KAPPIE NIEUWS UIT DE KERKEN „ARJOS" IN ZEELAND HIELD JAARVERGADERING IN GOES WALCHEREN ZEEUWSCH-VLAANDEREN en de PNEUMASAURUS MAANDAG 8 OKTOBER 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE O OU RANT 1 GEEN PESSIMISME Nieuwe plannen voor de propaganda Het was geen pessimistisch geluid, dat de ARJOS van Zeeland zaterdag middag in haar jaarvergadering, welke werd gehouden in de bijgebou wen van de gereformeerde kerk te Goes, liet horen. Al werd er over de verkiezingsuitslag teleurstellend ge sproken, nieuwe plannen waren ge reed om besproken te worden, en vol ijver gaat men het nieuwe seizoen beginnen. In deze vergadering was de „Nabeschouwing op ae verkiezingen 1956", die geleverd werd door de heer D. Geuze, wethouder van Oostburg, een belangrijk punt. De heer Geuze begon met op te merken, dat men eerst de oorzaken van het verlies voor de A.R.-partij moet opsporen, voordat er aan het werk gegaan kan worden om de ach terstand in te lopen. Van de verschil lende oorzaken noemde spreker als belangrijkste factor „de geestelijke armoede bij materiële welvaart. Ve len vergeten, dat politiek ook 'n stuk godsdienst is. Bij velen in de prot.- christelijke kring is er geen belang stelling meer voor geestelijke vragen. Diep betreurde spreker de geschei denheid van dè protestanten op poli tiek gebied, met name dan de schei ding tussen Ak. en C.H.U. Er is ten deze wel eens gesproken over een fu sie, maar men is nóóit verder kunnen komen dan een wens voor nauwere samenwerking. Als verdere oorzaken noemde spre ker de misleidende propaganda van de P.v.d.A., het gebrek aan voorlich- tingsmiddelen, zoals de radio en het doorwerken van het Herderlijk schrijven van de synode der Her vormde Kerk, dat volgens hem de bestaansgrond onder de voeten van de C.H.U. wegslaat. Er zal hard en Utrechts Dokterscabaret bracht uitstekend program. Sprankelende humor heeft het Utrechts Dokterscabaret zijn publiek zaterdagavond in het Schuttershof te Middelburg voorgezet. Met een afwisselend en fris pro gramma hielden deze amateurs een flink bezette zaal bijna drie uur van begin tot eind gevangen in de ban van ongekunsteld optreden. Zij schiepen een sfeer van gemoede lijke gezelligheid, zoals men niet dikwijls bij een soortgelijk gezel schap aantreft. Men kon ook eigen lijk moeilijk meer van amateurwerk spreken. Zowel de vier Utrechtse doktoren als de aan het programma meewerkende dames bereikten deze avond een peil, dat niet ver van be- roepswerk af lag. Het programma van dit Utrechts Dokterscabaret wordt gedragen door dokter P. H. Mïgnoii, die alle eigen schappen voor een goede conferen cier in zich verenigt. Hij is een uit muntend en vlot causeur, wiens kos telijke humor een gulle lach opwekt. Tweemaal stond hij een half uur op zijn eentje voor het voetlicht; niet één minuut verveelde hij. Onmiddellijk na dokter Mignon moet Tinny Lodewijks genoemd wor den, die zich een cabaretière van for maat toonde en reeds bij haar eerste optreden alle harten veroverde. Haar kunnen toonde zij vooral in „Drop en water". Dokter H. Nieuwenhuyzen, met dokter Mignon een der oprichters van het cabaret beschikt over een uitstekende voordracht, hetgeen dui delijk bleek in „Het geheim der Etrusken". Een pikant stukje vak werk leverde de tweede vrouwelijke medewerkster, Bep van Maarseveen, in „Het meisje van de overkant", waarna zij als enige voor het ern stige deel zorgde in „Victoria Regia". Verder werkten aan dit program ma mee de niet meer zo jonge dok ter C. van Wieringen, die met assis tentie van zijn echtgenote goochel toeren verrichtte. En hoewel Iet Kos ter en dokter K. Marang elk slechts tweemaal op de planken verschenen, maakten ook zij het geheel tot een uitstekend programma, waai-van de schetsjes en liedjes bovendien uit eigen „atelier" kwamen. Deze avond ging uit van de plaat selijke federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening. Mevrouw M. C. DonVerboon, de vice-presi- dente, sprak een welkomstwoord tot de aanwezigen, speciaal tot de pre sidente van de provinciale federatie, mevrouw S. C. de Casembroot-baro- nesse Van der Feltz. Het gezelschap werd vervolgens ingeleid door dokter W. W. Stevens, geneesheer-directeur van het Gast huis, die speciaal het doel van de tournee van het gezelschap aanstipte, namelijk het lenigen van de nood van oud-verpleegsters. Want de opbrengst van deze avond kwam geheel ten goede aan het ere-r fonds voor oud-verpleegsters. Niet één cent ging er af, want de nood zakelijke hotelkosten kwamen voor rekening van één der Middelburgse hotelhouders. Dokter Stevens dank te aan het. einde van de avond de Utrechtse doktoren voor hun optre den, terwijl mevrouw Don de dames bloemen overhandigde. Rest nog te vermelden, dat tijdens de pauze een verloting gehouden werd. „In Zuivelland" op de Middelburgse Markt. Het Nederlands Zuivelbureau houdt van donderdag 18 tot en met zaterdag 27 oktober op de Middel burgse markt een tentoonstelling, „Tn Zuivelland". De commissaris der koningin, jhr. mr. A. P. C. de Casembroot, opent deze tentoonstel ling. „In Zuivelland" is een rijdende ex positie, die vorig jaar haar eerste tournee door Nederland maakte. Dit jaar vermeldt het programma 'n be zoek aan acht steden, waarvan Mid delburg als voorlaatste stad aan de beurt is. „In Zuivelland" geeft een overzicht van wat Nederland op het gebied van melk en zuivel presteert. ijverig gewerkt moeten worden om de christelijke politiek in al haar noodzakelijkheid duidelijk voor te stellen aan iedere Nederlander, aldus de heer Geuze. In de discussie werd nog breedvoe rig gediscussieerd over de verhou ding tot de C.H.U. De voorzitter, de heer D. J. Rouw uit Goes, had er in zijn openingswoord op gewezen, dat het woord van God actueel is, ook in deze tijd. De mens in de wereld is er geplaatst door God, die de levens normen ook voor deze tijd heeft ge geven. JAARVERSLAGEN. De jaarverslagen van secretaresse en penningmeesteresse werden goed gekeurd. Mej. Jo de Buck mocht vooral een bijzonder woord van dank ontvangen voor het vele werk, dat sij in de verkiezingsactie gedaan heeft. Deze actie, die geslaagd kon worden genoemd, werd in Zeeland op verga- vers 10 besloten, Het werk voor het nieuwe sei zoen zal dan ook aangesloten moeten worden op deze actie, die onder het motto „Inkeer naar binnen en vechten naar buiten" gevoerd zal worden. Deze zal be staan uit oprichting van een aan tal nieuwe clubs, huisbezoek-actie, intensieve clubbezoeken en grote propaganda-vergaderingen. Bij de bestuursverkiezing werd in de plaats van mej. J. den Hamer uit Terneuzen gekozen mej. Ita Bol uit Yersieke, die het secretariaat weer zal nemen, terwijl mej. de Buck voortaan penningmeesteresse wordt. Voor de kieskring Vlissingen werd de heer B. Koole te Souburg herko zen. In de plaats van de heer D. van Gilst te Colijnsplaat zal nog een nieuw bestuurslid moeten worden aangewezen. Aan het eind van de vergadering werd met hartelijke be woordingen afscheid genomen van het bestuurslid mej. J. den Hamer, waarbij haar dank werd gebracht voor de nauwgezetheid en ijver, die zij vier jaar lang voor de ARJOS aan de dag heeft geiegd. Na dankzegging door de heer Geuze, werd de bijeen komst met het zingen van Psalm 66 Middelburg Verkiezing ambtsdragers. Om de zes jaren moeten de stem hebbende lidmaten van de Hervorm de Gemeente bij stemming beslissen over de vraag of de verkiezing van de ouderlingen en diakenen door hen zal gebeuren dan wel dat deze be voegdheid, geheel of gedeeltelijk, door de plaatselijke kerkeraad zal worden uitgeoefend. Deze stemming zal voor wat de Hervormde Gemeen te van Middelburg betreft in okto ber worden gehouden in de vijf wijkgemeenten afzonderlijk. Op 17 oktober a.s. zal wijkge- meente I (ds. Aalders) stemmen in het gebouw „Kinderzorg", op 9 ok tober wijkgemeente II (dr. Van der Linde) in de Bogardzaal, op 26 ok tober wijkgemeente IH (ds. Van Woerden) in de Bogardzaal, op 30 oktober wijkgemeente IV in de Bo gardzaal en op 18 oktober wijkge meente V (vacature ds. Sneller) in het gebouw Mercurius. Leidster gezinsverzorging. In verband met het vertrek uit Middelburg van mevrouw Kooistra, is tot leidster va,n de gezinsverzor ging van de hervormde gemeente benoemd mevrouw Van Rooijen, wo nende Eikenlaan 27. Bietencampagne begonnen. Volgens het programma is vrijdag de levering van de door de suikerfa brieken gecontracteerde suikerbie ten aan de Loskade te Middelburg begonnen. Ofschoon het deze eerste leveringsdag nog niet zo druk was, heerste aan de Loskade toch reeds de gebruikelijke beweeglijkheid van- •af- en aanrijdende wagens, het we- gen, het laden der schepen en 't aan-- en afvaren van de diverse schepen. Kortom, het was reeds het begin van de drukte, die men gewoon is bij de suikerbietencampagne te zien. Eén der leveranciers, die blijkbaar tot elke prijs de eerste wilde zijn, had zijn wagen met bieten reeds donderdagavond vóór de weegbrug gedeponeerd. N.V.V .-vrouwenbond De afdeling Middelburg van de N.V.V.-vrouvvenbond heeft het plan om voor de debiele meisjes in dé in richtingen ceintuurs, corsages en der gelijke te maken. Zij, die belangstel ling voor dit werk hebben, kunnen zich dinsdagsmiddags om de veertien dagen in „De Gouden Poorte" aan melden. Het is de bedoeling orn deze meisjes met Sint-Nicolaas een pretti ge verrassing te bezorgen. Voorstellen aan de raad B. en W. van Middelburg stellen de raad, die vandaag (maandag) om twee uur vergadert, voor om de ver ordening, die de voorwaarden en het tarief voor levering van water door het gemeentelijk waterleiding bedrijf regelt, te wijzigen. Reeds eerder had den B. en W. in een brief aan de raad aangestipt, dat in verband met de steeds toenemende waterbehoefte in de toekomst diverse maatregelen ge nomen zouden moeten worden om de leveringsmogeliikheid te vergroten. De wijzigingen hebben een meerdere jaaropbrengst tot gevolg van rond 25000. Uit deze meeropbrengst zal een bedrag van 20.000 gereserveerd worden voor de vorming van een fonds voor toekomstige uibbreidingen en vernieuwing-en. Wegens het ontslag van mej. J. A. van Lieve als onderwijzeres aan de openbare lagere school qp 't Zand stellen B. en W. voor om dn deze va cature te benoemen mej. W, Hardon te Middelburg. Vlissingen Nieuwe administrateur benoemd bij „Bethesda" Per 1 oktober j.l. is de heer W. de Jong benoemd tot nieuwe administra teur bij liet prot.-chr. ziekenhuis „Bethesda" in Vlissingen. De heer De Jong was voordien werkzaam bij de administratie van het stads- en aca demisch ziekenhuis te Utrecht. Stationcar kantelde Een zogenaamde „stationcar" van de Koninklijke Marine is zaterdagavond omstreeks half tien op de Prins Hen- drikweg in Vlissingen geslipt en daar door gekanteld. De wagen bleef op zijn zijkant dwars over de weg lig gen. Geen der inzittenden werd ge wond. Op het donkerste gedeelte van de ze slecht verlichte weg reed de auto tijdens een hevige regenbui in een kuil en raakte daardoor van het wegdek af. De chauffeur slaagde erin de wa gen weer op de weg te krijgen, maar het voertuig slipte door en belandde vervolgens aan de linkerkant in de modderige berm. Na ongeveer 25 me ter kwam de auto weer op de weg, maar kantelde toen om. Man kreeg zware balk op het hoofd Bij het in aanbouw zijnde onder station voor de elektrificatie tussen Souburg en Vlissingen kreeg de heer J. B. uit Dubbeldam van zeven meter hoogte een badding (een soort hane- balk) op het hoofd. Met een zware hersenschudding werd hij naar het ziekenhuis „Bethesda" te Vlissingen vervoerd. Indringer nam f 60.weg In de Nieuwstraat te Vlissingen heeft zich zaterdagavond een onbe kende toegang verschaft tot een wo ning, die gedurende ongeveer één uur verlaten was. In dat tijdsbestek ontvreemdde de indringer uit de la de van een niet afgesloten schrijfta fel een bedrag van 60. Diefstal van rijwielen Bij de politie in Vlissingen kwamen in de nacht van zaterdag op zondag aangiften binnen van diefstal van twee bromfietsen en drie rijwielen. De rijwielen en één bromfiets wer den intussen weer teruggevonden. Geen voorrang Zaterdagmiddag kwam in de Paul Krugerstraat te Vlissingen de scooter- berijder N. in botsing met een door een zekere K. bestuurde auto. De voertuigen werden aanzienlijk be schadigd, maar er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. De aan rijding ontstond, toen de scooter- berijder zonder voorrang te ver lenen de Scheldestraat wilde in rijden. Met fjets gevallen Vrijdagavond kwam mevrouw M. uit Souburg te vallen, toen zij met haar rijwiel op de Keersluisbrug in Vlis singen tussen de rails terechtkwam en slipte. Zij werd aan het hoofd ge wond, maar kon na te «sijn verbon den huiswaarts keren, Oostkapelle Raad komt bijeen Woensdagavond 10 oktober a.s. des avonds te half acht komt de ge meenteraad van Oostkapelle in ver gadering bijeen. Naast diverse inge komen stukken en mededelingen komt als voornaamste punt op de agenda voor: „Behandeling begro- ting 1957". Marktberichten. VEILING „WALCHEREN" W.A. MIDDELBURG. 5 oktober. Bintje. Aanvoer 4 ton. Bon ken 9.90—10.60, gr. 6.70—7.80; blauwe eigen heimers, gr., 9.40^9,80. Fruit: Manks Codlip H I 60-70 20; H II 13—15, K 8—12, James Grieve H I 65—75 38 75-85 35, K 23^3?, EllisonB Grange H I 65-75 37, H II 31, K 18^-34, Cox Orange Pippin Stand. 65-70 55, GOrfiS 50, H I 55- 65 28, 55-60 24, H II 17, K 13-^33, F 17— 24, Tr. de Croncels H I 75-85 34—38, 75- 80 37—38, 65-75 3Q--31, H II 19, K 23, F 20, Glorie van Holland H I 75-85 20, 65-75 23 —26, H H 16-—17, K 12—16, F 14, Laxton Superbe F 15, AJlington Pippin K 17, Br. Seedling K 16—25, Tr. de Vienne K 48, F 12—14, Bonne Louise d'Avranches H I 60 -70 51, boven 60 38—46, 55-60 31—43, 50-60 18—31, H II 15—18, K 13—29, F 11—16, Légi- porvt H I 55-G5 32, K 23-r32, Conference H I 85-75 40, 60-65 40. 55-65 36, 60 33, 55-60 33—36, Beurré Clalrgeau H I 65-75 34 35, 55-65 30, K 24—27, Kraaipeer K 21^25, Maagdepeer H I 60—17, 55 12, Beurré Le brun K 14—15, Seigneur d'Espern K 35, tomaten 20—36, Netmeloenen 1040, Sui kermeloenen 2030. Ananasmeloenen 27— 64, Frankenthalers 961.37, Black Alican te 821.26, Golden Champion 1.511.56, perziken 8—14. Groenten: bloemkool A 2359, Idem B 26 —48, idem C 16—23, komkommers A 14— 20, idem B 8—17, idem C 4—13, augurken A 1.231.34, idem C 82, andijvie 7—14. prei 15—17, postelein 12—20, spinazie 13—41, sla 3—11, uien 1013, bospeen 1531, waspeen 11—39, boskroten 12—17, dubb. prins. 88 90, stökprins. 81—1.07, snijbonen 64—74, pronkbonen 55^0, spruiten 38, witlof 65 —98. savooiekool 8-^-14, rode kool 517, wittekool 4. Hervormde classes over de oproep inzake Nieuw-Guinea. De classicale vergadering van Rot terdam-Zuid van de Ned. Herv. Kerk heeft bij de bespreking van de syno dale oproep tot bezinning over Nieuw Guinea met algemene stemmen haar waardering er voor uitgesproken, dat de synode deze zaak ter sprake heeft gebracht, maar had kritiek op ver scheidene onduidelijke formuleringen in de oproep. Met 21 stemmen tegen voorstel van een der leden, luidende 16 stemmen werd aangenomen het „De classicale vergadering verwerpt de praktisch politieke uitspraak, dat in het licht van het tot dusver gezegde een oplossing niet kan bestaan in een voortzetting van de bestaande aan vechtbare en onzekere situatie". Met op zes na algemene stemmen nam de classicale vergadering van Harderwijk een aantal resoluties aan waarin onder meer wordt bestreden dat er aanleiding geweest zou zijn tot deze oproep. Ernstig bezwaar wordt in die classis gemaakt tegen de ma nier waarop de bijbel in dit stuk wordt gebruikt. De vergadering ver zoekt de generale synode met grote aandrang, deze oproep terug te ne men. Op de classicale vergadering te Brielle waren allen het er over eens. dat de synode met meer overleg te werk had moeten gaan inzake de pu- blikatie van deze oproep. Van de 23 aanwezige stemhebbende leden wa ren er tien, die meenden, dat het juist was een oproep tot bezinning over Gedeelte Axelsestraat in Terneuzen voorrangsweg Ged. Staten van Zeeland hebben besloten om een gedeelte van de provinciale weg Terneuzen-Axel, na melijk van de grens der bebouwde kom van Terneuzen tot het begin van deze weg, aan te wijzen als voorrangsweg. Het betreft hier dus een gedeelte van de Axelsestraat, waar de praktijk heeft uitgewezen, dat het doorgaande verkeer in het algemeen voorrang neemt op het lo cale verkeer, terwijl dit laatste ook wanneer het ten opzichte van 't eerstgenoemde verkeer van rechts nadert -bereid blijkt aan dit ver keer voorrang te geven. Deze aanwijzing van voorrangs weg kan dus gezien worden als een formele bevestiging van een feitelij ke situatie. Verder was deze maat regel gewenst in het belang van de vrijheid van het verkeer en de vei ligheid op de weg. Hoek Verkeerslichten. Op het kruispunt Koudepolderstraat Langestraaf zijn door de gemeente flikkerlichten geplaatst, die elek trisch zullen worden aangesloten. Axel Gevonden voorwerpen -Bij de rijkspolitie te Axel zijn inlich tingen te verkrijgen inzake onderstaande gevonden voorwerpen: twee bankbiljet ten, paar witte gymnastiekschoenen, wit colliertje, bruin lederen portemonnaie met inhoud, zakmes, kentekenplaat PJ- 02-95, kinderarmbandje, gummi-emmer tje, wieldop (Quick), grijze lederen he- renhandsehoen, rood kinderjasje, bruin lederen portemonnaie met inhoud. Philippine Bromfietser tegen brugleuning Donderdagavond omstreeks 22 uur botste de 36-jarige bromfietser E. C. uit Philippine, komende uit de richting Axel, tegen de brugleuning te Sluiskil. Het slachtoffer werd naar het ziekenhuis te Sluiskil vervoerd, waar een lichte hersenschudding ge constateerd werd. De collecte, die In Grijpskerke werd gehouden ten bate van het sanatorium Sonnevanek-Zonnegloren, bracht 189.70 op. In de Ned, hery. kerk heeft de collecte voor Kinderzorg 79.28 en die voor het Zuiderzeefonds 24.11 opgebracht. De collecte voor de t,b.e,-sanatoria „Zonoievanek" en „Zonnegloren" en „Draagt elkanders lasten", die van l(U- 15 sept, te Serooskerke (W.) gehouden is, heeft 206.15 opgebracht. Sluiskil Begroetingsavond Donderdagavond hield de Verenï- flng" voor Christelijk Onderwijs te luiskil met de ouders der school gaande kinderen en andere genodig den een begroetingsavond met het nieuwbenoemde hoofd der christelijke school, C. H. Nasveld. De voorzitter, de heer De Ruyter, sprak er zijn vreugde over uit dat 't bestuur er zo spoedig in was geslaagd in de bestaande vacature te voordien. Het bestuur der kleuterschool en de kerkeraad bij monde van de plaat selijke predikant, ds. Cupedo, zegden hun steun en medewerking toe aan het nieuwe hoofd en vroegen weder- zijds zijn advies in hunne zaken. Na de pauze gaf de heer Nasveld nog een overzicht over het werk van het onderwijs in het algemeen. In de pauze werd een kopje koffie geser veerd. Jaarvergadering H.K.W. In zaal Krijger te Sluiskil werd de traditionele jaarvergadering van de vereniging Handels-, kantoor- en .winkelbedienden gehouden. De voor zitter, de heer R. de Waal, memo reerde in zijn openingswoord de ac tiviteiten van het afgelopen jaar. Na de jaarverslagen van secretaris en penningmeester werd het huishou delijk gedeelte afgesloten met de rondvraag. Na de gebruikelijke maaltijd werd de avond verder gevuld met amuse ment, o.m. kaarten, biljarten en te levisie. Aardenburg Taxafeur aangewezen Tot beëdigd taxateur voor het schatten van door de gemeente Aar denburg te verpachten landbouw gronden werd aangewezen de heer R. de Badts te Schcondijke. Gevonden voorwerpen Op het bureau van de rijkspolitie te Aardenburg werden de volgende gevonden voorwerpen gedeponeerd: 1 goudkleurige armband; 1 hoes van paraplu; 1 gebreid kindermutsje; 1 scherm voor kinderwagen; 1 slinger van auto; 1 linnen regenjas met le ren knopen; 1 zwarte langwerpige damestas met inhoud; rinsr met twee sleutels. Verder werden als verloren voor werpen aangegeven: 1 boodschappen tas; 1 nummerbord RE 58-18; 1 com binatietang; 2 por^emonnaies met inhoud; 1 sleutelbos; 2 muntbiljetten en een rode eeintuur. Kind viel In keldergat Bij het spelen in de Marktstraat te Aardenburg voor een gesloopt pand, kwam het zoontje van de familie te vallen in een keldergat, dat was afgedekt met ijzeren platen. De knaap kreeg een ernstige wonde aan de knie en werd op doktersadvies naar het ziekenhuis te Oostburg ver voerd. 30. De Maat en Okki lie ten de boze Signor Rival di snel achter zich. Zij beslo ten te proberen uit het moeras te geraken en Kap- pie en de professor te vin den. „Wat een brombeer, met z'n heibel", zei Olckl. En peinzend vervolgde hij: „Nou snap ik het helemaal, Omme Tjeerd. Dat rubber beest was dus >/an Rivaldi Hij denkt, dat hij er de pneumadinges mee kan vangen. D3ar zal de pro fessor van opkijkeni" „A's we die nog ooit terugzien", antwoordde zijn metgezel somher. Ik heb er een hard hoofd in. Er zitten vast nog wei meer van die monsters in deze buurt". Eens temeer bleken de voorgevoelens van de bra ve stuurman een weinig te donker. Na enig heen en weer gezoek bereikten zij een gebied waar de grond allengs minder drassig en de nevels minder dicht werden. Spoedig bevonden zij zich geheel buiten het moeras en warempel, na enige tijd hadden zij het geluk Kappie en de professor terug te vin den. „Wat zijn me dat ja voor sakkerse streken?" gromde Kappie. „We lopen al tijden naar jullie te NieuwrGuinea van de synode te doen uitgaan. Vier hunner spraken uit, dat dit reeds veel eerder had moe ten geschieden. Dertien leden meen den, dat de synode had moeten zwij gen. Inzake de bijbelstheologische fundering van de oproep was men het te Brielle unaniem eens. dat hierin te kort is geschoten en dat zowel dc sy node als de andere vergadering der Kerk met kracht op dit punt verder moeten arbeiden. Intrede ds. G. H. Duyvendak Zondag werd ds. G. H. Duyvendak te Dreischor door prof. dr. M. van Rijn uit Utrecht in de kerk der Ne derlands hervormde gemeente aldaar bevestigd tijdens de morgendienst. Dr. Van Rijn had als tekst gekozen Jo hannes 12 vers 32. In de middag deed ds. Duyvendak zi.in intrede in de dienst. Na het uitspreken van het votum werd door de gemeente ge zongen psalm 145 de verzen 4, 5 en 7. Ds. Duyvendak koos als tekst psalm 145 de verzen 15 en 16. Hij begon zijn preek met te zeggen, dat alle ogen thans op hem gericht waren in afwachting van wat hij als predi kant de gemeente zal brengen. „De taak van de predikant is", aldus ds. Duyvendak, „dat hij de gemeente richt, niet op zichzelf, maar op God". Hierna zong het kerkkoor gezang 182. Vervolgens sprak ds, Van Roon, de consulent uit Zierikzee, gevolgd door de heer Krijger uit Bruinisse namens de classis. Ds. Westerhof sprak na mens de ring Duiveland en het pre dikanten-convent. Ouderling A. van Oeveren dankte as. Van Roon voor het werk, wat hij als consulent had gedaan voor de gemeente in Drei- schoF. Tenslotte dankte ds. Duyvendak alle sprekers voor de hartelijke woor den van ontvangst. CHR. GEREF. KERK. Beroepen te Zaamslag ds. M. Baan te Dordrecht. zoeken. Kan Je dan niet eens recht ln mijn kiel zog varen?" „We hebben het monster gezien!" begon okki opgewonden. „In het moeras. Het was van rubber en Rivaldi probeert er de pneu...." Professor Jodelahlti had ai genoeg gehoord. „Der monster van der rubber", kefte hij, Ia woede ontstekend. „Een schandaal voor de weten schap. Ik had immer al gedacht dat der heer Sig nor een bedrieger! was. wacht maar! Ik zal hem vinden en hem vertellen wat de wetenschap van hem denkt. Der rubber opblazen! Bah!" Autobestuurder reed na botsing door Ter hoogte van ae watertoren aan de Vlissingsestraat te Souburg is in de nacht van zaterdag op zondag om streeks 1 uur de 29-jarige bromfiet ser De B. uit Zouteiande door een motorvoertuig, vermoedelijk een auto, aangereden. De B. liep hierbij een sohedelbasis- en een schouderfractuur op. De bestuurder van de auto is na het ongeluk doorgereden. In verband met deze aanrijding verzoekt de groepscommandant der rijkspolitie te. Souburg de bestuurder van het motorrijtuig en eventuele ge tuigen van deze aanrijding zich met hem in verbinding te stellen. Vrij evangelische jeugd uit Zeeland was in Wemeldinge byeen Zaterdag 6 en zondag 7 oktober hield de vrij evangelische gemeente te Wemeldinge voor de vrij evange lische jeugd uit heel Zeeland een jeugd weekend. Zaterdag werd een jeugdsamenkomst gehouden, waar van het grootste deel van het pro gramma ingenomen werd door het toneelstuk „De antieke klok", opge voerd door jeugdige amateurs. Ver der werd de avond gevuld met zang van een kwartet, orgelbespeling door mejuffrouw Lien Schouwenaar en een spel. Zondagmorgen was er een bidstond in de consistoriekamer. Hierna begon de jeugddienst, waarin ds. J. A. Ha mers sprak over het onderwerp: „Gods roeping en ons antwoora" naar aanleiding van 1 Samuël 3. Spreker drong aan op een vrucht baar leven in dienst van Christus en wees erop, dat men in deze tiid ook als jeugd verantwoordelijkheid moet kennen en actief moet zijn. „Zich geven aan God en de naaste liefheb ben geeft pas ware levensblijdschap", aldus ds. Hamers. In deze dienst werkte een kinderkoor mee onder lei ding van mevrouw Hamers-Ever- aars. Zondagmiddag zong de heer Kees Deenik diverse liederen, op het hammond-orgel, begeleid door de heer N. Akkerman. Beide heren ver telden een en ander over hun werk en ervaring. Het weekend werd be sloten met een zangdïenst, waarin de heer Deenik solo zong en de samen zang leidde. Alle samenkomsten wa ren bijzonder goed bezocht, zodat de kerk met moeite de mensen bevatten kon. Er waren- ruim honderd gasten uit andere gemeenten, voor welke de huizen in Wemeldinge spontaan opengesteld waren om onderdak te verlenen. Amateurfilmers zullen de Zeeuwse veren vereeuwigen De Zeeuwse vereniging voor ama- teurfilrrters hield in hotel Nieuwe Doelen te Middelburg haar eerste vergadering in het seizoen onder voorzitterschap van de heer G. A. van Bockel. Op deze avond werd on der meer het wint er programma be sproken, Elke maand zullen de leden bijeenkomen om bet gemaakte film werk aan een nader ..onderzoek" met kritiek, want daar leert men van te onderwerpen. Dit gebeurt voor de pauze. Daar men thans aan gesloten is bij de Nederlandse ver eniging voor wetenschappelijke fil mers, zullen op deze bijeenkomsten na de pauze films van wetenschap pelijke aard vertoond worden. Zo doende kunnen de ïedèn zich optrek ken aan het werk van vakmensen. Verder werd voor de komende maanden een filmwedstrjjd vastge steld. Het is de bedoeling, dat de le den de Zeeuwse veren zullen vereeu wigen. Uit het materiaal van de amateurfilmers, dat door een jury, bestaande uit bekende Zeeuwen, be keken zal worden, zal dan een grote film gemaakt worden. Daar de veer diensten in verband met het Delta plan in de toekomst zullen verdwij nen, krijgt deze film tevens een ge schiedkundige waarde. Tot slot vertoonde de heer H. H. de Vries uit Vlissingen enkele door hemzelf opgenomen kleurenfilms, die hij gedurende de vakantie ge maakt had. De heer De Vries had eer van zijn werk, want het vertoon de getuigde van prima vakwerk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 3