PROVINCIALE ZEEUWSE COORAHT Nederlandse geleerden zullen donker Nieuw-Guinea doorvorsen Acht mannen gevangen in omgeslagen schip In Ellewoutsdijk groeit zienderogen zware, nieuwe zeedijk BIL! WEGWERKERS PRUTSTEN AAN GRANAAT: EEN MAN GEDOOD Vandaag... DE VERWACHT... 199e jaargang - no. 236 Dagblad ultgav* van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofaredaoteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 52 cent per week; 6.50 p. kw.; ir. p.p. 6.75 per kw. Losse nummers 16 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 5 oktober 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureau's: VHsslngen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg. Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg, Nieuwstraat 43. telef. 20; Terneuzen, Brouwerijstr. 2; Zleiïkzee, N. Bogerdstr. 24. telef. 26. ONDER DEKKING VAN POLITIET ROEPEN EN MARINIERS Men gaat samen laatste „witte plekken" op de kaart te lijf Als de plannen slagen zal op 1 januari 1958 een grote Nederlandse expeditie naar een gebied met een oppervlakte van 2400 vierkante ki lometer in Nederlands Nieuw-Guinea vertrekken, met het doel een der nog overgebleven „witte plekken" op de kaart weg te werken en liet verkrijgen van wetenschappelijke en economisch belangrijke gegevens uit het expeditiegebied. Onder meer zal men trachten na te gaan waar het stroomgoud vandaan komt, dat In de rivier de Digoel wordt aan getroffen. Dit heeft prof. dr. H. J. Lam, voorzitter van de voor deze expeditie In het leven geroepen „Stichting expeditie Nederlands Nieuw-Guinea", gisteren op een persconferentie in het Koninklijk instituut voor de tropen te Amsterdam medegedeeld. grens van het Australische gebied. Het ligt in de bedoeling de weten schappelijke staf geheel uit Nederlan ders samen te stellen, waarbij reke ning wordt gehouden met onderzoek op het gebied vanagrogeologie, an tropologie, botanie, etnografie, geo grafie. geologie, kartografie en zoölo gie. Voorts zal bijzondere aandacht worden besteed aan de fotografie en ook hoopt men een cineast te kunnen Vroegere expedities. H Vroegere belangrijke expedi- g ties naar Nederlands Nieuw- H Guinea waren onder andere die van Wichmann in 1903, van ee Lorentz en van Nouhuys in H 1907 en 1909, van Pranssen Herderschee in 1909 en 1912, van Van Overeem en Kremer in 1920/1921, van Bijlmer in 1935/1936 en van Leroux in 1 1939/1940. De expeditie zal uit ongeveer ze ventig personen bestaan, waarvan vijftig Nederlanders en komt on der leiding te staan van de zoöloog dr. L. D. Brongersma van het Rijksmuseum voor natuurlijke his torie te Leiden en wat de techni sche kant betreft van kapitein-lui tenant ter zee-vlieger G. F. Vene- ma. Men heeft ongeveer 800.000 nodig voor deze expeditie, die minstens vijf of zes maanden zal duren. Van dit geld is reeds bijna 100.000 bijeen. Prof. Lam zei in dit verband, dat het gevoerde overleg tot nu toe alle aan leiding geeft te hopen op een aanzien lijke steun van de overheid. Maar te vens zal de stichting aankloppen bij grote ondernemingen. Het te onderzoeken gebied ligt in het Sterrengebergte in het oosten van Nederlands Nieuw-Guinea, vlak bij de De zuilen aantrekken voor het maken van films. Aan de expeditie zal verder worden toegevoegd een bestuursambtenaar, een arts, een administrateur en een technische staf, terwijl politietroepen en mariniers voor de nodige dekking zullen zorgen. Als dragers zullen pa- poea's in dienst worden genomen. Mede in verband met de tot dusver beschikbare kaarten is Tanah-Merah aan de Digoelrivier in zuid-oost Nieuw-Guinea als opvoerbasis geko zen. Deze plaats kan door kleine zee schepen worden bereikt. Het verdere vervoer van personen en goederen naar het expeditiegebied zal met vliegtuigen geschieden. Men heeft optie genomen op vier Nederlandse hefschroefvlieg- tuigen. De twee leiders van de expeditie zijn in opdracht van de stichting gedurende een maand naar Nieuw- Guinea geweest voor het voeren van besprekingen. In opdracht van het gouvernement heeft de contro leur J. W. Schoorl de plaats van de expeditiebasis op een hoogte van 1200 meter in de Sibil-vallei uitge zocht. De heer Schoorl. met verlof In Ne derland, vertelde, dat hij contact heeft gezocht met de bevolking en is tot de conclusie gekomen, dat die zeer vreed zaam is. Het betrokken gebied is moeilijk begaanbaar. Het tempo van zijn expeditie kwam niet boven de 15 kilometer per dag. De heer Schoorl heeft op sommige plaatsen ijzeren bjjlen aangetroffen, waarschijnlijk afkomstig van de goud expeditie in 1939, maar over het alge meen maakt de bevolking nog ge bruik van stenen bijlen. De komende expeditie zal zeer waarschijnlijk Papoea's aantreffen, die nog volkomen in het stenen tijd perk leven en die nog nooit een blan ke hebben gezien. De expeditie heeft het voordeel boven voorgangers, dat men thans over kaarten van het te onderzoeken gebied beschikt, gemaakt aan de hand van luchtkartering. Geruime tijd geleden heeft een scherpzinnig Nederlander voor het politieke leven in ons goede vaderland de zuilentheorie afgekon digd. De grote politieke partijen wa ren de zuilen, die ons volksbestaan schraagden. Nadien ontdekte men ook op'andere gebieden des levens de verzuiling, met name op dat van de radio. En misschien zou men ook op kerkelijk gebied wel van zuilen kun nen praten, die het gewelf schragen, dat „godsdienstig leven van ons volk" heet. Alles bij elkaar was en is er dus heel wat verzuling in ons volk en het behoeft geen verwondering te wek ken, dat burgemeester en wethouders van Zutphen bij het wandelen in deze zuilengalerijen niet direct de juiste weg konden vinden. Ze hadden moeite met de verde ling van het bouwvolume over de drie plaatselijke woning bouwverenigingen een neutrale, een protestantse en een rooms-katholie- Eerst wilden ze voor de verdeling de godsdienstcijfers aanhouden zoals die cijfers na de jongste volkstelling waren vastgesteld. Dat verdeel systeem bleek niet goed houdbaar. Toen kwamen B. en w. op de gedach te de woningen te verdelen naar de uitslag van de verkiezingen, maar daartegen maakte het dagblad „Het Vrije Volk" bezwaar, want zo zegt het blad als men op de P.v.d.A. stemt betekent dit geenszins, dat men stemt voor een neutrale en tegen een rooms-katholieke of protestantse wo ningbouwvereniging. Nu zitten B. en W. van Zutphen nog altijd zonder wegwijzer door de zuilengangen van ons volksleven en zij hebben aan de raad gevraagd te zamen nog eens te zoeken naar een sleutel voor de verdeling. Blijkbaar durven ze niet te zeggen, dat de toe passing van de diverse zuilentheoriën voor de toewijzing vain bouwvolume onmogelijk is. De gevolgen zouden zo akelig zijn dat niemand daarvoor de verant woordelijkheid zou willen dragen. Ook op andere terreinen des levens brengt de verzuiling soms ge volgen mee. die toch wel tot ernstig nadenken moeten stemmen. Hier volgt een voorbeeld: Er is een rijksambtenarengroep. waarin men enige zuilenwerking wil brengen, want men kwam tot conclu sie dat zich vooral in de top van die groep te weiniv representanten van een bepaalde zuM bevonden. Het ver schijnsel doet rich nu voor, dat re presentanten van die zuil op onge veer 30-jarige leeftijd voor een be paalde promotie in aanmerking ko men en dat anderen tot circa 37-jari- fe leeftijd moeten wachten op een egeerde bevordering. Niemand zal durven beweren, dat het behoren tot een bepaalde zuil „vroegtiidive rijpheid" voor bevorde ring aankweekt, of grotere bekwaam heid gerandeert. Iedereen zal om die ongerijmdheid glimlachen, maar ondanks die dwaas heid aanvaardt men gelaten de gevol gen van de zuilentheorieook als ze toegepast wordt op een wijze, die indruist tegen het gezonde verstand. Zoals het indruist tegen het gezonde verstand, wanneer B. en W. van Zut phen de bouwvolume-verdeling willen verzuilen. We zijn verknocht aan de zuilen theorie en we zullen het voorlopig wel blijven. Misschien een uiting van onze volksaard? ONDANKS WAARSCHUWING... Voor leven van ernstig gewonde wordt gevreesd. Een wegwerker van de spoorwegen heeft gistermiddag het leven verlo ren, nadat hij ernstig was verminkt door het exploderen van een granaat, die hij tezamen met twee wegwerkers trachtte te demonteren. Van deze twee collega's kreeg één een ernstige buikwond. Vechtpartij in de trein. Woensdagmiddag is in de trein tus sen Delft en Schiedam een dame door een man op onheuse wijze toegespro ken. De 19-jarige student T. de L. uit Rotterdam maakte hiertegen be zwaar maar de man ging er mee voort, waarop de student handelend optrad. Er ontstond een vechtpai-tij, de student kreeg een slag in het gezicht, waardoor zijn bril verbrijzeld werd en splinters van de glazen in zijn ogen drongen. Toen de trein in Schiedam stopte moest hij in allerijl naar het Ooglijdersgesticht te Rotterdam ver voerd worden, waar men er in slaag de de splinters te verwijderen. De Sohiedamse politie heeft direct een onderzoek ingesteld. De dame heeft een aanklacht ingediend we gens belediging. Don Jose Figueres, pi Costu Rica. die momenteel een be zoek aan Nederland brengt, heeft donderdagochtend een krans gelegd aan de voet van het nationaal monu ment op de Dam te Amsterdam. De mannen hadden de granaat een 2 centimeter vliegtuigprojectiel langs de spoorlijn bij Neder-Har- dinxveld gevonden en 'meegenomen naar hun schaftkeet. Hoewel ze tevo ren gewaarschuwd waren zijn ze daar tijdens de middagschaft begonnen het projectiel te demonteren door het in een bankschroef te klemmen en open te zagen. De 27-jarige J. V. uit Leer dam, kreeg bij de ontploffing, die uit deze bewerking resulteerde, 'n hoofd wond, waaraan hij later in het zie kenhuis te Gorinchem is overleden. Be 21-jarige J. W. de V., eveneens uit Leerdam, werd ernstig in de buik gewond, voor zijn leven wordt ge vreesd. De derde wegwerker, J. M. A. D. uit Bergen op Zoom kreeg een scherf in het been, maar kon op eigen gelegenheid naar huis gaan. ee Een foto van de werkzaamhe- ee f§ den aan de zeedijk onder EUe- f§ woutsdijk, waar met groot f| materiaal wordt gewerkt. Op- nieuw verdwijnt hiermede een van de zwakke plekken i» Zee- n lands verdediging tegen de zee ff (Foto P.Z.C.) 1 liiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiï Mr. Burger gaat verder. (Van onze parlementaire redacteur) Er is nog steeds geen kabinet. In Den Haag nam men aan, dat mr. Bur ger de terugkomst op donderdag avond van prof. Zijlstra, de voorzitter van de Tweede-Kamerfractie der A.R.P., uit Luxemburg, waar hij als demissionair minister van economi sche zaken een conferentie heeft bij gewoond, heeft willen afwachten, ten einde met hem nog van gedachten te wisselen over de houding van de A.R.P. Ket is anders moeilijk te ver klaren, waarom de informateur hard nekkig blijft volhouden. Trouwens, nu twee anti-revolutionairen voor de portefeuille van overzeese rijksdelen bedankt hebben, wordt het voor een eventuele derde en vierdekandidaat wel uiterst hachelijk om nog te ac cepteren. Heeft mr. Burger wellicht nog on verwachte oplossingen van de kabi netscrisis in petto? In elk geval zal hij ook nog een geschikte rooms-ka tholieke kandidaat voor minister van binnenlandse zaken moeten vinden. De K.V.P. heeft de grootste moeite met de aanwijzing van zo'n kandi daat. De laatste twee namen, die ge noemd zijn, zijn die van prof. De Quay en van ir. ridder A. van der Schueren, commissarissen der konin gin, respectievelijk in Noord-Brabant en in Overijssel. Inmiddels heeft ons land het twij felachtige genoegen, getnige te zijn van de langste kabinetscrisis, die wij ooit gehad hebben. Vijf opvarenden Cytanka gered; van anderen slechts klopsignalen Volgens de laatste vannacht opgevangen berichten zitten acht Poolse vissers in een vrywel hopeloze positie opgesloten onder hun omgeslagen schip. Het bootje, de Cytanka, is op de Noordzee ten oosten van Schotland gekapseisd. Van alle zijden snelt men te hulp om zo mogelijk de levens van de mannen te redden. Gisteravond werden nog klopsignalen van hen ver- nonien Na het ongeluk konden vier opvarenden worden gered, waarvan er twee aan boord zouden zijn genomen door het Italiaanse schip Vlttorla O, dat onderweg zou zijn naar Vllssingen. Een vijfde opvarende, die zich nog bovenop de romp bevond, zou eerst met een hefsc'nriefvliegtuig van boord worden gehaald, maar kon la ter toch door een van de schepen in de nabijheid worden opgepikt, ~j Vijfvoudige moord in voorstad van Djakarta. Drie personen zijn gisteren binnen gedrongen in de woning van een In donesische intendant in Kebajoran de satellietstad van Djakarta en hebben zijn 25-jarige vrouw en vier kinderen vermoord. De oudste van de kinderen, twee jongens en twee meis jes, was acht jaar en de jongste vier maanden. De moordenaars verschaf ten zich met geweld toegang tot de woning en brachten de vijf gezinsle den om het leven toen zij de intendant, Arnas, niet thuis aantroffen. ÉÉN ZWAKKE PLAATS MINDER Reeds verder dan verwacht werd Tot drie, viermaal toe heeft het Scheddewater nu al in de loop der eeuwen de zeedyk bij Everinge onder Ellewoutsdijk doorbroken en tijdelijk be zit genomen van de daarachter geleg en landerijen. Ook bij de ramp in '53 was dit het geval, maar dit zal dan wel voor de laatste maal zijn geweest. Amper twee maaden geleden zijn er de dijkenbouwers van Van Hattum en Blankevoort met groot materiaal gekomen. Zij hebben daar reeds over byna twee kilometer aan de landzijde een dijk tegenaan gevleid, zo breed en kolossaal, dat de grote schuur van de boerderij Zweemersdam, welke anders in die omgeving domineerde, nn bijna wat nietig lijkt. Het zwakste deel van de zwakke schakel, welke de dijk van het water schap Ellewoutsdijk in de keten van de Westerscheldedijken vormde, is tot een voor de zee praktisch onneembare vesting geworden. Het waterschap Ellewoutsdijk, ja eigenlijk het gehele 3500 ha grote herverkavelingsgebïed dat achter deze dijk ligt, kan thans met een gerust hart de winterstormen afwachten. De technisch ambtenaar van het waterschap, de heer P. J. Israël, die in overleg met rijks- en prov. water staat, de plannen voor dit miljoenen- werk ontwierp, is buitengewoon te vreden over het vlotte verloop. Men is al veel verder, dan hij gedacht had. Op 7 augustus was de perszui ger begonnen met het zand spuiten tussen de perskaden, die uit de klei van de oude dijk waren opgeworpen. Eigenlijk wel een beetje laat op het seizoen om nog met zo'n karwei te beginnen. Het zal nog een opgave zijn om vóór de najaarsstormen de ver breding van dc eerste 1900 meter zeedijk gereed te krijgen, zo dacht de heer Israël aanwmkelijk. Hrj wist toen echter nog niet, dat de aanne mer met zulk zwaar materiaal zou komen! Over een kleine veertien dagen, als de twee zuigers en het andere varende materiaal voor de winter naar rnstiger wateren zullen gaan zal namehjk niet alleen die 1900 meter gereed zijn, maar ook nog 650 meter van het nieuwe dijkge- deelte, dat over de schorren zal lo pen, om hiermee een „knik" uit de oude kustlijn te halen. Wan neer de zuigers dan in april te rugkomen, zal er totaal nog slechts een kleine 1600 meter aan gelegd en verzwaard moeten wor den. „Prachtig teamwerk wordt hier geleverd" zegt de heer Israël, die zelf ook voor de dagelijkse leiding in de pei'soon van opzichter L. Frenks, een uitstekende „rechterhand" heeft. Tussen de tachtig en negentig man zetten zich hier voor de volle honderd procent in om de mogelijkheden wel ke het technische hulpmateriaal en tot dusver het werkbare weer bieden, volledig uit te buiten. Van 's mor gens zes tot 's avonds half zeven jakkert de vlet met lege bakken van de perszuiger naar de grondzuiger, die op de zandplaat onder Baarland de bakken volpompt met zand. De sleepboot stoort zich op haar beurt niet aan mist of gïerstormen en voert de met een kleine vierhonderd kubie ke meter zand geladen bakken naar de perszuiger aan de walkant. Twee entwintig tot vierentwintig bakken op een dag, want de perszuiger kan heel wat aan! Binnen het half uur slorpt hrj de bak leeg en perst het met water vermengde zand door de straks 1500 meter lange pijpleiding, die zich als een lange lintworm over de dijk slingert. Gemiddeld meer dan 30.000 m3 zand per week levert deze zuiger af. Of, om nog een groter ge tal te noemen, in bijna 9 weken, tot en met jonstleden woensdag, totaal 264.601 m3! Maar het zijn niet alleen de mannen van de zuigers, de bakken en de sleepboot die werken. Ook op de dijk, waar met behulp van 5 drag lines, 2 bulldozers en 5 vrachtauto's de grote stroom van zand en enorme hoeveelheid klei worden verwerkt, wordt er hard aangepakt. Op het reeds gedeeltelijk gereed gekomen nieuwe dijklichaam, is al duidelijk te zien, welk een omvang deze dijksverhoging en verbreding heeft. De bestaande dijk met een hoogte van plm. 5.50 m -f- NA..P., is voor het twee meter hoge en onge- (Vervolg op pag. 7) meldde het Poolse scliip Morskawola, dat eveneens zich in de buurt van het gekapseisde schip ophoudt. Het weer op zee is ruw en de zee staat zeer hoog, hetgeen de reddings pogingen zeer belemmert. Er varen geen sleepboten uit, omdat men het „een verloren zaak acht". Een Noors schip speciaal uitge rust voor hulp bij scheepsrampen was gisteravond naar de plaats van de ramp (15.15 n, 02,14 o) onderweg. Men vreest evenwel, dat het schip te Iaat zal komen. President van Costa Rica in Amsterdam en Utrecht. Bewondering voor Nederlandse dadendrift. Donderdagochtend heeft H.M. de koningin de president van de repu bliek Costa Rica, Don Jose Figueres, en zijn echtgenote Dona Karen Olsa de Figueres in het Koninklijk paleis te Amsterdam ontvangen. Na het bezoek aan. de koningin begaven zich de buitenlandse bezoe kers naar het nationale monument, aan de voet waarvan de president 'n krans neerlegde. De president en zijn gezelschap re den per auto naar utrecht, waar de burgemeester van de Domstad hen in het stadhuis welkom heette. De burgemeester hield een begroet inga- rede, waarop de president een dank woord sprak. Hij zeide zeer geïmpo neerd te zijn door de dadendrift van het Nederlandse volk. „De jongste watersnoodramp bent U materieel te boven gekomen en dit dwingt de be wondering van alle naties ar', zo be sloot de president. Aan het diner, dat H.M. de koningin des avonds in de troonzaal van het paleis te Amster dam aan de president aanbood, zat onder meer ook prinses Beatrix aan. herdenkt Portugal het uit- roepen van de republiek 1 (1910); is het 20 jaar geleden, dat §i -j de befaamde Nederlandse dich- s ter en romanschrijver J. J. M Slauerhoff te Hilversum over- H leed. lllllll BUIEN Wisselend bewolkt met nu en dan buien, hier en daar met onweer en hagel. Overwegend krachtige weste lijke wind. Aanhoudend kond weer. 6 oktober. Zon Maan ZON EN MAAN 6.51 9.46 onder 18.08 onder 18.56

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1