Treffende hulde bij het afscheid van de heer P. Vijn in Vlissingen Mist veroorzaak# dodelijk ongeval ÜODSNT Kom ook IN ZUIVELLAND TOEGANG 10 CENT Zeeuwse Umanak M. H. BOASSON ZONEN N.V. ZEEUWS WIT-GELE KRUIS WAS 'N TERNEUZEN BIJEEN VERDELG Agenda PROVINCIALE ZE W U W 8 t COURANT MAANDAG 15 OKTOBER J956 RECEPTIE EN FEEST IN BRITANNIA scheiding' in zijn benoeming1 tot offi cier in de Orde van Oranje Nassau. Volgaarne heeft het gemeentebestuur medegewerkt aan het gezamenlijk ge schenk, aldus mr. Kolff tenslotte, die voorts nog enkele woorden van grote waardering1 en erkentelijkheid richtte tot mevrouw Vijn. Namens de drie rederijen, de K.P.M., Shell-tankers en K.J.C.P.-lynen sprak daarna ir. E. Struyck, die de waarde ring vertolkte van de rederijen met de oudste relaties tot de „De Ruyter- school". Niet alleen is deze school de grootste van het land maar bovendien werd zij mede door het optreden van de heer Vijn tot een bijzonder onder- Groot aantal geschenken voor oud-directeur zeevaartschool Onder overweldigende belangstelling heeft de heer P. Vijn zaterdagmiddag In „Britannia" in Vlissingen afscheid genomen als directeur van de zeevaart school „De Ruyterschool". Op de receptie hebben yele autoriteiten uit de on derwijswereld en scheepvaartautoriteiten uit het ishele land alsmede tal van oud-leerlingen en leerlingen van hun belangstelling blijk gegeven. Namens het gemeentebestuur van Vlissingen, de vereniging „De Ruyterschool", de Kon. My. „De Schelde", de Shell-tankers, de K.P.M. en de K.J.C.P.-lijnen werd de scheidende directeur een bedrag onder couvert aangeboden. Er was een commissie gevormd namens de oud-Leerlingen, leerlingen, vrienden, bekenden ec relaties van de heer Vijn, die zoveel instemming met haar actie kreeg, dat men in staat was om een televisietoestel aan te bieden. Bovendien ontving de heer Vjjn, naast talrijke andere geschenken en een enorm aantal bloemstukken, een album met de handtekeningen van de deel nemers aan deze huldigingsactie. De vereniging van oud-leerlingen van de „De Ruyterschool" had on der leiding van haar actieve voor zitter, de heer M. -J. Kiviet, er voor gezorgd, dat dit afscheid samen viel met de derde reünie van deze vereniging, welke thans reeds meer dan 300 leden telt. Namens deze vereniging ontving de heer Vyn voorts een byzondere barometer voorzien van allerlei technische snufjes. Een afscheid dus, dat de heer Vijn, ontroerd door al deze lïuldeblijkén, terecht onvergetelijk noemde. Onder'de talrijke aanwezigen zag men ó.a. de heren jhr. S. G. van Wee- de,jr. E. Struyk, B. Scholte namens de K.P.M.-direc-tie, H. E. Rouffaer en F. de Jong namens de directie van de K. J.C.P.-lijnen, kapitein Van Eerde na mens de Shell-tankers, de heer J. W. Hupkes, directeur van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde", de bestuursleden van de „De Ruyterschool", de heer J. H.' van Kreel namens de Nederlandse Pacific Tahkvaart Mij., leden van het college van B. en W. van Vlissingen e.a. Bij afwezigheid door vakantie van ir. C. Kapsenberg, voorzitter van het bestuur van dë „De Ruyterschool", sprak de vice-voorzitter, mr. B. Kolff, burgemeester van Vlissingen aller eerst de scheidende directeur op de receptie toe. Hij herinnerde er aan, dat de heer Vyn ér in toestemde na zijn 65ste jaar nog twee jaar aan te blijven en haalde ver volgens de hoogtepunten op uit de loopbaan van de directeur. Het ver trouwen in hem gesteld bij zijn benoe ming in Vlissingen werd in geen enkel opzicht beschaamd: integendeel, het bleek dat dè heer Vijn beschikte over gróte paedagógische kwaliteiten. In hét bijzonder prees mr. Kolff de wij ze, waarop1 de lieer Vijn de school red de tijdens de oorlogsjaren, waarbij het gedwongen verblijf in Nijmegen en de terugkeer naar de Scheldestad tal van bijzondere problemen met zicli bracht. Eerst in 1952 kon men de lessen voortzetten in geheel nieuwe lokalen. In de tijd van het directeurschap van de heer Vijn hebben 3000 leerlingen het- diploma behaald en het had altijd de- waardering van een ieder, die er naar mócht luisteren, hoe hij in zijn afscheidsspeech ook de jongens een boodschap voor het leven meegaf. De heer Vjjn was trouwens immer een mörele én grote steun voor zijn leer lingen. De burgemeester schetste hoe dezèleerlingen ook door vele andere banden met.de' Scheldestad verbonden zijn. In 1952 werden de verdiensten van de heer Vijn erkend door de rege ring door de hoge Koninklijke onder- J wysinstituut, waarmede o.a. dè K.P. M. nu al 45 jaar de be9te betrekkingen onderhoudt. Toen in 1948 besloten werd de prak tijkopleiding aén het Rijk'over te la ten werd' de toezegging gedaan dat :meH; die .opleiding.';in VliSsingèn zou blijven Concentreren en de laatste acht jaar hebben sindsdien verder aange toond, dat men daarmede een juist be sluit genomen had. Voorts wéés de heer Struyk er op, dat men het zo bij zonder gewaardeerd heeft destijds dat deze school in dë nabijheid kwam van de werf van de-Kon. Mij.. „De Schelde". Men kon daarvoor pas iets terug doen toen de m.t.s:-bpleiding er bij kwam, waardoor de leerlingen konden wor- dén geplaatst op deze werf Daarna bood de heer Struyk aan de heef - Vijn hét geschenk ónder couvert aan.. Oud-leerlingen Zeer vele oud-leerlingen uit alle de len van het land hadden zaterdag de reis naar Vlissingen ondernomen om getuige te zijn van het afscheid van nun oud-directeur. Namens de vereni ging van oud-leerlingen van de „De Ruyterschool" sprak de voorzitter, de heer M. J. Kiviet, vervolgens de heer Vijn toe. Hij deed dit als voorzitter van deze vereniging maar ook namens dé andere oud-leerlingen, vrienden, be kenden en relaties. Ook deze spreker getuigde er van hoe de directeur, de heer Vijn, de jongens wist op te voe den in een aparte geest, waarvan zy later zoveel profijt zouden hébben in de praktijk van het leven. (Vervolg op pag. 7) Advertentie MELK- en ZUIVELTENT00NSTELLING van 18 t/m 27 oktober 1956 in speciale tentgebouwen op de Markt te Middelburg GRATIS PROEVEN VELE ATTRACTIES! SURPRISES Geopend alle werkdagen van 10 (of 12 uur, van 2 (of 5 uur en 's avonds van 7 (of 10 uur. - Op 18 okt. 2 tot 5 u. en van 7 tot 10 u. 'sZondags de gehele dag en op maandag 's morgens gesloten. VAN TOT DUUR FRUIT! Het fruit blijft duur! Tot nu toe is er van prijsdalingen zoals die voor de aanvang van het seizoen werden aangekondigd nog geen sprake. De hertstrassen beginnen reeds van de veilingen te verdwij nen en maken plaats voor de winter- rassen, - Voor Cox Orange Pippin, de elite- appel van de Nederlandse tuinbouw, worden zeer hoge prijzen bedongen. Deze liggen voor de goede kwalitei ten boven 70 cent.' Ook Doyenne de Cornice, de „betere" peer, is uiterma te hoog in prijs: ongeveer f 1.per MUIS. Ergens in Middelburg, in een wo ning, huisde een muis in de helder. Dat was vooral te merken aan het „zondagse krentenbrood", hetgeen met name de zoon des huizes ver droot. Hij zou wel es even. De knaap kocht drie muizevallen en stelde die op strategische punten in de kelder op. Z'n jachtinstincten waren ontwaakt. Enkele dagen later kwam hij 's avonds thuis uit. de bioscoop. Ge spannen begaf de jongeling zich de kelder en, jawel! In een der vallen zat een muis. 't Diertje was dood. De jager pakte de val en staarde natir het vmisje, een klein onschul dig diertje,' met een zacht donzen velletje en een aandoenlijk lief, klein staaft je. De oogjes warén devoot ge sloten. Met. trjUende vingersbevrijdde de knaap hetov.erleaen muisje uit de val, droeg hét behoedzaam de kei-, clertrap op, de tuin in en deponeerde het daar in een hoekje. Binnens monds fluisterde hij ontroerd een kor te grafrede. Dag muisje., het beste... Bedroefd is ie toer. naar bed ge gaan. Nadat hij eerst de twee overge bleven- vallen uit de kelder had ver wijderd. kilo. De pluk van het winterfruit is mo menteel in volle gang en hierbij doet zich een groot tekort aan arbeids krachten gevoelen. SCHEEPVAART In dit rubriekje willen wij nu ééns de scheepvaartbeweging door hét kanaal van Terneuzen naar Gent on der de aandacht brengen. In septem ber werden er in Terneuzen voor op vaart 239 schepen geschut (3'26.1l8 brt.) én voor afvaart 235 schepen, in totaal 330.155 brt. Hiervan hebben 20 schepen 13.58.8 brt.) in, Terneuzen. geladen of gelost, in Sluiskil 11 schepen (31.958 brt.) en in Sas van Gent 6 schepen (8.960 brt.). Wat de binnenvaart betreft, er werden in september te. Terneuzen 1372 stoom- en motorschepen geschut, 413.977 ton, en 233 sleep- en zeilsche pen, 199.051 ton. Voor de afvaart werden 1407 stoom- en motorschepen, 426.511 ton. geschut en 217 sleep- en zeilschepen, 1-95 197 ton. Hiervan heb ben in Terneuzen geladen of gelost 214 schepen '56.008. ton), in Sluiskil 186 schenen 104 062 ton) en in Sas van Gen' .-henen. 56.366 ton. „REGIDO" Een Hfi'i' u'den van de vereni ging „Regld'i'1. de personeelsverenk ging van ambtenaren der registratie en domeinen te Gent (B.) bracht, vergezeld van hun echtgenoten, een bezoek aan de spiegelglasfabriek in Sas van Gent. Men werd daar rond geleid door het bedrijf, waarbij di rectieleden voor een toelichting zorg den. Nadat een wandeling door het dorp was gemaakt, reed het gezel schap naar Terneuzen. Daar werd in ,,'s Lands Welvaren" gezamenlijk de maaltijd - gebruikt. Enkele veerdiensten door mist ernstig gestagneerd. Tegen zonsondergang:, verspreidde zich zondagavond weer een dichte mist over Zeeland. Voor enkelé tra jecten van de Provinciale Stoomboot diensten betekende dit 'stopleggen. van de vaart. Nadat de boot Vlis singen—-Br'ëskens 's mórgens' al een paar reizen had overgeslagen, moest de dienst na 5 uur des middags wor den stilgelegd. De boot KruiningenPerkpolder kon na half vijf de overtocht niet meer maken. Hier was men des mid dags om kwart óver twaalf mét va ren begonnen. Opmerkelijk was het, dat Terneu zenHoedekenskerkè en Zierikzee Katseveer in dienst bleven. Er werd precies op tijd gevaren, uiteraard met behulp van radar, ondanks de dikke mist! KKRKNIEUWS Ambtsjubileum prof dr. S. yan der Linde Prof. dr. S. van der Linde broer van dr. H. van der Linde, te Middel burg herdacht donderdag j.l. het feit, dat hij vóór 25 jaar als hervormd predikant in zijn eerste gemeente Lo- pik (Ütr.) in het ambt werd beves tigd. Tot 1944 was dr. van der Linde missionair predikant voor de geref. (hervormde) zendingsbond op Cele bes, In 1954. werd hij tot lector benoemd in de theologische faculteit aan de universiteit te Utrecht. Korte tijd terug werd dr. van der Linde aan dezelfde universiteit tot professor benoemd „in de geschiede nis van het geref. protestantisme." BEROEPEN AANGENOMEN Ds. W. M. Maas, predikant der ned. herv. gemeente, te Vlissingen, heeft het beroep naar Amsterdam aange nomen. Dit was het tweede beroep, dat im korte tijd uit Amsterdam op ds. Maas werd uitgebracht. Advertentie MIDDELBURG NOORDSTRAAT 19-21 KARPETTEN - BEDDEN - GORDIJNSTOFFEN Onze toonzalen zijn voor het publiek toegankelijk op werkdagen van 8.30-12.30 en 2-5.30 's zaterdags 8.30-12. (levering uitsluitend via de detailhandel). Tijdelijke benoeming Mej. H. Gijsbertsen te Goes is bij beschikking van de staatssecretaris van onderwijs, kunsten en weten schappen voor het schooljaar 1956/'57 benoemd tot lerares in tijdelijke dienst aan de afdeling rijks hogere burgerschool en de daaraan verbon den rijks middelbare school voor meisjes van het Petrus Hondius Ly ceum te Terneuzen. Vloed verraste twee mensen op schor. (Slot van oag 11 zaklamp mee. Maar het werd«hoe langer hoe moeilijker staande te blijven od de glibberige zand plaat. Juist toen we er over dach ten de schoppen te nemen en een terp te bouwen van zand, zagen we een schip op 50 meter afstand voorbijvaren. We zwaaiden en seiden en schreeuwden, maar van af de boot werd geen enkel t.egon- sein gegeven: alleen het loeien van een scheepshoorn in de verte en het kabbelende water bleef..." Toen bereikte het avontuur van de kleiner wordend eilandje, een hoogte twee vrienden, verlaten op een steeds punt. De zee die eerst om de enkels de vluchtterp scheen geen lang leven spoelde steeg langzaam tot de knieën, meer te hebben en de schepen leken verder weg dan ooit. Vanuit Dordrecht zakte inmiddels de „Altena" van schipper Cornet de Krammer af met. een lading grint voor Bruinisse. Het was nog vroeg en de schippersvrouw lag nog te kooi, alleen de veertienjarige zoon hielp vader in het mistige weer de juiste lcoers te houden. Plotseling hoorde Cornet schreéuwen over het water, maar dacht dat het z'n jongen was, die de nieuwe dag tegenzong, Zich toch nog eens over bakboord oriën terend naar het geschreeuw zag de schipner vaag in de donkerige mist lichtsein«n on een rode lap. De „Al tena" stonte onmiddellijk en de schipperszoon sprong in de roeiboot, wrikkend naar de schorren Tot hun middel in de vloed wadend, bereikten Van der Male en Verwijs het scheepje; er werd afgeduwd van de bijna rampzalige zandplaat en koers gezet naar de „Altena". Hier was inmiddels de vrouw gewekt en toen de twee „drenkelingen" aan boord stapten, stond de borrel tegen de verkoudheid gereed. Droge kleren van de schipper en warme thee brachten do twee onfortuinlijke bot- vissers op hrin verhaal. Bij het veer Anna Jacobnpolder werden ze aan land gezet, waarna ze met de bus naar St. Philinsland gingen en hun fietsen ophaalden. Op de eerstkomende vrije zater dagmorgen gaan Van der Male en Verwijs echter naar schipper Cornet uit Werkendam om hem te bedanken. „En als je dus alles goed beschouwt is 'er niks gebeurd", zegt Ver wijs, .maar- moedei-Verwijs is' het' er niet mee eens. „Ik zou mé maar een beetje ontzien," raadt ze haar man aan, maar deze zal" er toch diep over na moeten denken. De trek naar hét zeewater en de schorren is voor een echte Fliplander altijd sterker ge bleken dan vrouwenraad ZIERIKZEE KRIJGT STEUN De heer Th. van Steen sprak over Gezinscultuur en gezinsgeluk Het was een indrukwekkende inleiding, welke de heer Th. van Steen, directeur van het katholiek boereneentrum „Ons Erf" te Berg en Dal, zaterdag in hotel „Des Pays Bas" te Terneuzen hield tydens de jaar vergadering van de provinciale bond „Het Zeeuwse Wit-Gele Kruis". Een inleiding namelyk over „Gezinscultuur en gezinsgeluk", waarin deze begaafde spreker nader inging op het probleem der ontwortelde en on grijpbare jeugd, zonder daarbij heilige huisjes te sparen en op een wijze, die kennelijk niet naliet op zijn talrijk en aandachtig gehoor diepe indruk te maken. De heer Van Steen schetste de si tuatie en het klimaat, waarin de ge zinnen thans moeten werken en waarbij men van alle kanten te ma ken heeft met de zich in hun puber teit eenzaam voelende teen-agers", „rock and rollers" en existentialis tische jongeren, die zich verzetten te gen het burgerdom en zelf geen op lossing zien en die men, met zeer pover resultaat, getracht heeft op te vangen. Uitvoerig besprak de heer Van Stèen vervolgens zijn Parijse er varingen met de volgens Sartre „door wanhoop en levenswalging ge grepen jeugd", doch ook daar is God nog aanwezig, aldus spreker. Teii aanzien van de oplossing van het probleem betoogde spreker onder meer, dat de godsdienst meer .een gemeenschapsgodsdienst zal moeten zijn, terwijl men ook in het gezin iets meer van deze tijd zal moeten begrij pen. Er dient meer te gebeuren' dan ontwikkelen van de jeugd alleen, deze dient zich te kunnen uitleven en moet worden opgevoed tot liefde. De bron van alle cultuur en opvoeding' tot volwassenheid ligt in het gezin en dit moet gedragen worden door de liefde. Een situatie moet daar wor den geschapen, waardoor het kind niet wordt uitgestoten naar de vijan dige maatschappij. Spreker schetste hierna de roeping van de moeder en de vader in het gezin en kwam tenslotte tot de con clusie, dat in het gezin de gezagsver houding gedragen moet worden door verantwoordelijkheid, karakter en Tijdelijke benoeming De heer W. G. Belzer te Goes is bij beschikking- van de staatssecre taris van onderwijs, kunsten en we tenschappen voov het tijdvak van 24- september 1956 tot en met 31 oktober 1957 benoemd tot leraar in tijdelijke dienst aan de rijks hogere burger school te Vlissingen. Personenauto reed te Goes op vrachtauto. Zondagmorgen rond half acht is op de 's-Heer-Hendrikskindcrendijk te Goes, de landbouwer^ M. J. V. uit Wolphaartsdijk, die vergezeld van zijn vrouw en een ongeveer tienjarig dochtertje, per auto op weg naar de r.-k. kerk, in volle vaart op een stil staande melkauto gereden. De per sonenauto schoot met de voorzijde ondér de laadbak van de vrachtwa gen en werd totaal in elkaar gedrukt, De 36-jarige mevrouw C. M. V.R„ die naast haar man was gezeten, werd daarbij zo ernstig gewond, dat zij kort na aankomst in het zieken huis „St. Joanna", aan de bekomen verwondingen is bezweken. V. zelf kon na verbonden te zijn huiswaarts Advert e- trei- Iccren, terwijl zijn dochtertje met een lichte hersenschudding ter verple ging is opgenomen. Er hing een dichte mist over ée weg, waardoor het zicht sterk werd belemmerd. Bij het hof „Cornelia" stond 'langs de weg een vrachtauto van de fa. Bosman uit Nisse gepar keerd, die daar bussen melk had op geladen. De: chauffeur, G. K., wilde juist achterom zijn wagen naar de cabine lopen, toen hij op enige af stand de personenauto uit de mist zag opdoemen. De man wachtte nog even om deze te laten passeren, doch tot zijn grote schrik zag hij de auto recht op zijn wagen afkomen. V. moet de stilstaande vrachtauto eerst op een twintig meter afstand hebben ontdekt, doch op het vochtige weg dek was het toen niet meer mogelijk de auto nog tijdig tot stilstand te brengen. Met eerf hevige' slag botste deze op de achterzijde van de melk auto. De klap was zo zwaar, dat; zelfs de achterveer van dp vrachtwagen werd verbogen. De chauffeur van de melkwagen haalde de slachtoffers uit de auto en toen daarop nog een begin van brand ontstond, heeft hij met een snelblus- ser het vuur weten te doven. Dokter Griep verleende de eerste hulp, j waarna de slachtoffers per ziekenau- to^naar het ziekenhuis zijn vervoerd. liefde, waardoor de paedagogisclie situatie ontstaat, waarin het kind kan opgroeien en gelukkig zyn. De druk bezochte jaarvergadering stond onder leiding van de heer J. M. A. C. van Dongen, die in zijn ope ningswoord in het bijzonder verwel komde de directeur van de Stichting Zeeland voor maatschappelijk en cultureel werk, mr. J. F. Hornstra en de vertegenwoordigers van het fede ratiebestuur en de gemeentebestu ren. Na de inleiding door de heer Van Steen werd met een hartelijk speechje van de voorzitter, door de geestelijk adviseur, pastoor Preijers, 'aan zuster Berchmans te Zuiddorpe, het kruis van verdienste van de bond uitgereikt. Bij de aanvang van het huishoude lijk gedeelte der vergadering, dat eveneens werd bijgewoond door wet houder J. den Hamer, wees de heer Van Dongen er op, dat ofschoon het ledental met 687 is gestegen, toch nog te velen parasiteren op de afde lingen. Beschamend noemde de voor zitter het, dat er nog parochies zijn, waar het kruiswerk niet of moeilijk kan starten. De heer Van Dongen betreurde het, dat behoudens een enkele uitzonde ring, de kruisvereniging nog niet is ingeschakeld bij de schoolartsen- dienst en wees er verder onder meer op, dat de wijkverpleegsters in ,hun parochie het middelpunt kunnen zijn, waar men voor hulp voor allerlei ge bied aanklopt. Spreker bracht vervolgens hulde aan het kraamhureau. Het aantal verzorgsters daarby is echter te ge ring en de saliëring nog steeds van dien aard, dat een menswaardig be staan niet kan' worden gegarandeerd- Een oplossing op korte termijn voor dit probleem is noodzakelijk, omdat anders met dit werk gestopt zou moeten worden. Hulde bracht de heer Van Dongen eveneens aan dokter Grootenboer en zuster Van Crimpen, voor de wijze, waarop deze de dienst Geestelijke Volksgezondheid hebben opgebouwd. Tenslotte wees hij op de moelijkheden, waarvoor Zierikzee zich geplaatst ziet 11) de oprichting van,een afdeling voor deze parochie. Na een kort woord door de heren mr. J. F, Hornstra en J. de Vreeze, laatstgenoemde namens het federa tiebestuur, die beiden de bond veel succes toewensten, wees pastoor Preijers er op, dat met de intrede van de heren Van Dongen en De Vreeze in de Tweede Kamer, de bond thans over twee krachten beschikt, die zeer veel voor het. kruiswerk kunnen doen. De heer F. Hagenaar bracht ver volgens het werk van de katholieke invaliden bond „St. Lidwina" onder de aandacht, waarbij hij verzocht de namen der invaliden die in de ver schillende parochies.woonachtig zijn, op te geven. De goedkeuring" der jaarverslagen leverde geen moeilijkheden op en zonder veel discussie werd besloten de afdracht der afdelingen aan de bond te brengen op 75 cent per lid oer jaar. De óerioliek aftredende voorzitter, de heer J. M. A .C. van Dongen, de bestuursleden de heren Th. J. An- driesson te Ovezande en G. Flos te Sint Jansteen en de toegevoegde be stuursleden, de heren J. A. van Lierop te Hulst, C. J. van Hootegem te Hontenisse en J. Puijlaert te Sas van Gent, werden allen 'zonder Y :>of- delijke stemming herkozen, terwijl by enkele kandidaatstelling tot nieuw bestuurslid werd gekozen de heer F, Hagenaar te Terneuzen. Tenslotte nam de vergadering' nog zonder stemminc het besluit tot het adopteren van Zierikzee, teneinde de oprichting van een afdeling daar ter plaatse mogelijk te ma'zen. Bezien zal worden hoeveel hiervoor benodigd is, waarna het bestuur van de bond zich schriftelijk tot de afdelingen zal richten met het verzoek daarin te willen bijdragen. t Advertentie rat en muis met Vé^TDAAG. Middelburg ^Electro: „Blackboard jungle", (18 jr.), 19 en 21,15 uur; Schouwburg: „Zij allen waren schul- dig", (14 jr.), 20 uur. Vlissingen Alhambra: „Sissi", (a.l.), 19 en 21 uur: Luxor: „Het salvo der dapperen", (14 jr.), 20 uur. Goes Grand: „Helena van Troje", (14 Jr.), 20 uur; Doopsgezinde kerk: „Ihr werdt sein als Gott", 20.15.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2