Veiling Krabben dijke e.o. gaat 40-jarig bestaan herdenken Zeehondenwerf bouwt kustvaartuigen Zeeuw speelde belangrijke rol in de Groninger landbouw wat doet U op 17 oktober 10 PROVINCIALE EEUWSE COURANT DONDERDAG 4 OKTOBER 1956 ONDANKS TEGENSLAGEN GEGROEID Op 2 november: jubileumviering DE GESCHIEDENIS VAN de Veiling Krabbendijke en Omstreken, die op vrijdagmiddag 2 november a.s. om één wyr haar veertigjarig bestaan gaat herdenken met een jubileumveiling, is er een van volhardende men sen. Ondanks de tegenslagen, waaraan voor deze vereniging ook in het vrij recente verleden geen eind scheen te komen, bleef er steeds een kern van getrouwen, die de veiling door de vele moeilijkheden hebben heen- geloodst. Door hun vasthoudendheid is de veiling uitgegroeid tot een in stelling, welke men zich thans niet meer uit dit jonge,"moderne fruitteelt gebied van Oostelijk Zuid Beveland zou kunnen wegdenken! Zoals met de meeste veilingen het geval is geweest, werd ook die in Krabbendijke eigenlijk uit nood gebo ren. In de eerste wereldoorlog zaten de landbouwers moeilijk met de afzet van hun uien. Er was in 1916 wel expoi-t van dit produikt mogelijk, mits men als veiling een erkenning had. Daarom werd in de plaatselijke land- bouwvereniging „Eendracht maakt Macht" de idee geopperd om een veiling op te richten. Voor 1 novem ber van dat jaar moest de goedkeu ring er zijn, en het is voor een groot deel te danken aan de toenmalige burgemeester van Krabbendijke, de heer Jac. Welleman, dat deee zaak ook tijdig voor elkaar kwam. De vei ling werd opgericht als onderafdeling van de landibouwvereniging en het was 4 november 1916, toen in een ma gazijn van de heer D. Krijger de eer ste veiling werd gehouden. De start was niet slecht: er werden voor niet minder dan f 118.000 aan uien op die dag geveild! Ook de verdere ontwik keling gaf het bestuur in die dagen het vertrouwen om de zaak met op timisme te bezien. Op 27 februari 1917 werd het eerste definitieve be stuur voor de veiling benoemd, waar in burgemeester Jac. Welleman als voorzitter optrad. Voorts kregen in het dagelijks bestuur zitting de heren J. van Gorsel, vice-voorzitter, J. Fre- lier, penningmeester, C. Tollenaar, secretaris en A. P. Woutersen. Nog datzelfde jaar werd opdracht gege ven tot de bouw van het veilingsge bouw aan de Stationstraat, dat tot 1949 als zodanig dienst heeft gedaan. Het ging goed in de oorlogsjaren met de omzet. In het eerste volle jaar 1917, werd een omzet van ruim f 900.000 bereikt. Zodra was echter de oorlog afge lopen, of het ging snel bergaf waarts. De commissionairs gin gen weer uien op het land kopen en geleidelijk kwam er steeds min der aanvoer op de veiling. De jaar omzet daalde in 1925 tot zelfs f 32.000. In die dagen is het met name de heer C. Tollenaar ge weest, die de veiling van een on dergang gered heeft. Hij was bak ker van professie, doch in zijn vrije tijd was hij secretaris en vei lingmeester. De veiling was toen maar een week of zes per jaar open, voor het veilen van kruis bessen, rode bessen en aardbeien Terwyl zijn brood in de oven zat, ging Tollenaar in die dagen vlug naar de veiling en kweet zich praktisch pro deo, van zijn taak als veilingmeester en administra teur. Het harde fruit werd toen nog door de kwekers naar de vei lingen in Goes en Kapelle ver voerd, zodat de veiling na de pe riode van het zachte rruit, geslo ten stond. De hal werd dan ver huurd als gymnastiekzaal, ter wijl er ook zelfs in gekerkt werd. Tot aan de tweede wereldoorlog sukkelde men voort met meer of min der succes. De jaaromzet bleef steeds beneden de ton. Opleving In de oorlogsjaren groeide het ver langen bij de telers om ook het har de fruit over de Krabbendijkse vel ling af te zetten. Ér werd in 1941 voor drie jaar een overeenkomst aan gegaan met de veiling Goes, die op zich nam het fruit uit Krabbendijke te verkopen. Er werden kisten naar Krabbendijke gezonden en de verre kening vond ook via de veiling al daar plaats. Hiertoe werd de heer A. Dommisse door de veiling Goes In Krabbendijke gedetacheerd. Later in 1943 kwam de func- Krabbendijkse veiling als boekihou- tionaris definitief in dienst van de der-kassier. In 1944 werd Krabben dijke zelfstandig als veiling voor alle produkten, terwijl tegelijkertijd de naam „Eendracht maakt macht", ge wijzigd werd in „K.E.O." (Krabben dijke en omstreken). Nu wijlen de heer H. Schipper werd per 1 mei 1943 directeur. Het ging goed, want de omzet steeg geleidelijk tot bijna f 2.4 miljoen in 1946. De verdere uitbouw als veiling vergde verschillende organisatorische maatregelen. In 1944 werden reeds de statuten gewijzigd, waarbij de wettelijke aansprakelijkheid van de leden werd geregeld. Dit was wel no dig ook, want de uitbi*eiding van het veilingsapparaat vroeg vrij grote in vesteringen. In 1947 werd het huidige veilingsterrein aangekocht, waar de eerste" fustloods werd gebouwd, die tevens als neerzetruimte werd benut. Een jaar later kwam het bestuur, waarin intussen de heren W. C. van der Werff en I. Ph. F. van de Plas- sche, resp. voorzitter en secretaris als stuwende krachten zitting hadden ge kregen met plannen voor een nieuw afmijmlokaal en een neerzebhal. Een krisis in de vereniging dreigde, maar uiteindelijk kreeg het bestuur toch een meerderheid voor deze nieuw- bouwplannen, welke zeker juist zijn gebleken. In mei 1949 werd het nieu we veilingcomplex officieel in ge bruik genomen. Een jaar later bleek het al nodig de neerzetruimte te ver lengen en een pakstation te bouwen. Voor financiering van een en ander werd in juni 1949 een bouwfonds ge vormd, waarin de telers tien jaar één procent van hun omzet storten. Per 1 januari 1950 kwam de huidi- fe directeur, de heer S. C. Noote- oom in dienst, die de veiling verder heeft helpen uitbouwen. Er kwam nog in hetzelfde jaar een koelhuis met een capaciteit van 500 ton. In 1951 bereikte de veiling een om zet van f 2.176.000. Toen kwam weer tegenslagen voor de veiling. De oogst 1952 verhagelde praktisch helemaal en in 1953 ging bij de watersnood ramp ongeveer een derde van het areaal van de Krabbendfikse veiling verloren. Opnieuw verzetten de bestuurders zich tegen de moeilijkheden en met steun van het Centraal Bureau van tuinbouwveilingen is men ook deze te boven gekomen. Ondanks het feit, dat er nog steeds 'n derde van het areaal ontbreekt, hoopt men dit jaar weer een omzet van f 2 miljoen te bereiken. Sinds 1954 wordt namelijk ook 't expcrtfruit van de Terneuzense vei ling in Krabbendijke geveild en intus sen is de produktie van de behouden gebleven jonge boomgaarden verder toegenomen. „En zo zjjn wè weer zover, dat we ons opnieuw een ge zonde veiling gaan voelen", zei ons de heer Dommisse, die sinds de heer Nooteboom vorig jaar tevens als di recteur van de Goese veiling werd be noemd, nu als adj. directeur met de dagelijkse leiding in Krabbendijke is belast- In 1955 werd nog een gedeelte van de emballageloods tot bewaavniants met buitenluchtkoeling ingericht. De hiermee opgedane ervaringen waren zo gunstig, dat dit jaar de capaciteit van plm. 125 ton reeds te klein is. En zoals ln iedere zaak waar groei en leven in zit. worden alweer aan verdere uitbreidingsplannen gedacht. Men hoopt dat er volgend jaar een nieuwe embaJlageloods zal staan en er zijn ook reeds telers, die om gas- bewaring voor hun fruit vragen. Wanneer de ramp er niet zou zijn gekomen, was de capaciteit van de neerzet- en opslagruimten nu al lang onvoeldoende geweest. Ongeveer een derde van de in 1949 voor de nieuw bouw opgenomen gelden zijn reeds afgelost, zodat de jubilerende veiling financieel gezond mag worden ge noemd. Er is dus alle reden om het veertigjarig bestaan straks op bescheiden feestelijke wijze te herdenken. Vijfhonderd jaren lang heeft H de Zeehondenwerf in Vlissin- gen allerlei soorten vissers- s 1- schepen gebouwd, gerepareerd en opgekalefaterd. Van rob- ben- en walvisjagers tot hoog- aarzen en botters. Sinds kort is daar echter verandering in gekomen, want het bedrijf H gaat zich nu toeleggen op de bouw van kustvaartuigen. Het H eerste schip, dat voor Rotter- H damse rekening wordt ge- bouwd, is al een heel eind ge- H H vorderd en zal over twee H H maanden te water worden p gelaten. (Foto P.Z.C.) Slllllllllllllllllllllllll Goese lyceum krijgt drie noodiokalen. Het Goese Lyceum, dat in het in middels afgekeurde schoolgebouw aan de Alib, Joachimkade met een groot ruimtetekort heeft te kampen, krijgt er drie noodiokalen bij. In de tuin. naast het gymnastieklokaal, is men momenteel bezig met het plaat sen van een houten noodschool, waar in behalve drie leslokalen, o.a. ook een kamer voor de conrector komt. Verwacht wordt, dat de barak op 3 november a.s. in gebruik zal kunnen worden genomen. Inmiddels wordt er hard gewerkt aan de plannen voor de bouw van een nieuwe school, waarvoor zoals bekend, als plaats 't terrein tussen de Vogelzangsweg.' de Burg. v. Dussél- dorpstraat en de Bergweg is gedacht. Enkele weken, geleden is het princi pe-plan ter beoordeling aan de rijks bouwmeester voorgelegd. Vlissings bedrijf al 510 jaar oud De roestige romp van een schip in aanbouw verheft zich hoog bo ven de helling van de „Zeehonden werf" aan de Vlissingse vissers haven. Langs de oude huizen van Nieuwendijk en Bellamypark ratelt het staccatogeluid van pneumati sche klinkhamers. Meer dan vijf honderd jaren lang heeft de „Zee hondenwerf" schepen gebouwd en de directie beroept zich erop, dat het de oudste werf van Nederland is. Tweehonderd jaar geleden werden hier de walvis- en robbenjagers op gekalefaterd, die de wereldzeeën be voeren, (vandaar waarschijnlijk de naam „Zeehondenwerf") en later lie ten de Zeeuwse vissers hun botters en hoogaarzen hier repareren. Sinds 'kort is daar echter verandering in gekomen, want het schip, dat nu op de helling staat, wordt eèn kustvaar der van 450 ton met een lengte van liefst 50 meter. De heer P. J. Mtichall, die met zijn compagnon het bedrijf in 1945 over nam, vertelde ons iets over dit vaar- tot 1932 toe, gaf hij les aan de Rijks- landbouwwinterschool en de Middel bare Landbouwschool en bovendien had hij nog cursussen voor landbouw- onderwijzers. „Het. was een van de moeilijkste dingen, want ik had er geen tijd voor en toch moest het gebeuren. Er moes ten zo'n twaalf tot veertien lesuren worden gevuld, ik was consulent, ik moest 's-avonds lezingen houden en overdag toerde ik ook nog rond door de provincie." „Maar", voegt hij er haastig aan toe, „denk niet dat ik deze vorm van voorlichting niet belangrijk zou vin den Het tegendeel is waar. Zelf ge ven wij nog steeds cursussen als dat voor de bestrijding van een ziekte no dig is en net zolang tot een andere in stantie die taak heeft overgenomen." Zijn studiereizen, zoals in 1951 naar Amerika, acht hij van groot belang: „Je blik wordt er breder door en de invloed kan enorm zijn." Een geit De Groninger Maatschappij van Landbouw en de Groninger Boeren en Tuinders Bond, hebben ir. Meijers een afscheidsreceptie aangeboden. Bijna veertig jaar heeft hij meege werkt aan de enorme veranderingen die het boerenbedrijf in de laatste decennia onderging. Al volgt nu offi cieel het afscheid, de eerste tijd zal ir. Meijers nog op het Landbouwhuis blijven komen. Zijn opvolger, ir. M. Sanders, heeft te kampen mei het woningprobleem en voor een goede overgang blijft de „oude" landbouw- consulent nog even aan. Ook daarna zal hij voorlopig hier blijven wonen. „Op den duur zal het wel een klein huisje worden met een geit, een kerse boom en twee kroppen andijvie..!" Bevorderd Tijdens de afscheidsreceptie deelde de commissaris der koningin in Gro ningen, mr. W A. Offerliaus, mede. dat ir. Meijers, die reeds Ridder in de Orde van Oranje-Nassau was. bevor derd is tot officier in deze orde. Voorts mocht de heer Meijers var de Groninger Maatschappij van Land bouw als geschenk nog een boek werkje in ontvangst nemen, getiteld „Pieter Gilles Meijers. de Zeeuwse Groninger" en handelend overde activiteiten op landbouwgebied van de scheidende landbouwconsulent! eno.aenBTrAl tuig, dat voor een Rotterdamse reder wordt gebouwd. „Het schip zal 450 ton meten en een breedte hebben van 7,5 m. Het wordt geheel gelast en verder afgewerkt. Alleen de motor kan hier niet geplaatst worden. Die weegt 15 ton en dat is voor ons te zwaar" aldus de heer Muchall. Zes waterdichte schotten zullen de vei ligheid van schip en bemanning ver groten. In april werd met de bouw begonnen, over twee maanden zal het kustvaartuig met een lier te water worden gelaten. Daarna wordt weer met een ande re coaster begonnen, want de „Zee hondenwerf" heeft opdrachten voor in totaal drie schepen. De twee vol gende worden zelfs nog iets groter. Daarom denkt de directie cr sterk over om nog een tweede helling aan te leggen om de capa citeit van het bedrijf te vergro ten. Een rijdende kraan met een hijsvermogen van 5 ton aan de top en een vlucht van achttien meter zal binnenkort worden ge construeerd. De heer Muchall, die behalve di recteur, ook bedrijfsleider en teke naar is, maakte ontwerp en bestek voor de kustvaartuigen zelf. Er is tegenwoordig veel vraag- naar werfcapaciteit voor de bouw van kustvaartuigen en hjj is er daarom van overtuigd, dat de „Zeehonden werf" succes zal hebben, vooral om dat hij korte levertijden garandeert. Ook nu is de bouw vóór op het tijd schema) Personeelstekort kent het bedrijf niet. Er werken nu twintig man, mjiar dat aantal zal worden uitge breid als de tweede helling klaar is. „Wij zijn van plan" aldus de heer Muchall „ons toe te leggen op de bouw van 1000-tons kustvaartuigen, met een lengte van plm. 65 meter. Daarnaast zullen wij echter ook vis sersvaartuigen repareren, want de vissers zijn tenslotte onze oudste klanten." Aanbestedingen In hotel Gakeer te Sint-Maartensdijk werd door de Ned. Helde Maatschappij aanbesteed bestek TD 1002, codenummer 2214.27; de egalisatie, enz. van blok D, complex 2, ln de Stavenlssepolder. Er werd als volgt ingeschreven: J. v Vossen K. J. Moerland, St. Anna- land f 241.800; Aann. Mij v/h Hillen Roosen. Amsterdam l 255.000; Aann. be drijf E. Blok Rotterdam f 259.000; M. Uil, Middelburg f 264.000; M. de Oude en K. T. de Jonge, Zierikzee t 270.000; Gebr. Hakkers G. Schermers, Nieuwendijk/ Werkendam f 275.000; Jasper van 't Ver laat Zoon, Hardinxveld f 276.400; N.V. Gebr. v. Oord, Werkendam f 280.000; J. D. Janse, Middelburg f 284.500; J. M. Dek ker Zoon. Papendrecht f 289.000; Aann. bedrijf „Zeeland" N.V., Middelburg f 309.900; H. de, Jager Co., Sliedrecht f 318.318. Voorts werd aanbesteed bestek TD 1003, codenummer 2214.31; de egalisatie, enz. van blok E, complex 5. de vakken 1 tot en met 4, in de Oud-Vossemeerpolder. Ingeschreven werd als volgt: J. D. Jan- se, Middelburg f 294.500: Gebr. Hakkers G. Schermers. Werkendam/Nieuwen- dijk f 303.000: Aann. bedrijf „Zeeland" N. V., Middelburg f 304.700; J. v. Vossen en K. J. Moerland, St.-Annaland f 305.000; N.V. Gebr. v. Oord, Werkendam f 306.000; J. M. Dekker Zoon, Papen drecht f 309.000; M. Uil, Middelburg f 314,800: Jasper v. 't Verlaat Zoon, Hardinxveld f 312.000; Aann. bedrijf E. Blok Rotterdam f 315.000; N V. Aann. be drijf v/h Hillen Roosen. Amsterdam f 325.000: M. de Oude k. T. de Jonge, Zierikzee f 326.000; H. de Jager Co., Sliedrecht f 339.000. f Advert ent te, Eet wat 9 wilt- Maar wees wel voorbereid als er iets „verkeerd valt" Zorg voor Rennies! Met Digestif Rennies bij de hand jeeft zelfs de hevigste /.uurbrand U ■jeen zorgen meer. Die blussen Ren- fies van de ene minuut op de andere, n Wonder die Rennies En zo een voudig om in tc nemen gewoor laten smelten op de tong. zonder wa ter of wat ook. 't Tabletje opgelostzuurbrand ge blust. NIET ZOVEEL VERSCHIL" Ir. P. G. Meijers bij afscheid bevorderd tot Officier Oranje Nassau (Van een speciale verslaggever.) Ir. P. G. Meijers heeft officieel afscheid genomen als Rijksland- bouwconsulent voor noordelijk Groningen. Daarmee sloot deze Zeeuw hij werd in 1891 te Arnemuiden geboren zijn belangrijke rol in de Groninger landbouw af. Velen hebben zich afgevraagd hoe hij zich hier in het noorden zo voortreffelijk heeft kunnen aanpassen. Ir. Meijers heeft daar een heel eenvoudige verklaring voor: Er is niet zoveel verschil tussen Zeeland en Groningen. „Door excursies en ook al door de praktijk ben ik van het begin af op Groningen en ook wel Friesland ge richt geweest. Maar het verschil tus sen mijn geboorteland en mijn woon gebied is niet zo groot. Er zijn de zelfde klei en ook bijna dezelfde men sen. De Zeeuwse boeren lijken op de Groninger boeren, al is hun sentiment wel wat anders. In het dagelijkse le ven heb ik daar echter nooit moeilijk heden mee gehad." Ir. Meijers kwam in een moeilijke tijd naar Groningen, in 1918, vlak na de eerste wereldoorlog. Zijn taak ails landbouwconsulent, die hij dus al vrij jong op zich nam, omschrijft hij zelf als „praten met de boeren en er zo voor zorgen, dat zij bepaalde dingen zo rationeel mogelijk kunnen doen." Maar om te kunnen voorlichten, moet men eerst de problemen zelf bestuderen en 't boeren bedrijf is Mpasaa*,:.- - -* -1 zeker niet f eenvoudig. WÊÈ&Tm In het begin Hp moest ir. Wm Meijers al- gil les alleen jPgr doen, nu WÈM Wmpi? staat ér een vrij uitge- breid appa- raat van 40 man perso- neel achter hem. Achter hem en tus- sen weten schap, han del, economie en wat daar meer bij hoort, en het boerenbedrijf. Het gaat om voorlichting over chemische mid delen voor onkruid- en insectenbe- strijding en boerderijbouw en alles wat daartussen ligt. Vee en tuinbouw vallen daar na tuurlijk buiten, die takken zijn aan gelijkwaardige diensten opgedragen, maar alle drie grijpen weer in elk aar. Objectief Het geven van advies is dus wel de belangrijkste taak van ir. Meijers en daarbij waagt hij zich niet aan de po litiek. Hij die advies vraagt krijgt dat strikt in eigen belang. Het kan dus wel eens zijn, dat de rijksambtenaar een advies geeft dat strijdig is met de bedoeling van de regering. „Ik kan mij geen dienst indenken, die nog strikter objectief kan zijn, dan de onze. Dat lijkt op onsnijden, maar het is een van onze kernpun ten", zegt de landbouwconsulent. Gedurende zeven jaar heeft hij zijn voorlichtende taak afgebroken. Van 1932 tot 1939 was hij directeur van de landbouwkundige afdeling van het Rijkslandbouwproefstation te Gronin gen. In die tijd heeft ir. Meijers zich gewijd aan het onderzoek naar de mo gelijkheid van nieuwe gewassen, wat op het station natuurlijk beter ging Men zocht toen met de dreiging van de oorlog voor ogen het land zoveel mogelijk „self-supporting" te maken niet afhankelijk van de invoer. Onderwijs Ook als leraar heeft ir. Meijers in Groningen gewerkt. Al van 1914 af

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 6