ORANJE VERSLOEG RODE DUIVELS: 2-3 Nederland won merkwaardig duel, ondanks 2-0-achterstand Match winner Appel besliste de strijd met twee doelpunten -ai Hl Door sierk moreel kon Oranje Belgen na rusi overrompelen r MAANDAG 15 OKTOBER 1956 PRO V IN C I ALE ZEEUW Sb O O U RA. NT Van een speciale verslaggever) Het is zondagmiddag op het beruchte veld van Deur- ne een merkwaardige wedstrijd geworden tussen de nationale voetbalteams van België en Nederland Er was geen sterveling meer, die één minuut na de rust nog rekening hield met een overwinning van het Oran je-elftal, want op dat ogenblik had linksbinnen Houf België juist naar een 20 voorsprong geschoten. Wel licht waren er tijdens de rust nog vele Nederlandse sup porters, die ondanks een 10 achterstand en ogen schijnlijk tegen beter weten in toch een vleugje hoop koesterden, dat Holland het nog wel klaren zou. Maar onmiddellijk na de rust was het al weer hetzelfde lied je als in de eerste helft: een mistroostig spelend Oranje elftal, dat zich gewillig liet ringeloren door een toch werkelijk niet zo voortreffelijk spelend België Maar zie, nauwelijks was die tweede helft tien minuten oud of Nederland lief één der meest realistische voorbeel den van de mysterieuze krachten in dé sport zien! Het was alsof een te lang opgekropt enthousiasme plotse ling losbarstte. En waarachtig niet alleen onder de elf Oranje-hemden, die de Rode Duivels bevochten, maar ook onder het Nederlandse legioen, dat zich voor de rust meestal angstig stil had gehouden, maar dat nu hete orkanen van aanmoedigingskreten over het veld joeg. Bij dat alles stonden de Belgen kennelijk perplex. Waar haalden die Nederlanders in luttele ogenblikken tijd de kracht vandaan om zonder meer zeker een klas se beter te gaan spelen Het Belgische elftal werd overspoeld met verbeten Nederlandse aanvallen. En in feite was Bram Appel, voor de rust nog een houten Klaas zonder meer, maar nu plotseling weer met de befaamde stormram-allures, de aan stichter Want toen hij ook maar even de kans schoon zag ploegde hij als een tank naar voren en schoot raak. Dat was dus 12 Abe kreeg er toen kennelijk zin in, Bosselaar en Notermans strooiden elkaar kwistig kansen toe en de als altijd nei-veuze Koopal transporteerde de bal gevaarlijk langs de vleugel. Het resultaat van dat alles was, dat ongeveer acht minuten voor het einde de Belgische toeschouwers al beteuterd naar het gigantische sco rebord keken, dat een 32 voorsprong voor Oranje aangaf. Het Belgisch team was toen te gedeprimeerd om nog iets te redden. Zo won Nederland dus op een merk waardige w\jze op Belgisch grondge bied van de Rode Duivels. Maar dat ls dan ook zo ongeveer het enige wat waard is om te onthouden. Want voor de rust werd er door beide ploegen zo'n armzalig voetbalspel vertoond, dat heel de sensationele omwenteling, die zich in de tweede helft voltrok, toch niet heeft kunnen verdoezelen, dat beide elftallen ver beneden hun vorm zyn gebleven. België speelde voor rust nog het minst slecht en ook na de rust konden zy het Oranje-team aanvankelijk nog hun wil opleggen. Maar toch is de Nederlandse zege vol komen verdiend Nederland was nu eenmaal de ploeg met veruit het beste moreel, de ploeg met de grootste re serve. Want toen de Holanders plot seling uit een verdediging kwamen, bleek, dat de Belgen al te veel krach ten verbruikt hadden om nog overeind te blijven staan. Hun plaatsen werd steeds minder, het samenspel, dat voor de rust by hen beter verzorgd was, werd gebrekkig onder de druk van de Nederlanders, hun temperament doof de zienderogen en hun achterhoede speelde af en toe zelfs chaotisch. Het was tenslotte nog een wonder, dat de Nederlandse zege by 32 bleef Het is wel enigszins verklaarbaar, dat de Oranje-hemden zich voor de rust vrijwel steeds weer lieten over rompelen door de Belgen. Het Neder landse spel was namelijk van stonde ai' aan al te defensief ingesteld. Schaap en Klaassens stonden vaak op één lijn met Kuys en Wiersma. Men Men behoeft slechts naar de gezich ten van Cor van der Hart (rechts) en Willems te kijken om te weten hoe hard en grimmig de gevechten soms waren tussen de Nederlandse stopper en de Belgische aanvalsleider. Van der Hart had vooral voor rust handen vol werk om de onstuimige Willems in toom te houden. Foto P.Z.C.) kreeg bijna de indruk, dat zij willens en wetens 't middenveld overlieten aan de eigen binnenspelers en aan de te genstanders. Voeg daar nog bij, dat Kuys, Klaassens en zowaar ook aan voerder Schaap bij het wegwerken zo slecht schoten, dat het leek of zij in het wilde weg knalden, dan is duide lijk, dat door defensie en middenlinie maar weinig aan de opbouw van de aanvallen werd gedaan. Defensief Zelfs Lenstra zwierf in die periode als een kat in een vreemd pakhuis rond. Hij was meestal achter zijn voor hoede te vinden, maar hij werd te wei nig in het spel betrokken. De Neder landse aanval verloor overigens nog meer aan kracht, want ook Notermans en zelfs Bosselaar trokken ver terug om de munitie voor schutter Appel aan te slepen. Door het sterk defensie ve spel van Schaap en klaassens kreeg men echter de indruk of de Bel gen op het middenveld steeds een mannetje meer in vooraad hadden dan de Nederlanders. Notermans en Bos selaar kwamen dan ook maar weinig aan hun trekken en het zal duidelijk zijn, dat met dit al de Nederlandse aanval maar bitter weinig stootkracht bezat. Na de rust werd het wel een beetje anders Schaap begon als vanouds te stuwen, waardoor Bos selaar op zijn rechtsbuitenplaats kon blyven opereren, terwijl ook Notermans veel meer in de voor hoede te vinden was. Zodoende, werd de rechtervleugel door de snelheid van dit tweetal en vooral door de beheerste balbehandeling van Bosselaar, bijzonder gevaar lijk. Vreemd genoeg kreeg men in die periode de indruk, dat nu juist Neder land met een extra man speelde, want als een Oranje-aanval werd afgesla gen was er ergens in het middenveld attijd wel een Nederlands been te vin den, dat gereed was om de bal te re tourneren. In die periode bleek, dat de Belgi sche defensie beslist kwetsbaar was. De dekking van de Nederlandse aan vallers werd niet systematisch geor ganiseerd en vooral Bosselaar en No termans kondenwoortdurend vrije po sities kiezen, terwijl zelfs een strateeg als Lenstra niet steeds een mannetje in zijn buurt had. Zodoende kon de 35- jarige Abe dikwijls in die furieuze pe riode na de rust vernynige passes door de Belgische defensie laten striemen. Deze Nederlandse Matthews had ove rigens bepaald pech toen een meester lijke - -- - *-• ke kopbal van hem op de lat afket ste. De Nederlandse defensie heeft on dertussen ook niet by voortduring ste vig in haar schoenen gestaan. Gevaar dreigde er vooral steeds van de kant van Kuys, die keer op keer het gevaar van de technisch knappe en snelle rechtsbuiten Jurion niet kon bezwe ren. Het was beslist niet de beste in terland van de NAC-speler. Daarte genover was het spel van Wiersma heel wat constructiever. Linksbuiten Orlans had tegen hem maar weinig in te brengen en voor de rust was Wiers ma ongetwijfeld de sterkste man in de defensie. Van onze nationale stopper Van der Hart kreeg men voor rust te vaak weer de bekende nonchalante grapjes te zien. Eenmaal schoot hij zelfs langs een uitgelopen De Munck rakeling langs eigen doel. De Belgische inid- voor Willems was hem enkele malen te snel af en deze speler kon onder meer ongehinderd het eerste Belgische doelpunt maken. Van deze Willems mag men in België nog veel verwach ten, want h|j is een technisch bekwa me speler, die een driftige sprint en een gevaarlyk schot bezit. hr t| A. - - H De gelijkmaker Op dit ogenblik sprongen de duizenden Neder landse toeschouwers op de tri bunes van het Deurne-stadion juichend overeind. Notermans had raak geschoten. Het was 22. Van Brandt (links) staat er wat beteuterd bij te kijken en doelman Gernaye wijst ver twijfeld de bal na. Appel heeft echter kennelijk alle waarde ring voor het schot van Noter mans, die nog juist achter Gernaye te zien is. Diricx rechtsweet al dat hij machteloos is. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Hoe zij speelden DE MUNCK Was even rustig in zijn optreden als altijd! Vele specta culaire reddingen moest hij niet ver richten, maar door zijn getimed uit lopen voorkwam hij vele gevaarlijke schermutselingen voor zijn doel. De beide Belgische doelpunten kon ook hij onmogelijk voorkomen. VAN DER HART had een matige eerste helft en speelde weer bijzon der ivonelhalant. Na de rust werd zijn spel beter, maar tot grote hoogte steeg hij niet. WIERSMA speelde een voortreffe lijke wedstrijd. Niet alleen defensief was hij goed, ook opbouwend had zijn spel veel waarde. Orlans kreeg weinig kans bij hem. KUYS speelde beslist onzeker. Hij werd nog al eens als een vertegen de butant van het kastje naar de muur gestuurd. Zijn plaatsen was af en toe bijzonder slecht. SCHAAP deelde voor de rust in de algemene malaise. Defensief was zijn spel uitstekend in die periode, maar hij deed te weinig aan de spelop- bouw. Na de rust was hij een mees ter op het middenveld en onderhield hij uitstekend de verbinding met de aanval. KLAASSENS paste in deze wed strijd. want hij wist door zijn robuust optreden vele Belgische aanvallen in de kiem te smoren. Voor rust was zijn spel echter ook te veel gericht op het systeem „weg is weg". BOSSELAAR was één der beste spelers van dit elftal. Niets wa3 hem teveel. Voortdurend kwam er van zijn kant gevaar. Deze technisch be kwame speler steeg in de eerste helft boven .de grauwe middenmaat. NOTERMANS verkeerde voor rust in een wat vreemde positie, doordat hij vaak in teruggetrokken positie speelde en niet aan de aanval toe kwam. Zijn spel kon toen niet beko ren. Na rust werd zijn aandeel in het spel waardevoller en hij kwam met Bosselaar en Appel tot uitsteken de samenwerking. APPEL kon voor rust zijn „draai" niet vinden. Dit in de meest letter lijke betekenis, want als hij de bal door het midden kreeg toegespeeld, liep hij ziéh al bij het omkeren vast op de defensie. Na de rust kon hij echter zijn bekende, keiharde pel ontplooien en zorgde hij voor twee doelpunten. LENSTRA was voor rust niet vaak in de buurt van de bal te vinden. Zijn spel viel in die periode nauwelijks op. Na de rust kreeg hij er echter ook kennelijk zin in en toen strooide hij kwistig met de kansen in 't rond. Ook nu weer was hij de grote stra teeg van de Nederlandse aanval in de beslissende fase van de strijd. KOOPAL, die de laatste weken meestal in zijn club niet op de bui tenplaats speelt, voelde zich nu aan- aanvankelijk niet thuis al linksbui- lilllllllllllllllllllll Tachtig en vijftig i Op het veld werd Mees, de aanvoerder van het Belgische elftal, door zijn collega van 'fc oranje-team gehuldigd, in ver- f| band met het feit, dat de Belg zijn vijftigste landenwedstrijd speelde, een respectabel aantal, waarmee hij zich plaatste on- der dé heel groten der Belgi- sche voetballers. Deze wed- M strijd tussen België en Neder- land, was de 83ste in de serie van landenwedstrijden tussen M Nederland en. België. Op de tribune zat de sport- journalist, de heer H. H. Mee- p rum-Terwogt, die een stil, M maar niettemin zeer merk- waardig jubileum vierde. Van deze 83 wedstrijden heeft de M heer Meerum-Terwogt er 80 gezien _en „verslagen". Een ge- beurteriis, die toch wel aan de vergetelheid mag worden ont- rukt. lllllllllllll GELIJKMAKER KWAM VAN NOTERMANS Na de plichtplegingen en vriendschapsbetuigingen, die België-Hol- Iand altijd sieren, drukte de Belg Willems als eerste zijn voet tegen de bal en een vrij groot aantal van zijn teamgenoten volgde zijn voor beeld. Het duurde enige tientallen seconden voor er een Nederlands been aan te pas kwam. Daarvoor zorgde stopper Cor van der Hart, maar hij speelde terug op doelman De .Munck. Het zou niet de laatste keer zijn deze middag. Na de uittrap van De Munck kwamen de rode duivels onmiddellijk terug, nu over de linkervleugel, waar de snelle Orlans de bal gevaarlijk ver begon op te drijven. Wiersma zag zich reeds voor er een minuut was gespeeld, genoodzaakt, over de zijlijn te plaatsen, wat de eerste afkeuringskreet aan het publiek ontlokte. Nederland vorderde pas na drie minuten tot op de Belgische helft, maar de Appel-Bosselaan-combinatie kreeg geen kans van slagen. De snelle en felle Belgen hervatten hun offensief en Van der Hart moest een hoekschpp toestaan. Frans de Munck kreeg een rilling van schrik bij een kanjer van linksbinnen Houf, die rakenings naast zoefde. De situatie werd voor de Belgen voor het eerst enigermate ernstig na een ingooi van Klaassens, waarna rechtsback Diricx, in een duel met Notermans, het zekere voor het on zekere nam en de bal buiten het veld trapte. Toch had de oranjeploeg voorlopig de meeste zorgen. Willems miste de kans van zijn leven, toen onze verdediging Van der Hart in cluis bleef staan voor vermeend buitenspel. De Belgische debutant centerde de bal echter enige meters naast het doel. Onhoudbaar Onhoudbaar was de kogel waarmee de roodharige Willems in de 15e mi nuut de score opende. Na een uittrap van Gernaye kopte Wiersma de bal zo ongeveer voor de voeten van de herhaaldelijk door Kuys vrijgelaten Belgische rechtsbuiten Jurion. En de gebrilde Anderlecht-man speelde meteen door naar zijn middenvoor. De snelle Willems, die zich met en kele rappe bewegingen los maakte van de bewaking van Van der Hart, liet De Munck met zijn hard, klim mend schot gelegenheid tot, ingrijpen, maar de bal vloog hoog in de lucht. Het Nederlands elftal was er zeer dooi' geïmponeerd. Doelbewust was een afwachtende houding aangeno men tegen deze verjongde Belgische doelbewust was om te begin nen het accent op de verdediging ge legd endit „safety first" had niet eens geholpen. De Belgen voelden deze inzinking duidelyk aan en zij behielden gemak kelijk een sterk overzicht. Het bleef echter tot aan de rust bij een drietal hoekschoppen, waar het naar zyn vorm zoekende Nederlandse elftal'er geen enkele tegenover kon stellen. Na 50 seconden Zo saai als de eerste helft was ge start. zo sensationeel begon de twee de. Maar het werd geen gunstige hervatting voor de oranjeamannen, ,die de bal na de aftrap onmiddellijk kwijt raakten aan de actieve Jurion en weer was het de door Kuys ver onachtzaamde Anderlecht-speïer, die de weg naar een Belgisch doelpunt voorbereidde. Zyn afgemeten pass bereikte linksbinnen Houf in de vrije ruimte en na vijftig seconden in ae tweede helft keek Nederland tegen een 02 achterstand aan, Maar langzaam begonnen de mentale „pillen", die KC-voorzitter Henk Hoofboom tijdens de rust had toegediend, te werken. En in de negende minuut kwam het kritieke ogenblik van de om mekeer in de stryd. Appel, gedekt door stopper Decoster, kreeg van Lenstra, in de lengte van het veld, een hooghal toegespeeld. Appel stond met de rug naar het Belgi sche doel. Op het moment, dat de bal byna zijn hoofd had bereikt, draaide Appel zich om en rende naar voren. De bal huppelde pre cies voor zyn voeten en vloog toen uiteraard na een forse trap van de Fortuna-speler als een ra ket in de touwen (21). Ook de Nederlandse supporters werd het duidelyk, dat onze spelers zich na dit doelpunt sterker voelden. Een krachtig spreekkoor wekte „Holland" op, er nog een schepje bo venop te doen en het hielp. Notermans, die tot dusver weinig geluk had gehad met zijn plaatsen en schieten hij knalde juist nog hoog over zorgde in de 26ste minuut voor de gelijkmaker. Deze werd inge luid door een krachtige massale Ne derlandse aanval, waarbij eerst Klaassens en Bosselaar betrokken waren. Een kopbal van Lenstra werd weggewerkt en via een aantal benen kwam de bal eindelijk bij de ranke Notermans, die met dreunend geweld de bal langs vele benen heen in het doel van Gernaye kanjerde (22). Matchwinner Appel In de 37e minuut werd Appel matchwinner in het 83ste België- Nederland-duel. Hij deed het als een echte stormram, de functie, die hem was toegemeten. Echter volkomen fair. Na voorbereidend werk van Bosselaar en Notermans, kwam Appel een ogenblik stil te staan voor de debuterende stopper Decoster. De Belg aarzelde een fractie van een seconde. Toen was Appel, met een brede schouder naar voren, hem voorbij gesneld. Van vlak bij loste het Fortuna- „kanon" zijn schot. Gernaye kon zich alleen realiseren dat de stand 23 was geworden Nederland bleef de resterende minuten heer ser van het Deurne-veld. Maar doelpunten kwamen er niet meer. En zo won Nederland voor de vijfde achtereenvolgende maal een uitwedstrijd. I ter». Zijn snelle sprint had dan ook niet het verwachte rendement. Na de rust werd zijn spel echter ver dienstelijk en bracht hij het tot ge vaarlijke solorushes. Eigenlijk is alle commentaar bij dit plaatje overbodig. Het werd genomen tijdens de rust, toen Abe Lenstra mis troostig en in gedachten verzonken naar de kleedkamer wandelde. Er was niet veel van het Nederlandse spél in de eerste helft terecht geko men en Abe verkeerde kennelijk niet in een jubel-stemming. Schaap, die droevig met hem meeloopt, trouwens ook niet! Maar het kan verkeren! Dat bleek ook nog weer eens in deze wedstrijd. Nederland liet zich in de tweede helft niet langer ringeloren en toen Appel eenmaal de richting gevonden had, waren de zaken al spoedig anders. Hier grist doelman Gernaye de bal nog voor zijn voeten weg, maar in die ticeede helft liep Nederland toch een 20 achterstand in en won zelfs met 32, :i~- „-sJ Vandaar dun ook. dat Lenstra, toen hij voor de tweede, maal van het veld stapte het. hoofd lier omhoog kon houden en welgedaan glimlachend ettelijke handen van overgelukkige Nederlandse officials kon schudden. En als er één man was, die reden had om gul-lachend het-veld te verlaten dan was dat Bram Appel, want per slot van rekening was hij met twee doelpunten de match-winnaar. Geen wonder dat er na afloop goedkeuren de schouderklopjes aan te pas kwamen. (Foto's P.Z.C.)_

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 5