PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Mr. A. A. M. Struycken aanvaardt in principe Binnenlandse Zaken Trams van Trondheim merendeels verbrand Jubilerende „Plat telandsvrouwen" hielden massale manifestatie Vandaag... HOGERE RIJKSAMBTENAREN: TWEE OF DRIE VERHOGINGEN 199e jaargang - no. 241 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: O- A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 32 cent per week; 8.30 p. kw.; fr. p.p. 6.75 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 11 okt. 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 3 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1r~. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureau's: Vllsslngen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 54S of 30*); Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goca. Lange Voratstr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2226); Oostburg, Nleuwstraat 43, telef. 20; Temeuzen, Brouwerljstr. l; Zierlkzee, N. Bogerdstr. 24. telef. 26. OVERLEG NODIG OVER ORGANISATIE DEPARTEMENT Formatieperiode nog niet afgesloten „Ik heb by mijn bezoek hedenmiddag aan het Kabinet van dr. Drees, te genover hem mijn principiële bereidheid uitgesproken, de leiding op mij te nemen van het ministerie van Binnenlandse Zaken, P. B.O. en Bezitsvor ming. Een voorbehoud heb ik bij deze aanvaarding nog moeten maken ten aanzien van de organisatie van het departement". Dit deelde de huidige gouverneur van de Ned. Antillen mr. A. A. M. Struycken, gistermiddag na zijn bezoek aan minister Drees, mede aan een redacteur van het A.N.P. Het voorbehoud, waarop mr. Struycken doelde, betreft in hoofdzaak de personeelsformatie van het thans met de P.B.O. en de Bezitsvorming uit te breiden departement van Binnenlandse Zaken. Over de nieuwe organisatie van het departement van Binnenlandse Zaken zal nader overleg worden gepleegd. De details er van zijn in het huidige stadium nog niet uitgewerkt. Mr. Struycken deelde mede, dat voor de P.B.O. aan het nieuwe depar tement een staatssecretaris zal wor den benoemd. De gouverneur zal voor hij zijn nieuwe ambt aanvaardt naar de Antillen terugkeren om daar af scheid te nemen. Nader vernemen wij, dat bij de in het voornemen liggende opheffing van het departement van Overzee se Rijksdelen, het niet in de be doeling ligt, dat het directoraat West-Indië, van dat departement zal komen te ressorteren onder Binnenlandse Zaken. Namens de formateur dr. Drees heeft zijn woordvoerder gistermorgen me- gedeeld, dat de samenstelling van het Kabinet, zoals dat gepubliceerd is, in hoofdtrekken juist is, hoewel nog niet gesproken kan worden van een afge sloten formatieperiode. Wanneer de constituerende verga dering van het Kabinet zal worden gehouden staat onder de huidige om standigheden nog niet vast, er is ook geen streefdatum daarvoor bekend. Evenmin is er iets bekend over de staatssecretarissen. Deze plegen te worden aangewezen in overleg met de ministers. Kabinet Over de kabinetscrisis is in de achterliggende maanden wel zo ongeveer alles gezegd en ge schreven wat er over zo'n crisis te zeggen en te schrijven valt. De zaak was zo „doodgepraat", dat er de laat ste dagen nauwelijks enige publieke belangstelling bestond voor de kabi netsformatie, tenzij voor ernstige verwijten aan het adres der poli tici, die zich langer dan honderd gen met touwtrekkerij hebben bezig gehouden. Nu, die verwijten zijn er dan ook veelvuldig geweest. De scherpste te rechtwijzing was wel, dat het bij de touwtrekkerij zeker niet altijd om het landsbelang ging. Daarover zal straks in het parle ment stellig een harde noot gekraakt worden als het „opgekalefaterde" ka- binet-Drees zich presenteert. Het is uitgesloten, dat na een zo langdradige kabinetscrisis een nieuwe regering met enthou siasme of zelfs maar met een zucht van verlichting wordt begroet. D,e gebruikelijke reactie is er een van verveling, die misschien het best getypeerd wordt door de vraag: „Had men daarover nu zo lang moe ten doen?" Toch schuilt in die houding enige onbillijkheid. De reconstructie van 't kabinet-Drees is zeker niet zonder betekenis en de moeilijkheden zijn groot geweest. Duidelijk bleek, dat zich in ons staatkundig stelsel, 'n wijziging heeft voltrokken, die de kabi netsformaties nu en in de toe komst stroever doet verlopen. In het verleden presenteerde een kabi netsformateur een nieuwe regering aan het parlement, nadat hij zeker was van een meerderheid in dat par lement. Men liet hem tamelijk grote vrijheid in de keuze van zyn minis ters, want het ging om het team, waarvan de afzonderlijke ministers slechts exponenten waren. Thans is het zó, dat het zwaarte punt niet meer ligt op 't team, maar op de ministers persoonlijk. De team binding is sterk verzwakt. Zou men het gereconstrueerde ka binet-Drees als een „team" be schouwen, dan zou men moeten vaststellen, dat. 't bestaan uit acht mi nisters van de (voormalige) rechtse groeperingen en uit vijf ministers van de P.v.d.A., zodat het rechtse element overheersend zou zijn in het team. Deze conclusie is niet juist. De ministers zijn slechts schijnbaar door de kabinetsformateur uitgeno digd om toe te treden tot een team. In werkelijkheid hebben de Kamer fracties deze ministers aangewezen en men zou welhaast kunnen zeggen dat de ministers (indirect) gekozen zijn door het parlement. Bij hun ministeriële beleid zal daar om de vraag op de voorgrond staan hoe zij als exponent van hun Kamer fractie er in kunnen slagen een Ka mermeerderheid voor hun beleid te vinden, en eerst in tweede instantie zullen zij overwegen in hoeverre de eensgezindheid in het kabinet is ge baat met hun activiteiten. Gegeven deze uiterst zwakke „sa menhang" van het gereconstrueerde kabinet-Drees, moet wel enige vrees bestaan voor zijn levensvatbaarheid. Vooral wanneer blijkt, dat zich in de groep ministers figuren bevinden, die de zelfstandigheid tot het uiterste willen voeren! De vermoedelijke ltfst van ministers luidt: Minister-president en minister van algemene zaken: dr. W. Drees (arb.) vice-president, binnenlandse zaken, bezitsvorming en p.b.o.: mr. A. A. M. Struycken (k.v.p.); buitenlandse za ken: mr. J. M. A. H. Luns (k.v.p.); justitie: prof. mr. I. Samkalden (arb.)onderwijs, k. en w.: mr. J. M. L. Th. Cals (k.v.p.)financiën: H. J. Hofstra (arb.)oorlog en marine en ad interim Overzeese Rijksdelen, dat op den duur zal worden opgeheven: ir. C. Staf (cJh.)wederopbouw en volks huisvesting: ir. H. B. J. Witte (k/v.p.) verkeer en waterstaat: mr. J. Algera (a.r.); economische zaken: prof. dr. J. Zijlstra (ar.); landbouw, visserij en voedselvoorziening: S. L. Mans- holt (arb.); sociale zaken en volks gezondheid: J. G. Suurhoff (arb.); maatschappelijk werk: mej. dr. M. A. M. Klompé (k.v.p.). Verplichte snipperdagen bouwbedrijf. De bedrijfsraad voor het bouwbe drijf heeft maandag 24 december en maandag 31 december, die dus liggen respectievelijk tussen een zondag en eerste kerstdag en nieuwjaarsdag aangewezen als verplichte snipperda gen voor de werknemers in het bouw bedrijf en aanverwante bedrijven. Op grond van bedrijfstechnische overwe gingen kan voor een of meer werk nemers ontheffing van dit besluit v,-jreien verleend. Talrijke slachtoffers bij busongeluk in Venezuela Tussen Valera en Trujillo in Vene zuela is een autobus in een honderd meter diep ravijn gereden. Negentien inzittenden kwamen om het leven en 22 werden gewond. Van verscheidene gewonden is de toestand ernstig. Westerse nota's aan Russen over Duitslands hereniging. De drie westelijke machten, Enge land, Frankryk en de Verenigde Sta ten, hebben woensdag de Sowjet-re- gering opnieuw nota's doen toekomen over de Duitse hereniging. De drie re geringen hebben him instemming be tuigd met de Westdoitse houding in deze kwestie, zoals die in de West doitse nota aan de Russische rege ring d.d. 7 september jL was uiteen gezet. Op de Westduitse nota van septem ber heeft de Russische regering nog niet geantwoord. De Britse regering drong in haar nota bij de Russen erop aan, hun gezichtspunt uiteen te zet ten over de vraag hoe men daadwer kelijk de Duitse hereniging kan be werkstelligen, waarover de rege ringshoofden van Rusland, de Ver enigde Staten, Frankrijk en Groot- Brittannië het op de Geneefse confe rentie van vorig jaar eens werden. Hevige onlusten in Hongkong Minstens drie mensen werden gedood en zeker veertig, onder wie meer dan tien Europeanen, gewond, bij onlusten, die gisteren uitbraken in Hongkong. Nationalistisch gezin de Chinezen hadden in een vluchte lingenkamp nationalistische vlaggen gehesen. Chinese ambtenaren hadden die verwijderd, en daarop begon het vechten, waarbij de tegenstellingen tussen nationalistische en communis tische Chinezen aanvankelijk het twistpunt waren, maar waarbij later ook anti-westerse leuzen werden ge roepen. De demonstraties duurden gister avond nog voort; zij namen eerder toe dan af. Europese auto's werden in brand gestoken en de inzittenden afgeranseld. De Amerikaanse corres pondent van de New York Herald Tribune, Walter Briggs, werd door een regen van stenm getroffen, maar slaagde op het laatste moment er in, te ontkomen. De Britse politiecommis saris werd ernstig gewond door bak stenen waarmede de menigte gooide. Generalissimus Tsjang Kai Tsjek had op Formosa, in een rede ter ge legenheid van de feestdag, de bewo ners van het Chinese vasteland op geroepen om de communistische re- gerering in Peking omver te werpen. H viert erfgroothertogin Char- lotte van Luxemburg haar 29e H verjaardag; is het 425 jaar geleden, dat de Zwitserse kerkhervormer Hul- drych Zwingli in de slag bij Kappel sneuvelde; is het zestig jaar geleden, dat de aanvankelijk miskende en e§ later beroemd geworden Oos- tenrijkse componist dr. Anton Bruckner te Wenen overleed. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir Vrouw m salonwagen dood gevonden; man bewusteloos Politie van Bergen op Zoom slaat voor een raadsel Toen men het echtpaar R.De N. gisterochtend niet zag of hoorde in of nabij de salonwagen, welke het bewoonde achter een pand in de P .C. Hooftstraat te Bergen op Zoom, werd de politie gewaarschuwd. Een re chercheur sloeg een ruit in en kwam tot de ontstellende ontdekking, dat de 25-jarige vrouw was overleden. De man toonde nog tekenen van le ven, maar was bewusteloos. Direct paste men op hem kunstmatige ademhaling toelater werd ook een zuurstofapparaat gebruikt. Hij was gisteravond echter nog niet bij ken nis gekomen. De politie staat vnor een raadsel. Er was in de wagen geen enkel spoor van gas of kolendamp Het gaskomfoor, etensresten en medi- cijnen werden door de politie voor onderzoek meegenomen; de wagen werd verzegeld. Drie vrouwen in remise omgekomen Drie vrouwen hebben het leven ver loren en 42 tramwagens zijn vernield .l>4j de grootste "brand sedert vijftig1 jaar, die gisteren in de Noorse haven stad Trondheim uitbrak in een tram remise. De drie vrouwen, werksters, werden door de vlammen ingesloten, toen zij trachtten een weg nit de rook en de laaiende vlammen te vinden. Een van de vrouwen, een 45 jaar oude moeder van twee kinderen, had Vier nieuwe gezichten in het kabinet Prof. dr. I. Samkalden Mej. dr. M. A. M. Klompé H. J. Hofstra Mr. A. A. M. Struycken MEER DAN 800 DAMES BIJEEN Waardige en stijlvolle viering van zilveren feest De jubileumviering van de afdeling Zeeland van de Bond van Platte landsvrouwen groeide woensdag in Goes uit tot een grootse en massale manifestatie van de agrarische vrouwen in dit gewest. Meer dan achthon derd dames uit alle delen van Zeeland waren in de ryk met bloemen ver sierde zalen van „De Prins van Oranje" te Goes bijeen, om op feestelijke wyze het feit te herdenken, dat vi jf-entwinti a iaar geleden de plattelands vrouwen zich aaneensloten om samen „aan een schone toekomst te bou wen", zoals met het zingen van het bondslied weer heeft geklonken. Het feest, dat 's middags zijn apotheose kreeg met een groot jubileumspel, dat beter nog dan in hoeveel woorden ook, 't werk en de taak van de bond heeft doen zien, had in de morgenbijeenkomst reeds een waardig en stijlvol be gin. Na een belangwekkend overzicht van de bondspresidente, mevr. L. N. HuysmanGriep, hebben toen vele vooraanstaande figuren uit de agra rische wereld de jubilaresse hulde gebracht. Nooit is de belangstelling voor een bijeenkomst van de plattelandsvrou wen in Zeeland groter geweest dan op deze dag. Talrijk waren ook de officiële gasten, welke de presidente van de jubileumcommissie, mevrouw C. KooymanKrijger uit Sint-Anna- land bij de opening kon verwelkomen. Zo waren er o.a. de chtgenote van de commissaris der koningin, me vrouw S. C. de Casembrootbaro nesse Van der Feltz, de dircteur-ge- neraal van de landbouw, ir. A. W. van de Plassche, de burgemeester van Goes en mevrouw Ten Kate, de landelijke presidente van de bond, mevrouw Van BeekhoffVan Selms en de Z.L.M.-voorzitter ir. M. A. Geuze. De presidente, mevr. Huysman Griep, gaf de terugblik op de afge lopen vijfentwintig jaar, welke zij schetste als een periode waarin de bond ook de tegenslag niet be spaard zijn gebleven. Door moedig doorzetten werden deze echter steeds weer overwonnen. Hulde bracht zij aan de oprichtsters van de Zeeuwse afdeling, de dames BottenbergVan Elsacker, GroenewcgeNelemans, Koome, Kooman en PoldermanWis se. Met enkele ogenblikken eerbiedige stilte werden herdacht die dames, welke inmiddels zijn overleden, even als het lid uit Kloetinge, dat juist op deze dag ten grave werd gedragen. Veel tyd en energie heeft het ge kost om de eerste honderd leden bjj elkaar te krygen, temeer omdat in de moeilijke crisisjaren met het werk werd gestart. Niettemin groeide de afdeling in drie jaar tyds .eeds tot 250 leden. Tal van hoogtepunten uit de geschiedenis van de afdeling liet de presidente de revue passeren. Na de bevrijding brachten met na me mevr. Dorst en mevr. Kostense in Zeeland het bondswerk, dat in 1941 was gestaakt, weer op gang. In 1946 waren er op de eerste kader- (Vervolg op pag. 13) de uitgang byna bereikt. Zij viel ech ter in een reparatieput en werd daar door de vlammen gedood. De andere twee vrouwen werden door de rook bevangen, toen zij trachtten, een uit gang van de fel brandende remise te bereiken. Het openbare vervoer van Trond heim werd door het verbranden van de 42 nieuwe tramwagens geheel lam gelegd. Elf ouderwetse trams en twee nieuwe die voor de vlammen gespaard waren, onderhielden gisterochtend de belangrijkste verbindingen. De 42 verbrande tramwagons waren per stuk 200.000 gulden waard. De schade wordt voor het overgrote deel door verzekering gedekt, maar ge meentelijke autoriteiten hebben voor speld, dat het drie jaar zal duren eer het openbare vervoer van Trondheim de gevolgen van deze brand te boven is. De Europese tramfabrieken zitten namelijk vol met orders, en kunnen het materiaal dat nodig is om Trond heim te helpen niet op korte termijn afleveren. De brandweer stond machteloos te genover de enorme vuurhaard, en moest zich beperken tot het blussen Een dag of tien geleden is de levende have van „Artis" te m Amsterdam uitgebreid met een jong dwergn ijlpaardje, dat door zijn Amsterdamse oppas- §f ser, de heer Barend de Vente (foto) Tobi werd gedoopt. Tobi komt uit Liberia. De foto §1 M laat zien hoe Tobi door zijn H oppasser geliefkoosd wordt. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllf Wandelende jongelui doodgereden Automobilist was beschonken Gisteravond omstreeks elf nar zijn op de grens van de gemeente Utrecht en Westbroek twee jongelai door een beschonken automobilist aangereden en gedoöd. De slachtoffers waren een jongeman uit Utrecht en een meisje uit Westbroek, die aan het wandelen waren. De automobilist, G. van C. uit De Bilt, is door de politie van Utrecht gearresteerd en in verzekerde bewa ring gesteld. van secundaire brandjes die door de vuurregen elders ontstonden, en tot het nathouden van de omliggende ge bouwen. Brandweerofficieren hebben ver klaard dat de brand begonnen is „met een soort explosie in een hoek van de remise. Zrj wilden ech ter niet direct verklaren dat BEZOLDIGINGSHERZIENING VOLTOOID Salarisschalen verlengd Na kennisneming van de standpun ten van de personeelsvertegenwoordi gingen in de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in Amb tenarenzaken met betrekking tot een door de regering voorgenomen her ziening van de salariëring van enkele groepen van hogere rijksambtenaren met ingang van 1 september 1956, heeft de regering besloten geen wijzi ging te brengen in de door haar aan deze commissie voorgelegde voorstel len. In grote lijnen houdt deze her ziening een verlenging in van de sa larisschalen, waaraan een maximum salaris is verbonden, geldende voor de ingenieur le klasse, wetenschappelijk ambtenaar le klasse en referendaris, met 3 jaarlijkse periodieken van 29 per maand en een verhoging van de salarisschalen, geldende voor de hoofdingenieur, administrateur en hoger met 3 tot 5 periodieken terwijl de minima in mindere mate werden verhoogd. Tevens zal voor bepaalde groepen in de wetenschappelijke en "weten- Belgische fabriek voor vensterglas te Tiel Een combinatie van Belgische glas fabrikanten heeft dezer dagen be sloten het gehele industrieterrein te Tiel aan te kopen voor de vestiging van een vensterglasindustrie, de eer ste in Nederland. Het terrein zal door de gegadigden worden gekocht voor f 1.110.000. De vestiging in Nederland van deze Bel- jische industrie betekent een be- angrrjke deviezenbesparing voor Ne derland, daar tot nu toe per jaar voor 31 miljoen gulden glas uit België ge ïmporteerd moest worden. schappelijk-teehnische sector een ver betering tot stand worden gebracht door overbrenging van de daarop be trekking hebbende rangen in een ho gere schaal, zoals bv. de rangen van hoofdingenieur a, wetenschappelijk hoofdambtenaar a en van hoofdinge nieur voor bijzondere diensten. In het bezoldingingssysteem zyn voorts enige, vereenvoudiging be ogende, technische wijzigingen ont worpen, waar dit wenselyk en moge lijk bleek. Daarbij komt onder meer de rang van administrateur a te ver vallen. Voor de functionarissen, die thans deze rang hebben, wordt een De inpassing van genoemd perso neel in de nieuwe salarisschalen, zal plaatsvinden onder directe toeken ning van 2 a 3 periodieke verhogin gen, zulks mede afhankelijk van de mate, waarin ook de minima der schalen zijn verhoogd. Van de herziening zyn uitgezon derd de ambtenaren of groepen van ambtenaren, waarvan de bezol diging in het verleden reeds is ver hoogd, vooruitlopende op deze her ziening. Zo heeft bv. ten aanzien an de leraren bij het V H.M.O. en N.O. reeds in 1953 een dergelijke salariscorrectie plaatsgevonden. VERWACHT... DROOG WEER Droog weer met in de ochtend op vele pl33tsen mist of laaghsngende bewolking en later op de dag plaat selijk zonnige perioden. Weinig wind. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. ZON EN MAAN 12 oktober. Zon op 7.01 onder 17.55 Maan op 14.42 onder

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1