Moeilijk, teleurstellend oogstjaar nadert zijn einde AKKERTJES JAARVERSLAG „WIT-GELE KRUIS" IN ZEELAND OVER 1955 NEDERLANDS OUDSTE CIRCUS BIEDT SFEERVOL PROGRAMMA JAARVERGADERING AFDELING ZEELAND VAN DE A.N.W.B. Bestrijding van pijn belangrijk verbeterd! ChefarineA Agenda 2 t KV VlN O I A LE Z E isu vv a a o o o E A *V 2 VÜElltiLAG O GiiAvA»Eli a^OÖ ZEEUWSE LANDBOUW NIET ENTHOUSIAST Ongunstige weer heeft nadelige invloed op de opbrengsten De Zeeuwse boer Is met het bletenrooien de laatste fase van het oogst- werk 1956 ingegaan. Hiermee loopt een oogstjaar ten einde, waarover hy al lerminst onverdeeld tevreden kan zijn. Het zonnige weer van de laatste we ken is nog als een prettige verrassing gekomen, waarvan men dankbaar heeft geprofiteerd. De granen voor zover ze nog op het land stonden, kon den gemakkelijk worden binnengehaald en het aardappelroolen ging vlot in zyn werk. Voor de suikerbieten was het zonnetje ook welkom, doch over de gehele linie genomen, heeft het tekort aau zonnig, warm weer in het voor jaar en de zomermaanden, blyvend zyn stempel op de uitkomsten gedrukt. Al heeft, de Zeeuwse landbouw dan minder ernstig geleden van een zware regenval zoals elders in het land, toch zyn over het algemeen ook hier de op brengsten beneden normaal gebleven. Tot de zeer weinige gunstige uit zonderingen behoren de winter- en de zomertarwe. Ondanks alle narigheid van winter, voorjaar en zomer hebben deze nog goede opbrengsten gegeven. Voor de wintertarwe kwam men glo baal aan een opbrengst van 4300 leg per ha, terwijl de zomertarwe iets be neden de 4000 leg kwam. In Zeeuwsch- Vlaanderen schijnt overigens de oogst wel een paar honderd kg lager te zijn dan in overig Zeeland. Er was, zoals bekend, veel wintertarwe uitgevro- ren. De gunstige uitkomsten van het overgebleven areaal zyn vooral te danken aan het feit dat het voor een groot deel uit het wintervaste ras Heines VEL bestond, dat dit jaar geen ernstige roestaantasting had. Dit laatste schijnt een gevolg te zijn van het droge najaar 1955, dat ongunstig was voor de ontwikkeling van de roestsporen. In dit najaar is het weer andersom. De omstandigheden zjjn nu gunstig voor deze roestsporen, zodat het niet uitgesloten is, dat volgend jaar op nieuw meer geelroest in dit ras voor komt. De boer zal daarom verstandig doen. bij de rassenkeuze voor zijn wintertarwe hiermee rekening te hou den en dus niet alles op één kaart te zetten. De zomergerst heeft, ondanks de zeer gunstige periode voor het afry- pen en het oogsten, de verwachtingen overtroffen, al kan een opbrengst van 3700 kg per ha nu ook weer niet be paald hoog genoemd worden. Overi gens wordt dit gemiddelde wel ongun stig beïnvloed door de lagere uitkom sten in de voormalige overstroomde Solders, waar de grond nog niet volle- ig is hersteld. Zo geven bijv. in Schouwen-Duiveland de granen op de ziekste gronden gemiddeld 1000 kg per ha minder, dan op de gezonde of reeds herstelde gronden op dit eiland. Met de haver was het dit jaar in Zeeland ook niet best. De opbrengst ligt ruim 400 kg lager dan normaal en komt niet ver boven de 3700 kg. Erwten: teleurstellend Bepaald teleurstellend zijn ook de erwten. Dit gewas had een zeer goede start, zodat er aanvankelijk- alle re den was om een topopbrengst te mo gen verwachten. Het ongunstige weer tijdens de bloei maakte echter dat de vruchtzelting tegenviel en de erwten niet afrijpten. Tenslotte heeft de re gen nog de kwaliteit ongunstig beïn vloed. De opbrengsten van de groene erwten liggen nu rond de 3000 kg en van de schokkers slechts by de 2500 kg. In Zeeuwsch-Vlaanderen schijnt de erwtenoogst nóg iets minder te zijn. Goede pryzen zouden deze tegen vallers nog gedeeltelijk kunnen com penseren, maar ook ddt is niet het ge val. Eerst liepen de prijzen wat op, doch later zijn ze weer gedaald. Het blauwmaanzaad aat de laatste jaren toch al in opbrengst tegenvalt, bracht het er ditmaal wel bijzonder slecht af. Vele velden hadden ernstig te lijden van de storm op 29 juli. De planten gingen toen sterk legeren en vele stengels braken af. Dit is oor zaak, dat de oogst een heel eind bene den normaal ligt en de 1000 kg per ha niet kan halen. Het vlas Het vlas heeft het gemiddeld niet hoger dan 9000 kg per ha gebracht. Tijdens de opkomst was het veel te droog en toen eindelijk de regen kwam, was het voor de meeste perce len te laat, zodat het vlas kort is ge bleven. Volgons berichten van de vlas- verwerltende Industrie schijnt de ve- zelproduktle nog niet. tegen te vallen. Maar dat ls dan ook het enige pretti- f e geluid, dat er dit jnar over het vlas e noren ls, want de prijsontwikkeling deelt al evenzeer de depressie. De boer kan met de geboden pryzen niet of nauwelijks de produktleKosten ha len. De strenge winter heeft ernstig huisgehouden in de karwij, waardoor dit gewas slechts aan een halve op brengst komt. Daarentegen heeft het (Vervolg op pag. 7) Advertentie Kunt U niet slapen van de pijn? li„en Uw klachten weg! LEDENTAL NAM TOE (Advertentie) VOLDOENING. In het blad van 21 maart j.l. kon men lezen dat Hooftman's kleding magazijn een grote verbetering en verandering heeft ondergaan, waar door meer ruimte en daglicht werd verkregen. Ook nu bij het binnen komen der herfst- en wintergoederen blijkt dat deze grotere ruimte meer sortering en voorraad kan bieden dan voorheen. Het geeft voldoening grotere uitzoek en vooral het nieuw ste op het gebied van dames- en he ren gabardinejassen te kunnen bren gen. Ook de tweedjassen en vooral het nieuwe Italiaanse model auto- coats zijn een lust voor de ogen. HOOFTMAN'S KLEDINGMAGAZIJN Vlasmarkt 33-35 MIDDELBURG Official „FALCON"-dealer. Aan kraamverzorgsters is nog groot gebrek Verschenen is het jaarverslag van de Provinciale Zeemvse Bond „Het Wit-Gele Kruis1' over 1955. Dit ver slag maakt, evenals het vorige, mel ding van een gestadige groei van 't werk. Dit blijkt wel uit het feit, dat het aantal leden met 687 steeg en per 1 januari 1956, 14573 bedroeg. Het aantal afdelingen vermeerderde met één de afdeling Goes. Op Schouwen-Duiveland wordt getracht in Zierikzee een afdeling op te rich ten. Zoals gezegd, steeg het aantal le den aanmerkelijk; de nieuwe afde ling Goes leverde 480 leden. Middel burg had de grootste winst en kwam van 386 op 436 leden. Daarna volg den Sluiskil en Vlissingen. Hulst en Olinge daarentegen gingen achteruit, want het ledental in deze gemeenten liep resp. terug van 892 tot 836 en van 505 tot 461. Dit verlies wordt toe geschreven aan eén verhoging van de contributie. De districtsvergaderingen, die in Hulst, Oostburg, Sluiskil en Lewe- dorp werden gehouden, blijken in 'n behoefte te voorzien. In het jaarverslag zijn opgenomen de verslagen van de commissies voor t.b.c.-, reuma- en kankerbestrijding, de hygiëne van het kind en de zede lijke- en geestelijke volksgezondheid. VAN TOT r^lijpe Het is een genoegen om te verne men, dat er nu eens minder regen is gevallen dan normaal! Na de regen- rijke zomer er viel aanmerkelijk meer neerslag dan normaal, zoals dat heet blijkt uit de regenstatis tieken van het proefbedrijf Schelde- monden" te Brulnisse, dat september te droog was Er werd 38,6 m neerslag geregis treerd, terwijl een hoeveelheid van 66 mm voor deze maand in die streken normaal Is. Gedurende 6 dagen steeg Ol) PALEISJE Dit wordt een overpeinzing rond een groentewinkel in een van de Zeeuwse steden. Het is een winkel, die men met enige schroom betreedt. Een klein groentepaleis je is het, pro per en stijlvol ingericht. Een winkel, die geen winkel meer is, maar een zaak. Zulke winkels moesten er meer zijn. Er is wat. moed. voor nodig om zo'n paleisje te betreden, dat wel. Men vraagt zich dan wel eens wei felend af of men wel voldoende heer is om daar zonder meer te kunnen binnenkomen en soms moet men zelfs een lichte neiging onderdrukken om zich voor te stellen aan de eigenaar of winkelbediende, alvorens tot de profane aankoop over te gaan. Alle maal toegegeven. Maar is de stap eenmaal gedaan, is men binnen en overziet men het blinkende, frisse en keurige interieur, met élk appeltje op z'n eigen plaats, is men eenmaal zo verdan is de genieting ook grenze loos. Dan voelt men zich opgenomen in de paleissfeer en niet zelden zult ge U er op betrappen, dat ge uw be stelling fluisterend plaatst. Uit eer bied. En uit angst, dat hei misschien tóch nodig was geweest om audiëntie aan tc vragen de temperatuur boven 20 graden Cel- cïus. HENGELEN IN ZEE. Het schijnt, dat de zeehengelwed- strijden, die de afgelopen zomer voor het eerst in de Zeeuwse wateren zijn gehouden, goed in de smaak zijn ge vallen bij dé hengelaars. Na Poort vliet, Westkapelle en nog enkele an dere plaatsen, komt aanstaande za terdag Stavenisse aan de beurt, waar de hengelsportvereniging „Zeebaars" dit evenement in samenwerking met de middenstand organiseert. Om 3 uur worden de hengelaars aan de zeedyk verwacht. SURINAME. De leden van de culturele vereni ging in Oosterland werden door drs. Peter Creutzberg in de conferentie kamer „meegenomen" op een reis door Suriname. Ook vertoonde de heer Creutzberg zyn zelfgemaakte film over de flora en fauna van dit prachtige land. Allerwege worden tegenwoordig records gebroken en nu hebben de gebroeders Kooten van liet m.s. „Bru 34" uit Bruinisse een nieuw .mossel record" gevestigd! Vorige week le verden deze Scliouwse vissers in Yer- spk« mosselen af mot een vleesge- wicht van 35 kilogram (35 procent!) Sinds de mosselen via het Verkoop kantoor te Bergen op Zoom worden geleverd, werd een dergelijk hoog ge wicht nimmer genoteerd. Het ligt in de bedoeling om een stich ting voor de/geestelijke volksgezond heid in het leven te roepen, daar de werkzaamheden op dit terrein steeds groter omvang gaan aannemen. Op 1 januari 1956 waren er 9 reli gieuze en 16 lekewijkverpleegsters werkzaam, die in totaal 88.300 bezoe ken aflegden by S748 personen. Het aantal hulpverleningen en adviezen bedroeg 5472 en er werden 4911 maal verplegingsartikelen uitgeleend. Uit het verslag van de dienst Voor praenatale zorg van de federatieve commissie voor de hygiëne van het kind blykt, dat er op het gebied van de praenatale zorg nog veel te doen is. Aan kraamverzorgsters is nog een groot gebrek. By 96 bevallin gen was ongediplomeerde hulp aanwezig! In de ziekenhuizen werden 303 kraamvrouwen opge nomen. Zuster Vernimmen ver zorgde een 5-tal moedercursussen. Wat dek leuterzorg betreft,, vijf afdelingen zonden acht kleuters uit naar herstellingsoorden. Ook schoolkinderen wei-den uitgezon den, in totaal 26 kinderen van 9 afdelingen. Voor de tuberculosebestrijding werden 2475 bezoeken afgelegd by 209 personen. Voor de bejaardenzorg in onze provincie zal de diocesane stichting voor bejaardenzorg in het bisdom Breda uitgebreid worden met een sectie Zeeland. WIJKGEBOUWEN. Over enkele jaren zullen wellicht alle afdelingen over een wijkgeboüw beschikken. Sommige afdelingen wachten nog op een subsidie van het rijk of het praeventiefonds. Wanneer gelden uit het watersnoodfonds wor den verkregen, zal een 8-tal afde lingen nog dit jaar met de bouw van een wijkgeboüw kunnen begin nen. Het kasoverzicht laat aan inkom sten een bedrag zien van 205.840,90 en aan uitgaven 191.304,14. Tot slot worden dan de verslagen van de verschillende commissies ver meld. Uit het jaarverslag over kin- derhygiëne blijkt, dat er voor de moe dercursussen een vrij goede belang stelling bestond. Voor de vadercur- sussen neemt de belangstelling toe. In 1955 werd de eerste grootmoeder cursus gegeven in Ovezande. Er wa ren 12 deelneemsters. De samenwerking van de drie Kruis verenigingen op het gebied van de reumabestrijding wordt zeer goed genoemd. Men kwam op alle punten tot overeenstemming, al moesten hiervoor dan ook dikwijls lange en herhaaldelijke besprekingen worden gevoerd. Daar deze dienst zich snel ontwikkelt en aan de zusters steeds grotere eisen worden gesteld, zal het personeel binnen afzienbare tijd een uitbreiding moeten ondergaan. Kroon keurde onteigening in 's-Gravenpolder goed. De Kroon heeft het raadsbesluit van de gemeente 's-Gravenpolder om tot definitieve .onteigening over te gaan van percelen grond in het uit breidingsplan welk besluit de raad nam in zijn vergadering van 10 febru ari j.l. goedgekeurd. Benoeming Raad van Arbeid. Bij beschikking van de minister van sociale zaken en volksgezond heid is de benoeming van drs. J. J. Kmibtoe te Goes tot plaatsvervangend werkgever-lid van de Raad van Ar beid te Middelburg ingetrokken en is als zodanig benoemd de heer J. J. de Jager Mol te Kapelle. 'n Kwaliteitsproduct ran de Wybert-FaDrlekin. 70 an SO et alléén bij Apothekers an OroQlslen Overslag van slakken in haven van Terneuzen. Proeftrein uit Frankrijk. Aan do Zevenaarhaven te Terneu zen arriveerde vorige week uit Longwy (Fr.) een volledige trein met circa 8*00 ton slakken (ballast), aan gevoerd in moderne spoorwagons, z.g. automatische onderlossers, welke daar werden gelost voor overslag in binnenschip. Naar wy vernemen betrof het hier een proeftrein, die waarschijnlijk in de loop van de volgende week door een tweede trein zal worden gevolgd. Voor het uitbreken van de tweede wereldoorlog werden jaarlijks van uit België. Frankrijijk en Luxemburg tienduizenden tonnen hoogx>venslak- ken per spoor in Terneuzen aange voerd, van waar zij per schip naar di verse bestemmingen werden door- verzonden. Thans schijnt er een enorme vraag naar deze slakken te bestaan en daal de kwaliteit aan de hoogste eisen vol doet, zoals in laboratoria werd vast gesteld, geniet dit produkt zowel bij overheids-instanties als bij wegen- bouw-firma's een grote belangstel ling. omdat het bij uitstek geschikt is als materiaal voor wegenverhar ding. Indien alles verlo&pt, zoals men zich dat heeft voorgesteld, zal dit on getwijfeld leiden tot het bouwen van een vaste installatie aan het Zeve- naardok, teneinde dc overslag van wagon in schip te verg-emakkelijken, In Terneuzen se havènkringen stelt men zich thans de vraag of het te rugwinnen van dit vervoer mogelijk tevens kan beteltenen een mede- bydratre tot verdere heropleving van de haven en eveneens tot een begin van de outillering van de Zevenaar haven. Ir. Broersma uit Vlissingen weer naar Israël Ir. G. Broersma te Vlissingen, die in december 1955 voor korte tijd door de Unesco werd uitgezonden naar Israël als tijdelijk hoogleaar in de werktuigbouwkunde aan het tech- nion te Haifa is thans opnieuw in dezelfde functie uitgezonden. Ir. Broersma die hoofdingenieur is bij de koninklyke maatschappij „De Schelde", is 1 oktober naar Is raël vertrokken. De duur van de uitzending is ge steld op twee jnaanden. Wordt U gekweld door reumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen, neemt dan uw toe vlucht tot Togal. Het middel dat baat, waar andere falen. Laat U dus niet langer kwellen, maar gebruik Togal.-Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist 0,95, 2,40 en VAN BEVER IN VLISSINGEN Dressuur, acrobatiek en ouderwetse humor. Het circus ontleent zyn grote char me en sfeer aan de wisselwerking tus sen een gülle schaterlach, momenten van adembenemende spanning en het sierlijke spel van goedverzorgde die ren tegen een decor van schijnwerper- licht en duizenden, in het rokerige duister vervagende gezichten. Neder lands oudste circus, Van Bever, dat dinsdagavond zijn tenten in Vlissin gen opende, heeft die sfeer uitstekend getroffen. Het programma bevat weer alle elementen, die dit circus tot ver over de grenzen bekend hebben gemaakt. Enkele jaren geleden werd het win terkwartier van dit bedrijf, dat zijn tachtigjarig jubileum viert, door brand verwoest, maar Van Bever is herboren. Dat werd bij het begin al duidelijk, toen Franz Trublta zijn vier leeuwinnen en een leeuw in de felver lichte piste dreef. Dat de jongste van dit roofdierengezelschap in een speel se bui onder ijselljk gekraak een Dalk tussen zijn kiezen versplinterde deed niets af aan de discipline, waaraan de dompteur zijn dieren had onderwor pen. Deze discipline was by de Indi sche olifanten, die door Eugen Karo- ly werden voorgeleid, veel minder te merken. Met een onverwachte voor zichtigheid vleide een van deze dik huiden zich in het zaagsel, zonder de man, die daar al lag en die bijna ge heel schuilging onder die vleesmassa, te bezeren. In de opperste gemoeds rust voerden de olifanten verder hun kunststukjes uit. HOGESCHOOL. Van oudsher heeft Van Bever naam gemaakt door zijn dressuur van edele aarden en die traditie wordt door -ugen en Ilonka Karoly voortgezet met gitzwarte Friezen, Arabieren en Shetlandpony's. Vooral het hoge schoolrijden van Ilonka en haar schimmel was een toonbeeld van har monie tussen paard en amazone. Paarden zijn ook nog voor andere doeleinden te gebruiken. Runos „de springmenselyke kangoeroe" zette zes paarden naast elkaar en sprong er toen met een salto dwars overheen. Datzelfde deed hij met een grote auto, die op zijn dak een hekwerk van spie sen en brandende fakkels droeg. Voor de vingervlugheid van Gentleman Jack, een Deense goo- rchelaar, was. niets veilig. Hij nam verschillende toeschouwers bij de neus. wat hem een stroom zilver- stukkén opleverde en de man, die portefeuille en tabakszak stevig in beide knuisten hield, ging byna zonder stropdas naar huis. Geen circusvoorstelling is af zonder acrobatiek aan de trapéze. De Orla- to's deden dat op een zeer bepaalde manier, namelijk in het stikkeaonker en zij besloten hun adembenemende toeren met een climax, die als een bom insloeg. Dit was natuurlijk niet alles. De IN ZIERIKZEE Nieuw wegwijzerssysteem uitvoerig besproken. Tydeus de jaarvergadering van de afdeling Zeeland van de A.N.YVJ3., die in „Mondragon" te Zierikzee ge houden werd, is uitvoerig gesproken over enkele nieuwigheden in het weg- wyzersysteem van tie A.N.W.B., na melijk de E.- en N.-wegen. Onder E- wegen verstaat men de vvegvakken in A'erschiilende landen, die samen het inter-Europese wegennet vormen, en vvaarby gebruik gemaakt wordt van bestaande verbindingen, die voor zo ver liet hoofdroutes betreft reeds het karakter van autosnelwegen bezitten of het In de toekomst zullen worden. N-wegen zyn belangrijke doorgangs wegen, die eveneens van een nummer voorzien zullen worden, waarbij voorlopig als proef een systeem zal worden gebruikt, dat ook in een aan- Goede tijd voor vogels in West Zeeuwsch-Vlaanderen f= De „Vogelbeschermingswacht" in West Zeeuwsch-Vlaanderen M heeft een beroep gedaan op de jeugd om te helpen bij de bouw van zogenaamde „nestkastjes". Het is al gebleken, dat de be- langstelling en hulpvaardig- H beid groot zijn. Tal van jeugd- n organisaties, scholieren en pad- es vinders hebben reeds medewer- s king toegezegd voor het ver- m vaardigen, ophangen, contro- leren en schoonmaken van M nestkastjes. Men heeft zoveel s s mogelijk nagegaan op welke scholen houtarbeid wordt ge- geven cn ook welke jeugdver- 1§ f§ enigingen nog zouden kunnen medewerken. Verder heeft men s s op alle timmerlui in West Zeeuwsch-Vlaanderen een be- M s roep gedaan om hout voor de M s kastjes beschikbaar te stellen. Tenslotte is aan eigenaren van bomen gevraagd om de jeugd M toestemming te geven de 'kast- M jes onder leiding -op te s hangen. De vogels in West- g Zeeuwsch-Vlaanderen gaan 'n f§ goede tijd tegemoet! tal andere landen in gebruik ls. Zo wordt N 93 de verbinding Sluis-Bres- kens-Mlddeiburg-Bergen op Zoom- Bretla. Aan deze vergadering ging een vaartocht vooraf van Anna-Jacoba- polder naar Zype en vandaar met een speciale boot naar Zierikzee. De lei ding van deze bijeenkomst had mr. W. A. Offerhaus, de commissaris der ko ningin in Groningen.. Op dezelfde dag werd in Groningen 'een vergadering van de afdeling Groningen gehouden, die werd geleid door jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de commissaris van de koningin in Zeeland. De heer D. F. P. Hoegen, afdellngsconsul voor Zee land en lid van het algemeen bestuur, bracht zijn jaarverslag uit, waaruit bleek, dat 1955 uitermate gunstig was. Het is namelijk gebleken, dat ook Zeeland een steeds groter aandeel krijgt in het massa-toerisme, terwijl toch het cachet, dat de Zeeuwse bad plaatsen en oude steden hadden, be waard kon blijven. Voorts deelde de heer Iloegen mee, dat de Prov, Stoombootdien- sten met de ten dienste staande middelen alles deden om de steeds aanzwellende stroom van reizigers te vervoeren. Er blijven hier echter nog wensen en ook de bond zal vol gens de heer Hoegen door middel van enquêtes en overleg een bijdra ge trachten te leveren lot oplossing Aan dit voor Zeeland brandende probleem. Verheugend Dc activiteiten op het gebied van het. vreemdelingenverkeer waren ver heugend. Ook dc wegenwacht deed goed werk en verdient een woord van hulde. Tenslotte riep de heer Hoegen de consuls in Zeeland op om in het De- lang van het gewest en het werk van de bond de zaken steed3 zo voortva rend mogelijk af tc handelen. Tijdens deze vergadering werden ver der alle belangen op het gebied van het toerisme en het verkeer behan deld. De heer Hoegen werd herkozen als afdelingsconsul voor 1957. Tot slot werd een onderscheiding uitgereikt aan de heer D. R. de Wit uit Terneuzen, die 25 jaar als chauf feur hij de heer Scheele te Terneuzen in dienst geweest was. De heer Witte werd hartelijk toegesproken en ont ving een getuigschrift, benevens een speldje van de A.N.W.B. Osmani's spotten met alle wetten van de zwaartekracht; de Rodo's voerden meer verschillende sprongen uit dan de anatomie van het menselijk li chaam toelaat; de jongleur Edmondo liet zijn brandende fakkels van een rijdend paard af bizarre figuren in de lucht beschrijven en op een piëdestal hoog boven het zaugsel gebruikten de Beeloos, die ook als slangenmensen ongelofelijke dingen hadden gepres teerd. een fiets om even uit te rusten, zij het in uiterste concentratie. Tussen de verschillende nummers van het programma zorgden enkele clowns vakkundig voor de „kolder". Vooral het slotnummer was een dave rend succes. Daarvoor zorgde Dubs- ky's taxi. die kennelijk aan vooront steking leed, maar al zo lang in het vak meereed, dat hij ook wel zonder chauffeur en stuur kon rijden. Raad voor de Waterstaat bezocht Zeeland. Dc raad voor de waterstaat heeft maandag en dinsdag een bezoek aan Zeeland gebracht met het oog op de komende deltawerken. De eerste dag werd een excursie per boot gemaakt en gisteren werden besprekingen ge houden met het provinciaal bestuur, vertegenwoordigers van polders, wa terschappen, gemeentebesturen, enz., voornamelijk in verband met het drie- eilandenplan. Het provinciaal bestuur had voorts nog een conferentie met het hoofd van de deltadienst van de rijkswater staat, prof. ir. Jansen, alsmede met het hoofd van het bureau landaanwin- ningswerken, ïr. H. A. M. C. Dibbits, en de hoofdingenieur-directeur van de rijkswaterstaat in Zeeland, ir. J. H. v. cl. Burg. Tijdens deze bespreking werd door het provinciaal bestuur overhandigd het werkschema „Zee land en het deltaplan". Op dit schema komen wij nog nader terug. De heer P X. Besanger Ridder Oranje Nassau. Leider van adoptiewerk voor Schouwen-Duiveland. Bij koniniklyk besluit is de heer P. C. Besanger te Amsterdam benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De heer Besanger die deze onderscheiding maandag ontving, was op 1 oktober 40 jaar in dienst bij de gemeente Amsterdam. De ju bilaris die thans de rang van admi nistrateur heeft, werd vooral vlak na de oorlog in Arnhem en na de ramp op Schouwen-Duiveland bekend als leider van het adoptiewerk. Reeds kort na de februaridagen van 1953, benoemde de burgemeester van Am sterdam, door wiens stad het eiland Schouwen-Duiveland geadopteerd was, de heer Besanger tot leider van de hulpactie. Door zijn vele bezoeken hield de heer Besanger zich op de hoogte van het herstelwerk en ontel bare besprekingen zijn in die tijd met Sohouwse burgemeesters ge voerd. Als sluitstuk van de adoptie, die met een diner in Zierikzee beslo ten werd, ontving de heer Besanger de erepenning van de stad Zierikzee in zilver. Bij verschillende openingen van officiële gebouwen na de ramp, vertegenwoordigde de heey Besanger de gemeente Amsterdam. Tot be sluit van de eigenlijke actie opende de onderscheiden ambtenaar de brandweergarage van Dreischor. Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en..doen wonderenI Geleerden hebben ontdekt, dat bepaalde combinaties van geneesmiddelen een bij zonder weldadig effect hebben. Ofschoon de werking van elk middel afzonderlijk bekend was, bleek zulk een combinatie krachtiger te werken dan kon worden verwacht. De vier middelen verenigd in Chefarine„4"- elk afzonderlijkal beroemd werken tezamen nóg beter. Ze helpen ook dan, wanneer andere middelen lalen en doen werkelijk wonderen VANDAAG Middelburg Elektro: „De Biecht van een moordenaar", (18 jr.), 19 en 21.15 uur; Schouwburg: „Modern Times" (C.F.A.) (a.l.), 20 uur. Van Benthem en Jutting: tentoonstel ling werken Andries Minderhout en Dick Loeff, 9—18 uur. Vlissingen Alhambra: „Avontuur der eenzamen", (14 jr.), 19 en 21 uur; Luxor: „Kiss me deadly", (io jr.), 20 ^yur. Goes Grand: „Ik ben er kapot van", (alle leeftijden, 20 uur; De Prins van Oranje: V.A.R.A. propaganda-feest- avond, 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2