Veertig miljoen herverkavelings- werken praktisch besteed Nieuwe industrie in gemeente Vlissingen Imn 'Lmwm Almanak BELGISCH AMBASSADEUR TWEE DAGEN OP BEZOEK IN ZEELAND TURKCTM Agenda PROV IN 01 ALB Z BEU W 8 E (JOU RANT DONDERDAG 4 OKTOBER 1956 VOOR GEHEEL ZEELAND Bouw gemaal bij Prommelsluis Do voor dit jaar bescliikbare veertig- miljoen gulden voor de herverka- velingswerlcen in Zeeland, 7,ljn thans praktisch besteed. Per 1 oktober had de Herverkavelingscommissie Zeeland voor 42.3 miljoen aan verplichtin gen met aaiuiemers en cultuurmaatschappijen aangegaan, waarvan 3.4 miljoen zal overlopen naar 1957. Er zal dus dit jaar 39.9 miljoen worden verwerkt, waarvan per 1 ok tober reeds 31 a 32 miljoen waren besteed. In do jongste vergaderingen van de Herverkavelingscommissie werd opnieuw voor 3.489.925 aan werken gegund. Aan de gebr. Everaars en v. d. Berg te Steenbergen werd de bouw van 'n gemaal nabij Prommelsluis opgedra gen voor de som van 770.000. Dit gemaal, dat eind volgend jaar klaar zal moeten zijn en het Schelphoekge- maal en het Flaauwersgemaal ver vangt, zal tezamen met 't in Noord- Schouwen in aanbouw zijnde gemaal Den Osse, voor de ontwatering van Schouwen zorgen. Mede in verband met risicospreiding zal het gemaal Prommelsluis. niet elektrisch, doch met dieselmotoren werden uitgerust. Aan de fa. H. de Jager en Co. te Slïedrecht werd voor 35.000 aan meerwerk in het complex V van Oos- terland opgedragen. De gebr. v. d. Heuvel, Zierikzee nemen 267 ha ega- lisatiewerk in complex 2 onder Brou wershaven voor hun rekening voor 339.000. De aanleg van 495 m ont- sluitingsweg van Serooskerlce naar de prov. weg is voor 30.880 gegund aan C.V. gebr. van 't Verlaat, Nedev- Hardinxvéld. „Het Noorden", Delfzijl zal .voor 84.000 in de polders Schou wen en Burgh- en Westland 1.3 km waterleiding graven. In Malland op Tholen zal de fa. J D. Janse, Middelburg 1360 m weg aanleggen voor 78.950. De Ned. Heide Mij. voert in regie 215 ha ega- Hsatiewerk enz. uit in Blok E, compl. 4, vakken 1 t.m. 4 op Tholen, waar voor 263.600 werd uitgetrokken. De fa. G. van Herk, Nieuwerkerk a.d. Yssel, krijgt 60.000 voor meer werk aan de landbouwweg A tussen Poortvliet en Oud-Vossemeer. Het complexwerk in compl. 4 in de Zak van Zuid-Beveland (36 ha) werd gegund aan de fa. J. D. Janse, Middelburg voor 112.900 en het complexwerk op de compl. 32, 33 en 34 in hetzelfde gebied (70 ha) aan fa. Jos Mulder, Bergen (N.H.) voor 264.880. De Aann. My. Hillen en Roosen, Amsterdam kreeg 104.75 ha egalisatiewerk enz., in compl. 52, 53 en 55 in de Zak van Zuid-Beveland, voor een som van 483.000. Dezelf de mij. zal de uitstroombak van het gemaal Ellewoutsdtfk wijzigen voor J 50.000. Het aanleggen en verhar den van uitwegen enz. in de compl. 4c en 6b in de polder Waarde (30 ha) werd opgedargen aan M. Uyl, Mid delburg voor 54.800. DRAINAGE. Verder zal de Ned. Heide Mij. uit voeren: drainage in diverse polders in Duiveland (96 km) voor 71.585, herstelwerk polders Duiveland voor 60.770, doortrekken van 145 km drainage in Duiveland voor 24.720, drainage blok D compl. 2, vakken 1 t.m. 7 in Tholen (256.25 Jia) voor 141.110 en drainage blok E, compl. 4 vakken 1 t.m. 4 in Tholen (216 ha) voor 134.930. De N.V. Grontmij. zal 116 ha drai nage in compl. 14 op Schouwen uit voeren voor 77.000, 76 ha egalisatie enz. compl. 51 Schouwen voor 305.000, verwerken van 9000 m3 schotwallen op Schouwen voor 23.000 en opschonen van 25000 m drainagesloot op Schouwen voor 24.800. Nieuw gebouw voor de r.k. Boerenleenbank IJzendijke Op feestelijke wijze is in IJzendij ke het nieuwe gebouw van de r.-k. coöperatieve boerenleenbank in ge bruik genomen. Vele autoriteiten wa ren bij de opening aanwezig. Zo wa ren er o.m. de directeur van de cen trale coöperatieve boerenleenbank in Eindhoven, mr. A. Klaassen en de hoofdinspecteur, de heer Erkulens, B. en W. van IJzendijke en besturen van bedrijven uit de omtrek. Na een drukbezochte reoeptie werd onder voorzitterschap van de heer C. Bui- ze uit Biervliet een algemene verga dering gehouden, waarop kon wor den meegedeeld, dat de oipzet van de r.-k. boerenleenbank in IJzendijke was gestegen tot f 56.000.000. Na deze vergadering was er voor de leden een koffiemaaltijd en de dag werd besloten met 'n filmavond in het „Hofzicht"-theater. Mestproef met jong vee te Colijnsplaat. Met subsidie van het produktschap In de vergadering, welke het be stuur van het produktschap voor vee en vlees woensdag te 's-Gravenhage hield, is besloten een bedrag van dui zend gulden ter beschikking te stel len van het centraal veevoederbureau in Nederland voor liet nemen van 'n proef over een periode van 20 maan den met het mesten van jong rund vee. Het doel van deze proef is een be ter gefundeerd oordeel te verkrijgen over de voedernormen voor het mes ten van rundvee. De proef zal met een 24-1al dieren worden genomen op het bedrijf van de heer Bom te Co lijnsplaat. Er zullen twee groepen worden gevormd waarvan de een met minder de ander met meer eiwitrijk voeder zal worden gemest. De voorzitter verklaarde verder dat verwacht mag worden dat de no teringen voor varkens deze week sterk zullen dalen. Dit is een gevolg van de scherpe daling der prijzen voor karbonade, ham en schouders. Deze daling is overigens sterker in het Oosten dan in het Westen van 't land. Voor december wordt een ge ringer aantal varkens op de markt verwacht en het prijspeil zal zich dan in opgaande richting bewegen. Het beeld van de rundveemarkt is bevredigend. Mutaties bij Herverkavelingsdienst Zeeland Bij de Herverkavelingsdienst Zee land te Goes hebben met ingang van 1 september j.l. verschillende muta ties plaats gehad. Ir. J. M. Veldhuis is voor de cultuurtechnische dienst ge detacheerd bjj het Landbouw Econo misch Instituut te Den Haag, terwijl ir. C. P. Kallewaard, civiel technisch ingenieur van de C.D., overgeplaatst werd naar Arnhem. Voorts is de heer J. G. Offermans, administra teur-comptabele. op het hoofdkantoor van de Cultuurtechnische dienst te Utercht tewerkgesteld. Als nieuw civiel technisch inge nieur bij de dienst te Goes werd be noemd ir. A. Oosterbroek. De heer J. Wisse volgde de heer Offermans op als comptabele, terwijl de heer C. L. B. de Rechter, tot dusver op het prov. voedselcommissariaat werk zaam. gedeeltelijk de taken van ir. Veldhuis en van de heer Offermans heeft overgenomen. Benoeming polderbestuur Bij koninklijk besluit is benoemd in de provincie Zeeland met ingang van 1 november 1956, tot lid van het bestuur van de waterkering van de calamiteuze polders Ser-Llppens c.a., C. Scheele te Zaamslag. In Yerseke liet de Belgische ambas sadeur, F. X. J. M. F. baron van der Straten Waillet (midden) zich de oesters goed smaken! (Foto P.Z.C.) Advertentie) Imp. N.V. Thabur Den Haag R-U-l-M-T-E-L-lJ-K HOREN VAN TOT TRADITIE. In het aardige Zeeuws-Vlaamse plaatsje Groede heeft men zin voor traditie! In talrijke dorpen zijn de vele typische regionale gewoonten en gebruiken, die vroeger in zwang waren, al lang vergeten. Zo echter niet in Groede, want daar gaat men zich op de eerste woensdag in de maand oktober nog altijd te buiten aan het „paptaartenfeest." Het ontstaan van dit knusse feest willen we U ook nog wel even ver tellen. Het was zo ongeveer een eeuw geleden de gewoonte, dat de pacht boer de pachtsom aan de eigenaar ging betalen. Bij die gelegenheid bood de grondeigenaar de pachter en zijn vrouw een eenvoudige koffiemaaltijd aan, waarbij men uitsluitend „pap taarten" verorberde. Dit waren ron de, platte koeken, met een opstaand randje van ongeveer anderhalve cen timeter hoog. Öp de koeken was een gekookt papje uitgesmeerd. De sa menstelling van dat papje nu was het geheim van de bakker. Het ge bruik van het voldoen van de pacht sommen is inmiddels verdwenen, maar de bakkers in Groede bezitten nog altijd het geheim van het bijzon dere papje. En dus hebben de Zeeuws-Wamingen in dit plaatsje LOTJES... De loterijen ten bate van vele goede doélen nemen vjeer toe. Niet om nu direct te zeggen „in last en tal", maar een feit is tochdat zo enkele malen per maand uw deurbel be speeld wordt door ijverige lotjesver kopers. Veelal jongelui. Zo kreeg een inivoonster van VIis- singen onlangs bezoek van twee knaapjes, die haar loten aanboden tegen de alleszins billijke prijs van tien cent per stuk. ,J2n mooie prij zen, mevrouw", spraken de jongens als volleerde zakenmensen. Mevrouw zwichtte. Dat was op 29 september. Toen zè zondag SO september de documenten eens op haar gemak be keek. kwam ze tot de ontdekking, dat de trekking zich bereids op 28 september voltrokken had zich woensdag weer ruimschoots te goed gedaan aan de „paptaarten". BIGGEN. Maar pok in'Sint-Annaland be mint men de traditie, al moeten we hier van een heel ander feit melding maken! Op de eerste za terdag van de maand oktober wordt in dit plaatsje namelijk al tijd de traditionele biggenmarkt gehouden. Wie dan ook vele big gen wil zien, moet zaterdag naar Sint-Annaland. Helaas moeten we dit bericht met sombere regels be sluiten. „De belangstelling wordt ieder jaar minder, mede door het feit, dat men in Sint-Annaland steeds minder varkens houdt en mag houden", zo schrijft men ons. BENAUWD. Sint-Jansteen heeft maandagavond enkele benauwde ogenblikken be leefd. Er flikkerde boven dit Zeeuws- Vlaamse plaatsje minuten lang een vreemd rood-wit licht. De conclusie lag vlot voor de hand: een vliegende schotelToen het lichtende ding lang zaam naar de aarde afdreef, waren er maar enkele moedige nieuwsgie rigen, die het wazige apparaat durf den te volgen. Ze kwamen tenslotte bij het voetbalveld terecht. Daar was een postbode bezig een vlieger bin nen te halen, waaraan hij wat lamp jes en een batterij bevestigd had AANTAL. Heel wat reislust igen hebben in 't afgelopen vakantieseizoen een nacht doorgebracht in jeugdherberg ..Bleye-Haghe" in Aexl. In totaal werden er 5300 overnachtingen ge boekt. Het merendeel van deze over nachtingen stond op naam van bui tenlanders. Als men het drassige zo merweer in aanmerking neemt", mag men vaststellen, dat dit een bijzonder aantal is. Veel sympathie voor mijn land gevonden" Talrijke leden van de Belgische ko lonie in Vlissingen hebben woensdag middag tijdens een korte receptie in ..Britannia" de ambassadeur van Bel gië, F. X. J. M. G. baron van der Straten Waillet, en diens echtgenote begroet. De ambassadeur brengt een tweedaags bezoek aan Zeeland. In een toespraak verklaarde "hij o.m. in onze provincie veel sympathie voor zijn land te hebben gevonden en be grepen te hebben, dat de betrekkin gen tussen de Belgen en de Zeeuwen bijzonder hartelijk zijn. Hij sprak er voorts zijn voldoening over uit, dat met name de Belgen in Vlissingen zo goed zijn ingeburgerd en zeide te ho pen, dat de wederzijdse banden in de toekomst nog verstevigd zullen wor den. Namens de Belgische kolonie was tevoren het woord gevoerd door de heer L. W. Aspeslagh, die zijn erken telijkheid betuigde voor de komst van de ambassadeur en diens echtge note naar Zeeland en die er voorts op wees, dat de Belgen zich in Vlis singen volkomen thuis voelen. „Er zijn hier grijsaards, wier grootvaders al in Vlissingen geboren werden", zo illustreerde hij dit, waarna de heer Aspeslagh enkele herinneringen op haalde aan het loodswezen in vroeger dagen. Tot besluit richtte spreker zich in dichtvorm tot de gasten, waarna de ambassadeur een dank woord sprak, waarin hij o.m. nog zijn bewondering te kennen gaf voor de wijze, waarop Zeeland zich na de oorlogsgebeurtenissen en de waters nood heeft hersteld. In de morgenuren waren de heer en mevrouw Van de Straten Wail let te Kruiningen begroet door de Belgische consul aldaar, de heer F. de Groof, waarna zij in Yer seke de oestercultures bezichtig den. In „De Korenbeurs" te Goes werd de lunch gebruikt en in de middaguren ontving de commis saris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de hoge Bel gische bezoekers te Middelburg Na een korte rit over een gedeelte van Walcheren, waarbij o.m. Veere werd bezocht, arriveerde het gezel schap, in tegenwoordigheid van o.a de heer J. E. Boonstra, Belgische con sul te Vlissingen, in „Britannia", waar de inspecteur van het Belgisch Loodswezen, de heer A. de Mulder, hen ontving. Tot besluit van de ont vangst werden alle leden van de Bel gische kolonie met hun dames voor gesteld aan de ambassadeur en diens echtgenote. In de avonduren zaten de gasten aan een in hotel „De Burg" te Mid delburg gegeven diner aan, tezamen met o.a. de burgemeesters van Mid delburg, Vlissingen, Terneuzen en Veere, de Belgische consuls van Hansweert, Sluiskil en Vlissingen, de inspecteur van het Belgisch Loodswe zen en de directeur van het Neder lands Loodswezen, allen met hun echtgenote. Vandaag wordt een bezoek gebracht aan Zeeuwsch-Vlaanderen (o.m. aan Breskens, Groede, Cadzand het Zwin Sluis, IJzendijke en Terneu zen), met een lunch in hotel „Rotter dam" te Terneuzen, waarna de heer en mevrouw Van der Straten Waillet nog een korte rondrit door Oost Zeeuwsch-Vlaanderen zullen maken, om dan weer naar Den Haag te ver trekken. Uitbreidingsplan gemeente Renesse. (Speciale berichtgeving) De Kroon heeft thans het uitbrei dingsplan van de gemeente Renesse, nadat dit aanvankelijk in 1952 door de gemeenteraad was aanvaard, defi nitief goedgekeurd. Deze goedkeuring betreft het herziene uitbreidingsplan, zoals dit door het college van Gedepu teerde Staten van Zeeland krachten? het bepaalde in de woningwet op 10 januari 1956 werd vastgesteld. Bij koninklijk besluit van 25 okto ber 1954 werd het door de gemeente raad vastgestelde plan goedgekeurd, met uitzondering van dat gedeelte, waarin het aan mevrouw M. P. L. Stokvis-Pirée ln eigendom toebeho rende erf ls gelegen. Hierdoor moest het oorspronkelijke uitbreidingsplan worden gewijzigd. Daar de gemeente raad van Renesse hier niet toe over ging, heeft het provinciaal bestuur van Zeeland terecht artikel 40 van de woningwet toegepast en zelf een herziening ontworpen, aldus het be kendgemaakte K.B. Tegen dit door de provinciale staten van Zeeland gewijzigde uitbreidings plan werden geen bezwaarschriften ingediend, zodat het op 28 februari 1956 aan de Kroon ter goedkeuring kon worden aangeboden. Voor Zeeuws nieuws zie ook X de pagina's 7, 9, 10 en 13. y (Advertentie) Friese beschuit Commissaris der koningin opende fabriekscomplex N.V. Bijker Woensdagmiddag heeft de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, het nieuwe fabriekscomplex van de N.V. Byker's Aannemingsbedrijf te Vlissingen officieel geopend. HU deed dit door in te genwoordigheid van vele genodigden een rood-wit-blauw lintje door te knip pen, waardoor de toegang tot. het fabrieksterrein symbolisch werd ontsloten. Het gezelschap bezichtigde vervolgens de nieuwe gebouwen, waarvan vro lijk de driekleur wapperde. In de ruime constructiehal demonstreerden en kele employees van het bedryf de gloednieuwe machines, die daar staan op gesteld. Tevoren werden in de moderne can- tïne, die plaats biedt aan ruim hon derd personen, verschillende toespra ken gehouden en gelukwensen uitge sproken. Nadat de heer F. Huizinga uit Go- rinchem, een der directeuren van de firma Bijker, de genodigden van hai-te welkom had geheten gaf hij een over zicht van de redenen, die tot de bouw van het complex hadden geleid. Voorts bracht hij dank aan alle instanties, die hun medewerking hadden verleend aan de realisering van de bouwplan nen. De architect en de aannemer dankte hij voor het degelijke werk, dat zij hadden geleverd. De heer De Casembroot juichte de vestiging van een tak van dit bedryf in Zeeland van harte toe, aangezien het voor deze provincie een aanwinst betekent. Hij gaf de verzekering, dat het provinciaal bestuur al net mogelijke zal doen om voor het personeel van de fir- Baggermolen haalde bom van 500 kg op In nieuwe werkhoven bij Veere. De mannen, die werkzaam zijn aan de nieuwe werkhaven voor het drie- eilandenplan bij Veere, hebben dins dagmiddag enkele benauwde ogen blikken beleefd. Speciaal de machi nisten en zij, die het personeel vor men van de baggermolen, die de ha ven momenteel uitdiept. Om onge veer twee uur haalde een der bakken namelijk een bom van 500 kg naar boven. Bij nader onderzoek bleek dit projectiel een onontplofte tijdbom te zijn, die tijdens het bombardement van de Veerse dijk in 1944 door de Engelsen neergegooid was. Het oorlogstuig bleef op de rand van de bak liggen, maar ontplofte gelukkig niet. In allerijl werden de arbeiders gewaarschuwd en in een minimum van tijd was het gehele werkterrein ontruimd. Vanzelfspre kend werd het werk voor het ver dere verloop van de middag stilge legd. Gistermorgen heeft de mijnoprui- mingsdienst de bom gedemonteerd. Met een hijskraan, die op de bagger molen opgesteld staat, hebben de mannen van deze dienst het projec tiel met de grootst mogelijke voor zichtigheid opgetakeld en in een vlet weten te deponeren. Nadat men met dit vaartuig buiten de in aanleg zijn de haven geroeid was, is de bom daar gedemonteerd, waarna de opruimings dienst voor verder transport zorg droeg. Zoals bekend, ontplofte een dergelijk projectiel enkele weken ge leden in de haven van Vlissingen, eveneens bij baggerwerkzaamheden. Zonder verdere stagnatie is het werk aan de nieuwe werkhaven even na elf uur in de morgen weer voortge zet. Kroon verwerpt beroep garagehouders in Middelburg Tegen besluit B. en W. Speciale berichtgeving) De Kroon heeft het beroep van de heren P. en I. de Klerk te Middelburg tegen de kennisgeving van het colle ge van B. en W. van 29 mei 1956 om de auto- en motorenherstelplaats in het perceel Vlasmarkt 40 te Middel burg te sluiten ongegrond verklaard en bepaald dat de bestreden kennisge ving van B. en W. moet worden ge handhaafd. Op 17 ianuari 1956 werd door B. en W. aan de heren De Klerk ingevolge de hinderwet vorwaardelijk vergun ning verleend voor het oprichten van 'n auto- en motorenherstelplaats aan de Vlasmarkt. Bg een onderzoek was B. en W. evenwel gebelken, dat niet voldaan werd aan de voorwaarden, die het college van B. en W. aan de uitge reikte vergunning had verbonden, zo dat beslist werd, dat het bedrijf geslo ten moest worden. In hun beroep op de Kroon hadden de heren De Klerk aangevoerd, dat zy op één na aan alle voorwaarden wil den en konden voldoen. Het was voor hen financieel bezwaarlijk, aldus de appelanten, dat het plafond van de garage waarboven zich een woonhuis bevindt wordt gemaakt uit een be pleistering van cementmortel op me taalgaas. Het plafond bestaat thans uit brandvrije asbest board-platen, zo voerden de heren De Klerk aan. Ver schillende garages in Middelburg zijn op gelijke wijze ingericht terwijl het gebouw aan de Vlasmarkt 40 tot nu toe steeds als garage in gebruik is ge weest. In het advies aan de Kroon heeft de Raad van State overwogen, dat de heren De Klerk binnen drie n^aanden aan de door B. en W. gestel de voorwaarden hadden moeten vol doen. Omdat ze in gebreke zijn geble ven is de vergunning krachtens het bepaalde in de hinderwet vervallen, waardoor het bedrijf thans dus zonder een vereiste vergunning werkt. Daarom zal de auto- en motorenwerk plaats moeten worden gesloten, aldus de Kroon. De burgemeester van Vlissingen, mr. B. Kolïf, herinnerde eraan, hoe de onderhandelingen over de bouwplaats niet altijd even gemakkelyk waren. „Toen de beslissing echter gevallen was, werd er hard gewerkt" aldus de burgemeester. „Vorig jaar augustus moest het voormalig terrein van de Vlismar nog opgespoten worden en nu staat dit moderne bedrijf er al". Namens de drie metaalbedrrjfsbon- den in Vlissingen bracht de neer J. Lodder zijn gelukwensen over. De heer N. Hollebrandse zei, namens het personeel, dat de arbeiders blij waren eindelijk „een eigen huis" te hebben. Bij deze officiële opening gaven zeer vele, vooraanstaande personen van hun belangstelling blijk. Het nieuwe Vlissingse bedryf van uit ambtelyke en industriële kringen elangstelling igs de N.V. Bijker, dat zich met construc- tiewerkzaamheden in de ruimste zin van het woord zal bezighouden, is ge legen aan de Prins Hendrikweg. Op het terrein staat een groot kantoor, een cantine, een woning voor de be drijfsleider en een constructiehal, waar verschillende machines van het laatste type staan. In de jachthaven heeft de firma de beschikking over een aanlegsteiger en daarlangs is vol doende ruimte voor het opslaan van materialen. Het complex werd gebouwd door de Vlissingse aannemer J. A. Letzer naar een ontwerp van de architect M. J. J. v. Beveren. VANDAAG Middelburg Electro: „Souvenirs per- dus", (18 jaar), 19 en 21.15 uur; Van Benthem en Jutting: expositie wer ken Andries Minderhout en Dick Loef; „De Vergenoeging": causerie over Liberia (met kleuren- en ge luidsfilm) door Paulus van Pauwvliet, 20 uur. Vlissingen Alhambra: „De gravin gaat barrevoets", (18 jaar), 19 en 21 uur; Luxor: „Kiss me deadly", (18 jaar), 20 uur. Goes Grand: „Romeo en Julia" (14 jaar), 20 uur. Goes Prins van Oranje: Scholingsdag gewestelijke vrouwen, Partij van de Arbeid, 10.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2