Verkiezingen voor vergrote Eerste KamerPvdA en KVP groeiden Twee Zeeuwen in de Eerste Kamer benoemd NEDERLANDS NIEUWE SENATOREN PROVINCIALE STATENLEDEN VAN ZEELAND TER STEMBUS VRIJDAG 12 OKTOBER 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 PROVINCIALE STATEN STEMDEN OVER SENATOREN Anti-revolutionairen relatief zwakker (Van onze parlementaire redcateur) De uitslag van de donderdag in de colleges van Provinciale Staten gehouden verkiezing van een vergrote Eerste Kamer 75 leden in plaats van 50, zoals tot dusver heeft, hoewel men als men de uitslag beziet tot het tegendeel zou concluderen, geen verrassing opgeleverd. Als het aantal Eerste Kamerleden anderhalf keer zo groot wordt, ligt het in de lijn, dat ook de afzonderlijke fracties ongeveer anderhalf maal zo veel leden krijgen, als zij eerst telden. Dit komt voor de K. V.P., die steeg van 17 op 25, de P.v.d.A., die van 15 op 22 klom, en voor de V.V.D., die in plaats van vier leden in de oude Kamer 7 leden in de nieuwe Kamer kreeg, wel ongeveer uit. Ook de groei van de C.H.U. van 6 op 8 in plaats van 6 op 9 is nog begrijpelijk, evenals het feit, dat de S.G.P. die niet in de Eerste Kamer vertegenwoordigd was, daar nu met een afgevaardigde haar intre de doet. Wel vreemd, dat de A.R.P. slechts steeg van 7 op 8 leden en dat de C. P.N. klom van 1 op 4. Wat de A.R.P. betreft, kunnen we mededelen, dat zij de laatste tijd in de Eerste Kamer door verschillende meevallers uit het verleden, boven haar stand leefde. Dit werd door de A.R.P. Eerste-Kamerleden erkend. Men verklaarde zich vooraf al te vreden, als men er 1 zetel zou bij krijgen. De meevallers zijn dit keer uitgebleven en men keert inderdaad met slechts 1 man versterkt in de Kamer terug. De C.P.N., die het bij de vorige verkiezing in enkele groepen (er zijn vier groepen: de Eerste-Ka merleden worden voor 6 jaar ge kozen en om de 3 jaar treden twee groepen, dus de helft van het aan tal kamerleden af) net niet tot 1 zetel bracht, heeft nu die zetel wèl kunnen behalen. Wel is nog gepro beerd de communisten een zetel afhandig te maken, doch dit is niet gelukt. De P. v. d. A. is in Zuid-Holland wel op deze wijze een zetel kwijt geraakt. Op basis van de samenstel ling van de provinciale staten van Zuid-Holland (groep 4) had de K.V.P. in deze provincie 3 zetels moeten krijgen en de P. v. d. A. 7. Drie Anti revolutionairen hebben echter ge stemd op de K.V.P. en S.G.P., met het gevolg, dat de K.V.P. 4 zetels kreeg en de P. v. d. A. 6. Zulke afspraken zullen wel meer worden gemaakt, doch zij hebben dit De Nieuwe Senaat Oud Nieuw K.V.P. 17 25 P. v. d. A. 15 22 A.R. 7 8 C.II.U. 6 8 V.V.D. 4 7 C.P.N. 1 4 S.G.P. 0 1 50 75 Twee dagen onlusten in Hongkong: 42 doden Menigte viel Zwitsers ambtenaar in taxi aan In een gevecht tussen nationalisten en communisten te Tsoen Wan, aan de rand van Hongkongs nieuwe ge bied, zijn donderdagavond dertig Chi nezen óm het leven gekomen. 6e on lusten, die al twee dagen duren, heb ben in Hongkong thans 42 doden ge- eist. De strijd brak gisteren opnieuw uit toen nationalistisch gezinden de kantoren van twee communistisch ge zinde vakverenigingen begonnen te plunderen. Enige tijd later kwamen Britse troepen tussen belde en hiel den liet gebied onder controle. Voordien had een menigte in een straat van het district Kowloon een Zwitserse consulaire ambtenaar, Fritz Ernst, en diens echtgenote aan gevallen en de taxi, waarin het echt paar reed, in brand gestoken. De Zwitser bevrijdde zijn vrouw uit het brandende voertuig en hield zich met de blote vuist de menigte van het lijf totdat er tenslotte hulp kwam. Me vrouw Ernst werd naar een zieken huis gebracht, waar bleek dat haar toestand ernstig was. Haar echtge noot had minder ernstige verwondin gen oogelopen. Ook een bankgebouw en een brandweergarage moesten het ontgelden, maar met geweervuur en traangas wist nien de aanvallers te verdriiven. De overheid heeft een avondklok afgekondigd. N°derland en Suez-kwestie Het Tweede-Kamerlid de heer Ruy- gers heeft aan de minister zonder portefeuille de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1 Is het juist, dat harer majesteits ambassadeur te Londen voorlopig de functie van het vice-voorzitterschap van de Vereniging van Kanaalgebrui- kers (S.C.U.A.) heeft aanvaard? 2 Indien de eerste vraag bevestigend wordt beantwoord, is de minister dan niet van mening, dat het gezien het feit. dat de Nederlandse regering aan het lidmaatschap van de S.C.U.A het voorbehoud verbond van parle mentaire goedkeuring beter ware geweest deze functie niet tc aan vaarden vooraleer de parlementaire goedkeui-ing zou hebben plaatsgevon- beer in het algemeen geen rol ge speeld. Herkozen. Als leden van de Eerste Kamer werden herkozen: P. v. d. A.: dr. ir. W. Schermerhorn, mejuffrouw mr. M. Tjeenk Willink, D. de Loor, J. B. Broeksz, mr. J. in 't Veld, J. L. Hoog land, P. J. Kapteyn, H. J. de Dreu; mr. G. van Hall, mr. J. A. Jonkman, H. Oosterhuis, dr. F. Wibaut,. me vrouw dr. H. VerweijJonker, mr. G. J. P. Cammelbeeck. K.V.P.: mrj G. C. J.. D. Kropman, mr. P. J. Wit- teman, ir. E. H. A. Kraaijvanger, A. L. H. Roebroek, dr. L. J. C. Beaufort, dr. J. J. Gielen, mr. E. M. J. Sassen, H. C. Nijkamp, mr. F. G. C. J. M. Teulings, J. A. Middelhuis, H. M. v. Lieshout, dr. H. J. J. van Veld hoven, mr. L. de Gou, C. G. A. Mer- tens, J. H. J. Maenen, mr. L. F. H. Re- gout. A.R.: mr. H. J. Hellema, H. Algra, mr. A Anema, J. Schipper, mr. W. Rip, J. Tjalma, mr. I. A. Diepen horst. C.H.U.J. Reijers, mr. G. Kolff, mr. G. Vixseboxse, mr. W. F. I4cb-, tenauer, J. W. van Hulst, mr. R. Pól- lema. V.V.D.: mr. A. N. Molenaar, H. D. Louwes, mr. R. H. baron Dé Vos van Steenwijk._ C.P.N.: J. Bran denburg. De namen en levensbeschrijvingen van de nieuwgekozenen vindt men elders op deze pagina. VOOR LEDEN EERSTE KAMER Mist veroorzaakte grote vertraging Er heerste woensdag een zenuwachtige spanning op het Centraal Stem bureau in Den Haag, waar de uitslagen van de stemming door de provincia le statenleden voor de leden der Eerste Kamer moesten binnenkomen. Tel kenmale moest een ontkennend antwoord worden gegeven op de vraag, of de Zeeuwse uitslag al binnengekomen was. Niet dat enig Zeeuws Statenlid hieraan schuld had. Verre van dat. Maar een potdichte mist hield de stem ming bijna twee en een half uur opZeven-statenleden moesten tot over twaalven in Breskens tegen een ondoordringbaar nevelgordijn kijken, voor dat zij met de „Oosterschelde", die de overtocht aandurfde, in Vlissingen ar riveerden. Om kwart voor een kon de commissaris der koningin, jlir. mr. A. F. C. de Casembroot, de uitslag va n de Zeeuwse stemming bekendmaken En pas tegen half vijf verbrak de hee r M. F. de Jonge hoofdcommissies ter Griffie, de spanning in Den Haag Illlllll!llllll!l!llllllllllllllllllllllllllllllllllll!l!lll!llllllllllllllllll!lllllllllllll Zo stemde men in Zeeland Tijdens de derde buitengewo ne zitting van de Provinciale Staten van Zeeland, die giste ren in de Statenzaal te Middel burg gehouden werd, werden voor de stemming ter verkie zing van leden voor de Eerste Kamer in totaal 40 stemmen uitgebracht. Op lijst 1, de V.V.D., werden hiervan 3 stemmen uitgebracht (De Grooth 1 en J. L. Verha gen 2); lijst 2, de C.H.U., ver kreeg hiervan 8 stemmen (J. Reijers 7 en ir. M. A. Geuze 11; lijst 3, de P. v. d. A. verkreeg 12 stemmen (alle op G. J. P. Cammelbeëcklijst 4, de S.G. P., behaalde 3 stemmen (C. Smits); lijst 5. de K.V.P. kreeg 9 stemmen (Teulings 8 en Ze- gers 1) en lijst 6, de A.R.P. ver kreeg 5 stemmen (alle uitge bracht op Diepenhorst). Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Vierjarig jongetje door vrachtauto overreden In de Acaciastraat te Zaandam is gistermiddag een vierjarig jongetje onder een met kolen geladen vracht auto geraakt. Het kind, dat vermoe delijk is gestruikeld voor het linker achterwiel van de achteruit rijdende auto, was vrijwel op slag dood. Voordat het echter zover was, had den jhr. De Casembroot en mr. J. M. Pilaar, de griffier, reeds enkele druk ke uurtjes achter de rug. Dwars door de dikke nevelslierten heen was de eerste veerboot 's morgens vroeg uit gevaren. Maar een tweede tocht zou te gevaarlijk zrjn. Met schrik vernam de commissaris de jobstijding: Voor lopig is het niet mogelijk om 'n pro vinciale boot over de Westerschèlde te sturen. Binnen een half uur stond de tele foon van de Griffie roodgloeiend. Het kwam zelfs zover, dat jhr. De Casem broot op een gegeven moment met twee koptelefoons op het bij zijn pogingen om een schip charteren voor de overtocht van ze ven statenleden uit Breskens. Want daar stonden mevrouw E. J. van den Broecke-de Man en de heren L. F. du Bois (beiden p.v.d.a.) C. van Belle- gem, J. M. A. C. van Dongen (k.v.p.) en G. J. van de Waal (c.h.), terwijl ir. G. P. M. Dikötter (k.v.p.) en de heer A. Koster (cJi.) van. Perkpolder op weg waren naar Breskens. Op oefening De marine in Vlissingen verzeker de, dat zij alle medewerking zóu willen geven, als er maar boten warenAlle oorlogsbodems waren op oefening. Het Vlissingse Loodswezen meldde, dat zij net -aandurfde om een loodsboot door de mist te sturen. Dit bootje kon echter niet meer dan vijf personen vervoeren. In de tussentijd was het gelukt om de provinciale veer boot „Oosterschelde", die in Vlis singen lag te charteren. De machines moesten echter eerst warmlopen. Toen dit dan ook gebeurd was vertrok de „Oosterschelde" met een twintigtal wachtende passagiers uit Vlissingen naar Breskens. Op de 1 tocht naar Vlissingèn waren,er ve de statenleden ook nog een kleine honderd andere passagiers aan boord. Tot de mist opgetrokken was heeft deze boot de dienst Vlissingen- Breskens onderhouden. Ondertussen had jhr. De Casem broot cm even over half elf in de Sta tenzaal te Middelburg de zitting ge- j opend. Aanwezig waren toen 33 leden daar voorts de heren A. I. Catsman (a.r.) en C. Boender (s.g.) bericht van verhindering hadden gezonden. Daar de stemming het enige belang- hoofd zat Üike agendapunt van orde was, moest dus, nadat de aanwezige leden ge stemd liadden, op de Zeeuws-Vlaamse leden gewacht worden, die om onge veer twaalf uur verwacht werden. Bovendien moest de helft van de le den plus één aanwezig zijn op dit tijd stip om een eventuele herstemming geldig te doen zijn. Om vijf voor half één kwamen de Zeeuws-Vlaamse statenleden einde lijk binnen ,en kon de stemming voort gezet worden. Om kwart voor een was alles achter de rug en om half twee vertrok de heer De Jonge met de Zeeuwse papieren naar Den Haag. Ir. M.A. Geuze en jhr. mr. T. Schorer Bij de woensdag gehouden ver kiezingen voor de Eerste Kamer zijn twee Zeeuwen gekozen en wel ir. M. A, Geuze uit Poortvliet voor de c.h.u. en jhr. mr. T. A. J. W. Schorer uit Middelburg voor de P. v.d.A. Jhr. Schorer werd benoemd inplaats van prof. dr. I. Samkal- den, die in het nieuwe kabinet mi nister van justitie zal zijn. De heer Geuze werd 22 februari 1917 in Poortvliet geboren. Hij be zocht de h.b.s. te Bergen op Zoom en de landbouwhogeschool te Wagenin- gen. Gedurende zijn studietijd was hij o.m. landelijk voorzitter van de Ned, chr. studentenvereniging. Van 1942 tot 1944 was hij leraar aan de mid delbare landbouwschool te Dordrecht. Gedurende een zevental jaren was hij ook voorzitter van de hoofdafdeling akkerbouwprodukten van de Stich ting van ae Landbouw. Na de be vrijding was hij bestuurslid van de hoofdbedrijfsgroep voor akker bouwprodukten en sinds augustus 1945 is hij voorzitter van de Z.L.M. In 1948 was hij adjunct-voorzitter van de Ver. coöp- suikerfabrieken. i jaar later volgde zijn benoeming tot vice-voorzitter van het Kon. Ned. landbouwcomité, welke functie hij vervulde tot 1952, toen hij benoemd werd tot lid van de raad van de wa terstaat en tot voorzitter van de Landbouw coöp Centrale voor Zuid- West-Nederland. Voorts is de heer 3euze lid van vele verenigingsbestu ren. Hij is lid van de Ned. Herv. kerk en maakt ook deel uit van de prot. chr. werkgeversorganisaties. Ten slotte is hij dan nog commissaris JHR. MR. T. A. J. W. SCHORER Gisteren hebben de colleges van Provinciale Staten in verband met de uitbreiding van de Staten-Generaal een nieuwe Eerste Kamer, niet van 50, maar van 75 leden gekozen. Tot de gekozenen behoren de volgende volksvertegenwoordigers, die tevoren geen zitting hadden in de Eerste Kamer. In het kort vermelden wij een aantal gegevens over hun levens loop. noemd tot gewoon hoogleraar in het burgerlijk recht en het internatio naal privaatrecht san de rijksuni versiteit te Leiden. Van de hand van prof. De Grooth verscheen een aantal publikaties. Mr. JAN DE WILDE (V.V.D.) is op 27 december 1913 te Amsterdam geboren. Hij deed doctoraalexamen Nederlands recht en Nederlands-In disch recht aan de universiteit te Amsterdam. In 1956 werd hij benoemd tot di recteur van de Frïesch-Groningsche hypotheekbank. Sedert 1954 heeft hij voor de V.V.D. zitting in de gemeen teraad van Amsterdam en sedert 1955 maakt hij deel uit van de Pro vinciale Staten van Noord-Holland.- Hij is lid van de kerkeraad van de Remonstrants Gereformeerde ge meente. M. Ruppert MARINUS RUPPERT (A.R.) is 1 september 1911 te Amsterdam gebo ren. Nadat h(j de mulo had bezocht studeerde hij aan de rijkstuinbouw school te Aalsmeer. Zijn christelijk sociale vorming kreeg hij in de Lu therse jeugdbeweging. In 1947 kreeg hij zitting in het da gelijks bestuur van het Christelijk Nationaal Vakverbond, kort daarop werd hij tot voorzitter van deze or ganisatie gekozen. De heer Ruppert heeft van 1946 tot 1948 deel uitge maakt van de gemeenteraad van Utrecht. De heer Ruppert is lid van het college van commissarissen van de K.L.M. en van het algemeen be stuur van de Kon. Nederlandse Jaar beurs. Prof. mr. GEERT DE GROOTH (V.V.D.) is 8 oktober 1892 te Win schoten geboren. Hij bezocht het gymnasium in zijn geboorteplaats en het gymnasium Erasmianum te Rotterdam en studeerde rechten aan de rijksuniversiteit te Leiden, waar hij in 1915 het doctoraal examen af- legde In 1918 promoveerde hij aan deze universiteit op een proefschrift, getiteld: „de schuldbekentenis". Na de voltooiing van zijn studie vestig de hij zich als advocaat te Rotter dam. Ia, 194$ werd mifc Pa Grocth be- gekozen tot lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland en sedert 1954 is hij lid van gedeputeerde sta ten. De heer Van Riel is onder-voor zitter van de V.V.D. CORNELIS GEUGJES (C.P.N.) is 30 januari 1922 te Koog aan de Zaan geboren. Hij bezocht de mulo-school en bekwaamde zich door avondstu die. Hij heeft zitting in de Provincia le Staten van Noord-Holland. De heer Geugjes maakte reeds eerder deel uit van de Eerste Kamer. MAARTEN DE NIET (P.v.d.A.) is 16 maart 1904 te Bodegraven ge boren. Hij bezocht het gymnasium te •js Gravenhage en studeerde rechten aan de Rijksuniversiteit te Leiden, waar hij in 1931 het doctoraal exa men aflegde. In 1939 vertrok hij naar Indonesië om daar als zendingsconsnl werk zaam te zijn tot 1949. Na zijn terugkeer in Nederland werd hij in 1950 benoemd tot burge meester van Wageningen. SIJTZE DE JONG (P.v.d.A.) is 26 september 1901 te Utingeradeel ge boren. Hij bezocht de Rijkskweek school te Groningen. In 1946 kreeg hij zitting in het college van B. en W. van Enschede als wethouder van onderwijs en financiën. Hij had korte tijd zitting in de Eerste Kamer. Se dert 1952 is hij burgemeester van Zutphen. IR. M. A. GEUZE van de Olveh, de Grontmij., de alg. Zeeuwse Verzekeringsmaatschappij en van de Zuid-Nederlandse spiritus fabriek. Jhr. Schorer De heer Schorer werd 12 augustus 1909 te Utrecht geboren. Hij bezocht het chr. gymnasium in Utrecht en studeerde rechten aan de rijksuni versiteit aldaar. Sedert 1946 heeft jhr. Schorer zitting in de Provinciale Staten van Zeeland en vanaf 1949 maakt hij deel uit van de gemeente raad van Middelburg. In 1953 werd hij gekozen tot wethouder. Van 1945 tot 1947 was hij lid van de generale synode en van 1945 tot 1949 van de algemene synodale commissie van de Ned. Hervormde Kerk. Hij vervulde verder het directeurschap van de Hollandse Maatschappij van Weten schappen en is thans in dezelfde functie verbonden aan het Zeeuws Genootschap der Wetenschappen. Tevens heeft hij zitting in het hoofdbestuur van het Prins Bern- hardfonds. Voorts is jhr. Schorer nog lid van het bestuur van de kamer van koop handel voor de Zeeuwse Eilanden en van het dagelijks bestuur der Stichting Zeeland voor Maatschappe lijk en Cultureel werk. Het nieuwbenoemde Kamerlid is ere-ridder in de Orde van St. Jan. Ir. HENDRIK VOS (P.v.d.A.) is 5 juli 1903 te Tijntje, gem. Opsterland geboren. Hij bezocht de h.b.s. in Hee renveen en studeerde te Delft, waar hij in 1926 het diploma elektrotech nisch ingenieur behaalde. Nadat hij in 1946 gekof was tot lid van de gemeenteraad van Amsterdam, kreeg hij een jaar later zitting in de Tweede Kamer. In 1945 beheerde hij de portefeuil le van handel en nijverheid, in het ministerie Beel had hij van 1946 tot 1948 de leiding van het ministerie van verkeer en waterstaat. Sedert 1948 is hij directeur van de centrale arbeidsverzekerings- en deposito- bank. Mr. ALBEKTUS DE ROOS (P.v. d.A.) in 12 januari 1900 te Amster dam geboren. Hij bezocht de rijks kweekschool te Haarlem. In 1921 ging hij rechten studeren aan de ge meentelijke universiteit van Amster dam. In 1945 werd hij tot wethouder van onderwijs en kunstzaken van Amsterdam gekozen. Hij is lid van de partijraad van de P.v.d.A., en heeft zitting in de culturele en onderwijscommissie van deze partij. Mi'. De Roos is lid van talrijke commissies op het gebied van onderwijs, cultuur en weten schap. Sedert 193S heeft hij zitting in de Provinciale Staten van Noord-Hol land. CORNELIS WILHELMUS VAN WINGERDEN (P.v.d.A.) is 12 okto ber 1906 te Dordrecht geboren. Hij volgde de vakopleiding voor me taalbewerker, alsmede een cursus voor maatschappelijk werk. De heer Van Wingerden is voor zitter van de Algemene Nederland se Metaalarbeidersbond. Mr. J. de Wilde Mr. HARM VAN RIEL (V.VD.) is 18 februari 1907 te Hoofddorp gebo ren. Hij kreeg zijn gymnasiale oplei ding te Amsterdam en te Assen, deed staatsexamen en studeerde letterer en rechten aan de rijksuniversitei' te Leiden, waar hij in 1928 het doc toraalexamen in de rechten aflegde. Hij trad in dienst van de bank van R. Mees en zonen te Rotterdam, en is thans adviseur in algemene dienst van deze instelling. In, 19 4£ werd hiji Ir. H. Vos JACOBUS RUSTIGE (C.H.U.) is 11 september 1890 te Haarlem geboren. Bij de verkiezingen van 1928 werd hij voor de C.H.U. gekozen tot lid van de gemeenteraad van Amster dam. In 1933 werd hjj wethouder voor de gemeentebedrijven, brandweer en assurantiezaken èn in 1934 werd hij tevens wethouder van financiën en belastingen. Sinds 1950 is hij lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land. De heer Rustige vervult vele com missariaten, o.a. van de Kon. Ned. hoogoven- en staalfabriek, n.v. IJraui- den, van het concern van de Friesch- Groningse hypotheekbank en van da Nederlandse Maatschappij van Volks huisvesting. De heer Rustige is ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. HENDRIK WILLEMSE (P.v.d.A.) is 8 juli 1902 te Utrecht geboren. Hij bezocht gymnasia te Groningen en Rotterdam en studeerde vervolgens rechten aan de Rijksuniversiteit te j Leiden. De heer Willemse heeft zitting in de gemeenteraad van Rotterdam en maakt bovendien deel uit van de K. van K. van deze stad. Hij is partij- bestuurslid van de P.v.d.A. De heer Willemse is commissaris van de Ar beiderspers en de Nederlandse Bank. Hij heeft voorts zitting in diverse: commissies en instellingen op het ge- I bied van industrie, export en scheep vaart. 1 Jack Rustige, Amsterdam (v.v.d.J, (Vervolg op pag. lgfl

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 7