PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Australië betreurt voorlegging kwestie Nieuw-Guinea aan V.N. Veiling Walcheren heeft een balanstekort van f 145.000 Jungschlager-fonds wil Schmidt redden BILT BENZINETANK VAN AUTO NA BOTSING ONTPLOFT: 3 DODEN DE VERWACHT... Ï99e jaargang - no. 246 Dagblad uitgave van de llrma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 52 cent per ■week; 6.50 p. kw,; fr. p.p. 6.75 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 17 okt. 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mtnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureau's: Vllssingen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841 Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Nleuwstraat 43, telef. 20; Terneuzen, Brouwerljstr. 2; Zlerlkzee^N. Bogerdst^JL^ telef. 26. ONVERANDERD ACHTER NEDERLAND Resultaat zal zijn: toeneming bitterheid en géén oplossing De Australische regering betreurt het, dat de Afrikaans-Aziatische landen opnieuw hebben besloten het geschil tussen Indonesië en Ne derland over westelijk Nieuw-Guinea voor de Verenigde Naties te brengen, zo heeft de Australische minister van buitenlandse zaken, Richard Casey, dinsdag in het parlement verklaard. „Wij denken niet, dat in de Verenigde Naties een oplossing voor deze kwestie zal worden gevonden", aldus minister Casey, die hieraan toevoegde: „Het voorleggen van de kwestie aan de V.N. zat slechts tot resultaat hebben, dat de bitterheid tussen Nederland en Indonesië en indirect tussen Australië en Indonesië zal toenemen". RICHARD CASEY bitterheid zal toenemen Vonnis Het zware vonnis, dat te Djakarta is uitgesproken tegen onze on schuldige landgenoot Schmidt heeft in Nederland diepe verontwaar diging gewekt. Onverwacht kwam dat vonnis niet, want men wist, dat be paalde kringen in Indonesië er op uit waren een aantal Nederlanders hetzij ter dood te brengen, hetzrj tot zware straffen te doen veroordelen.' Niet omdat deze Nederlanders schul dig zouden zijn aan misdaden daar van was zelfs de rechter, die Schmidt veroordeelde niet overtuigd,maar omdat zo'n veroordeling paste in het spel van opzweping der nationale hartstochten, zoals dat thans in Indo nesië wordt gespeeld. Geconstateerd moet worden, dat de Nederlandse regering alles heeft gedaan om aan onze vervolgde landgenoten in Indonesië bestand te verlenen. Dat „alles" was echter niet veel. Uiteindelijk was het slechts te danken aan de persoonlijke moed van mevr. Bouman, dat Schmidt nog een verdedigster had. Betrekkelijk mach teloos heeft het Nederlandse volk moe ten toezien hoe in Djakarta het recht met voeten werd getreden. Uiteraard straft zo'n rechtsschen- ding zichzelf. De internationale positie van Indonesië wordt er ernstig door verzwakt. De mogelijk heid om buitenlands^ kredieten te krijgen of buitenlandse ondernemers te interesseren voor vestiging van be drijven in Indonesië, zal in de toe komst gering blijken. Zelfs de ge neigdheid om „toeristische" bezoeken aan dit land te brengen zal teruglo pen. Voor een Westers land zou dat veel gewicht in de schaal leggen, maar voor een Oosters land weinig. Helaas zullen slechts de topfiguren in Indonesië deze gevolgen be merken. De agitators, die de schandelijke processen in elkaar heb ben gezet, zullen zich niet in het minst öm die gevolgen bekommeren en rus tig voortgaan met het opzwepen van de eenvoudige bevolking. Men moet er dan ook niet op reke nen, dat de anti-Nederlandse agitatie spoedig zal eindigen. Zelfs niet als Ne derland aan alle Indonesische verlan gens zou voldoen en bijvoorbeeld Nieuw-Guinea zou afstaan, of een streep zou halen door alle Indonesi sche schulden. Men zou in Indonesië steeds nieuwe wegen en middelen vin den om met de agitatie voort te gaan. Dit betekent niet, dat Nederland zich nu maar bij elke rechtsver krachting moet neerleggen. Onze regering zal vermoedelijk de zaak Schmidt wel voor de Verenigde Naties brengen. Zij zal daarbij onge twijfeld steun krijgen van een aantal landen. In het bijzonder de Engelse pers heeft zich reeds zeer veroordelend uit gelaten over het proces Schmidt en de „Times" sprak van een schandelijke straf en van diepe verontwaardiging in het buitenland. Ook in de Verenigde Staten zal men zich niet geheel onverschillig kunnen tonen. Misschien komt het nog wel zo ver, dat een of ander internationaal orgaan een vermaning richt tot de Indonesi sche regering. Dat is dan voorlopig het uiterste wat te bereiken valt. Gehoopt kan slechts worden, dat te enigertijd de Indonesische agi tators andere leuzen, dan de an ti-Nederlandse nodig hebben om de aandacht van het volk te trekken. Dan pas zal er een mogelijkheid be staan om in alle redelijkheid met In donesische autoriteiten overleg te ple gen over de herziening van het schan delijke vonnis. Tot zolang zal de rechtzaak Schmidt binnen de sfeer van de Nederlandse en van de internationale belangstelling gehouden moeten worden. Dat zal met grote hardnekkigheid dienen te geschieden. Men moet er zich echter wel op prepareren, dat het een kwestie van jaren wordt! Hij verklaarde, dait het verzet van Australië tegen de Indonesische aan spraak inzake Nederlands Nieuw- Gudnea enerzijds en het steunen van het Nederlandse standpunt ander zijds onveranderd bleven. Hij ver volgde echter met de verzekering, dat de Australische regering zich zou beijveren te vermijden, dat het ge schil tussen Nederland en Indonesië ernstiger zou worden. Hij zei ten slotte, dat de kwestie-Nieuw-Guinea het enige punt was, waarover Austra lië en Indonesië het niet eens waren. Prijs Nederlandse letteren voor Herman Teirlinck De minister van openbaar onderwijs te Brussel en de minister van onder wijs, kunsten en wetenschappen te Den Haag hebben, na kennisneming van het advies van de jury voor de toekenning van de prijs der Neder landse letteren, besloten deze prijs voor 1956 toe te kennen aan de au teur Herman Teirlinck te Brussel. De uitreiking van de prijs zal op zaterdag 27 oktober in de Ridderzaal te Den Haag door koningin Juliana worden verricht in tegenwoordigheid van autoriteiten en genodigden. LAAIENDE VUURZEE In volle vaart tegen vrachtauto gereden Gisteravond zyn bij een ernstige botsing tussen een personenauto en een vrachtauto op de rijksstraatweg Leeuwarden-Groningen ter hoogte van het kruispunt te Quatre Bras nabij Bergum (Fr.) drie personen om het leven gekomen. Een persoon werd ernstig gewond. Omstreeks kwart voor acht stopte een 25-tons vrachtauto, geladen met rollen papier, aan de kant van de weg, omdat de chauffeur had be merkt, dat het achterlicht van zijn wagen niet brandde. Hg stapte uit om de oorzaak van het defect op te sporen. Op dit ogenblik naderde de personenauto en reed in volle vaart tegen de vrachtauto op, waar hij zelfs gedeeltelijk onder verdween. De gevolgen waren fataal. De benzinetank van de personen auto ontplofte en veranderde de plaats van de botsing in een laaiende vuurzee. Met behulp van sehuimblus- sers kon een van de inzittenden nat worden gehouden en voor de ver- brandingsdood bespaard. De andere drie inzittenden waren bij de komst van de politie reeds overleden. De slachtoffers van het ongeluk en de met brandwonden overdekte inziten- de, moesten uit de brokstukken ge zaagd worden. De 60-jarige vertegenwoordiger W. F. Zetteler uit de Frans Halslaan te Hilversum is maandag bij een ver- Koning bezuinigt Koning Paul van Griekenland heeft het koninklijke paleis gesloten als een bezuinigingsmaatregel in antwoord op kritiek van de oppositie in het parle ment op de koninklijke uitgaven. Van het paleis zal alleen de kanse larij openblijven. In zijn ministerie te Den Haag heeft minister Luns, maandag mevrouw Mieke Bouman ontvangen. De minis ter dankte bij deze gelegenheid me vrouw Bouman namens de regering voor alles wat zij in het belang van wijlen de heer Jungschlaeger en de heer Schmidt heeft gedaan. keersongeluk bij Berghausen in de buurt van Halle (Westfalen) om het leven gekomen Volgens mededelingen van de politie reed de heer Zetteler met grote snelheid tegen een boom langs de weg, waarbij zijn wagen ge heel werd vermeld. Dinsdagmorgen is de 69-jarige auto mobilist W. uit Hilversum op de rijks weg AmersfoortApeldoorn bij Voorthuizen om het leven gekomen toen hij met zijn wagen tegen een boom reed. Men vermoedt dat W ach ter het stuur onwel is geworden en daardoor in botsing is gekomen met de boom. Lek ontdekt in Brits atoomkrachtstation Atoomgeleerden van 's werelds eerste atoomkrachtcentrale voor de opwekking van elektriciteit te Cal- der Hall (Engeland) hebben gisteren onthuld, dat er een lek is ontdekt in de koeler van een der uranium-zuilen Door dit lek ontsnapt dagelijks een ton carbon dioxide, aldus de geleer den. De atoomgeleerde Henry Getlun Davey, die de plannen voor de atoomcentrale heett uitgewerkt en er thans het toezicht op heeft, vertelde United Press, dat het lek nog niet is gevonden. Men weet alleen dat het er is. Volgens Davey is het ontsnappen de gas niet gevaarlijk. Daarom is het ook mogelijk dat koningin Elizabeth vandaag volgens de plannen de ope ningsplechtigheid zal leiden. De ko ningin wordt hedenmiddag om kwart over een Ned. tijd in Calder Hall verwacht. Zij zal dan een hendeltje overhalen en onmiddellijk zal een elektriciteitsstroom van 132.000 volt zich aan het Britse hoogspanningsnet meedelen. JpillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllN De oorlog is voorbij! H Japanse en Philipprjnse auto- H riteiten waren van plan, giste- 1§ ren pamfletten te laten uitwer- pen boven het Philipprjnse dis- trict Mindoro, waar onlangs 50 ze H Japanse militairen zijn aange- troffen die naar het schijnt niet s weten dat de oorlog voorbij is. Deze Japanners zijn bij de Ame- rikaanse invasie en de overgave van de Japanse bezettingsstrijd- =e krachten het binnenland inge- vlucht. In de pamfletten zullen ze zij er thans van worden over- ze tuigd dat hoopt men tenmin- ste dat er geen oorlog meer is en dat zij zich rustig kunnen vertonen. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim ee Na aankomst van de hoge gas- H ten uit Liberia en H.M. de Ko- z| ningin aan boord van Hr. Ms. M kruiser ,JDe Ruyter", inspec- teerden president Tubman en H Hare Majesteit de erewacht. m (Van voor naar achter) H.M. de Koningin, Z.E. William V. S. Tubman, president van de republiek Liberia, zijn adju- jg dant, brigade-generaal John M H H. Dickerson, en generaal-ma- joor C. F. Pahud de Mortan- ges. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllilll Soekarno terug iu Djakarta Zal aftreden van Roeslan Abdoelgani worden geëist? President Soekarno is dinsdag van zijn reis van 55 dagen naar een aan tal Oosteuropese landen, waaronder de Sowjet-Unie, en de Chinese volks republiek, in Djakarta teruggekeerd. De onafhankelijke „Time» of Indo nesia" voorspelde dinsdag, dat be paalde groepen „hét hoofd van minis ter Roeslan Abdoelgani zullen eisen". Grootscheepse internationale actie Het bestuur van het Jungsehlagerforrds deelt ons het volgende mede; „Het bestuur van het Jungschlager-fonds, diep geschokt door de ontstel lende uitspraak, waardoor de Nederlander H. C. J. G. Schmidt door de In donesische rechter tot levenslange gevangenisstraf werd .veroordeeld, heeft zich beraden over de stappen welke tot redding van onze landgenoot kunnen worden genomen. De vergadering werd bijgewoond door mevrouw M. Bouman, wier inlichtingen van de grootste betekenis waren. Nu de uitspraak is gevallen acht het fonds het tijdstip aangebroken een grootscheepse actie in het buitenland te ontketenen. In het belang van de goede zaak uilen volledige mededelingen hier- zullen volledige mededelingen over verschijnen, telkenmale wanneer een nieuw onderdeel van deze actie wordt uitgevoerd. Binnenkort kunnen OMGESLAGEN OVER DE LEDEN Financieringsplan voor tien jaar met hulp van C.B. en Raiffeisenbank IN DE COÖPERATIEVE VEILINGSVERENINGING „Walcheren" G.A. is tengevolge van de tegenslagen, die de veiling én de Walcherse boeren en tuinders door de oorlogshandelingen en de watersnoodschade in de jaren 1940 tot 1944 hebben geleden, een balanstekort ontstaan van f 173.500. Door het Centraal Bureau der Tuinbouwveilingen te Den Haag en de Coöp. Centrale Raiffeisenbank is thans besloten om de veiling de helpende hand te bieden. Het Centraal Bureau heeft een bedrag van rond f 28.500 beschikbaar gesteld ter afbetaling van de schuld der veiling aan dit bureau. Het restant-bedrag van f 145.000 is over de leden omge slagen. Het is echter de bedoeling, dat dit bedrag niet van de tuinders, die aan hun veilplicht blijven voldoen, wordt ingevorderd. Wel zullen zy over het aldus omgeslagen bedrag een rente van 4 pet betalen. Voorts val de hulp, die de beide centrales aan de veiling zullen bieden, uit de vol gende maatregelen bestaan: 1. Jaarlijks wordt tien pet van de ledenschuld dan die leden, die in het betreffende boekjaar hun produkten bij de veiling hebben laten veilen, kwijtgescholden. Jaarlijks ontvangt de veiling dan een dotatie van de centrales ten bedrage van die af schrijvingen. 2. Verdere exploitatieverliezen, die de veiling in de eerstkomende tien jaar zal lijden, worden jaarlijks door de beide centrales gedragen voor zo ver de exploitatieverliezen, gevoegd bij de genoemde afschrijving van vor deringen, een bedrag van f 27.000 niet zal overschrijden. Het meerdere wordt gezamenlijk door de leden, het centraal bureau en de centrale bank ieder voor een derde gedragen. Deze hulp wordt door de beide centrales verleend in de overtuiging, dat men over tien jaar tengevolge van inmiddels uitgevoerde afschrijvin gen de financiële toestand der veiling zo sterk heeft gemaakt, dat op goede gronden kan worden aangenomen, dat z'vj haar werkzaamheden met vrucht zal kunnen voortzetten. Dit werd dinsdagmiddag aan de le den van de veiling tijdens de jaarlijk se algemene vergadering, die in de veilingzaal te Middelburg werd ge houden. meegedeeld. Om deze maat regelen te kunnen nemen, was het noodzakelijk om enkele artikelen uit de statuten te wgzigen en enkele nieuwe artikelen vast te stellen. Op deze gang van zaken werd een toe lichting gegeven door enkele accoun tants van de centrale bank De wijzi ging betreffende de omzetting van W. A. in G.A., het deelnemingsbedrag der leden en de presentielijst. Nieuw stemrechtstelsel Voorts werd een nieuw stemrecht stelsel vastgesteld. Het stemrecht kan worden uitgeoefend door de le den, die zich ook schriftelijk kunnen doen vertegenwoordigen door een gemachtigde. Het stemrecht op de algemene vergadering is afhankelijk van de bruto omzet, met dien ver stande, dat bij een omzet tot f 5000 het lid recht heeft op één stem, bij een omzet van meer dan f 5000 tot f 10.000 op twee stemmen, van meer dan f 30.000 tot f 20.000 op drie stemmen en bij meer dan f 20.000 op vier stemmen. Verder werd vast gesteld. dat bij de vaststelling van 'n exoloitatierekening het balanstekort zal worden omgeslagen over de le den, berekend dus naar hun bruto omzet. Tevens werd een afzonderlijke ledenrekening vastgesteld, waarop de leden gedebiteerd worden voor de om slag in het balanstekort. Een der aanwezigen merkte nog op, dat de omslag naar de omzet der leden niet verantwoord zou zijn, omdat dit dan maar op een betrekkelijk klein aantal leden zou neerkomen. Van bestuurszijde werd meegedeeld, dat dit ver band houdt met het systeem van omslag, dat voor de veiling vast gesteld is. Tenslotte wees het be stuur er nog uitdrukkelijk op, dat de mogelijkheid bestaat om van (Vervolg op pag. 5) mededelingen worden ver- nadere wacht. Aangezien het bestuur van mening is, dat een actie in het buitenland gesteund moet wordën door het Nederlandse volk, zal hier te lan de een openbare vergadering wor den belegd. Deze vergadering zal plaatsvinden (op korte termijn was geen andere datum beschik baar) op zondagavond 28 oktober in het Concertgebouw te Amster dam" Voorzitter van het Jungschlager- fonds is prof. mr. P. S. Gerbrandv leden zijn o.a. mr. K. T. M. van Rijckevorsel, prof. M. van Bemmelen, drs. M. de Bloeme en de heer N. H. ter Kuijle. Verzonnen beschuldiging „Ik zal niet rusten tot mijn vader vrij is", aldus George Schmidt, de zoon van de maandag tot levenslange gevangenisstraf veroordeelde Neder lander Schmidt. George Schmidt, die te Sydney woont, zei ervan overtuigd te zijn dat zijn vader onschuldig is aan de door de Indonesische autoriteiten ver zonnen beschuldigingen". „Ik hoop een beroep op de Vere nigde Naties te doen om een eerlij ke behandeling voor mijn vader te verkrijgen", aldus George Schmidt, die voorts meedeelde, dat een comi té van Nederlanders in Sydney poogl de vrijlating van zijn vader te be werkstelligen. Nederlandse kringen in Djakarta waagden gisteren een voorzichtige voorspelling dat de kansen voor Schmidt misschien beter zullen staan nu hij in beroep gaat by een hogere rechtbank, waar de zittingen gehou den zullen worden „uit de buurt va31 het gepeupel". Nederlandse kringen zeiden dat 'fc een lange tijd kan duren mis schien wel een jaar voor een hoge re rechtbank uitspraak doet. MEER BEWOLKING Overwegend droog weer met meer bewolking dan gisteren. Over het al gemeen weinig verandering in tempe ratuur. Overwegend matige wind tussen zuid en zuidwest. ZON EN MAAN 18 oktober. Zon op 7.12 onder 17.42 Maan op 16.51 onder 05.45

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1