ZÓ DENKT MEN IN HET BUITENLAND ER OVER NIEUWE ZEEWERING ZAL DE POLDER WAARDE BESCHERMEN met melk meer mans 12 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 13 OKTOBER 1956 (Slot van pag. 1) zaak thans marcheert. Al zit men ook nu nog met moeilijkheden, want het werk zou nóg vlotter kunnen verlopen. Iedere dag moe ten er hij hoog water twee of drie kostbare uren voor de grondzui- ger verloren gaan. De vloed- stroom is dan zo sterk, dat het zand niet opgezogen kan worden. Bovendien wanneer er wat storm achtige wind is, heeft men op de ze plaats er ook direct oponthoud van. Het werkobject is in drie vakken verdeeld. Het eerste, meest oostelijke, tussen de dijkpalen 17 en 23, is juist dinsdag, wat het zandspuiten betreft, fereed gekomen. Tussen de bestaan- e dijk en de aan de binnenkant op geworpen perskade van klei, heeft men daar een slordige honderddui zend kubieke meter zand gespoten, dat het hart van de nieuwe, van teen tot bermsloot zeventig meter brede dijk zal gaan vormen. De be staande dylc met een aanlegbreedte van ongeveer dertig meter, zal hierin feheel worden opgenomen en als uitenbeloop gaan dienen. De kruin hoogte, welke tot dusver varieerde van plm. 5 tot 6.20 meter, wordt op 8.50 meter N.A.P. gebracht. Vloeiende kustlijn Het tweede vak is niet alleen het meest interessante van dit werk, doch ook het minst eenvoudige. Om een wat meer vloeiende kustlijn te krijgen, wordt namelijk nabij ,,'t Veeruus", over 214 m. een nieuwe dijk over de voorliggende schorren gelegd. Eerst heeft men daar 2000 m3 slik moeten verwijderen en voor dat nu de bestaande dijk mag wor den afgegraven om in het nieuwe dijklichaam te worden opgenomen, moet eerst 3000 m2 nieuwe steen- glooiïng worden gezet. Over een af stand van 140 meters zijn de steen zetters hiermee reeds een flink eind gevorderd. Wanneer het weer nu nog een weekje goed wil blijven, hoopt men nog juist voor het volgende gier- tij hiermee klaar te kunnen zijn tot een hoogte van 2.30 m. plus. Het derde vak, waarvoor de dragline reeds de perskaden aan het opwer pen is, komt te lopen tot dijkpaal 30, voorbij de haven van Waarde. Alles by elkaar zal er 245.000 m3 zand, 26.000 m3 klei uit de schorren en 25.000 m3 klei aan de landzijde moeten worden verzet. Met een aan voer van gemiddeld 18.000 m3 zand per week kan men echter gauw een eind komen. Ongeveer twintigmaal Et dag brengt de sleepboot een bak ngszy van de perszuiger, die het zand, vermengd met wel vijfmaal zo veel water, door de vijftienhonderd meter lange persleiding stuwt. Tot dusver staat de 3ste augustus als de recorddag op dit werk geboekt, met een aanvoer van 5609 niS. Over de schorren en de dijk tuf fen de vijf motorloco's met een vijftig kipkarren bedi-ijvig heen en weer om de klei voor de bekleding aan te voe ren, want vóór de eerste winterstor men wil men zover mogelijk klaar zjjn. De zuigers hopen begin decem ber al te kunnen vertrekken, want de mannen hebben het er helemaal niet op, met dit kostbare materiaal daar in de winter te moeten liggen. Zo werken in Waarde een tachtig man. Uitvoerders en grondwerkers, zuigbazen en bakkenschippers, ma chinisten en smeerjongens, sleep bootkapiteins en steenzetters. Een hechte gemeenschap, die uit grote vormeloze massa's zand en vette klei, een stevige, indrukwekkende zeewering tovert. KERKNIEUWS Ds. A. de Jonge overleden Nog onverwachts is vrijdag op 81- jarige leeftijd te Zwolle overleden ds. Albert de Jonge, emeritus predikant der Ned. Herv. gemeente aldaar. Hij was een der laatste van de z.g.n. evangelische richting. Albert de Jonge werd in 1874 te Groningen géboren. Hij werd in 1889 kandidaat in Zeeland en op 5 novem ber van dat jaar predikant te Kloos ter-ter Apel. In 1902 nam hij een be roep naar Westeremden aan en in 1905 naar Schildwolde. In 1912 werd hij predikant te Zwolle waar hij heeft gestaan tot aan zijn emeritaat op 1 oktober 1940. Betalingsbalans tot juli: tekort van 168 miljoen Invoeruitgaven stegen sterker dan de uitvoerontvangsten De minister van financiën ad Inte rim heeft aan de Tweede Kamer een nota Inzake de betalingsbalans over het eerste halfjaar 1956 aangeboden. Uit deze nota blijkt, dat het lopende betalingsverkeer van Nederland met het buitenland in de eerste helft van 1956 voor ons land op kasbasis een tekort heeft opgeleverd van f 168 mil joen. De uitvoerontvangsten gaven een stijging te zien van f 575 miljoen, ter wijl de invoeruitgaven met f 764 mil joen toenamen. Ook relatief stegen de invoeruitgaven sterker (te weten met 14 dan de uitvoerontvangsten (13 Het totale dienstensaldo ver toonde eveneens een achteruitgang, n.1. van f 63 miljoen. De minister meent tot de conclu sie te moeten komen, dat de om slag van de lopende rekening in de betalingsbalans geheel valt toe te schrijven aan binnenlandse facto ren. Daarbij heeft vooral de stij ging van de particuliere consump tie en van de investeringen in vas te activa een rol gespeeld. Het zal noodzakelijk zijn, dat voorlopig het accres der Dihnen- landse bestedingen achterblijft bij dat der nationale produktie. NED. HERV. KERK Beroepen te Leeuwarden (vac. C. D. Moulijn) F. H. van Aalst te As sen. GEREF KERKEN ART. 81 K.O. Beroepen te Heemse J. R. Wisker- ke te Schouwerzijl; te Oegstgeest- Valkenburg (Z.-H.) D. Deddens te Wetsinge-Sauwerd. NED. HERV. KERK Bedankt IJselmuiden J. H. Cirkel te Woudenberg. DEALER Natuurlijk DE SPORTKLEDINGSPECIALIST Lange Kerkstraat 35, GOES. Telefoon K 11002538. Griekse ambassadeur naar Turkije teruggezonden De Griekse regering heeft haar am bassadeur voor Turkije, Ioannis Kal- lerghis, die in apgustus jl. naar Athe ne was teruggeroepen, opdracht gege ven naar Turkije terug te keren. Kallerghis was teruggeroepen als protest tegen diefstal van documen ten uit de Griekse ambassade door onbekend gebleven personen. De Griekse regering noemde destijds de diefstal een „spionagedaad". NEEM PER MAN DRIEKWART KAN Jllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ Wind verdrijft mist H (Van onze weerkundige medewerker). M Zeeland was enkele dagen de provincie, waar de mist het dichtst was. Ook vrijdagmorgen I§ bedroeg het zicht niet meer dan 30 tot 50 meter. In de loop van de dag kwam de zon er door en steeg de temperatuur tot boven 10 graden C. In Zuid- Limburg was het van de vroege morgen af zonnig weer. In het midden van ons land bleef, o.a. in Utrecht, de mist de gehele dag hangen. H Inmiddels voltrekken er zich wijzigingen, waardoor de wind H iets zal toenemen en de mist uit vrijwel geheel Nederland wordt verdreven. De oceaan-depres- sies worden belangrijk actiever en trekken met grote snelheid H ten noorden van Schotland naar Scandinavië. H Het koufront van een dezer depressies bereikt zaterdag ons i land maar het is mogelijk, dat dit front Zeeland niet bereikt. Mocht dit front wel passeren, dan zijn er weer opklaringen te verwachten met naar west tot noord-west ruimende wind. Ge- durende het weekeinde is lang- H zamerhand wat onbestendiger weer te verwachten. ÉIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH m£jCV\ VAH de „Yy och h ro({ OCK, ROCK, rock everybody, roll, roll, roll, everybody Jrt extase bewegen zich dansers over de vloer. Plotseling klinkt een wild geluid: de saxofonist neemt het monotone the ma over. Het publiek raakt in vervoering „rock, rock, rock everybo dy." De chaos is op de dansvloer losgebroken en de jongens en meisjes zijn niet meer te houden. Dat is het beeld van de razernij, die zich voor de ogen van de verbaasde toeschouwer afspeelt bij de Rock 'n roll", de rage die thans ook in Nederland „slachtoffers" eist. Op dit ogenblik wordt namelijk hier de Amerikaanse film „Rock around the clock" vertoond en het is deze rolprent, die de rock- bacterie" in ons land heeft gébracht. De gevol gen bleven niet uit. Er zijn bioscoop-exploitanten, die de film uit hun pro gramma moesten nemen omdat de bezoekers meestal jongelui dreig den het theater tijdens de voorstelling met de grond gelijk te maken. Jn enkele plaatsen kwam het na de vertoning van de film tot excessen, waaraan de poli tie een einde moest ma ken. De vraag is nu: wat is precies deze ,Jiock 'n roll"? De muziek bestaat uit een eenvoudig thema van twaalf maten, dat ein deloos wordt herhaald in een opdringerig, gesynco peerd ritme. De melodie wordt gespeeld door een saxofoon en een elektrisch versterkte gitaar en wan neer deze saxofoon speelt, dan zorgt de gitaar voor schrille accoorden. Het hoogtepunt van het „mu zikaal genot" wordt be reikt als de zanger het thema overneemt en daar bij een niet bepaald in drukwekkende tekst pro duceert: „Shake, rattle and roll, shake, rattle and roll". En dat in eindeloze herhaling met hier en daar een kleine variatie. Maar deze zingende heer heeft aan „gewoon-zingen" niet genoeghij zucht, snikt, kreunt, schreeuwt en maakt bovendien allerlei zotte gebaren. Waarom heeft deze mu ziek nu zulk een opzwe pende invloed op het dan sende publiek? Waar schijnlijk door de monoto ne herhaling van een en dezelfde dreun, die op de duur de dansers bedwelmt, een bedxoélming, waaraan ze zich overigens gaarne overgeven, want daarvoor zijn ze immers gekomen. Daardoor raken de dan sers in trance, schreeuwen en zuchten met de zanger mee, klappen in de han den. stampen en moedigen de band aan. En zodra de muziek zwijgt, ontstaat er een kleine revolutie: er moet opnieuw begonnen worden, opnieuw muziek, opnieuw „rock, rock, rock everybody Dat smeken om nieu we muziek is verkaar- baar, want de dansers zijn bang dat de ban verbroken wordt en dat mag niet. Dan zouden deze jongelui immers tot zichzelf komen en dan zouden ze elkaar en zichzélf zien in alle armzaligheid. e ,JRock 'n roll-busi ness" is zonder meer commercieel. De klant is koning en deze koning moet zijn zin heb ben. Eén van de eersten in deze sector, die dit inzag was Bill Haïley, die on langs werd uitgeroepen in de Verenigde Staten tot ,JZing of Rock 'n Roll". Sinds de eerste gramo- Joonplaat van BUI en zijn ,Hislometszijn er een dikke dertig opnamen op de markt verschenen, waarvan het merendeel 'n record-verkoop heeft. Een andere rockster is Elviti Presley. De manier waarop deze man door zijn bewonderaars wordt aan beden, is weerzinwek kend. Elvin, die zichzelf op de gitaar begeleidt, zingt uitsluitend de „rock" en verdient daar per jaar meer aan dan de 110 man van 't Nexo York Philhar- monisch Orkest in twee jaar. Hij heeft eexi kantoor met 'n staf van personeel, die de binnengekomen fan-mail verwerkt (ca. 10.000 brieven per'week...) Met zijn hese stem zong hij zich met ,Meart break hotel" naar de top, ten minste als men zijn kunst zingen wil noemen. Het heeft meer weg van snik ken, kreunen en krijsen. Zijn gitaar beukt hij als een smid op zijn aanbeeld, zodat er een serie nieuwe guitaars gereed staat tij dens zijn optreden. Hij timmert er nogal eens een kapot Zodra hij zich in het pu bliek begeeft, wordt hij be stormd door autogram- menjagers en bewonder aars. die hem plukken als een kip om aldxis een sou venir van hun geliefde El- vin in handen te krijgen. En als hij voor de televisie spreekt, krijgt hij meer kij- kers dan president Eisen hower, die een verkie zingsrede houdt. Deze roek-ziekte heerst thans in Nederlaxid. Hope lijk zal men de epidemie snel kunnen bedxoxngen... Waar zijn onze schepen? AaOsdljk 13 Manilla verw. Aalsum 10 220 m. n.o. Socotra. Abbekerk 10 Takubar. Adonis Aden. Adrian 10 n. Mombasa. Akkrumdijk 10 70 m. w. Kaap San Roque. Aldabi 10 350 m. z. St.-Vincent. Alphard 11 Dungeness. Alphacca 10 70 m. n.o. Trinidad. Almdijk 7 Havana. Amsteldiep 10 500 m. o. Hampton Roads. Amstelkade 11 Las Palmas n. Kaapstad. Amstelslot 10 500 m. o. Belle Isle. Andijk 11 Bremen. Arendsdijk 12 Antwerpen. Arendskerk 11 Kaap Howe. Amedijk 10 520 m. n.o. Bermudas. Averdijk 13 Le Havre. BaM 11 Amsterdam. Blommersdijk 10 520 m. w.n.w. Azoren. Blijdendijk 10 400 m. w. Ouessant. Blltar 12 Penang. Britsum 10 180 m. z.o. Bermudas. Beninkust 11 Abidjan n. Freetown. Bussum 10 660 m. w.z.w. Fayal. Colette 10 Kaap VMano. Dalerdijk 11 Port Albernl. Delft 11 Hamburg n. Antwerpen. Drente 11 Padang. Duivendijk 11 Antwerpen. Bna 11 Bahia. Erkalin 10 Rotterdam. Eos 11 Alexandrië. Esso - Den Haag 13 Antwerpen verw. Gouwe 10 200 m. n.n.o. Kaap Vilano. Grote Beer 10 Rotterdam. Haulerwijk 11 Newport News n. Bremen. Helena 10 40 m. o.n.o. Flores. Houtman 11 230 m. n.o. Kaap Padaran. Jagersfontein 11 Pt. Elizabeth. Jason 10 Curacao n. Daguairra. Joseph Frering 10 Las Palmas. Kabylia 10 160 m. n.w. Manilla. Kara 10 Kp. Selaton. Kellia 10 400 m. n.o. Montevideo. Koratüa 10 180 m. z.o. Kp. Guardaful. Krebsla 11 Puerto la Cruz. Katelysia 10 100 m. z.z.w. Ras el Hadd. Laagkerk 10 Dubai n. Djibouti. Lawak 11 Vancouwer. Leersum 12 Hamburg. Liberty Bell 11 Mena al Ahmadl. Limburg 10 Djakarta n. Tjerlbom. Laiurenskerk 19 Marseille verw. Leklcerkerk 10 Straat Messina. Loenerkerk 11 Aden. Lombok 10 Lourenco Marques. Lutterkerk 11 Rotterdam. Maas 11 Gibraltar n. Piraeus. Maasdam 10 New York n. St.-Thomas. Maclma 11 Pladjoe n. Singapore. Maashaven 10 Las Palmas n. Antwerpen. Maaslloyd 11 Ouessant. Marcella 10 Bornholm. Moordrecht 10 600 m. w. Noordwestkaap. Mataram 10 Port Said n. Napels. Meliskerk 11 Rotterdam. Modjokerto 10 600 m. w. Fayal. Molenkerk 11 Rotterdam. Muiderkerk 10 Marseille n. Antwerpen. Murena 12 Tokuyama. Nestor 10 Caripito n. Mobile. Oldenbarnevelt, J. v. 10 Madeira. Oostkerk 11 Dungeness. Oranje 11 Southampton. Ootmarsum 11 Bermuda. Oranjefontein 11 Dakar n. Las Palmas. Ovula 12 Singapore. Ouwerkerk 13 Hongkong verw. Overijssel 11 160 m. o.z.o. Guardaful, Peperkust 10 Abidjan n. Cp. Coast Castle. Fhrontis 11 Davao n. Makassar. Prins Alexander 10 780 m. w. Valentia. Purflna „Nederland" 10 475 m. z. Kaap Race. Rotula 10 Belfast. Rijndam 11 Cobh n. Southampton. Rljnkerk 12 Antwerpen. Rubicon 11 41 m. o. Gotskasandon. Samarlnda 10 300 m. n.o. St.-Heiena. Sarangan 11 Socotra. Schelpwij k 11 Malta. Schouten 10 Mahe n. Djakarta. Statue of Liberty 10 25 m. n. Gracidsa. Sunetta 11 Port Okha. Stad Rotterdam 11 Ceuta n. Melilla. Straat Cook 10 Port Said. Straat Soenda 10 825 m. w. Mauritius. Stentor 10 Amsterdam n. Port of Spain. Tablnta 11 Suez. Triton 11 Nachaquero. Telamon 10 690 m. n.o. San Miguel. Theobaldius 10 240 m. n. Pt. Soedan n. Fao. Tiba 10 420 m. o. St.-Pauls Rocks. Tjlnegara 10 130 m. o.n.o. Santos. Tjisadane 11 Pt. Elizabeth n. Makassar. Utrecht 11 Calcutta n. Tandjong Priok. Van Heutsz 10 Soerabaja n. Makassar. Vasum 11 Perlm. Van Waerwyck 10 Mahe n. Mombasa. Waal 12 Antwerpen. W. Alton Jones 10 Pantellaria n. Philadelphia. Weltevreden 10 230 m. w. Minicol'. Wonosarl 15 Vlzagapatnam n. Hamburg. Wonosobo 11 Cebu n. Tandjong Priok. Een Oostenrijkse zond in 1904 uit We nen een prentbriefkaart aan haar toen achtjarig zoontje te Graz. De thans zes tigjarige zoon (zijn moeder overleed in 1916) ontving dezer dagen de kaart. De P.T.T. te Graz kon geen verklaring ge ven voor de 52 jaar vertraging ln de be stelling, noch voor de plotselinge uit voering daarvan thans. (Advertentie) Dat uit gezamenlijke moeilijkheden saamhorigheid wordt geboren, is een stel ling, waarvan de waarheid door zeer vele mensen onderschreven kan worden. Het Handelsblatt ziet in deze geest ook een voordelig gevolg van de kwestie-Suez, namelijk het naar elkaar toegroeien van de Europese staten. Het feit dat Engeland momenteel veel reservisten onder de wa penen heeft, blijkt lang niet tot aller ge noegen te zijn. Onze vaderlandse mara thon-kabinetscrisis, waarmee het aloude Frankrijk weer eens met een machtig ge baar naar de kroon gestoken is, blijkt ook in Engeland in de belangstelling te staan. Dulles kan weer geen goed doen bij de Parijse Figaro. HET WERD TIJD De invloedrijke „Manchester Guar dian" commentarieerde in de afgelopen week het naderend einde van de Neder landse record-kabinetscrisis. Men con- N stateert, dat de crisis vier maanden heeft voortgesukkeld en roept de rij for mateurs en informateurs, die achtereen volgens aan bod zijn geweest, in de her innering terug. Men schrijft dan, dat de Hollanders wel iswaar van te voren een gedetailleerd rege ringsprogramma ontwerpen en dat de po litici de tijd wordt gelaten om een hecht kabinet in elkaar te timmeren, maar dat het nu toch wel meer dan tijd voor Neder land is geworden om weer positief gere geerd te worden. Als voornaamste redenen hiervoor geeft men op, de in het huidig tijdsbestek voortdurend wisselende inter nationale zaken en de „(naar het voor komt) ongelukkigerwijs voortdurende moei lijkheden in het vorstenhuis." MANOEUVRES Over de onrust onder de Britse reservis ten schrijft het Engelse blad „Daily Mir ror": „Tegen de soldaten zeggen wy: Doe je plicht, ondanks je grieven. Tegen sir Anthony Eden zeggen wy: Stuur de solda ten, die nog niet in' Engeland gestationeerd zijn niet voor een week met verlof, maar voor onbepaalde tjjd. Vergeet niet dat de minister van oorlog zowel als de troepen strijdvaardig moeten zijn. Hij moet vechten voor zijn soldaten en zich terugtrekken wanneer hij de slag verliest." De „Daily Sketch" merkte op: „Er moet onmiddellijk een begin worden ge maakt met het naar huis brengen van de mannen. Ze moeten terug naar hun families en werk. Maar de reservisten moeten ont houden, dat ze soldaten zijn en onder ede. Ze moeten zich rustig houden. IN DE STEEK De Parijse „Figaro" kritiseert de verkla ring van de Amerikaanse minister Dulles, die kort voor de behandeling van de Suez- lcwestie in de Veiligheidsraad over menings verschillen tussen Engeland en Frankrijk enerzijds en de Verenigde Staten anderzijds sprak. „Juist op het ogenblik nu Nassers ge welddaad in de Veiligheidsraad ter sprake komt had niets de belangen van het wes ten ernstiger kunnen schaden. Nog erger is de houding van Dulles in dit opzicht, dat hij de Egyptische propaganda met het „ko lonialisme" in de kaart speelt, dezelfde frase, waarvan onze tegenstanders zich sinds twee maanden onophoudelijk bedie nen, om een probleem te vertroebelen, dat in de eerste plaats een zaak van recht en internationale moraal is. Het is te begrij pen, dat in de tijd voor de verkiezingen Dul les erop uit was een mening te uiten, die de velen in de Verenigde Staten die anti kolonialistisch zyn, welgevallig te zijn. Maar hij had voor deze stunt wel een ander ogenblik kunnen uitzoeken. In Frankrijk heeft dit grote bitterheid ge wekt, vooral omdat het een algemene mening is, dat de Suezcrisis zich daar om zo ongunstig ontwikkeld heeft, om dat onze Amerikaanse vrienden ons vanaf het begin in de steek hebben ge laten." WONDER VAN SUEZ Het Duitse „Handelsblatt" schrijft: De Europese idee, die in de laatste ja ren erg vermoeid was geworden, is plotse ling weer opgeleefd. Het Suezkanaalconflict heeft dit wonder teweeggebracht en de Duitse bondskanselier, wien men zo vaak moest verwyten, dat hij achter de nieuwe wereldpolitieke ontwikkeling aanhinkte, heeft de tekenen des tijds thans vroeg her kend. In zijn rede te Brussel, waarin hij opriep tot een samenwerking van alle Europese krachten, maakte hij handig gebruik van het onbehagen, dat in Engeland en Frank rijk over de ontwikkeling van de Suezka- naalcrisis en de Amerikaanse houding hiertegenover is ontstaan. Tot die landen was Adenauers oproep dan ook in de eer ste plaats gericht. In Frankrijk is de bereidheid tot Eu ropese samenwerking blijkbaar weer groter geworden en ook Engeland schijnt meer te voelen voor een binding aan een gemeenschappelijke markt in de vor#i van een vrijhandelsgebied. Het belangrijkste aangrijpingspunt voor de Europese integratie blijft de ge meenschappelijke markt en de douane unie van de zes EGKC-landen. Het „Han delsblatt" is er nog geenszins van over tuigd dat Engeland hieraan werkelijk wil medewerken. De voorstellen van de deskundigen van de zes landen betreffende een etappe ge- wijze invoering van een gemeenschappelijke Europse markt in 15 jaar moeten nog nauwkeuriger onderzocht worden en op de punten, die dirigistische gevaren inhouden, gewijzigd worden. Dat geldt vooral voor het Euratomproject. Ook voor de EGKS, tot nu toe het enige kristallisatiepunt van de Europese integra tie, naast EBU en OEES, zijn er conse quenties. Deze poging van sectorintegratie werd zeer sterk bemoeilijkt door een reeks van „wirtschaftsfremde" bepalingen van het EGKS-verdrag. De noodzakelijke ver anderingen moeten voor het einde van de eerste vijf jaar van de EGKS, dus voor fe bruari 1958 door onderhandelingen van de zes landen aangebracht zijn. Nog veel moeizame „Kleinarbeit" is dus nodig opdat de golf van geestdrift voor Europa niet wegebt. Het Europese huis mag geen gevangenis worden, d.w.z. geen plaats van dirigisme en plan-economie. De gemeenschappelijke Europese markt moet een markt blyven, waarin de volledige mededinging heerst, aldus het „Handels blatt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 8