PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Acht uur lang woedde hevige strijd aan grens van Israël en Jordanië Amerikaans militair vliegtuig vermist Sociologische verhandeling over de februari-ramp BEËDIGING NIEUWE MINISTERS VERMOEDELIJK MAANDAG DE VERWACHT... 199e jaargang - no. 242 Dagblad uitgave vaa de «nu* Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 52 cent per week; fl.öo p. kw.; fr. p.p. 6.75 per kw. Losse nummer» 16 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 12 oktober '56 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Jng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1,—. „Brieven of adrea bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureau's: Vlieringen, Walatr. 56-60, tel. >355 4 lijnen (b.g.g. MS of »04); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorst»tr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nleuwstraat 43, telef. 20; Terneuzen, Brouwerljstr. 2; Zlerlkzee, N. Bogerdstr. 24. telef. 28. VERGELDING EN ZELFVERDEDIGING Jordaniërs: Israëlische aanval werd gesteund met tien straalvliegtuigen Een hevige nachtelijke strijd heeft in de nacht van woensdag op don derdag gewoed in het gebied van Kalkilia aan de grens van Israël en Jordanië, 23 km ten noordoosten van Tel Avlv. Israëlische troepen on dernamen een vergeldingsaanval op het fort van het Arabische legioen, dat Kalkilia dekt. Volgens waarnemers was dit het grootste gevecht se dert de wapenstilstand van 1948. Aanvankelijk wilden de Israëli's niet voldoen aan het verzoek van de wapenstilstandscommissie der Verenigde Naties, het vuren te staken, maar na acht uren slaagde het hoofd van die commissie, generaal Burns, erin, de rust in het getroffen gebied te herstellen. Israël verklaarde offi cieel, dat aan zijn zijde zestien man waren gedood, en Limasol-radio ci teerde een Jordaanse verklaring, die melding maakte van 25 doden aan Jordaanse zijde. Overigens doen allerlei berichten over het dodental de ronde, zodat in dit opzicht nog geen zekerheid bestaat. Later werd van Jordaanse zijde officieel de beschuldiging uit gesproken, dat tien Israëlische straal vliegtuigen hadden deelgenomen aan de aanval. De klacht hield ook in, dat drie van deze toestellen wa ren doorgegaan met het bestoken van het naburige Jordaanse dorp Azzoen, na het staakt-het-vuren. Kreten Onjuist en furieus! Met deze twee geladen woorden heeft de direc teur van het E.T.I. voor Zeeland de beschouwing gebrandmerkt, die wij enige tijd geleden*) op deze plaats hebben gegeven over de opmerkin gen van Rotterdams burgemeester, door deze gemaakt naar aanleiding van het veelbesproken rapport „Het westen en overig Nederland". De heer Verburg is namelijk in een uitvoerig artikel gepubliceerd in de N.R.C. van woensdag j.l. eveneens inge gaan op de woorden van mr. Van Wal- som (en op die van mr. Van der Man- dele, voorzitter van de kamer van koophandel aldaar). Vanzelfsprekend wordt de door ons zo gewraakte op vatting van Rotterdams burgemeester ook door de heer Verburg als „oi> juist" aangemerkt welke Zeeuw zal anders reageren? maar het ver bazingwekkende is dat hij in dezelfde zinsnede de Zeeuwse pers eveneens van onjuistheid betidht: Waarom? Dat wordt in het artikel van de heer Ver burg niet duidelijk. Wèl betoogt hij, dat wij zouden hebben geschreven, dat Zeeland recht heeft op een vol waardig of evenredig aandeel in de nationale economie. „Met deze kre ten komt men niet veel verder" zegt de heer Verburg ernstig-hoofdschud- dend, „dat aandeel is op zichzelf groot. Het gemiddelde persoonlijke in komen in Zeeland is hoger dan van zeven andere provincies. Men zal de eis dus scherper moeten formule- Na het lezen van deze vermanende woorden zijn we geschrokken naar de kleerkast gesneld om er het boetekleed aan te trekken. Het ontsiert immers niet? Maar het was wegVermoedelijk hangt het thans aan de kapstok van E.T.I. te wachten, totdat de heer Verburg het om de sahouders zal laten glijden. Want het ziet er naar. uit, dat hij eerder deze mantel nodig heeft dan wij. Voor een goed begrip mèmoreren wij hier de drie punten, waarop ons betoog tegen Rotterdams burgemees ter was gebouwd: a. het signaleren van de Rotterdamse mentaliteit, als zou het belang van Nederland als totaliteit ondergeschikt zijn aan dat van deze havenstad; b. het vaststel len van het feit, dat de heer Van Walsum blijkens een krantenverslag het bewuste rapport totaal onjuist had geciteerden c. het weergeven van de opvatting, dat met de bevolkingspoli tiek, zoals die in het betrokken rap port wordt voorgestaan, een even groot belang wordt gediend als des tijds met het graven van de Water weg. Wij hebben ons nu afgevraagd,' waarin het „onjuiste" van deze re actie schuilt. En omdat we het ant woord maar niet konden vinden, maar er integendeel steeds meer van over tuigd raakten mede door soortge lijke artikelen elders in den lande dat onze beschouwing voor een dag blad in Zeeland een noodzakelijke en enig-juiste reactie was op de Rotter dams-imperialistische geluiden, over wegen we nu maar in arren moede (Vervolg op pagina 3) Een van de Israëlische soldaten had voor het gevecht, waarbjj aan beide zijden ook artillerie in actie kwam tegen een Londens journalist gezegd: „Niet ver hiervandaan is de plek, waar zij gisteren twee van onze ar beiders doodden en de oren afsneden. Ik hoop, dat ik er een paar te pakken kan krijgen". In Tel-Aviv deden gistermiddag feruchten de ronde, dat de Verenigde taten en Engeland in beginsel hun goedkeuring er aan hadden gegeven, dat gewapende Iraakse strijdkrach ten in Jordanië zouden worden ge stationeerd. Als dat zou gebeuren, zo werd er bij gezegd, dan zou premier David ben Goerion de Israëlische troepen bevel geven, het gedeelte van Palestina, dat door Jordanië bezet gehouden wordt, te overmeesteren. Er was geen reële basis voor die geruchten. Zij tekenen alleen de spaiming. die in dit gebied heerst. Koning Hoessein van Jordanië heeft de Engelse en Amerikaan se ambassadeurs en alle Arabische diplomatieke vertegenwoordigers bij zich ontboden en him verzocht, hun regeringen mededeling te doen over de Israëlische aanval. De Israëli's hebben de aanval „een daad van zelfverdediging" genoemd. Spionage. Een Amerikaanse staatsburgeres, Mary Frances Hagan, 29 jaar oud, is donderdag in Jeruzalem schuldig be vonden aan spionage, gericht tegen Israël en tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. De vrouw sprak vloeiend Arabisch en was getrouwd met een Syriër, die lid is geweest van de Syri sche delegatie naar de Ver. Naties. Vermoedelijk met 59 inzittenden in zee gestort Een vliegtuig van de Amerikaan se luchtmacht, dat woensdagavond met 59 personen aan boord van de basis Lakenheath in Engeland was vertrokken naar het vliegveld La- gens op de Azoren, wordt vermist. Vermoedelijk Is het toestel in zee gestort. Het vliegtuig met een be manning van 9 koppen vervoerde Amerikaanse militairen, die op weg waren naar de Ver. Staten. Het toestel heeft enkele rubber- reddingboten aan boord, waarin per stuk 20 mensen kunnen zitten. Met het opsporingswerk werd on middellijk begonnen toen donderdag morgen om 5 uur noodsignalen van het vliegtuig door schepen werden opgevangen. Eerst waren 15 vliegtuigen het uit gestrekte gebied van de Atlantische Oceaan aan het afzoeken, later namen 33 vliegtuigen aan het opsporings werk deel, maar men heeft geen spoor van het vermiste vliegtuig kun nen ontdekken. Staande las de waarnemend-griffier aan het kantongerecht in Oostburg. de heer I. J. Herman, donderdag middag het koninklijk besluit voor, waarbij mr. H. van den Belt (geheel links) tot kantonrechter in deze plaats werd benoemd. Naast mr. Van den Belt zit mr. J. Moolenburgh, die een half jaar waarnemend-kanton- rechter is geweest en verder de plaatsvervangend-kantonrechters in Oostburg, de heren O. E. Alberti en A. H. M. van den Hoek. (Foto P.Z.C.) Een verkenningsvliegtuig van de Britse luchtmacht is woensdagavond, laat in een dichte mist nabij Camp beltown «(Schotland) tegen een rots wand gevlogen. Nabij het uitgebran de wrak werden de lijken van vier van de negen inzittenden ontdekt. De vijf overige leden van de bemanning zijn nog niet gevonden. I jlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllll De krant te laat. H Door een technische storing is gisteren een groot deel van s de oplage der P.Z.C. te laat gedrukt en verspreid. Wij bieden daarvoor aan onze ahonnés onze verontschuldl- 1 ging aan. H Directie P.Z.C. llllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Deze tele foto geeft een beeld van de strijd, die woensdag is m gestreden in het Italiaanse plaatsje Terrazzano bij Milaan waar twee gewapende woeste- M ling en de lagere school bin- nendrongen en bezetten, waar- na zij dreigden de 95 leerlin- m gen te doden of met zoutzuur n te verminken als de ouders niet bereid waren 200 miljoen lire losgeld te betalen. De foto laat zien hoe Santi Zevarro de |l burger, die vrijwillig voorop m H ging toen de politie de aanval op de door de broers verdedig- H de school inzette, op het punt M staat uit het raam te vallen, nadat hjj tijdens het binnen- klimmen van de 'school door n §j een van de zwakzinnigen werd aangeschoten. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De Braai op 22 oktober voor de rechter Rechter Widjono van het 1 andge recht in Madjalengka (West-Java) zal optreden als voorzitter van het landgerecht bij het proces tegen de Nederlander H. de Braai. Het proces zal op 22 oktober in Madjalengka beginnen, aldus verneemt het A.N.P. in Djakarta. De Braai werd op 3 januari 1954 Aanvoerder valse munters meldt zich bij de politie. Gistermogen omstreeks elf uur heeft zich de voortvluchtige 34-jarige A. G. H., die door de politie werd ge zocht, verdacht van het vervaardigen van valse bankbiljetten van tien gul den, vrijwillig aan het hoofdbureau van politie te Amsterdam gemeld. De man, die in de omgeving van Am sterdam heeft vertoefd, legde een volledige bekentenis af- Brand aan boord van de „Ridderkerk" In twee ruimen van het 8000 ton metende Nederlandse motorschip „Ridderkerk", dat in de haven van Antwerpen ligt, is donderdagmiddag brand uitgebroken. Het vuur kon worden geblust, maar gisteravond laat woedde de brand opnieuw. Het schip, dat naar Amsterdam zou ver trekken met een lading si sal en wol, maakt lichte slagzij, doch er is geen op besrhuldigingen van ondergrond se handelingen gearresteerd. Hij zal worden verdedigd door mr. L. Lips, Ned een 32-jarige Nederlandse advocaat in Bandoeng. Officier van justitie is BESCHEIDEN, MAAR GOED BOEK Beschouwing over ramp, redding evacuatie en herstel in Zeeland Zojuist is verschenen een studie getiteld „De februari-ramp" met als ondertitel „Sociologie van een samenleving in nood". De schrijver J. E. Ellemers, soc.-drs. is opgetreden als redacteur van een aantal onderzoekers, die destijds in het rampgebied aan het werk zijn gezet door het Instituut voor Sociaal Onderzoek van het Nederlandse Volk. De opdracht daartoe was afkomstig van een Amerikaans Onderzoek Instituut, dat een inzicht wilde hebben in ramp-situaties, zoals deze zich ook wel in de Verenigde Staten voordoen. Het boek is opgebouwd op vele citaten en een enquête onder 900 evacué's. Het getuigt van een verstandige wetenschappelijke bescheidenheid, want het beperkt zich tot waarnemingen en niet tot het aangeven van praktische aanwijzingen. De laatste liggen op technisch, economisch en organisatorisch terrein, waarmee de socioloog niet ver trouwd is. Het is voor het eerst dat wij deze reserve zo duidelijk zien uitgesproken. De studie bestaat uit vier hoofd stukken, t.w.: Ramp, Redding, Eva cuatie-periode en Herstel. In het eerste hoofdstuk, wordt vastgesteld dat onze agrarische bevolking niet zo op de zee is ingesteld als men vaak voorgeeft. De bedreigden slaagden er j meestal in de dreiging aanvankelijk uit hun bewustzijn te dringen en de eerste afweer kon moeilijk op gang komen, omdat men dekking zocht bij superieuren, tot aan de commissaris der koningin toe. Al spoedig echter overspoelde de eVnst van de ramp deze bureaucratische structuur. In vele omstandigheden was geen for meel erkend leider aanwezig en schoof de situatie een situationeel leider naar voren. Een voorbeeld van een vroeg ge organiseerd verzet gaf Coiynsplaat te zien. Typisch was ook de angst be spot te worden, zodat men b.v. geen ruit durfde inslaan om iemand te waarschuwen. Stel je voor, dat het eens geen ramp was I De voorlopige herstelmaatregelen werden ook belemmerd doordat zo vele nzich naar hun gezin in nood 1 keerden. In het gezin kwam de rol VOLGENDE WEEK REGERINGSVERKLARING Dr. Drees aanvaardde opdracht tot Kabinetsformatie (Van onze parlementaire redacteur) Donderdagmiddag is dr. Drees bij de Koningin op bezoek geweest om haar mee te delen, dat hij zijn opdracht tot het vormen van een Kabinet, die hij in beraad gehouden had, aanvaardde. Vermoedelijk zullen de nieuwe mi nisters a.s. maandag worden beëdigd, met uitzondering van mr. Struycken, die eerst n» zijn terugkeer van de Antillen zal worden benoemd. Hedenmor gen komt het oude Kabinet nog eenmaal bijeen. Daarna wordt de consti tuerende vergadering van het nieuwe Kabinet gehouden, dat wil zeggen, dat men de eerste gezamenlijke bespreking zal houden. ne politieke beschouwingen over de rijksbegroting voor 1957 gelijktijdig te houden. Het zal, naar het zich laat aanzien, niet onmiddellijk op het af leggen van de regeringsverklaring volgen, doch wel spoedig daarna, bij voorbeeld op donderdag 18 oktober. Mocht dr. Drees pas volgende week donderdag met de regeringsverkla ring komen, dan volgt het uitgebrei de debat vermoedelijk pas op 23 ok tober. In elk geval zullen op dinsdag 6 november de financiële beschouwin gen over de rijksbegroting voor 1957 beginnen. Dan komt ook voor het eerst de tot 150 leden vergrote Tweede Kamer bgeen. Naar het Vrije Volk meldde, heeft de Tweede Kamerfractie van de P.v. d.A. een beroep gedaan op de staats secretaris van oorlog in het oude ka binet, mr. F. J. Kranenburg, om niet weer staatssecretaris te worden, maar lid van de fractie als juridisch deskundige. Mej. mr, Tendeloo is na melijk ernstig ziek. mej. Zeelenberg heeft het als wethoudster van Rot terdam zeer druk en mr. Burger zal als voorzitter van -n fractie van vijf tig leden, zijn handen meer dan vol hebben. Verwacht wordt, dat het mingsbesluit spoedig zal worden ge tekend. Op zeer korte termijn kan nu ook de regeringsverklaring worden oDgesteld. Nog is niet bepaald, wan neer de minister-president dr. Drees deze in de Tweede Kamer zal voorle zen. Het waarschijnlijkste is, dat dit dinsdag 16 oktober aanstaande zal gebeuren. Het is de bedoeling het debat over de regeringsverklaring en de algeme- van het vaderschap sterker naar vo ren en waar meer gezinnen bijeen waren, vielen rangen en standen weg. Nergens bleken zedelijke normen sterk aangetast. Wie kon terugvallen op vroegere ervaringen (Walcheren) of op de religie konden zich gemak kelijker in de noodtoestand plaatsen. Er was weinig paniek, wel veel over wogen of routine-optreden. Na verloop van enige tijd kon men de situatie definiëren, vond men steun in het bij elkaar zijn, in de voorlichting, in een zekere humor, terwijl de kinderen zich sterk aan de ouders refereerden. Aldus werden de weerstandskernen sterker. Redding. De redding werd pas na localise- ring georganiseerd, waarbij bleek, dat b.v. polderlichamen hierop niet waren ingesteld. Het ontbreken van een spe- (Vervolg op pag. 5) Prins Rernhard brengt een bezoek aan Ver. Staten. Op uitnodiging van admiraal Je rauld Wright, opperbevelhebber der feallieerde zeestrgdkrachten in de tlantische Oceaan en van de Ame rikaanse Atlantische vloot, zal prins Bernhard een driedaags bezoek bren gen aan de marinebasis Norfolk. Aan boord van het modernste, 60.000 ton metende vliegkampschip „Forrestal" zal de prins vlootoefeningen bijwonen. In Washington zal prins Bernhard vervolgens de voor de vijfde maal toegekende Willem de Zwijger-prijs uitreiken aan de Amerikaanse jour nalist, die naar het oordeel van een daartoe ingestelde jury in het ver streken jaar het beste artikel over Nederland heeft geschreven. Voorts zal o.m. een kort bezoek aan New York worden gebracht, waar de prins zal spreken in een bij eenkomst van de Nederlandse Kamer van Koophandel. De prins hoopt 20 oktober in de Verenigde Staten te arriveren en op 1 november de terugreis naar Ne derland te aanvaarden Verkeer eiste weer slachtoffers De hofmeester eerste klasse van de Koninklijke Marine, J. H. Mou- thaan uit Wageningen en J. Woudstra uit Winschoten zijn nabij de vlieg basis Gilze-Rijen. vermoedelijk ten gevolge van de dichte mist met hun motor tegen een boom gereden en gedood. In Noordwijkerhout is de 68-jarige caféhouder K. S. aangereden door een auto en gedood. In Tilburg werd de wielrijder B. V. door een hem achterop komende be stelauto gegrepen en gedood. Een vijfjarig jongetje, dat in Wor- merveer plotseling de weg overstak, werd eveneens door een bestelauto gegrepen en gedood. DROOG WEER In de ochtend op vele plaatsen mist of laaghangende bewolking, maar Ia- ter plaatselijke opklaringen. Overwe gend matige zuidwestelijke wind. On geveer dezelfde temperaturen als gis teren. ZON EN MAAN 13 oktober. Zon op 7.03 onder 17.53 Maan op 15.08 onder 00.10

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1