PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Engeland wil zich aansluiten bij een hechte Europese alliantie Israëliërs boycotten commissie Ver. Naties Eerste verdelingsschema voor de sanering van Waarde opgemaakt de BILT AMSTERDAMS GEZIN VAN VIER PERSONEN DOOR GAS GEDOOD 199e jaargang - no. 235 Dagblad uitgave van de ilrma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 52 cent per week; 6.50 p. kw.; £r. p.p. 6.75 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 4 okt. 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1,—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureau's: Vllsslngen, WaJstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 848 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841 Goes, Lange Vorstetr. 63. telef. 2175 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nleuwstraat 43, tejef. 20; Terneuzen, Brouwerljstr. 2; Zierikzee, N. Bogerdstr. 24, telef. 26. Opzienbarende verklaring van Mc Millan Britse economische afhankelijkheid van V.S. naar Europa overbrengen Engeland heeft gisteren bekendgemaakt zich te willen aansluiten bij een Europese alliantie, die Engeland en Europa in een zeer hecht ver band zou verenigen. Tijdens een speciale persconferentie, waarop 400 journalisten aanwezig waren, beweerde de Britse minister van financiën Harold Mc Millan, dat Engeland haar economische afhankelijkheid van de Verenigde Staten naar Europa zou overbrengen. Mc Millan zei, dat Engeland een aansluiting wenste bij de gemeenschappelijke markt, die door Frankrijk, Italië, Wesf-Duitsland en de Beneluxlanden in oprichting is. West-Europa en Engeland zoudenz ich samen kunnen ontwikkelen tot 'n krachtig vrijhandelsgebied een gemeenschappelijke markt van bijna 2Vi miljard gulden, meende Mc Millan. Hij stelde twee voorwaarden: Engeland zou haar „imperial preference" voor de andere landen van het gemenebest moeten behouden en de gemeenschappelijke markt zou geen betrekking mogen hebben op landbouwprodukten. In het gebied van de gemeenschap- staat zijn dit land te voorzien van de pelijke markt zouden de tarieven in grote voordelen van produktie op gro- gedeelten moeten worden verminderd te schaal, zoals men die tegenwoordig en tenslotte moeten worden afge schaft. Dit zou moeten plaatsvinden in een periode van tien jaar of nog langer, aldus Mc Millan. Engeland wfl een gedeeltelijke vrijhandel: Uitgeslo ten zouden zijn voedsel, dranken en tabak. Het uitsluiten daarvan achtte h(j een strategische beslissing, met economische, sociale en politieke as pecten. Hij had hierbij mede het oog op de Britse verplichtingen aan het gemenebest. Mc Millan zei het plan met de ministers van financiën van het gemenebest te hebben besproken. iok in Engeland zelf zal nog over leg moeten worden gepleegd. Hij achtte het gehele plan een moge lijkheid om nu nog tegenstrijdige belangen en verantwoordelijkhe den te verzoenen. Het vrije handelsgebied, aldus spr., zou over een bepaalde tijdsduur in Vliedberg geslecht Er is snel gewerkt in Middelburg. Nog géén drie maanden nadat Gedeputeerde Staten van Zee land de werkgroep deltazaken had den ingesteld, is thans een werksche ma (zie pagina 9) gepresenteerd, een studieprogramma, dat eindelijk het lang verbeide en positieve Zeeuwse antwoord geeft op de uitdaging, die het deltaplan stelt. Wie zich de uit gebreide en diepgaande discussies herinnert, die vooraf zijn gegaan aan de instelling van de bewuste werk groep, zal begrijpen hoe zeer dezer zijds deze nieuwe ontwikkeling wordt toegejuicht. Zeelands provinciaal be stuur heeft thans in het deltadebat, dat overigens reeds lang aan de gang is, de Zeeuwse opinie vertolkt, een opinie gesteund op redelijke argu menten. Er dient derhalve lof aan het college en zijn adviseurs te wor den toegezwaaid voor deze activiteit! Daar ligt dus nu het werkschema. Men zal er goed aan doen bij de bestudering daarvan zich terdege te realiseren, dat het hier slechts om gedachten gaat, om moge lijkheden die nader onderzocht moe ten worden en dus niet om vaststaan de plannen. Doch juist het naar voren brengen van gedachten over deze zaak was dringend nodig. Wij leven tegenwoordig in een tijd van plan nenmakers en vooral in het centrum van ons land heeft men rond de mo gelijkheden van het deltaplan allerlei gedachten en visies gevormd en Zee land mag daarbij niet achterblijven. Want de gedachten uit het westen houden geen halt bij de provinciale grenzen, zodat wanneer deze visies eens verwezenlijkt worden zij min of meer aan dit gewest zouden wor den opgelegd. Dat nu is een uitda ging, die een Zeeuws antwoord vraagt Het antwoord is thans gegeven en daaruit blijkt, dat de Zeeuw niet op een vliedberg is gevlucht uit angst voor het onbekende gevaar van de toekomst, maar integendeel deze vluchtberg heeft geslecht en rustig, .met gereedschap van deze eeuw in de hand, bekijkt en bestudeert welke rol in de wisseling der tijden aan deze streken kan worden toebedeeld. Er zal op dit Zeeuwse antwoord zonder twijfel kritiek komen. Kritiek uit eigen kring, kritiek van elders. Dat zal nodig en goed zijn, want uit de botsing der menin gen kan nu eenmaal de waarheid worden geboren. Maar diegenen, die straks in eigen kring deze kritiek gaan bedrijven, moeten zich van één zaak terdege bewust zijn, namelijk dat de uitvoering van het deltaplan van Zeeland daden vraagt. Men kan van mening verschillen over de vraag, welke daden hier nodig zullen zijn, maar niet over het principiële punt, dat er iets moet gebeuren! Kritiek dus, gebaseerd op het nega tieve ,,'t-zal-onze-tijd-wel-duren", of op het verstarde ,,'t-is-altijd-goed-ge- gaan-laat-zo-maar" moet zonder meer worden afgewezen, omdat zij geen (Vervolg op pagina 3). associeert met grote economische blokken zoals de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie. Een sterk Europa zou in een betere positie verkeren om de discriminatie tegen de dollar op te heffen. Vyftien conservatieve leden van het Britse parlement willen het Britse gemenebest uitbreiden om ook andere landen gelegenheid tot toetreding te geven. Woensdag hebben zü een boekje het licht doen zien, dat de titel „Het uit dijende gemenebest" draagt. Daarin verklaren de schrijvers dat „het ge menebest of groter zal worden en groeien of kleiner zal worden en ster ven". Slechts een sterk gemenebest kan de integriteit van zyn leden bescher men en voor een machtsevenwicht zorgen. Het kan Engelands Europese buren verenigen en zelfs volkeren verzoe nen. Volgens het boekje draagt het ge menebest de mogelijkheid in zich om de macht van de Verenigde Staten of Rusland, te evenaren. Op een persconferentie ter toelich-, ting van hun plan, zei Patrick Mait- land, een der vijftien opstellers, dat hij persoonlijk graag Noorwegen, Soe dan en Birma tot het gemenebest zou zien toetreden. JUSTITIE STELT ONDERZOEK IN Een gezin van vier personen Is gistermiddag dood aangetroffen In zyn woning aan de Ten Katestraat in Amsterdam. Met een voorbijganger heeft de buurman van één hoog, toen hij gas rook, de deur naar de bovenverdieping geforceerd. De heer W. J. P. en diens vrouw, resp. 65 en 58 jaar oud, werden levenloos in hun slaapkamer gevon den. Ook de beide zoons, 26 en 22 jaar, bleken om het leven te zjjn gekomen. De politie, die evenals de justitie een onderzoek naar de oorzaak van dit tragische geval instelt, deed nog geen enkele mededeling. Volgens omwonenden was de vrouw zwaarmoedig en de laatste tijd vrij ernstig overspannen. In de slaapka mer zou zijn geconstateerd, dat een Fabriek in Kampen staakt produktie per 1 december. De directie van de chemische fa briek te Kampen heeft haar personeel medegedeeld, dat de produktie per 1 december a.s. zai wofrden gestaakt. Met ingang van diezelfde datum is, behouden enkele uitzonderingen, het personeel ontslag aangezegd. De reeds jaren voortdurende internatio nale prijzenoorlog in deze bedrijfstak is oorzaak van de stopzetting der pro duktie. Een onderzoek naar de moge lijkheid van rationalisatie heeft uitge wezen, dat ook dan een lonende ex ploitatie zeer moeilijk zou zijn. De chemische fabriek is een van de oud ste bedrijven in Kampen. Generaal Valluy volgde maarschalk Juin op. De Franse generaal Jean-Etienne Valluy nam gisteren het commando op zich van de N.A.V.O.-strijdkrach- ten in midden-Europa. Hij volgt als zodanig maarschalk Alphonse Juin op, die deze post van 1951 af bezette. Het Vlissingse badstrand had woens dagmiddag een ongewone gast! On geveer ter hoogte van Britannia was de 150 ton metende Dykwacht vastgelopenDit schip worcLt, ge bruikt om stenen te storten bij de zeewering. Woensdagmiddag moes ten bij Vlissingen enkele werklieden afgezet worden, maar toen de kapi tein weer zee wilde kiezen, merkte hij, dat er iets niet in orde was met de schroef. Om een onderzoek te kunnen instellen liet hy het schip op het strand lopen. In de avonduren kvjam het bergingsvaartuig de ,.JDol- fijn" nog een kijkje nemen, maar bij hoog water kwam de „Dijkwacht" later weer vlot. (Foto P.Z.C gasslang los van de buis hing en in de keuken zou de gaskraan hebben open gestaan. Tien nieuwe Hawker Hunters Het Nederlandse ministerie van Oorlog heeft in Groot-Brittannië tien twee persoons straallesvliegtuigen van het type Hawker „Hunter" T-7 besteld, aldus is woensdag te Londen bekendgemaakt. De fabriek (Hawker H Ter gelegenheid van de viering van Leidens ontzet werd H woensdagochtend het traditio- f| H iiele „haring en wittebrood" aan de burgerij van Leiden uitgereikt. Op de foto ziet s men de burgemeester van Lei. den, jhr. mr. F. H. van Kin- M schot, tijdens het verstrekken M H van het voedsel. lllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHÏ Schuldenopzegging gevolg van Nederlandse weigering. De Indonesische minister van finan ciën, mr. Joesoef Wibisono, heeft naar aanleiding van de brief van de Neder landse regering aan de secretaris generaal van de Verenigde Naties, over de opzegging van de schulden door Indonesië verklaard, dat de op heffing van de R.T.C.-overeenkomsten een gevolg was van de Nederlandse weigering tijdens de conferentie van Genève om de status van Nieuw- Guinea te bespreken. Het parlementslid, prof. Yamin, verklaarde, dat Nederland thans blijkbaar tracht de aandacht van de wereld op de schuldenkwestie te ves tigen. Deze kwestie is slechts een on derdeel van de R.T.C.-akkoorden, die Indonesië aan het begin van dit jaar heeft opgezegd, aldus Yamin. Prauw met Indonesiërs landde op Nieuw-Guinea. Opvarenden vroegen om asiel. Dezer dagen is In de omgeving van Fakfak (Ned. N.-Guinea) een prauw met 17 Indonesische opvarenden aan gekomen. Zij verklaarden te zijn ge vlucht uit een plaatsje op de Aroe- eilanden met de bedoeling asiel te ver zoeken. Zjj zyn door de politie aangehouden i en overgebracht naar Fakfak voor nader verhoor. Veehouders eisen vijftig miljoen gulden extra. De Nederlandse veehouders eisen 50 miljoen gulden extra voor de in het melkjaar november 1955novem ber 1956 geleverde melk. Deze pro duktie omvat ongeveer 5 miljard kg. melk, zodat de eis op 1 cent per kg, neerkomt. Deze door de voorzitter van de hoofdafdeling veehouderij van het Landbouwschap, de heer R. Visser, in het bestuursvergadering van dit schap ter tafel gebrachte eis vond al gemene weerklank in dit bestuur. Overwogen werd dat de ontwikkeling in de melkveehouderij in de afgelo pen jaren in hoge mate zorgwekkend is. Twee doden bij aanrijding. Gisteravond om kwart over zeven is een personenauto bij Woudsend in botsing gekomen met een melkwagen De aanrijding was zo hevig, dat zo wel de autobestuurder, de 46-jarige vertegenwoordiger J. N. uit Sneek, als de meikvervoerder de 53-jarige W. V. uit Woudsend op slag werden gedood. Men acht verder praten nutteloos Israel zal de bijeenkomsten van de gemengde Israëlisch-Jordaanse wa- penstilstandscommissie ter bespre king van grensincidenten niet meer bijwonen. In een verklaring van het ministe rie van buitenlandse zaken wordt ge zegd, dat Israël, gezien de jongste schendingen van de wapenstilstands- overeenkomst door Jordanië, het nut van dergelijke bijeenkomsten niet meer inziet. De Israëlische regering verwyt de Palestijnse bestandscommïs3ie der Verenigde Naties gefaald te hebben in haar verantwoordelijkheid voor de handhaving van de vrede langs de Israëlisch-Jordaanse grens. Een woordvoerder van het- Israëli sche ministerie van buitenlandse za ken vertelaarde later dat. Israël zijn klachten aan de commissie zal blijven voorleggen, maar niet langer wil deelnemen aan de besprekingen er van en ook niet aan de bespreking van Jordaanse klachten jegens Israël Volgens de Israëlische verklaring hebben de Arabische staten de bepa lingen van de wapenstilstand gene geerd, in plaats van hun verplichtin gen na te komen, en voeren ze een politiek van agressie tegen Israël. Het hoofd van de waarnemers van de Verenigde Naties in Palestina, ge- HERVERKAVELINGSCOMMISSIE VERGADERDE Lijst rechthebbenden en schattingsuitkomsten voor „de Zakin oktober ter visie. Voor de sanering van te kleine bedrijven in de herverkavelde polder Waarde is reeds een eerste verdelingsschema opgemaakt. Na het afwegen van tal van factoren heeft men voorlopig negenentwintig kleine bedry- ven kunnen optrekken tot een gemidd elde van 4.82 ha., waarmee dus de streefgrootte van ongeveer vyf hectare praktisch is bereikt. Totaal ne gentig bedrijven kwamen er voor sanering in aanmerking, doch doordat verschillenden ziel» terugtrokken, bleef hiervan ongeveer de helft over. By het eerste verdelingsschema wordt dus een zestiental gegadigden teleurgesteld. De Herverkavellngscommissie Zeeland, welke streeft naar een zekere openheid in deze kwestie, heeft in haar jongste vergadering de mogelijkheid bestudeerd om de belanghebbenden hierover in te lichten om daardoor de meningen te peilen. Dit zou kunnen geschieden door de niet- gesaneerde personen hiervan bericht te doen, zodat zij eventueel bezwaren kunnen aanvoeren. Een andere mogelijkheid is om juist de eigenaren van te saneren bedrijven op de hoogte te brengen, doch hiervan wordt minder effect verwacht. Er is intussen nog geen beslissing genomen, op welke wij ze dit thans zal geschieden. By wijze van proef is voor de sane ring op Tholen toestemming verleend om in de Poortvlietse weihoek, een gebied van plm. 1000 ha, dat nu wordt geëgaliseerd en gedraineerd, 'n zestal gemengde bedryven van 13-15 ha te stichten. De betrokkenen ko men uit omliggende gemeenten, waardoor hun daar vrijkomende ^ronden benut kunnen worden voor de sanering in die omgeving. Het is de bedoeling, dat de nieuwe bedrijfs gebouwen in de weihoek in 1957 zul len verrijzen. Men wil er geen een heidsboerderijen van maken en daar om zal men aan de betrokken land bouwers 'n zekere vrijheid laten. Wel wordt gedacht aan het aantrekken van één architect en zo mogelijk één aannemer voor deze bedrijven. Met de administratieve kant van de herverkaveling in de Zak van Zuid-Beveland is men nu zover gevorderd dat in oktober op de ge meentehuizen in dat gebied de lijst van rechthebbenden en de uit komsten der schattingen ter visie zullen worden geleed. Voor Tho len zal het nog wel ui paar maan den duren, voordat men hiermee zover is. Zoals bekend, is deze tervisieleg- ging in het voorjaar reeds op Schou wen en Duivel and en in de polder Waarde geschied. Op Schouwen wa ren er 276 bezwaren, waarvan er rond 200 direct op te lossen bleken. In Waarde zijn ongeveer 40 bezwaren ingediend. De eigendom van zijkant wegen blijkt vaak een punt van on zekerheid te zyn. Afdamming havens De afdamming van de haven van Stavenisse en de Pluimpot, welke naar de havens van St. Maartens dijk en Scherpenisse leidt, maakt het niet langer mogelijk, dat de betrok ken polders hierop lozen. Daarom zal er nabij St. Maartensdijk een nieuw gemaal worden gebouwd, waarop de ze gebieden zuflen afwateren. Als compensatie van het verloren gaan van de havens by de aanleg van de dam, zal verder voor St. Maartens dijk en Scherpenisse een loswal in de omgeving van Gorishoek worden aan- felegd. Door het afdammen van de 'luimpot, zullen enkele hectares cultuurgrond gewonnen worden, wel ke weer voor de sanering kunnen worden gébruikt. Direct achter de dam zal er echter een deel van de gewonnen grond voor recreatiedoel- einden worden bestemd. In 1957 zal waarschijnlijk ook een begin worden gemaakt met de bouw van een gemaal te Dreisehor, dat noodzakelyk is geworden door de afsluiting van het Dijkwater. Met Rijkswaterstaat is over een en ander reeds overeenstemming bereikt. Nieuwe wegen Zoals bekend ondergaat ook het wegennet in de herverkavelinsge- bieden een aanzienlijke uitbrei ding. Om de Poortvlietse weihoek te ontsluiten is een nieuwe weg van Poortvliet naar St. Anna land aangelegd, welke op donderdag II oktober a.s. door de commissaris der koningin, jhr. mr. Au F. O. (Vervolg op pag. 7). neraai-majoor Bums, heeft er woens dagavond bij de Israëlische regering op aangedrongen van haar besluit te rug te komen Generaal Burns zei het Israëlische besluit te betreuren, dat volgens hem het werk van de gemengde commis sie ten nadele van beide partijen zal verhinderen Atoomenergie straks ook in Nederlandse scheepvaart? Naar het A.N.P. uit betrouwbare bron verneemt, is er overleg gaande tussen het reactorcentrum Nederland de Nederlandse Redersverenging en het Studiecentrum voor scheepsbouw en navigatie T.N.O. Dit overleg hééft ten doel te komen tot oprichting van een studiegroep die zal nagaan, wel ke perspectieven de toepassing van atoomenergie voor de scheepvaart voor Nederland biedt. Sowjet-Unie aanvaardde Amerikaanse uitnodiging. De Sowjet-Unie heeft de uitnodiging van de Amerikaanse regering om waarnemers voor het volgen van de verkiezingscampagne naar de V.S. te zenden, aanvaard. Dit is woensdag van diplomatieke zijde te Washing ton vernomen. Luit-kolonel Van der Molen chef Amsterdamse politie. Bij koninklijk besluit van 2 oktober is met ingang van 1 november 1956 benoemd tot hoofdcommissaris van de gemeentepolitie te Amsterdam, de heer H. J. van der Molen te Den Haag. De heer Van der Molen is lui tenant-kolonel bij de koninklijke ma rechaussee. Hij is de opvolger van de heer Kaasjager, die onlangs van de hoofdstedelijke politie afscheid heeft genomen. VERWACHT... ENKELE BUIEN Wisselende bewolking met enkele buien, vooral in het noorden van het land. Matige tot krachtige, langs de Waddenkust tijdelijk harde westelijke wind. Opnieuw lagere temperaturen. 5 oktober. Zon Maan ZON EN MAAN 6.49 8.31 onder 18.11 onder 18.24

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1