Agrarisch bedrijfsleven trekt voor f356 miljoen aan de hel Prof. De Gaay Fortman bedankt voor Overzeese rijksdelen KLANKBORD PREMIER VAN CEYLON TEGEN SUEZGEBRUIKERSVERENIGING GAANPOLEN NA VONNISSEN OPNIEUW DE STRAAT OP? DONDERDAG 4 OKTOBER 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 LANDBOUWSCHAP SPREEKT DUIDELIJKE TAAL Herwaardering van grond, gebouwen, leiding en beloning landarbeid Het agrarisch bedrysleven geeft een forse ruk aan de bel, om duidelyk te zeggen, dat het tekort komt. Wy staan voor onze zaak en hebben geloof In het gemotiveerde en gerechtvaardigde ervan. Aldus de voorziter van het landbouwschap, de heer H. D. Louvves, in zyn Inleiding tot de behandeling van de nota's over het „doorberekenen van de eigenaarslasten in de produktlekosten", over „de waardering van de be drijfsleiding", over de waardering van de handenarbeid van de boer en diens gezinsleden" en over de „beloning van de landarbeid op grond van werk- klassificatie in relatieve verhouding tot vergelijkbare arbeid". Deze nota's zullen aan de regering worden aangeboden. Genoemde nota's die zonder uit voerige discussie door het bestuur van het Landbouwschap gistermid dag vrijwel ongewijzigd unaniem wer den goedgekeurd, omvatten zodanige eisen, dat hieraan bij toepassing grote financiële consequenties, tot een be drag van ongeveer 350 miljoen gulden per jaar, verbonden zyn. De herwaardering van de grond en de bedrijfsgebouwen gaat, al dus de heer Louwes, met inachtne ming van een zeker bedrag voor grondrechten, gepaard met finan ciële consequenties ten bedrag van ruim 200 miljoen gulden. Het is niet mogelijk om aan te geven, welke de financiële gevolgen zijn van de herwaardering van de han denarbeid van de boer en de mede werkende gezinsleden, daar hier voor nog niet voldoende basisgege vens ter beschikking staan. De herwaardering van de bedrijfs leiding betekent ongeveer 60 miljoen gulden, terwijl het realiseren van de relatieve gelijkstelling van de belo ning voor landarbeid met die voor ge lijkwaardige arbeid in andere bedrijfs takken ten plattelande gepaard gaat met financiële consequenties ten be drage van ongeveer 90 miljoen gul den. Prijsstijgingen Indien de voorstellen van het land bouwschap door de regering ongewij zigd zullen worden overgenomen en de hieruit voortvloeiende kostenstij gingen niet worden gecompenseerd door hogere pobrengstprijzen van de produkten, zijn de financiële gevolgen voor het Landbouwegalisatiefonds tenminste 350 miljoen gulden. Hiervan kunnen in principe aan de consument worden doorberekend de financiële consequenties voor wat be treft de produkten tarwe, suikerbie ten en consumptiemelk, aangenomen, dat by prijsstijging het verbruik niet daalt, het gaat dan hier om een be- voor genoemde produkten garantie prijzen. In dit geval rest ongeveer 230 miljoen gulden, welke ten laste zullen blijven van het Landbouwegalisatie fonds. Vliedberg geslecht (Slot van Das li antwoord geeft op de deltauitdagïng. Van een struisvogel, die de kop in het zand steekt, kan men moeilijk constructieve opmerkingen verwach ten. Maar voor net overige is een openhartige discussie in eigen kring over deze Zeeuwse visie dringend ge wenst Thans nog iets over kritiek van buiten-af. Het lijkt niet onmoge lijk, dat dit gedurfde Zeeuwse ge luid buiten de provincie enig misprij zen en verzet zal opwekken. Want de ze Zeeuwse gedachten maken het del taplan niet eenvoudiger. Zo lijkt het ons bijvoorbeeld voor rijkswaterstaat vele malen aantrekkelijker een Zui derzee in te polderen dan de Zeeuwse zeegaten af te sluiten. Die Zuiderzee polders krijgen, immers hun bewoners pas na het totstandkomen van de dij ken, zodat hier de technicus rustig en ongestoord kan doorwerken. Maar over de komende afsluitingswerlcen begint de streek nu al mee te praten, terwijl de bewuste wet nog maar in voorbehandeling bij de Tweede Ka mer is. Voor rijkswaterstaat wordt het er inderdaad niet makkelijker op, maar Zeeland hoopt en vertrouwt dat vooral van die zijde alle medewer king zal worden gegeven om het del tagebied die kansen te geven, die het zelf zo graag wil benutten. Kritiek zal gaarne worden aanvaard, doch zij mag niet voorbij gaan aan het recht, dat Zeeland heeft eigen inzich ten te ontwikkelen over zijn toe komst, aan het recht ook om daarvan binnen redelijke grenzen uitvoering te verlangen Tenslotte zal er wellicht kritiek zijn uit de Randstad, vanwaar men zo gaarne overig Nederland decreteert. Men zal in Zeeland opmerkzaam naar de opmerkingen uit het westen luis teren, mits men ook ginds er van uit gaat, dat dit Zeeuwse gewest een vol waardig partner is in de rij der Ne derlandse provinciën. Doch wanneer dit alles door de deelnemers aan het nationale deltadebat wordt erkend en geëerbiedigd, dan kan er thans een voor Zeeland profijtelijk gesprek ont staan, dat voor dit gewest vele resul taten zal afwerpen. Welnu, Zeeland heeft gesproken. Aan wie het woord? VLAK. Een Londense krant vroeg de lezers, of er nog mensen zijn die ervan overtuigd zijn dat de aarde vlak is inplaats van rond. Het resul taat was dat er nog genoeg zijn. De heer Shenton uit Kent schreef: „Ik heb me al twintig jaar met deze kwestie bezighouden en ik geloof dat ik nu genoeg materiaal heb ver zameld om de vlakheid van de aarde afdoende te kunnen bewijzen". WAT ZE ZEGGEN. Jean-Paul Sartre: „Als de mens begrijpt, dat het zinloos is te 1 willen begrijpen, heeft hij alles begrepen, wat het be grijpen waard is". Margaret Biddle: „Met de beschaving is het wonderlijk gesteld. Wanneer men zich een ring door de neus laat halen, gaat men voor een wilde door. Maar wanneer men zich twee ringen door de oor lellen aanmeet, geldt men al verte genwoordigster van de civilisatie...' Onderwijstentoonstelling over de akkerbouw. Door de stichting onderwijstentoon stellingen is in opdracht van en in samenwerking met het Landbouw schap en het hoofdproduktschap voor akkerbouwprodukten een onderwijs tentoonstelling „Akkerbouw" ge maakt. Deze reizende tentoonstelling, die geheel door beide genoemde land bouwinstellingen is bekostigd, gaat gepaard met een leerboekje, waarin op eenvoudige wijze de historie en de tegenwoordige gang %ran zaken van de Nederlandse akkerbouw, de bestemming der produkten wordt uit eengezet. De heer H. D. Louwes, voorzitter van het Landbouwschap, wees er bij de overdracht op, dat een breder en beter begrip bij de jeugd voor de landbouw en de arbeid in deze sector, alsmede voor de kennis en de be kwaamheid van de landbouwer en de landarbeider een groot winstpunt zal zijn. Het leven van de boer is geen idylle en dat behoort men duidelijk te beseffen. RUMOER TIJDENS ITALIAANS SUEZDEBAT Amerikaans toezicht op ontwikkeling kanaal? „Jullie hebben duizenden Arabieren vermoord in Cyrenaïca en jullie met gifgas een weg gebaand in Ethiopië", schreeuwde een communistische af gevaardigde gisteren in het Italiaan se parlement „Wij vochten in die da gen, jij lafbek" schreeuwde de neo fascist Roberta terug, waarop de eerste repliceerde met „Aap". Daar na was er gedurende tien minuten niets anders meer te horen dan een enorm gejoel. Dit alles tijdens liet debat over het beleid van de Itali aanse regering inzake het Suezka- naal. Sir John Bandarinaike, de pre mier van Ceylon, heeft gisteren ver- klaard, dat de organisatie van Suez- kanaalgebruikers een vreedzame op lossing van het geschil om het ka naal onmogelijk zal maken. Hij zei de oprichting af te keuren. In New- York wordt alles in gereedheid ge bracht voor de aanstaande debatten over de kwestie in de Veiligheidsraad. De Rus Sjepilow kwam per vliegtuig aan. Hij verklaarde te hopen op een redelijke oplossing van het probleem tijdens de debatten. Hij waarschuwde tegen het gebruik van de wapens en noemde deze politiek heethoofdig en onpraktisch. In Londen maakte de oprïohtersconferentie van de SCUA, voorlaan op 30 oktober. Het bestuur van de Stichting paarpropaganda, opgericht door de Nederlandse Spaarbankbond, heeft besloten aan alle leden van deze bqnd aan te bevelen, de wereldspaar- dag in "plaats van op 31 oktober op 30 oktober te vieren of op 29 okto ber, indien de 30e op een zondag valt. Voorts is aanbevolen, de wereld- spaarweek te vieren gedurende de laatste zeven dagen van oktober, met speciaal accent op de dertigste okto ber (c.q. de 29e). In 1924 werd in Milaan een inter nationaal spaarbankeongres gehou den, dat zijn slotzitting hield op 31 oktober. Dit werd aanleiding om de 31c oktober tot wereldspaardag uit te roepen. Tegen deze datum beston den echter bezwaren in de noorde lijke landen, omdat deze samenviel met een gedenkdag van geheel an dere aard. Gaandeweg is men in de Scandinavische landen en Duitsland van deze datum afgeweken. Neder land heeft nu besloten zich bij deze landen aan te sluiten en de dertigste oktober „wereldspaardag" te houden. NCRV-steravonden voor zwaar getroffen kinderen. In het eerste Steravcnd-program- ma van de N.C.R.V., dat vanavond uitgezonden zal worden, zal Johan Bodegraven een begin maken met de „Operatie goed zo", een radio-ac tie ten bate van 't lichamelijk zwaar getroffen kind De N.C.R.V. hoopt een zo groot mogelijk bedrag by- een te krijgen voor het Nationaal Fonds ter Bestrijding van de Kinder verlamming, het revalidatiecentrum voor gebrekkige kinderen „Johanna- stichting" in Arnhem, het blindenin stituut „Bartimeus" in Zeist en het doofstommeninstituut „Effatha" in Voorburg. Kerstpaketten voor militairen in Nieuw-Guineh Kerstpostpakketten, bestemd voo: militairen, die in Nederlands Nieuw- Guinea of op Hr. Ms. schepen van oorlog in de Nieuw-Guinese wateren dienst doen, kunnen per zeepost wor den verstuurd met het m.s. „Japara", dat in de tweede helft van oktober uit Nederland daarheen vertrekt. De ze pakketten dienen uiterlijk 20 ok tober per post te zijn bezorgd. de gebruikersorganisatie gisteren weinig voortgang. De drie commis sies kwamen niet geheel gereed met de hun opgelegde taak. Mogelijk zal men de bijeenkomst heden kunnen af ronden. Het Noorse parlement heeft intussen de toetreding tot de SCUA goedgekeurd. Op de voorpagina van de New- York Times werd gisteren een bericht gepubliceerd, dat de Egyptische re gering op het punt staat aan Ame rikaanse scheepvaart- en olieonder- nemingen voor te stellen het toezicht op de ontwikkeling van het Suezka- naal over te nemen. De Egyptische minister van finan ciën heeft meegedeeld, dat Egypte er in is geslaagd de economische blok kademaatregelen ongedaan te ma ken, die enige westerse landen na de nationalisatie tegen het land geno men hadden. Het Wereldgebeuren De 18-jarige Ilonke Karoli zorgt in liet circus Van Beverdat momenteel in Vlissingen zijn tenten heeft opge slagen, voor een glansnummer. Met haar schimmel laat zij uitstekend ho geschool rijden zien. Bovendien heeft zij één van de moeilijkste beroepen in een circus onder de knie: zij is ook ballerina te paard! Voor dit speciale optreden van Ilonke is men momen teel een paard aan het „leren", want het is begrijpelijk, dat vooral voor dit nummer een bijzondere samenwer king van mens en paard nodig Overigens heeft mej. Karoli wel eni ge ervaring in de circuswereld. Toen ze vier jaar was begon ze het vak te leren van Eugen Karoli, haar oom, en van Emil Karoli, haar vader. Op zevenjarige leeftijd was ze' zover, dat ze haar debuut in het circus kon ma ken. Sinds kort is zij terug uit Ame rika, waar ze twee-en-een-half jaar by het circus Ring Ling heeft gewérkt. (Foto P.Z.C.j SITUATIE IN POZNAN GESPANNEN Radicaler Hugh Gaitskcll, de leider van de Britse Labour partij, zal in de toekomst nauw moeten samen werken met iemand, die hij vorig jaar nog had willen uitstoten: Aneu- rin Bevan. Bevan is immers dinsdag op het Labourcongres in Blackpool gekozen tot penningmeester. Dit is. wat belangrijkheid betreft, de derde De United Press-correspondent Konrad Osterloff berichtte gisteren uit Poznan, dat de situatie in die stad op het ogenblik uitgesproken gespan nen is, en dat men algemeen het ge voel heeft, dat nieuwe demonstraties zullen uitbreken bij de uitspraak van de eerste vonnissen In verband met de incidenten van juni. In vele fabrieken heerst de stem ming, dat men opnieuw de straat op wil gaan. Vooral onder de jongere ar beiders heerst deze mentaliteit. Het proces tegen de eerste drie ver dachten werd dinsdag geschorst tot de rechtbank vonnis zal wijzen. Een .tweede proces, tegen zes ver- Werelddierendag:bezinning op welzijn van collega-schepsel De dierenvrienden in alle landen ter wereld zullen vandaag weder om werelddierendag houden. Deze herdenking heeft een dubbele doelstel ling. Ten eerste wil zij de dierenvrienden zelf een extra gelegenheid bieden zicb op de po sitie van het dier te bezinnen en in de twee de plaats bedoelt zij „de buitenstaanders" op te wekken zich in de steeds groeiende ge lederen van dierenbe schermers te scharen. Wat nu de positie vaD het dier betreft, deze is de laatste jaren enorm verbeterd. Niet alleen treden politie en justitie steeds strenger tegen de dierenbeulen op. maar wanneer straks de aanbangig gemaakte dierenwet zal zijn aangenomen, kunnen kweliingen en mishandelingen wor den gestraft, die tot dusverre buiten het be reik van de wetgever vielen. Daarnaast is er, speciaal van kerkelijke zijde, een verheugende interesse voor het werk van dierenbescherming waar te nemen, die in menig geval gelijk te stellen is met sympa thie en daadwerkelijke steun. Mogen dit dus ver blijdende verschijnse len worden genoemd, de wensen, die de die renbeschermers koes teren. gaan toch nog we) iets verder. Be langstelling voor het streven der dierenbe scherming is voortref felijk en een goede die renwet is nog beter, maar uiteindelijk gaat het er om dat de mens leert beseffen, dat het zijn plicht Is om goed voor de dieren te zijn Dit besef nu bij „de buitenstaanders" wak ker te roepen, ls één van de doelstellingen en misschien wel de voornaamste van we relddierendag. De meeste mishande lingen waaraan de die ren zijn blootgesteld, komen voort uit onwe tendheid en onbedacht- zaamheid. Dat dit. geen „gratuite bewering" is, bewijzen bijvoorbeeld de ervaringen, die de heer G. Nieuwenhuij- sen, directeur van de Nederlandsche Vereeni- ging tot Bescherming van Dieren, jarenlang op dit terrein heeft op gedaan en welke hij on- dei andere neerlegde in zijn publikatie „Colle ga Schepsel" en ..Kerk en Dierenwereld". Met een goede voor lichting en met een woord van man tot man gesproken, kan men dan ook wonderen doen Werelddierendag be tekent een ernstige be zinning op en een krachtige propaganda voor het welzijn van het „collega schepsel' dat zo geheel en al vari onze goede wil afhan kelijk is, dachten, is voor onbepaalde tijd uitge steld omdat een der verdachten ziek is. Het zestal wordt ervan beschul digd, binnengedrongen te zijn in de technologische en physische hoge school in Poznan en daar wapens te hebben weggenomen. Vrijdag begint een proces tegen 10 verdachten, beschuldigd dat zij ge vangenen uit de macht der veilig heidspolitie hebben bevrh'd. De dag vaarding is 32 pagina's lang, er zijn 59 getuigen. In Pakistan: 23 personen levend verbrand in bus. Drieëntwintig personen zijn le vend verbrand, doordat de autobus, waarin zij zaten, te Moeltan in West- Pakistan in brand geraakte en over de kop sloeg, aldus is woensdag te Karatsji vernomen. Koningin Elizabeth van België naar Israël Koningin Elizabeth van België heeft een uitnodiging van de presi dent van Israël voor een bezoek van twee weken aan zyn land in novem ber a.s., aangenomen. Tijdens 't be zoek (30 oktober tot 13 november) zal de koningin-weduwe de eerste steen leggen van het archeologisch instituut te Jeruzalem, dat naar haar genoemd zal worden. „Globemaster" verongelukt Drie van de tien inzittenden gedood. Een groot transportvliegtuig van Amerikaanse luchtmacht van het ty pe „Globemaster" is woensdag na een vlucht van Bermuda verongelukt bij een poging om op de luchtbasis bij Charleston (Zuid-Carolina) te lan den. Van de tien inzittenden kwamen er drie om het leven, terwijl de ove rige zeven met verwondingen in een ziekenhuis moesten woi*den opgeno men. Het toestel, dat 200 militairen met hun uitrusting kan vervoeren, kwam vóór een landingsbaan op de grond en vloog in brand. post in de paitij-organisatie. Al eer der had Bevan geprobeerd om belast te worden met de zorg voor de par tyschatkist, maar in 1954 verloor hij het bij de stemming en het was de te genwoordige partijvoorzitter Gaits kell, die toen op de begeerde plaats terecht kwamDe heren Gaits kcll en Bevan hebben het een en an der met elkaar gemeen, maar er zyn ook verscheidene punten van verschil en van geschil. BMden hebben met mijnwerkers te maken gehad. Bevan is zelf mijnwerker geweest: op zijn der tiende jaar moest hij al de schacht in. En het was via de mijnwerkers bonden. dat hij naar voren kwam in de arbeidersbeweging. Aanvullende scholing kreeg hij op het „Central Labour College"; het duurde niet lang of hij was vakbondsfunctionaris, belast mei axbeidsgeschillen. De manier, waarop Gaitskcll met de mijnwerkers kennis maakte, was heel anders. Gaitskell immers was niet. zoals Bevan, de zoon van een mijnwerker, maar van een hoge be stuursambtenaar in Birma. Hij werd niet op zijn dertiende jaar erop uit gestuurd om zijn dagelijks brood te verdienen; hij kreeg van zijn ouders de gelegenheid, om de public school in Winchester te doorlopen en poli tiek, economie en filosofie te stude ren in Oxford. Toen hij afgestudeerd was. kreeg hij een baantje bij de Bond voor Arbeidsontwikkeling, en het was in die tijd, dat hij voor mijn werkers lezingen hield. Ii politiek opzicht zijn er verschei dene kwesties, waarover de heren tot dusver heel verschillend dach ten. In het algemeen kan men Gaits kell rekenen tot de gematigde La- bourmensen; Bevan daarentegen staat aan de uiterste linkerkant. Be van heeft vlak na de oorlog als mi nister van gezondheid de nationalisa tie van de gezondheidszorg doorge dreven. Heftig en dat is hij altijd verzette hij zich later, als minister van arbeid, tegen enkele beperkin gen, die bij de Nationale Gezond heidsdienst waren voorgesteld. Gaits kell was echter, als minister van fi nanciën, vóór die kostenverlagingen. Volgens Gaitskell kon men van de patiënten gerust eisen, dat zij brillen en kunstgebitten gedeeltelijk zelf be taalden. Het conflict spitste zich zo danig toe, dat Bevan zyn ministers zetel beschikbaar stelde. N=en, het is lang niet altijd koek en ei geweest tussen de heren Gaitskell en Bevan. Ook op het gebied van de buitenlandse politiek. Zo heeft Bevan fel geageerd tegen de Duitse hei-bewapening: hij heeft zich telkens een voorstander getoond van een goede verstandhouding met de communistische landen, vooral met de Aziatische. Gaitskell daarentegen was het lange tijd aardig eens *met de buiten landse politiek der Conservatieven: pas de jongste ontwikkeling in de kwestie-Cyprus en de Suez-moeilijk- heden hebben daarin verandering ge- bi-acht. En nu is het dus zaak voor Gaitskell en Bevan om op een of an dere manier samen de partijpolitiek uit te stippelen. Nu Bevan in het be stuur zit, is voorkomen, dat er zich een groep zou vormen, die de opposi tie tegen de partijleiding achter de schermen steeds groter zou maken. De heren moeten het nu in het be stuur onderling uitzoeken. Daartoe zal het misschien eerst nodig zrin on derling vrede te sluiten. Hopelijk zal Bevan bereid zijn niet meer zijn oude stokpaardjes te berijden, maar een originele kijk te geven op nieuwe proplemen. Het is in elk geval de moeite waard, de toekomstige ont wikkeling op de voet te volgen. Zelf heeft Bevan nog niet op zijn oude theorieën gezinspeeld. Hii zei alleen inaar, te denken, dat er nu „een ra dicaler temperament" in de partij was gekomen. ll NIEUWE MOEILIJKHEDEN VOOR MR. BURGER Om zakelijke, persoonlijke en politieke redenen (Van onze parlementre redacteur De iiioeilykheden voor de informateur mr. Burger, die by zyn pogingen om een nieuw kabinet voor te bereiden nauw samenwerkt met dr. Drees, hebben zich de laatste dagen zodanig opgestapeld, dat men in Den Haag eigenlijk verwacht, dat hij zich spoedig naar de Koningin zal begeven, om haar het teleurstellende bericht van zyn fiasco te brengen. Toen hy zijn bezorgdheid tegen een tweede anti-revolutionaire minister ad laten vallen en aan prof. De Gaay Fortman de portefeuille van Overzee- -x Rijksdelen had aangeboden, scheen het even te dagen. De vrees echter, die velen koesterden, namelijk dat prof. De Gaay Fort- an deze zetel niet zou aanvaarden hy zelf immers had zich tydens zijn xformatie voorstander van de opheffing van dit departement getoond en hy •-.on dit ministerschap noch dit departement dus als volwaardig beschouwen is waarheid geworden. Prof. Dc Gaay Fortman heeft om za- len ook andere anti-revolutionairen, kelijke, persoonlijke en politieke rede- zo zij voor deze portefeuille aange- nen bedankt. Naar wij vernamen zul- I zocht zouden worden, bedanken. Mr.' Burger heeft geen andere ministers zetels meer aan te bieden; hij zit dus in de impasse. Er is aan gedacht, dat misschien de K.V.P., die verklaard heeft niet aan het nieuwe kabinet te zullen deelne men, als daarin ook geen anti-revolu tionairen zijn vertegenwoordigd, een zodanige invloed op de A.R.P. zou kunnen oefenen, dat zij met één mi nister en één staatssecretaris genoe gen zou nemen. Een aantal K.V.P.-ers is inderdaad van mening, dat de A.R. P. te ver gegaan is in haar verlan gens, doch qua fractie schijnt men de beoordeling, wat de AJR.P. doen moet, geheel aan haarzelf te willen overla ten. Alle mogelijkheden zyn door mr. Burger en zijn voorgangers wel afge tast. Men kan zich in Den Haag moei lijk voorstellen, wat hij nog zou kun nen proberen. Nu zyn de politici wel vindingrijk, doch men meent, dat we eerder het bedanken door mr. Burger dan een trouvaille kunnen verwach ten. ANEURIN BEVAN heftig en radicaal Juristen uit vele landen in Den Haag bijeen. In het Vredespaleis is woensdag de achtste zitting van de Haagse confe rentie voor internationaal privaat recht geopend. De openingszitting stond onder leiding van de minister van buitenlandse -/aken, mr. J. W. Beyen. Hij vroeg de aandacht van de regeringen van de aangesloten landen voor de vorming van nationale afde lingen. Met algemene stemmen werd prof. mr. J. Offerhaus tot president gekozen. De volgende staten zijn :n de conferentie vertegenwoordigd: Frankrijk, Spanje, Oostenrijk, Duits land, België, Denemarken, Finland, Engeland, Italië, Japan, Luxemburg, Noorwegen, Nederland, Zweden, Por tugal en Zwitserland, Griekenland, Ierland en Turkije traden ter zitting tot de conferentie toe.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 3