Invasie van doodshoofdvlinders C ORCAM DOUWE EGBERTS de pittige zware shag 85 ct. WALCHEREN Burgerlijke Stand JIMMY en de Spoken van Siakenborgh Wi f! 881*1 'SIPIPI i 1 \<^IB1!,il 1'AM VI///' |aj| t j t$m (JQ ÉÉpttTTy ZATERDAG 6 OKTOBER 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 13 ONDER ZEELANDS HOGE HEMEL AdvertentieJ Waarnemingen, verspreid over gehele provincie, bevestigen vermoeden Reeds meldden wij in het kort, dat wij, dank zij de medewerking van onze lezers, er in zijn geslaagd te constateren, dat in de eerste helft van september een vlucht van doodshoofdvlinders onze zuide lijke grenzen is gepasseerd. In dit bericht konden wij niet minder dan acht plaatsen noteren, waar deze vlinder was gevangen! De hoop werd uitgesproken, dat ook lezers op Schouwen en Tholen ons gege vens konden verschaffen, waaruit zou blijken, dat heel Zeeland aan deze invasie deel had gehad. Nog voor de plaatsing van dit bericht hadden wij reeds een brief in ons bezit, waaruit bleek, dat althans voor Schouwen ons vermoeden werd bewaarheid. Door samenwerking van een lezer en een vuurtorenwachter werden daar drie vangsten aan de vergetelheid ontrukt. Tholen liet zich evenmin onbetuigd, want 19 september werd er in Poortvliet 1 exemplaar gevangen. Ook uit Vlissingen kwam een aanvulling. Hier volgt dan het lijstje in volg- j der van Schouwen had dezelfde er- orde van de data der vangst: 4 tot 8 varing. septemlber 3 exemplaren in Haam stede; 6 tot 10 september 2 exempla ren in Souibuig; 11 september 1 exem plaar in Biezelinge en 1 in Uzendpke; 11 en 12 september 2 exemplaren in Middelburg. In Kortgene en Nieuw- dorp werd 13 september een exem plaar gevangen, Vlissingen kwam 14 september met een exemplaar uit de bus en de rij wordt gesloten door Westkapelle en Poortvliet, waar 19 september een exemplaar werd ge vangen. In totaal dus 14 exemplaren, ver spreid over de gehele provincie en alle gevangen in de maand septem ber. Enkele vragen, die door de mede- BAREND ZWERFMANS werkers werden gesteld, geven ons aanleiding iets over deze merkwaar dige vlinder te vertellen. In de eer ste plaats moeten we dan vermelden, dat de doodshoofdvlinder in ons land feitelijk niet inheems mag worden genoemd. In wai-me zomernachten komen ze uit zuidelijke streken naar het noorden vliegen. In ons geval uit Zuid-Frankrijk. Voor onze ooster buren, de Duitsers, geldt als plaats van herkomst vooral Hongarije. Zo wel mannelijke als vrouwelijke vlin ders komen over en hoewel in vlin- derboeken vrij veel „voedselplanten" worden opgegeven, leggen de vlinders hun eieren bij ons praktisch slechts op de (in de tijd van deze zomer- vlucht) ruim aanwezige aardappel planten. Reusachtige rupsen In normale zomers komen deze ei eren niet alleen uit en ontstaan daar uit de reusachtige rupsen (we ver meldden indertijd een exemplaar van 12 cm lengte!) maar ook verpoppen deze zich in de aarde onder de voed selplant. Het is zelfs mogelijk, dat uit deze poppen in de herfst de vlin ders uitkomen; volgens de boeken schijnen deze echter dan niet tot voortplanting geschikt en komen ze hier om (elders overwinteren ze als Vlinder). In zulk een normaal jaar schrikken de aardappelrapers meest zozeer van de enorme poppen en eventueel nog de rupsen, dat deze naar deskundigen worden gebracht. Dit jaar, met de uitzonderlijk koude zomer, heeft ons niemand met een rups of pop ver blijd; de zeer geïnteresseerde mei- in de maand september. Het tegoed bij de spaarders bij de Vlissingse Nutsspaarbank is in de maand september gedaald van f 15.050.790,18 tot f 14.932.451,59. Er werd in deze maand ingelegd f 545.079,63, maar f 663.418,22 terug betaald. een verschil dus van f 118.338,59. Er werden 173 nieuwe rekeningen geopend en 114 afbetaald, waardoor het aantal rekeningen tot 22.243 steeg. De inleg van het school- sparen bedi-oeg f 1931,35 en uit de spaarbusjes kwam f 5036,93. Hoofdkantoor: inleg f 338.390,87, terugbetaald f 405.354,35, tegoed f 9.882.866,15. Souburg: inleg f 25.060,62, terug betaald f 31.841,06. tegoed f 744.002,27. Wolf aartsdijk: inleg f 11.531,31, terugbetaald f 27.740,64, tegoed f 542.865,97. Goes: inleg f 98.738,39, terugbetaald f 133.147,79, tegoed f 2.824.103,24. Terneuzen: inleg f 38.453,01, terug betaald f 4-2.164,38, tegoed f 518.334,89. Zaamslag: inleg f 6383, terugbe taald f 4980,02, tegoed f 101.239,49. Axel: inleg f 3916,26 terugbetaald i 4388,57, tegoed f 124.225,98. Kortgene: inleg f 2126,07, terugbe taald f 5732,67, tegoed f 120.139,84. Kapelle: inleg f 12.173,80, terugbe taald f tegoed f 29.419,64. Arbeidsmarkt in Zeeland. Volgens opgave van het districts bureau voor de Arbeidsvoorziening in Zeeland bedroeg het totaal aantal werkzoekenden in Zeeland per eind september 1956 j.l. 567. Per 1 'sep tember stond bij de onder deze dienst ressorterende Gewestelijke Arbeids bureaus een totaal aantal van 601 werkzoekenden ingeschreven, zodat een kleine daling werd genoteerd. Het aantal ingeschreven mannen be droeg per genoemde datum 486, waar van er 180 geheel werkloos waren, 29 werkzaam op objecten aanvullende werkgelegenheid en 277 tewerkgesteld op G.S.W.-objecten. Van werkgevers zijde werden in totaal 1633 aanvragen voor mannelijk personeel ingediend. Wat de vrouwelijke werkzoekenden betreft, hiervan stonden er eind sep tember totaal 81 ingeschreven; 43 van hen waren geheel werkloos en 38 wa ren niet-werkloos. In deze periode werd eveneens een groot aantal vra gen van werkgevers geboekt, name lijk 336. Het lijkt er dus oip, dat we bij de thans geconstateerde invasie met een sterk verlaat verschijnsel te doen hebben. Vermoedelijk zullen de meer ingewijde vlinderverzamelaars nu wel kunnen nagaan, hoe het in het zuiden van Europa met de verschijning van deze vlinders stond. Er is n.l. een kleine kans, dat we hier te doen hebben met een trekvlucht van een tweede gene ratie, die hier nu te laat arriveert om nog nakomelingschap te ver krijgen, terwijl in normale zomers de eerste generatie overkomt, die dan dit jaar daartoe geen kans heeft gekregen. Zonder twijfel zou dit geval even interessant zijn en zeker de vermelding waard. Bekend is, dat veel doodshoofdvlin ders in ons land omkomen, doordat zij trachten binnen te dringen in bijenwoningen. De bijen vallen ze dan aan en steken ze dood; indien ze bin nen komen, vreten de bijen de licha men af en bedekken ze daarna met een laag propolis, waardoor ze ge mummificeerd achterblijven en bij een najaarsinspectie van de bijen dooi de imkers worden gevonden. Nog enkele bijzonderheden van de vlinder en haar ontwikkeling volgen hier. De rups scheidt voor ze gaat vei-poppen overvloedig slijm af, waar mee ze zich insmeert. Bij het ingra ven slaat ze geweldig met 't lichaam, waardoor dit slijm zich met de aarde vermengt en de door het slaan ver vaardigde holte glad en hard wordt. In deze holte volgt dan de verpop ping. Door middel van het slijm zijn de rupsen in staat zulk een „poppen wieg" te vervaardigen uit volkomen droog zand (eigen waarneming). In alle drie de stadia, rups, pop en vlin der kan het dier geluid voortbren gen. Dit voegt dus nog iets toe aan de griezeligheid van de vlinder, die een doodshoofdatihtige tekening op het borststuk draagt. De poten heb ben grove knobbels, de dikke sprie ten lopen aan het eind in een haak uit. De achter (onder-) vleugels zijn geel met een donkere band, terwijl de vlinder zelf de kleur heeft van een donker Perzisch tapijtje met overi gens een heel fraai patroon. Om de tekening clicheerbaar te i ken moesten we de lichte plekken te sterk doen uitkomen, in de schemer ziet de vlinder er nagenoeg volko men zwart uit. De dikke rups komt voor in twee volkomen verschillende kleur- typen, de normale ïs groen met gele strepen en een gele, korre lige doorn op het achterlijf. Het tweede type is volkomen grauw met een anders gevormde strepen- tekening. Toen wij eens uit beide typen rupsen een vlinder hadden opgekweekt, hebben we deze opge zonden voor onderzoek. Het bleek, dat de deskundigen geen onder scheid konden vinden tussen de gekweekte dieren. We hopen, dat dit artikel aanlei ding mag worden, dat nog aanvullen de gegevens volgen over gevangen exemplaren. Ze zullen dan gezamen lijk worden doorgezonden naar de trekvlinder-expert, de heer Lempke te Amsterdam. r//,# mm Middelburg Film over Vrederust" Op woensdagavond 10 detzer zal in de Bogardzaal in Middelburg de kleurenfilm „Der Zeeuwen Trots op Brabants Bodem" worden vertoond. Deze film geeft een beeld van het werk van de stichting „Vrederust" te Bergen op Zoom; de filmvertoning wordt verzorgd door de Vereniging tot Christelijke Verzorging van Gees- tes- en Zenuwzieken in Zeeland, af deling Zeeland. Zwemexamen. Voor de examens gehóuden onder auspiciën de de Middelburgse Reddings brigade en Zwemvereniging „Luctor et Emergo" slaagden: Diploma I (meisjes): Marijke de Jong, Jopie Janse, Janneke Westdorp, Marijke de Priester, Anneke Rotte, Janneke Vier gever, Lotha Mighielsen, Moud Clump- kens, Dldt de Joode, Marleen Walraven, Willy Mannie, Janny Zwemer, Conny Dekker, Anneke Mesu, Attie Koole, Wil de Priester, Jopie Torbijn, Tonny Walraven, Willy Josiassej Cokkie Mlda- vaine, Hanny Meliefste, Jopie Leijnse, Rietje v. d. Broek, Stieneke v. d. Broek, Rie Bolier, Ineke Dobbelaar, Janny Cor- stanje, Fike v. d. Heuvel, Diet Poort vliet, Jeanne Soeting, Elsje v. d. Geest, Doeshka Flu, Trijnie Goverse, Thea Lo- kerse, Laura Bimmel, Willy Geelhoud, Lia Jasperse, Corrie Joziasse, Maaike Luitwieler, Rietje Luitwieler, Lia Rle- mens, Lenie de Wit, Irene Verschiere, Anneke Bosdijk, Joan Hupkes, Rinke Seijbel en Marga van Wezel. Diploma I (jongens): Piet Roelse, Wim Geuze, Wim Jagt, Aart Janse, Bert v. d. Haar, Ben Koops, Plet Riemens, Henk Koole, Kees Verhage, Gert-Jan v. d. Vlist, Han Looten, Wim van Kruiningen, Han de Vlieger, Chris van Wezel, Ben nie Sinke, Pieter Schilling, Arnold Reemst, Piet Besuyen, Danny Claas, Wim de Visser, Max Bouma, Johan Mor genster, Koos van Splunder, Ad de Priester, Arwie Oosthoek, Ary Schuit, Frank Bakker, Henk Verwey, Freddie Stevense, Adje Drost, Jacques Kriek, Jan Gerritsen, Hans van Alphen, David de Rijke, Giel Krijger, Wim Jobse, Plet Luitwieler, Adrie Pleijte, Jos Groene- veld, Tonnie v. d. Garde en W. A. Boo- gert. Diploma II (meisjes): Lia Jasperse, Mattie v. d. Wekke, Hanna v. d. Hof stede, Hannie Sinke, Elisabeth Hendrik- se, Janny Overdulve, Hanny Flipse, Jeanne Soeting, Maaike Dekker, Els Anneveld. Mimi Kriek, Willy Westmaas en Laura Blmmel. Diploma II (jongens): Bert van Noord, Bram Volwerk, Jan Schuling, Peter Mes- ker, Wim de Schipper, Eddy Krlstelijn, Jan de Vlieger, Piet van Moolentoroek, David de Rijke, André Olijslager, Dilekie de Graaf, A. J. Leijnse, Wim Jobse, Geert Waardenburg, W. A. Boogerd, Louw Florissen en Ary Schuit. Diploma III (meisjes): Ada Prinse. Diploma in (jongens): Piet van Moo- lenbroek, Addy Booy en J. A. Leijnse. Diploma IV (jongens): Jilles UI tee en Paul Risseeuw. Diploma V (jongens): Jan Dirkse. Diploma VI (jongens): Hans Goedbloed en Piet Rotte. Wedvlucht „Zeelandia" De postduivenhoudersver. „Zeelan dia" te Middelburg hield een wed vlucht vanuit Orleans over een af stand van 418 km met jonge duiven. De eerste prijsduif maakte een snel heid van 1571,28 m per minuut en de laatste een snelheid van 1273,50 me ter per minuut. De eerste tien prij zen werden behaald door: 1 en 9 M. Jaspers, 2 en 5 M. Jung- blut, 3 J. de Buck, 4, 6, 8, 11 en 14 B. Biezen, 7 J. Poelman, 10 en 12 A. Hooftman, en 13 P. J. van Belzen. M. Jaspers won eveneens de eerste prijs in de concourscombinatie Wal cheren. Gevonden voorwerpen Op het bureau van politie te Middel burg zijn inlichtingen te verkrijgen over de volgende gevonden voorwerpen: ver schillende huissleutels, zesdelige duim stok, vulpotlood, geblokte das, militaire tas, grijs wollen kindervest, boek over bijbelse geschiedenis, alpinomuts, speel goedemmertje en schopje, wollen sjaal,- ceintuur van een jurk, sierdop van Buiekauto, rode kinderportemonnaie zonder inhoud, padvindersriem, Icralen- anmibandje, pakje tabak, witte dames handschoen, jerrycan, rode step, hamer, sohroevedraaier en combinatietang, bol blauwe wol, tandenborstel, bankbiljet, si- garenétui, herenrijwiel, witte sok, gym nastiekschoen, groene halsketting, koffer- sleutel, muntbiljet, ring met 2 sleutels, meisjes kinderwagentje, gele haarstrik, zilveren gulden, gele kanarie, padvih- dersportemonnaie, volleyb., plastic vlieg tuig, zwart gehaakte handschoen, rij- wiielvlag, zakagenda, gymnastiekschoen,! voetbal, padvindersriem. „Studio" treedt op voor personeelsverenigingen. De commissie bedrijfsvoorsteliin- gen van de samenwerkende perso neelsverenigingen te Middelburg heeft op 30 en 31 oktober a.s. voor de leden der bij haar aangesloten ver- .enigingen een toneelavond georgani seerd. Het toneelgezelschap „Studio" uit' Amsterdam zal in de Schouwburg opvoeren het blijspel in vier bedrij ven „Een huwelijk onder Lodewijk XV" van Alexander Dumas. Vlissingen „De Suikerfreule". De personeelsvereniging der Kon, Mij. „De Schelde" te Vlissingen zal op 13, 20 en 27 oktober in „Het Scheldekwartier" een toneelavond houden voor haar leden. Door het be roepstoneelgezelschap „Hollands To neel" zal dan het blijspel „De Sui kerfreule" worden opgevoerd. Kaarttoernooi Dezer dagen had de personeelsver eniging der P.Z.E.M. een kaarttoer nooi georganiseerd, dat gehouden werd in de Conferentiezaal der Cen trale Zeeland aan de Edisonweg in Vlissingen. Er werden diverse spelen gedaan, voor de winnaars van elke groep waren enkele aardige prijzen beschikbaar. De belangstelling voor dit eerste toernooi in het winterseizoen was zeer groot;-het was een genoeglijke, uitstekend geslaagde avond. Gevonden voorwerpen De commissaris van politie maakt be kend dat in het tijdvak van 26 september 1956 tot en met 2 oktober 1956 de volgen de voorwerpen als gevonden aan het bu reau van politie zijn gedeponeerd: hand- ruitenwisser, boor, broche, wit kinder- schoentje, kabelrijwielslot, enkele steps, sjaal, rose damesportemonnaie en dat er de adressen zijn te bekomen van de personen waar de volgende voorwerpen zich als gevonden bevinden: broche, zil veren ringetje, een paar nylonkousen, blauw kinderbadpak, rode capuchon, ro se oorbel met hanger, strooien tasje en een grijze portemonnaie. Zoutelande Verkoping Ten overstaan van notaris Loeff werd namens de heer K. Wouters te Zoutelande verkocht een huis met schuur aan de Langstraat 38, groot 303 ca. Koper werd de heer L. Dinge- manse Jzn, te Zoutelande voor f 11.000.—. Examen In Den Haag slaagden voor het examen logopediste de dames P. Zwagerman, onderwijzeres aan de Doofstommenschool te Rotterdam en J. H. de Kraker, onderwijzeres aan de Prof. Burgerschool voor slechtho renden en spraaltgebrekkigen te Am sterdam. Beiden zijn oud-leerlingen Van de Rijkskweekschool te Middel burg. Officiële publikaties burgemeester-strandvonder van Vlissingen roept rechthebbenden op van een partij aangebrachte strandgoederen bestaande uit beuken- en vurenhouten balken vam verschillende afmetingen. Vlissingen, 5 oktober 1956. MIDDELBURG. Bevallen: L. A. van 't Hof—Vader, W. R. van den IJssel—Henderikse, d.; T. Ingelse—Roeleven, z.; G. Louwerse— Bosch, z.; J. Dekker—De Graaf, z.; J Verburg—Slaager, d.; M. Kempees—Van der Meule, d.; A. A. Koster—De Vries, d.; M. H. Bruel—Smits, d.; C. J. Melse— De Kat, z.; P. L. Corbijn—Cijvat, d.; M. S. de JongeOp 't Land, z.; T. M. van den Berg—v. d. Bout, d. Ondertrouwd: J. C. Karman, 22 j. en W. Nijssen, 21 j.; H. Dlrven, 27 j. en P. Koeman, 20 j. Getrouwd: L. den Boeft, 36 J. en A. de Kam, 33 j.; A. Kwakernaak, 21 j. en M. G. van der Laan, 24 j.; A. Adriaanse, 24 j. en M. Vader, 18 j.; G. Poppe, 25 j. en A. C. Marinissen, 22 j. Overleden: H. van Boven, 66 J., huwd met J. Kerkhove; R. Plijter, 66 j., gehuwd met C. Petiet: J. L. Wigard, j„ gehuwd met L. Verhuist. VLISSINGEN. Bevallen: J. H. Cijsouw—Pievens, z.; I de Kok—v. d. Hoven, d.; J. Wamelink- Nelis, d.; M. v. d. Vate—Strecker, z.; N. W. Bos—Verboom, d.; G. E. Chompff— Bosch, z.; J. v. Oorschot—d. Meulmees- ter, z.; M. v. Luijk—Jongbloed, d.; L. J. M. v. d. Pol—Geldof, z.; S. v. Wijnen- De Klerk, z.; J. Joziasse—Sanderse, d.; I. E. CzechCharie, d.; J. A. BakxWolf, d.; H. Seldenthuis—Zijp, d.; A. Koster- Westers, z.; A. F. VerduijnFortrie, z. A. K. v. d. Heijden—Back, z. Ondertrouwd: N. J. P. van der Zande, 22 j. en M. v. Drunen, 23 j.; W. J. v. Praet, 27 j. en C. C. Kentin, 23 j.; J. W. A. Berndsen, 27 j. en C. C. v. Marlon, j.; W. v. Vossen, 23 j. en E. P. Jansens, 23 j.; A. G. Hubrouck, 25 j. en J. L. Im- pines, 18 j.; C. G. v. d. Hooven, 22 j. en M. Bosselaar, 21 j.; K. J. Ovaa, 25 j. en D. Wijnia, 25 j.; H. van der Kuilen, 34 j. en P. v. d. Guchte, 35 j.; J. W. David- se, 21 j. en S. P. Voogdt, 18 j. Getrouwd: J. B. Corveleijn, 24 j. en W. M. Braat, 19 j.; W. Cevaal, 31 j. en W. Huisson, 30 j.; G. J. W. v. d. Ven, 24 j. en G. F. M. Vermeulen, 23 j. C. J. F. La- gaee, 20 j. J. W. de Wispelaere, 20 j. Overleden: C. E. van 't Hof, 79 J„ e. v. J. J. Lako; J. A. van Polen, 37 j., e. v. A. K. Meulenberg. ZOUTELANDE. Bevallen: P. J. Francke—Stroo, z.; W. Dingemanse—Minderhoud, d. Overleden: O. T. Bergmans, 74 j., echtg. van L. van de Priester; J. de Eree, 95 j.; P. Jobse, 78 j. GRIJPSKERKE. Bevallen: L. GeertseDingemanse, z. NIEUW- EN ST.-JOOSLAND. Bevallen: C. de Keuning—Baaijens, d. Getrouwd: A. van Eenennaam, 27 j. en J. Goverse, 24 j Overleden: P. Kodde, 42 j., echtgenoot 'an M. Rooze. SINT-LAURENS. Bevallen: J. WUlemse—De Voogd, d. Ondertrouwd: H. Batus, 23 j. en J. A. Verschiere, 21 j. Overleden: I. A. de Nood, 67 j., gehuwd met G. Neuféglise. AAGTEKERKE. Ondertrouwd: A. P. Dekker, 25 j. en M. J. Lups, 25 j. Overleden: J. Bouman, 66 j., echtgenoot van T. de Korte; P. de Kam, 75 j„ echt genote van J. de Voogd. BIGGEKERKE. Bevallen: E. c. Oele—Harte, z. KOUDEKERKE. Bevallen: H. H. Labruijère—Borg, d.; J. Koppejan—Hoogedeure, z.; E. Boo gaard—Dekker, d.; L. Harte—Hollebrand- se, d.; J. de Graaf—Brasser, d. Getrouwd: J. Marinissen, 54 j. en M. de Lange, 51 J.; P. Lampert, 26 j. en J. Kodde, 24 j,; R. Joibse, 25 j. en A. Ge- schiere, 22 J. Overleden: H. G. Gillissen, 100 j., wed. van H. C. A. v. d. Eijk; R. H. IJssel, 80 j„ echtgen. van M. M. Daalhuizen; J. Reijnierse, 23 j.; W. Snoep, 75 j., wed. van M. Maartense. VROUWENPOLDER. Ondertrouwd: F. Sturm, 35 j. en S. Goedbloed, 32 j.; P. de Visser, 23 j. en M. Til roe, 20 J. Overleden: W. Duvekot, 72 j„ echtge noot van W. Abrahamse; W. Vos, 79 j,, weduwnaar van C. Looise; C. de Klerk, 76 j., weduwe van L. Francke, Raad van Baarland besprak gemaicheujk mee, maar toen Jimmy ciaaina heel behoedzaam de zware eikenhouten deur openduwde, begonnen de scharnieren heel doordrin gend en naargeestig te piepen. Ie-le-ie-lei ging het.. Jimmy glipte vliegensvlug naar binnen duwde de deur dicht, hetgeen gepaard ging met een nieuw gepiep,... Het was binnen zo donker, dat Jimmy geen hand voor ogen kon zien. Hij liet zijn ogen een beetje aan de duisternis wennen, maar veel hielp het niet. Jlmmy tastte met zijn handen de muur af en ontdekte daar door een nisje waarin hij zich verdekt kon opstellen, daar hij veronderstelde dat de twee jongens het door dringende gepiep van de deur wèl gehoord zouden hebben. Hij nleld zich muisstil maar zijn oren waren gespitstVéél dichter bij dan. Jimmy vermoed had, hoorde hij iemand iets zeggen. Het was eerde, fluisteren, maar Jlmmy verstond het toch goed „H-henk, wat was dat? Dat gepiep?" De stem klonk tamelijk angstig. „Weet 'n niet", gaf Henk ten ant woord. „Ik vertrouw 't niet. Houd je stil en verroer Je niet". Jimmy kreeg nu plezier ln het geval, Er ver scheen een brede grijnslach op zijn gezicht. Roerloos bleef hij staan, wachtend op hetgeen de jongens zou den gaan doen.... Minutenlang hielden zij zich even koest als hij zelf, maar daarna begon de een weer te fluisteren. „Ik ben zo bang Henk. Laten we terug gaan". De ander antwoordde niet onmiddellijk. Hij stond blijkbaar te overleggen wat hun te doen stond.. „Henkl" fluisterde de ander weer, „wat wil Je nu gaan doen?" De raad der gemeente Baarland vergaderde dezer dagen onder voor- zitterschap van burgemeester W. N. van Liere ten gemeentehuize. Onderd de ingekomen stukken was ook het bericht van Gedeputeerde Staten dat de gemeenterekening over 1953 is vastgesteld. Op subsidieverzoeken van de Bond tegen het Vloeken en de Koninklijke Nederlandse Militaire Bond Pro Rege werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. afwijzend beschikt. Naar aanleiding van een schrijven van de afd. Zeeland van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten werd besloten inzake de oprichting van de Stichting „Zeeuws Studie fonds" een jaarlijks subsidie toe te zeggen van 5 cent per inwoner. Naar aanleiding van een verzoek van het gemeentebestuur van Mid delburg om te subsidiëren indien een leerling de niet door het Rijk erken de opleiding voor kleuterleidster aan de Rijkskweekschool bezoekt, werd besloten in voorkomend geval deze subsidie van ca. 150 per leerling toe te zeggen zolang de erkenning uitblijft. Van de minister van binnenlandse zaken zijn richtlijnen ontvangen in zake een uitkering-ineens aan het gemeentepersoneel ad 6 over het tijdvak 1 sept.31 dec. 1956. B. en W. stelden voor de datum op 1 juli te bepalen. De heer H. de Vriend (arb.) zeide dat het hem genoegen doet dat B. en W. hun standpunt hebben herzien daar in de particuliere sector veel regelingen omstreeks 1 juli zijn in gegaan. De heer L. de Bruijne (c.h.) wilde vasthouden aan hetgeen de minister heeft geschreven. Het voorstel van B. en W. de 6 uitkering ingaande 1 juli 1956 toe te kennen aan het gemeentepersoneel werd aangenomen met 6 stemmen voor en die van de heer De Bruine tegen. ~p voorstel van B. en W. en op ie« van de hoofdingenieur-direc teur van de Wederopbouw en dè Volkshuisvesting werd z.h.s. besloten tot de onbewoonbaarverblaring van de woningen: A 32, bewoond door mej. J. Traas, A 33, bewoond door mej. M. Mol, A 34 reeds leegstaand, alle 3 panden eigendom van de heer G. A. Braggeman, pand B 9 reeds onbewoond, eigendom van de heer A. C. Koole en pand B 4, bewoond door de heer L. M. Harinck, eigendom van Erven I. Elenbaas, Op voorstel van B. en W. en z.h.s. werd besloten een gemeentelijk aan deel van 500 toe te kennen in de aan de heer P. Elenbaas te Baarland te verlenen premie woningverbete ring voor de verbetering van diens pand B 35. welke premie bedraagt 1500. In het rapport dat door de le amb tenaar ter secretarie is uitgebracht naar aanleiding van de gehouden al gemene woningtelling 1956 in de ge meente Baarland is o.a. ook aandacht feschonken aan de w.c.'s, waarbij lijkt dat bij de in oorspronkelijke staat aanwezige woningvoorraad van voor de oorlog op elke 5 wonin gen er slechts 1 is waarin de w.c. binnen aanwezig is en doorgaans in de gevallen van plaatsing buitens huis sprake is van een tonnen-sys- teem. Waar nog slechts 8 gevallen van w.c.-verbetering zijn toegepast en B. en W. de opruiming van privaatton- nen gaarne gestimuleerd zagen, kwa men zij met het voorstel vervat in een ontwerp-besluit van gemeente wege, boven de premie van 150, een extra premie ten laste der ge meente te verlenen van 50.of 100,— al naar gelang de bouwkos ten bedragen, waartoe z-h.s. werd be sloten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 9