H. Schmidt werd tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld Rechter velde vonnis tegen beter weten in KLANKBORD j BIJNA ALLE GEWASSEN: LAGERE OPBRENGST PER HA DAN IN 1955 DINSDAG 16 OKTOBER 1956 PROVINCIALS XSBÜW8B COURANT 3 MENIGTE KRIJSTE OM DOODSTRAF Veroordeelde tekende glimlachend hoger beroep tegen vonnis aan De 54-jarige Nederlander Henricus Schmidt is maandag schuldig bevonden aan subversieve acties en door het landgerecht in Djakarta tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Schmidt glimlachte, toen hij zijn handtekening zette onder het ver zoekschrift tot hoger beroep. De speciale politiebewaking had voorzorgsmaatregelen genomen, die alle vorige overtroffen. Het verkeer voor het gerechtsgebouw was omgeleid, het publiek in de rechtszaal werd gefouilleerd en gewapende politie hield de wacht voor het gebouw en in de rechtszaal. In de zaal zelf werden zelfs de rechercheurs in burger op wapens gefouilleerd. Een politiemacht stond klaar om bij eventuele incidenten onmiddellijk te kunnen ingrepen. Tijdens de zitting schreeuwde de menigte buiten het gebouw nu en dan „dood aan Schmidt". Toen Schmidt in een politicauto, begeleid door de politie, het gebouw verliet, zwollen de kreten aan tot een ge loei. Djakarta, de heer Hagenaar. In zijn gezelschap was het hoofd, van de af deling politieke zaken van de Neder landse vertegenwoordiging in Dja karta, de heer H. Menke. Ook *mr. Bonn vari de Nederlandse vertegenwoordiging was in de rechts zaal aanwezig. Onmiddellijk nadat de Vertegenwoordigers van de diplo matieke vertegenwoordigingen ,van Nederland, Engeland, Frankrijk, Au stralië, Italië, Canada en West-Duits- land woonden de zitting bij. De Amerikaanse vertegenwoordiger mocht de rechtszaal niet binnen, om dat hij niet de speciale pas kon to nen, die door het hoofdparket waren uitgereikt. Bij het voorlezen van de uitspraak zeide rechter Rochjani, dat hij Schmidt schuldig had bevonden aan steun aan de vijand in oorlogstijd. Er was het begin van applaus in de rechtszaal, toen hij het woord „le venslang" uitsprak. Schmidt scheen ongeschokt. Toen dc rechter hem in het Nederlands mededeelde, dat hij hoger beroep te gen het vonnis kon aantekenen, zeide hij dit te zullen doen. Eis was IS jaar Op 20 augustus eiste de openba re aanklager 15 jaar gevangenis straf tegen Schmidt. Op 10 sep tember vroeg de verdedigster, mevrouw Bouman, die inmiddels (zondagavond) in Nederland aan gekomen is,vrijspraak. Zij was sedert 22 september in Europa, na dat zij na het pleidooi te Djakar ta door een opgewonden menigte was gemolesteerd. Op 9 september 1954 begon het proces tegen beklaagde, die toen 51 jaar was. Hij was op 18 decem ber 1953 gearresteerd. "Van ''de' '30 getuigen, die de politie na zijn arrestatie verhoorde, zijn de „kroongetuigen" dezelfde als in de zaak tegen wijlen de heer Jung- sahlager, namelijk Tomasoa, Manoch en Harris Bin Soehaemi. Rechter Rochjani gaf toe, dat de wijze van confrontering van be klaagde met de getuigen niet altijd eorrect was geweest. Onder de diplomatieke vertegen woordigers bevond zich de Neder landse tijdelijke zaakgelastigde in zitting was geëindigd, ging deze naar Schmidt toe en sprak enige minuten met hem. Nieuwe verdediger Een woordvoerder van de Neder landse vertegenwoordiging in Djakar ta verklaarde, dat onder het Indone sische recht het aantekenen van ho ger beroep zeer veel gelijkt op de procedure in andere landen. Hij zei, dat thans drie rechters de zaak op nieuw in behandeling zullen nemen op basis van het bewijsmateriaal en daarna één zitting zullen houden achter gesloten deuren om tot een be slissing te komen. De verdediger of verdediging van beklaagde is gerech tigd een memorandum van appèl in te dienen bij het hogere gerecht. Hij kondigde aan, dat de Neder landse vertegenwoordiging „stappen neemt" inzake een nieuwe verdedi ger in de plaats van mevrouw Bou man. De woordvoerder zei: „Wij zijn ervan overtuigd, dat Schmidt niet schuldig is". De Nederlandse diplomatieke ver tegenwoordiging in Indonesië is „diep geschokt" door het vonnis, dat rechter Rochjani maandag tegen Schmidt heeft gewezen, aldus seint de A.N.P.-correspondent te Djakarta. In officiële kringen in Den Haag heeft men met zorg en verbazing kennis genomen van het verschil tus sen de eis en de uitspraak ïn 't pro- ces-Schmidt. VOORLOPIGE OOGST RAMING Zaai-uien echter 28meer Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft de uitkomsten bekend gemaakt van de voorlopige oogstra- ming van de akkerbouwgassen, wel ke gehouden is van 24 tot 29 septem ber jl. De gegevens hebben uitslui tend betrekking op de geoogste hoe veelheden en niet op de kwaliteit der geoogste produkten. Uit de gegevens blijkt dat met uit zondering van de zaai-uien vrijwel al le gewassen een geringere opbrengst per ha hebben opgeleverd dan in '55. De peulvruchten hebben het meest door de ongunstige weersomstandig heden geleden, verwacht wordt- een totale graanproduktie van 1.676.000 ton tegen 1.756.000 ton in 1955 een achteruitgang derhalve met rond 79.000 ton of ca 5%. De totale opbrengst van de tarwe ad 312.400 ton is 11% lager dan in 1955. De produktie van haver is met 16% achteruitgegaan en bedraagt thans rond 486.300 ton. De totaile opbrengst van gerst is 5% en van rogge en mengsels van granen 7% groter dan verleden jaar. Deze stijging is niet ontstaan door een hogere opbrengst per ha, doch is uitsluitend het gevolg van een uit breiding van de geoogste oppervlakte dezer gewassen. In totaal -werd van groene erwten geoogst rond 61.800 ton tegen 109.000 ton in 1955 (-43%)ook per ha bleef de opbrengst verre ten achter bij die in 1955 (-41%). De produktie van schokkers, kapu cijners en grauwe erwten bleef even eens verre ten achter bij het vorige jaar (resp. -33 en -31 Tengevolge van een aanzienlijke uitbreiding van de oppervlakte kool zaad, blauwniaanzaaa, karwijzaad en kanariezaad is de totale opbrengst, ondanks de geringere opbrengst per ha, groter dan verleden jaar. Zo steeg de totale produktie van koolzaad met 34%, blauwmaanzaad met 39%, karwijzaad met 8%, en ka nariezaad met 150%. De opbrengst per ha van de con sumptie- en voederaardappelen is 7% lager dan in 1955. Tengevolge van de inkrimping van het areaal is de daling van de totale produk tie nog groter, nl. 11%, de op brengst bedraagt thans 2.551.700 ton. De totale pgoduktie van de kleiaardappeten bedraagt, exclu sief uitval. 1.134.000 ton, tegen 1.276.000'ton in 1955 (-11%), die van de zand- en veenaardappelen 856.500 ton tegen verleden jaar 1.065.000 ton (-20%). De produktie van de fabrieksaard appelen beloopt thans rond 795.000 ton, hetgeen 24% lager is dan in 1955. Bij de zaai-uien blijkt de opbrengst per ha 28% hoger te zijn dan ver leden jaar. De totale opbrengst wordt geraamd op 155.600 ton te gen 98.900 ton in 1955 (4- 57%-). Staking in Indonesië Ongeveer 15.000 werknemers van de B.P.M. in Indonesië hebben maan dag het werk neergelegd als protest tegen een besluit der regering inzake vakanties. Er zijn geen incidenten voorgeval len. al was de situatie volgens een woordvoerder der B.P.M. „ernstig", vooral op Sumatra. Men verwacht, dat de staking wel tot donderdag zal du ren. De B.P.M. beschouwt de staking als „illegaal". Bij ConstaaUna (Spanje) is zondag een Spaans militair vliegtuig neerge stort. De zeven inzittenden zijn omgeko- Ook na het vertrek van Jcapi- teiu Gelderman als leider van n f§ hét Leger des Heils-clubhuis „De Lichtboei" in Zierikzee, f§ blijft het gebouw in de Post- p H straat het centrum van de s jeugd. Filmmiddagen, cursus- p sen en binnensporten blijken nog steeds de jongelui te be- koren. Op zijn Zeeuwse reis jj; bracht de territoriaal com- M H mandant Thykjaer een be- M soek aan dit jeugdhonk, waar luitenant Van der Hoek hem op de vele activiteiten wees. Eén van deze activiteiten is 'f M gelegenheid geven aan jonge- M lui van buiten, die in Zierik- p zee op. school gaan, om hun twaalfuurtje in ,I)e Licht- p boeite gebruiken. Na het p eten volgt dan het schaakbord of de pingpong-tafel. I FOTO P.Z.C.) m iliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Indonesische woordvoerders van functie ontheven De chef-staf van de Indonesische landstrijdkrachten, generaal Nasoe- tion, heeft maandag de woordvoerder van het leger, overste Pirngadie, en het hoofd van de inlichtingendienst van het leger, overste Hassan, van hun functie ontheven. Zij hadden de instelling bekendge maakt van een commissie van onder zoek om legerofficieren te ondervra gen. die beschuldigd worden van „on regelmatigheden en politieke hande lingen", die door overste Pirngadie waren uitgelegd als pogingen om de Indonesische regering te wijzigen of omver te werpen. De mededeling over deze. commissie werd „niet nodig ge oordeeld". Hogere onkostenvergoe dingen woningwetwoningen gewenst De Nationale Woningraad is reeds sedert lang in onderhandeling met het ministerie van volkshuisvesting en bouwnijverheid om te trachten de on derhoudskosten-vergoeding voor wo ningwetwoningen te verhogen. Tot nu toe is nog niet het gewenste resultaat bereilet. De Nationale Woningraad heeft thans besloten te zamen "met leden uit de landelijk aan gesloten provinciale federatie een commissie te vormen, welke het on derhoudskostenprobleem deskundig zal bestuderen. Herhaaldelijk wordt door dc woningbouwverenigingen in den lande de klacht geuit, dat de door de minister toegestane onderhouds- normen veel te laag zijn. Geen sluiting van gewone zitting Staten-Generaal Het ligt niet in de bedoeling der regering om bij gelegenheid van de a.s. uitbreiding van het aantal leden der Eerste en der Tweede Kamer over te gaan tot sluiting van de ge wone op 18 september j.l. geopende zitting der Staten-Generaal en tot opening van een nieuwe zitting. Een dergelijke sluiting met daar opvolgende liernieuwe opening wordt niet door enig grondwettelijk voor schrift vereist, terwijl daartegen bo vendien bezwaren van praktische aard bestaan. De uitbreiding van het ledental der beide Kamers zal der halve geschieden tijdens de gewone zitting 1956—1957. Wrakstukken van vermist vliegtuig aangetroffen Een Britse tankboot heeft ongeveer 250 mijl ten zuid-westen van kaap Lands End wrakstukken aangetrof fen van het Amerikaanse „Liftmas- ter"-transportvliegtuig, dat sinds woensdag j.l., met 59 man aan boord, wordt vermist. De tankboot „Navicellea" heeft wie len opgepikt van het landingsgestel van de vermiste „Liftmaster". Tachtig tot negentig vliegtuigen, alsmede een vloot van schepen, nemen de laatste dagen aan de opsporings- werkzaamheden deel. De hoop nog overlevenden aan te treffen blijft le vend. omdat men verscheidene malen zwakke noodsignalen heeft kunnen opvangen. Maand gevangenisstraf voor een Ambonees De politierechter te Alkmaar heeft gisteren de Ambonees J. L„ die op 30 augustus in het afzonderingskamp te Oude Zeug in de Wieringermeer waar hij wegens zijn extremistische gezindheid was ondergebracht een opperwachtmeester van de Rijkspoli tie het woord „smeerlap" had toege voegd. veroordeeld tot een maand ge vangenisstraf. De politierechter acht te geen termen aanwezig tot onmid dellijke gevangenneming. De vorige week had de officier van justitie jhr. mr. A. Reigersma vier maanden ge vangenisstraf met bevel tot onmid dellijke gevangenneming tegen L. ge- eist. Het verkiezingshoofdkwartier van de Republikeinse vice-president der Verenigde Staten Nixon, heeft strikt verboden, dat bij propaganda-toehten der republikeinen cadillacs worden gebruikt. De republikeinen willen geen voedsel geven aan de democra ten, die beweren dat de G.O.P. een partij van rijkaards is. Het Wereldgebeuren Noorderling De noorderling Dag Hammar- skjöld heeft tegenwoordig voor al met midden-oosterse proble men te maken. Vroeger is dat heel anders geweest: drie jaar lang do ceerde hij als assistent-hoogleraar economie aan studenten in de hoofd stad van zgn land, Stockholm. Zijn wetenschappelijke aanpak van de problemen kon hij daarna in praktijk brengen als secretaris-generaal van het departement van financiën, welke baan hij koppelde aan het president schap van de staatsbank. Toen hij die functie tien jaar had bekleed, in "46, belandde hij langs financiële wegen voor het eerst op het terrein, waar hij nu zulk bijzonder belangrijk werk doet: dat van de internationale poli tiek. In 1946 werd hij namelijk finan cieel adviseur van het departement van buitenlandse zaken. Dat men hem daar niet alleen de financiële 1 aspecten van de diverse vraagstuk- j ken wilde toevertrouwen, maar hem I een stem vilde geven in het kapittel van het algemene beleid, bleek in '50 toen hij ónderstaatssecretaris van buitenlandse zaken werd. Dat hij zich nu telkens met het midden-oosten moet inlaten, is een gevolg van het feit, dat hij vier jaar geleden, als op volger van Trygve Lie, werd benoemd tot secretaris-generaal van de Ver enigde Naties. Het is in deze functie, dat Ham- marskjöld dezer dagen telkens onderonsjes heeft gehad met de heren Pineau, Selwyn Lloyd en Fawzi ministers van buitenlandse zaken van resp. Frankrijk, Engeland en Egypte. Onderwerp van gesprek was de Suez- kwestie; afgesproken werd, dat men niets aan dé buitenwereld zou ver klappen voordat men tot een of ander resultaat was gekomen. Uit het feit, dat er steeds maar weer opnieuw ver gaderd moest worden, werd het wel duidelijk dat het niet meeviel om de heren, die gewikkeld waren in een geschil dat haast een oorlog: veroor zaakt had, te brengen tot iets dat een beetje op een vergelijk geleek. Tenslotte is het dan toch zover geko men: zes principes werden vastge steld, die het uitgangspunt zullen vor men van verder overleg. Betwijfeld moet worden, of alle partijen door dit resultaat hele maal bevredigd zijn. De „Lon- dense voorstellen" om het kanaal te internationaliseren zijn in dit overleg niet tot basis voor onderhandelingen gekozen, en de resolutie, waarmee het westen zich aanvankelijk tot de Vei ligheidsraad had gewend betrof juist die internationalisatie en de erken ning van de S.C.U.A., of, qra een groot Nederlands woord te gebrui ken, de Suezkanaalgebruikersvereni- ging. Nu stond het eigenlijk bij voor baat al vast, dat die resolutie niet door de Veiligheidsraad zou wordén aangenomen. De Russische minister Sjepilow had immers de zijde geko zen van Egypte en zich tegen die re solutie uitgesproken. Men wist dat hij met een veto op de proppen zou komen, al was het alleen maar om wat populariteit te winnen bij de Ara bieren. Wanneer een Suezzitting van de Veiligheidsraad geëindigd zou zijn met een Russisch veto. en niets meer, dan zou dat het aanzien van de Vemigde Naties opnieuw een klap gegeven hebben; een keer te meer zouden de sceptici gelijk gekre gen hebben die zeggen dat dit vredes- instrument tot machteloosheid is ge doemd. Hammerskjöld heeft dat tot alle prijs villen voorkomen en daarin is hij geslaagd. Hij heeft geen oplos sing gegeven, maar wel de kans op een of andere regeling open gelaten. De Veiligheidsraad heeft zich immers met algemene stemmen gesteld ach ter het voorstel, om besprekingen voort te zetten, en achter zijn „prin cipes". Eén van die principes luidt, dat de exploitatie van het kanaal los moet staan van de politiek van welk land ook. Dat Fawzi daaronder zijn handtekening heeft gezet, is een be wijs voor Hammerskjölds diplomatie ke bedrevenheid. HENRICUS SCHMIDT levenslang GEEN SUGGESTIE. Om en nabij de 100 verontwaardigde treinpassa- giers bestormden een politiebureau te Milaan om melding te maken van een onhoudbare jeuk, die hen tijdens de reis van Verona had geplaagd. Een reizigster was begonnen haar been te krabben, omdat dit zo verschrik kelijk jeukte. Kort daarop' hadden alle passagiers er last van en het was beslist geen suggestie. De politic stelde vast. dat ae chemicaliën die voor het schoonmaken van het trein- interieur worden gebruikt, 't vreem de verschijnsel veroorzaakten. De gassen hadden een irriterend effect op de huid. EXIT TRADITIE. Eén oude Ierse gewoonte zal worden afgeschaft: boosaardige grafschriften als een laatste wraakneming van de over ledene zullen niet meer worden toe gelaten. Het was tot nu toe in Ier land niet ongewoon, een grafschrift te lezen in deze zin: „Ik zou hier thans niet liggen, als ik mijn vrouw niet getrouwd had". MENING VAN MEVROUW M1EKE BOUMAN (Van onze ^speciale verslaggever) Enige uren voordat landrechter Rochjani onze landgenoot Schmidt schuldig verklaarde aan „subver sieve acties" en hem tot levens lange gevangenisstraf veroordeel de, is zijn dappere verdedigster Mieke Bouman in ons land terug gekeerd. Weinige uren na het bekend worden van het vernietigend von nis heeft ze scherp en bevrijdend haar mening erover gezegd: „De rechter heeft tegen alle beter we ten in dit vonnis gewezen. Hij durf de en kon eenvoudig niet 'anderS. Tegen alle beter weten in ook van de procureur-generaal, van de djabsa en vele vooraanstaande In donesische autoriteiten. Hij kon eenvoudig niet anders, omdat po pulariteit bij de massa op dit ogen blik een zeer kostbaar en begeerd goed is". Dit oordeel heeft mevrouw Bou man maandagmiddag uitgespro ken op een persconferentie in Den Haag, die- door een groot aantal binnenlandse en buitenlandse jour nalisten werd bijgewoond en twee uur duurde. Er zal een beroep op Verenigde Naties worden gedaan „Voor mijn cliënt Schmidt is dus de slag gevallen'", aldus mevrouw Bouman. „En daarmee zijn dan ge lukkig de beperkingen verdwenen, om openlijk te spreken. In tegenstelling met vele anderen ben ik van mening, dat er voor een beter verloop van deze affaire geen kruid was gewassen. Ik heb door te zwijgen alle schijn willen vermijden, dat mijn woorden verkeerd uitge legd hadden kunnen worden. De re visie van het vonnis, waarom ge vraagd is, laat ik dan even buiten beschouwing. Het is in Iijdonesië niet ongewoon, dat het hoger beroep een jaar of langer op zich laat wachten. In deze ingewikkelde zaak kan bet nog wel langer duren. Bovendien zal de propaganda intussen verder ra zen, zonder dat er iets tegenover zal worden gesteld. Op een koersverandering ten gunste van de gevangen Neder landers in Indonesië, durf ik niet te hopen. Ik zou haast zeggen in tegendeel. Bovendien acht ik mijn taak als verdedigster afgelopen. Ik beschouw mezelf nog slechts als een vriend van Schmidt, en min of meer deskundige in de pe rikelen waarin hij verzeild is ge raakt. Zeventig keer heb ik Schmidt in de gevangenis bezocht en lange ge sprekken met hem gevoerd. Ik was de enige, die hem onder vier ogen mocht spreken. Zelfs het bezoek van de consulaire ambtenaren stond al tijd onder poli tie toezicht. Van het hoger beroep verwacht ik niet veel. tenzij de Indonesische re gering tot beter inzicht zou komen. De allesoverheersende vraag is natuurlijk: „Is Schmidt en was Jungschlager nu werkeüjk on schuldig?" Ik kan hier met volle overtuiging ja op zeggen. Dat is niet een smoesje van zijn verde digster, maar een zeker weten. Ie dereen, die maar even nadenkt over de tenlastelegging, moet tot dc conclusie komen, dat deze men sen onmogelijk gedaan kunnen hebben, waarvan ze beschuldigd worden. Slechts de weinig nadenkende me nigte kan er aan geloven. Stelselma tig is haar daartoe wantrouwen te gen de blanda's en speciaal tegen de Nederlanders bijgebracht. Dat wan trouwen heeft men nodig zowel voor binnenlands gebruik als voor moti vering tegenover het buitenland van een ingrijpen in de Nederlandse be langen in Indonesië! Daartoe heeft men volkomen willekeurig schuldigen gemaakt. Maar hebben Schmidt en Jung schlager dan op een of andere ma nier niet „scheef" gelegen? Schmidt zeker niet. Hij is een teruggetrokken mens, die veel meer vrienden onder de Indonesiërs telde dan onder de Nederlanders. Onder de paar dui zend, die hem ondergeschikt geweest zijn, is er niet één tevoorschijn ge komen, die tegen hem wilde getui gen. Had ik dit vonnis verwacht? Ja en nee. Minder dan de geëiste vijftien jaar had ik nauwelijks ver wacht; hoewel het niet uitgesloten was geweest, dat men er onder be paalde omstandigheden twaalf jaar van had gemaakt. Anderzijds had ik het levenslang en zelfs de doodstraf niet uitgesloten geacht. De domme menigte maakt immers de dienst uit ei het was gebruik geworden, dat er gesproken werd over „de beul Schmidt". Zo heeft de rechter dus tegen alle beter weten in vonnis gewezen. Het bestaat niet, dat hij het spel niet doorzien zou hebben. Daar is hij te veel man van ervaring en ontwikke ling voor en vaak veel te scherpzin nig. Hij durfde en kon echter niet anders dan levenslang vonnissen, om dat populariteit bij de massa in In donesië thans een zeer kostbaar en begeerd goed is, dat helaas vaak moet dienen om andere kwaliteiten voor belangrijke functies te vervan gen. Had de huidige gang van zaken voorkomen kunnen worden? Mijns inziens in het beginstadium wel, 'al dus mevrouw Bouman. Wanneer er maar anders van Nederlandse zijde zou zijn opgetreden. Later baatte dit echter niet meer. Het enige wat op dit ogenblik nog gedaan kan worden is, de Indonesiërs i DAG IIAMMARSKJÖLD V eiligheidsraad redden bij te brpngen dat ze op de verkeer de weg zijn. Daar is men zeer gevoe lig voor, omdat men ondanks alles bezorgd is voor zijn goede naam in de wereld. Alleen door een interna tionale actie kan hun heel misschien de overtuiging worden gegeven, dat koppig volhouden gevaarlijk is. Bij de Verenigde Naties hebben we maar weinig kans succes te boeken. Hoe klein die kans echter moge zijn, we mogen niet nalaten iets in die richting te ondernemen. Daar zal dus aan gewerkt worden. Wellicht zijn er echter nog meer wegen, die bewandeld kunnen wor den. De mogelijkheden daartoe zul len ernstig worden bekeken", aldus mevrouw Bouman.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 3