KAPPIE Nederlandse Suezloodsen ontstemd OH BöMMffi Va* Waar zijn onze schepen? en de PNEUMASAURUS Avontuur in de Residentie 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VFJJDAG 5 OKTOBER 1936 het grootste aantal lezeressen. Margrietis v Lombok 3 Durban. Lutterkerk 2 Kaap Dagata. Maasdam 8 New York verw. Maashaven 3 St.-Paulsroek n. Das Pal- Marcella 2 40 m. w. Bergen. Moordrecht 2 Lacadiven. Mataram 2 850 m. o. Kp. Guardaful. Meerkerk 3 Gibraltar n. Rotterdam. Meliskerk 4 Casablanca. Nestor 3 Cariplto n. Mobile. Nias 3 Cochin. Nw. Amsterdam 3 Rotterdam. Noor-dam 9 Rotterdam verw. Oldekerk 3 Bremen n. Antwerpen. Oldenbarnevelt, J. v. 2 1100 m. s.z.o. Monrovia. Ootmarsum 2 340 m. w. Ouessant. Orestes 2 300 m. w.z.w. Azoren, Oranjefontein 2 Kaapstad n. Las Palmas. Ouwerkerk 3 Shanghai n. Kobe. Polydorus 2 Port Said. Peperkust 4 Freetown n. Monrovia. Pendrecht 3 Lissabon n. Nynashamn. Prins Willem rt 3 Antwerpen. Phrontls 3 Manila. Reyniersz 2 Soerabaja n. Makassar. Ridderkerk 11 Amsterdam verw. Roepat 4 Beyrouth. Sarangan 3 Belawan n. Aden. Schelpwij k 3 Algiers. Schouten 3 Dar es Salaam n. Tanga. Slbajak 2 320 m. o.z.o. East-London. Statue of Liberty 3 Pt. Said n. Philadelphia Slbigo 2 Sampit n. Adelaide. Sunetta 2 90 m. n. Bahrein. Stad Dordrecht 2 Finisterre. Stad Leiden 3 Miwara. Stad Schiedam 2 90 m. z.w. Kp. Finisterre. Straat Cook 2 90 m. w. Algiers. Sumatra 2 Norfolk. Tablan 1 Belawan. Tablnta S Kp. Guardaful. Tomorl 2 Maslra ell. Triton 4 Aruba. Theobaldius 3 Algiers. Tiba 2 Finisterre. Tjlbadak 2 Colombo n. Belawan. Tjlvvangi 2 Hongkong n. Singapore. Van Heutsz 2 Tandjong Priok. Vasum 2 Muscat. Van Waerwyck 2 Sabang. Waal 3 Algiers. Waterman 3 Rotterdam. Weltevreden 3 Suez n. Belawan. Willem Ruys 4 Priok. Willemstad 2 470 m. n.o. Barbados. IJssel 1 Piraeus. Zuiderkruis 2 1470 m. n.o. Guadaloupe. Mijn vakantie is weer verstreken 'k Heb erg veel natuurschoon bekeken. Maar volmaakt was het pas Met TIP-TONIC in 't BOOTZ lieten wij nimmer ontbreken. Inz. Mej. H. A., R'dam ontv. l £1. TIP 1 Lfl. Rood van Bootz. (Advertentie) Te weinig waardering voor hun werk; tegenwoordige loodsen niet kundig (Van onze Haagse redacteur) De Nederlandse loodsen, die dienst gedaan hebben in het Suez-ka- naal en in de maatregelen van de Egyptische regering aanleiding heb ben gevonden hun taak te beëindigen, zijn verontwaardigd over de w\jze, waarop sommige dagbladen hun moeilijke arbeid hebben ge kleineerd. Met name zijn zij ontstemd over wat de kapitein van de „Oranje", de heer Zijlmaker, over hun werk heeft gezegd. Zij menen daarin een miskenning te zien van de vakbekwaamheid, die van de loodsen in het Suez-kanaal wordt geëist. De acht Nederlandse loodsen, die op het ogenblik in Nederland ver toeven, hadden om aan hun misnoegen uiting te geven, de Nederland se pers in Den Haag bijeen geroepen. Zij rekenden er blijkbaar op, dat deze bereid zou zijn de schuldigen te recht te wijzen, nog wel nadat zijzelf een „standje" in ontvangst had moe ten nemen. De kranten, zo klaagden de loodsen bij monde van de heer J. Kimmelaar, hebben de zaak van de Nederlandse loodsen en daarmede de westerse zaak niet gediend. LANGDURIGE OPLEIDING Uitvoerig hebben de heren mede gedeeld, dat een langdurige oplei ding nodig is om betrouwbare loodsen te kweken. Na HJ3.S.- en zeevaartschool is minstens tien jaar praktijk nodig, gedurende welke periode de opdrachten lang zaam worden verzwaard. Pas dan is een loods in staat de grotere schepen veilig door het Suezka- naal te voeren. De „Oranje" re kenden zij nog niet tot de grote schepen. Van de dag van de naas ting af hebben de Nederlandse loodsen het zeer moeilijk gehad. En trouwens niet alleen zij, maar ook de loodsen van andere natio naliteiten. Men werd als het ware onder krijgstucht gesteld. Overal verschenen soldaten met de bajo net op het geweer. Desondanks hebben de loodsen aanvankelijk doorgewerkt. Hadden zij dit niet gedaan, zo verzekerde de heer Kimmelaar dan zouden wij nu niet meer de beschikking gehad heb ben over benzine voor onze auto en dan zou een oorlogje zijn uit gebroken. Tenslotte zijn zij echter vertrokken. Z\j zijn nog altijd in dienst van de in Parijs gevestigde Kanaalmaatschap pij en worden nog door deze maat schappij betaald. Er waren in totaal 188 loodsen in dienst, onder wie vijf tien Nederlanders. Er zijn 32 ge trainde Egyptische loodsen, acht Grieken en 22 ongetrainde Egyptena- ren in dienst gebleven. Zij zijn thans aangevuld met anderen, die het moei lijke vak nog onvoldoende beheersen. Als de berichten spreken van een vrijwel normale voortgang van het werk in het Suezkanaal, dan moet er rekening mede gehouden worden, al dus de neer Kimmelaar, dat thans en oóóz BERTRAM. Bij de N.V. „De Arbeiderspers" in Amsterdam verscheen een klein boek je „Bertram, Bijna zonder woorden". Het bevat een verzameling „car toons", getekend door Bertram A. Th. Weis, een sinds 1938 in Den Haag wonende tekenaar, afkomstig uit Salzburg. Simon Carmiggelt schreef een inleiding tot het boekje, die men in tegenstelling met de meeste in leidingen ditmaal niet moet over slaan. Men gaat dan bladeren in dit werk van „Bertram" met begrip en sympathie, omdat Carmiggelt de te kenaar op zulk een sympathieke ma nier aan de „bladeraar" heeft voor gesteld. En na afloop zal men het Carmiggelt moeten toegeven: „Meest al is het geamuseerde verbaring, die leidt tot een in het absurde doorge trokken lijn, een ironisch spel met de vormen, waarin het leven zich dage lijks aan ons voordoet. U kunt dit dartele spel meespelen door in dit boèkje te bladeren bijna zonder woorden, doch steeds met de glim lach die dit vaak zo meesterlijke werk van een géboren humorist U zonder moeite ontlokken zal uitsluitend kleine schepen van het kanaal gebruik maken. De grote kie zen de weg om de Kaap. ONGELUKKEN Desondanks zijn reeds enige onge lukken gebeurd. De Nederlandse loodsen achten deze ongelukken fu nest voor het zelfvertrouwen van de merendeels onervaren of weinig er varen loodsen, die nu in dienst zijn. Door een aanvaring wordt een loods meestal ongeschikt voor zijn werk. De Nederlandse loodsen vrezen, dat de beloodsing van het Suezkanaal in het najaar en de winter, als de moeilijkheden toenemen half ok tober komt de mist opzetten zal vastlopen. Niet alleen door een tekort aan personeel en een onvoldoende geoefendheid, maar ook doordat van de „loodsen", die thans het werk ver richten, te veel wordt geëist. Zij hou den dit niet lang vol, zo luidde het oordeel van de heer Kimmelaar. Voorlopig wachten de Nederlandse loodsen af. KERKNIEUWS GEREF. KERKEN. Benoemd tot hulppred. te Montfoort ds. S. Terpstra, pred. te Fort William, Ontario, Canada, met verlof hier te lan de. EVANG LUTH. KERK. Bedankt voor Nijmegen: P. Estié te Zaandam. BAPT. GEMEENTEN. Aangenomen naar Hogezand (2de be roep): J. Ketelaar te Tweede Exloërmond GEREF. KERKEN ONDERH. ART. 31 K. O. Beroepen te Twijzel: H. van Ommen, ka rad. te Baarn. Bedankt voor Orangeville (Ontario, Ca nada): H. P. v. d. Stoel te Amsterdam C. synodale oproep Nieuw-Guinea Met 44 tegen negentien stemmen heeft de classieale vergadering Hen gelo van de Ned. Herv. Kerk als haar oordeel uitgesproken, dat het Neder landse volk bereid moet zijn, de soe vereiniteit over Nieuw-Guinea discu tabel te stellen. In dezelfde geest uitte zich de classis Assen, maar deze had bezwaren tegen de voorbereiding en de redactie van de synodale oproep tot bezinning inzake Nieuw-Guinea. Van de 63 aanwezigen op de bijeenkomst te Hengelo keurden 46 het goed, dat de synode deze zaak aan de orde heeft gesteld. De classieale vergadering van Gro ningen sprak met 20 tegen 18 stem men de mening uit, dat de Nederland se regering eventueel bereid moet zijn, haar soevereiniteit over Nieuw-Gui nea discutabel te stellen. De Gronin- se classis constateerde met dankbaar heid, dat de synode het probleem- Nieuw-Guinea aan de orde heeft ge steld (3211 stemmen). Ook de clas ses Schiedam (35 tegen 2 stemmen), Breda en De Bosch waren het eens met ket uitzenden van de oproep. In Den Bosch vroeg men zich ax, of men de oproep niet nad moeten plaatsen in het bredere verband van een be zinning op het kolonialisme enerzijds, maar ook op het Aziatisch nationalis me en het anti-kolonialisme ander zijds. In Schiedam achtte men het teleurstellend dat de Bijbelse inhoud van Gods gerechtigheid uit de oproep niet blijkt. De vraag of de vorm van de oproep juist is werd te Breda niet bevestigend beantwoord. De classieale vergadering aldaar meende, dat in ge wichtige stukken daaraan groter zorg moet worden besteed. Vele misver standen en negatieve kritieken, aldus de mening van de vergadering, zijn door een ongelukkige formulering uit gelokt. Op de classieale vergadering te Heerenveen meenden 18 van de 50 afgevaardigden, dat eerst advies aan de classieale vergadering had moeten worden gevraagd. 31 van de aanwezi gen meenden, dat Nederland bereid zal moeten zijn, zijn aanspraken, om alleen op eigen gezag Nieuw-Guinea te besturen, te laten vallen. De classis Gouda heeft als geheel een duidelijk afwijzende houding aangenomen ten opzichte van de oproep tot bezinning inzake Nieuw Guinea, waarbij vooral werd be toogd, dat de Bijbels-theologische fundering van deze oproep zwak is en dat men tevoren diverse orga nen van bijstand had moeten raad plegen. CHK. GEREF. KERKEN. „Margriet" het frisse blad van déze tijd, telt reeds jarenlang Géén wonder: ieder jaar voegen de jongeren zich erbij want.. Aalsum 3 Bandarshapur. Abbekerk 3 Hongkong n. Shanghai. Adonis 2 480 m. n.o. Azoren. Akkrumdijk 2 Paranagua. Albireo 2 480 m. n.o. Madras. Aldabl 2 Hheos. Alphard 3 Rotterdam. Alwaki 3 Beöra. Alphacca 2 150 m. o. Cape Hatteras. Alpherat 2 Santos. Almdijk 8 Havana verw. Almkerk 3 Hamburg n. Antwerpen. Amstelslot-'11 Montreal. Amsteldijk 3 Rotterdam, Ameland 2 460 m. o.n.o. Mombasa. Amerskerk 3 Bugo. Andijk 4 Antwerpen n. R'dam. Amoudspolder 3 Antwerpen. Arendsdijke 3 500 m. z.o. Bermuda. Arkeldijk 2 New York. Attls 2 Houston n. New Orleans. Arnedijk 3 Vlissingen n. Houston. Averdijk 2 65 m. w.z.w. Key West. Ball 3 Barcelona n. Bilbao. Blijderadijk 5 Rotterdam n. New York. Brltsum 2 440 m. n.o. Flores (Az.) Boissevaln 4 Plubukom n. Hongkong. Bussum 3 Rotterdam n. Gibraltar. Colette 2 Vilano. Crania 2 980 m. z.w. Fayal. (Advertentie) Afyn vatt dot Mee Ook deze maand - elke dag - Geef Uw kind méér weerstand na deze zon-arme Zomer SANOSTOL het héérlijke levertraanproduct, (met vitamines A, B, C en D) bereid uit heilbot- en kabeljauwlevers Delfshaven 2 Bodo. Delft 3 Rotterdam. Dongedijk 3 Tacoma. Ena 2 200 m. n.o. Paramaribo. Eckalin 3 Amsterdam. Eos 3 Tunis. Esso - Den Haag 3 Pt. Said n. Antwerpen Gouwe 4 Rotterdam. Grootekerk 3 Brisbane. Grote Beer 3 Antlcosti ell. n. R'dam. Gulneekust 2 Antwerpen n. Hamburg. Haulerwijk 4 Hampton Roads. Heelsum 3 Key West n. Mobile. Heemskerk 3 East London. Helena 2 350 m. n.o. Barbados. Hera 3 Pt. of Spain. Houtman 2 Kobe n. Hongkong. Jagersfontein 2 860 m. n.o. St.-Helena. Japara K.P.M. 17 Penang verw. Jason 3 New York. Josef Frerlng 3 R'dam n. Rio de Janeiro. Kara l 480 m. n.n.o. Guam. Kalydon 3 Key West n. Londen. Kellla 2 100 m. o. Rio de Janeiro. Kleldrecht 3 Rotterdam. Kinderdijk 3 Newport News. Korenla 2 860 m. z.w. Lands End. Koratla 2 100 m. z.z.o. Durban. Krebsla 2 250 m. w. Finisterre. Katelysia 4 Port Said n. Mena al Ahmadl. Keizerswaard 4 Rotterdam. Kenltra 2 Famagusta. Kota Gede 3 Boston. Kota Agoeng 3 Hamburg. Kota Baroe 2 171 m. z. Bermuda, Kylix 2 900 m. z.w. Azoren. Kryptos 3 Pernis verw. Langkoeas 3 Bintang. Leersum 5 Antwerpen verw. Liberty Bell 4 Suez n. Mena al Ahmadi. Lievevrouwekerk 2 Aden n. Karachi. Lindekerk 2 80 m. o.z.o. Sao Vincente. Limburg 3 Singapore n. Tandjong Priok. Loenerkerk 3 Karachi. 28. Terwijl de dreunende echo's van de ontploffing wegstierven tn de verte opende Okki de ogen. Ver baasd staarde hij naar het tafereel voor hem. Van het monster en de Maat was geen spoor meer te beken nen. In plaats daarvan lag een grillig gevormd stuk omhulsel uitgestrekt op de moerassige bodem. Nieuws gierig holde de scheepsjon gen er op ai. „Alle glimpiepers!" riep hij uit. een hoekje van het reusachtige omhulsel op lichtend. „Het was gewoon maar een lefbeest! Een op geblazen snertgeval van rubber!" Zijn oog viel op een om vangrijke bult onder de rubberhuid en snel liep hij er heen. „Ome Tjeerd!" schreeuw de hij opgewonden, nadat de roerloze gestalte vaat de Maat tevoorschijn was ge komen. „Sta maar weer op. 't Was maar een namaakbeest! u heeft het laten springen met uw pijp!" „Wawawatteeh?" mompelde de Maat, die langzaam uit zijn staat van verdoving tot de werkelijkheid terugkeerde. Hij staarde naar de scheepsjongen met een lodderig oog. ■Kom op, ome Tjeerd!" drong Okki aan. „Er is niets gebeurd!" „Niets gebeurd noemt hij dat!" brabbelde de Maat. „Je spreekt tot mijn geest, ellendige jongen! Ik ben opgevreten door een moerasmonster. Een pneu.... ehdinges. Vermorzeld ben ik en ge kraakt door een gruwzaam beest, Nooit zal 11c de Kraak en Lutjewier nog terugzien. Een ellendige dood ben ik gestorven, ver van huis en met natte voeten. Zo diep heb ik werkelijk nog nooit in de narigheid gezeten!!" FEUILLETON dooi TJEERD ADEMA 108 „Hier is die bode, mijnheer", zei de portier tegen een jongmens dat mid den in de kamer stond en zijn nagels politoerde. Het jongmens knikte. „In orde, portjé", zei hij. De portier sloot geruisloos de deur en de jongeman hield zijn opgestoken linker ringvinger een eindje van zich af en keek met voldoening naar de glimmende nagel. Hij begon de pink onderhanden te nemen en keek verstoord op, toen Steensma een voorzichtig Kuchge- luidje liet horen. „Jae-jae", zei hij „wat wou U ook weer, menster „Marcusse mijnheer" zei Steens- ma. De jongeman bestudeerde het bloe- noteblaaaje dat de portier op zijn schrijftafel had neergelegd. „O, juist, jae iae, U wenste mij te spreken. Maekt U het kort, alstu blieft. We zitten tot over onze oren „Zeker, meneer", zei Steensma be reidwillig. „Ik wilde graag uw be middeling inroepen, want ik moet dringena de minister spreken". Het jongmens legde rijn nagel schuiertje verschrikt op tafel en keek Steensma aan. „De minister „Het geldt werkelijk een staatsbe lang, mijnheer", zei Steensma ern stig. De jongeman liet een medelijden de blik over de bezoeker gaan. Zes van de zeven type-nimfen hadden haar arbeid gestaakt en richtten min of meer verwonderde blikken op de knappe jonge postbode, die zo maar ineensde minister wilde spre ken. „Waarschijnlijk is er de volgende week dinsdag audiëntie" zei meneer Fransen. „Ik zal U een invulformu- lier laeten geven". Hij belde en beval een jongere editie de formulieren voor het aan vragen van een audiëntie te brengen, waarna hg er Steensma met een toe geeflijk glimlachje een overreikte. „Goedemorgen", zei hij, du haut de sa grandeur. „Goede morgen, meneer'" ant woordde Steensma een beetje ver bluft. Hij bemerkte een ogenblik later, dat hij weer in de gang stond, keek grimmig naar het formulier en maakte er een prop van, die hij on der het lopen een paar keer voor zich uitschopte. Hij besloot ten einde raad een ex peditie door het gebouw te onderne men en kwam na een schier eindeloze zwerftocht langs een deur, waarop het opschrift „Secretaris-Generaal prijkte. Hij klopte, deed de deur open en zag een dikke heer. die juist binnen gekomen was en zijn overjas uittrok. „Is U de secretaris-generaal, mijn heer?" vroeg Steensma beleefd. De dikke heer keerde zich ver baasd om, maar beheerste zich, toen hij de uniform zag. „Een persoonlijk telegram?" in formeerde hij stijfjes. „Hm, neen, mijnheer", zei Steens ma. „maar riet u... ik moet... ik moet dringend de minister spreken". De secretaris-generaal keek hem verbouwereerd aan. „Wat drommel!" riep hij, „wat heb ik daarmee te maken! Dan moet U bg de portier een formulier voor een audiëntie aanvragen. Trek de deur achter je dicht, als je verdwijnt, 't Tocht hier als de..." Hij deed dreigend een stap naar de deur en op hetzelfde ogenblik kwam -er een vuil-wit dwergkeesje te voorschijn, dat woedend blafte en op de broelispijpen van de postbode afschoot. Steensma maakte, dat hij op de gang kwam en begon moedeloos de terugtocht naar de portiersloge. Hij daalde langzaam de trap af en besloot zijn geluk maar eens aan de particuliere woning van Zijne Ex cellentie te proberen, toen hij de laatste woorden van een telefoonge sprek opving. „Ja, meneer, zeker, meneer. Ja, de man heet Marcusse. Hij is hier ai een hele tijd. Ik kan hem niet weg- krijgen. Ja, hg doet heel vreemd, hij wil de minister persoonlijk..." Een stortvloed van neusklanken gaf daar antwoord op en de portier maakte verschrikt een kleine buiging voor het toestel. „Zeker, meneer, een maniak, zegt U. Best, meneer, jawel meneer, aan het hoofdkantoor vragen of ze daar een zekere besteller Marcusse jawel, meneer. Natuurlijk, meneer, Zijne Excellentie moet tegen derge lijke individuen beschermd... Ja ze ker, meneer, ik zal een agent binnen roepen om een oogje opkomt in orde, meneer... zeker meneer". De portier hing de hoorn op en fronste de wenkbrauwen, toen hij Steensma van de trap zag komen. „Hoe haal je 't in 's hemelsnaam in je hoofd!" zei hij, „om zo maar, on aangediend, in de kamer van de se cretaris-generaal „Hoor eens, beste vriend", zei Steensma vastberaden, „ik wil je één ding zeggen, ik moet en ik zal de minister spreken". „Ja ja, stil maar", zei de portier op een toon of hij een huilend kind troostte. „Komt voor mekaar hoor. Wacht, ga hier maar eventjes zit ten". Hij wees naar een bank in de hal, liep tegelijkertijd de stoep af en kwam na twee minuten met een massieve politieagent terug. „Waar is ie?" vroeg de agent. De portier wees met zijn hoofd in de richting van de bank en de politie man stapte met zware schreden op Steensma af. „Mannetje!" zei hij gewichtig. Hij maakte de zin niet af, want de hal was plotseling vol leven en beweging. Er was een grote glanzende limou sine voor de hoofddeur van het mi nisterie verschenen. Een chauffeur in uniform hield met de pet in de hand de deur van de wagen open en een grijze heer stap te uit en liep de stoep van het ge bouw op. Steensma herkende hem onmiddel lijk. Die markante kop kende jong en oud uit de foto's der geïllustreer de bladen. Zijne Excellentie De portier schoot uit zijn glazen huisje en maakte een buiging van minstens honderd graden, een deur in de hall ging open en twee ambte naren stonden buigend op de drem pel. Een typiste, die juist naar bui ten had willen gaan, trok zich be scheiden in een hoek van de vesti bule terug. De portier waagde zich een schre de dichter bij de Machtige. „Goedemorgen, Excellentie!" „Morgen, Willemse!" zei de minis ter glimlachend. „Zo, zo, in een tijd niet gezien". Steensma kende die stem. Hoe menigmaal had hij die reeds via de radio beluisterd. De minister keek naar de agent, die kaarsrecht in de houding stond en salueerde. „Goedemorgen!" Zijn groet omvat te ook de gebogen ambtenaren. Hij stond op het punt de trap op te gaan, toen Steensma haastig opstond. „Excellentie!" riep hij, een stap naderkomend. De agent vloog verschrikt uit de houding en greep hem bij de arm. „Excellentie!" riep Steensma, „ik wilik moet De minister wierp een snelle blik naar de postbode en wendde zich tot de agent. „Laat die man los, agent!" „Jawel, Excellentie", zei de agent, „maarre „Wat wenst U?" vroeg de minis ter zakelijk, zich tot Steensma wen dend. Ir. Steensma stak rijn linker hand omhoog. „Kent U deze ring. Excellentie?" Óver het gelaat van de minister (leed een blik van verbazing. Hij kwam een stap nader en keek nauwkeurig naar de hand, welke hem werd voorgehouden. „Ik probeer dat al de hele morgen aan deze heren uit te leggen, Excel lentie". zei Steensma met een ge baar van machteloosheid om zich heen kijkend. De minister glimlachte. (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 4