Mejuffrouw M. Klompé: Nederlands eerste vrouwelijke minister Iraakse troepen staan gereed om Jordanië binnen te trekken KLANKBORD ZATERDAG 13 OKTOBER 1056 PROVINCIAL* ZBBVWBB OOÜRANT S De heren Hofstra, Samkalden en Struijcken ook nieuw in kabinet (Van onze parlementaire redacteur) Vier nieuwe ministers maken deel uit van het gerestaureerde kabinet- Drees. Het zij11» mejuffrouw Klompé en de heren Hofstra, Stru(jcken en Samkalden. Mejuffrouw dr. M. A. M. Klompé door haar politieke vrienden gewoonlijk Marga genoemd wordt Nederlands eerste vrouwe lijke minister. Zy deed op 12 augustus 1918 haar Intrede ln de Tweede Ka mer, waar zy deel uitmaakt van de fractie van de K.V.P. Mejuffrouw Klompé Is 44 jaar oud. Zy studeerde aan de ryksuniversiteit In Utrecht wis- en natuurkunde. Zy promoveerde aan deze universiteit ln 1941. Van 1932 tot 1949 was zy lerares in de natuurkunde en de scheikunde. Haar belangstelling in het parlement gaat vooral uit naar de Internatio nale vraagstukken. In het byzonder hebben de problemen van de Europese Integratie haar interesse. In 1949 werd zy lid van de raadgevende vergade ring van de Raad van Europa, in 1952 lid van de „Assemblée Commune" van de Kolen- en Staalgemeenschap en van de Assemblée ad hoc van de Kolen- en Staalgemeenschap. In 1947, 1948, 1949, 1950 en 1952 was zij lid van de Nederlandse dele gatie naar de algemene vergadering van de Verenigde Naties. Behalve echter op de internationale problemen richt haar belangstelling zich op de algemene politieke en maatschappelijke zaken. Zy vormt thans het levende bewüs, dat de vrouw in de Nederlandse poli tiek steeds gewichtiger posities gaat innemen. Voor haar is er in onze par lementaire historie nog nooit een vrouwelijke minister geweest. Zy is niet de eerste vrouw, die deel van het kabinet uitmaakt. Dat is mejuffrouw dr. A. de Waal, die op 1 februari 1953 als staatssecretaris aan het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen verbonden werd en in deze functie zitting heeft in de ministerraad. Het is eigenlyk nog niet eens zo heel lang geleden, dat ae eerste vrouw in ons parlement haar intrede deed. Dat was in 1918. De socialist Hendrik Jan Hofstra volgt de heer J. van de op als mlnist 52 jaar. KJeft op als minister van financiën. Hl? is - Nac Nadat hy in 1922 in Den Haag eind examen vijfjarige h.b.s. had afgelegd en in 1926 het vakexamen voor sur- nemerair by de belastingdienst, werd hy surnemerair, later adjunct-inspec teur, nog later inspecteur by de di recte belastingen en tenslotte belas tingconsulent in Rotterdam. Thans is de heer Hofstra directeur van de Centrale Arbeiders-Verzeke ringsbank, eveneens in Den Haag. De heer Hofstra is een erkend ex pert op belastinggebied. De man, die in het kabinet de Eortefeuille van justitie zal beheren i de socialist prof. dr. Ivo Sa m- kalden, die op het ogenblik 48 jaar oud Is. Prof. Samkalden bezocht de mid delbare school en studeerde daarna aan de Rijksuniversiteit in Leiden in dologie. Daar behaalde hij ook de doctorsbul op een Indonesisch staats rechtelijk onderwerp. Een gedeelte van zijn loopbaan ligt in Indonesië. Later werd hij assistent in het staatsrecht aan de Rijksuniver siteit in Leiden en in 1952 hoogleraar in de rechts- en staatswetenschappen aan de landbouwhogeschool in Wage- ningen. Zijn relatie met de landbouw legae hy in 1948, toen hy hoofd werd van de afdeling wetgeving en juridi sche zaken van het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorzie ning. Verkeer eiste weer slachtoffers Op de rijksweg ZwolleKampen is gisteravond de 61-jarige Zwolse schippersknecht W. D., door een be stelauto gegrepen. Hij' was op slag dood. Gisteravond is te Apeldoorn de 26- jarige motorrijder T. M. uit Assens delft nabij de echoput met volle snel heid op een aan de kant van de weg geparkeerde vrachtauto gereden. Hij was op slag dood. SPOOKHUIS. Een televisie-maatschappij zette de volgende advertentie in de New Yorkse dagbladen: Gezocht een huis dat er verwaarloosd uitziet, alsof het er spookt. Moet dienen voor- te levisiespel". HIJ BEGREEP HET NIET. De 30- jarige H. Stemmer uit Chicago stap te naar de politie toe om te bekennen dat hy sinds augustus niet minder dan 30 taxi's heeft overvallen. ..Ik werd maar steeds niet betrapt, ik be greep het niet en kon het op het laatst niet meer verdragen", aldus Stemmer. DEN HAAG. Dezer dagen wierp i een dame, die op een weegschaal ging staan, per abuis een gouden vijfje in dc gleuf inplaats van een stuiver. Zij wendde zich direct tot de exploitant, die het bakje van de weegschaal opende, waarin liet gou den vijfje zich bevond. Dit gebeurde uiteraard in Den Haag. Het bestuur van de polder Walclie ren heeft aan diegenen, die liet af gelopen jaar betrokken waren bij cl 'aanleg van de strandhoofden te Oost kapeïle, een fraaie tekening aan ge boden in opdracht van de Polde vervaardigd door de Middelburgs kunstenaar Louis Heymans. Het bi stuur heeft aldus zijn waardering i< uitdrukking gébracht jegens het pe~, soneél, zowel van de polder als vo de aannemers, voor de wijze waaro zij deze werken hebben uitgevoen Tijdens de strenge winter van het af gelopen jaar heeft dit personeel on der ongunstige omstandigheden da gen en nachten achtereen moeten werken. Mr. A. A. M. Strujjcken, die minister ls voor binnenlandse zaken, is 49 jaar, Hy was al eens minister van justitie en wel in 1950/1951. Thans ls hy sinds 1951 gouver neur van de Nederlandse Antillen. Mr. Struycken, die lid is van de K. V.P., was na zyn in 1932 in Nijmegen aan. de r.-k. universiteit afgelegde doctoraal examen rechten advocaat en procureur in Breda. Na de bevrij- ding van Breda werd hy daar wet houder van financiën en bedryven, en tevens loco-burgemeester. „Kwestie-Soestdijk" nog niet geheel uit de wereld. In een aantal buitenlandse bladen verschijnen de laatste dagen weer herhaaldelijk berichten over de kwes- tie-Soestdijk. Volgens deze berichten zouden de moeilykheden, ontstaan door de invloed van mejuffrouw Hof- mans ten paleize. nog voortduren. Bij onderzoek is ons gebleken, dat er in derdaad nog een „kwestie-Soestdyk" bestaat. Dit betekent echter geens zins, dat de moeilykheden van bly- vende aard zullen zyn. In de kleine kring van vooraanstaande Neder landse figuren, die geheel met de ver houdingen in Soestdyk op de hoogte zyn, is men er nog steeds van over tuigd, dat een uiteindelijke, definitie ve oplossing niet tot de onmogelijk heden behoort. Van gezaghebbende zijde wordt blikaties in de buitenlandse pers, die de spanningen ten paleize in ver band brengen met de kabinetsforma tie, onjuist zijn. Mededelingen by.-, voorbeeld, dat de koningin zou wei geren een mobilisatiebevel te onder tekenen, of dat haar verhinderd zou zyn een radiorede te houden, zijn uit de lucht gegrepen. Zo circuleren al lerlei onjuiste mededelingen. Be doelde instantie gaf te kennen, dat het niet mogelijk is aan het tegen spreken te blijven. J. H. M. Derksen keert terug in de Eerste Kamer Naar het A.N.P. ter correctie op de uitslagen van de Eerste Kamer-ver kiezing bericht, is niet jhr- nir. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden geko zen uit groep III (Noord-Holland en Friesland), maar keert de heer J. H. M. Derksen, die reeds ln de Eerste Kamer zitting had, op zyn zetel terug. Het zeer byzondere geval heeft zich voorgedaan, dat alle negentien leden van de K.V.P. een voorkeurstem op de heer Derksen, de vierde kandidaat op de K.V.P.-lyst, hebben uitgebracht. Dertig mille ten nadele van K.A.J. verduisterd De politie te Utrecht heeft gear resteerd de 31-jarige hoofdboekhouder H. de K. te Houten, verdacht van ver duistering van 30.000. K. was werkzaam bij de Nationale Katholieke Arbeiders Jeugdorgani satie te Utrecht. Hij heeft inmiddels een volledige bekentenis afgelegd en zal voor de officier van justitie wor den geleid. De verduistering werd het vorige jaar tijdens afwezigheid van de pen ningmeester van de K.A.J. gepleegd. Toen De K. zijn boeken en beschei den voor controle moest overleggen heeft hij aaai de vooravond van deze controle de bescheiden mee naar huis genomen om ze te verbranden. Toen hij aan zijn voornemen gevolg wilde geven ontstond, waarschijnlijk doori een felle trek in. de schoorsteen een Schoorsteenbrand, waardoor hij de aandacht -van de politie op zich ves^ tigde. Op één na oudste inwoner van Nederland overleden De op een na oud9te inwoner van Nederland, de heer P. van Stuyven- berg, is in de ouderdom van 104 jaar te Bussum overleden. H Omstreeks drie uur vrijdag- middag reden twee auto's op de hoek President Roosevelt- M laanBonedijkestraat in Vlis- m singen tegen elkaar. Een per- sonenauto, die bestuurd werd M door de heer M. uit Middel- burgwerd aangereden door een bestelauto, die gereden werd door de lieer H. uit Pa- M pendrecht. Laatstgenoemde verleende geen voorrang. De Middelburgse wagen schoof vijftien meter door en kantel- M de toen, om. ondersteboven te blijven liggen. Er moest een kraamdagen aan te pas ko- men om de twee voertuigen, die allebei zwaar beschadigd waren weg te slepen. De be stuurders werden niet gewond. Het werk van de kraanwagen werd, uiteraard, nauwkeurig gadegeslagen door de Vlis- singse jeugd, die inmiddels uit de scholen teas toegestroomd, p ÏIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH Vijftig meter hoog gebouw voor Unilever Rotterdam Het hoofdkantoor van Unilever N.V. te Rotterdam dat in 1931 werd ge bouwd, maar na de oorlog te klein is geworden, zal worden uitgebreid door de bouw van een nieuw pand met elf verdiepingen, waardoor de bestaande ruimte 'met vijftig procent zal wor den vergroot. Het te verryzen pand, zestig meter lang, vylftig meter breed en vijftig meter hoog, krijgt een in houd van 50,000 kubieke meter. Door oliekachel: 5 doden Een 60-jarige moeder en vier van haar zeven kinderen zyn donderdag in Stratford, V.S., gestikt in de gas sen van een defecte oliekachel. Door onbekende oorzaak brak vrij dagmiddag omstreeks kwart voor één brand uit op de bovenverdieping van de werkplaats van de technische groothandel J. Polderman aan de St.- Jacobstraat te Goes. De brandweer, die snel ter plaatse was, kon met twee stralen op de waterleiding het vuur spoedig bedwingen. Een monteur van de firma P., die beneden zijn twaalfuurtje nuttigde, hoorde plotseling geknetter boven zijn hoofd. Toen hij boven ging kij ken kwam hij tot de ontdekking dat er in de radioreparatiewerkplaats brand was ontstaan. Doordat op deze bovenverdieping ook een grote hoeveelheid karton nen dozen en houtwol lag opgeslagen, was er een aanzienlijke rookontwik keling. Een van de brandweerlieden moest zich daarom met een zuur stofapparaat uitrusten, om op de zol der te kunnen doordringen. Verschil lende op de begane grond staande machines konden nog tijdig met dek zeilen worden afgedekt of naar bui ten worden gebracht. Niettemin werd er-aan de werkplaats zowel als aan de zich daarin bevindende instrumen ten vrij aanzienlijke brand- en wa terschade aangericht,. „BEDREIGING VAN ISRAELS VEILIGHEID" Engeland zal bij Israëlische aanval Jordaniërs eveneens te hulp komen „Een binnenrukken van Iraakse troepen in Jordanië zou een recht streekse bedreiging zijn van Israëls veiligheid. Het zou bovendien in strijd zijn met de indertijd tussen Israël en Jordanië gesloten bestands- overeenkomst, waarin werd bepaald, dat de Iraakse strijdkrachten, wier hoofdmacht in de Palestijnse oorlog van Jordaans gebied af tegen Israël opereerde, uit Jordanië zouden worden teruggetrokken", aldus werd in een vrijdag door het Israëlische ministerie van buiten landse zaken uitgegeven verklaring gezegd. Er wordt in de verklaring op ge wezen, dat Irak, dat wel heeft deel genomen aan de oorlog, die de Arabi sche landen tegen de nieuwe staat Israël hebben gevoerd, steeds heeft geweigerd een afzonderlijke wapen stilstandsovereenkomst met Israël te sluiten. In Bagdad was tevoren uit officiële bron vernomen, dat Iraakse troepen, gelegerd by de Jordaanse grens, ge reed waren om onmiddellijk Jorda nië binnen te trekken. Maar elke be weging van de Iraakse troepen' om zich aan te sluiten bij de Jordaanse strijdkrachten zal slechts geschieden na-dat beide regeringen ter zake tot volledige overeenstemming zullen zijn gekomen, en slechts op Jordaans verzoek, aldus de zegslieden, die wei gerden te zeggen of een dergelijk ver zoek gedaan is. De Iraakse luchtmacht onderhoudt met transportvliegtuigen een pendel dienst ten behoeve van de aanvoer van wapens en munitie voor het Jor daanse leger, welke koning Feisal van Irak aan Jordanië heeft geschon ken. De Britse ambassadeurs in Amman en Tel Aviv hebben de Jordaanse en Israëlische autoriteiten meegedeeld, dat Engeland zeker zijn verplichtin gen volgens het Brits-Jordaanse ver drag zal nakomenIn geval van een Israëlische aanval op Jordanië zal En geland de Jordaniërs te hulp komen, zo heeft een woordvoerder van het „Foreign Office" vrijdag in Londen bekendgemaakt. De woordvoerder voegde hieraan toe, dat Engeland over deze kwestie geen overleg heeft gepleegd met Frankrijk en de Ver. Staten, omdat het genoem de verdrag een zuiver Brits-Jordaan se aangelegenheid is. Het Wereldgebeuren Geen sprookje 1 Koning Hoessein Ibn Talal el Has- him van Jordanië heeft de hou ding van een Arabische sprook jesprins: daarenboven bezit hij d« manieren en de taal van een Engelse gentleman, Maar van de gentleman komt de laatste tijd heel wat minder tot uiting, dan van de Arabische prins, waarbij hij in dit opzicht van sprookjeshelden verschilt, dat hij met het twintigste-eeuwse nationalis- j me te maken heeft en met de vijand- J schap van zijn landgenoten tegen de j pas in 1948 gestichte staat IsraëL Daarenboven wordt het hem moeilijk gemaakt door de uit Israël afkomstige Arabieren, die hun toevlucht hebben gezocht in het deei van Palestina, dat tot Hoessesns rijk wordt gerekend. Hoessein doet de laatste tijd min of meer aan een koordanser denken: hij zou zich niet kunnen handhaven wan neer hij de nationalistische hartstoch ten zou proberen in te tomen; aan d* andere kant moet hij zich weren te- gen een felle groep nationalisten. di« in Egvpte's president Nasser de eigen lijke aanvoerder van de Arabieren zien en die dromen van het grote pan- Arabische rijk waarin Nasser de grot* dictator zou zijn .en waarin voor ko ningshuizen als dat van Hoessein wei nig of geen plaats meer zou zijn. Hoessein balanceert nu op de twee koorden van Arabisch nationalism* en van nationale onafhankelijkheid. Daarbij stond het tot nu toe als een paal boven water, dat Jordanië alleen maar een eigen stem in het Jordaanse kapittel kan houden wanneer dit woestijnland niet helemaal aan de an dere Arabieren is overgeleverd, w'at de economische hulpverlening be treft, maar een „achterdeurtje" heeft in de vorm van Engelse ponden. Van daar dat zo nu en dan toch weer even de gentleman in Hoessein om de hoek komt kijken, die in het keurige En gels dat hij bij zijn fetudie in Harrow en Sand'horst opdeed, meedeelt dat het niet de bedoeling is, alle banden met die westelijke natie te verbre ken. Zoals de prinscen uit sprookjes be zit Hoessein een nationale garde en een deel daarvan is gelegerd aan de Israëlische grens. Telkens op nieuw blijkt, dat de leden van die garde geen gentlemen zijn en dat zij overvallen doen op nietsvermoedende Israëli's aan de andere kant van de grens. De joden zijn door die moor- den al zover gekomen', dat zij hun vergeldingsacties uitbreiden tot ware veldslagen en dat zij zich aan de woorden van de leden der V.N.-orga- nisatie van toezicht op de wapenstil standsovereenkomst steeds minder ge legen laten liggen. Het heeft gene- raal-majoor Burns dan ook heel wat moeite gekost, om de rust te herstel len in het gebied van Kalkilia, waar de Israeli's zich donderdag met in fanterie, artillerie en volgens Jorda nië ook met vliegtuigen wreekten op die nationale garde, omdat weer enke de joden doodgeschoten waren. De gemoederen aan beide kanten van de grens komen steeds meer in bewegin-g en Hoessein heeft evenals de Israëli sche premier Ben Goerion het hoofd vol zorgen; na de slag bij Kalkilia ontbood hij, zoals te doen gebruike lijk, de Engelse en Amerikaanse am bassadeurs en alle Arabische diplo matieke vertegenwoordigers om te vragen, of zij aan hun regeringen het relaas van het incident wilden doen. Overigens heeft Hoessein ook in eigen persoon de verontwaardiging van de joden op zich geladenin Israël wordt gezegd dat hij Jordaanse soldaten die na overvallen op joden waren gear resteerd. zonder vorm van proces heeft vrijgelaten. Worden de incidenten aan de Jor- daans-Israëlische grens inder daad door de Jordaanse autori teiten aangemoedigd, of is het aileen de schietlust van de vurige nationale garde, die het land parten speelt? Het is een vraag, waarop nog geen offi cieel antwoord is gegeven. Wel is het verwonderlijk, dat deze schietpartijen pas goed zijn begonnen sedert Egypte het aan Israëls grenzen wat kaimer aan doet, omdat het minder risico kan nemen nu 't met zijn Suezproblemen zit. Sommigen zeggen, dat Jordanië, geruggesteund door Irak, bezig is het Israëlische vuurtje op te stoken om te tornen aan Nassers reputatie. Bij al deze incidenten kan Nasser, die de handen vol heeft aan het Suezka- naal immers niet de kat de bel aan binden zoals hij anders zou hebben gedaan. Irak dat Egypte steeds de eerste plaats in de rij der Arabische landen heeft betwist, krijgt nu de ge legenheid, weer een belangrijker rol te spelen, Dat overigens Irak' het tot nu toe meer op het diplomatieke vlak zocht, dan op militair terrein, werd onlangs duidelijk toen premier Noeri es-Said van Irak aan koning Hoessein verzocht, de nationale garde van de bestandslijn met Israël terug te trek ken; pas daarna zou Irak bereid zijn, de Jordaanse strijdmacht met eigen eenheden te versterken. Men zou zeg gen, dat het advies om die nationale garde wat verder van de grens te le geren, voor sprookjesp'rins Hoessein nog steeds de moeite van het overwe gen waard is. Hagenaar op werf gedood Op de werf van „Wilton-Feijenoord" 'e Schiedam is donderdagmiddag de 34-jarige schilder C. G. N. uit Den Haag aan boord van het in aanbouw zijnde s.s. „Dinteldijk" van een vier meter hoge stelling gevallen. Hij kwam met zijn hoofd op het dek te recht en werd zwaar gewond naar het gemeenteziekenhuis overgebracht, i Daar is hij later overleden. KONING HOESSEIN -dansend op twee koorden.,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 3