Tito en de zijnen zwoeren het spijkerharde communisme af Kwekers gaan winterfruit oogsten DUITSERS HIELPEN BRAND IN MAASTRICHT BESTRIJDEN VRIJDAG 5 OKTOBER 1956 P RU V IN V I A L B Z E hi U W S b O O O RANT 11 fjrole tube in één simpele fiaarwassing bijgctint (niet geverfd!) in de eigen kleur of een modieuze nuance naar keuze grijzend haar volkomen bedekt A een rijke volle glans het haar grondig gereinigd. Bevredigend prijsverloop bij de fruithandel. (Ireiiie Shampoo Pastel! a TOTALITAIR REGIME ZONDER TRANEN gen voorkomen is een beetje moeilijk te omschrijven. Vooral als de direc teur van een groot bedrijf soms ook lid van de vereniging is. Buiten de normale taak van de ei genlijke vakvereniging, zoals sala risonderhandelingen, die zeldzaam voorkomen heeft de organisatie belangrijke opvoedkundige verant woordelijkheden. De stabiliteit van het regiem in de toekomst zal voor een groot deel af hangen van een tijdige verbetering van de levensstandaard. Er wordt steevast beweerd, dat deze verbete ring alleen kan gevonden worden in een vermindering van de defensie uitgaven. Dus men moet nog even geduld hebben, vooral in de land bouwsector. De tijd van de revolu- tie is voorbij en tegenwoordig is in het land van Tito de evolutie aan de orde van de dag Het leven in Joego-Slavië is nog zwaar, maar wordt elk jaar beter Er hangt voor Joego-Slavië geen yzeren gordijn en het is de vraag of alle toeristen, die dit bergland met zijn talrijke onbedorven schoonheden komen bezoeken, zich wel realiseren dat ze i n een communistisch land vertoeven. De mensen zijn er uitgesproken vriendelijk en aardig. Je wordt heus ner gens en door niemand beschimpt of uitgejouwd; de bewoners zijn absoluut niet fanatiek. Toch is er een communi stisch bewind, onder leiding van maarschalk Tito. Prachtige hotels zijn er in Joego-Slavië te vinden, zó zelfs dat Hollywood er trots op zou zijn. Maar, alleen de rijke toerist kan het zich veroorloven er te logeren. Wat heeft dit alles te betekenen Hebben de Joego-Slaven soms een vorm van communisme ontwikkeld, die een aanne melijk alternatief is voor het democratische westen? Als men het hen vraagt, zullen ze antwoorden, dat ze het niet weten. Ze zullen het met U eens zijn, dat er in het verleden fouten zijn gemaakt en dat het nieuwe systeem nog te kort bestaat om te ku nnen beweren, dat het zal slagen. Ze vertellen nadrukkelijk dat hün systeem veel verschilt van het Rus sische, dat ze niet graag zouden toe- Het belang van plannen, die een aansporing vormen om ermee te werken, zien ze wel degelijk in. Vol gens westers model proberen ze de ze dan ook in te voeren. Het leven in Joego-Slavië is nog wel hard, maar het wordt van jaar tot jaar beter. Aan sociale instellin- Een besteedt men grote aandacht, e verbeteringen van ziekenhuizen en medische centra zijn spectaculair. Voor de jeugd wordt veel gedaan en de kinderen zien er goed gekleed en goed gevoed uit. Aan veel „gewone" mensen heeft men een pensioentje gegeven. Als ze het nieuwe regiem niet buitenge woon vijandig gezind zijn, hebben ze op hun oude dag tenminste nog een beetje zekerheid en vrijheid. Bij het behandelen van land bouwvraagstukken is veel hulp verleend door Engeland, en dit September was in Zeeland een droge zomermaand. (van onze weerkundige medewerker) Na al de regen, die er in de eerste zomermaanden is gevallen, was het vooral voor de landbouw zeer gun stig, dat er na de dertiende van de maand vrijwel geen regen van bete kenis meer viel en er in de tweede helft van september zelfs vele dagen van zonnig en warm zomerweer sprake is geweest. Normaal valt er in Zeeland in september 74 mm re gen, dit jaar bleven alle plaatsen hier onder. Zo werd in Vlissingen 50 mm op gevangen, Middelburg 62, Nieuwer- kerk 31, Aagtekerke 55, Biezelinge 37, Sas van Gent 40. Aardenburg 27, Borssele 24, Goes 39, Cadzand 44, Kats 36 en Axel 50 mm. De zon scheen, als gevolg van de zeer sombere eerste helft van de maand, in De Bilt 113 uren tegen normaal 148 uren. De gemiddelde etmaaltemperatuur die in De Bilt 14.7 C bedroeg (nor maal 14.2 C), lag 0.7 C hoger dan in de maand augustus. Wij kunnen dan ook niet anders zeggen, dan dat sep tember, na een zeer koele, natte en sombere zomer, een goede beurt heeft gemaakt waar oktober wat ons betreft een voorbeeld aan mag r men. wordt dan ook bijzonder gewaar deerd. In de industrie beschikt men niet over eigen kapitaal, maar het geld komt binnen uit leningen bij de Nationale Bank of door winst die weer in het bedrijf wordt ge stoken. Na aftrek van de gebruikelijke lasten en toewijzingen voor re serves, wordt de winst aan de staf en de arbeiders van het be drijf uitgereikt, al naar gelang hun salaris. Lonen en salarissen zijn laag, maar huur en prijzen zijn het ook. Ver scheidene goederen, zoals kleding stukken zijn schreeuwend duur. Persoonlijke inkomstenbelasting bestaat er niet. Omdat de lonen zo laag zijn, vin den de vrouwen én van de bazen én van de arbeiders het nodig om er zelf nog een paar centen bij te verdienen. Veel fabrieksarbeiders houden er ook een weekend-baantje op na of probe ren hun vrije tijd produktief te ma ken. Niemand bezit een eigen auto dus heeft men ook niet te kampen met verkeers- of parkeersproblemen. Wel zijn de meesten in staat om va kantie te nemen. De functie van de vakverenigin gen in een land waar geen stakin- Verfmagazijn in de as gelegd. Een felle, uitslaande brand heeft gistermorgen vroeg het achterhuis van het olie- en verfmagazijn van de firma P. de Jong-Telmans aan de Muntstraat te Maastricht in de as ge legd. De bewoner van de verfhandel ont dekte het vuur omstreeks 5.30 uur. Hij waarschuwde de brandweer en de politic, die op haar beurt de brandweren van Heerlen en Aken om assistentie verzocht. Duitsers en Nederlanders wisten sa men te voorkomen, dat het vuur doordrong tot de ruimte waar de lak ken en de celluloselakken worden be waard. Ook een twintigtal vaten ben zine en olie heeft men door ze nat te houden voor ontploffing kunnen be hoeden. Een aantal brandweerlieden raakte door rook en gassen bedwelmd en moest worden weggebracht. De brandmeester J. Scaf viel bij het blussingswerk door een glasruit en kreeg snijwonden aan een knie. De spuitgasten moesten werken met rook- en zuurstofmaskers die door de C.B.S. verwacht belangrijke toeneming aantal studenten. Het aantal studenten in Nederland was na 1945 ongeveer tweemaal zo groot als voor de oorlog. Volgens het Centraal Bureau voor de statistiek is de verwachting gewettigd, dat het voor 1970 opnieuw tot bijna een ver dubbeling zal komen. Het C.B.S. ver wacht, dat 't aantal studenten (1956: 29000) tot 56000 in 1970 zal stijgen, onder te verdelen in medische stu denten 9000 (thans 5600), 9000 wis kunde (4200). 3500 juridische (2500), 6000 economie f3100), 11000 techni sche (5000), 2000 psychologie (1100), 7000 letteren (3000) en byna 3000 so ciale wetenschappen (1300). De stij ging zal na 1975 volgens de bereke ningen vrijwel tot rust komen gedu rende tien tot vijftien jaar. Akense brandweer waren meege bracht. Omstreeks 9 uur was het gevaar voor uitbreiding van het vuur bezwo ren. De eigenaar van de verfhandel had zijn magazijn slechts gedeeltelijk verzekerd. De schade wordt geschat op ongeveer een ton. Classis Zierikzee niet eens met oproep Generale Synode Het voornaamste agenda-punt van de Classicale vergadering der Ned. Herv. Kerk te Zierikzee was het be spreken van de oproep van de Ge nerale Synode der Ned. Hervormde Kerk tot bezinning op de verantwoor delijkheid van het Nederlandse volk inzake de vraagstukken rondom TNieuw-Guinea. Vooraf werden enkele andere pun ten afgedaan. Zo werd o.m. het regle ment goedgekeurd van de Regionale Commissie voor het Jeugdwerk op Schouwen-Duiveland. Ds. P. West- land te Sint-Annaland werd benoemd tot lid van de Regionale Commissie voor het Jeugdwerk in de Ring Tho- len. De heer W. J. Sijthof te Sir-Jans- land tot commissaris voor Schou wen-Duiveland naar de vergaderin gen van het Zuid-Nederlands Sana torium. De bespreking van de oproep der Generale Synode werd ingeleid door ds. C. J. P" Lam van Poortvliet, die als secundus-lid van de Generale Sy node, de besprekingen heeft meege maakt. Afwijkend van het advies van het Breed-Moderamen van de Gen. Synode, was niet aan de Raad voor de Zending verzocht, om de oproep te doen toelichten. Vanuit de verga dering werd hiertegen bezwaar ge maakt, maar de meerderheid keurde deze handelwijze goed. Ds. Lam gaf een inleiding aan de hand van enkele vragen, nl.: 1 heeft de Generale Synode het recht om zich met dergelijke vraagstukken als het probleem Nieuw-Guinea te be moeien?; 2 was hier de noodzaak van politieke prediking 3 was het nodig geweest, dat de Generale Synode van te voren de consideraties van de Clas sicale vergaderingen had gevraagd Na een uitvoerige bespreking wer den de volgende conclusies aanvaard (met algemene stemmen of met een grote meerderheid): De Class, ver* gadering van Zierikzee, op 3 oktober in vergadering bijeen, spreekt naar aanleiding van de oproep tot bezin ning enz. het volgende uit: 1 Zij er kent het recht van de Kerk om. naar het licht van het Woord Gods. te spreken over de vragen van het poli tieke leven, wanneer dit in een be paalde situatie vereist »s, gelijk in art. 3 van de Kerkorde is vastgelegd; 2 Uit de inhoud van deze oproep is haar niet genoegzaam duidelijk ge worden, dat de in punt 1 genoemde, vereiste situatie aanwezig was; 3 Zij spreekt uit, dat de theologische fundering in deze oproep tekort ge schoten is en dat met name het Bij belse begrip „gerechtigheid" niet is uitgediept: 4 In deze oproep is meer gelet op de wereld-opinie en onze ver houding tot Indonesië dan op het be lang en het peil van de Papoea's. 5 Zij is van oordeel, dat. gezien de tijdsfactor niet van doorslaggevend belang was, aan het recht van de Class. Vergadering om haar conside raties te geven, tekort gedaan is. Programma van 't zaterdagvoetbal Het programma van het zaterdag voetbal luidt le klas: Terneuzense BoysArne- muiden; V.C.K.—A.Z.V.V.; Wemel- dingeColijnsplaatse Boys; Zaam- slagKrabbendijkeRillandia Nieuwdorp. 2e klas A: Colijnsplaatse Boys II Rillandia II; 's-Heer Hendrikskinde ren ISerooskerke IIKapelie II Wemeldinge II; Kloetinge IIWisse- kerke II. 2e klas B: Arnemuiden IIR.C.S. IV; SerooskerkeMeeuwen; Middel burg IVV.C.K. II; Nieuwdorp II Zeeland Sport, VI; Oostkapelle Nieuwland. 2e klas C: Goes IVBevelanders; HeinkenszandKapelieMevoKloe tinge; S.V.D.Wissekerke. 2e klas D: Bruse Boys IBruse Boys II; Mevo IIMevo III. 2e klas E: A.Z.V.V. II—Terneuzen se Boys IIZaamslag IIDriewegen I; SpuiHoek. 2e klas F: Beren ISpui II; Drie wegen IITerneuzense Boys III Hoek IIKruiningen III; A.Z.V.V. III—S.V.D. II. tonramen de bouw van het nieuwe gemeentehuis te Hoedekenskerlce aanvankelijk heul gestagneerd, be gint er nu reeds aardig tekening te komen in dit bouwwerk. Op de foto rechts de toekomstige ingang van het gemeentehuis en op de achter grond de vleugel, waarin de raads zaal wordt ondergebracht. (Foto P.Z.C.) Tientallen mannen bedolven bij instorting in V.S. Dertig tot veertig arbeiders zijn woensdag bedolven door het instor ten van een in aanbouw zijnd ge bouw te Jackson in de Amerikaan se staat Michigan. Volgens de eerste berichten kwamen tien van de man nen om het leven. Slechts één van de hoeken van het gebouw is blijven staan. De instorting geschiedde toen ar beiders bezig waren met het gieten van beton op de derde etage. In een wolk van stof stortten stalen balken en blokken beton in de kelder waar een aantal elektriciens aan het werk Drie officieren verlaten Indonesische luchtmacht. Vice-aircommodore H. Soejono heeft gisteren samen met twee andere officieren ontslag genomen uit de In donesische luchtmacht. Hij was het middelpunt van politieke moeilijkhe den in december vorig jaar, toen een deel van het personeel van de lucht macht zich verzette tegen zijn instal latie als plaatsvervangend chef-staf van de luchtmacht. Tijdens de plech tigheden kwam het tot een incident, toen sergeant-vlieger Kalebos en eni ge soldaten Soejono en twee andere officieren aanvielen. Italië en Libië hebben verdrag gesloten Italië en Libië hebben een verdrag gesloten dat alle problemen, voort vloeiend uit het feit dat Libië in 1951 onafhankelijk is geworden na 30 jaar door Italië te zijn bestuurd, regelt. Binnenkort zal nog een vriend schapsverdrag worden getekend, dat o.m. bepalingen over de handel, de scheepvaart en de culturele betrek kingen zal bevatten. Italië zal Libië helpen bij de economische opbouw. Onder enorme belangstelling M is donderdag het stoffelijk M overschot van Stan Ockers ten H grave gedragen. Op de bij- gaande foto ziet men de stoet; H achter de baar lopen o.m. Bo- betAnquetÜ, Robic en Van H Steenbergen. (A.N.P. telefolo) lllllllllllllljlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Scherp protest van pers in West-Berlijn De buitenlandse persvereniging in West-Berlijn heeft scherp geprotes teerd tegen het gewelddadig optre den der Westberlijnse politie tegen over de journalisten bij de vrijlating van admiraal Dönitz. Het protest is ingediend bij de ambassadeur van de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk In Bonn en de drie militaire comman danten in Westberlijn. Het protest is aan deze geallieerde instanties gezon den, omdat de geallieerden het gezag over de Westberlijnse politie uit oefenen en ook omdat de Westber lijnse politie handelde in opdracht van de geallieerden. Centrale commissie Blindenvoorziening. De staatssecretaris van sociale za ken en de minister voor maatschap pelijk werk hebben met het oog op nun gemeenschappelijk besluit, hou dende de vaststelling van een voor ziening voor blinden, een centrale commissie blindenvoorziening inge steld. In de commissie hebben enkele vertegenwoordigers der ministeries, een vertegenwoordiger van de vereni ging van Nederlandse gemeenten en een aantal representanten van orga nisaties die zich bezighouden met 't welzijn van blinden zitting genomen. Resident Lacoste verwacht uitbarsting in Algerije Minister-resident Robert Lacoste van Algerije heeft 't Franse kabinet gewaarschuwd voor een binnen drie of vier weken te venvachten her nieuwd terroristen-offensief. In een rapport dat gedeeltelijk aan de pers werd ter hand gesteld bleek hij ove rigens optimistisch over Frankrijks troepensterkte in Algerije in verband met deze hernieuwde activiteit. ETfJBENDE het veilingsbeeld beheerst. De prij zen die voor deze elite-appel betaald worden variëren voor de goede kwali teiten rond de 60 cent, terwijl ook de 5560 mm een prijs weet te note ren van rond 40 cent. James Griève, die praktisch weer heeft afgedaan, noteert voor de goede kwaliteiten al tijd nog van 40 tot 50 cent, terwijl Bramley Seedling een prijsnotering te zién geeft van ruim 20 tot ruim 30 cent. Momenteel is men ook bezig de Bramley Seedling in de gascellen op te slaan. Bij de peren staan momen teel vooral Conférence en Bonne Louise-d'Avranches in de belangstel ling. De prijzen voor Conférence lig gen voor de goede kwaliteiten van 50 tot 60 cent en voor Bonne Louise van ruim 40 tot 50 cent. De aanvoer van Beurré Hardy, waarvoor prijzen betaald worden van rond 80 cent en Triomphe de Viènne, die zelfs nog de gulden wist te bereiken, is praktisch afgelopen. Van de bramen, waarvan het aanbod ondanks de schade door de strenge vorst nog vrij redelijk was, kan gezegd worden, dat de prijs alhoewel ze zeer hoog werd ingezet en later weer vrij hard terugliep, niet is tegengevallen. Momenteel wordt voor dit produkt rond een gulden per kilo betaald. De grootste aanvoer is ook hiervan ter veiling geweest. Ook de oogst van pruimen is praktisch afgelopen. Kleine hoeveelheden, zoals de latere rassen Warwick Droper, Burbank Giant. Rademaker en Eier- pruimen. worden nog aangevoerd, doch na deze week zal dit ver afgelo pen zijn. Ook van de dubbele prin- cessebonen, waarvoor de prijzen de afgelopen zomer zeer hoog lagen, is de oogst afgelopen. Over het geheel genomen, heeft het prijsverloop een bevredigende ten dens te zien gegeven. Voorspellingen voor de komende weken wanneer het winterfruit op de markt zal worden gebracht, zijn moeilijk te geven, om dat de afzetfactoren rondom de ex portmogelijkheden hierbij een grote zo niet de beslissende rol zullen spe len. Nu de maand oktober zich weer heeft aangediend, staat de Zeeuwse fruitkweker weer bergen werk te wachten. Niet dat er in de boomgaar den de laatste weeken weinig te doen is geweest, integendeel, het is er een en al bedrijvigheid, maar de tijd voor de fruitkweker is zo langzamerhand weer aangebroken om over te gaan tot het oogsten van zijn winterfruit. Vele handen zijn hierbij nodig en het spreekt dan haast voor zichzelf, dat allerwege de komende weken gehoopt wordt op goed weer. Vele kwekers liggen met hun werkprogramma ten achter ten aanzien van de pluktijd voor dit jaar. Waren vorig jaar verschil lende kwekers omstreeks half ok tober praktisch klaar met de oogst, dit jaar moet de winter- oogst nog geheel gedaan worden. De weinig zonrijke en koude zomer is er oorzaak van dat de oogst dit jaar weer enkele weken later valt dan normaal. Daarnaast zijn diverse kwekers ten achter geraakt met de pluk van de midzomerrassen, terwijl ook de schaarste aan arbeidskrachten zich doet gevoelen. Ook het steeds meer van toepassing zijnde „door- plukken", alsmede de steeds grotere eisen, die gesteld worden aan de sor tering zijn alle factoren waardoor meer werk van de kweker gevraagd wordt. Wat de afzet van het harde fruit de laatste weken betreft, deze heeft een bevredigend verloop gehad. Na de sombere berichten die er aan het begin van het seizoen betreffende de afzet werden gesteld, is alles tot op heden heel veel meegevallen De han del blijft 'n vlot verloop vertonen en van grote prijsdalingen is nog geen sprak eg eweest. Wel fluctueerde de prijs van sommige soorten bij grote aanbiedingen wel eens wat, maar van een slechte markt is tot op heden nog geen sprake geweest. Integen deel, er blijft zelfs een goede vraag bestaan. Vooral de prijzen van peren liggen hoog. België en Engeland zijn de laatste weken goede afnemers geweest van peren, terwijl ook West-Duitsland enkele malen interesse toonde. Voor de kleinere sorteringen is er een goe de vraag van het binnenlaod, terwijl ook de conservenfabrieken een niet onbelangrijk deel afnamen. Ook de prijzen van appelen liggen voor de tijd van het jaar op een redelijk peil. Ook hiervan waren België en West- Duitsland goede afnemers, terwijl ook het binnenland goed mee kon doen. Het zijn van de appelen mo menteel de Cox' Orange Pippin die

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 7