Het rommelt in mysterieus Tibet Pauline Musters uit Ossendrecht (48 cm): sensatie van Broadway HANDTEKENING-PRODUCENT: EEN UNIEK BEROEP ADMIRAAL HELFRICH WORDT DONDERDAG ZEVENTIG JAAR WOENSDAG 10 OKTOBER 1056 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 DE ONSTUIMIGE GOLOKS VALLEN AAN Zal men het juk der communistische Chinezen weten af te schudden In Pö, zoals de bewoners van Tibet hun land noemen, broeit er iets. Sinds de Chinees-communistische vloedgolf dit land van ontoeganke lijke bergstreken en woeste vlakten binnenstroomde, is er over de eenvoudige bevolking een geest van verzet tegen deze communistische „zegeningen" vaardig geworden. Van tjjd tot tijd komen er over de karavaanwegen naar Nepal, Sikkim en Bhutan in het Himalaya- gebergte berichten over een grote opstand in het noord-oosten van Tibet, het gebied van de onstuimige Goloks. De rebellen zouden reeds een derde van Tibet in handen hebben. Het is moeilijk deze berichten te controleren, maar dat er iets aan de hand is, staat wel vast. Peking heeft tenminste een „vredesmissie" van Boeddhistische hoogwaardig heidsbekleders naar Lhasa gezonden, aldus de Christian Science Monitor. Al hebben dan de communisten ook beloofd de veranderingen in Tibet in langzaam tempo te zullen voltrekken, toch is de bevolking in een periode van ingrijpende her vormingen aangeland, waarvan het eindresultaat zal zijn, dat het keiharde communistische stelsel zal worden opgelegd aan het tot nu toe gemakkelijke en gastvrije land. Tenzijhet verzet mocht winnen. Hartelijk onthaal Voor de komst van de Chinese communisten leefden de Tibetanen gelukkig in hun afgelegen hoge land. Veel bezoek van buitenaf had men niet, maar wie het klaar speelde om door te dringen tot vlak voor de zetel van de priesterlijke bestuurders van Tibet, kon verzekerd zijn van een hartelijke ontvangst. Men werd over voerd met tsamba (gerstemeel) en koppen vol prikkelende boterthee. Na het uiteenvallen van 't Chi nese keizerrijk in 1911 bevestigde de priester-heerser „Dalai Lama" de onafhankelijkheid van Tibet weer. Gedurende twee wereldrevo luties wist het land van de Lama's zijn reputatie „mysterieus en on doordringbaar" te handhaven. Toen kwam 1949 en de commu nistische zege in China. Rond ok tober 1950 stroomde de commu nistische stortvloed bij Tatsienlu, de poort van China naar Tibet, binnen. De nog jonge Dalai Lama vlucht te voor korte tijd, maar kwam weldra terug om onderhandelin gen met Peking aan te knopen. Als uitvloeisel van een door de communisten opgelegd verdrag arri veerden laat in 1951 eenheden van het „volksbevrijdingsleger" bij Lha sa. Tibet kwam achter het bamboe- gordijn te liggen. Verdeel en heers Met hun gebruikelijke taktiek van „verdeel en heers", brachten de communisten hun beschermeling, de Panchen Lama, die van zijn prille jeugd af onder hun controle had ge staan, het land binnen. In 1952 werd Volledige versie ontdekt van Thomas-evangelie Een Franse geleerde heeft maan dag bekend gemaakt dat de eerste volledige versie van een evangelie volgens de apostel Thomas is ont dekt. Professor Henri Charles Puech van het College de France zei dat de documenten in het Koptisch wa ren geschreven en zich bevonden in het Koptisch museum in Cairo. Prof. Puech is hoofd van een groep deskundigen in primitieve christelijke lectuur die in Cairo onderzoekingen doet. Hjj beschreef de nieuwe vondst als een eeuwenoud mystiek manus cript, het evangelie behelzend vol gens de „ongelovige" apostel Tho mas. Het bevatte aan Jezus toege schreven woorden, die nooit eerder bekend zgn geweest. hij in het Tashilumpoklooster bij Shigatse geïnstalleerd. De Chinese communisten besloten een commissie in te stellen voor het autonome district, om het staatsbe stuur in Tibet in overeenstemming te brengen met dat van andere natio nale onderhorige gebieden. De plechtigheid ter gelegenheid van het in werking treden van de voorbereidende commissie van dit „autonome gebied" ging met veel tam-tam gepaard. Het autonome bewind zal, wanneer het eenmaal vast in zijn schoenen Panchen "Lama missie van het slorpen. Maar in vrflf. Chamdo volk op- -laar intussen broeit er iets in het bergland Of dit alles er echter op zal uit lopen, dat de communisten er hele maal uitgegooid zullen worden, moet worden afgewacht- ZIJ REED IN EEN KLEIN GOUDEN KOETSJE Treinongeluk in Duitsland kosi drie mensenlevens. Drie mannen zijn gedood en vijf werden gewond toen dinsdag in Schwerte (Roergebied) een trein by. het binnenlopen van het station de railleerde. De locomotief van een passagiers- trein liep uit de rails, naar men meent doordat een eerder gepasseer de goederentrein een wissel bescha digd had. De wagons van de trein schoven langs en over elkaar, de ma chinist van de diesellocomotief en twee passagiers kwamen onder de locomotief en werden verpletterd Eerste vliegtuigbouwster Aan de technische hogeschool te Delft is voor de eerste maal een vrouwelyke student in de afdeling der vliegtuigbouwkunde ingeschre ven. Het is de zestienjarige Koo Siu Ling. Zij werd in Malang geboren en volgde in Djakarta de hJj.s. Koo Siu Ling is nog nooit eerder in Nederland geweest. Haar vader heeft aan de vroegere handelshoge school te Rotterdam gestudeerd. Rotterdamse tram ramde Wachthuisje Toen de Rotterdamse tram, lijn drie (wagen en aanhangwagen) maandagavond van de Groene Zoom de Lange Geer op wilde draaien, liep de tram opeens uit de rails. De tram kwam in botsing met een wacht huisje, dat geheel werd vernield. Een meisje, dat stond te wachten zag nog juist kans tijdig weg te springen. 'Vier passagiers werden gewond, maar er bestaat voor hen geen le vensgevaar. Illllllllllllllillllllllllilllllilllllllllilllllllliilllllllllllllllllll Wij waren hartelijk welkom in het domein, waar jarenlang vloeiende handtekeningen voor links- en andere onhandigen werden geboren. Onmiddellijk sohoof men ons een lei toe, waarop de drie regels bloedei gen schrift gegriffeld moeten worden, die de voorwaarde zijn voor een bij de persoon in kwes tie passende handtekening. „Uiterst bizar", hoorden we de man mompelen, toen hij onze povere en grillige hanepoot in ogenschouw nam. „Hoogst bi zar" en hij zonk weg in ge peins. Nu werkt het brein, be- grepe.. we. Creërend, ergens een krulletje toevoegend en dan het geheel weer doorstrepend om een nieuw ontwerp op sta pel te zetten. Dat was onze ervaring toen we een bezoek brachten aan het Amersfoortse instituut „Signa ture". Een handtekeningpro ducent, uniek „all over the world". Op eenzelfde schertsen de wijze heeft de heer J. Pot ons van zijn werkzaamheden verhaald, omdat hij zelf heel goed het amusante van deze wonderlijke zaak inziet. Toen de heer Pot in vroeger ja ren de lagere school bezocht, had hij niet zelden last van maagkrampen. Daar was een oorzaak voor. Voor de prijs van één ijsje voorzag hij alle brief jes, geschreven om argeloze ouders op de hoogte te stellen van zoonliefs wangedrag, van een passende handtekening. Vandaar die kramp. „Schrijft dit niet in de krant", zegt de heer Pot ons, „mijn kinderen weet u". Zo merkte de jonge Pot, dat hij met de pen tot grotere capriolen in staat was dan zijn kameraadjes. Toen hij later de handelsschool bezocht, waar allerlei werk stukken een signatuur verlang den, gaf hij van te voren onder richt aan minder begaafden op de pen. Nu wilde het, dat de heer Pot zich in die tijd niet be perkte tot zijn krulletjes en streepjes, maar tevens redac teur van het schoolblad was. Bij het verlaten van de schooi bleek niemand bereid, om deze functie van hem over te ne men. Hij bleef er voor zorgen, maakte er een flinke krant van envroeg, om de kosten te dekken, voortaan 1.40 voor 'n handtekening. Er werd enige ruchtbaarheid aan de zaak ge geven en de aankomende hand tekeningmagnaat begon naam te maken. Een arts, die over deze zaak hoorde, bezag zijn onleesbaar receptenschrift, be dacht zich niet langer en klampte de heer Pot aan. De volgende dag signeerde hij een brief, met een krabbel, die per omgaande de jalouzie van zijn huisgenoten opwekte. Slechts enkele uren later waren echt genote, dochter en dienstbode in het bezit van een ragfijne, fekochte handtekening. !en gezin van zestien personen (laat ons het gemakshalve X. noemen), heette ongelukkiger wijze Heridrik, Herman, Hiide- brand, Henny en ga zo maar door. Kortom allemaal H. X. De gave om H.H (H.X.) op zestien manieren te schrij ven, misten ze en de heer Pot kwam er aan te pas. Kijk, dat waren zo van die kleine geval letjes, die hem deden besluiten het instituut „Signature" in het leven te roepen. Advertenties in alle grote bla den. Een vlotte handtekening voor een artiest, een zakelijke voor een zakenman en een uiterst hoekige voor een steen houwer. Zelfs liet eens een filmsterretje uit het verre Amerika haar filmnaam door de heer Pot in een pittig teke ningetje vastleggen. Onleesbare handtekeningen verfoeit de heer Pot. Maar al te dikwijls leest men onder een schrijven: w.g. onleesbaar. Hij vindt dit hoogst onbeleefd. Een hooggeplaatst militair werd bespot, om zgn handtekening van zes bij zeven centimeter. Ten einde raad vroeg-hij advies bg instituut Signature. „Schrijft uw ondertekening de helft kleiner", raadde men hem daar. De man was gered. minimi 'Tijdens een marine-schouw op de Sei ne in Parijs is een helikopter, door dat een landing op een ponton-brug misluktein de rivier terechtgeko men. De Franse kolonel Curie en een journalistdie in de wentelwiek zaten, kwamen er rülend van het koude bad met de schrik af. De foto laat zien hoe de verdronken vogel op het droge werd gehesen. Schoolvoeding en -kleding In het staatsblad is gepubliceerd het K. B. tot uitvoering van het ar tikel betreffende schoolvoeding en -kleding van de Leerplichtwet. Het maximum bedrag waarvoor 'n gemeenteraad ter bevordering van het schoolbezoek aan schoolgaande kinderen kleding en voeding mag verstrekken is in dit besluit omhoog- gebracht van 55 tot 70 per jaar. Hebt U na uw pensionering in 1949 nog gevaren? Ja, één keer naar Amerika, waar een van m'n dochters woont. Maar niet meer met de marine. Dat zou ook een veel te moeilij ke situatie aan boord hebben ge geven. Maar van mijn medeleven met het wel en wee van de vloot, mag men nog altijd over tuigd zijn. Met de techniek be moei ik me natuurlijk niet meer. Om dat bij te kunnen houden, moet je er midden in zitten. Maar de strategie heeft nog altijd mijn volle aandacht. Herdenking van een showprinses Yoorai rond de eeuwwisseling waren op de bennissen menselijke rariteiten de hoofdzaak. Bescheiden van formaat staat tussen hen in: Pauline Musters. Er was onder de rariteiten veel bedrog, maar zij was echt: inderdaad bestond er ter wereld geen kleiner mens dan deze Pauline. „Prinses Pauline" werd ze genoemd door Jozef Verschuren, haar impressario, die dit miniatuur-mensje had ontdekt in Ossen drecht. Zij mat slechts acht en veertig centimeter op haar 18e jaar. Zonder blikken of blozen durfde Jozef Verschuren dan ook twaalf mille uit te loven voor hem of haar die kleiner was dan Pauline en nochtans achttien jaren telde. Pauline Musters, die in 1878 uit normale ouders was geboren, vormde tot haar achttiende jaar uitsluitend een „bezienswaardigheid" van het kleine Ossendrecht. Doch zoals te be grijpen is, waren de Ossendrechtena ren spoedig gewend aan het minia tuur-meisje, toen het eenmaal ge woon op straat verscheen en met de andere kinderen speelde. Eind 1892 vernam men in Ossen drecht opeens, dat Pauline Musters weieens wereldberoemd kon wor den. Zij was „ontdekt"! Jozef Ver schuren had iets in haar gezien. „Acteren kan ze niet", zei hij, „en zingen nog veel minder, maar ik zal haar meenemen naar de ker missen. Daar zijn ze gek op dit soort spelingen der natuur Showbusiness Zijn „ontdekking" van het meisje Is een verhaal apart. Jozef was een Vlaming die kennis kreeg aan één van de meisjes Musters in Ossen drecht. Het kwam tot een huwelijk en Jozef werd geheel de vertrouweling van het gezin waarin ook de kleine Pauline opgroeide. Wat niemand ge daan had gekregen, lukte Jozef Ver schuren. Hij mocht het kind op ten toonstellingen vertonen. Aanvankelijk ging dat allemaal nogal primitief. Het was kermisge- doe. Pas in Amerika werd het „show business", waarbij de hele familie Musters wel voer. Maar toch kwam Pauline al in Berlijn, Hannover, Lon den, Parijs en andere Europese ste den. Tijdens een van de voorstelling* conts kreeg Jozef Verschuren te toneel. Hij zag kans Paulii naar Broadway te brengen. De Vlaming pleitte bij Paulines farni- "lie en deze stond hem „de levende pop" (want zo werd zij in feite be handeld) af voor een overzeese toernee, In het Proctor-theater te New York werd Pauline voor het eerst aan de Amerikanen getoond. Er werd voor Pauline een heel klein gouden koetsje gebouwd, dat slechts 90 cm groot was. De managerstruc had succes. Het. publiek sprak meer over dat klei ne koetje dan over het nog kleinere meisje dat er in placht te zitten tij dens de voorstellingen. Overal werd Pauline begroet als een heuse prin ses. Duizenden dollars stroomden in de zakken van Jozef Verschuren. De duurste hotels bewoonde het troepje, het kón niet op. Helaas, het sprookje van de kleine Pauline zou weldra eindigen. In 1895 werd het meisje ziek. Zij werd ver pleegd als een echte prinses maar on der de handen van de beroemde art sen die haar behandelden, stierf zij. Ze was toen net een maand in New York Theaterbezoekers rouwden alsof een groot actrice was heengegaan en door Nederland voer een golf van sympathie. Pauline zou begraven worden op het kerkhof van haar ei gen dorp. De overtocht naar Neder land kostte meer dan 1000 gulden, maar alles zou in stijl gaan. Geld was geen bezwaar. Duizenden New Yorkers stonden aan de kade, toen het schip met de aandoenlijk kleine kist aan boord, de haven verliet. Het lijkje was gebal semd en neergelegd in een bronzen kist. Daaromheen was een tweede kist, die geheel van glas was en ten slotte kwam een praohtige eikenhou ten kist. De begrafenis te Ossendrecht was indrukwekkender dan menige staats begrafenis. Duizenden waren naar het dorp gekomen om het kleinste meisje ter wereld, dat met een even grote ziel als ieder ander de eeuwi~~ heid was binnengegaan, de laats eer te bewijzen. Herdenking Nog steeds spreekt de geschiede nis van prinses Pauline tot de ver beelding. Er is een grote kans, dat weldra weer in heel Nederland over haar gesproken zal worden. De burgemeester van Ossendrecht de heer F. Vos de Wael, heeft na melijk het plan opgevat om in 1958, als het 80 jaar geleden is dat Pauline Musters werd geboren, een herdenking te houden. Of dit zal doorgaan kan men nu nog niet Wel verzamelt de burgemeester nu reeds allerlei materiaal voor een her denkingstentoonstelling. De resten van Pauline's graf moeten op het kerkhof van Ossendrecht nog te vin den zijn. Men wil trachten het graf, dat vergeten en verwaarloosd Is, een wat waardiger aanzien te geven, bv. door plaatsing van een eenvoudig monument. Daardoor zal wederom jaren na Iiaar dood hulde worden gebracht aan een mensenkind, dat aan de we reld niet anders had te bieden dan een bescheiden, om niet te zeggen: mismaakt lichaam. Hoeveel goud haar ook toevloeide, zï.j zou het graag hebben gegeven in ruil voor een nor maal postuur. Wanneer de herden king in dit teken staat en met dit in zicht wordt gehouden, zal zij werke lijk waardig kunnen zijn. Strategie heeft nog altijd zijn volle aandacht (Van onze speciale verslaggever) Conrad E. L. Helfrich, oud-bevel hebber van onze zeestrijdkrachten en thans nog lid en voorzitter van „vele machteloze verenigingen", zoals hij zelf zegt, wordt donderdag zeventig jaar. Hij vindt het zelf een onbe langrijk feit. Belangrijk is het alleen, omdat het de actieve marine aanlei ding heeft gegeven hem een receptie aan te bieden op 12 oktober in de statige Trevèszaal van het ministerie van verkeer en waterstaat. De jaren tekenen deze oud-marine man nog niet. Kaarsrecht is zijn hou ding, en in zyn stem klinkt nog de kracht van een vijftiger. In zijn smaakvol ingerichte flat woning aan het Haagse Louis Cou perusplein hangen en liggen vele her inneringen aan een belangrijke car rière. Samen met de oud-admiraal hebben we ons gebogen over de in Prinses Pauline in haar gloriedagen. Een foto uit het kleine zorgvuldig be hoede archief van de burgemeester van Ossendrecht. dié het initiatief wil nemen tot een herdenking van Pauline Musters. leer gebonden foto-copie van de acte, waarmee de onvoorwaardelijke over gave van Japan werd bezegeld. „De ondertekening er van geschiedde aan boord van het Amerikaanse slagschip „Missouri". Ik tekende als vertegen woordiger van het koninkrijk der Nederlanden. Kijkt U maar „King dom of the Netherlands". Het „king dom" was eerst vergeten. Ik heb er MacArthur op gewezen, dat het ver anderd diende te worden. Het werd veranderd." En met een knipoog naar ons, zegt de oud-bevelhebber: „Het hele ko ninkrijk, dat was dus Nederland èn de overzeese rijksdelen." Er zijn nog meer herinneringen in de kamer. Machtige foto's, een mo del van een onderzeeër. Eén van de foto's Intrigeert ons. Een groepsfoto aan boord van Hr. Ms. „Sumatra". „Gekregen bij mijn afscheid in 1937 als eskader-commandant in Neder- lands-Indië. Twee jaar woonde ik aan boord van Hr. Ms. „Sumatra". Eén van de mooiste periodes uit mijn le ven. Tja, voegt hij er aan toe, wan neer je zoals ik zes-en-veertig jaar actief met de marine bent opgetrok ken, een ongewoon langdurige car rière, heb je wel het een en ander meegemaakt. Trouwens U weet, ik schreef er „memoires" over Wat we uit de oorlogsjaren hebben kunnen leren? Meer dan ooit, dat marine en koopvaardij bij elkaar ho ren. Samen vormen ze onze zee macht. De koopvaardij is het trans port, de marine de beveiliging van dat transport. Ik zou graag zien, dat het Nederlandse volk zich nog meer bewust werd, dat we nog altijd een zeevarende natie zijn, die beschermd moet worden niet alleen door ande ren, maar ook door onszelf. De oor zaak van de geringe belangstelling van de jongeren? Ik geloof, dat men te materialistisch is ingesteld. Men vergelijkt de betaling en de accom modatie aan boord met die van wal- banen. Maar dat gaat niet. Men moet roeping hebben voor het zeemansbe- drijf."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 7