Mr.H. van den Belt geïnstalleerd als Kantonrechter te Terneuzen !#ÖUr Zeeuwse Almanak RESTAURATIE VAN GOESE SPORTVELDEN IN DE WINTER VAN DE HEER L. CH. JANSSEN NAM AFSCHEID VAN RAAD SOUBURG VERWARRING IN ZONNEMAIRE OVER GIFT UIT RAMPENFONDS IDEALE VERLICHTING „DE LICHTBRON" Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 6 OKTOBER 1956 OP BIJZONDERE ZITTING Begroet als oude bekende De vrijdagmiddag' gehouden bijzondere zitting van het Terneuzense kan tongerecht, tijdens welke mr. H. van den Belt, als kantonrechter werd ge ïnstalleerd, stond in het teken van de grote voldoening, die algemeen in Zeeuwsch-VIaanderen heerst over de benoeming van deze magistraat, die reeds meer dan twintig jaar als griff ier van 't Terneuzense kantongerecht werkzaam is geweest. Daarvan getuigde in de allereerste plaats de oudste kantonrechter plaatsvervanger, mr. G. Tichelman, die de heer Van den Belt installeerde en daarbij een vaak geestige toespraak hield. In deze rede herinnerde hij er o.m. aan dat de heer Van den Belt hier vroeger reeds was ingeburgerd en door de bevolking werd gewaardeerd en hooggeacht. Mr. Tichelman wees op de banden, die mr. Van den Belt ook door zjjn huwelijk met Zeeuwsch- Vlaanderen binden en prees diens plichtsbetrachting en welwillendheid. Mr. Tichelman besloot met zowel de als bevolking geluk te wensen met kantonrechter en diens echtgenote, deze benoeming. Nadat namens- de pachtkamer de lieer J. W. Scheele zijn vreugde had uitgesproken over het feit, dat thans een oud-insider voorzitter van deze kamer wordt, was het woord aan mr. Th. Lebret, ambtenaar van het O.M., die mede 3>rak namens de officier van justi- e te Middelburg mr. Van der Dussen Mr. Lebret vergeleek daarbij de ambtenaar en de kantonrechter met de toneelschrijver en de regisseur en hij was de overtuiging toegedaan, dat de regisseurshand een vaste hand zou zijn. Voor wat de toekomst bij de berechting betreft, meende mr. Lebret. dat zeker in ruime mate de bijzondere voorwaarden bij de straf oplegging zullen worden toegepast, waarbn de nadruk op het opvoedend element kan worden gelegd. Spreker dacht daarbij aan bijvoorbeeld het doen volgen van verkeerslessen, het verbieden van de kinderen om naar school te fietsen, enz. Eigenlijk zullen dit een soort bijkomende straffen zijn, die echter kwalitatief goed kun nen werken. Voorts zeide- mr. Lebret, dat zijns inziens bijzondere aandacht dient te worden besteed aan de openbare dronkenschap, die de laatste maan den toenam en min of meer veront rustend is geworden. Hier zal met gestrengheid en met shook-therapie tegen moeten worden Ingegaan. Mr. Lebret wenste de nieuwe kantonrech ter een vlotte vruchtbare en bevredi gende loopbaan toe. Het woord werd verder nog ge voerd door de heer W. V. P. Geile na mens het griffie-personeel, burge meester mr. P. H. W- E? Tellegen namens het gemeentebestuur en als (Advertentie) IIIIIIIMIIIIIIII hazetfabrieken te zevenbergen hoofd der politie, de heer A. Verbist namens het notariaat en mr. C. J. B. du Croo, oudste kantonrechter plaatsvervanger te Zierikzee. Mr. Van den Belt sprak een slotwoord en daarin bracht hij dank aan H. M. de koningin voor de benoeming terwijl hij er verder o.m. op wees, dat hij in Schouwen een goede tijd had met een mooie doch ook' moeilijke taak. Spre ker dankte de aanwezigen voor lnm tegenwoordigheid en de kantonrech- ter-piaatsvervanger en in 't bijzonder mr. Tichelman voor hun werk gedu rende de vacature. Verder richtte mr. Van den Belt zich tot de leden van de pachtkamer, het griffie-personeel, de deurwaarder en de politie, waarbij hij de hoop uitsprak op een goede sa menwerking. De bijzondere zitting, die gevolgd werd door een druk bezochte en ge animeerde receptie, werd bijgewoond door een groot aantal genodigden. Daaronder bevonden zich o.m. de pre sident van de arrondissementsrecht bank te Middelburg, mr. C. R. F. van Roggen, de burgemeester van Ter- neuzen en Graauw-en-Langendam, wethouder J. den Hamer, de hoofd inspecteur der invoerrechten en ac cijnzen mr. L. W. van Os, de dis trictscommandant der Koninklijke Marechaussee majoor D. F, W. de Haas, de dirigerend officier der Rijkspolitie, eerste luitenant C. W. Bloeners, de korpschef der Terneu zense gemeentepolitie, de heer K. Reinders, leden van de balie van het notariaat en van de pachtkamer. Onder de genodigden bevond zich voorts de oud-kantonrechter te Ter- neuzen. thans in Hilversum, mr. P. W. C. C. M. van Meerwijk. VOORSTEL AAN GOESE RAAD Uitbreiding zal zeven ton vergen B. en W. van Goes hebben aan de raad een voorstel doen toekomen om over te gaan tot restauratie van de vier bestaande voetbalvelden, waar mee mogelijk in bet kader van de dienst aanvullende civieltechnische werken, nog in dc komende winter maanden kan worden begonnen. Deze restauratie zal betekenen, dat de vel den zullen worden aangelegd met in achtneming van de wettelijk vereiste afmetingen, terwijl zij voorts van een definitieve drainering worden voor zien, welke op een nieuwe riolering zal worden aangesloten. Tegelijker tijd zal volledige egalisatie plaats hebben en de omringende beplanting praktisch worden vernieuwd. De kosten van deze werken worden geraamd op rond f 100.000, waarvoor een. rijkssubsidie van f 70.000 wordt verwacht. Er resteert dus voor de ge meente een bedrag van f 30.000, dat B.. en W. willen dekken uit het kre diet van f 40.000, dat op de begroting 1955 werd gevoteerd voor voorberei dende werkzaamheden in verband met de aanleg van een zwembad. Voor het maken van de betreffende plannen is rond f 10.000 nodig. Het is niet te verwachten, dat over het res terende bedrag van f30.000 binnen kort al zal dienen te worden beschikt, zodat het college dit geld voor de res tauratie van de sportvelden wil ge bruiken. De restauratie-werkzaamheden ma ken deel uit van het plan tot uitbrei ding van het sportterrein. De Ncder- landsche Heide Maatschappij heeft een begroting gemaakt van de kosten aan de uitvoering van een en ander verbonden. Exclusief die van aankoop :win TOT <3.ijpe KOEIEN GEDOOD Boven verschillende plaatsen in de Srovincie heeffc donderdagavond een ort maar hevig onweer gewoed en op verschillende plaatsen is de bliksem Ingeslagen. In Wissekcrke werden 2 koeien het slachtoffer van het hemel vuur. De eigenaar, de heer O. van Hee, trof de dieren dood in de wel aan en een onderzoek wees uit, dat kU door de bliksem waren getroffen. Ook uit Kamperland wordt een in slag gemeld. Omstreeks lmlf acht sloeg daar de bliksem in de kap van de Kamperlandse molen van de heer M. de Looff. Er brak brand uit, maar de brandweer was juist aan het oefe nen en zodoende waren de spuitgas ten snel ter plaatse! De schade bleef beperkt tot het verlies van enkele balken. RADIO Het dienstmeisje van een Vltssings gezin jawel, er bestaan nog dienst meisjes dat dienstmeisje dan was die middag alleen thuis. Mevrouw was de stad uit en meneer was naar zyn werk. Het kind heeft enkele moeilijke uren doorgemaakt. Ze was verplicht om naar de radio te luisteren. Ze was er domweg toe veroordeeld om alles wat de radio mensen in die enkele uren hadden uitgedacht aan lezingen, muziekjes, praatjes voor de vaak en andere za ken aan te horen. Want ze wist niet hoe ze het toestel af moest zetten. Ge moet er niet aan denken. Het is een juweel van een onderwerp voor een nachtmerrie. Gedoemd zijn om in een woning te verblijven met een alsmaar geluiden producerende radio. Alle sprekers, die men in de loop der tijden heeft leren verafschu wen, aan te .moeten horen. Dat dienstmeisje heeft ingegrepen. Teneinde raad heeft ze meneer opge beld en gevraagd hoe het toestel af gezet kon worden VEILIG VERKEER Het Verbond voor Veilig Verkeer maakt op het ogenblik een propagan- da-tournee. Als eerste gemeente in Zeeland wordt volgende week dins dag Terneuzen bezocht. De acties van het verbond concentreren zich woensdag op Sluiskil. Op allerlei ma nieren zullen de bewoners van deze plaatsen gewezen worden op de ge varen van de weg. Er wordt propa- ganda-materiaal verspreid en in spe ciaal daartoe ingerichte stands kun nen vragen over het verkeer worden gesteld. DRUMBAND De muziek heeft thans ook de jeugd van Bruinisse in haar greep! En al is het dan nog „rock 'n roll", de blik ken bussen, waarmee zij door 't dorp trekt, maken lawaai genoeg! Het be zoek van enkele drumbands in ver band met de in gebruikname van de muziektent is vermoedelijk de aanlei ding tot deze ra ge geweest. Verschei dene tientallen jongelui lopen in deze „band" mee. Hier ligt een kans voor de Bruse muziekvereniging „Nu met Hope"! DIENSTPLICHT Er schijnen in België militairen te zijn, die de dienstplicht maar matig kunnen waarderen. Want in Renesse is een fles aangespoeld, met als inhoud een soort procla matie. Deze fles was 23 septem ber in Ostende in zee geworpen en een achttal militairen gaf in het schrijven zijn vreugde te kennen over het feit, dat zij binnenkort de rlienst gaan verlaten. „Na 18 maanden van bitter lijden en el lende en vervuld van de beste her inneringen aan de laatste soldij en aan de straffen, die het leger ons zo welwillend heeft geschonken", zo schreven zij. De brief was in de Franse taal getypt. der benodigde gronden, zullen deze kosten f701.765 bedragen. Het is de bedoeling, de verschillen de werkzaamheden in het kader van de dienst aanvullende civieltechnische werken te doen uitvoeren, waardoor op een rijkssubsidie mag worden ge rekend. Aan de hand van gemaakte berekeningen wordt aangenomen, dat dit subsidie f 325.200 zal bedragen, zo dat uiteindelijk f 376.565 ten laste der gemeente zal blijven. Om redenen van financiële aard en in verband met het feit, dat thans nog niet over de noodzakelijke gronden kan wor den beschikt, is het noodzakelijk dat het werk in verschillende fasen'wordt uitgevoerd. Als eerste fase wordt thans de restauratie van de bestaande velden voorgesteld. Bouw van twee radarposten langs de Schelde. In verband met de noodzakelijke uitrusting van de toegang tot de ha ven van Antwerpen met een radar- net, hebben deskundigen van het mi nisterie van verkeerswezen reeds ge ruime tijd geleden een studie ge maakt van het radamet, dat langs de Nieuwe Waterweg functioneert, aldus de „N.R.C.'-'; Dit onderzoek heeft er toe geleid, dat het bedrijf, dat het ten behoeve van Rotterdam functio nerende net heeft gebouwd, met mo biele posten proefnemingen heeft ge nomen langs de Schelde. Het resul taat van deze proefnemingen is, dat het bedrijf in kwestie thans opdracht heeft gekregen twee vaste posten te bouwen, een bij fort Frederik, een tweede in de Zimmermanpolder. Daar ook deze vaste posten nog een expe rimenteel karakter hebben, is nog moeilijk te zeggen wanneer langs de Schelde een radamet in bedrijf kan worden gesteld. De beveiliging van de toegang tot de haven van Antwerpen vormt slechts een van de problemen welker oplossing o.a. van gewicht is voor de mededinging in de strijd om het pe- troleumvervoer, dat van steeds gro tere tankschepen gebruik gaat maken. Een andere belemmering is dat in de bocht van de Schelde waar de rivier het smalst is, de huidige vaargeul geen doorvaart veroorlooft aan sche pen, die langer zijn dan 215 meter. 'mm' met melk meer mans DZZZ7Z 6S Economisch verkeer van Zeeuwsch-VIaanderen Onder auspiciën van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-VIaanderen te Terneuzen wordt vrijdag 19 oktober a.s. in hotel „Rotterdam,r"te Terneuzen een bij eenkomst gehouden. Deze vergade ring is beleg<l om de mening van be langhebbende instanties en organisa ties te vernemen over het rapport, dat aan de Kamer werd uitgebracht door de stichting voor Economisch Onderzoek van de Amsterdamse Uni versiteit. Het rapport handelt over 't economisch verkeer van Zeeuwsch Vlaanderen met overig Nederland. jHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII^ §j De heer L. Ch. Janssen, die een Si-jarige staat van dienst als raadslid in Souburg ach- H ter de rug heeft, nam vrijdag- middag tijdens de openbare vergadering in het gemeente- huis afscheid van de raad. Het H icas voor de heer Janssen een bijzondere verrassing van bur gemeester A. H. S. Stemer- ding te vernemen, dat H.M. de Koningin hem had onderschei den met de ere-medaille ver- bonden aan de Orde van Oran- M je-Nassan in goud. Na een waarderende toespraak speld- de de heer Stemerding het scheidende raadslid de ere- tekenen van deze koninklijke onderscheiding op de borst. Op ee deze foto bekijkt mevrouw j| Janssen trots de ere-medaille, die haar man heeft ontvangen. (Foto P.Z.C.) LANGER DAN 31 JAAR.. Burgemeester Stemerding reikte aan aftredend raadslid koninklijke onderscheiding uit. De heer L, Ch. Janssen, die langer dan 31 jaar zitting heeft gehad in de gemeenteraad van Oost- en West-Souburg, heeft vrijdagmiddag voor de laatste maal als raadslid een vergadering meegemaakt. Tijdens deze ver gadering werd namelijk afsoheiu genomen van de 77-jarige heer Janssen, die op medisch advies zijn ontslagaanvrage heeft moeten indienen. Het werd voor dit oudste raadslid van Souburg niet alleen om het afscheid een onvergetelijke dag. Want tijdens deze gemeenteraadsvergadering, waarin ook mevrouw Janssen en enkele fam ilieleden van het scheldende raadslid aanwezig waren, maakte burgemeester A H- S. Stemerding bekend, dat de heer Janssen door H. M. de koningin was onderscheiden met do ere medaille in goiul verbonden aan de orde van Oranje-Nassau! Na een uit voerige toespraak speldde de heer Stemerding de lieer Janssen de ere tekenen van deze onderscheiding op de borst. Burgemeester Stemerding bracht naar voren, dat het de heer Janssen, die deel uitmaakte van de P.v.d.A.- fractie, ongetwijfeld bijzonder zwaar zal zijn g-evallen om de ontslagaan vrage in te dienen. „Reeds in juli 1925 deed U uw intrede in deze raad en sindsdien hebt U een eervolle staat van dienst opgebouwd", aldus de heer Stemerding. De burgemeester herin nerde er verder aan, dat hij de heer Janssen bijna twintig jaar als raads lid heeft meegemaakt. „In die tijd", aldus spreker, „heb ik geleerd U te waarderen om uw mening en uw oor deel". De heer Stemerding wees er op, dat de verhoudingen altijd goed zijn geweest en dat ondanks de menings- Raad niet gekend in plan voor jeugdgebouw. In Zonnemaire is enige verwarring ontstaan over een gift van 15.000 Een Postduivenhotelin Goes In de postduivenwereld heeft de radiatoren, die nu aan de rand van Goes hoog oprijst in het landschap, kennelijk 'n goede naam gekregen als passanten-„hotel. De mannen die er da gelijks de driehonderd- zes-en-tachtig treden van de wenteltrap op klauteren om de laat ste hand aan de ruw bouw te leggen, tref fen er tenminste vaa)t van deze gevederde vrienden aan. Door de nog open ramen ko men de luchtreizigers naar binnen om er een tussenlanding te ma ken en onder een luid ruchtige onderlinge conversatiewat uit te rusten. Jammer voor de duiven, maar nog vóór de winter zal hun „hotel" gesloten worden, want de bou wers zullen dan het betonnen gevaarte glasdicht maken Zo spectaculair en be drijvig als in het begin de bouw voor de voor bijganger was, zo uit gestorven lijkt het werk thans. Maar ver boven het „aardse ge woel" en in de inge wanden van de meer dan tachtig meter ho ge betonnen cilinder gaan de mannen voort met de afwerking van de ruwbouw, welke nu bijna klaar is. Donder dag is juist de één- en-twlntigste en laat ste verdieping gereed gekomen, de fundering van enkele honderden tonnen beton voor de vijftig meter hoge an tennemast werd ge stort en men is nu nog bezig aan het dak. Zo gauw de stalen mast geleverd zal worden, begint men dan met het monteren. Ook zal na het gereedkomen van het dak in de hier voor reeds gebouwde schacht de lift worden aangebracht, die straks de P.T.T, -mensen op een wat gemakkelijker en minder vermoeien, de wijze naar de boven gelegen dienstverblij- ven zal brengen. Mo menteel is P.T.T. reeds bezig met het doen van proeven. Het zal ech ter toch wel, zoals reeds eerder gemeld, voorjaar 1957 worden, voordat het bouwwerk geheel klaar zal zijn en de televisiemensen er, niet gestoord door nog aan het werk zijnde bouwers, het rijk al leen krijgen. (Advertentie) Onze collectie biedt U een rijk gevarieerde keus in moderne, exclu sieve verlichtingsorna menten. Lange Noordstraat 14 - Tel. 3873 MIDDELBURG. uit de overgebleven gelden van het Nationaal Rampenfonds. Deze gel den zi,jn zoals bekend verdeeld door de „Stichting Zuid-West Neder land", die werd opgericht, door de commissarissen der koningin in Zuid- Holland, Noord-Braband en Zeeland. Over de bestemming van het geld is destijds door het provinciaal be stuur overleg gepleegd met het be stuur van een te stichten vereni- fingsgebouw van de gereformeerde erk en met de burgemeester van Zonnemaire, de heer H. J. Roelvïnk. Tevoren was onderzocht of er in Zon nemaire behoefte was aan een jeugd gebouw. Dit was inderdaad het geval. Van kerkelijke zijde was toen reeds een bedrag van 34.000 bijeenge bracht voor een gereformeerd jeugd gebouw. Er is toen besloten óm de gift van 15.000 als aanvullende bij drage te schenken met als voorwaar de, dat het verenigingsgebouw ten dienste zou komen aan de gehele ge meenschap. Het zal dan ook bestemd worden voor het houden van lezin gen, voordrachts- en filmavonden e.d. Er zal echter niet gedanst mo gen worden. Het gebouw is reeds in aanbouw. Met de hervormde gemeente, die eveneens plannen had voor een jeugdgebouw. is nadat deze naar de mening van de provinciale commissie bevredigende oplossing was gevonden geen overleg meer gepleegd. In de gemeenteraad van Zonnemai re heeft een lid van de P.v.d.A.-frac- tïe enkele malen gevraagd waarom de raad niet in deze aangelegenheid is gekend. B. en W. hebben toen ver klaard nooit officieel van de schen king in kennis te zijn gesteld. V\\WWVWWyWSWAAVW verschillen, die af en toe bestonden men altijd uit elkaar is gegaan als vrienden. De burgemeester memo reerde nog de vele functies, die de heer Janssen in Souburg heeft be kleed. Hij bracht de heer Janssen hartelijk dank voor alles wat deze in de afgelopen 31 jaar voor de ge meenschap heeft gedaan. Ook betrok hij meivrouw Janssen in deze dank. De heer Janssen kreeg een enorme fruitmand aangeboden, terwijl me vrouw Janssen een bos bloemen kreeg. „Aan een koninklijke onderschei ding heb ik nooit gedacht" zei de heer Janssen in zijn antwoord. „En ik vraag me af waaraan ik dit alles te danken heb", voegde hij er aan toe. „Ei heb altijd ge tracht alleen maar mijn menselij ke plicht te doen tegenover de ge meenschap". De heer Janssen toonde zich ver heugd over het feit, dat hij 31 jaar lang- heeft kunnen medewerken aan de verschillende verbeteringen, die in Souiburg tot stand zijn gekomen. Tenslotte bracht hij de gehele raad hartelijk dank voor de uitstekende samenwerking. Felicitatie De heer M. J. vam Poelje uit Vlis singen, lid van Gedeputeerde Staten, feliciteerde de heer Janssen mede na mens de commissaris van de konin gin in Zeeland, jhr. mr. A. F, C. de Casembroot, met de koninklijke on derscheiding. Namens de provincie Zeeland dankte de lieer Van Poelje het scheidende raadslid voer alles wat hij voor de gemeente Souburg heeft gedaan. Spreker achtte het heel belangrijk, dat juist in ons democratisch staats bestel mensen bereid worden gevon den om werk voor gemeenteraden enz. te verrichten. De heer Van Poel je betreurde liet dan ook, dat de jon geren minder bereid zijn om de plaat sen van de ouderen in te nemen. Ten slotte bracht hij ook mevrouw Jans sen hartelijk dank. De heer J. J. van Ginkel, secreta ris van de gemeente Souburg, bracht de heer Janssen hartelijk dank na mens het gemeentepersoneel. „U hebt altijd voor ons op de bres gestaan", aldus de heer Van Ginkel. Het raadslid, de heer A. W. Bouff, fractiegenoot van de heer Janssen, en de neer G. J. Janse, die namens de A.R. en de C.H.U. sprak, brach ten het scheidende raadslid dank voor de uitstekende samenwerking. voor ben die meer eisen RADIO TELEVISIE VANDAAG. Middelburg Electro: „Brood, liefde en fantasie", (a.l.), 19 en 21.15 uur; Schouwburg: „Der traumende Mund", (18 jr.), 20 uur; Van Benthem en Jut ting: tentoonstelling werken Andries Minderhout en Dick Loef, 9—18 uur; Schuttershof: Utrechts Dokters Caba ret, 20 uur. Vlissingen Alhambra: „The ladykil lers", (14 jr.), 10 en 21 uur; Luxor: „Inspecteur Caiaghan en de geheime' code", (14 jr.), 19 en 21 uur. Goes Grand: „Drie mannen In de sneeuw, 10 en 21 uur; Bijgebouwen Geref. kerk: ledenvergadering A.R. J.O.S., 15 uur. MORGEN. Middelburg Electro: als vandaag, 15.30, 19 en 21.15 uur; Schouwburg: als van daag, 14.30 en 20 uur. Vlissingen Alhambra: als vandaag, 15, 19 en 21 uur; Luxor: als vandaag, 15, 19 en 21 uur. Goes Grand: „De wraak van het monster", (14 jr.), 15 uur; als van daag, 19 en 21 uur. Gent Kon. Opera: „De vogelhandelaar" (operette).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2