O 'üzouwen'paqLna Lotte Seidler: twintig uur per week Amerikaanse schoolradio VRUDAG 5 OKTOBER 1956 PROVINCIALE ZEEUW SR COURANT „GEEN BEZOEK EEN ADEMTOCHT" Ook volwassenen luisteren graag.... Wy worden altijd een beetje kriebelig als toeristen menen, ons land even in twee dagen te kunnen „doen". En daarom was de stemming, waarmee we Lotte Seidler uit Minneapolis in Museum Hotel in Amsterdam te gemoet kwamen, niet bloesemend van vriendelijkheid. Wij kenden haar pro gramma: aankomst zes uur 's morgens in Hoek van Holland, ontbijt in Am sterdam, bezoek Bunschoten en Spakenburg, sight seeing, misschien nog een „quick look'' voor Rembrandt, rondvaart, eten bij Kroese, doodver moeid gaan slapen, volgende dag koffers pakken en gauw door naar België. Maar Lotte Seidler was nog niet vergeten, dat ze in Wenen geboren is en in Zweden opgegroeid. „Dit is geen bezoek, dit is een ademtocht", zei ze in het Engels. „Ik moet gauw terugkomen en dan langer blijven." Lotte Seidler had overigens zulke mooie plannen. Ze wilde haar reis naar Europa gebruiken om in de verschillende landen gesprekjes op de band op te nemen met kinderen van elf tot vijftien jaar, die in 't Engels iets ver tellen konden van him dorp, him leven, hun school, hun gewoonten. Dat was een leuk Initiatief. Wjj hadden gezorgd, dat ze, goed voorbereid, klaar stonden in Delft, in Ede, in Maastricht, maarte elfder ure maakte men miss Seidler leidster van een groep van tweeëntwintig jongelui, die ook Europa wilden doen. Verder dan een interview met twee Engelse kinderen in Londen, die zich „veel te beschaaf d gedroegen", is miss Seidler dan ook niet gekomen. We hebben Lotte Seidler klein tenger, intelligent en onmiskenbaar Europees in haar hotel opgezocht om eens iets te horen over de schoolradio in Amerika. Deze is na tuurlijk niet te vergelijken met de enkele uren, die de verschillende Ne derlandse Omroepverenigingen aan de schooljeugd kunnen wijden. De universiteit van Minnesota is name lijk dagelijks van 's morgens zes tot middernacht in de lucht. Men staat alleen wat zendtijd af aan een „re ligious college", dat bijvoorbeeld de zondag voor zijn rekening neemt. De programma's van de universi teiten onderscheiden zich vooral hier in van de gewone radio-uitzendin gen, dat de programma's niet wor den onderbroken voor een lofzang op de heerlijkste koffie van de wereld en de meest soepel lopende wasma chine. Ook naar „tophits" zal men vergeefs hunkeren. Er wordt wel veel plaats ingeruimd voor klassieke en semi-klassieke muziek. Natuurlijk zijn de programma's educatief, maar het blijkt, dat men desondanks of misschien juist daarom ook buiten de schooljeugd, heel wat luisteraars bereikt. Voor „Minnesota school of the air" wordt niet meer dan vijfdui zend dollar per jaar uitgetrokken. En toch ziet men kans een Toyn- bee, een Thomas Elliott, een Lily Pons en een Walter Gieseking voor de microfoon te krijgen. De ze mensen doen dat geheel gratis, omdat men respect heeft voor de doelstelling van de programma's. „En vergeet niet", zegt miss Seid ler, „dat ook vele anderen, die nog aan een carrière moeten begin nen, op deze manier al wat be kendheid kunnen krijgen". De meeste medewerkers aan de programma's zijn studenten van de universiteit zelf. Niet minder dan zeshonderd buitenlandse studenten zyn ingeschreven bij de universiteit van Minnesota. De school heeft een luisteraars-pu bliek van dertig- tot veertigduizend; een aantal, dat bij een belangrijk programma ook wel tot honderddui zend stijgt. Het behoort tot de taak van Lotte Seidler om zo nu en dan eens ongemerkt een school te bezoe ken om te zien hoe de leerlingen op de programma's reageren. „M'n moei lijkste werk", zegt ze lachend, „want soms gebeurt het, dat de kinderen verschrikkelijk zitten te draaien en te wiebelen en dat achteraf bij de na-les van de leraar blijkt, dat ze er alles van opgestoken hebben". Ge bleken is, dat een programma niet langer dan vijftien minuten mag du ren. Hierna verslapt de aandacht. Lotte Seidler zelf is twintig uur per week in de ether. Ze heeft o.a. een taai-programma .waarbij de kin deren tweehonderd .woorden van el ke taal leren. Dit is alleen om inte resse voor de betreffende taal te wekken. Zo kan het voorkomen, dat leerlingen van een school in Minne apolis tweehonderd woorden Neder lands spreken. Een ander opmerkelijk dagelijks programma is: „Waarom vrou wen stemmen". Men geeft meisjes en vrouwen les in politiek (zon der een partij te bevoordelen), zo dat zij bij komende verkiezingen, haar standpunt kunnen bepalen. De zaterdag is voor de voetbal- matches. Verder zijn er dagelijks nieuwsuitzendingen met een bij voegsel van nieuws -achter-het- nieuws. En, om ook de leerlingen zelf actief te laten zijn, is er een programma „A school comes in". Het heeft de ondertitel van „a gol den story hour", wat Lotte Seid ler vrij vervoegt tot „golden Hor ror hour". „Wij krjjgen er grijze haren van om wekelijks tot een goede prestatie te komen". Een veelbeluisterd programma is ook „As others see us". Hierin vertellen Engelsen, Spanjaarden, Egyptenaren, Hollanders enz. hoe zei over Amerika en de Amerika nen denken. „Daar krijgen wij, Amerikanen, nogal eens iets horen", zegt Lotte Seidler. Dat „wij Amerikanen" is eigenlijk niet juist, want Lotte Seidler heeft nog steeds de Zweedse nationaliteit. Bij Hitiers machtstoename week de joodse familie Seidler uit Oostenrijk. Lotte ging naar Zweden, terwijl haar vader naar België en Frankrijk ging. Hij liet zijn leven in een concentra tiekamp. „Voor U is zo'n verhaal heel woon", zegt ze een beetje triest, „in Amerika begrijpt men niet wat er in Europa geleden is". Op dit moment melden zich twee Geen zon en vocht Of TJ zich nu gelukkig moogt prij zen in het bezit van een perslaner bontmantel of U een kort veulenjas je heeft of een manteltje van Tos- caans lam voor al deze soorten geldt dat U ze met bijzondere zorg moet behandelen. Bont mag vele vrienden en be wonderaars-(sters) tellen, vijanden zijn er ook. Dat zijn in de eerste plaats de motten. Dat is voorts de zon. Hoe vreemd het ook moge klin ken in de oren van bontmantelbezit sters: het is funest wanneer U uw mantel in het voorjaar eens lekker in de zon uithangt 1 Bont mag niet nat worden, let ook daar vooral op! En als er toch een buitje is gevallen, hang uw mantel dan niet bij de kachel te drogen! Dat is de beste methode om een bont mantel hard en later brokkelig te doen worden. Ook een mottenzak is uit den boze. Het bont dreigt dan namelijk „ver stikt" te raken. Het allerbeste is om uw bontmantel in het seizoen, dat U hem niet gebruikt ,in bewaring te geven bij een vertrouwde bontzaak. Lucht moet uw bontmantel heb ben En tegen motten helpt naftaline of een ander speciaal preparaat. En verder denkt U er aan dat U uw bontmantel nooit of te nimmer met een mattenklopper mag bewerken om het stof er uit te halen. Heus, er zijn vrouwen die dat doen! Beter is het om een wandelstok te nemen en luchtigjes de binnenkant van de mantel te bewerken. En ten slotte: als U weten wilt of het vocht gehalte in de kast, waar uw bont mantel hangt, te hoog is, leg dan voor uw bontjas! eens een sigaar in die kast. Blijft de sigaar droog, dan is er niets aan de hand, maar als zij vochtig wordt, is het zaak voor uw bontmantel een ander plaatsje te zoeken. Bijzonder fraai is deze blue-back zee hondenmantel. Zes vellen zijn ver sneden tot lange, smalle repen van nauwelijks een centimeter breed en opnieuw in een bepaald patroon aan elkaar gezet. Bij deze mantel komt de verwerking van de strepen op de rug wel heel goed tot uiting. studenten van haar groep, die bij gebrek aan hotelruimte, op de grond van de badkamer hebben gebivak keerd. „Lotte, we hebben gehoord, dat we ook met een helikopter naar Brussel kunnen. We hebben nog nooit in een helikopter gevlogen. Daarom gaan we maar niet met de bus mee". „Okay", zegt Lotte en wij ver wonderen ons in stilte een beetje, dat twee Amerikanen naar Neder land moeten komen om in een heli kopter te vliegen. „Volgend jaar starten we met te levisie", zegt Lotte Seidler, opstaand om haar koffers te gaan pakken. „Ik heb er, eerlijk gezegd, een zwaar hoofd in. In Amerika denkt men maar, dat men, als men een praatje voor de radio houdt, ook meteen ge schikt is voor de televisie. Maar het vreemde is: alles lukt daar!" (Advertentie) jeugdig, chic en modieus kwal. lila 20 den. f4.50 kwal. rood 30 den. f4.90 kwal. groen 15 den. f5.25 kwal. blauw 60 den. f5.25 de bevallige kous, die voldoening blijft schenken! AGENT: L1. d. NAP, AMSTERDAM, TEL.79506O Het damesmodehuis „DE DRIE SPUITEN" heeft de Benger Ribana Perion kou sen steeds voorradig. Aanbevelend, FIRMA R. PLIJTER, Korte Delft 6-8, Middelburg. Steeds in voorraad bij Grote Markt 5 - GOES Telefoon 2326. Show van breimodellen Onder auspiciën van een der Neder landse wolspinnerijen wordt komende week in Zeeland een najaarsshow van breimodellen gehouden. Deze show is te zien op woensdag 10 oktober ('s middags en 's avonds) in „Britan nia" te Vlissingen, en op donderdag 11 oktober in „De Korenbeurs" te Goes eveneens 'smiddags en 's avonds Er wordt gebreide dames-, heren en kinderkleding getoond. Voorzichtig met al die vitamines! Het aantal voedingsmiddelen, waar aan extra vitamines zijn toegevoegd, is ontstellend groot. Men zou de in druk kunnen krijgen, dat geen na tuurlijke voeding meer mogelijk is zonder deze extra vitamines. Om dan nog maar te zwijgen van al de vitaminetabletten, die nodeloos wor den geslikt. Een natuurlijke voeding zonder toevoegingen is zeer goed mogelijk en moet ook worden nagestreefd. Een dergelijke natuurlijke voeding is goedkoper en even goed, terwijl het gevaar van teveel vitamines niet aanwezig is. Want dit gevaar be staat, al geldt het niet voor alle vi tamines. Voor een teveel aan vitamine D echter moet zeker gewaarschuwd worden. Vitamine D. is een vitamine waarvan voorzover bekend de vol wassene vrijwel niets nodig heeft, doch dat de opgroeiende jeugd van baby tot puber iu de wintermaan den extra moet worden gegeven. In de zomer zorgt de zonbestraling dat in de huid vitamine D wordt ge vormd. De behoefte aan vitamine D wordt in Internationale Eenheden aangege ven en die is bij de gehele jeugd zo wat 400 I.E. per dag. Een tekort geeft vooral bij jonge kinderen aan- Een Berlijnse firma heeft dit aar dige nieuwtje op het gebied van pa raplu's op de markt gebracht: een regenscherm voorzien van een paar sterrebeelden, die op een regenachti ge herfstdag door middel van een batterij in het handvat aan het branden kunnen worden gebracht. leiding tot Engelse ziekte. De arts dient voor ieder kind de behoefte aan vitamine D aan te geven en voor te schrijven door welke middelen hier in wordt voorzien. De moeder moet niet uit eigen beweging meer geven dan is voorgeschreven. Het wordt n.l. steeds duidelijker, dat een teveel aan vitamine D kan schaden. En hoe gemakkelijk kan men zo'n teveel krijgen. Het aantal voedings middelen waaraan vitamine D wel wordt toegevoegd is overstelpend: bepaalde soorten margarine, sommi- fe soorten gevitamineerde melk, kin erbiscuits, chocoladesmeersels, cho colade, snoepgoed. Bedenk, dat als vitamine D drup pels of levertraan worden gegeven deze voedingsmiddelen overbodig zijn als men gevitamineerde voedingsmid" delen gebruikt zijn de druppels wel licht niet nodig. Overleg met de dok ter. De gevaren zijn niet denkbeeldig. Uitgaven Voedingsraad. „De voeding van de schoolgaande jeugd" is een nieuwe brochure van het Voorlichtingsbureau voor de Voe ding. en zoals de titel reeds zegt be handelt deze uitgave een onderwerp dat iedere moeder ongetwijfeld in teresseert. Behalve een groot aantal wetenswaardigheden over dit onder werp bevat het boekje ook week- menu's en recepten. „Onze voeding als we ouder wor den" is een soortgelijke brochure maar dan bestemd voor hen, die zoetjesaan de herfst des levens bin nengaan. Voor jong en oud is er ver der het fleurige vouwblad „Tomaten zijn gezond" waarvan de titel voor zichzelf spreekt, en heel aantrekke lijk is tenslotte nog een geschriftje „Doe het eens anders", waarin ge zellig wordt gebabbeld over stoof schotels en restverwerking, afgewis seld met diverse praktische keuken- tips. Voor een kleine vergoeding le vert de Voedingsraad Koninginne gracht 42 te 's-Gravenhage, U deze lezenswaardige brochures. ~üan ozóuiv C tOt UZÓiitV Het was zo'n klein zinnetje dat mij opeens trof, en ik geef U te raden waar ik 't vond: „De kinderen zijn mager, hebben slappe spieren en een slechte houding; ze zien wat bleek, worden zenuwachtig (prikkelbaar, humeurig, lastig, hui lerig. lusteloos) en vertonen minder goede vorderingen op school." Dit stukje trieste diagnose trof ik aan in een foldertje over: „De voe ding van de schoolgaande jeugd" en de voorafgaande zinsnede luidt heel anders dan U waarschijnlijk ge dacht had: „De samenstelling van de voeding is ondoelmatig. Veel kinde ren krijgen te weinig bouwstoffen be vattend voedsel, minder dan voor hun groei, goede ontwikkeling en gezond heid nodig is. Meestal wordt ait ver oorzaakt door de hoge prijzen van deze voedingsmiddelen. De gevolgen van 'n tekort aan deze bestanddelen in de voeding zijn:en dan volgt die narigheid waarmee ik U hierbo ven op het lijf ben gevallen. Het is, al met al, wel even een feit om bij stil te staan. Alleen die duurte van noodzakelij ke levensmiddelen de schuld te gesven dat er zoveel bleke, slap pe, nerveuze en Slecht lerende kin- ders langs onze straten slenteren lijkt mij toch wel wat onbillijk. Als wij eens gaan speuren naar mogelij ke andere factoren komen wij tot merkwaardige conclusies. Allereerst: wat zijn die noodzake lijke, volstrekt onmisbare bestandde len van een doelmatige voeding voor onze spruiten? Het foldertje vertelt het ons op plezierige en gedocumen- ^VtoMq ch overhoMq V teerde manier: melk, vruchten, groente en vlees (of kaas of vis of èieren). En daarnaast, zin of geen zin, weer of geen weer, acht van de twaalf maanden levertraan. Nu zal dat laatstgenoemde spul U financieel niet de das omdoen, vooral niet als U voor de hele win ter een grote fles inslaat die met één lepel per dag tegelijk immers maar langzaam leegraakt. Melk is ook niet zo spotgoedkoop, maar drie bekers of drie kwart liter per dag per kind a nog geen kwartje is toch nog wel te betalen, dunkt me. Bij de groente, het fruit en vlees of eieren wordt het bedenkelijker. Groente is, vooral na deze verpieter de zomer, duur!. En dan komt die grote slokop: het fruit. Eigenlijk is het zo, dat elk kind iedere dag minstens één sinaasappel moest eten, om vooral in de winter maanden en het voorjaar op de been te blijven. En hier hoor ik menige beurs al verwijtend kermen. Eén sinaasappel per dag, dat maakt per kind al een gulden per week. Voeg daarbij nog die vijf liter melk één vijftig en elke dag een ei, op lopend tot zeg één dertig per week dan kost één exemplaar kroost ons per week al drie tachtig en dan komen daar de aardappelen, vlees, groenten, brood en broodbelegging nog bij. Ik weet het, er is geen speld tussen te krijgen. En het verbaasde mij dan ook niets, toen ik onlangs in een periodiek enige interviews met moeders van de grote gezinnen las dat sinaasappels en zelfs melk op haar huishoudboekje vrijwel ontbra ken. Maar zo'n koppeltje van tien en meer kleine opeters nu daargela ten wordt er toch niet wat te snel en te gemakkelijk tot dat argu ment: onbetéélbaarovergegaan. Ik zeg dat maar niet zo in het wil de weg, maar voorzichtig, héél voor zichtig na veel pluizen en het oor te luisteren leggen. U moet weten, dat ik, zowel te uwen als mijnen gerieve, naarstig speurtochten door kranten en periodieken pleeg te ondernemen, en alleen voor het chapiter Voeding al een aardige envelop-vol knipsels vertellen mij merkwaardige dingen. Eén onthult mij, dat de Nederland se huisvrouw gemiddeld van elke gulden die zij voor de voeding van haar gezin uitgeeft, één dubbel tje besteedt aan snoeperij. En als U dat dubbeltje nu eens met het ver grootglas van de totale jaarlijkse uit gaven bekijkt, dan wordt het toch een heel zwaar muntstuk. Want een tweede knipsel vertelt mij haarfijn, dat de vrouw van de geschoolde handarbeider in den jare 1954 gemid deld voor de post voeding op haar huishoudboekje per jaar had staan: 1633.de ega van een middelbare employé of ambtenaar onder hetzelf de hoofd 1896. Voor die beide groe pen alleen al (op de rest wacht ik nog met spanning) groeit dat dub beltje snoeperij dus uit tot maar liefst zo'n 160 tot 190 per jaar Zijn we daar al niet dicht in de buurt van die enorme kosten van één si naasappel, drie bekers melk en één ei per dag? Tenminste als U één kind rijk bent En wij besneuren nóg wel een paar overmatig uitgegroeide posten. Als er in onze gezinnen eens wat min der gesnoept, gerookt en gedron ken werd, wat minder de dictatuur van de mode gevolgd, wat minder prijzige nylons en lingerie gekocht, wat minder „meegedaan" en wat meer versoberd werd dan zou het aantal bleke, lusteloze, slappe, ner veuze. slecht lerende kinders opval lend slinken. En waren folders als: De voeding van het schoolgaande kind (Uitgave van het voorlichtings bureau voor de voeding. Koninginne gracht 42. 's-Gravenhage in samen werking met Schoolartsdistrict N.W.- Utrechti papieren aanklachten te gen ons voedingsbeleid eigenlijk overbodig. Saskia* llllllllllllltlllll ,^\oe Loqer, l\oe itvoMeuser De Nederlandse vrouw raakt over het algemeen vrij spoedig enthousiast over japonnen of pakjes, vervaardigd volgens een nieuwe modelijn, maar op het punt van hoeden is zij heel wat conservatiever en ze zal beslist niet ingaan op de suggesties uit Parijs, waar de hoed met hoge bol op het ogenblik triomfen viert. De Nederlandse hoedenindustrie waagt zich dan ook voorlopig niet aan de produktie van dergelijke hoge modelle tjes. De Engelse hoedenontwerpers daarentegen zijn het vol komen eens met hun Franse collega's. Ook in Londen creëert, men omh oogst revende hoeden en de hoed van de foto is wel een treffend bewijs van het feit, dat men aan de overzijde van het Kanaal momenteel de stelling „hoe hoger, hoe modieuzer" huldigt. Deze hoed is een uitgerekte „bloempot" van kastanje bruin suède, gegarneerd met drie baantjes zwart bandfluweel welke van voren gestrikt zijn. -peest tij PlzitTe(ziM^svroMwen Een jaar nadat de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen in de Houtrusthallen te Den Haag het zil veren jubileum heeft gevierd, is het de beurt van de afdeling Zeeland om een soortgelijk jubileum op feestely- ke wijze te vieren. Aanstaande woensdag, 10 oktober, is de dag van dit zilveren herdenkingsfeit en ge woontegetrouw heeft het provinciaal bestuur van de bond moeite noch energie gespaard om deze belangrijke dag een bijzonder cachet te verlenen! Het feest zal gevierd worden in „De Prins van Oranje" te Goes en begint 's morgens om half elf. De presiden te van de afdeling Zeeland, mevrouw L. N. Huijsman-Griep, spreekt een jubileumrede uit en daarna zullen on getwijfeld vele genodigden gebruik maken van de gelegenheid, om blijk te geven van hun waardering voor het vele, dat bestuur en leden van de jubilerende afdeling in de achter ons liggende kwart eeuw tot stand wisten te brengen. Na de lunch komt in de middaguren het belangrijkste programmapunt. Dan brengen vertegenwoordigsters uit alle twintig Zeeuwse afdelingen een revue op de planken, die zij met trots en met het volste recht „haar eigen revue" mogen noemen; Want in die revue samengeteld door mevrouw Huijsman-Griep en ingestu deerd onder leiding van Jan Lemaire zijn alle mogelijke zaken verwerkt welke ten nauwste samenhangen met werk en streven van de bond. Er ls met overgave gestudeerd en de ver wachtingen ten aanzien van de op voering op aanstaande woensdag zijn dan ook hoog gespannen. Dank zij dit originele initiatief zal de ko mende herdenkingsdag vermoedelijk als een heel bijzonder feit in de ge denkboeken van de jubilerende afde ling worden geboekstaafd!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 5