KAPPIE en de PNEUMASAURUS BOLS TERNEÜZENAAR WAADDE DOOR HET WATER NAAR ZIJN WERK WALCHEREN 'Z&c/Cte\, tti toc/i Mü Avontuur in de Residentie DONDERDAG 4 OKTOBER 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 13 ZEEUWEN ALS EMIGRANTEN Ook Australië kent overstromingen (Van onze correspondent in Australië.) Pharilda en Francisca de Mul kregen het in de Australische tex tielfabriek, waar zij werkten, met haar mede-arbeidsters aan de stok, omdat zij Nederlands tegen elkaar spraken. „Je bent hier nu in Australië nu moet je Engels spre ken" kregen zij te horen. Maar spreek eens Engels als je nog met die taal tobt en Nederlands je veel beter afgaat. Dat was nu voor de hele familie van E. de Mul, afkomstig' uit de Bree- straat in Terneuzen, de grootste moeilijkheid: de taal. De tijd in het kamp was natuurlijk ook niet zo prettig, maar dat is al geruime tijd achter de rug. Met de taal gaat het echter niet zo gauw. Toch heeft de familie De Mul veel vóór gelhad op anidere emigranten. Er zijn geen kleine kinderen en boven dien had men binnen een half jaar een eigen woning, al is die dan ook nog niet geheel compleet. Maar voor- lopig is er ruimte genoeg. De emigrantenloopbaan begon in het kamp Bonegilla bij Melbourne. „Het was daar nog zo slecht niet" al dus mevrouw De MulCoole, maar in het kannp-Soheyville pakte het slechter uit. Wegens de betere werk- mogelijkheden was men nl. in de rich ting van Sydney getogen, waar Scheyyille dichtbij ligt. De heer De Mul liep hier „stad en lanid" af om uit het kamp te komen. „Het eten was er slecht en er waren voortdu rend narigheden." Bovendien viel het niet mee om aan het werk te komen. Want rondom Scheyville komen nog al eens overstromingen voor. Het gevolg hiervan was, dat de heer De Mul eens tot boven zijn middel door het water moest war den om op zijn werk te komen. Zoiets doe je liever niet regelma tig en daarom zocht hij snel een andere werkgever. In de stad Paramatta, op ongeveer 40 km afstand van Sydney, vond de heer De Mul een baan en dicht in de buurt ook een huis. Eigenlijk mag het geen „huis" heten, want het ge val was van plaatijzer opgetrokken, maar het was ruim en gezellig. Het stond op het land van een Italiaan, die bezig was een stenen huis te bou wen. Hij was al twee jaar bezig en de helft was klaar. Lange tijd zei de Italiaan niets, maar op zekere dag kondigde hij aan, dat de familie De Mul wel in het huis mocht trekken, zodra dit gereed was. Dat is inmid dels gebeurd. Eigen koe En nu heeft men het nieuwe huis verbonden met het oude gedeelte, zo dat er meer dan genoeg ruimte is voor het hele g'ezin. Want behalve het echtpaar zijn er nog drie dochters: de 19-jarige Pharilda, de 17-jarige Francisca en de 14-jarige Tonny, die nog op school is. De twee oudsten wei-ken op de textielfabriek. Zij vin den het er prima, vooral nu de taal moeilijkheden een beetje achter de rug zijn. De heer De Mul is timmerman. Dat zijn veel emigranten, maar ook hier zijn het niet allemaal timmerlie den, die een duimstok dragen. Maar De Mul is vakman en hij denlkt, dat hij daarom verschillende ontslagen heeft overleefd en nog steeds wordt gehandhaafd. Hij werkt aan het on derhoud en vernieuwing in een ze- nuwziekemnrichting. De moeilijkheden van de eerste ja ren zijn nu overwonnen. De aardap pelen staan in de grond, de sla is ge poot en op het grote stuk grond bij de woning groeit genoeg voor het hele gezin. Men heeft zeifis een eigen koe, wat ook helpt om het banksaldo te vergroten. Iedereen Is nu tevreden, maar toch heeft mevrouw De Mul nog wel eens heimwee. Voor klimaat en natuur heeft zij echter veel waardering. Het was op deze dag in het begin van het voorjaar dan ook al heerlyk warm. De heer F. de Mul uit Terneuzenzijn vrouw en drie dochters hebben het in Australië best naar hun zin nu de taalmoeilijkheden grotendeels zijn overwonnen. De kamptijd is al weer geruime tijd voorbij en de Zeeuwen wonen nu in een eigen huis. Een gro te tuin levert de groente en een koe zorgt voor kostelijke melk. Middelburg Contactavond Kinder- Evangelisatiegenootschap Hoe leiden wij de kinderen reeds jong tot Christus? Het antwoord op deze belangrijke vraag wordt gege ven door het Internationaal Kinder- Evangelisatiegenootschap in Neder land, dat dn vele plaatsen in ons land contactavonden belegt waarop voor lichting gegeven wordt over een ef fectieve training voor de evangelisa tie van kinderen in toybelelubs, zon dagsscholen, de openlucht, verenigin gen, het gezin enz. Een dergelijke avond werd maandagavond door dit genootschap gehouden in 't C.J.M.V.- getoouw te Middelburg. Het doel van deze avond was te ko men tot een eventuele oprichting van een trainingscursus voor Mnderwer- kers, onderwijzers, zondagsschooll'ei- ders en jeugdleiders. Een vijfentwin tigtal personen was bijeen gekomen om te luisteren naar de heer H. van Brummelen, de directeur van het ge nootschap in Nederland, die op dui delijke en instructieve wijze de me thode van het onderwijs uiteenzette. Verschillende belangstellenden gaven zich reeds op om deze cursus te vol gen. In een volgende bijeenkomst zal een definitieve beslissing genomen worden betreffende oprichting en cursusdagen. In 36 lessen van twee uur zal dan een training in veertien onderwerpen gegeven worden, onder meer over de Bijbel en kiruder-evangelisatie, het onderwijs, persoonlijke bijbelstudie, de flanel-o-graphmethode, de vertel techniek en het uitbeelden van tek sten enz. Iieder.'.die deze cursus met goed gevolg doorlopen heeft en een* jaar praktisch werlk heeft gedaan aan zondagsscholen, clubs enz. ont vangt een diploma van het Interna tionaal Kind er evangel isati egenoo t- schap. Deze organisatie is in meer dan zeventig landen werkzaam in sa menwerking met alle orthodoxe, kerk- en zendingsgenootschappen. Vergadering Coöperatieve veilingver. „Walcheren" De coöperatieve veilingsver<__ „Walcheren" W.A. houdt dinsdap oktober des middags om half twee haar jaarlijkse algemene vergade ring in de veilingzaal aan de Evert- senstraat te Middelburg. De agenda vermeldt onder meer de verslagen van de raad van toezicht over het be heer in 1955 en van de secretaris. Voorts de goedkeuring van de ba lans per 31 december 1955, de ex ploitatierekening en de verlies- en winsterekening over 1955. Verder is er een voorstel tot omslag van het balanstekort over de leden en enkele voorstellen betreffende entreegeld, contributies en veilingpercentages. Tenslotte komen er enkele bestuurs verkiezingen aan de orde. Gongwedsfrijd De schaakvereniging „Middelburg" hield een geanimeerde gongwedstrijd. Er werd gespeeld in zes groepen en de uitslag was als volgt: groep I: J. Scheltens, P. de Zeeuw en Gabe Woudstra. allen drie punten; groep H: IA. Niemarkt 5, 2 J. de Baare 4, groep III: 1 R. van Bennekom, 2 J. M. de Koning; groep IV: 1 C. Rey- nierse, 2 J. Louws; groep V: 1 me vrouw HolsterDingemanse, 2 J. de Mey, groep VI: IA. Ehubinsky, 2 M. Vaandrager. Wedvluchten Uitslagen wedvluchten van de p.v. „De Telegraaf" te Middelburg: Vil voorde 86 km (in concours 48 dui- yeyi).. 1 W. Daane, 2 S.. Kodde, ,3 J~ Jonkheer. 4 C. Daane, 5 J. Huyssoon,' 6 Chr. de Graaf, 7 en 9 J. de Kuij- per, 8 M. D. Walraven, 10 W. M. Walraven. Parkestone Engeland)afstand 171 km (in concours 45 duiven). 1 en 7 J. de Ridder, 2 A. van .Schaik, 3 M. Karstanje, 4 M. D. Walraven, 5 en 6 Jac. Poortvliet, 8 R. Vader. 9 C. Daane, 10 Chr. de Graaf. Zangavond Dezer dagen gaven de Walcherse koren van de ring Zeeland, aange sloten bg de Kon. Bond van Cnr. Zang- en Oratoriumverenigingen een eert- en Gehoorzaal te Middelburg. Er traden 14 koren op, waaronder 2 kinderkoren en 1 dubbelkwartet, die elk een 2-tal nummers ten gehore brachten. Er werden zeer goede pres taties geleverd. Opmerkelijk en ver blijdend was, dat er van deze koren nog vrij veel jongeren lid zijn. De leiding van deze avond berustte bij de ringvoorzitter, J. J. van de Velde uit Wolphaartsdgk. Als jury trad de heer Adr. Kouse maker op, die voor elke vereniging een kritisch verslag schreef. Schaakvereniging Middelburg Op 5 oktober begint de schaak vereniging „Middelburg" haar win tercompetitie, waarvoor ditmaal 50 spelers hebben ingeschreven. Voor het eerst zal deze competitie worden gespeeld volgens het systeem „Kei zer", waarbij de waardering voor ge wonnen en remisepartijen geheel an ders geschiedt, In de waardering wordt tot uitdrukking gebracht te gen welke speler men een resultaat behaalt en wel door middel van een hogere waardering, naarmate de te genstander een hogere positie op de ranglijst inneemt. Na elke ronde wordt deze waardering herzien aan de hand van de dan opgemaakte ranglijst en indien eventueel niet is gespeeld, wordt dit toch nog beloond met een aantal punten, dat verband houdt met de positie, welke op de ranglijst wordt ingenomen. Boven dien wordt er steeds gespeeld tegen de haastbijzijnde speler op de rang lijst. Serooskerke (W) Opvoering „Smeulend Vuur". Zaterdagavond heeft de reeïteer- club te Serooskerke (W.) onder gro te belangstelling het toneelstuk „Smeulend vuur" opgevoerd. Het to neelstuk handelde over de weder waardigheden van de planter Smith ,:ëft zijn familie, nadat z£j in Nederland teruggekomen waren uit Indonesië, waar zij tijdens de oorlog in een con centratiekamp veel leed hadden on dervonden. Vooral het spel van me juffrouw M. Izeboud als mevrouw Smith en de heer H. Willeboordse als politie-inspecteur werd zeer gewaar deerd. De regie was in handen van de heer M. de Pagter. 27. „Schiet nou op, ome Tjeerd!" riep Okki op nieuw. Hij had het voor beeld gegeven en was, in navolging van de zwarte krijgers, weggehold zo snel zijn jonge henen hem dragen konden. Op enige afstand bleef hij staan om te zien of de Maat hem volgde. De toestand zag er alles behalve rooskleurig uit. Door zijn gejammer had de stuurman veel tijd ver loren. Met zijn veel zwaar dere figuur viel het hem bovendien zeer moeilijk zich door het moeras snel uit de voeten te maken. „Gloeiende glimpiepers, wat 'n kanjer!" mompelde Okki verschrikt. Het monster was nu zó dichtbij dat de gruwelijke trekken van zijn kop dui delijk konden worden on derscheiden. Dreigend glinsterde een rij vlijmscherpe, puntige tanden in de geopende bek. De wilde ogen waren in een woeste, begerige blik gevestigd op de Maat die meer en meer terrein verloor. Het koude angst zweet gutste de stuurman van het klamme voor hoofd. Wanhopig trachtte hij door de soppige moe rasbodem weg te komen. Tevergeefs! Plotseling meende hij een hete adem in zijn nelc te voelen. In uiterste nood draaide hij het hoofd om enstaarde recht in de geopende bek van het bloeddorstige monster „Ome Tjeerd! Ome Tjeerd!" gilde Okki. In af grijzen sloot de scheepsjongen de ogen voor het wrede tafereel. Toen volgde er Iets geheel onverwachts! Een enorme knal daverde zwaar door het kille moeras- land en echode dreunend terug vanuit de verte Vlissingen Stedelijk museum in 1955. Verschenen is het verslag van het Stedelijk Museum in Vlissingen over het jaar 1955. Verwezen wordt naar de tentoonstelling „Vier eeuwen Mar- kiezaat" van 20 augustus tot en met 19 september 1955. Deze tentoonstel ling werd bezocht door 539 personen. Van 20 tot en met 26 oktober had men gelegenheid om de maquette van het nieuwe stadhuis in het Stedelijk Museum te bezichtigen; hiervan werd door slechts 208 personen gebruik ge maakt. Geconcludeerd wordt dat de belang stelling van het Vlissingse publiek voor het bezoeken van deze tentoon stellingen maar matig is. Men acht het in het belang van de toerist-museumbezoeker gewenst, dat de tentoonstellingen in het mu seum alleen in het voor- of najaar worden georganiseerd. Wat het on derhoud van het museumbezit be treft, er moet nog steeds harde strijd gevoerd worden om de houtworm te vernietigen. Hoewél reeds enige fraaie scheeps modellen voor een afdeling scheep vaart in het museum van particulie ren zijn ontvangen, blijft het bijeen brengen van die modellen beneden de verwachting. Men vertrouwt, dat velen zich nog geroepen zullen voe len om de pogingen in deze te steu nen; een schéèpvaartafdeling hoort zöker tihuis in het Vlissingse mu seum. Ook in 1955 mocht het museum van verschillende zijden geschenken ïn ontvangst nemen. Het aantal vrienden 'van het museum liep iets terug; getracht zal worden onder de in dit jaar in Vlissingen gevestigde personen, enige nieuwe vrienden van het museum te vinden. B. en W. heb ben besloten'de heer J. Louwerse we derom voor een jaar als conservator aan te stellen. Film over Israël De hervormde mannenvereniging „In dienst der kerk" en de gerefor meerde mannenvereniging „Beza" te Vlissingen hielden in het verenigings gebouw in de Noordstraat een ge combineerde vergadering, die zeer druk was bezocht. Tiidens deze ver gadering hield de heer H. J. Kriete- meyer een lezing over zijn reis naar Israël, waarbij hij een prachtige kleu renfilm, die hij in het Heilige Land had gemaakt, vertoonde. Talrijke op namen van Tel Aviv, Haifa, Jeruza lem, het Meer van Gennesareth, de Dode Zee en Nazareth gaven een goe de indruk van de Israëlische bevol king, de cultuur en het natuurschoon. Uit opnamen, van vei-schillende indu strieën en bedrijven bleek, hoe de Israëlische staat sinds 1945 op eco nomisch gebied is vooruitgegaan. De heer W. de Ridder was de tolk van allen, toen hij de heer Kriete- meyer dankte voor zijn boeiende le zing. De heer A. de Kleik sloot de bijéénkomst met gebed. Uitbreiding boekenbezit openbare leeszaal Het boekenbezit van de Openbare. Leeszaal in Vlissingen werd uitge breid met de volgende werken: Arnothy, Gods molens; Bruyn-Ou- wehand. Liefde en lotDuhamel, Twee mannen; Fabricius, Setoewo de tij ger; Habe, Naspel; Ingram, Dochter Israels; Nichols, De maanbloem; Shu- te, Finale... als voorspel; Hausmann, Liebende leben von der Vergebung; Troyat, Les semailles et les moissons. Dl. 3. La grive; Bouquet, Het dage lijkse leven ten tijde van Jezus; Van Traa, Rotterdam; Wright, Zwarte kracht; Herderschee, Achterlijke kin deren; Booy, Durf te spreken; Par eau Dumont, Dokter mag ik...?; Rens en Rens, Handboek der radio-techniek. Dl. 6. Televisie en radar. In de maand september werden uit geleend 2775 romans, 1004 studieboe ken en 208 romans in vreemde talen. In de Jeugdleeszaal werden 1569 boe ken uitgeleend. De tijdschriften- en krantenzaal werd bezocht door 409 mannen en 109 vrou wen. De Jeugdleeszaal werd bezocht door 60 meisjes en 32 jongens. Ritthem Collecten De collecte voor de t.b.c.-bestrij- ding bracht te Ritthem f 67.92 op. Westkapelle „De verkochte bruid" In het jeugdgebouw te Westkapel le voerde dezer dagen de Amateur Toneelgroep Vlissingen de klucht „De verkochte bruid" op. Voor dit stuk bestond veel belangstelling en aan 't slot werden de spelers en speelsters met een langdurig applaus voor hun vlotte spel beloond. Souburgs Toneel speelde een „Huis vol herrie" In „De Zwaan" te Souburg opende zaterdagavond het Souburgs Toneel en Cabaret (S.T.E.C.) zijn seizoen. Gespeeld werd een „Huis vol berrie 'n klucht in 3 bedrijven van Stephens en Linton, waarmede men een goede keus heeft gedaan. Een uitver kochte zaal genoot van het begin tot het einde en de acteurs en actrices mochten aan het einde een welge meend applaus in ontvangst nemen. Een grote verdienste van de Sou- burgse toneelspelers was, dat zij het stuk met vaart brachten. Het waren vooral mevr. C. Franken als Arabel la Gilford en de heer J. Lammers als Jack Gay, die hiervoor zorgden. Ook de heer B. Reijerse (dokter Knock) rees boven het gemiddelde uit. Overi gens mocht het spel van de overige spelers er ook zijn! Het huis met zoveel herrie was het buiten van Jack Gay, een landhuis, waar men alleen maar rust en vrede kende tot op een gegeven moment Gay's schoonmoeder, Arabella Gil- J--1-1,n.M \TAOII trrttAfr igeren. „elinger. moeizieke Arabella. Het stuk draait voornamelijk om een piano, die Noah voor zjjn schoon zoon heeft gekocht, en om de baby van de dienstbode van Gay, Elly, en Arabella's zoon Willy, die in het ge heim zijn getrouwd. Dokter Knock zorgt hierbij voor de nodige verwik kelingen. Alles komt natuurlijk goed en de „feeks" Arabella onderwerpt zich tenslotte zelfs aan de wil van haar „sullige" echtgenoot. De heer Reijerse, voorzitter van S. T E.C sprak na afloop een woord van dank tot de regisseur, de heer A. C Jansens uit Vlissingen. Een geani meerd bal met muziek van het Cla- violine ensemble besloot deze avond. Jaarvergadering afdeling Walcheren volleybalbond De afdeling Walcheren van de Ne derlandse Volleybalbond zal op maan dag 8 oktober haar jaarlijkse afdc- lingsvergadering houden. Behalve de normale agendapunten bevat de agen- de ook een punt betreffende het uit reiken van de kampioensbeker aan de Vlissingse volleybalvereniging E. V.V.C. Indien mogelijk zal de competitie 1956-1957 op 20 oktober a.s. bcgin- nen. De jaarvergadering wordt gehou den in het cafe-restaurant „Delta" te Vlissingen. Breda VMiddelburg II 24. De tweede hookeyploeg van Mid delburg, die niet enkele invallers naar Breda V toog, gelukte het een ver diende 4-2 zege te behalen. Bovendien hadden de hoofdstedelingen een ver jongde ploeg opgesteld, zodat het be haalde resultaat des te meer aan dacht verdient. Het Bredase team be schikte over veel jeugdige spelers, die nog niet helemaal ingespeeld ble ken te zijn, waarvan de Zeeuwen ïn de le helft dankbaar profiteerden. Breda opende de score maar nog geen minuut later bracht Kalkman de par tijen weer op gelijke voet. Vervolgens omspeelde Ten Klooster enkele te- fenstanders, zodat hij de stand tot -1 voor Middelburg kon vergroten. Tien minuten later had dezelfde spe ler weer succes uit een voorzet van Kalkman (1-3) en nog juist voor het einde voor de rust kogelde Romfoach uit een goede voorzet van HÉLhien nummer 4 in. Na de rust kwam Breda er beter in terwijl Middelburg iets afzakte waar door net een gelijkopgaande wedstrijd werd. De Zeeuwen kwamen niet meer tot doelpunten, terwijl Breda de ach terstand nog iets verkleinde met een harde snijbal, die de overigens goed spelende Middelburgse keeper te machtig was. (2-4). (Advertentie) door TJEERD ADEMA 107 De portier streek zich vermoeid met de hand over het voorhoofd en trok een gezicht of hij door duizend zorgen gekweld werd. „Dat's waar ook", zei hij, „U wou iemand spreken". Hij greep naar een blocnote met geperforeerde blaadjes en maakte zich gereed een vragenlijst in te vul len. „Wie wou U spreken?" „De minister". De portier deed een greep naar zijn buik. „Hahaha ha...... die is goed!" „En wie is .Brievenbesteller Marcusse uit Den Haag". „Zo en waarover wou U spreken?" „Kwestie van staatsbelang", zei Steensma. „Zet er maar op, dat ik namens een gezantschap kom". De portier haalde een hagelwitte zakdoek te voorschijn en droogde zich demonstratief de ogen af. „Laat me niet zo lachen", zei hij, de hand bezwerend op zijn schud dende buik leggend. „Ik heb waar achtig vanmorg'en nog wel wat an ders aan mijn......" Hij voleindigde de zin niet, maar greep verschrikt naar de hoorn van een Huistelefoon, die waarschuwend bromde. „Zeker meneer Gevers", zei hij. „Ik zal er voor zorgen, mijnheer". Hij hing de hoorn weer op en wendde zich tot een juist binnenko mend jongmens, die een vlijmscherpe vouw m zijn pantalon had en kana riegele handschoenen droeg. „Is meneer Van der Laen al op zijn kaemer?" vroeg het jongmens. „Zeker, riteneer Van Stralen", zei de portier. „Nummer drie-en-veertig', meneer". „Jae, jae, dankje portjé, dat is be- kand", zei het jongmens, naar de trap gaande. De portier keek weer naar zijn blocnote en wendde zich met een van vermoeidheid getuigend gebaar tot „Wees zo goed en hou me niet lan ger op", zei hij gereserveerd. ,.De minister is er niet en bovendien... ik heb vanmorgen toch geen tijd voor die geintjes' Hij sprong zijn glazen hokje uit en liep met haastige schreden op een ou de, dikke heer af, die juist door een chauffeur uit een grote glimmende auto werd gehesen. „Goede morgen, baron", zei hij bui gend. „Morgen, portier. Is de secretaris generaal. „Het spijt mij, baron", zei de por tier, „meneer is op het moment niet aanwezig. Wanneer U misschien met de referendaris ,.Goed, goed", zei de baron. „Dien me even aan, wil je?" „Zeker, baron", zei de portier. „Neemt U alstublieft plaats". Hg schoof bijna eerbiedig een stoel naar voren. De baron zette zich of hg op een schaaltje eieren ging zitten en* keek met een verveeld gezicht van de te genover hem zittende postbode naar een maandkalender en een lange lijst met telefoonnummers, welke in de portiersloge hingen. Hij haalde een reusachtige zak doek te voorschijn en snoot omvang rijk zijn neus, terwijl zijn wandelstok met gouden knop niet èen knetteren de slag op het parket viel. Steensma raapte hem op en bood hem de verliezer aan. „Dank je, beste vrind", zei de ba ron. Hg poetste nog even aan zijn grij ze knevel en propte zuchtend van in spanning de zakdoek weer in 'n ach terpand van zijn jacquet. De portier daalde de trap af. „De referendaris zal U graag ont vangen, baron", zei hij beleefd. „Mag ik even voorgaan?" De baron viste met vinger en duim in een vestzak, goochelde er een gul den uit en drukte die de portier in de hand. „Dank U, dank U zeer. baron", zei de portier met een buiging. Hij ging in begrafenistempo de dikke man voor de trap op en maak te ergens boven, duidelijk hoorbaar, een deur voor hem open. Steensma dacht na en begreep, dat hij geen schijn van kans zou krijgen zelfs de een of andere refe rendaris te spreken als hij niet door minstens twee lakeien uit een His- pano Suiza werd gehesen. Dan nog zou zijn postbodekostuum allesbehalve een introductie voor een particulier gesprek in het heilige dei- heiligen blijken. Hg besloot een andere weg te vol gen en dacht met voldoening aan 't spreekwoord, dat geld alle deuren kan openen. „Hoor eens, Mijer", zei de portier terugkomend. ,.Ik heet geen Mijer", zei Steens ma stug. De portier keek op zijn blocnote. „O nee, Marcusse, nou enfin, dat doet er niet toe, U begrgpt zeker wel, dat er geen sprake van is. En bovendien, ik heb net al gezegd, de minister is er niet". „Man" zei Steensma, „wees niet zo vervelend. Ik móet werkelijk de minister spreken". „Dan moet U een audiëntie aan vragen", zei de portier. „Volgende week dinsdag misschien, maar dan moet U een formulier invullen. Hebt U kennis aan een van die heren?" „Het spijt me", zei Steensma. „Tja", zei d'e portier, ,,'t spijt mg ook beste man, maar nou heb ik toch werkelijk geen tijd meer". Hij greep wee£ naar de hoom van de huistelefoon, die een waarschu wend geluid liet horen. „Zeker, meneer Van der Haagen, ik zal er direct een bestellen". Hg sloeg enkele cijfers op de schijf van de stadstelefoon aan en bestelde een taxi. „Over vijf minuten aan het minis terie!" beval hij kortaf. Steensma haalde zijn portemon- naie te voorschijn en legde twee kwartjes op tafel. „Wat is dat?" vroeg de portier verbluft. „Dat is voor U", zei Steensma, De portier keek naar de kwartjes als een nijlpaard in Artis, dat zich niet verwaardigt naar een hem toe geworpen kaakje te happen, „O, pardon", zei Steensma, „ik vergis me Hij overdacht wat hij als brieven besteller zou kunnen geven zonder 's mans verbazing op te wekken en besloot zo royaal mogelijk te zijn. Hij verruilde snel de kwartjes voor een biljet van tien gulden en zag uit het gefronste voorhoofd van de por tier langzaam enige plooien verdwij nen. De man keek Steensma bijna ver raderlijk aan, maar schudde daarna ontmoedigd het hoofd. „Hoor eens, lieve man", zei hij, „geloof me nou, het gaat niet. Het gaat werkelijk niet". „Het móet", zei Steensma, „als U wist welke grote belangen..." De portier keek hem aandachtig aan. Wie was die besteller eigenlijk? Er had in de krant gestaan, dat ze daar aan de Post weer een actie voor loonsverhoging waren begonnen. Zou die bode misschienMaar dan, moest ie toch niet hier zijn. Dan moest ie bij Waterstaat wezen. „Beste man", zei hij, „je bent hier verkeerd". Steensma schudde langzaam het hoofd. „Geloof me nou, portier", zei hij, „ik weet precies wat ik zeg. Ik móet de minister persoonlijk spre ken". Hij strekte langzaam de hand naar het bankbiljet uit, maar de portier voorkwam haastig een catastrofe. „Weet U wat", zei hij„ik zal U bij meneer Fransen brengen, mis schien dat die U „Graag", zei Steensma. De portier verscheurde het blocno- teblaadje en vulde een ander in, waarmee hij langzaam de trap be steeg. „Of U maar boven wilt komen", zei hij, toen hij teruggekeerd was en zich ervan overtuigd had. dat het tientje nog op zijn plaats lag. Steensma volgde hem naar een ka mer, waar zeven jonge dames geza menlijk een symfonie van tikklan- ken op haar schrijfmachines uitvoer den. De achtste keek in een spiegeltje en haalde met een rood stiftje de kleur van haar lippen op. (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 9