Communisten uit tal van landen lenen oor aan maarschalk Tito Discussie over onkerkelijkheid en middelen om haar te bestrijden KLANKBORD GEEN SLAVEN VAN DE BREDE BASIS POLITIEK ZATERDAG 6 OKTOBER 1956 PROVINCIALE ZBBUW8B COURANT 3 Men wil zich losmaken van Moskou In Sow jet-Unie groep Kroesjtsjew tegenover Molotow en de zijnen Wat ide Joegoslavische leider maarschalk Tito en de Russische partij secretaris Kroestsjew eerst in Joego Slavië en daarna in Rusland bespro ken hebben zal waarschijnlijk nooit volledig bekend worden. De berich ten spreken echter van een veldwinnend Titoïsme. Tito wil, volgens deze berichten, de ■communistische partijen buiten Rusland losmaken A an die in de Sowjet-Unie. Gemeld wordt, dat hij A'oor deze gedachte een gewillig oor A-indt bij Kroestsjew (en diens groep), maar dat de 'groep-Molotow tegen deze nieuwe wending fel gekant is. Gisteren is Tito in Joego SlaAdë terug- gekeerd. Tal van communistische leiders en delegaties staan op het punt hun op wachting bij hem te maken om het Joegoslavische systeem te bestude ren. Betrouwbare bronnen melden, dat vrijwel overal buiten Rusland de communisten voorstanders zijn van de onafhankelijker koers van Tito. Kort na Tito zelf kwam in Belgra do een delegatie van de Italiaanse communistische partij onder leiding van Luig'i Longo aan. Het heet, dat zij Tito's initiatieven willen navolgen. Later in de maand zal de president van de Sowjet-Unie, Wavosjilow, een bezoek aan Belgrado brengen. In de loop van de maand zal een dele gatie van de Roemeense communis tische partij worden verwacht. Het partijloze Franse blad France Soir meldde donderdag, dat in Belgrado binnenkort ook een Franse delegatie kan worden verwacht. De Hongaarse premier Andreas Hegedus zal er op 15 oktober een bezoek brengen, ver gezeld van een delegatie onder lei ding van partijsecretaris Erao Gero. De Bulgaren staken hun licht reeds in Belgrado op. ,Gerrit de Stotteraar' werd weer gepakt Rechercheurs van de Amsterdamse politie hebben de beruchte 36-jarige insluiper G. B. bijgenaamd „Gerrit •de Stotteraar", op heterdaad betrapt in een woning aan de Ceintuurbaan te Amsterdam en hebben hem gear resteerd. B. is voorlopig opgesloten, in het hoofdbureau van politie en zal waar schijnlijk maandag a.s. worden voor geleid. De 36-jarige Amsterdammer was sinds november 1955 op vrije voeten. Hij wordt ervan verdacht na zijn A'rijlating weer een groot aantal in sluipingen in Amsterdam te hebben gepleegd. B. heeft een zekere reputa tie gekregen door in de jaren 1948 en 1949 tweemaal uit een politiebureau en zelfs uit het Huis van Bewaring te Amsterdam en de strafgevangenis te Utrecht te ontsnappen. Paul de Groot: Zet er een streep onder. Met een openingsrede van voorzit ter Gerben Wagenaar en een uitvoe rige inleiding van de algemene se cretaris Paul de Groot is gisteroch tend in Amsterdam het 18e congres van de Communistische Partij van Nederland begonnen. In zijn inleiding sprak Paul de Groot o.a. over de kritiek, die op Stalin is geleverd. „Ons partijbestuur heeft stelling genomen tegen de op vattingen alsof de kritiek op de fou ten van Stalin diens volledige ver guizing tengevolge heeft", zei hij. „De fouten in de Sowjet-Unie, die terecht gekritiseerd zijn, behoren thans tot het verleden. Wij hebben hierover nu voldoende gekritiseerd en stellen voor er nu een streep onder te zetten". Bindt Turkse „Volkan" de strijd aan met „Eoka"? De Turkse Cyprische ondergrond se organisatie „Volkan" heeft giste ren met oorlog gedreigd tegen de Griekse Cyprische" ondergrondse or ganisatie „Eoka". Volkan heeft eon pamflet in Fama- gusta rond laten brengen, waarin het dreigt, dat, als een Turks dorpshoofd zou worden doodgeschoten als door de Eoka is aangekondigd, dat zou gebeuren het als wraak daar voor drie mannen van de Eoka zou doden en drie Griekse winkels in vlammen zou doen opgaan. Directeur van filmfabriek „Polygoon" overleden. Vrijdag is in Haarlem op 49-jarige leeftijd na een kortstondig ziekbed overleden de heer C. van der Wilden, directeur van de filmfabx*iek „Poly goon". VEELEISEND. De Illinois State Re gister bevatte deze advertentie: „Ge vraagd een secretaresse die eruit ziet als een meisje, denkt als een man, invloed heeft, als een vrouw en werkt als een neger". VERANDERD. Nadat hij door een boer met een bijl van het erf was gejaagd; elders met een geweer uit een kamer was verdreven; en ver scheidende keren met de dood be dreigd, tegen de neus gestompt, van de trappen gegooid en door honden aangevallen was besloot Frank Fica in Kitchener (V.S.) om het ineasseer- dei'SA'alc op te geven. Inplaats daar van werd hij masseur. Uit Polen wordt bericht, dat het Titoïsme daar veld wint. Leden van de Poo'/se parlementaire delegatie, die onlangs de gast van Tito waren, zou den bij hun terugkeer aspecten van Tito's stelsel, zoals democratisering en decentralisatie in het economisch leven hebben geprezen. Twee Nederlanders op hun jacht overleden. Een Nederlands jacht, de „Nirwa na" is donderdag de haven van Cedei- ra in Spanje binnengelopen, met de twee Nederlandse eigenaars dood in him kajuit, aldus meldt United Press. Aan boord waren nog twee Spaan se studenten. Zij hebben verslag uit gebracht aan de plaatselijke autori teiten. Donderdagochtend hadden de beide jongemannen aan de eigenaars, met wie ze een tochtje van Santan der naar La Coruna maakten, hun ontbijt willen brengen. Toen ze de hut binnenkwamen vonden zij de beide Nederlanders, Jacobus K. en Chris- tiaan Jacobus de H„ overleden. Uit de machine van het jacht was gas- ontsnapt. PROF. ZIJLSTRA OVER KABINETSFORMATIE Gesprek met mr. Burger bracht geen beslissing. In de avondbijeenkomst van de A.R.toogdag, die vrijdag te Leeuwar den is gehouden, heeft de minister van economische zaken, prof. dr. J. Zijlstra, het woord gevoerd over de kabinetsvorming. Prof. Zijlstra her innerde aan een rede van prof. Oud, in 1937 te Leeuwarden uitgesproken, toen men ook bezig was een kabinet te formeren, en waarbij prof. Oud het de formateur wel zeer moeilijk heeft gemaakt. Spreker zei, liet thans de tegenwoordige informateur niet moeilijk te willen maken. Prof. Oud verklaarde destijds, dat de V.V.D. geen slaaf wenste,te worden van de coalitie, maar wij A.R., zo zei spre ker, zijn niet bereid slaven te worden van de brede-basis-politiek. Wij willen wel volwaardige part ners zijn. Wij zijn bereid onze last mee te dragen in het beleid, een taak die niet gemakkelijk zal zijn. Over de kabinetsformatie deelde onze parlementaire redacteur mede. dat de informateur, mr. Burger, vrij dagochtend een onderhoud heeft ge had met: prof. Zijlstra,' .waarbij be sproken is of alsnog een anti-re lutionaire kandidaat bereid gevonden kan worden, de portefeuille van over zeese rijksdelen te accepteren en of de A.R.-fractie dan met dit departe ment genoegen zal nemen. Het gesprek heeft geen beslissing gebracht. Prof. Zijlstra heeft geen volmondig ja laten horen, maar heeft toch ook de weg in anti-revolutionai re richting niet geheel voor de infor mateur willen afsluiten. Er is dus nog een sprankje hoop, dat hier een lossing gevonden kan worden. Vijftig jaar S.O.S. Het morsesein S.O.S., dat wordt.uit- gezonden door in nood verkerende schepen, bestaat van de week vijftig jaar. Het seinen is vastgesteld op een tonferentie te Berlijn in oktober 1906. Het sein S.O.S. is niet gekozen om dat het de afkorting zou zijn van het Engelse „save our souls", zoals men tegenwoordig wel meent, maar omdat ■deze morsereeks drie punten drie strepen drie punten zeer gemakke lijk werd herkend uit de toentertijd niet zo heel goed werkende apparaten. De bemanning van het Itali aanse s.s. Irpinia", een van de schependie een geregelde dienst onderhouden tussen Vlissingen en Zuid-Ameriku, wilde eens een verzetje en dacht daarbij aan een voetbal- wedstryd. Het elftal van dou ane, marechaussee en agenten van de rederij van de Irpinia wilde wel als tegenstander fungeren en dus wordt er van middag op het tweede veld aan de Bosweg in Vlissingen een voetbalwedstrijd gespeeld. Om de spieren wat losser te maken en aan het Hollandse gras te wennen hebben de Ita lianen gistermiddag een uurtje geoefend op het veldje in Ha vendorp, zodat zij beslagen ten ijs zullen komen. De Italianen spelen in de volgende opstel ling: doel Nino Consolato; achter Enzo Bocclianfuso en Toni Smurro; midden Lio S'ar- bia, Tobia Loffredo en Toni Pianges; voor Mimmo Cuccu- rullo, Crislofaro Accardo, Raf- faele Solvino (aanvoerder) Vittorio Viciani en Edo Orsini. De wedstryd begint om drie ■uur en daarna zal de kapitein van de Irpiniaalle spelers tijdens een gezéllig samenzijn aan boord ontvangen. (Foto P.Z.C.) Illllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Spel met granaat: tweede slachtoffer overleden. Gisternacht is in het ziekenhuis te Gorinchem overleden, de 21-jarige J. W. de V., die donderdag bij een gra- naatontploffing te Neder-Hardinx- veld ernstig in de built werd gewond. DER T/GS TE SER/E KINDERPOSTZEGELS BRUINACHTIG GRIJS OLIJFGROEN BRUINACHTIG PURPER ROOD Voor de dertigste maal komt er een serie kinderzegéls uit die van 12 no vember af verkrijgbaar zullen zijn. De zegels geven portretten weer, ontleend aan schilderijen van 16e eeuwse -meesters en werden vervaar- digd door de heer P. Wetsélaar uit Haarlem. -EEG! Volgens de officiële berichten be zoekt. koningin Dina, de 28-jarige echtgenote van koning Hoessein van Jordanië, haar zieke vader in Maadi, een van de voorsteden van Cairo (Egypte). Volgens andere berichten zou er echter een verwijdering zijn ontstaan tussen koning Hoessein en zijn vrouw waarvan een van de voor naamste motieven zou zijn dat de koningin, die haar universitaire op leiding in Cambridge (Engeland), kreeg, zich moeilijk kan schikken in het teruggetrokken leven van de or thodox IslamieUsche vrouw. Deze foto van de koningin werd gemaakt ten huize van haar vader te Cairo. Veiligheidscommissie voor het bouwbedrijf ingesteld Op initiatief van liet produktïviteits- centrum voor het bouwbedrijf is in gesteld de permanente veiligheids commissie voor het bouwbedrijf, als uitvloeisel van de in opdracht van dit centrum samengestelde mono grafie „beveiliging". Deze commissie is als volgt samen gesteld: voorzitter: D. van Egmond, leden: J. Verhagen, ir. W. Thunnis- sen, S. Woudstra, J. C. Stumphius, ir. F. Brouwer, B. Cloo, J. M. Pot, J. H. Eshuis. De commissie heeft tot taak de in gang van de veiligheidsgedachte het bouwbedrijf te bevorderen De permanente commissie heeft zich als richtsnoer gestéld een mentale ombuiging ten aanzien van de vei ligheid. Zij erkent het nut van de op gelegde veiligheidsvoorschriften, maar zij meent dat hierin toch ook een gevaar schuilt Vaar- en oefenprogramma der Koninklijke Marine Uit het vaar- en oefenprogramma van de Koninklijke Marine voor de maand oktober blijkt, dat Hr. Ms. on derzeebootjager „Zeeland", Hr. Ms. fregat „Jaguar", Hr. Ms. mijnenve gers „Naarden", Waalwijk", „Abcou de", „Steenwyk", „Lochem" en „Dru- nen". Hr. Ms. mi jnenwerkschip „Dou- we Aukes", en een aantal „Neptune"- patrouillevliegtuigen, „Avenger"-on- derzeebootfoestrijdingsvliegtuigen en „Seafury"-jadhtvliegtulgen \'an de Marine Luchtvaartdienst deelnemen aan internationale oefeningen, die tot 14 oktober in het Kanaal en de zuidelijke Noordzee worden gehou den. Hr. Ms. onderzeeboten „Walrus" en „Zeeleeuw" oefenen op de Noordzee en worden respectievelijk op 20 en 18 oktober in Rotterdam verwacht. Hr. Ms. onderzeeboot „0-27" vaart voor opleiding van personeel. Het schip verblijft tot 13 oktober in Lyme Bay en keert vervolgens terug naar Rotterdam, vanwaar het op 22 ok tober weer zal uitvaren. Hr. Ms. Ivruiser „De Ruyter" ver blijft tot 10 oktober in Den Helder en van 1217 oktober in Amster dam. Daarna vaart het schip uit voor oefeningen met Hr. Ms. kruiser „De Zeven Provinciën". Op 22 oktober worden de twee kruisers in Den Hel der venvacht. STEMMEN UIT DE KERKEN Kerk moet middenin het leven staan Sedert de verkiezingen van deze zomer Is in verschillende r.-k. bladen de vraag opgeworpen of er samenhang is tussen de verkiezingsuitslag en de toenemende onkerkelijkheid. Dat het niet eenvoudig is op deze waag een antwoord te geven, is begrijpelijk. Het zijn eigenlijk alleen maar vermoe dens en A'eronderstellingen Avaarmee men zich bezig houdt. Bij alle statistie ken die er tegenwoordig in overvloed zijn, kan men moeilyk een statistiek aanleggen over de rode punten, die in de keurig afgeschermde hokjes van de stemlokalen, Avorden gezet. Zo in het algemeen genomen, kan men een zeker A'erband aannemen. Doch de meningen over de Araag hoe dit ver band moet worden gelegd, liepen bij de schryvers van diverse artikelen en in gezonden stukken nog al uiteen. Door deze A'eronderstellingen en wisseling van gedachten is een discussie ontstaan over de onkerkelijkheid in het al gemeen en de middelen om deze te bestrijden. Over die middelen ter bestrij ding zijn de schrijvers het, weer niet met elkaar eens. Voor een buitenstaan der is zulk een gedachtemvisseling interessant, omdat daarbij aan de opper vlakte komen allerlei meningen die er zijn over zaken die men in de kerk anders zou wensen en veranderingen en die men voorstelt. uit het centrum van de belangstelling geraakt en er zijn andere zaken die daarvoor in de plaats zijn gekomen. Vooral in deze eeuw is het duidelijk geworden dat de wereld een geheel ander aanzien heeft gekregen. De technische ontwikkeling heeft de mensheid steeds meer in haar greep geki*egen. Steeds meer wordt de individuele mens daar aan ondergeschikt gemaakt. De „staat" gaat een steeds grotere plaats innemen. De vrijheid \'an de enkele mens wordt steeds meer beperkt. Iedereen, of hij nu lager of hoger staat op de maatschap pelijke ladder, wordt gemaakt tot een klein onderdeeltje van het gro tere geheel dat steeds meer machi naal draait. Er zijn tegenwoordig andere vragen dan die, welke de kerk eeuAvenlang gesteld heeft. Het verband dat men al of niet zoekt tussen onkerkelijkheid en de stembus-uitslag mag voor niet Rooms Katholieken interessant we zen, het is voor hen toch van minder belang. Maar meer belangstelling- zullen zij hebben voor de bredere vraag van de toenemende onkerke lijkheid en de middelen die worden voorgesteld om deze te bestrijden. Deze vraag is zo algemeen, dat ze van belang is voor praetiseh bijna iedere kerk. Er is een „geloofscrisis" waarmee alle kerken te maken heb ben. Deze is niet alleen een Neder lands verschijnsel, maar overal ter wereld kan men daarvan lezen. Het is zelfs niet een. zaak die alleen de christelijke kerken treft, maar ze raakt eveneens andere godsdiensten die er op aarde zijn. De godsdienst, zeer in het algemeen genomen dus, is Deze nemen nu een belangrijker plaats in. De vraag naar de so ciale gerechtigheid ligt wel bo- A'enaan. Zo kunnen wij tegenwoor dig lezen in allerlei toonaarden, terwijl er tevens als slotsom aan wordt toegevoegd dat de kerk zijn tijd heeft gehad. Is het inderdaad Avaar dat de Kerk een A erschijnsel is van voorbijgegane eeuwen? En is het waar dat de be langrijke vragen van deze tijd bui ten de Kerk omgaan? We behoeven niet een A an de dikke boeken die daarover geschreAren zijn te lezen, om te weten dat de kerken met deze rijd in een crisis leven. Maar is het waar dat hetgeen tegenwoordig in de we reld de geesten beroert, buiten de Kerk omgaat? Wij geloven van niet. Ook de Kerk heeft te maken met sociale gerechtigheid. De profeten van Israël zullen er haar steeds weer aan herinneren. Ook de Kerk heeft te maken met de vrijheid van de en kele mens en ook zij heeft een roeping het Evangelie te laten horen temid den van het politieke leven, zowel in eigen land als in heel de wereld. De „staat" mag dan overal een grotere plaats gaan innemen en steeds meer van liet openbare en maatschappelij ke leven gaan beheersen, het zal goed wezen wanneer daarnaast de kerk een eigen geluid kan laten horen. Doch dan zal de Kerk ook middenin het gehele leven moeten staan en we ten dat er geen terrein is dat haar niet raakt. Maatschappelijk werker" Op welke wijze moet de Kerk zich zelf herzien en vernieuwen? Eni ge weken geleden is er in de Nieu- Vervolg op pag. 4) Het Wereldgebeuren Nieuw hoofdstuk Biografieën en boeken over econo mie. Daarin vei'diept Ernesto de la Guardia jr. zich bij voor keur, wanneer hij de gelegenheid krijgt om te lezen. Bovendien is hij een van de beste amateurgolfers van Latijns Amerika. Maar dit zijn natuurlyk niet de eigenlijke redenen, waarom de Panamezen hem tot hun president hebben gekozen, zodat hij deze week als staatshoofd kon worden geïnstal leerd. Zij hebben waarschijnlijk de voorkeur aan hem gegeven, omdat hij bekend staat als een niet alleen spor tief, maar ook besluitvaardig en ge duldig man. Zij namen hem, ondanks het feit dat hij een heel ongewone verkiezingscampagne voerde: hij deed helemaal niet zo ontstuimig en fel als in het verleden voor president schapskandidaten gebruikelijk was. De Midden- en Zuid-Amerikanen hou den wel van opwindende festijnen en van opwindende redevoeringen Op de Santa Ana Plaza, die presi dent De la Guardia en diens voorganger in plechtige optocht moesten passeren toen zjj zich van de Volksvertegenwoordiging naar het presidentiële paleis begaven ontplof te een bom, een paar minuten voordat de heren er waren. Niet de gaande of komende president, maar een vrouw en een jongen werden gewond. Misschien was dit het werk van een boze concurrent, die anders dan De la Guardia wél tot felle maat regelen zijn toevlucht, wilde nemen Maar erverigens was het een dag van ongestoorde plechtigheden. Men kon een speld horen vallen toen De la Guardia en. diens A'oorgan'ger Ricardo M. Arias Espinosa in de Nationale Vergadering het woord tot de aanwe zigen richtten. Nu Egypte's president Nasser vist in troebel Suezwater, zijn er in Panama schrandere heren opge staan en zij hebben zich gebogen over het verdrag met de Verenigde Staten, dat het Panamakanaal be treft. Bij dat verdrag Averd in 1955 de betaling van de Verenigde Staten A'oor het gebruik van de kanaalzone verhoogd van 430.000 dollar tot 1.930.000 dollar per jaar. Bovendien werd er een bepaling ingevoegd, dat er in die zone gelijke kansen zouden zijn voor Panamezen en Amerikanen. In de afgelopen maanden is nu geble ken, dat de bepalingen van dat ver drag op verschillende manieren kun nen worden uitgelegd. Dientengevol ge ontstond er naast de Suezcrisis een klein Panamaconflict in de dop. In zijn afscheids- en installatiere de was de scheidende president Arias Espinosa geheel A'olgens aard, niet erg gematigd. Hij riep uit dat de Verenigde Staten zich niet aan het Panamaverdrag hadden gehouden en hy luchtte zijn gramschap over het feit, dat Panama niet was uitgeno digd voor de Suezconferenties. De nieuwe president daarentegen vestig de A'ooral de aandacht op de slechte financiële toestand van het land, waarin op een of andere manier ver andering moet komen. Hij zou een eind maken aan de praktijk, dat één uersoon twee of meer ambten tegelijk bekleedt. Over de kwestie van het Panamakanaal zei hij. te moeten er kennen. dat er verschillen in opvat ting waren tussen Panama en de Verenigde Staten. Maar hij voegde er aan toe, dat hij van die kwestie „niet helemaal ondersteboven was". Men mag op grond van deze uitlating en on grond A'an De la Guardia's bezon nen ontreden, venvachten dat hij het Panamaprobleem met de nodige tact en rust zal aanpakken. Zo trad hij ook als directeur van Panama's eni ge brouwerij de moeilijkheden tege moet. Voor zover het aan hem ligt. zal de kwestie A-an het kanaal geen sensationeel hoofdstuk worden in zyn biografie. Maatregelen gevraagd tegen uitsteeksels motorvoertuigen De A.N.W.B. heeft de Minister Aan Verkeer en Waterstaat gewezen op het euvel, dat motorvoertuigen dik wijls zijn A-oorzien van versieringen en uitsteeksels behorende bij de standaarduifrvoering en/of A'an acces soires, AA'aarvan zonder meer kan worden aangenomen, dat zij de ernst A'an lichamelijk letsel bij een aanrij ding sterk kunnen A'ergrotem De bond denkt daarbij aan verschil lende vormen van motorkapornamen ten, de lichtafschermende kapjes bo ven de koplampen, uitstekende hand grepen van portieren, bepaalde vor men van A'oorbumperopzetstukken, de aan het stuur van motoren, scoo ters of bromfietsen bevestigde stan gen, indien het windscherm is gede monteerd etc. Dat de ministfvr een open oog heeft voor het gevaar van scherpe, uitstekende onderdelen is gebleken, aldus de A.N.W.B.. uit een wijziging van de Bijlage van het We- gem'erkeersrec-hment van 14 janua- rie 1955„ waarbij bepaald werd, dat motorrijtuigen op twee wielen aan de voorzijde geen kenteken behoeven te voeren. De A.N.W.B. wijst er voorts op, dat Zwitserland onlangs met suc ces de stryd heeft aangebonden tegen gevaarlijke versieringen en uitsteek sels van motorvoertuigen. In het belang van de verkeersvei ligheid in ons land meent de A.N.W. B. dan ook de minister te moeten ver zoeken na te gaan of maatregelen te gen dit gevaar van uitstekende on- dei'delen A'an motorvoertuigen kun nen worden getroffen. WIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIUIIIIIIIM 1 Late groet1 De gepensioneerde gemeente- j§ veldwachter H. de Lange te Dalfsen ontving eergisteren een verjaarskaart, afgezonden door zijn zwager te Dedemsvaart. Dat leek wat laat want de heer De Lange is op 15 augustus ja- rig. De kaart was gefrankeerd met lVi cent, waaruit bleek, if dat de kaart heel erg laat was. De kaart was namelijk op 15 f§ augustus 1937 ten postkantore H te Dedemsvaart afgestempeld. iliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 3