageningen, waarin hij een aan tal maatregelen voor de kleine boe ren heeft aanbevolen. De lieer Emmens kwam, uitgaan de van de mechanisatie in de land bouw, tot de conclusie, dat het, evenals in de industrie, ook in de landbouw tot een verdere concen tratie zal moeten komen, waarbij dus kleine bedrijven zullen ver dwijnen. Dat zal het noodzakelijk maken, dat men in de hoogste klas sen van de plattelandsseholen een uitgebreide beroepskeuzevoorlich ting gaat geven en dat de boeren bevolking doordrongen wordt van het onvoldoende economisch pers pectief van het kleine boerenbe drijf, waarbij moet worden gewe zen op de voordelen van concen tratie van bedrijven. Ir. Emmens meende voorts, dat bij dit alles een fonds zou moeten wor den gevormd, waaruit steun wordt verleend aan bedrijven, die beslui ten tot een gemeenschappelijke ex ploitatie, waarbij de leiding van de bedrijven dan zou moeten komen be rusten bij wetenschappelijk gevorm de figuren, zoals de Wageningse in genieurs. Onder de samengevoegde bedrijven, zo ging spreker verder, zullen gedeelten zijn, die niet econo misch als grasland of bouwland zijn te exploiteren. Deze stukken zouden volgens de modernste methoden kunnen wor den bebost, waardoor niet alleen de plaats aan de maatregelen tot steun aan kleine bedrijven. Het kwam ir. Emmens voor, dat de regering met steun aan kleine bedrij ven vaak een onnatuurlijke g3ng van zaken stimuleert. Het Nederlandse genootschap voor landbouwwetenschap, dat gisteren te Wageningen zijn 70-jarig bestaan vierde, mag voortaan het predikaat Koninklijk voeren. Namens de com missaris van de koningin in de pro vincie Gelderland, jhr. mr. dr. C. G. C. Quarles van üfford, die verhinderd was, deed de burgemeester van Wa geningen, mr. M. de Niet Gzn.. me dedeling van het desbetreffende Ko ninklijke Besluit. EDEN EN LLOYD PLOTSELING NAAR PARIJS „Spel is nog niet uit. Aan het eind weet men pas wie gewonnen heeft" Het is nu de plicht van Egypte om verdere stappen te doen in verband met het geschil om het Suezkanaal en de onderhandelingen daarover, zei minister Casey gisteren in het Australische parlement. De Engelse minis ter Lloyd verklaarde gisteren: „De tjjd is kort voor een regeling van het Suezgeschil". Pineau, de Franse minister van buitenlandse zaken merkte gisteren in verband met de kwestie-Suez in de nationale vergadering op: „Het spel is nog niet uitgespeeld. We zullen zien wie er gewonnen heeft, wanneer het spel uit is". Dulles deelde op zijn wekelijkse persconferentie mee, dat de wereld tevreden kan zijn over de resultaten inzake Suez, die vorige week werden bereikt tijdens de zitting van de Veiligheidsraad. Dulles was van mening, dat er men voor Egypte heeft gecapituleerd, daadwerkelijke samenwerking tussen In Cairo is de Arabische Liga gis- de gebruilcersvereniging en Egypte teren de behandeling begonnen van tot stand zal komen. een aantal brandende kwesties in 't „Hoe langer het duurt, hoe moei- Midden-Oosten, lijker het wordt een oplossing te vinden", zei Selwyn Lloyd, die gis terochtend in Londen uit New York terugkeerde. Hij reed onmiddellijk maar Downingstreet 10 om zich te etorten in een conferentie van de bijna voltallige ministerraad. Enige uren later verdween hij geheel on verwacht met premier Eden in een tweemotorig vliegtuig over het Ka naal om in Parijs met Mollet en Pi neau de gehele toestand in het Mid den-Oosten opnieuw onder ogen te zien. Eén van de voornaamste rede nen van het plotseling bezoek is, dat er in Frankrijk grote ontstemming heerst over Engelands steun aan het voornemen van Jordanië haar gren zen te laten beveiligen door Iraakse troepen. De besprekingen in Parijs hebben ook ten doel van gedachten te wis selen over verdere stappen die ge nomen zouden moeten worden in het geschil om het Suez-kanaal. In de nationale vergadering in Frankrijk, waar gisteren het debat over het regeringsbeleid inzake Suez werd besproken, moest de regering beschuldigingen van de onnosïtie aanhoren, waarin werd gezegd, dat Clementie voor wilde stakers te Amsterdam? Enkele tientallen Amsterdammers uit kringen van wetenschap, kimst etc., hebben zich niet het volgende adres gewend tot de hoofdstedelijke gemeenteraad om clementie in te roe pen voor 5 ontslagen Amsterdamse gemeentearbeiders, die hoofdaanleg- gers waren bij een wilde staking. Dit ontslag werd door de centrale raad van beroep bevestigd. De onderteke naars van het adres voelen zich, on verschillig hun opvatting over deze ontslagen, geroepen, in de mening het inzicht te vertolken van een grote groep van de Amsterdamse bevolking die pijnlijk getroffen is door het streng en definitief karakter van de genomen beslissing aan B. en W. van Amsterdam te vragen of deze mannen niet voldoende gestraft zijn en zij doen een dringend beroep op B. en W. hen alsnog weer in gemeen tedienst op te nemen. Het adres is onder meer onderte kend door: Piet Bakker. R. Blijstra, ds. J. J. Buskes, prof. dr. N. A. Donkersloot, Rilca Hopper, Hildo Krop. ds. K. H. Kroon, ds. F. Kuiper, Bertus van Lier. prof. dr. G. G. van Niftrik en A. Viruly. Jordanië roept bij nieuwe aanval Engeland te hulp Bij agressie zullen V.S. slachtoffers steunen Jordanië zal Engeland verzoeken de verplichtingen van het wederzijd se militaire verdrag na te komen dus tussenbeide te komen indien de Israëliërs opnieuw een groot scheepse aanvai op Jordanië onder nemen. Men zal in dat geval ook Irak om hulp verzoeken, is gisteren ïn Amman meegedeeld. Minister Dulles heeft gisteren ge zegd, dat de Verenigde Staten alle slachtoffers van eventuele agressie in het Midden-Oosten te hulp zullen komen. „Zware" wapens en uitrusting zijn dinsdag sedert middernacht uit Syrië Jordanië binnengekomen als „gift van het Syrische volk" voor 't „volk van Jordanië". Dit heeft de Syrische ambassadeur te Amman meegedeeld. Volgens berichten te Amman be vindt zich onder de Syrische wapens voor Jordanië een aantal Tsjecho- Slowaakse tanks, kanonnen, anti tankwapens en mortieren. Treinramp in Japan Bij een treinongeval ten zuiden van de Japanse stad Nagoya zijn min stens 38 doden en 41 gewonden te be treuren. Een volle personentrein schoot maandagavond door een stoot- juk, kwam op een ander spoor en botste tegen een andere trein, die uit de tegenovergestelde richting nader de. De locomotief van de trein kwam bovenop een rytuig vol middelbare scholieren terecht. De zware machine verpletterde vele inzittenden, en de ontsnappende stoom verbrandde vele anderen. Reddingsploegen konden de deerlijk verminkte slachtoffers niet naderen voordat de omgevallen loco motief door een gerekwireerde spoor weghijskraan van de ravage was ge- BIJ DRUKKERIJ ENSCHEDE IN HAARLEM Beloning van 2000 voor belangrijke aanwijzingen Sinds maandagmiddag twaalf uur worden bij de grafische inrichting Joh. Enschedé en Zonen N.V. te Haar lem vermist twee vellen bankbiljet ten, elk van 24 stuks van 20. paarse kleur en voorzien van de beel tenis van Boerhaave. De biljetten hebben de volgende nummers Eerste vel: 1 AN 060998. 2 AN 060998, 3 A: 4 AN 060998, 5 AN 060998, 6 AN AO 060998, 2 AO 060998, 3 AO 060998, 5 AO 060998. 6 AO 060998. 2 AP 060998, 3 AP 060998, 5 AP 060998, 6 AP 060998, 2 AQ 060998, 3 AQ 060998, 5 AQ 060998,'6 AQ Dinsdag was er in Vlissingen weer een diamanten echtpaar, g Ditmaal waren het de geluk- lei ge echtelieden J. Holle- brandse en J. Hollebrandse Minderhout, wonend in de Kasteelstraat 49 a. De heer Hollebrandsedie nu vieren- tachtig jaar is zijn vrouw is tachtig - heeft als dijk- M verleer achtenvijftig jaar in dienst van verschillende aan- nemers aaji de polder Walche- ren gewerkt. Veertien jaar tras hij, toen hij met dit werk begon, dat hij tot zijn twee- M en-zeventigste jaar heeft vol- m aehouden. Ook mevrouw Hol- lebrandse heeft zeer veel werk verzet: vijfentwintig jaar lang |l heeft se als melkbezorgster de Vlissingers van melk voor- zien. De receptie werd ook bezocht door burgemeester mr. B. Kolff, vergezeld van wethouder W. Poppe en ge- §g meentesecretaris A. de Beijl. If Onder de belangstellenden be- p vond zich verder de predikant ds. F. S. Kloosterman. Op de foto: het diamanten echtpaar tussen de bloemetjes. Tweede vel: 1 AN 060999, 2 AN 060999, 3 AN 01^99, 4 AN 060999, 5 AN 060999, 6 AN 060999, 1 AO 060999, 2AO 060999, 3 AO 060999, 4 AO 060999, AO 060999, 6 AO 060999. 1 AP 060999, 2 AP 060999. 3 AP 060999, 4 AP 5 AP 6 AP I AQ 060999, 2 AQ 060999, 3 AQ 060999, 4 AQ 060999, 5 AQ 060999, 6 A 060999. Degenen, die één of meer bankbil jetten bij aanbieding herkennen, wordt verzocht onmiddellijk aan de politie ter plaatse aanwijzingen te geven, die kunnen leiden tot opspo ring en aanhouding van de daderfs) en het vermiste. Aan hem of haar zal een beloning van 2000 gulden worden uitgekeerd. Het (de) ingeleverde biljet(ten) zal (zullen) worden vergoed. Enige weken geleden waren ook reeds vellen met bankbiljetten uit 1 bedrijf te Haarlem verdwenen. Vliegtuig-in-nood landt on oceaan: inzittenden gered Een defecte „Stratocruiser" van de Pan American Airways met 32 men sen aan boord, heeft dinsdag als ge volg van motorstoring een noodlan ding gemaakt op de Stille Oceaan. Het toestel brak hierbij In tweeën en zonk. Alle inzittenden zijn gered en aan boord genomen van een weerschip, waarboven het toestel meer dan drie uur had rondgecirkeld voordat het een noodlanding maakte. Het vliegtuig was van Honoloeloe op weg naar San Francisco, de laatste etappe van een vlucht rond de wereld die in New York begonnen was. Het ongeluk gebeurde op ongeveer 1650 km van de kust en zowat halver wege tussen Hawaii en San Francisco. Het toestel raakte in moeilijkheden toen een motor uitviel en de propeller van een andere motor niet meer nor maal functioneerde. Volgens de door de P.A.A. ver strekte passagierslijst bevojiden zich aan boord van het Amerikaanse toe stel de heer H. Braat uit de Krom- melaan te Rotterdam. Deze foto uit Jeruzalem toont M generaal E. L. M. Burns (links), chef-staf van de be- ff ee standscommissie der Verenig- H de Naties tijdens een onder. 1= houd met de Israëlische pre- H mier David Ben Goerion, mid- den, achter zijn bureauen me- Ie vrouw Golda Meier, de Israëli- sche minister van buitenlandse H zaken. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll? Zoeken naar het vermiste vliegtuig gestaakt De Amerikaanse luchtmacht heeft dinsdag besloten het zoeken naar het vermiste vliegtuig, dat woensdag met 59 personen aan boord verdween, te staken. In een communiqué werd medege deeld, dat het zoeken dinsdag te middernacht zou worden gestaakt. Van dat tijdstip af zullen slechts ver kenningsvluchten worden gemaakt boven het 240 vierkante mijl grote gebied, waar door een Brits tank- sGhip een reddingsbootje en wielen zijn gevonden. President Tubman bezocht kruiser „De Ruyter" Galadiner in troonzaal Op de tweede dag van het staatsie- bezoek van president Tubman van Li beria aan ons land werd in de och tenduren een bezoek gebracht aan de bloemenveiling en een orchideeënkwe- kery in Aalsmeer. Om half twaalf vertrok opnieuw een kleine stoet vanuit het paleis op de Dam. Nu ging het naar de „De Ruyterkade", vanwaar de president en zijn koninklijke begeleiders in de koningssloep naar hr. ms. kruiser „De Ruyter" werden geroeid. In de kajuit werd een door de ministeraad aange boden noenmaal gebruikt, waarbij ook dr. Drees aanzat. Om drie uur arriveerde de stoet weer op het Damplein. Minister Cals ontving het hoge gezelschap tegen vijf uur in het Rijksmuseum, waar men ruim een uur verbleef. De twee de dag van het staatsiebezoek eindig de met een galadiner in de troonzaal. Theodor Blank (defensie) exit Volgens een officiële mededeling is Franz Josef Strauss dinsdag benoemd tot minister van defensie van de Duit se Bondsrepubliek. H\j volgt als zoda nig Theodor Blank op. In tegenstelling tot de verwachtin gen behoudt de 60-jarige dr. Franz Bluecher de functie van vice-kanse- lier. Men nam enige tyd geleden aan dat Von Brentano, de Westdultse mi nister van buitenlandse zaken, vice- kanselier zou worden. In de verklaring wordt gezegd dat behalve Blank nog drie ministers af treden en wel: De minister van justitie Fritz Neu- mayer, die wordt opgevolgd door Hans Joachim von Merkatz, die bovendien minister voor aangelegenheden be treffende de bondsraad zal blijven, de minister zonder portefeuille Walde- mar Kraft en de minister zonder por tefeuille Hermann Schaeffer. Tengevolge van deze veranderingen bestaat het Westduitse kabinet thans uit 15 in plaats van 19 ministers. Volgens waarnemers is de voor naamste verandering in het kabinet de benoeming van Strauss tot minis ter van defensie. Strauss, die lid is van de Beierse christelijk-sociale unie een zuster-organisatie van Adenauefs christelijk-democratische partij staat bekend als voorstander van een doelmatige en ultra-moderne bewape ning van de Westduitse strijdkrach ten, die volgens hem zelfs voorrang moet hebben boven de in uitzicht ge stelde omvang van het Westduitse le ger van 500.000 man. In kringen uit de omgeving van de Westduitse regering neemt men aan, dat Von Brentano geen vice-kanselier is geworden omdat men het niet eens kon worden over de opvolger van Bluecher als minister van economi sche samenwerking. In de bondsdag heeft de partij van Adenauer een meerderheid van 77 ze tels. In kringen van de sociaal-democra tische parlementsfractie is men van mehing dat de vernieuwing van Ade nauers regering gekarakteriseerd wordt door een duidelijk zwenken naar rechts. Volgens deze kringen heeft de ver andering in het kabinet slechts geleid tot verwijdering van figuren van het tweede plan die in elk opzicht over bodig waren. Zachte herfstdagen M (Van onze weerkundige mede- werker) Êf Hoewel er elders in Nederland gisteren belangrijk meer zon- neschrjn voorkwam dan in Zeeland, steeg het kwik in Vlis- singen toch nog tot 17 graden Celsius hetgeen voor oktober ruim twee graden boven nor- i§ maal is. Tussen het depressie- gebied ten noordwesten van Schotland gelegen en een ho- gedrukgebied boven west- Rusland blijven winden tussen zuidwest en zuid vrij zachte lucht uit Frankrijk aanvoeren. De windkracht wordt tijdelijk iets groter, maar regen van j= enige betekenis verwachten wij voorlopig toch niet. In een eee groot deel van Rusland is de m naderende winter merkbaar ge- worden Met noordelijke winden wordt daar koude lucht uit het poolgebied aangevoerd, waarin temperaturen van dicht bij het vriespunt voorkomen. In- Frankrijk steeg het kwik gis- teren tot twintig graden Cel- eee sius en ook in onze omgeving p zullen de middagtemperaturen verder aan de hoge kant blij- ven. p llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllT AANBEVELING VOORZITTER GENOOTSCHAP LANDBOUWWETENSCHAP Het Wereldgebeuren Welsprekend Edouard Herriot, de 84-jarige bur gemeester van Lyon, is in zjjn lange leven al eens hoogleraar- geweest »n de retoriek. En van die zelfde welsprekendheid heeft hij her haaldelijk gebruik gemaakt, toen hij helemaal opging in de politiek. Het is een veelbewogen carrière, die Edou ard Herriot in de politieke wereld achter zich heeft maar totnutoe heeft hij niet de indruk gemaakt, dat hij 't radicale bijltje erbij wilde neerleggen. De radicaal-socialistische party heeft in hem al jarenlang een wijs en va derlijk raadsman gezien; men wist de voorzittershamer bij deze oud-eerste- minister en oud-Kamerpresident in goede handen. Maar dezer dagen heeft hij voor de eer van het partijlid- maatschap bedankt. „Ik ben lang;e tijd voorzitter geweest van een radi cale partij, die een eenheid vormde, ik wil niet de voorzitter zijn van 'n par tij. die in tweeën is gescheurd". In het afgelopen weekeinde is in de radicale party een breuk geko men. De rechter minderheid heeft de benen genomen nadat bij meerder heid van stemmen een resolutie was aangenomen over de Algerynse poli tiek. In deze resolutie werd het beleid in Algerije wel afgekeurd, maar aan de zes radicale ministers die in de regering zitting hebben werd niet ge vraagd, hun steek aan de wilgen te hangen. Het waren typisch geluiden van oud-premier Pierre Mendès-Fran- ce. eerste vice-voorzitter van de par tij, die in deze doorklonken. Er werd noch van onafhankelijkheid van Al gerije, noch van een oplossing in de zin van een federatie gesproken. Zo'n federatieve oplossing wordt nage streefd door de linkervleugel van de socialistische en door de linkervleugel van de radicale partij. Maar wel werd betoogd, dat een vreedzame samen werking tussen de mohammedaanse en de Franse bevolking niet met wa pengeweld kan worden afgedwongen. Frankrijk moest volgens ae resolutie de bevolking van Algerije zijn loyale wil bewijzen en alles doen om ver trouwen te wekken bijvoorbeeld door de kolonialistische elementen in 't be stuur door anderen te vervangen. Dat niet werd aangedrongen op het aftre den van de radicale ministers in het kabinet-Mollet, kan men ook aan per soonlijke overwegingen van Mendès- France toeschrijven: het zou best eens kunnen zijn, dat hij een geschikt ogenblik afwacht om met krasse maatregelen Frankrijk uit het moe ras te moeten helpen. Maar die kana zou hij eventueel niet kunnen benut ten, wanneer hij niet de socialisten aan zijn zijde vond. De officiële oor zaak van de breuk in de radicale par tij is nu die resolutie; degenen dia vermoeden dat hier persoonlijke te genstellingen 'n belangrijke rol mee spelen, konden echter weieens in da nabije toekomst gelijk krijgen. Tot da tien leden van de Nationale Vergade ring en de twintig senatoren die uit de partij traden, behoorden de oud premiers Henri Queuille en André Mane, van wie bekend is, dat zij niet tot Pierre's vrienden behoren. Herriot. de oud-hoogleraar in de welsprekendheid. had onder meer naam gemaakt als bemid delaar en hij was er telkens in ge slaagd, om de radicalen die aan de uiterste rechter- en linkerzgde van da partij stonden, wat te matigen. Aan een maaltijd aan het begin van het congres had hij nog betoogd: „Een magnifieke toekomst opent zich voor de radicale partij. Zij staat op een kruispunt. Niettemin is de radicale opvatting breed genoeg om zelfs zeer gevoelige meningsverschillen te over bruggen Men mag aannemen, dat' Herriot zijn uiterste best heeft ge daan om weer een brug- te slaan maar het is ditmaal niet gelukt. En zo heeft Frankrijk nu twee radicale par tijen, de oude, die officieel „Republi keinse, radicale en radicaal-socialis tische partij" heet, en een nieuwe, dia gisteren mededeelde, zich als „De ra- dicaal-socialist'sche partij" aan te die nen. Uit deze verwarrende naamge ving blijkt v/el. dat de nieuwe party de oude, 55-jarige, liefst zo spoedig mogelijk zou zien verdwijnen om zelf „de" radicale partij te zijn. Maar ala zij wat nachtjes over de ruzie gesla pen hebben, dan vinden de heren elk aar misschien wel weer. Achter de schermen is Herriot waarschynlijk al weer in actie met zijn oude bekende geschut: dat van de welsprekendheid* aan de wens naar vergroting van het bosareaal kan worden vol daan, maar 'waarmee ook het re creatieterrein in Nederland kan worden vergroot. Het overbodige personeel "op de samengevoegde landbouwbedrijven zou, naar spreker meencle, gemakkelijk in de industrie en andere bedrijfs takken kunnen worden opgeno men. Ir. Emmens formuleerde doze sug gesties die hij het aanbevelen van een voor velen pijnlijke operatie noemde nadat hij een overzicht had gegeven van de ontwikkeling in de Nederlandse landbouw in de afge lopen 70 jaar. Ei' is een groot verschil blijven bestaan tussen de werkwijze in de landbouw en in de industrie. De industrieel was van het begin af verplicht zich te verdiepen in eco nomische begrippen, zoals kost prijs, afschrijving, reservering, in vestering enz. Bij de kleine boer ging het meestal zo, dat men maar wat harder probeerde te werken als de bedrijfsresultaten laag ble ken uit te vallen. Door mechanisatie in de landbouw wordt deze op vele punten vergelijk baar met de industrie en nu ziet het geïndustrialiseerde landbouwbedrij f zich wel eens voor de moeilijkheid geplaatst, dat het zijn produkten niet meer lonend kan afzetten, hoewel de produktie nog steeds toeneemt en hoewel de kostprijs in de Nederland se landbouw zeer laag is. Consequentie hiervan zal moeten zijn, dat kleinere bedrijven zullen moeten samengaan, zo dacht de heer Emmens, een verschijnsel overigens, dat in de hele Nederlandse bedrijfs wereld al bekend is. Spreker wees er in dit verband op, dat het aantal zuivelfabrieken in Ne derland sinds 1930 (toen er 911 wa ren) geslonken is tot 544, die een ho gere totaalproduktie hebben. Dat de concentratie in de landbouw niet ver is gegaan, weet spreker in de eerste plaats aan de sterke gehechtheid van de boer aan zijn grond en in de twee- EDOUARD HERRIOT radicale breuk

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 5