Eisenhower zo nodig zelf naar de Veiligheidsraad voor Suezdebat P. B, de Boer: Liever lagere kosten levensonderhoud dan meer loon KIAMKBORV DEENSE DEMONSTRATIE TEGEN NEDERLANDSE MOSSELVISSERS VRIJDAG 12 OKTOBER 1956 PROVIROIALB MBBUWBB OOÜRANT Z GEHEIM OVERLEG IN NEW-YORK DUURT VOORT Britse conservatieven juichten bij kritiek op Dulles' rock and roll" Toen hem gisteren op zyn persconferentie werd gevraagd of hij zelf In de Veiligheidsraad zou verschijnen, indien hy van mening was, dat dit de Suezcrisis zou kunnen oplossen, antwoordde president Eisen hower van de Verenigde Staten gisteren, dat hij dit natuurlijk zou doen en dat er niets in de wereld was dat hij niet zou doen om vrede en rechtvaardigheid te verzekeren. Vrede in de Suezkwestie, zo voeg de hij er aan toe, moet een rechtvaardige vrede zijn, anders is het geen vrede. De Veiligheidsraad hield giste ren een geheime bijeenkomst, die een half uur duurde. Vandaag zal opnieuw een geheime vergadering worden gehouden. Men was aan vankelijk van plan, in openbare zit ting bijeen te komen, maar de mi nisters waren nog niet in staat om een enig houvast gevend verslag uit te brengen over de onderhan delingen „achter de schermen". Voor en na de bijeenkomst van de Veiligheidsraad kwamen de ministers van buitenlandse zaken van Egypte, Frankrijk en Groot-Brittannië, Pineau en Lloyd voor geheime besprekingen bijeen. Volgens gewoonlijk betrouw bare kringen heeft de Belgische mi nister van buitenlandse zaken, Paul Henri Spaak, bij Engeland en Frank rijk er op aangedrongen, de Frans- Britse resolutie aangaande internatio naal beheer van het Suezkanaal niet onmiddellijk aan een stemming in de Veiligheidsraad, welke hoogstwaar schijnlijk gepaard zou gaan met een Sowjet-veto te onderwerpen, maar de onderhandelingen tussen Egypte en de westelijke mogendheden voort te zetten, ook na hei huidige overleg tussen Fawzi, Pineau en Lloyd. Minister Fawzi van Egypte zei tijdens een lunch, die hem door correspondenten bij de Ver. Naties werd aangeboden, dat hij de be reidheid van president Eisenho wer om eventueel voor de Veilig heidsraad te verschijnen, indien dat een oplossing van de Suez- Kreten (Slot van Dag. 11 het E.T I. te vragen een rapport uit te brengen. Dat wil nog wel eens hel pen Maar daarmee zijn we nog niet uit de brand met betrekking tot de „kreten", waarmee we naar het inzicht van de heer Verburg niet ver komen. Het spijt ons oprecht, maar de „kreet": „Zeeland heeft recht op een volwaardig aandeel in de na tionale economie" is niet door ons ge slaakt. Wèl hebben wij betoogd, dat het er in de toekomst om zal gaan" dat landsdelen buiten het westen een volwaardig aandeel kunnen ne men in leven en streven van ons volk", een opmerking, die men overi gens ook in het bewuste rapport kan vinden. En dat is iets héél anders dan dat stuk van die nationale economie Wat wij voorstaan is, dat Zeeland hetzelfde verzorgingsniveau krijgt als het westen, dezelfde kansen op het gebied van cultuur, sport enz. Is dit een kreet? Of veel meer een streven, dat men eveneens kan terugvinden in het onlangs gepubliceerde Delta verlanglijstje van het provinciaal be stuur? Uit dit. alles zal duidelijk zijn dat wij de verwijten- van de heer Verburg naast ons neerleggen. Voor het overige echter willen wij zijn betoog gaarne onderstrepen, om dat ook hij een pleidooi levert voor het recht van een Zeeuwse visie op de toekomst van eigen gewest, het recht op kansen voor verdere ont plooiing. En daarop kan niet genoeg worden gehamerd! De Rotterdamse reacties laten daarover geen twijfel bestaan P.Z.C. van 28 september j.l. GEBRUIKSAANWIJZING. Mis schien is het niet nieuw voor olifan- tenjagers, maar een jager in de jung le van Ceylon heeft een middel ge vonden om aan een woedende olifant te ontkomen. De olifant greep hem met zijn slurf en zou hem hebben ver pletterd als hij nietaan de tong van 't woedende dier had getrokken. De olifant liet zijn slachtoffer onmid dellijk los en sloeg op de vlucht. De jager liep slechts lichte verwondingen op. IN HOGER SFEREN. Een lucht ballon heeft uitkomst gebracht in de plaats Yvetot bij Rouaan. Voor het verven van het 23 meter hoge pla fond van een nieuwe kerk was, naar men eerst dacht, een steiger nodig die 30.000 gulden zou moeten kosten. Na een goede inval van de architect was het werk veel eerder en goedkoper klaar. De schilders hebben gewerkt op een plankier, dat aan een lucht ballon was bevestigd. DURE HAM. De spoorwegmuat schappij van Pennsylvania (Ver. Sta ten moet een kelner, die zij drie jaar geleden ten onrechte beschuldigd had van diefstal van anderhalf pond ham, een schadeloosstelling van 104.000 dollar (370.000 gulden) betalen. De kelner, die had kunnen aantonen dat hij met de ham op weg was naar de koelkast, had een half miljoen dollar geëist. crisis naderbij zou bréngen, toe juichte. Op zijn persconferentie had Ei senhower de fioop uitgesproken, dat eventuele Brits-Amerikaanse misverstanden aangaande de Suez kwestie spoedig opgehelderd zul len worden. Hij zei, dat de Fran se houding ietwat van de Britse verschilt. Immers, de Fransen zijn in Noord-Afrika al in een oorlog verwikkeld en leven in een meer gespannen sfeer dan de Britse be volking. Intussen hebben de 4000 afge vaardigden op het jaarlijkse con gres van de Britse conservatieve partij dat in Llandudno in Noord- Wales wordt gehouden, zich eens gezind geschaard achter de leden van het Britse parlement, bekend als de Suezgroep, die een krachtig beleid met betrekking tot het Suezgeschil voorstaan. Zij gaven met een krachtig applaus blijk van hun instemming met de woorden van sprekers die de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles, aanvielen, omdat diens steun aan Groot-Brittannië en Frankrijk inzake het Suezge schil niet volledig zou zijn. Een leider van de Suezgroep had het over de „rock and roll-techniek van Dulles". Th. C. Geudsker overleden. In de ouderdom van 75 jaar is in Den Haag overleden de heer Th. C. Geudeker, oud-voorzitter van de Ne derlandse Meelcentrale. Kort voor de oorlog werd de heer Geudeker in de functie van voorzit ter van de Meelcentrale benoemd. Hij kreeg een levendig aandeel in het complex van economische verdedi gingsmaatregelen, welke door de oor logsomstandigheden in Europa nodig werden. De Nederlandse Meelcentrale werd in verband met het oprichten van de Woltersomse organisaties in liquidatie gebracht op 1 april 1942, waarna de heer Geudeker tot 1 ja nuari 1944, belast met de liquidatie, als enig bestuurder van deze stichting optrad. Inmiddels bleef hij bestuurs lid van twee bedrijfschappen en al gemeen adviseur van het Bedrijfschap voor Akkerbouwprodukten, thans hoofdproduktschap. In opdracht van dit hoofdbedrijfschap schreef hij de geschiedenis van de Meelcentrale en daarbij van vele organisatorische on derwerpen in de agrarische sector. Voorts was hij voorzitter van een aantal technische commissies, welke vraagstukken op het gebied van de produktie, verwerking en handel van en in suiker, mengpoeders enz. be studeerden. Voorts was hij lid van de commissie van scheidslieden van de pensioenstichting en van de commis sie van toezicht op personeelszaken van diverse bedrijfschappen. De heer Geudeker heeft na 49 jaar in 's lands dienst gestaan te hebben in oktober van 1949 afscheid uit al zijn functies genomen. Hij was officier in de Orde van Oranje Nassau. De begrafenis is za terdag. OPGEWONDEN TAFERELEN AAN EEN HAVEN Hoyers bevolking verhin derde het lossen van schepen In het haventje van het Zuid- Jutlandse vissersplaatsje Hoyer heeft de bevolking gepoogd het lossen van twee onder Deense vlag varende Nederlandse mosselsche pen te verhinderen. De bevolking staat met de Ne derlandse bemanningen dezer schepen, welke onder commando van Deense kapiteins varen, op ge spannen voet. Oorzaak hiervan is, dat de beide schepen met zwaarder tuig vissen, dan aan de Deense schepen zou zijn toegestaan en dat zij 40 ton mosse len per keer voor de wal brengen, terwijl op het ogenblik slechts aan vijf Deense vaartuigen aldaar de visserij is toegestaan met een ma ximale vangst van drie ton. De Russische boer Alexis Chioastow die viet zijn dochtertje Tatjana (2Vt) bij het vertrek van de Queen Mary" uit Neiv York aan de aandacht van de Amerikaanse emigratie-beambten ontsnapte hij zou op weg zijn naar Krasnodar aan de Zwarte Zee, om daar zijn oude moeder te bezoeken is, sinds hij in Southampton werd af gehaald. door leden van de Russische ambassade in Londen, volkomen zoek en het, middelpunt van vele ge ruchten. Foto links: dit is het laat ste wat van de kleine Tatjana werd gezien: vragende kinderogenglu rend van achter het gordijn in de trein, die Alexis met. zijn dochter onder geleide naar Londen bracht. Foto rechts: de aankomst van Chwastow met zijn dochtertje in Southampton. Men vermoedt, dat va. der en dochter in de Russische am bassade te Londen worden vast gehouden. Woensdagmiddag is het te Hoyer aan de haven tot opgewonden tone len gekomen. Het lossen der schepen werd verhinderd. Visserlieden uit de 300 man sterke groep demonstran ten hebben zelfs gepoogd, de haven mond af te sluiten om He Nedprlan- se mosselschepen het vertrek onmo gelijk te maken. Dit is niet gelukt. De Deense vissers klagen, dal de Nederlandse vissers teveel mosselen van de ondiepe gronden bij Jutland halen, waardoor een toestand van overbevissing zou ontstaart. Dit wordt door de Nederlanders ontkend. Zij zeggen, dat er thans reeds voorraad genoeg voor 5 tot 6 jaar is. De Ne derlandse mosselvangsten onder de Deense kust worden veelal naar Bel gië, Frankrijk en Duitsland door verkocht Het Wereldgebeuren Curasao's gezaghebber laakt publikatie over Kon. Huis. Een der te Willemstad verschij nende dagbladen („Beurs- en.Nieuws- berichten) had dezer dagen een ge deeltelijke vertaling opgenomen van een artikel uit net Amerikaanse weekblad „Time", handelend over het Nederlandse Koninklijk Huis. Deze weergave in genoemd Antil liaanse dagblad heeft de gezagheb ber van Curagao, de heer M. P. Gor- sira, aanleiding gegeven tot het schrgven van de volgende open brief: „Met verontwaardiging heb ik het in de Beurs- en Nieuwsberichten, de dato 5 oktober 1956. overgenomen artikel van het Amerikaanse week blad „Time" gelezen. Het is te betreuren, dat de buiten landse pers zich op deze wjjze heeft ingelaten met deze aangelegenheid. Ernstiger acht ik het, dat een Neder lands dagblad er toe is overgegaan hieraan grotere ruchtbaarheid te ge ven door saillante gedeelten uit dit lasterlijk stuk letterlijk te vertalen en te reproduceren. Als trouwe onderdanen van onze vorstin past het ons niet op enigerlei wgze moeilijkheden in ons koninklijk gezin te helpen verscherpen. Zelfs het streven naar een goede voorlichting rechtvaardigt dit niet, want verwacht mag worden dat ook hierbij de koninklijke waardigheid in acht wordt genomen. Dit is zeker niet het geval wanneer een dergelijk stuk, dat evident beledigend en grie vend voor onze vorstin is, zonder enig geluid van afkeuring wordt ge reproduceerd. Daarom voel ik rnjj gedwongen, langs deze weg hierovèr mgn afkeuring kenbaar te maken." De Zeeuwse boer heeft dank- baar geprofiteerd van 't mooie weer van de afgelopen weken om de aardappeloogst binnen te halen. Ook voor hen die de aardappelen moesten rapen, was het droge weer zeer wel- kom. (Foto P.Z.C.) |jj lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli Vrouw kwam in salon wagen om door kolendampvergiftiging Donderdag werd door dr. Hulst uit Leiden sectie verricht in verband met het raadselachtig overlijden in een salonwagen te Bergen op Zoom van mevr. R.de N. Uit dit nader door de politie inge stelde onderzoek is gebleken dat hier sprake is geweest van kolendamp vergiftiging. Haar echtgenoot, die in het Algemeen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom werd opgenomen, verkeert nog steeds in levensgevaar. Bejaarde dame door kolendamp vergiftigd De 82-jarige mevrouw wed. F. A. Seijbei-Mol te Apeldoorn is gisteren in het Juliana-ziekenhuis, waar zij was opgenomen wegens kolendamp vergiftiging, overleden. Een slagersknecht had op zijn bel len aan haar woning geen gehoor ge kregen. Nadat hij de deur geopend had kwam hem een sterke kolen- damplucht tegemoet. In de woonka mer vond hij de bejaarde dame, die in een stoel bij de haard zat. Een gewaarschuwde dokter achtte over brenging naar het ziekenhuis nood zakelijk. Kort na aankomst is zij hier overleden. NEDERLANDS LANDHUISHOUDKUNDE CONGRES In de landbouw is doel bereikbaar door betere produktieomstandigheden Gisteren is te Utrecht het tweedaagse 103-de Landhuishoudkundig Oor. gres begonnen. Op deze eerste dag van het congres hebben ir. R. van Hees van de Rijksuniversiteit te Groningen, en de heer P. B. de Boer, landbouwer te Stiens, inleidingen gehouden over het landbouwbeleid met betrekking tot het verloop van kostprijzen en opbrengsten in de landbouw. Van de kosten factoren, aldus ir. Van Hees, vertoont het loon de sterkste stijging. Voor de gezinsbedrijven heeft dit tot gevol g, dat het gezinsinkomen niet zozeer is gedaald als wel dat er een wijzinging is opgetreden in de verhouding van winst en aanspraak op loon. Op de grote bedrijven die overwe gend met vreemde arbeidskrachten werken is de winst en daardoor het inkomen van de landbouwers gedaald. De relatieve inkomenspositie in de landbouw is dus achteruitgegaan. Bij bespreking van de vraag op welke wijze deze situatie kan wor den verbeterd, behandelde ir. Van Hees verscheidene maatregelen op lange termijn, zoals verruiming van de afzet, veranderingen van de kwantitatieve verhoudingen en cultuurtechnische werken. Hij was van mening, dat hierdoor de produktieomstandigheden verbe teren, waardoor de kostprijzen da len en het inkomen kan toenemen. Van de maatregelen op korte ter mijn noemde hij de beïnvloeding van de prijsvorming, door het toe passen van heffingen en toesla gen. Voor hulp bij misoogsten door ongun stige weersomstandigheden, gaf ir. Van Hees in overweging een Rampen fonds te stichten. Dit fonds zou zijns inziens in de vorm van een verzeke ring kunnen worden ingesteld en overheid en bedrijfsleven zouden hier aan kunnen bijdragen. dat er een toenemend verschil blijkt te ontstaan tussen de nationale kost prijzen enerzijds en het prijspeil op de exportmarkten anderzijds. In tegen stelling met de crisis der dertiger ja ren is volgens hem de tegenwoordige wanverhouding niet zozeer ontstaan door een scherpe prgsdaling op de ex portmarkten, maar door een sterk ge stegen kostprijs. Terwijl de agrarische export-posi tie eist, dat het agrarisch gebouwen kapitaal ingrijpend wordt gerestau reerd, verhinderen de sterk gestegen en nog verder stijgende bouwkosten het. deze restauratie krachtig door te zetten, aldus de heer De Boer. Hij zei, dat de exportmarkten veelal overschottenm ark ten zijn ge worden, waarnaar elk land, ongeacht de nationale kostprijs, de overschot ten die liet kwijt wil, afvoert, waar door deze markt geenszins een af spiegeling vormt van de werkelijke kostprijzen in diverse produktiege- bieden. Toch achtte spreker het met het oog op mogelijke conjunctuurda lingen gewenst met onze nationale economie deze markt zo goed moge lijk te volgen. Het nastreven daarvan achtte hij voor de landbouw alleen mogelijk, wanneer meer aandacht wordt be steed aan een juiste verhouding tus sen de zg. binnen- en buitenwaarde van de gulden. Deze juiste verhou ding eist naar zijn mening op zijn beurt, dat een stijgende arbeidspro- duktiviteit zoveel mogelijk wordt om gezet in dalende koeten voor levens onderhoud en niet in stijgende geld- lonen, waarvan het koopkrachtverho- gende effect na kortere of langere tijd weer voor een belangrijk deel verloren gaat door prijsstijging. Televisiesterren Binnen vier weken (op 6 novem ber) zullen de Amerikanen naar de stembus gaan om een presi dent te kiezen. En met de dag stijgt de verkiezingstemperatuur. De kandi daten. Eisenhower voor de Republi keinen en Stevenson voor de Demo craten. reizen het land door om onder de blote hemel of in grote zalen het volk toe- te spreken. Eisenhower was eerst niet van plan, om dat te doen; hij zou zich voornamelijk beperken tot een paar grote redevoeringen voor de televisie. Maar de strategen van de verkiezingsstrijd ook hun strate gie is een soort wetenschap heb ben uitgemaakt dat een president schapskandidaat weliswaar per tele visie in veel huiskamers kan verschij nen. maar dat de burgers met zijn te levisiebeeld niet tevreden zijn. Op het televisiescherm maakt hij toch een andere indruk dan wanneer hij in le venden lijve verschijnt; misschien ziet hij er slechter uit dan in werke lijkheid (maar dat kan de vertekening van het beeld zijn), misschien ziet hij er beter uit (maar wie weet is dat te danken aan de mensen die in de te levisiestudio voor de „make-up" zor gen Niet alleen Stevenson, maar ook Eisenhower is daarom druk aan het reizen. Bij dat goed of slecht eruit zien, denkt men direct aan Eisenhowers gezondheidstoestand. Men verwachtte, dat de Democraten in hun campagne profijt zouden wil len trekken van het feit, dat Eisen hower vorig jaar een hartaanval kreeg en dat hij dit jaar een darm operatie moest ondergaan, waarbij zij de kiezers als een schrikbeeld voor ogen zouden houden, dat wanneer Eisenhower op een of andere manier zou uitvallen de kandidaat voor het vice-presidentschap Nixon auto matisch de eerste man van het land zou worden. Nixon, die, eenmaal zelf aan het roer, een willig werktuig zou- zijn voor de uiterste rechtervleugel van de republikeinse partijDe ze stelling zal ongetwijfeld blijven gelden, maar de Democraten stellen haar niet in het centrum bij hun strijd. In de afgelopen weken, toen zij proefballonnetjes oplieten om uit te kienen wat tot de verbeelding van het publiek sprak, hebben zij ge merkt dat noch Eisenhowers gezond heidstoestand, noch de kwestie-Nixon geschikt is om in het middelpunt te worden gesteld. Zij hameren nu op een ander aambeeld: dat de Republi keinen alleen maar aan het belang van de rijken hebben gedacht en dat de Democraten het goed menen met alle mensen. Vooral proberen zij, de ontevredenheid onder de boeren uit te buiten. De Republikeinen zoeken hun kracht op een ander terrein: de vrede, en de nieuwe morele toon in Washington. De leuzen over vrede en moraal zullen, naar zij verwachten, vooral succes hebben bij de Ameri kaanse dames. Dit staat ook vast: dat de Demo craten de nadruk leggen op het feit, dat men op een partij moet stemmen, en dat de Republikeinen de man Eisenhower op de voorgrond stel len. Van beide kanten is dat goed te begrijpen: de Democraten zijn, wan neer geen bijzondere factoren zoals persoonlijke populariteit van een re publikeinse kandidaat een rol spelen, de machtigste partij. De Republikei nen moéten dus wel hun heil zoeken in Eisenhowers reputatie, en op de voorgrond stellen, dat „Ike" in menig opzicht boven de partijen staat en een nationale figuur is. Als nationale figuur heeft hij ook in deze campag ne behartigenswaardige woorden ge sproken, waarbij hij zich keerde te gen een paar denkbeelden, die' Ste venson had ontwikkeld om ook eens iets over vredelievendheid te zeggen. Stevenson had beweerd, dat Amerika om de bereidheid van de Russen te testen eens moest aanbieden, de proe ven met H-bommen voorlopig op te schorten. Bovendien had hij laten doorschemeren, dat wellicht de dienst plicht kan worden afgeschaft, dank zij de ontwikkeling van nieuwe wa pens. Eisenhower nu heeft daartegen over gesteld, dat Amerika wel de vre de moet nastreven, maar dat dit niet kan gebeuren zonder grote en telkens nieuwe machtsmiddelen „achter de hand" te hebben. Orerigens mag men aannemen, dat Stevenson, wanneer hij even tueel president zou worden, niet gaarne tot zulke ondoordachte maat regelen zou overgaanvan Amerika's paraatheid hangt voor de gehele vrije wereld te veel af om ontwapenings- politiek te bedrijven zonder zeker te weten dat de Sowjet-Unie hetzelfde doet. Hij had dan ook terecht een slag om de arm gehouden. De ver kiezingsstrijd intussen gaat in volle hevigheid voort. Het is volgens des kundigen nog niet bij benadering te zeggen, wie de beste kansen heeft. De kandidaten reizen door het land en presenteren zich aan de kiezers, die hen op die manier liever zien verschij nen dan in de huiskamer op het tele visiescherm. PRESIDENT EISENHOWER ...xelf naar kiezers,..

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 5