1 Jaarverslag 1955 van Waterleiding Mij „Zeeuwsch Vlaanderen" Zeeuwse Almanak lijmt kond alle hont! NEUROTONIC van ^livin tot WYBERT IT x OUD-ZEEUW ELDERS BENOEMD IN BURGEMEESTERSFUNCTIE TOURNEE VAN VEILIG VERKEER DRIE MAANDEN IN ZEELAND HANDSCHOENEN-BREI-ATELIER IN HEINKENSZAND GEVESTIGD CETAFLEX Uw ZENUWEN Agenda 2 k'tiUVlEUlALE Z h. c. o O iU A 1 PROBLEMEN DOOR DE DROOGTE Nieuwe periode in ontwikkeling In de inleiding van het zojuist door de aandeelhoudersvergadering goed gekeurde jaarverslag over 1955 van de n.v. Waterleiding Maatschappij Zeemvseh-Vlaander en" wordt gewezen op het féit, dat niet (lit verslag een periode van 10 jaar sinds het einde van de tweede wereldoorlog wordt af gesloten. Moest aanvankelijk met alle energie het herstel van oorlogsschade worden aangevat, geleidelijk kon daarna een begin worden gemaakt met de noodzakelijke afbouw van de geprojecteerde werken. Ofschoon niefc elk tjjdstip zich leent voor hervorming van een bedrijfs economische structuur, is, zo wordt opgemerkt, evenwel met het afsluiten van de 10 jaren na 1945 hiervoor een gunstig moment aangebroken. Door een nieuwe opstelling van de bedrijfsgegevens, kan een beter in zicht in de toekomstige ontwikkeling van liet bedrijf worden verkregen. Met het oog hierop zijn de jaar stukken thans "meer in overeenstem ming gebracht met het permanent ka rakter der rijksbijdragen, zonder welke zo komt het voor in de eerstvolgende 10 jaren de belangen der drinkwatervoorziening in Neder land, althans wat het platteland be treft, niet naar behoren kunnen wor den behartigd. De in het vorig jaarverslag uitge sproken verwachting, dat het jaar 1955 wellicht gesignaleerd zou wor den als 'n jaar van belangrijke symp tomen voor de verdere economische ontwikkeling, is in vervulling ge gaan en de overheid zag zich genood zaakt. zij het aanvankelijk nog op beperkte schaal, remmend op te tre den door maatregelen in het monetai re en fiscale vlak, teneinde de kre dietverlening aan de ondernemingen te verminderen. Met voldoening wordt in het verslag gerapporteerd, dat- het in het- verslagjaar nodig ge bleken beroep op dé vërmogensmairkt kon worden gedaan, voordat de in vloed der discontoverhogingen op de algemene rentevoet merkbaar werd. Droogte De langdurige droogte in de zo mer van 1955 plaatste de maat schappij voor grote moeilijkheden bjj de voorziening van het gebied. Door doeltreffende samenwerking met de Waterdienst der Stad Gent, kon, toen de toestand kritiek "dreigde te worden, in enkele da gen een noodverbinding worden gelegd naar het buizennet der Belgische Maatschappij langs het f Advertentie) Verwondingen tuaar vuil in komt, kunnen ernstige gevolgen hebbenJ Doe op wonden en wondjes Kloosterbalserai die ontsmet en geneest J traject Sas van Gent-Zelzate. Van een voortreffelijk „teamwork", waarvoor het gehele personeel grote lof toekomt, wordt in liet jaarverslag gewag gemaakt. Een afdoende oplossing van moeilijkheden kan echter langs deze weg niet gevonden worden en be treurd wordt, dat de onderhandelin gen met de rijksinstanties om tot een verder uitwerking te geraken van het spaarbekkenplan aan het einde van het verslagjaar nog steeds geen be slissing hadden gebracht. De niet tegen te houden voortschrij ding van de drinkwatervoorziening in Nederland, welke uitbreiding .hoofdzakelijk zal plaats vinden in de gebieden met betrekkelijk geringe be volkingsdichtheid, gaf aanleiding tot de opstelling van een 10-jarenplan, waarvoor op de rijksbegroting een post werd opgenomen. De minister heeft er daarbij bij al le waterleidingbedrijven op aange drongen om, onafhankelijk van de hoogte der eventueel te verstrekken subsidies, correcties in de tarièven voor water aan te brengen, waarbij werd uitgegaan van het standpunt, dat de tarieven van de waterleiding bedrijven veelal niet zijn meegegaan met de alom in den lande door het bedrijfsleven als onafwendbaar aan vaarde prijsstijgingen. Opgemerkt wordt in het verslag, dat het in den beginne aantrekkelijk en ook verant woord was, ten plattelands met lage tarieven te werken, niet alleen om daardoor de nodige populariteit voor de diinkwatervoorziening onder de plattelandsbevolking té verkrijgen en vooroordelen te overwinnen, doch vooral ook om verbetering der hy giënische toestanden te bevorderen. Tarieven In de loop van 1955 werd dan ook voortgegaan, met het ontwerpen van een nieuwe tariefstructuur, waarbij gestreefd, wordt naar een voor de eeuws Vlaamse verhoudingen aan vaardbare opbouw der bijdragen van het publiek in de kosten, der water voorziening'. De inleiding besluit met er op te wijzen, dat 1955 voor de waterlei dingbedrijven over de gehele wereld in meer dan een opzicht een belang rijk jaar was, niet in het minst door het internationale waterleidingcon- BELANGSTELLING Zelden zal er zoveel belangstelling voor een snoepautomaat hebben be staan als voor die van de heer N. in Koewacht. Zaterdagavond vulde hij dit nnttige apparaat tot de nok toe en zie, zondagmorgen was de auto maat tot op de bodem toe leeg. „Dat is een beste dag" moet de heer N. ge dacht hebben, maar toen hij in de dubbeltjes-lade keek ontdekte hij, dat ook dat bakje tot de bodem toe leeg was. De oorzaak was heel simpel! Er bleek namelijk een veer stuk en de automaat was. toen ïn alle opzichten een automaat. De jeugd had de snoe perijen er maar, voor het uithalen. De daders waren Vanzelfsprekend ver te zoeken en de winkelier zat met (le strop. VAL In het Thoolse plaatsje Poortvliet heeft liet zoontje van de heer A. Nor- tiér een hachelijk avontuur beleefd! BRUIN Een van onze collega's had zich een nieuw, kostuum in bruine tinten gedacht, maaY hij stuitte daarbij op onverwachte en enigszins opmerke lijke mbeilijkhëden. Er was in een der Zeeuwse ste den praktisch geen keus in bruine tinten en een der winkeliers had daar ook 'een verklaring voor. „ZeeUwen houden niet van bruin", zo sprak hij Een boeiende uitspraak! Een uitspraak, die een wereld vol ongekende mogelijkheden opent. Hier ligt een rijk arbeidsveld voor socio logen, want, als Zeeuwen niet van bruin houden,, dan zo zou men haast denken moeten ook de Frie zen een bepaalde kleur hebben, waar ze niet van houden en misschien evenzo de Utrechtenaren, de Lim burgers en ook allé overige gewes- telingen. Wie weet wat daar alle maal, psychologisch, aan vast te knopen valt. Overigens is het ons vaste voor nemen van heden af wat meer te letten op de kleding van. onze pro vincie-genoten. Razend benieuwd als we s\)n of die winkelier gelijk heeft! En verder maar piekeren waarom de Zeeuwengesteld dat die man het bij het rechte eind heeftniet van bruin houden Nogmaals voor sociologen moet dit een verrukkelijk kluifje zijn. Iets om op te promoveren. In een molen maakte hij namelijk een val van negen meter. De jongen was in de moten geklommen óm zijn vader te vinden, die in de molen aan het werk was. Vermoedelijk is hij door een openstaand luik op de graanzol der gevallen. Het geluk was beslist aan zijn zij, want hij belandde op en kele zakken meel, waardoor zijn val gebroken wérd. Tftdens de val is lig echter met zijn hoofd ergens tegen aan gekomen, zodat hij enige tijd be wusteloos was. Het bleek dat de jon gen een hersenschudding had opgelo pen. Zijn toestand is echter redelijk. GELD Ook het dochtertje van de land bouwer J. C. Moerland in Sint An- naland heeft een hachelijk avon tuur achter de rug. Zij moest voor liaar vader geld naar het postkan toor brengen. Voor zij bij het post kantoor kwam ging'zy eerst nog even naar een slager en een groen teboer. Bij de laatste kwam zij echter tot de ontstellende ontdek king. dat zij enkele girobiljetten alsmede twee briefjes Van honderd gulden had verloren. Gelukkig bleek later, dat het zoontje van dè weduwe P. Bazen alle papieren had gevonden. De eerlijke vinder werd goed beloond, want liij kreeg van de heer Moerland tién gulden. FEEST In dit rubriekje kunnen We ook weer eens van enkele bijzondere huwelijks feesten melding maken. Zo viert het echtpaar J. Hollebrandse-Minderhout in de Kasteelstraat te Vlissingen zijn zestigjarige bruiloft. Het wordt daar een heel feest in de Kasteelstraat. Het feest zal tijdens de receptie in de loop van de middag ongetwijfeld het hoog tepunt bereiken. Ook in Oudelande was er een bij zonder huwelijksfeest. Daar viei'de het echtpaar Van Hekken-Van Wijn- gen zjjn vijftig-jarige bruiloft. En ook hier werd het een heel feèst: de hele buurt stak de viag uit. HOND Tot slot èen somber bericht uit Ee- de. In de Wijk De Biezen werd op de hofstede van de heer It. Willéms een schaap door een hond doodgebeten. Het bloedorsöge dier takelde ook eén kalf toe. Zo ernstig, dat de hulp van een veearts moést worden ingeroe pen. gres te Londen. De daar aan het on derwerp „tarifiëdng". gewijdë be schouwingen voerde tot een conclusie Waarin aansluiting bij een hiér éér der geopperde gedachte is te vinden, waarbij als mening werd weergege ven, dat water dient te worden be schouwd als een zuiver economisch goed, dat door zijn meetbaar voordeel voor de consument verdiént óm tegen kostprijs te Worden geléverd. Bij de huidige inkomstenverhoudingen is er geen reden meer óm wa ter op de duur beneden kostprijs te blijven verschaf fen, Waardóór verspilling in de hand wordt gewerkt. De relatieve schaarste aan watèr over de Wereld rechtvaar digt bovendien dé behandeling van het artikel als elk ander economisch góed. Verder was ook de Wefeldgezond- hèidsdag, die ditmaal ïn het teken van de drinkwatervoorziening stond, een zaak van internationale betéke nis. In het jaarverslag wordt er vér der onder meer melding van gemaakt, dat hét bedrijf aan het einde van het verslagjaar beschikte over drie wa tertorens. De toren te Axel heeft twee reservoirs met een bruto-inhoud van respectievelijk 1000 en 300 m3, die te Oostburg heeft zes reservoirs met een gezamenlijke inhoud van 24ÖÖ m3 én de Watertoren te Ternéuzén heeft vijf reservoirs met een geza menlijke bruto-inhoud van 2650 M3. Aan het eind van het verslagjaar bedroeg de lengte van het hoofdlëi- dingnet 566.637 m, het aantal diénst- leidingen bedroeg 23.182 en in totaal warén 4406 Watermeters geplaatst. Door het pompstation te Sirtt Jan steen Werd afgeleverd 2.490.741 tP3 reinwater (v.j. 2.583.408 m3), via de leiding te Sas van Gent werd 73.291 m3 water uit België betrokken en_ Bij guur weer l kunt U verkoudheid voorkomen met „Detective story" in Axel en Vlissingen Onder auspiciën van de Z.V.tf. kómt het NieUW Nederlands Toüeêi Gezel- Schap" dêfcè maand Paai' Zeêlaiid niét het toneelspel „Detective Story" Waarmee deze nieuwgevormde groep onlangs debuteerde. Het is een op merkelijk debuut geworden, waar óver hét algeméén bijzonder waarde rend over géschreven is. Dit toneelstuk van Sidney Kïngsley geeft een boeiende schildering van zo wel de misdaad in een stad als New York als Van dé poli tie-praktijken èn dè auteür belichtte met name dé men selijke zijde van dit aparte wereldje, Hèf stuk heeft een bijzonder grote rolbezetting, welke een aantal ka rakteristieke figuren omvat, Guus Hermus speelt de hoofdrol, Édward Déleu voerde de regie. Het i>Nieuw Nederlands Toneel Ge zelschap" komt met dit stuk maan dag 22 oktober in „Het Centrum" te Axel en dinsdag 23 oktober in „Bri tannia" te Vlissingen. „Detective Sto ry" zal niet in Middelburg worden op gevoerd. door middel van de waterboot nog 7.739 tn3 water Uit België aange voerd. In totaal Wérd 2.571.7?! mi water tn hét distributienet gebracht. Daai'- vart wérd dóór dé industrie afgeno men 619.474 m8, terwijl dë afname door dè nationale maatschappij der. waterleidingen in België 87.479 m3 bedroeg. .Indien het industrieel verbruik, de afname door België en het spuïwa- terverbruik worden geëlimineerd, be droeg het jaarverbruik Der -woning Waarvan er aan het einde van het Verslagjaar 21.700 waren aangeslo- ten. gemiddeld 86^6 m3 jv.j.95 m3) E)e heer J. Anker verlaat Schiermonnikoog Met ingang vatt 1 november Ié be noemd tot burgemeester van Ütlngê- radêél (Akkrum) de heer J. Anker, nu burgemeester van Schiermonnik oog. De heer Anker, 43 jaar oud en Zeeuw van geboorte, is niet bg èen politieke partij aangesloten. Schiermonnikoog zal de heer Ankèr hodè zien vertrekken. Immers: in de; bijna elf jaren, dat hij burgemeestéf- feecretaris van hét. eiland was, is hij .de hiotor geweest Van-èen Onnoemelijk5 aantal activiteiten. Burgemeester" An ker Is een man van initiatieven ën rftét een grote werkkracht en het eiland dat na de oorlog vóór de zware taak stond om de eigenlijke bron van in komsten (het vreemdelingenverkeer) Aanvoer van winterappel rassen begonnen Op dè Zeeuwse fruitveilingen begön vorige week de aanvoer van de Win terappels en wel spéciaal van de ras sen goüdreinette en jonathan. Deze twee rassen zijn de belangrijkste Van het sortiment winterappels. "Vooral goudreinètte wordt overal véél ge teeld. De kwekers vóigèn de prijsvor ming van dit ras met grote belang stelling. De verwachting was niet zo optimistisch maar gedurende dé eer ste aanvoerdagett is gebleken dat de handel toch wel belangstelling heèft voor de goede partijen. In Kapelle-Bie- zelïnge was vrijdag reeds een zeer groot aanbod Van göUdrêinètté, maar dit werd vlot verkocht. Voof de groot ste maten van goede kwaliteit werd rond 33 Gt. per kg betaald en voor de kleinste maten lag de prijs rond 24 ct. De appels werden gekocht voor opslag in de bewaarplaatsen. Tot dusver is de prijs van de appels voor de telers steeds meegevallen. Steeds duidelijker wordt, dat er be hoefte is aan appels van goede kwali teit en dat men hiervoor Ook graag goedé prijzen betaald. Voor de Zeeuw se fruitkwekers is dit een gelukkige omstandigheid want er is in deze pro vincie een zeer groot percentage früit Van standaardkwaliteit. Ook de kïlö- opbrengst is goed. Verwacht Wördt dat er in de komende wéken een groot aanbod zal zijn van winterfruit dgt dan wel in het bijzonder voor opslag gekocht zal worden. Knaapje in Burgh door wagen van i Vrijdagmorgen omstreeks twaalf uur speelde het tweejarig zoontje van de heer J. P. Bóót op het éi-f van dë boerderij „Prinses Irenè" aatt de Hó- geweg té Burgh. Zonder dat lèhiahó het opmerkte liep de kleine Clement Peter ónder de bandenwagen, die Qp het erf geladen werd. Zijn vadêr die de aanwezigheid van het kind op deze plaats niet had opgemerkt, reed weg, waardoor een wiel ovér het kindér- hoofdje ging. Gëneéskundige hülp. Verleend door dokter Menger, mocht niét meer baten. Hét slachtoffertje was op één ha de jongste van de zéven kinderen van het gezin Boot. Faillissement Het faillissement is uitgesproken van dé heer J. Rentmeester, veehan delaar te 's-Heerètthoek, Rechter commissaris is mr. A. J. W. van Royen, curator is mr. G. A. Renting te Goes. iap weer op te bouwen heeft daarvan de vruchten geplukt. In de eilandgemeenschap heeft bur-, gemeester Anker al die jaren een Vooraanstaande plaats ingenomen. Hij was voorzitter van de stichting voor ulo, van de Dorpshuisvereniging, Van Dorpsbelang, Van de plaatselijke reddingscömmiSsie, van de Concours- commissie en van de vereniging tot steUn aan het Koningin Wilhelmina- fonds, secretaris van net Rode Kruis, ën bestuurslid van de V.V.V. en de tennisclub. Van Zijn andere functies noemen wij het secretariaat van de stichting lanaaanwInningsbelartgY Noord-Friesland en het lidmaatsclu Van de PTÏ-kamer Friesland. JaCóbüs Anker is 25 februari .1913 gebörèn ih dè Zèeüwse gemeente Oost en Wést-Söüburg. Hij doorliep de Vijf jarige h.b.s.-B in VlissiUgèn én be haalde daarna dè diploma's gémeen- tê-adrhinlstratlé, gemeénte-financiën en boekhouden. Zyn ambtelijke loop baan bêgön in 1931 als Volontair en later ambtenaar ter secretarie van Ritthem, waar hg tot 1934 bleef, toen hij benoemd wérd tot ambtenaar ter provinciale griffie van Friesland (af deling financiën) te Leeuwarden, Wel ke functie hij tót het einde van de Oor log Uitoefende. Na de bevrijding, in juni 1945, werd hij benoemd tot waar nemend burgemeester-Secretaris van Vlieland (Waar nu zjjrt broér A. An ker burgemeester is. Op 1 december van dat jaar deed hij Zijn intrede als burgemeester Van Schiermonnikoog. De heer Anker is gehuwd ên hééft 4 kinderen. Hij is aangesloten bg de Doopsgezinde Kerk. ELKE GEMEENTE WORDT BEZOCHT Speciaal de jeugd toont een groot enthousiasme De tournee van het Verbond voor Veilig Verkeer brengt thans 'n bezoek aan Zeeland op een moment, dat niet beter gekozen had kunnen worden. Nu de herfst zijn soms potdichte mistbanken door (1e Zeeuwse straten en langs de drukbereden wegen dirigeert, is het zaak de grootst mogelijke aandacht aan (le verkeersveiligheid te besteden Vorige week is de tournee in ortze provincie begonnen en hij duurt tot 12 jantiari van het volgend jaar. Dan zullen alle Zeeuwse gemeenten, van groot tot klein bezocht zijn. Het enthousiasme, vooral van de jeugd, is groot, terwijl ook de diverse in-, stanties spontaan him medewerking verleenden. De tourneeleider, de heer H. F. Ziekemeij'er, is er dan ook van overtuigd, dat Zeeland in de tij der provincies een uitstékend figuur zal slaan. In november 1952 startte de tour nee in Delfzijl. Via Groningen, Dren te Overijssel. Gelderland bezochten de Veilig Verkeersmensen veertien maanden lang Limburg, waarna via Noord-Brabant, waar dertien maan den rondgetoerd werd, dinsdag 9 ok tober in Terneuzen de primeur voor Zeeland „draaide" Tot 6 november blijft men in Zeeuwsch-Vlaanderen om vandaar naar Walcheren te gaan, Van 22 november tot 18 december be zoekt men de beide Bévelanden, waarna tot 12 januari hét „noorden" aan de beurt is. Op 31 oktober komen de wagens na.af Oostbürg, op 7 en 8 november naar Vlissingen, 12 en 13 november naar Middelburg, 29 en 30 november naar Goes en op 12 januari als laat ste Zeeuwse gemeente naar Zierikzee De beide dagen in Goes krijgen bo vendien een feestelijk karakter, want dan viert de tournee zijn vierjarig ju bileum. In deze vier jaar is de Vei lig Verkeerstouraee uitgegroeid van één wagen tot twee moderne cara vans, waar het zes man sterke per soneel alle nieuwste snufjes op ver keersgebied en tevens 't liodige com fort tot Zijn beschikking heeft, Een van dé caravans bestaat uit een vér- koopwagen, waar niên inlichtingen èn materiaal kan verkrijgen voor het verkeersonderwijs. V erkeerspedagogen Zo zet deze tournee de grote ste den twee dagen en de kleinere plaatsen een dag in het „teken van het verkeer". Men is druk in de WéCr met grote spandoeken en affiches, de beide wagens rijden bijna de gehele dag door de stad, terwijl zij op drukke punten in sa menwerking met rijks- en ge meentepolitie als vérkeerspeda- gogen ontreden. Dit. gebeurt onder meer tijdens het in- eU uitgaan van scholen, fabrieken enz. Hier aan werkt ook 'n aantal verkeers- brigadiertjes mee. In dé middaguren worden er Voor de schooljeugd voorstellingen gege ven. die verdeeld zijn in drie pro gramma's aangepast aan de leeftijd. Des avonds zorgen een of twee plaat selijke muziekkorpsen er voor, dat de ouderen opgewekt worden om de yporlichtings- en propagandabijeen- 'komst té bezoeken. Tgdèns elke bij-: e'enkomst houdt dé töftötëeiëidei* 'ëëh korte propagam cÜsliséhe toespraak Dat het Verbond voor Veilig Ver keer niet voor zijn plezier door alle steden en dorpen van Nederland trekt, bewijst wel het aantal verkeers ongevallen, dat in 1955 in Nederland gebeurde: 116.250. In de periode van januari tot maart 1956 kwamen er reeds 25.499 meldingen, waarvan 279 met dodelijke afloop. Hierbij steekt Zeeland tamelijk gunstig af met 290 ongevallen, waarvan er vijf een dode lijke afloop hadden. In Zuid-Holland, dat weliswaar een veêl grotere be- volkinsdïchtheld en een intensiever verkeer heeft, Zijn deze cijfers 9066 Geen discipline Wat zijn de oorzaken van al deze verkeersongevallen Ten eerste de onbekendheid van het publiek met de verkeersvoorsclu'iften en ten tweede de Ongedisciplineerdheid van de weg- START MET VEERTIEN MEISJES Voorlopig ondergebracht in voormalig café Sinds Üe eerste oktober is er in Hein kenszand eert hkndschoenenfabricage- bedrijf gevestigd. Keeds Veertien meis jes uit de Zak Van Zuid-Beveland vin den in dit nieuwe atelier, voorlopig ondergebracht in een voormalig café attn de Stationsstraat, een aantrekke lijke Werkkring. Tot half november zal met het arriveren van nieuwe ma chines, hun aantal verder uitgroeien tot Vier eh twintig. Waarmee in ver band biet dè beschikbare plaatsruim te. voorlopig het maximum zal zjjn be reikt. De Haagse fabrikant, de heer RêhöCsti die dit filiaal hier hééft ge sticht, dénkt er eChtëf reeds over zijn gehele bedrijf, dat normaal aan rond tachtig mensen werk biedt, naar Hein- kenszand over te brengen. Er zal dan _ee»i hieuw atelier moeten worden ge bouwd. ïn èen gesprek dat wij met de heer Rèhofst móentèn hebben, toOndë dèzè zich tevreden over de „start" in Hein- kénszand. De moeilijkheid om in Den Haag Völdoêrtóé pêrfiönèêl voor zijn sedert 1948 in werking zijnde bedrijf te krijgen, had hem ertoé gebracht uit te zien naar streken, Waar een over schot aan vrouwelijke arbeidskrachten is. Via eert advertentie kwam hij o.a. met de gemeente Heinkenszand in contact. Het léék hém hier aantrek kelijk, omdat er geen Industrie in de naaste omgeving aanwezig is. Het heeft namelijk weinig zin óm een be drijf tê vestigen in een streek, waar i Advertentie/ konstharilijm Ceta-Bever reeds bedrijven met vrouwelijk perso neel zijn, zodat men elkaar het perso neel gaat afsnoepen. Vorige week maandag is het handschoenenatelier gaan draaien. Er kwamen reeds méér aanbiedin gen voor personeel binnen, dan waarvoor momenteel plaats is. Het zjjn voornamelijk meisjes afkom stig uit de landbouw en woonach tig in Heinkenszand, 's Ileeren- hoek en andere gemeenten in de Zak. Het werk bestaat uit het machinaal breien van vingers en duimen aan de handschoenen, waarvan de handpalm en de boord door volautomatische ma chines in Den Haag worden vervaar digd. In 52 seconden wordt een derge lijke handschoen door deze machines afgeleverd. Het aanbreien van de vin gers moet echter op met de hand be diende apparaten blijven geschieden. Uiteraard waren alle meisjes nog on kundig op dit gebied, doch na de eer ste oefenweek is wei gebleken, dat de gemiddeld door hen geleverde presta ties hoog liggen. Afzetmogelijkheden voor het afgewerkte produkt zjjn er voldoende, zodat deze nieuwe vesti ging, waaraan ook het E.T.I. mede werkte, goede toekomstmogelijkheden heeft. Aanbesteding Op het bureau van gemeentewer ken te Bergen op Zoom werd in het openbaar aanbesteed het reconstrue ren van de Artilleriestraat en de Molenbergstraat te Bergen op Zoom. De kosten waren geraamd op 20.870.10. Er waren zés inschrij vingen binnengekomen. Laagste was de firma W. van Vossen en Zonen. St. Annaland 20.125,— hoogste P. J. Bunschoten, Sc-hoondgke 22.850,Omtrent de gunning zal door B. en W. nader worden beslist. gebruikers. In dit verband zijn al weer stemmen opgegaan om 'n maxi mum-snelheid in te voeren. Dit stuit echter op moeilijkheden, daar men bang is voor een te grote stagnatie als gevolg van de ontzagwekkende ontwikkeling van het verkeer, waar mee de bouw Van moderne wegen geen gelijke tred hééft kunnen hou den. De jeugd in het bijzonder frelct profijt Van 't praktisch en aanschou welijk verkeersoiiderrlcht, dat déze tournee biedt. Dit bewgst we! het aantal verkeersongevallen onder de jeugd, dat irt 1955 sterk is afgeno men. Overal, waar de tournee geweest is, wordt het verkeersonderwijs vanaf de eerste klas op .de lagere scholen ter hand genomen. Het bewijst tevens dat het mogelijk is om de cijfers van de beruchte „dodenkalender", die in 1955 het getal 1523 vormden, sterk te reduceren. Aanvaring bij Yerseke Zondagavond is het mossel vaartuig Yerseke 66, schipper M. Pékaar, tij dens 'n dichte mist onder de wal bij Yerseke in aanvaring gekomen met het mosselvaartuig Yerseke 12, schip per P. Hollestelle. De Yerseke 06 liep een gat op ïn dé bakböordboeg én maakte water. Getracht werd nog èen zeil onder de boot door te halen, maar dit ging stuk, waarna het schip begon te zinken. Het gelukte de be manning van de Yerseke 12 de be manning van de 66 aan boord te ne men en het zinkend vaartuig naar. de wal te slepen, waarna het maandag haar de werf van de firma Van. Ös werd gesleept voor reparatie. Per soonlijke ongelukken deden zich niet Voor. In Zeeland twee gevallen van kinderverlamming In de week van 30 september tot 6 oktober zijn er in ons land 96 gevallen Van kinderverlamming aangegeven, waarvan ei' 69 gepaard gingen- met verlammi ngsversehijnselen Van dit laatste aantal waren er slechts twee gevalien in Zeeland, n.l. een in Vlissingen èn een in RiÜarid- Bath, zo blijkt uit een publikatie in de Staatscourant. „Het Zeeuwsché laridschgp^fop excursie in „Rammekenshoek" Een zestigtal leden van de stich ting „Het Zeeuwse Landschap" bracht zaterdagmiddag een bezoek aan het natuurreservaat „Ramme- kenshoek" op Walcheren. De excur sie stond onder leiding van de hout vester J. Molenaar uit Bergen op Zoom. Hoewel dit terrein nog niet voor het publiek opengesteld is en nog officieel als natuurreservaat moet worden aangewezen, werd de stichting „Het Zeeuvvsche Landschap" toch in staat gesteld het gebied te be zoeken. Enige bos- en vogeldeskun digen gaven de exeürsisten uitge breid inlichtingen over de hier ge kweekte bomen en struiken. Zo ver telde de bosbaas W. N. van Drielen uit Biggekerke o.m., dat de op het terrein staande elzen het vorig-jaar ernstig geteisterd werden door het „elzenhaantje", waardoor een groot gedeelte van deze bomen omgehakt moest worden. De vele struikgewassen trokken veel belangstelling. Deze gewassen zijn hier geplaatst óm de velé vogels, die hier rondzwerven, te bewegen, zich hier te nestelen. Nadat een be2oek gebracht was aan een in het midden van een kreek je gelegen eiland, begaven de leden van de stichting zich naar het huis van de bewaker van het terrein, waar een kopje thee genuttigd werd. Hier werd de heer Molenaar dank ge zegd voor de organisatie van deze excursie. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan het fort „Rammekens". Tenslotte werd in de kazematten van dit fort ondergebrachte champignon kwekerij met een bezoek vereerd. De eigenaar van dit. bedrijf, de heer J. Varkevisser, leidde de bezoekers rond. (Advertentie) wordt U volledig de baas met niet verdovend maar genezend het zenuwpreparaat dezer tijden VANDAAG. „Houten koppen", Vlissingen Alhambra: „Puntje en An ton". (a.l.). 19 én 21 uur; Luxor: „Dé zwarte wreker", (14 jr.), 20 uur. Goes Grand: „De jacht op kapitein Ehrllch", (14 jr.), 20 uur. Terrein Krijger (De Ruy terlaan): Circus van Bever, 20 uur. Domburg Badpaviljoen (openingsvoor stelling) „Deep In my heart", (a.l.j, 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2