De ontwikkeling van Terneuzen vraagt velerlei voorzieningen Zeeuwse Almanak ram van itvin tot GEMENGDE BEDRIJVEN IN ONTSLOTEN TH00LS GEBIED UITBREIDING BETONBEDRIJF IN GOES VERGT VOORZIENINGEN Unieke Neveda Modeshow van Breimodellen MECCANO Agenda 2 f h O V A O' i .1 l ii ij h u. J B. EN W. OVER BEGROTING 1957 Begrotingsbeeld weinig hoopvol, maar voortgang niet te stuiten In de Inleiding van de begroting voor '57 voor de gemeente Terneuzen die op donderdag 8 november a.s. door de raad zal worden behandeld, wijst het college van burgemeester en wethouders er op, dat, ondanks de stringente beoordeling van alle daarvoor in aanmerking komende posten, het niet is gelukt het financiële plan voor het aanstaande jaar kloppend te krijgen. De gewone dienst sluit, zonder daarbij nog rekening te houden met de nieuwe kapitaalsinvesteringen, met een nadelig saldo af. Evenals in 1956 moest de raad ook thans weer voor 1057 besluiten aan de minister van binnenlandse zaken een verhoogde subjectieve bijdrage te verzoeken. B. en W. bepleiten op zakelijke gronden bij de hogere colleges de nodige middelen te willen toe staan. Het college merkt daarbij op, dat bij deze begroting de gedachten om- willekeurig teruggaan naar de ge- echiedenis der gemeente. Aan de le vendige havenactiviteit kwam bij het uitbreken van de eerste wereldoorlog een abrupt einde. Het vredesjaar 1918 bracht voor de gemeente geen herstel van de oude gunstige voorwaarden, daar de speciale spoorwegtarieven voor de haven werden ingetrokken. Sedertdien heeft Terneuzen steeds moeten worstelen om haar begroting en dan nog een zeer sobere, sluitend te krijgen. Met alle ernst is getracht de be groting. afgezien van de nieuwe uit te voeren kapitaalswerken, in balans te brengen. De ontvangsten zijn ex tra scherp geraamd en alle uitgaven zijn opnieuw getoetst. In de posten van openbare werken zijn nagenoeg geen uitbreidingen opgenomen. De verhoogde ramingen spruiten alleen voort uit de gestegen lonen en uit ma- teriaalprijzen en uit de vergroting van het verzorgingsgebied, tengevol ge van het totstandkomen van geheel nieuwe woonwijken. Het college acht te het ook niet verantwoord, de pos ten zodanig te besnoeien, dat de voor zieningen ontcereikend zouden wor den. Het stelt de vraag of men thans zelfs niet met lasten zit, die men uit verkeerd begrepen zuinigheid ver zuimd heeft vroeger te aanvaarden. De toekomst heeft genoeg te dragen aan haar eigen lasten, hét verschui ven van uitgaven van nu naar die on zekere toekomst heeft derhalve geen enkele zin. Ontwikkeling. Het beeld van de begroting moge weinig hoopvol zjjn, aldus B. en W. de ontwikkeling van de gemeente in voortgaande lijn is niet meer te stui ten. Toen de uitbreiding van de ge meente zioh na 1945 snel ging vol trekken, kwam de raad voor de dub bele taak te staan tot het inhalen van een enorme achterstand en 't beslui ten tot uitbreiding van voorzieningen op velerlei gebied. Daarbij kwamen nog de onzekerheid van de toekomst van het kanaal Terneuzen-Gent en van de uitvoering van waterstaats werken voor de oeververdediging, waardoor bepaalde kapitaalswerken niet op het daarvoor meest gunstige tijdstip tot uitvoering konden komen. Op 28 oktober 1953 besloot de raad tot deelname in de n.v. Haven Terneu zen, en op 13 september 1956 kon in principe worden besloten tot overna me van de rijkshavens. Deze data ge tuigen van een langdurige strijd om de naven. Wanneer nu de voorstellen van het rijk voor de overname van werkelijk heidszin zullen getuigen en de pro vincie mede haar steun wil verlenen heeft het college grond voor de ver wachting, dat een gezonde ontwikke ling voor de deur staat. Het herstel van de speciale spoorwegtarieven zal evenwel steeds de landsregering moe ten worden voorgehouden als een recht voor de haven. Voor het uitbreidingsplan is de toe komstige loop van het kanaal geen sta-in-de-weg meer. De vaststelling van een plan in onderdelen, ook voor Sluiskil, kan in de loop van 1957 wor den tegemoet gezien. Bouwactiviteit. Met vreugde constateert het colle ge de sterk verhoogde bouwactiviteit als gevolg van de wijziging van de regeling tot verdeling van het bouw volume. De overzichten van de wo ningnood werden ten volle bevestigd dooi- de uitkomsten van de woningtel ling. Naast de particuliere bouw zal de bouw van woningwetwoningen in de kom nu ook spoedig op gang ko men. Dezer dagen hebben de architec ten een maquette getoond van een bouwplan omvattende circa 500 wo ningen, te realiseren in de Zeven Tri- niteits- en Zuidlandpolders, met wel ke bouw uiteraard meerdere jaren gemoeid zijn, maar waarbij een wnk ontstaat waar één stedebouwkunai- ge gedachte heerst. (Vervolg op pag. 5) Advertentie j ^j8 beroemde geneesmiddelen in 9 tablet doen wonderen „JEUGD-SOCIËTEIT". In Axel Is een „jeugd-sociëteit" opgericht. Dit gebeurde na overleg met wika R. Wasterval van de clas sis IJzendyke der Nederlands Her vormde Kerk. Iedere zaterdagavond zal in het vervolg in de jeugdherberg „Bleye Haghe" een instuifavond worden gehouden. Tegen een kleine vergoeding zijn deze avonden voor de jeugd van alle gezindten toegan kelijk, mits deze jongens en meisjes de leeftijd van 16 jaar hebben be reikt. De leiding berust bij de jeugd commissie van de Nederlands Her vormde Kerk in Axel. De eerste in stuifavond wordt aanstaande zater dag gehouden. NIEUWE TROMMEN. In Oostkapelle werd een verloting gehouden. De opbrengst hiervan kwam ten goede aan de muziekver eniging „Crescendo" en het resultaat was, dat de Oostkappelse muzikanten twee dieptrommen en een overslag- trom konden aanschaffen. Het ligt in de bedoeling het aantal trommen tot zes uit te breiden. Zaterdagmiddag trok „Crescendo" met de nieuwe aanwinst door het dorp en burgemeester F. G. Spren- ger reikte des avonds in het vereni gingsgebouw loting uit. KNIPSEL Een in het Limburgse Eysden woon achtige Zeeuw zond ons een knipsel uit een in Limburg verschijnende krant, waarin een sportverslag en in dat verslag dan werd Vlissingen aan geduid als de Zeeuwse hoofdstad. ^Blijkbaar weten jullie collega's in Limburg nog nietdat Middelburg de Zeeuwse hoofdstad is. Als ze soms eens in Vlissingen komen en ze willen het standbeeld van De Ruyter zien stuur ze dan maar naar het Molen, wateraldus deze Limburgse Zeeuw. Dat zouden we kunnen doen, maar ach, beste Zeeuwse Limburger, waar om zouden we? Dat ontdekken die collega's dan heus vanzelf wel en om eerlijk te blijven wtf welen ook «iet oJIes over Limburg de prijzen van de ver- NATUURWACHT. In Zeeuwsch-Vlaanderen legt de jeugdnatuurwacht over het algemeen een verheugende activiteit aan de dag. De leden van de jeugdnatuur- wacht ln Terneuzen maakten dezer dagen onder deskundige leiding een excursie in eigen gemeente. Een der groepjes toog onder leiding van de heer E. Wage op onderzoek uit, naar wat er thans in de vogelwereld valt waar te nemen. Hierbij werden het wandelpark en de Schelde-oever be zocht. Een andere groep begaf zich naar de kwekerij van de gemeente, waar de gemeentetuinman, de heer J. Hamelink, voor een toelichting zorgde. PRIJZEN OVER. De bazaar, die vorige week in Le- wedorp ten bate van de voetbalver eniging „Lewedorpse Boys" en de muziekvereniging „O.N.D.A." werd gehouden, is geen onverdeeld succes geworden. Burgemeester D. M. Ver met van 's-Heer Arendskerke ver richtte de opening. Het bijzonder slechte weer heeft ongetwijfeld het bezoek aan de bazaar beïnvloed en vele mooie prijzen konden niet aan de man gebracht worden. Het ba zaarcomité zal zich nader beraden over de bestemming van deze voor werpen. FEEST. In Sint.-Anflaland vierde maandag het echtpaar J. de Bruine-Goedege- buure zijn zilveren bruiloft. Het was voor dit echtpaar dubbel feest, want de zoon, de heer G. de Bruine, slaag de voor het examen waterbouwkun dig opzichter. Leraar Zierikzees lyceum promoveerde in Amsterdam Aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam promoveerde dinsdag middag de heer J. R. A. Loman, leraar Nederlands aan het Prof. Zeemanly ceum in Zierikzee, in de letteren en Wijsbegeerte. Zijn promotor was prof. dr. A. Scharpé, hoogleraar in het Sanskriet en Indo-Europese taalverge lyking. De heer Loman promoveerde op een in het Sanskriet gesteld proef schrift. Gezonken tjalk „Leendert" wordt gelicht Het vrijdagmiddag in de Witte Tonr nenvallei (een deel van de Ooster- schelde) gezonken tjalkscheepje „Leendert" van schipper L. van Steenbergen uit Middelharnis zal dinsdagmiddag bij gunstig weer door het bergingsbedrijf Van den Akker uit Rotterdam worden gelicht. Het scheepje ligt in 7 meter diep wa ter en het zonk toen het boeganker tengevolge van het ruwe weer ging slingeren en met de punten lekkage veroprzaakte in de boeg. Schipper Van Steenbergen was alleen aan boord. Hij werd opgepikt door een Franse sleepboot die juist passeerde. Het scheepje was geladen met aard appelen. Geestelijk verzorger aan boord van „De Hoop". Ds. H. K, Poelman, geref. predikant te Arnemuiden, zal een reis van twee weken maken met het hospitaalkerk schip „De Hoop", als geestelijk ver zorger onder de haringvissers. (Slot van oag 1» nieuwe verbinding aansluiting op een rondweg, die de voertuigen langs het reeds geprojecteerde industriëterrein van •Poortvliet naar de weg Tholcn- Stavenisse leidt. Dit biedt vanzelfsprekend ook voor delen voor industrieën, die zich even tueel in dit Thoolse plaatsje zullen vestigen. Economische betekenis In de toekomst zal het nieuwe we-, gennet vooral voor Sint Annaland' van grote economische betekenis blijken Vele landbouwprodukten (granen en zaden) vinden hun weg namelijk naar dit dorp, omdat daar de coöperatieve aan- en verkoopver eniging Eiland Tholen is gevestigd. Bovendien betrekken talrijke boeren via deze coöperatie hun kunstmest. Niet minder dan. 3300 ton kunst mest wordt per jaar via Sint An naland naar de bedrijven vervoerd, terwijl er zo'n 3000 ton granen en peulvruchten naar dit Thoolse ha venplaatsje getransporteerd wor den. En als men dan weet, dat ge middeld per vrachtwagen vier ton vervoerd wordt, dan laten we het aan de lezer over om uit te reke nen hoeveel „karrevrachten" al leen al met déze produkten van en naar Sint Annaland rijden. Voeg daar verder nog bij, dat èr een bloeiende veiling sinds jaar en dag' haar tenten in Sint Annaland heeft opgeslagen en dat dit de grootste uienveilmg van het eiland Tholen is,, dan is het duidelijk, dat dit plaatsje bijzonder content is met de nieuwe verbinding-en. Overigens verwacht men. dat er nog meer produkten (werktuigen voor de landbouw, bouwmaterialen enz.) via Sint Annaland aangevoerd zullen worden, als de nieuwe haven, die reeds voor aanbesteding gereed wordt gemaakt, klaar zal zijn. Met dit al is het geen wonder, dat er zo wel bij de veiling Sint Annaland als bij de coöperatieve aan- en verkoop vereniging plannen voor uitbreiding bestaan. Scholen. Belangrijk zullen de nieuwe verbin dingen ook zijn voor de sociale en culturele ontsluiting van het eiland Tholen. Zo zal het bijvoorbeeld voor scholieren vgn heel het eiland veel gemakkelijker zijn om de technische school in Sint Maartensdijk te bezoe ken, terwijl ook de landbouwschool in Scherpenisse gemakkelijker te berei ken zal zijn. „En pas nu", aldus burgemeester W. J. van Doorn van Poortvliet, „kan het cultureel centrum in Scherpenis se, werkelijk een streekcentrum wor den, want b\j verschillende streekge- beurtenissen zoals Z.L.M.-bijeenltom- sten en avonden van de Bond van Plattelandsvrouwen zal het de bezoe kers minder lastig zijn om uit alle delen van het eiland naar Scherpenis se te komen". Ook verwacht deze burgemeester, dat het muziekleven door deze ver bindingen gestimuleerd zal worden. „Er bestaan bijvoorbeeld al plannen om een solistenconcours te organise ren", vertelde de héér Van Doorn. Ongetwijfeld zal door deze verbin dingen ook de sportuitwisseling tus sen de verschillende plaatsen inten siever worden, Tenslotte: het is ook waarschijn lijk, dat de busdiensten op het eiland Tholen door de nieuwe wegen zullen Veranderen. Nu moet Sint-Annaland het doen met een oud haventje, steeds verder dichtslibt en dat dus voor schepen steeds moeilijker te be reiken is. Naast dit haventje zal n.l. een nieuwe haven worden aangelegd. Ondertussen heeft deze Thoolse plaats ook landinwaarts een betere verbinding gekregen, wordt donder dagmiddag wordt officieel de nieu we v:eg PoortvlietSint-Annaland voor het verkeer opengesteld, foto geeft een indruk van het oude haventje van Sint-Annaland. Links ziet men een schip, dat reeds af geladen is met suikerbieten. Dui delijk is op de achtergrond te zien hoe eng de ingang van dit haventje is geworden. (Foto P.ZXJ.) VOORSTEL AAN DE RAAD Padvindersterrein nu naar „Valckeslot" Na ampele overweging hebben B. en W. van Goes aan de raad een voorstel doen toekomen, om een kre diet van maximaal f 10.500 beschik baar te stellen, voor de verplaatsing van het padvindersterrein naar het Valckeslot, Het huidige terrein komt dan beschikbaar voor de betonindus- trie Jac. Haringman. Het college ontveinst zich niet, dat dit een zeer belangrijke Uitgave is, zo wordt in de toelichting opgemerkt, maar heeft gemeend hiervoor niet te moeten terugdeinzen, nu in belang rijke mate aan de belangen van de in dustrie kan worden tegemoetgeko men. Tevens hebben B. en W. zich hierbij laten leiden door de gedach te, dat verpachting van het betref fende terrein aan de heer Haringman, acht jaar een meerdere bate van ruim f 1300 per jaar betekent. De heer Haringman heeft namelijk voor zijn betonbedrijf dringend be hoefte aan een grotere oppervlakte bedrijfsruimte aan de haven. Wan neer hij niet zeer spoedig kan over gaan tot uitbreiding van zijn gebou wen, zal hij bepaalde opdrachten niet kunnen uitvoeren. De capaciteit van het industrieterrein ter plaatse is praktisch uitgeput. Slechts wanneer de heer Haringman het terrein, dat momenteel in gebruik is bij de stich ting „De Zuidbevelandse padvin ders", eveneens ter beschikking kan worden gesteld, kan een oplossing worden verkregen. Dit kan echter al leen bij volkomen vrijwillige mede werking van de genoemde stichting, daar deze de betreffende grond ter grootte van 5552 m2, tot maart 1959 in erfpacht heeft. Op grond van het bestaande contract kan de stichting - behoudens zeer bijzondere omstan digheden verlenging van het con tract verlangen tot maart 1964. Uit eindelijk komt het er dus op neer, dat eerst in 1964 medewerking zou kunnen worden verleend aan de ver- l. ..gens v?n de heer Haringman. De stichting is echter onder bepaalde voorwaarden bereid, vrijwillig af stand te doen van haar rechten. Zij wenst de beschikking te krij gen over een onlangs door de ge meente aangekocht terrein in het Valckeslot, ter grootte van ongeveer 70 are tegen dezelfde canon als thans betaald wordt, t.w. f 78 per jaar. Dit terrein dient gebruiksklaar ter be schikking te komen, terwijl de be staande geiio on van het oude ter rein naar het nieuwe behoren te wor- i" overgebracht. Daarnaast zouden nog enkele andere voorzieningen ge troffen m- eten worden. Voor dc in -al uit te voer"» werken stellen B. en W. voor, een bedrag van f 10.500 beschikbaar te stellen. (Advertentie) KUNST Geslaagde Mozart- „Tot Oefening en Uitspanning"^ o.l.v. Jaap Hillen, Concert en Gehoorzaal, Middelburg. MOZART herdenken is Mozart ont moeten. En wanneer men hem her denkt met een uitvoering van zijn Requiem, dan betekent dat een ont moeting met een mens, die wist dat de tijd van heengaan was aangebro ken. De dood had aangeklopt en gun de géén respijt, het werk moest on afgemaakt blijven liggen. Een derge lijke herdenking kan. voor uitvoeren den en toehoorders een aangrijpende bezigheid zijn, zoals bijvoorbeeld een bezoek aan een ernstig-zieke dat zijn kan. Gisteravond werd dat in de Mid delburgse Concertzaal, waar „Tot Oefening en Uitspanning" zijn Mo zart-concert met het Requiem begon, bewust of onbewust, door de luiste raars aangevoeld: applaus bleef ha deze dodenmis uit, de eerste ogen blikken althans. Pas nadat dirigent en solisten zich naar de solistenka- mèr begaven, hernam het leven zijn rechten, verdween de schim van Mo zart, op wiens schouder de dood reeds de hand had gelegd, en kregen de uitvoerenden de lof, die hun toe kwam. Eigenlijk is met het bovenstaande de aard van deze uitvoering voldoende aangegeven. Immers, er blijkt uit, dat het publiek zeer talrijk dit maal, de dagen van vroegere glorie herleefden! Mozart inderdaad heeft ontmoet en hem aldus op de juiste wijze heeft herdacht: de com ponist was op dat ogenblik realiteit. Maar Jaap Hillen en zijn medewer kers hebben er recht op, dat hier na dere mededelingen worden gedaan over hun aandeel in het welslagen van deze herdenking. Welnu, dat aandeel was niet ge ring. De Koninklijke Zangvereniging „Tot Oefening en Uitspanning" weer de zich onder haar bekwame diri gent voortreffelijk. Er viel een voor beeldige koordiscipline op te merken en voortdurend werd de indruk ge wekt, dat men het werk door-en-door kende. Bovendien had men de be schikking over bekwame vocale so listen: de sopraan Heieen Verkley, de alt Annie Hermes en de bas Da vid Hollestelle, voortreffelijke musi ci, met wie zich echter de tenor Paul Hameleers nog niet helemaal kon me ten. Voorts bespeelde de heer Th. C. Ferwerda het orgel en de „Instru mentale", versterkt door leden van het Rotterdams Philharmonisch Or kest, verzorgde de begeleiding. Dit alles nu voegde Jaap Hillen, geboren koordirigent, op een gedegen en rus tige manier samen tot één groot ge heel, waarmee Mozart op de rechte wijze werd gediend. Echter, uit deze enthousiaste be woordingen leide men niet af, dat nu deze uitvoering van het Requiem gereed was om op de langspeelplaat te worden opgenomen. Want er ble ven nog wensen. Zo maakte de to taalklank van koor en orkest soms een te compacte indruk, niet door zichtig genoeg, eerder Wagneriaans om het nu maar eens sterk te over drijven dan Mozartiaans. J)iis- schien kwam het omdat het koper wat sterk was, misschien ook wajen de klankverhoudingen in de zaal'.'ge wijzigd doordat er zoveel bezoekers waren, wellicht was soms het koor te sterk in verhouding tot de strijkers van het orkest; het is moeilijk om de oorzaak aan te geven, vooral omdat het hier om meer dan één factor gaat. Een tweede bezwaar heeft betrek king op de mannenstemmen, een oude kwestie overigens. Er zijn bij dit koor te weinig heren, terwijl bo vendien géén uitgesproken tenoren en bastimbre wordt gehoord. En waar het Requiem vele fugatische in zetten kent, werd men als luiste raar iedere keer weer opnieuw bij dit euvel bepaald. Een euvel, dat alleen maar kan verdwijnen, wanneer het aantal herenleden van „Tot Oefening en Uitspanning" met sprongen om hoog gaat... Een laatste bezwaar, tenslotte betreft het strijkerselement van het orkest. Met name de eerste en tweede violen konden niet altijd het volmaakte samenspel opbrengen, dat Mozart nu eenmaal eist. Ziedaar dus enige bemerkingen, die evenwel niets afdoen aan onze grote waar dering voor het geheel Na de pauze werd de „Krönungs- messe" uitgevoerd en daarin ontmoet te men een geheel andere Mozart dan in het Requiem, namelijk de onbe kommerde muzikant, die zich in dit werk als symphonicus en als opera componist laat kennen. Beide elemen ten van zijn muziek zijn hier met het religieuze verenigd en het resul taat is waarlijk eminent. Jaap Hillen en de zijnen gaven zich in dit fees telijk werk met grote geestdrift door de dirigent niettemin steeds binnen redelijke perken gehouden en de toehoorders luisterden met het zelfde enthousiasme. Ovationeel ap plaus voor alle medewerkenden vormde tenslotte de finale van dit boeiende en geslaagde Mozart-con- cert. Een concert, waarvoor men „Tot Oefening en Uitspanning" en zijn dirigent oprecht dankbaar mag (Advertentie) Middelburg Electro: „De Jungle der misdaad" (18 Jaar), 19 en 21.15 uur; Van Ben them en Jutting: tentoonstelling werken Andries Minderhout en Dlck Loei 9—18 uur. Vlissingen Alhamhra: „Ik ben er kapot van" (a.l.), 19 en 21 uur; Luxor: „The naked street" (18 J.), 20 uur. Goes Grand: „De wraak van het mon ster", (14 J.), 20 uur. Prins van Oranje: Jubileumbijeen komst Ned. Bond van Plattelands vrouwen, afd. Zeeland, 10.30 uur. Ko renbeurs: modeshow Poley, 15 uur en 19.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2