PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Egypte en Rusland stellen voor: commissie voor het Suezprobleem de bilt Vonnissen in Poznan lichter dan verwacht Vlissings predikant is kerkelijk en maatschappelijk pionier B0UWSTELLING INGESTORT TE ROTTERDAM: ZEVEN GEWONDEN VERWACHT... 199e jaargang - no. 239 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 52 cent per week; 6.50 p. kw.; £r. p.p. 6.75 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 9 oktober 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1,„Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureau's: Vllsslngen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nieuwstraat 43, telef. 20; Terneuzen, Brouwerijstr. 2; Zierlkzee, N. Bogerdstr. 24. telef. 26. FAWZl EN SJEPILOW SPRAKEN IN VEILIGHEIDSRAAD. Waarnemers verwachten Russisch veto tegen Frans-Britse resolutie De Egyptische minister van buitenlandse zaken Mahmoed Fawzi heeft gisteren in de Veiligheidsraad, die het debat over de Suezkwestie voort zette, de BritsFranse resolutie verworpen, waarin onderhandelingen worden gevraagd op basis van het voorstel der achttien landen om het Suezkanaal onder internationaal beheer te plaatsen. Fawzi stelde voor, een commissie van „redelijke omvang" in te stellen voor onderhandelin gen over een vreedzame oplossing van het geschil en, wat hij nog belang rijker achtte, voor die commissie de nodige richtlijnen vast te stellen. De Russische minister van buiten' landse zaken Sjepilow heeft het Egyptische voorstel gesteund voorgesteld dat aan deze commissie acht naties zouden deelnemen (Egypte, Engeland, India, Frankrijk, Rusland, de Verenigde Staten, Zwe den en Joego-Slavië, Iran of Indo nesië en dat men een nieuw ont- werp-verdrag zou voorbereiden waarbij de vrije doorvaart door het kanaal wordt gewaarborgd. Na de Egyptische en de Russische re de waren er aanwijzingen, aldus het Britse persbureau Reuter, dat Groot- Brlttannië concrete plannen voor een orgaan, zoals voorgesteld in de rede- Loonronde Op maandag 19 maart 1956 werd door de Nederlandse regering een communiqué uitgegeven over de lonen. Er zou voor 1956 een gedifferentieerde loonpolitiek komen. Drie procent loonsverhoging kon in alle bedrijfstakken worden toege staan met doorberekening in de prij zen. Nog eens drie procent kon daar bovenop gegeven worden, maar de tweede drie procent mocht niet wor den doorberekend in de prijzen. On geveer op 1 september van dit jaar zou in de bedrijfstakken de slag om deze loonsverhoging geleverd zijn en dan zou men kunnen nagaan of er inderdaad „gedifferentieerd" zou worden. Welnu, het resultaat van de zes- procentsonderhandelingen is bekend en daaruit blijkt, dat er van differentiatie eigenlijk geen sprake is. Bijna 80 procent van de Nederlandse werknemers heeft een loonsverhoging van 6 procent ont vangen. Men doet er dus beter aan niet te spreken van differentiatie, maar van een gewone loonronde, waarop en kele uitzonderingen zijn gemaakt. De ergste wanboffers zijn degenen, die totaal geen loonsverhoging kre gen, dus ook niet de drie procent, die doorberekend mocht worden in de prijzen. Het percentage van deze wanboffers is uiterst gering. Wel is er een groter percentage, namelijk bijna 20 procent van werk nemers, die zo ongelukkig waren slechts 3 procent of in elk geval min der dan 6 procent te ontvangen: Daartoe behoren onder meer de land arbeiders. de typografen en de werk nemers in de goederenvervoersbedrij ven. Er is een klein kansje, dat de land arbeiders toch nog aan hun trek zul len komen, want er is uit landbouw- kringen een ernstig beroep op de re gering gedaan om via prijsstijging of subsidie de resultaten van de boe renbedrijven te verbeteren en daar door loonsverhoging mogelijk te ma ken. Krijgen de landarbeiders inderdaad hoger loon. dan kan eerst met recht gesproken worden van een algemene loonronde over 1956. Dege nen, die er dan nog buiten vallen, zijn slechts pechvogels en de vraag dient overwogen te worden in hoeverre de regering iets voor deze pechvogels moet doen. Het totaal aantal werknemers ln nijverheid, handel, verkeer, landbouw en visserij bedraagt bijna 2.5 miljoen. Verstoken van de extra drie pro cent blijven thans circa 500.000 werk nemers. Het moet mogelijk zijn zo danige maatregelen van overheids wege te treffen, dat ook zij in de grotere welvaart delen. Zelfs al zouden die maatregelen „doorberekening in de prijzen" bete kenen. Dit klinkt erger dan het in werkelijkheid is. Wij zijn er namelijk niet helemaal zeker van, dat in de be drijfstakken waar tesamen 80 procent van de werknemers wel de extra drie procent hebben ontvangen, nimmer iets doorberekend zal worden in de prijzen. Het zou best mogelijk zijn, dat zo hier en daar de priiscalculators toch wel iets weten van die drie pro cent!!! En dan zou het dus bij de doorbere kening alleen maar gaan om de keu ze uit drie systemen: „niet doorbere kenen, stilzwijgend doorberekenen of openlijk doorberekenen." Wel, waarom zouden in dat geval de pechvogels niet het voordeel kun nen krijgen van de „openlijke door berekening" voeringen, wel zou willen aanhoren. Engeland staat echter nog altijd op het standpunt, dat alleen het vinden van een betere oplossing dan de naasting door president Nasser en herstel van het internationale beheer over het kanaal de enige onderwer pen van onderhandelingen kunnen zijn. De Egyptische minister Fawzi heeft onder meer betoogd, dat Enge land en Frankrijk hadden getracht, de Veiligheidsraad de mening op te dringen, dat Egypte niet tot onder handelingen bereid is. „Wat wij wei geren zijn geen onderhandelingen, maar een dictaat", aldus minister Fawzi. Er moet volgens hem over eenstemming worden bereikt over de samenwerking tussen de Egyptische kanaalmaatschappij en de gebruikers van het kanaal met inachtneming van de soevereiniteit en de rechten van Egypte zowel als de belangen van de gebruikers. Er moet een stel sel van tolheffing komen, dat de ge bruikers een billijke behandeling waarborgt. Verder, aldus de Egypti sche minister van buitenlandse za ken, moeten wij het eens worden over een redelijk percentage van de inkomsten, dat speciaal ter verbete ring van het kanaal zal worden ge bruikt. De Sowjet-Russische minister van buitenlandse zaken Sjepilow noemde de Frans-Britse klachte te gen Egypte ongegrond. H(j meende dat de resolutie van deze twee landen een heel ander doel had dan een positieve oplossing van het geschil. Deze resolutie, die niets opbouwends bevatte, kon niet door de raad worden aan vaard. Afgevaardigden en waar nemers leggen deze laatste zin uit als te betekenen, dat de Sowjet- Unie haar veto tegen de Frans- Britse resolutie zal uitspreken. Het uit zes landen gevormde bestuur van het Kanaalgebruikersgenoot- schap zal heden te Londen zijn eerste zitting houden. Onder meer wil men een administrateur aanwijzen. Menon. De Indiase minister zonder porte feuille Krisjna Menon is om negen uur maandagavond uit Londen naar New-York vertrokken. Volgens welingelichte kringen in de Britse hoofdstad is de heer Menon voorne mens, een bemiddelingsplan aan par tijen in New-York voor te leggen waarbij een scheidsrechterlijk lichaam, onder auspiciën van de Ver enigde Naties, zou worden opgericht. Eden weer naar huis De Britse premier, sir Anthony Eden die het weekeinde, als gevolg van een zware verkoudheid, in een Londens ziekenhuis heeft moeten doorbrengen is maandag genezen weer naar zijn woning teruggekeerd. Er waren vele aanvallers.... De drie verdachten in het voor naamste proces van Poznan zijn veroordeeld tot vier en een half (J. Foltynowics en J. Sroka) resp. vier (K. Zurek) jaar gevangenis straf. De verrassend milde vonnissen werden in stilte aangehoord. Het betrof hier de doodslag op een kor poraal van de Poolse veiligheids politie tijdens de opstand, die in juni in Poznan plaats had. De openbare aanklager had vorige week verklaard, niet de doodstraf te willen eisen, doch „strenge straffen" te wensen voor de drie verdachten. Er was sedertdien aanmerkelijke spanning in Poznan, waar men open lijk sprak over de mogelijkheid, dat een streng vonnis tot nieuwe demon straties zou leiden. De rechter zei, dat de drie mannen behoorden tot elementen, die een ar beidersdemonstratie hadden uitgebuit voor hun eigen doelen, te weten het verwekken van ongeregeldheden en het aanvallen van mensen en gebou wen. Hij verklaarde voorts, dat de be klaagden (18 en 20 jaar oud), tijdens het proces alle gelegenheid hadden Ds. P. van der Schaaf, vroeger gere formeerd -predikant in Vlissingen is met zijn gehele gezin naar Australië geëmigreerd. De Reformed Church in Perth, een prachtige stad aan de Aus tralische westkust, had een beroep op hem uitgebracht. Daardoor is deze predikant echter een pionier gewor den, want zijn gemeenteleden wonen verspreid over een afstand van 2000 kilometer. gekregen vrijuit te spreken. Bij het vaststellen van het vonnis was alleen rekening gehouden met hetgeen tij dens het proces te berde was ge bracht, niet met getuigenissen bij de ondervragingen in het vooronderzoek. Er was bewezen, aldus de rech ter, dat de dood van de korporaal der veiligheidspolitie ook zou zijn ingetreden, indien de drie beklaag den niet aan de mishandeling had den meegedaan. Er waren vele aanvallers, van wie sommigen zware voorwerpen, zoals stenen gebruikten. De straf zou nog an ders zijn geweest, indien de be klaagden de enige aanvallers wa ren geweest. De veroordeelden kunnen nog in hoger beroep gaan bij het opper- gerechtshof. Maandag heeft de burgemees- ter van Amsterdam, mr. Am. J. d'Ailly, in het R.AJ.-gebouio H van de hoofdstad de jaarlijkse Firato-radio-tentoonstelling ge- p opend. Ter gelegenheid van de- M 2e expositie heeft de verbin- dingsaienst van de Koninklijke §f Landmacht op de Dam een mo- s biel radiotelefoon- en telex- station opgesteld, dat in ver- m binding staat met een dergelijk n station in het R.A.I.-gebouw. ee (Foto links.) Belangstellenden M kunnen door de ether een be richt naar de tentoonstelling zenden dat zij daar dan later kunnen afhalen. Toen de pers- fotografen hem dat verzochten maakte Amsterdams eerste i= burger gebruik van de „por- tofooneen draagbaar zend- en ontvang-apparaat, dat op de zeer korte golf werkt, om het publiek mede te delen, dat de persfotografen hem ter- n wille van het „plaatje" had- den verzocht de „portofoon" te gebruiken. Foto rechts). m lIllllillllllllllllllllllllllllilllllllllllM Spoorwegarbeider werd door trein gedood Gisterochtend om tien over negen is tussen Deventer en Almelo bij Bathmen de 24-jarige spoorwegarbei der G. T. uit Apeldoorn in aanraking gekomen met een voorbijrijdende trein. Hij stond met een boormachine in de hand gereed om de spoorlijn over te steken en wachtte op een na derende trein. Hij heeft daarbij klaar blijkelijk niet voldoende afstand ge nomen, waardoor de trein het hand vat van zijn boormachine raakte. Met een hevige klap werd hij tegen een naast de baan staande woning gesme ten en overleed ter plaatse. Mijnontploffing bij Zuidafrikaanse plaats Middelburg Bij een mijnontploffing bij de Zuid afrikaanse plaats Middelburg, die veroorzaakt zou zijn door methaan gas, zouden maandag elf mijnwerkers om het leven zijn gekomen. VAL VAN TIEN METER Drie mannen opgenomen in ziekenhuis Bij de bouw van een kweek school achter de Skit-Laurenskerk te Rotterdam zijn gisteren zeven arbeiders gewond doordat een stel ling, ongeveer tien meter boven de grond, brak. Er stonden zes metselaars, twee opperlieden, vier sjouwers en twee afwerkers op de stelling op het moment, dat een ongeveer 200 kg wegend blok steen naar boven ge takeld werd. Op de stelling moest het blok verder vervoerd worden zakte de stelling in eik- Vier arbeiders stortten van tien meter naar beneden en twee arbeiders die op de schrikstelling eronder ston den werden ook in de val meege sleept. De anderen die zich op de stelling bevonden, wisten zich vast te grijpen en op de muur te springen. Britten willen bemiddelen tussen Arabieren en joden Engeland heeft opnieuw aangebo den, re bemiddelen tussen de Arabi sche staten en Israël. Het Britse aanbod werd bekendge maakt door een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken. Het was een antwoord op een opwek king van de Iraakse premier Noeri el Said voor een permanente Arabisch joodse schikking. Ds. VAN DER SCHAAF IN AUSTRALIË Echtpaar reist 2000 kilometer in 12 dagen om 30 gezinnen te bezoeken Bijna 200 kilometer moet ds. P. van der Schaaf soms rijden om nog maar in een gedeelte van zijn gemeente te preken. Om contact te on derhouden met al zijn gemeenteleden, die nogal verspreid wonen, moet hij zelfs 2000 kilometer rijden en het pad gaat heus niet altijd over rozen. Maar ds. Van der Schaaf doet zijn werk met vreugde. „Wij wisten, dat we in Australië veel zouden moeten missen, maar de emigratie is voor ons geen ontnuchtering geworden". De predikant spreekt ln de meer voudsvorm, want ook de vrouw van de emigrantenpredikant moest van veel zaken afstand doen, die het pastorale leven in Nederland aantrekkelijk voor haar maken. „Laat ik eerlijk zijn: een dominee wordt in Australië allerminst ver wend". Zijn salaris steekt vaak ongunstig af bij dat van een goe de vakman, het kerkgebouw is niet naast de deur, zijn gemeente leden klampen hem aan voor werk en woningen en hij moet steun verlenen aan emigranten, die in heimweenarigheden zitten. Dit z(jn uiteraard slechts enkele as pecten van zijn werk. „Wij hebben niet om emigratie ge vraagd" zo vertelde ds. Van der Schaaf, die voor zijn vertrek naar Australië de gereformeerde kerk in Vlissingen diende. „Wii kwamen er toe door een beroep naar Perth. Juist omdat wij er ons van bewust wa- j ren, dat we in Australië moeilijkhe zen zouden aantreffen, die wij in Ne derland niet kenden, is het ons mee gevallen. We genieten van het heer lijke klimaat en van het prachtige land en doen ons werk met vreugde". Mevrouw Van der Schaaf-Van Ber ge draagt ook haar aandeel bij in het harde emigrantenwerk. De kinderen de 12-jarige Arjen, de 10-jarige Nyn- ke en de 8-jarige Petrus voelen zich op school al prima thuis. Herminette twee jaar oud, tiert uitstekend in 't Westaustralische klimaat. Op 4 februari 1951 werd ds. Van der Schaaf als tweede predikant bij de Gereformeerde Kerk in Vlis singen bevestigd en precies vijf jaar later preekte hij zijn afscheid wegens vertrek naar Perth. De lidmaten van de Reformed Church nagenoeg een voortzetting der ger. kerk, hadden een beroep op hem uitgebracht. Perth heeft de grootste ref. ge meente van Australië: 250 belijdende en 329 doopleden. „Dat zou in Ne derland een niet al te grote „een- mansgemeente" zijn, maar hier zijn er zeker twee predikanten voor nodig wegens de grote afstanden" consta teerde ds. Van der Schaaf. „Weet U, er woont niemand zo dicht bij de kerk, dat hij of zij er lo pend heen kan; er komt altijd trans port bij te pas. Heeft men geen eigen auto. dan moeten bus of trein uit komst brengen". Natuurlijk leveren deze afstanden ook voor het vereni gingsleven moeilijkheden op. Wegens de afstanden is de predikant gedwon gen op vier verschillende plaatsen catechisaties te houden. Op deze plaatsen verzamelen zich dan de kinderen, die door hun ouders per auto worden gebracht Op 20 km I (Vervolg op pag. 4) Een man sprong van de stelling en brak daarbij zijn voet. Slechts een van de gewonden was in staat, lo pend de wagen van de G.G.D, te be reiken. De anderen, van wie er een onder de stelling en twee in de kel der van de school terecht gekomen waren, moesten op brancards ver voerd worden. De 47-jarige metselaar A. B. en de 35-jarige timmerman J. B. kregen ie der een gebroken rechteronderbeen en inwendige kneuzingen. De 47-jari- ge kraandrijver H. L. liep een ge broken linkerbovenbeen, eveneens met inwendige kneuzingen op. Deze mannen moesten in het ziekenhuis Coolsingel worden opgenomen. De vier andere arbeiders werden slechts licht gewond. Nina nog in Russische ambassade te Londen? Een official van de Russische olym pische ploeg heeft in Melbourne ver klaard, dat de discuswerpster Nina Ponomorevva de Olympische Spelen zal missen, tenzjj de aanklacht van winkeldiefstal tegen haar wordt in getrokken. Peter Sobolew, voorzitter van de Russische federatie van sportcorres- pondenten en een attaché van de olympische ploeg vertelde aan de uers, dat Nma zich nog steeds in de tussische ambassade in Londen be vindt,. Hij zeide, dat zij daar blijft, tenzij de aanklacht wordt ingetrok ken zelfs als dit betekent, dat zij de spelen zou missen. Nma werd op 29 augustus gearres teerd, beschuldigd van diefstal van v(jf goedkope hoedjes in een winkel te Londen. Zij werd op borgtocht vrij gelaten en onder de hoede van de Rus sische ambassade gesteld, maar de volgende ochtend verscheen zij niet voor de rechter. Een arrestatiebevel werd toen uitgevaardigd, maar Nina bleef onvindbaar. |IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIN Zachte en vochtige 1 oceaanlucht li (Van onze weerkundige M medewerker) Bij Ierland ligt een centrum van een hogedrukgebied, het- welk ook in ons land een rusti- ge invloed op het weer ui toe- fent. Gistermiddag drong lang- zaam een zwak warmtefront ons land binnen, hetgeen met emge lichte regen en motregen gepaard ging. De temperatuur, die emge dagen vier tot zes graden beneden normaal bleef, is daarmee weer naar het ge- 1 middelde voor oktober geste- 1 H Er blijft vochtige oceaanlucht naar ons land stromen, waar- ee uit zo nu en dan wat lichte re- M gen naar beneden komt. Het ee koufront van een depressie bij ee IJsland kan woensdag ons land naderen en wanneer dit front H is gepasseerd, wordt de kans H op opklaringen weer groter. Ongunstig zijn daarom de vooruitzichten niet, in aanmer- king genomen, dat de laatste dagen belangrijk te koud wa- ren voor oktober. iliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiioiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinnöiiil MINDER KOUD Veel bewolking met plaatselijk wat regen of motregen. Minder koud. In het noorden van het land zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen, elders weinig wind. ZON EN MAAN 10 oktober. Zon op 6.58 onder 17.59 Maan op 13.36 onder 22.05

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1