PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Eerste bijeenkomst nieuwe Kabinet Zeventig meter brede zeedijk zal polder Waarde beschermen Akkoord met Egypte over Suezgesprek Vandaag... „NINA" TERUG NAAR RUSLAND; CHWASTOW BLIJFT IN LONDEN 199e jaargang - no. 243 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: w. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 52 cent per week; 6.50 p. kw.; fr. p.p. 6.75 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 13 okt. 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1,—. „Brieven of adrea bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureau's: Vllsslngen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 804); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nleuwstraat 43, telef. 20; Terneuzen, Brouwerljstr. 2; Zierlkzee, N. Bogerdstr. 24, telef. 26. Volgende week nog geen regeringsverklaring Vandaag beëdiging van drie nieuwe ministers (Van onze parlementaire redacteur) Nadat het oude Kabinet vrijdagmorgen de afscheidsvergadering had ge houden, kwam des middags het nieuwe Kabinet in de Haagse Trèveszaal voor de eerste maal bijeen. Daarna volgde de officiële benoeming van de mi nisters. De drie nieuwe bewindslieden, mej. Klompé (Maatschappelijk Werk), Hofstra (Financiën) en SamkaJden (Justitie) zullen hedenochtend om tien uur ten paleize Soestdijk door H. M. de Koningin worden beëdigd. Minister Struycken gaat dinsdag a.s. nog als gouverneur naar de Neder landse Antillen om afscheid te nemen. Zijn benoeming volgt later. In een persconferentie, waarin de minister-president een terugblik heeft gegeven op de nu achter ons liggende Kabinetsformatie, heeft hij nog eens nadrukkelijk verklaard, dat de zogenaamde kwestie-Soestdijk bij de formatie geen enkele rol heeft ge speeld en dat ook de lange duur van de crisis in geen enkel verband tot deze kwestie staat. De vraag of men nu moet spreken van een parlementair of van een ex tra-parlementair Kabinet zeide dr. Drees van weinig betekenis te achten. Helemaal los van de parlementaire fracties kan men het Kabinet zijns inziens niet noemen. De begrippen zijn wazig gewoden, zodat een ge- dachtenwisseling daarover hem wei nig vruchtbaar leek. Met betrekking tot de bespreking van de informateur mr. Burger met de heer Korthals (wd) wie gevraagd was of hij de portefeuille van Ver keer en Waterstaat wilde aanvaar den, verklaarde dr. Drees, dat van overrompeling geen sprake is ge weest. Er zuilen zo vervolgde dr. Drees nog geen nieuwe staatssecretaris sen worden benoemd, omdat men het wenselijk vond deze week in elk ge val het Kabinet geheel gereed te heb ben. Dr. v. d. Berge, de staatssecretaris van Financiën in het oude Kabinet, Negerbaby ontvoerd in New-York De Newyorkse politie zoekt se dert donderdag intensief naar een vrouw, die een negermeisje van zes weken heeft ontvoerd. De baby, Hoanne Wells, is donderdagmorgen meegenomen uit het huis van me vrouw Clarise Hall. De moeder van de baby, de verpleegster Gloria Tele- maque, had het meisje in de auto van mevrouw Hall achtergelaten. Me vrouw Hall vertelde de politie dat een zwaar gebouwde negervrouw des avonds had aangebeld en zioh had voorgedaan als een goede vriendin van de moeder. Daarop had de vrouw de baby meegenomen. Toen de moeder laat in de middag van haar werk terugkeerde, ontdekte men de ontvoering pas. Zes jaar gevangenisstraf voor opstandelingen Poznan De zwaarste straffen, die tot nu toe in Poznan opgelegd zijn in verband met de opstand in juni, zijn gisteren uitgesproken over drie van de deel nemers aan een gewapende overval op een bureau van de veiligheids politie. Zes jaar gevangenisstraf werd aan drie deelnemers opgelegd. Twee anderen werden vrijgesproken, een verdachte werd voorwaardelijk ver oordeeld, twee verdachten kregen drie jaar, de negende kreeg 30 maan den. Opmerkelijk is, dat een der vnj- gesprokenen, Suwart, dinsdag tijdens de zitting verklaringen had inge trokken, die hij voor de politie naar hij zeide in angst had afge legd. speciaal belast met de belastingzaken keert niet terug. Dat is niet, ojndat men geen waardering voor zijn werk zou hebben het tegendeel is waar maar omdat de heer Hofstra zelf een erkend deskundige is op f iscaal gebied. De regering stelt er prijs op van de bekwaamheden van dr. v. d. Berge te blijven profiteren. Er komen wel enige staatssecreta rissen bij. Het departement van Binnenlandse Zaken zal, zolang mr. Struycken nog niet in functie getreden is, worden waargenomen door de heer Suurhoff, minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid. Overzeese Rijksdelen zal ad interim beheerd worden door ir. Staf, de mi nister van Defensie zoals hij voort aan wellicht zal worden aangeduid, al blijven Oorlog en Marine als afzon derlijke ministeries voortbestaan. V.l.n.r. zittend: prof. dr. J. H Zijlstra, economische zaken mej. dr. M. A. M. Klompé, maatschappelijk werk: mr. J. M. A .Luns, buitenlandse za- ken; mr. A. A. M. Struycken, binnenlandse zaken enz.; pre- H mier dr. W. Drees, algemene p zaken-, prof. dr. I. Samkalden, justitie; mr. J. M. L. Th. Cals, onderwys, kunsten en weten- p schappen; staande v.l.n.r.: de =z heer H. J. Hofstra, financiën; f= ir. H. B. J. Witte, wederop- bouw en volkshuisvesting; ir. C. Staf, oorlog en marinedr. p S. L. Mansholt, landbouw, vis- serij en voedselvoorziening; p mr. J. Algera, verkeer en wa- p M terstaat; J. Suurhoff, sociale zaken en de secretaris van de p ministerraad drs. JMiddel- p burg p Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliy Er is over Overzeese Rijksdelen nog geen beslissing genomen. Dr. Drees zal deze kwestie met ir. Staf bespreken en haar daarna aan het Kabinet voorleggen. De regeringsverklaring is de volgen- de week nog niet te verwachten. Door het bezoek van de president van Li beria aan ons land, zijn enige minis ters een groot deel van de volgende week in beslag genomen. Daarna moet de verklaring nog worden opge steld. Het was nog niet te zeggen, of dr. Drees haar op dinsdag 23 oktober zal kunnen voorleggen. Dat hangt ook van de voorzitter van de Tweede Kamer af. is het 650 jaar geleden, M dat alle leden van de ridderor- p de der Tempelieren (in 1118 p gesticht ter beveiliging van p p de pelgrims van het Heilige p Land) in Frankrijk op last van p koning Philips de Vierde' onder p zware folteringen tot gedeel- p =r telijke bekentenissen werden p gebracht. Hierbij werden 36 p ridders gedood, hetgeen paus p Clemens de Vijfde deed beslui- ten de orde in 1312 op te hef- p fen; p viert Dwight Delano Ei- senhower. president van de p Verenigde Staten, zijn 66e 7; verjaardag. iiiiiiiiiimiiiiiijjM^fifiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiür Opstand in een Poolse gevangenis liet Warsohause communistische partijblad „Trybuna Ludu" heeft in zyn nummer van 9 oktober bericht, dat er in een van Polens grootste ge vangenissen voor jonge mensen «lie in Jawrzno bij Krakau staat, een op stand was uitgebroken. Volgens het blad bestonden er tien tallen illegale organisaties op de af delingen voor politieke gevangenen. De opstand was uitgebroken tenge volge van de slechte toestand in de gevangenis. In plaats van zijn toe vlucht te nemen tot maatregelen ter onderdrukking van de opstand, gaf de directeur de gevangenen de frootst mogelijke vrijheid, aldus het lad, dat er aan toevoegde dat de op stand hierdoor verliep en de illegale organisaties ophielden te bestaan. Het blad vermeldde niet wanneer de opstand was uitgebroken. Lorenzo Perosi overleden Mgr. Lorenzo Perosi, wereldberoemd componist van kerkmuziek is gis teren op 83-jarige leeftijd in Vati caanstad overleden. Perosi was 59 jaar lang de leider van het koor van de Sixtijnse kapel. Hij was een per soonlijk vriend van paus Pius XII. Reeds enige weken leed mgr. Perosi aan een verlamming van benen en ar men als gevolg van stoornissen in de bloedsomloop. ZES PRINCIPES VASTGESTELD Tussen Engeland, Egypte en Frankrijk is overeenstemming be reikt over een zestal grondbegin selen voor verdere onderhandelin gen inzake het Suez-kanaal, aldus een bevoegde zegsman in het hoofdkwartier der Verenigde Na ties, die aan United Press mee deelde dat de secretaris-generaal der Ver. Naties, Hammarskjöld, de zes beginselen had voorgesteld. Onmiddellijk nadat dit resultaat bereikt was (de zes punten werden aanvaard in de zesde bijeenkomst der betrokken ministers van bui tenlandse zaken in het bureau van Hammarskjöld) traden de minis ters voor een besloten zitting van de Veiligheidsraad om verslag uit te brengen en een programma op te stellen voor verdere onderhande lingen. Men was voornemens, vandaag nog een openbare zitting van de raad te houden, voor de definitieve aanvaar ding van het zespunten-programma én er bestaat een mogelijkheid, dat men een avond-zitting zaï beleggen, om de ministers van buitenlandse za ken de gelegenheid te geven, zo spoe dig mogelijk naar huis terug te keren. De onderhandelingen, die op basis van dit zes-punten-akkoord gevoerd zullen woraen, zullen vermoedelijk pas op een later tijdstip beginnen. Er is nog geen zekerheid, dat die onder handelingen op ministerieel niveau gevoerd worden. Men spreekt over onderhandelingen tussen ambassa deurs, eventueel in Genève, eventueel volgende maand. Welke de zes aanvaarde punten precies zijn was niet direct vast te stellen. Doch men meent te weten, WEER NIEUWE PROBLEMEN Atlete betaalde slechts kosten van hoedjesgeding Bloodshoofd is de Russische atlete Nina Ponomareva, die zich verborgen had gehouden, nadat zij zes weken geleden er van was beschuldigd, in 'n Londens modemagazijn vijf dames hoeden te hebben ontvreemd, gisteren dan toch voor de Londense politie rechter verschenen. Nadat haar zaak was afgehandeld mocht zij naar de „Molotow" gaan, met welk schip zij naar Leningrad zal terugkeren. Tien, misschien twintig minuten na dat zij de loopplank van het schip IN JANUARI GEREED Een nieuwe zeewering uit een vormeloze massa zand en klei De herverkavelde polder Waarde ademt in de mistige herfstmorgen een vredige, landelijke rust. De oogst is reeds voor een groot deel geborgen, de ijverige kleinlandbouwers brengen weer hun uien in de rennen en nijvere handen halen nog de gladiolenbollen uit de grond. Af en toe kijken de mannen eens op en hun blik gaat dan naar de zeedijk in de verte, vanwaar het lawaai van rammenlende kipkarren en knarsende draglines soms tot op de akkers doorklinkt. De mensen in Waarde zyn de laatste jaren met de herverkaveling wel gewend geraakt aan het beeld van draglines, bulldozers en smalspoor, maar daar op de zeedijk is het toch weer iets anders. Ook in de polder Waarde wordt een „zwakke schakel" in de zeewering verstevigd. Daarbij wordt onder meer een stukje over de schorren afge- sneden, waartoe een geheel nieuw dykgedeelte gelegd moet worden. Voordat de oude achterliggende dijk mag worden afgegraven, moet ech ter eerst de nieuwe steenglooüng ge reed zijn om de eventuele stormen te kunnen opvangen. (Foto P.Z.C.) was opgerend, arriveerden verschei- ne politieauto's op de kade, waaruit autoriteiten van de Britse emigratie- dienst sprongen, die de loopplank op snelden en Alexis Chwastow van boord haalden, met zijn twee-en-half jarige dochtertje Tanya, Chwastow is, zoals bekend, een ge- emigreerde Rus die heimelijk uit de Verenigde Staten was vertrokken met zijn in Amerika geboren twee-en- een-half jarige dochtertje Tanya. Het meisje is nu op verzoek van de moe der, die in Amerika ïs achtergeble ven, onder voogdij gesteld van de Londense gerechtelijke autoriteiten tot haar zaak is uitgezocht. Chwastow was er kennelijk in ge slaagd, zijn dochtertje aan boord van het schip te lcrijgen voordak de gewo ne passagiers met bestemming Le ningrad aan boord kwamen. Hij werd met zijn dochtertje van boord gehaald na overleg met de Russische ambas sade te Londen. Het geval „Tanya" gaf de Engelse diplomatie weer een nieuwe moeilijkheid met Rusland, nog geen half uur nadat de uiterst pijnlij ke kwestie Nina Ponomareva was opgelost. Nina ontkende voor de rechter, in dertijd in een Londens modemaga zijn vijf dameshoeden te hebben gestolen. Nadat getuigen en detec tives waren, gehoord, werd zij ech ter schuldig bevonden. De rechter ontsloeg haar vervolgens van rechtsvervolging tegen betaling van de kosten van het geding, drie guinjes, ongeveer 33. Haar vertrek uit de rechtszaal yverd door een menigte van duizenden nieuwsgierigen gadegeslagen. dat drie van de punten uit het 18- mogen'dheden-voorstel ertoe beho ren, te weten: garanties voor vrije vaart voor schepen van alle lan den, betaling van kanaalrechten aan Egypte en „isolering" van het kanaul tegen dc politieke invloed van één enkel land. Men heeft «le indruk, dat Engeland en Frankryk zich niet langer op de bres stellen voor gehele internationa lisatie van «le kanaalstrook. Algemeen verklaarde men gister avond, dat aan Hammarskjöld de eer toekomt, deze oplossing teweeg ge bracht te hebben. De Franse minister van buitenland se zaken, Pineau wil heden nog naar Parjjs vertrekken, zjjn collega's Lloyd (Engeland) en Fawzi (Egypte) had den geen reisplannen doch Lloyd zei de. niet „heel veel langer" te kunnen blijven. KORTE PREDIKATIE ,Jk geloof, kom mijn onge loof te hulp". Markus 9 2//. De man, die de woorden die hier boven staan uitgesproken heeft, was een man in nood. Zijn kind leed aan vreselijke toevallen en was bovendien doofstom. Zijn leven werd telkens be dreigd. Het was alsof kwade mach ten op het kind loerden. Alle dokters stonden machteloos. Deze man heeft van Jezus ge hoord. Hij heeft er een vermoeden van gekregen dat Jezus hem helpen kan en is op weg gegaan naar Jezus. Maar als hij aankomt is Jezus er niet. Jezus is op de berg van de ver heerlijking. Hij staat daar in het licht van de open hemel. Wel zyn daar beneden in het dal een aantal discipelen. Maar zij dat blijkt spoedig kunnen niet helpen. De mensen, de discipelen, de schriftge leerden, de vader brengen er met hun allen niets van terecht. Dan komt Jezus. Aan hem vertelt de vader al zijn nood en tenslotte komt de vraag: Maar als gij iets kunt, help ons dan!" Jezus, echter, keert alles volkomen om. Het gaat niet om de vraag of Jezus kan. Het kunnen van Jezus staat vast. Maar hoe staat het met deze vadert „Zo gij kunt gelovenzegt Jezus. Wij mensen in deze wereld zijn mensen in nood. mensen in de greep van boze machten, Jezus kan ons daarin helpen. Hy alleen. Maar als we by hem komen, zegt hij: zo gy kunt geloven, dan is alles mogelijk, dan is er rust, blydschap. Het overwin nen van de boze machten is een kwestie van geloof. Alleen door het geloof krijgen we deel aan Jezus. Maar kunt U datt Kunt U gelo ven? Dikicijls wordt gezegd: ja maar dat kan ik niet. Wat doet de man uit het verhaal f Kan hij gelovenWat zegt hy? Zegt hij voluit „ja" tegen Jezus? Zegt hij: ik geloof onvoorwaarde lijk? Dat zegt hij niet! Hij zegt ook niet „neen". „Ik geloof Heer, lcom mijn ongeloof te hulp." Hij ge looft, maar zit toch nog met zijn ongeloof. Hij vertrouwt zich aan Jezus, al wéét hy dat zijn geloof niet volkomen is. Hij gooit zich met zyn ongeloof in Jezus armen. En Jezus neemt deze man aan met zVn onge loof en al. Het wonder gebeurt. De jongen wordt genezen. Dit is de uitweg voor allen die zeggen dat ze niet kunnen geloven: zich met hun ongeloof en al, zich met hun niet kunnen geloven in Je zusarmen gooien. Dan gebeurt het wonder. Het wordt Jicht in uw leven. Wissekerke. H. L. Boonstra. VERWACHT.. OVERWEGEND DROOG. Plaatselijk enkele opklaringen en overwegend droog weer. In de och tend hier en daar mist, voornamelijk In het, zuiden van het land. Matige, in het noorden af en toe krachtige wind tussen noordwest en zuidwest. Wei nig verandering in temperatuur. Al heeft de zeewering het dan ook in de rampdagen van 1953 ge houden, zodat de waterwolf langs een achterdeur de polder moest binnensluipen, toch heeft de Wa terstaat twaalfhonderd meter dijk van Waarde op het bekende lijstje van zwakke plaatsen gezet. En zo wordt er nu ook hier met een macht van materiaal gewerkt om de dijk te verhogen en te verzwa ren. Over een maand of vier zal de Amsterdamse Aanneinings maatschappij dit werk kunnen op leveren. De Waardenaren zullen dan nog veiliger in hun hernieuw de pokier kunnen wonen en wer ken. Dat het in de omgeving van Waarde aardig spoken kan op de Schelde, weten nu ook de aannemers intussen maar al te goed. Het werk heeft, met name in net begin, door slecht weer niet altijd zo vlot gelopen als wel gewenst werd. Eigenlijk was men nog niet eens bezig, toen de eerste tegenslag kwam. De drijvende heistelling, die de steiger voor de perszuiger moest slaan, kapseisde tijdens de storm van 29 juli, waar door een stagnatie van drie weken optrad. Er was gepland om op 6 au gustus met het spuiten van zand te beginnen, maar het werd 25 augus tus. Een paar kostbare werkweke: waren verloren gegaan, maar toe: onderaannemer Hofman met zijn zu: germateriaal dan ook begon, gin; het hard. In zes weken tijd hebbe: de grond- en de perszuiger, de viei elevatorbakken en de twee sleepbo ten maar eventjes 110.000 m3 zand van de plaat in het Schaar van Waarde voor het nieuwe dijklichaam aangevoerd. Tevreder Technisch ambtenaar P. War ren uit Borssele, die de directie over dit werk voert, is uitstekend tevreden over de wiize waarop de (Vervolg op pag. 12)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1