Derde Londense Suezconferentie stelde statuten van SCUA vast Rake reclame kan slechts zijn: de waarheid goed voordragen NEDERLAND WAS EERSTE, DIE R.T.C.-AKK00RDEN SCHOND VRIJDAG 5 OKTOBER 1956 PROVINOIALB ZBBUW8B OOÜRANT AMBASSADEUR STIKKER VOORLOPIG VICE-VOORZITTER In het Suezkanaal liepen in drie dagen vier schepen aan de grond De statuten van de SCUA, de vereniging van gebruikers van het Suez kanaal zijn gisteravond in Londen bekendgemaakt. Er komen drie vere nigingsorganende raad, het dagenlijks bestuur (zeven leden) en een ad ministrateur. Voorzitter van de raad blijft voorlopig de Engelse minister Selwyn Lloyd, bijgestaan door de Nederlandse ambassadeur in Lenden, mr. D. U. Stikker, die vice-voorzitter is. De zetel blijft voorlopig in (Londen en zal uiteindelijk worden gevestigd op een door de raad nader vast te stellen plaats. De stichting van nevenbureaux blijft mogelyk. De raad omvat alle leden. Zij komt halfjaarlijks bijeen. By de raad berust de leiding der ver eniging. Het dagelijks bestuur, waarvan de leden door de raad worden aangewe zen, heeft de dagelijkse leiding. Het moet politieke leiding geven aan de administrateur. Men vermoed dat het bestuur zal bestaan uit vertegen woordigers van de V.S., Engeland, Frankrijk, Noorwegen, Perzië, Italië en een later te kiezen land. De admi nistrateur, die ook door de raad wordt aangewezen voert het perso- neelbeleid. Men neemt aan, dat het eerste kwartaal van het bestaan der vereni ging f 500.000.zal vergen, welk be drag geleidelijk zal worden gefour neerd door de vijftien staten-leden. Aan een financiële regeling wordt ge werkt. Het is vrijwel zeker, dat de eerste bijeenkomst van de raad zal worden gehouden onmiddellijk na de debatten over het kanaal in de Vei ligheidsraad. Zeven Arabische landen hebben gis teravond verzocht aan de debatten in de Veiligheidsraad te mogen deelne men. Egypte is van plan met com munistische steun een zeeverzeke- ringsmaatschappy op te richten, die (door lagere tarieven) de Britse Lloyd-vefzekeringsmaatschappij eruit zou moeten werken. In het Suezka naal zelf gaat het niet meer zo glad jes: in de afgelopen drie dagen lie pen vier schepen aan de grond. De scheepvaart ondervond belangrijke stremmingen. Bejaarde zwerver kreeg zijn 35ste vonnis. De 78-jarige kleermaker A. K., die reeds 33 maal is veroordeeld, hoorde gisteren voor de rechtbank te Den Haag wegens diefstal drie maanden gevangenisstraf met aftrek tegen zich eisen en wegens het rondzwerven zonder middelen van bestaan: drie dagen hechtenis en twee jaar verblijf in een rijkswerkinrichting. Reeds 22 jaar heeft verdachte in een rijkswerkinriehtMTg vertoefd! Ontploffing op sleepboot: stoker werd gedood. Op de Ryn bij Emmerik is de ketel van de Nederlandse sleepboot ..Sylla" ontploft. Door ontsnappende stoom is de 19-jarige stoker B. R. uit 's-Her- togenbosch gedood. De „Sylla" had twee aken op sleeptouw. De ontplof fing was op kilometers afstand te ho- KLA Mmö ROCK 'N ROLL. Ex-koning Faroek van Egypte heeft aan de orkestleider Jimmy Walter door bemiddeling van zijn secretai'is, de Franse ex-toneel speler Lucien Gallas, gevraagd om een Rock 'n Roll-wijsje voor zijn ver- mageringsgymnastiek in de ochtend uren. WAT TE ZEGGEN. Winston Chur chill: „Een expert is iemand, die door allen voor een corifee wordt gehou den behalve door zijn collega's". Regisseur Helmuth Kautner: „In- plaats van te klagen, dat wij niet al les hebben, wat wij wensen, moesten wij eigenlijk dankbaar zijn, dat wij niet alles krijgen, wat wij verdienen". VERGEEFS. Tien dollar boete of de gevangenis, luidde het vonnis tegen mevrouw Wheeler in Reno. Haar man kwam net 50 dollarcent tekort om de boete te betalen. Daarom roofde hi] wat koperen platen die aan het poli tiebureau bevestigd waren, verkocht ze, en kwam op die manier aan de halve dollar waarmee hij zijn vrouw vrij kon la-ij gen. Maar zijn kruimel diefstal werd ontdekt en hij ging zelf de gevangenis in. Hij zat daar nog, toen zijn vrouw, drie dagen later op nieuw werd binnengebracht, wegens dronkenschap. Woensdagavond is de Londen- se première geweest van het s Moslcouse Bolsjoi-theater en woensdagochtend waren alleen H nog staanplaatsen verkrijg- haar. Vroeg in de ochtend za- ij s ten de -mensen op het trottoir =e H voor het gebouw van de lco- H ninklyke opera in Covent Gar- n M den om een staanplaats te ver- IE overen voor dit evenement. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Uitzending toespraak dr. Marmelstein. Enkele dagen voor zijn overlijden, sprak de directeur van de Nederland se school in Frankrijk, dr. J. W. Mar melstein, voor de Franse radio-om roep. Deze toespraak werd op de ge luidsband opgenomen en zou a.s. zon dagmorgen via de chaïne nationale worden uitgezonden. De omroep heeft in overleg met de familie besloten de uitzending toch te laten doorgaan, zodat deze toespraak zondag te be luisteren zal zijn om 8.25 uur, voor de Franse protestantse kerkdienst. Vanzelfsprekend zal de school het on derwerp zijn van dit opwekkend woord. Overschot van 16.370.400 in Europese Betalmgs-Unie De Nederlandsche Bank heeft me degedeeld, dat het betalingsverkeer met de aan de Europese Betalings Unie deelnemende landen voor Ne derland in de maand september 1956 een overschot van 16.370.400 (dol lar 4.308.000) heeft opgeleverd. Van dit bedrag zal Nederland by de verrekening op 15 dezer 12.277.800 (dollar 3.231.000) in goud of dollars ontvangen, terwijl voor een bedrag ad 4.092.600 f dollar 1.077.000) door Nederland krediet wordt verleend aan de EJ3.U. Voorts zal op het door Nederland aan de ETBU verleende krediet in mindering worden ge bracht een bedrag van 9.811.600 dollar 2.582.000), dat op dezelfde da tum uit hoofde van de met Denemar ken, Engeland, Frankrijk, Italië Noorwegen en IJsland gesloten con- solidabieovereenkomsten in goud of dollars wordt ontvangen. Na de uitvoering van bovenge noemde verrekeningen zal de vorde ring van Nederland op de E.B.U. 438.109.600 (dollar 115.292.000) be dragen. Het Wereldgebeuren Vrij van corvee Urho Kaleva Kekkonen, de Finse president, speelt voor zijn gas ten weieens liedjes op de mond harmonica. Wanneer de gasten zijn heengegaan staat hij zijn vrouw ter zijde bij de afwas. Van hem is dat nu toevallig bekend geworden omdat hij het vertelde op een ogenblik, dat er mensen bij waren die het wereldkun dig maakten. Maar men dient zich te hoeden voor een gul aanbod, alle hooggeplaatsten de kost te geven, die op geregelde tijden hun rol in het we reldgebeuren opgeven om als hulp kracht te dienen bij de keukenmees teres. Overigens is dat werk in de keuken deze week voor Kekkonen even van de baan geweest. Hij bracht namelijk een officieel bezoek aan Zweden. Ook zijn vrouw was nu vrij van corveeHet echtpaar had zijn intrek genomen in het konink lijk paleis te Stockholm en wel in de vertrekken, waar koningin Elizabeth van Engeland verbleef toen zij on langs een officiële visite aan Zweden bracht. Een jaar of wat geleden had men zich moeilijk kunnen voorstellen dat in die koninklijke kamers nog eens de zoon van een Fins houthak ker zou huizen, maar men gunde het Kekkonen, omdat die ondanks de ka rige omstandigheden bij zijn ouders thuis, kans heeft gezien om rechten te studeren en via het parlementslid- INDONESISCHE VERKLARING: Schulden gevolg van koloniale oorlog. .Een woordvoerder van de Indone sische vertegenwoordiging in Den Haag heeft gisteren een verklaring uitgegeven naar aanleiding van de Nederlandse brief over de schulden loochening aan de V.N. In de verklaring wordt gezegd, dat aan de opzegging van de R.T.C.- overeenkomsten vele pogingen zijn vooraf gegaan om de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië op een nieuwe leest te schoeien, speciaal met betrekking tot de soevereiniteit over Nietiw-Guinea. De opzegging van de R.T.C.-over- eenkomsteri, aldus de verklaring, werd voorafgegaan door een schen ding van Nederlandse zijde, namelijk de opneming van Nieuw-Guinea in de Nederlandse grondwet. Indonesië zou zijn gedwongen de eisen betreffende de schulden in te willigen. Men zegt tot de conclusie te zijn gekomen, dat vrijwel alle schulden in feite uitgaven zouden „Cytanka" gezonken. er wordt gemeld, dat het Pool» vissersvaartuig „Cytanka'', met nog acht man aan boord, is gezonken Zoals reeds gemeld, was het schip op de Noordzee ten oosten van Schot land gekapseisd. zijn geweest ten behoeve van de kolo niale oorlog. Men acht de loochening een logisch gevolg van de opzegging- der R.T.C.-akkoorden. President Soekarno op bezoek in communis tisch China verklaarde, dat „west Irian" zal moeten worden „bevrijd", evenals nationalistisch Chinees For mosa. De sultan van Tidore, die on langs tot „gouverneur" van „west Irian" is gemaakt, deed via de radio een oproep tot eenheid, nadat hij van andere zijde een „Nederlandse mario net tijdens de koloniale periode" was genoemd. Bankemployé verduisterde vijfenzestigduizend gulden. De chef van de effectenafdeling van een in Amsterdam gevestigde bank, J. H. uit Heemstede, heeft in enkele jaren door het boeken van gefingeer de posten f 65.000 van zijn werkgever verduisterd. Tijdens de vakantie van H. in dit jaar kwam zijn plaatsver vanger tot de ontdekking dat er gro te, onverklaarbare verschillen waren in de boeken van de effectenafdeling. De directeur werd gewaarschuwd. Deze droeg H. na zijn vakantie op de verschillen aan een nader onderzoek te onderwerpen. II. begreep toen dat zijn laakbare handelingen niet langer verborgen konden blijven, en gaf zichzelf aan bij de politie. Van het verduisterde geld is niets meer over. H De grondige restauratie van 11 de hervormde kerk te Krui- H vingen nadert haar voltooiing, Waarschijnlijk zal dit bedehuis If half november weer in gebruik M H genomen kunnen worden. Een ff blik in de kerk, waar o.a. de jf weinig fraaie orgelgalerij bo- ij ven de ingang werd verwijderd H en waar het mooie, hoge raam thans een geheel ander aan- zien aan het interieur geeft, f; (Foto P.Z.C.J p liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Drie doden door verkeersongevallen. Donderdag is de 21-jarige monteur E. P. om het leven gekomen toen hij met zijn motor te Gieten in volle vaart door een vrachtauto met aan hangwagen werd aangereden. Te Panningen is donderdag de 75- jarige wielrijder G. E. bij het over steken van de provinciale weg door een auto gegrepen. Het slachtoffer was vrijwel op slag dood. Donderdagavond is de granietwer ker E. C. te Veenendaal door een pas serende personenauto gegrepen en op slag gedood. De heer C. was 44 jaar oud, gehuwd en vader van 4 kin deren. Is Djajasakti Van Kleef? Het Indonesische dag-blad „Soeloeh Indonesia", orgaan van de nationalis tische P.NJ., zegt te weten, dat de verklaring van de Daroel Islam inza ke Schmidt ondertekend is door de Nederlander Van Kleef. De 11 pagi na's lange verklaring der Daroel Is lam, waarin iedere relatie tussen Schmidt en de Daroel Islam ontkend wordt, was ondertekend „gen majoor Djajasakti". Dit is nu volgens de Soeloeh Indonesia een pseudoniem voor Van Kleef. NEGENTIENDE RECLAMECONGRES IN ARNHEM Prof. Brouwers: stijgende kosten In Stavenisse opent volgende week de commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, het nieuwe gemeentehuis (rechts). In tegenstelling tot het vorige is dit een modern en vooral ruim gebouw. Het kwam tot stand na de verbou wing van het voormalige hotel van de familie Van Dalen. (Foto P.Z.C.) maken efficiency noodzakelijk De secretaris-generaal van het ministerie van Economische Zaken, prof. G. Brouwers, heeft gisteren in Arnhem het negentiende reclamecongres van het genootschap voor reclame, dat tot thema heeft „het rendement van de reclame", geopend. Prof. G. Brouwers constateerde in zyn rede, dat stijgende kosten efficien cy ln de produktie noodzakelijk maken. Het is niet zo, dat bij stijgende kos ten de prijzen verhoogd moeten worden. Een dergelijke leuze Is typerend voor een inflatoire hausse. Een van de nieuwe dingen van deze tijd noemde spr. het inzicht, dat de concurrentie niet zo volledig werkt, dat zjj via de prijsvorming automatisch tot een evenwichtige bezetting van het produktie- apparaat en een zo hoog mogelyk nationaal inkomen zou leiden. De onvol doende werking van het prijsmechanisme vereist af en toe, met de omstan digheden wisselende, correcties. Het besef van de wenselijkheid en mogelijkheid van een redelijk volle bezetting van het produktieapparaat maakte een nieuwe, positiever instel ling van overheid en bedrijfsleven noodzakelijk. Voor de openingsplechtigheid zei de voorzitter van het genoot schap jhr. W. van Andringa de Kempenaer over het thema van het congres o.m., dat goed opgezet te reclame, d.w.z. informatieve be ïnvloeding van de markt via de juiste media met de noodzakelijke intensiteit blijkbaar resultaten heeft, omdat de in reclame geïn vesteerde gelden door de betrok ken ondernemingen verantwoord worden geacht. Deze resultaten moeten ook aanwezig zijn als men het totaal van Nederlandse recla mebudgetten van rond 200 miljoen gulden beziet, een cijfer dat boven dien nog een duidelijke tendens to: stijging vertoont. Echter dient het economisch begin sel de verhouding tussen reclamekos ten en reclameopbrengsten te beheer sen. Een bewaking van de reclame kosten in die zin, dat men nagaat of deze ook de vereiste opbrengsten op leveren, dient te geschieden door alle factoren die zich voor een exacte be paling lenen ook inderdaad zo nauw keurig mogelijk vast te stellen. Een inleidend woord sprak ver volgens prof. G. A. Ph. Weyer, voorzitter van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Reclame is, zei hy, maar een van de vele factoren, welke de welvaart van een onderneming op een gegeven ogenblik en onder be paalde omstandigheden bepalen. Zij kan op zichzelf genomen, voor treffelijk zijn en toch zonder aantoon baar rendement blijven, doordat ande re min of meer belangrijke factoren in het minimum zijn. Als de kwaliteit van het produkt niet deugt, als het slecht gedistribu eerd wordt, als het te hoog in prys wordt, als het onvriendelijk wordt aangeboden, als er geen beheofte aan 's e.d. kan reclame het alleen niet aan. Hij legde er vooral de nadrnk op. dat reclame moet rijn: de waarheid goed voordragen. „Twee onmisbare kwali teiten", aldus spr. maatschap voor de boerenpartij in de regering terecht kwam. Van 1950 tot februari jongstleden was hij premier dit jaar heeft hij Paasikivi opgevolgd als president. Men kent Kekkonen als een intelligent en slagvaardig man. wiens activiteiten van het grootste belang kunnen zijn voor de solidariteit van de Noordeuropese landen. Kampioen hoogspringen, hardlo pen en hinkstapsprong is Kek konen in zijn jonge jaren ge weest. Maar voordat hy in een poli tieke aangelegenheid begint met hardlopen of springen, pleegt hij zich een keer of wat te bedenken. Jaren lang heeft hij bijvoorbeeld als eerste minister de voorstellen om Finland te doen toetreden tot de Noordse Raad afgewimpeld- Pas vorig jaar heeft een afgevaardigde van Finland de ge reserveerde zetel in die Raad ingeno men. Maar men kan er op rekenen, dat Finland, voor zover het aan Kek konen ligt na deze toetreding, nu ver der enthousiast zal meewerken. Tij dens Kekkonens bezoek aan Stock holm is over die eensgezindheid van de landen in het noorden weer uit voerig en officieel gepraat. In onderonsjes met de Zweedse premier, Tage Erlander, heeft Kekkonen misschien nog advie zen kunnen geven In de moeilijkhe den, waarmee die Zweed nu te kam pen heeft Bij de verkiezingen, die on langs werden gehouden, hebben de partijen die samen de Zweedse rege ringscoalitie vormen, Erlanders so cialisten en de boerenpartij, samen elf zetels verloren. De agrariërs heb ben de grootste klappen gekregen: zij raakten zeven zetels kwijt. Zulke slagen kunnen de boeren moeilijk ver dragen, omdat zij tot de kleine par tijen behoren. De leider van de par tij, Gunnar Hedlund, is nu ervóór om de coalitie met de socialisten te handhaven, maar er zijn nogal wat critici naar voren gekomen, die het beter vinden om óf in de oppositie te gaan, óf een bondgenootschap te slui ten met conservatieven en liberalen. In elk geval zal men voorwaarden verbinden aan de verdere samenwer king met de socialisten. Voorwaar den, die uiteraard verband zullen hou den met het agrarische beleid. Waar schijnlijk heeft Erlander aan Kekko nen de man van Finlands agrarische partij gevraagd, hoe men het in zijn land rooit met de „rood-groene al liantie". En wellicht heeft Kekkonen een scherpzinnig advies gegeven, waarmee ook de Zweedse agrariërs gediend kunnen zijn. Het is best mo gelijk, dat hij daarover nu nog na praat terwijl hij bij zijn vrouw aan de afwas staat. URHO KALEVA KEKKONEN eerst denken, dan springen Rotterdams Kamerorkest blijft voorlopig bestaan. Het Rotterdams Kamerorkest, dat de laatste maanden nogal in de be langstelling heeft gestaan, zal voor lopig blijven voortbestaan. De gemeenteraad van Rotterdam heeft n.l. gistermiddag met 21 tegen 20 stemmen een motie van de heer A. R. de Kwaadsteniet (ar.) aangeno men, waarin de raad zich in principe bereid verklaart het Rotterdams Ka merorkest, in afwachting van een de finitieve beslissing over de vraag of in Rotterdam een kamerorkest door financiële medewerking van de ge meente in stand moet worden gehou den, een subsidie van ten hoogste 80.000.te verlenen voor het sei zoen 1956/1957. De fracties van de P.v.d.A. en de V.V.D. keerden zich tijdens de debat ten tegen het voortbestaan van het orkest. Een door B. en W. samenge stelde commissie had zich eerder in dezelfde zin uitgesproken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 3