PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Romme zou bereid zijn minister van binnenlandse zaken te worden Den Haag zetel Suez- gebruikersvereniging Provincie wil inlaatsluis in de afsluitdam in Yeerse Gat BILT SAAR-REGERING AKKOORD MET FRANS-DUITSE OVEREENKOMST 199e jaargang - no. 234 Dagblad uitgave van de llrma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie:- F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: w. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 52 cent per week; 6.50 p. kw.; fr. p.p. 6.75 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 3 okt. 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1,—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureau's: VUssingen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg. Markt 51, telef. 3841 Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Nieuwstraat 43, telef. 20; Terneuzen, Brouwerijstr. 2; zlerikzee. N. Bogerdstr. 24. telef. 26. SITUATIE ROND KABINETSFORMATIE WEER PRECAIR Hij verbindt daaraan voor de informateur onaanvaardbare voorwaarden (Van onze parlementaire redacteur) z De situatie rondom de kabinetsfor matie is weer precair. De moeilijkhe den zijn echter gekomen van een geheel andere kant dan hien verwacht had en dan door velen werd aangenomen. Er hebben zich de laatste dagen achter de schermen gebeurtenissen af gespeeld, die mr. Burger in een uiterst moeilijke positie hebben gebracht. Zjjn wij goed ingelicht wij hebben gegronde reden om aan te nemen, dat dit inderdaad het geval is dan heeft de K.V.P. nieuwe hinderpalen gelegd op de lange en moeilijke weg van !mr. (Burger, naar een succesvolle informatie. Wij deelden reeds mede, dat aan de K.V.P. de portefeuille van Bin nenlandse Zaken aangeboden is en dat aan dit departement zouden wor den toegevoegd de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie en de bezitsvor ming. Het schijnt de K.V.P. veel hoofdbrekens gekost te hebben om een geschikte kandidaat voor dit mi nisterie te vinden. Prof. Romme is genoemd, doch een aantal van zijn partijgenoten wenste hem als fractie voorzitter te behouden. Daarna was prof. Van der Grinten kandidaat. Enkele bladen suggereer den, dat hij bedankte, omdat hij de hem toegedachte taak te omvangrijk vond. In totaal zijn in de fractie van de Rock 'n roll Een geestelijke infectie waart rond door Westelijk Europa. Neder land is daarvan niet vrg geble ven. Het gaat om een soort onrust, die jongelui van 15 bot circa 20 jaar bezielt, wanneer ze naar opwindende jazzmuziek hebben geluisterd of een „rook 'n rolT'-fiim hebben bezocht. Die jeugd slaat meubilair in danslo- kalen stuk en smijt met limonade- flessen. Ze maakt kabaal op straat, ze tart de politie en lokt welbewust relletjes uit, waarbij geweldplegin gen voorkomen. In Haarlem is de kantonrechter thans bezig met de berechting van een groep jeugdige swingers, die 5 september een grote rel organiseer de op het Houtplein In Enschede hebben ongeveer 500 jongelieden vrij dag j.l. de binnenstad op stelten ge zet na een bezoek aan de film „Rock around the clock." De politie had op zo iets gerekend, maar het duurde toch geruime tijd aleer ze met een ploeg van 25 man de orde had her steld. De politie kon daarop rekenen, want ze wist, dat dit soort films, evenals bepaalde soorten swing- en jazzmuziek, de gemoederen van de jeugd in heftige beroering brengt en dat elders in het land reeds straat schendergen en vechtpartijen voor kwamen. Straks zullen ook deze jeugdige overtreders berecht worden. Intussen heeft de Haarlemse kan tonrechter een wijs besluit geno men. Hij wil een reelasseringsrapport hebben over drie belhamels, die aan het Haarlemse swing-relletje hebben deelgenomen. Alvorens vonnis te vellen wenst hg de achtergronden van dit verschgn- sel te kennen om daardoor te komen tot een remedie, die beter is dan al leen maar een vonnis. Het gaat hier daarover zullen alle psychologen en psychiaters het wel eens zijn om een soort psy- ohose, die geleid heeft tot uitspat tingen in groepsverband. In de vak litteratuur zijn daarvan vele voor beelden bekend. Plotseling opleven de danswoede heeft zich in het ver leden herhaaldelijk gemanifesteerd. De vraag waarom het gaat is dus niet die naar de uiterlijke vorm van het verschijnsel, maar die naar de oorzaak. Hoe is het mogelijk, dat een deel van de Westeuropese jeugd ge voelig is geworden voor deze psychose? i ïn Duitsland worstelt men reeds langer dan in Nederland met het antwoord op deze vraag. Daar heeft men al een mooi etiket gevonden er spreekt men van het probleem der „Haïbstarken." Toen enkele Nederlandse „halfster- ken" in Haarlem terecht stonden, bleek dat een van hen met zijn broertjes aan de rel had deelgeno men tijdens de vakantie van zgn moeder. Het betrof hier dus een stelletje „eenzame" kinderen, die zich liit vereenzaming hadden losgewerkt j door zich in eein vechtende groep te storten. Vermoedelijk ligt hier wél de die- j pere oorzaak van het „rock 'n roll"- I verschijnsel. Er zijn duizenden jongeren, die zich niet zo goed thuisgevoelen in I de gemeenschap, waarin zij leven. De binding aan die gemeenschap is soms te zwak en de beperkingen, welke die gemeenschap aan hen oplegt, worden daarom ervaren als onduld baar. Wanneer door opwindende dans muziek en heftige (film)taferelen bo vendien nog zekere sentimenten ge prikkeld worden, (waarmee ook nor male jonge mensen wel eens moeilijk heden plegen te hebben) dan breekt de massapsychose zich baan bij de vereenzaamden. Gehoopt moet worden, dat straks in het Haarlemse rapport ook 'n genezingsmethode wordt aange geven. In elk geval zullen de ont spoorden een sterkere binding aan de gemeenschap moeten krijgen. Ver moedelijk in de eerste plaats aan het gezin, waarin zij leven. Waarbij vast gesteld zou moeten worden in hoe verre de ouders van deze kinderen het zelf in de hand hebben om door een hechter gezinsleven hun grotere kinderen te beschermen tegen het vervallen tot de dans-dwaasheden K.V.P. voor de functie van minister van Binnenlandse Zaken reeds zes namen genoemd. Thans heeft prof. Romme per brief aan de informateur meegedeeld zo menen wij te weten, dat hij bereid is de portefeuille van Binnenlandse Za ken te aavaarden. Hij heeft daaraan echter enkele voorwaarden verbon den. Romme wil dat de passage over de gehuwde ambtenares uit de door mr. Burger opgestelde program ge schrapt wordt en bovendien zou hij de beschikking wallen krijgen over 'n aantal hoofdambtenaren vanecono mische zaken en van sociale zaken, teneinde het omvangrijke werk van de P.B.O. en de bezitsvorming be hoorlijk te kunnen coördineren. Aangezien prof. Romme zich aan vankelijk met liet program van mr. Burger akkoord verklaard heeft, het program waarin de schrapping van het verbod van arbeid voor de gehuwde ambtena res voorkomt en hij thans de ver wijdering van dit punt uit het pro gram verlangt, is de informateur vrijwel vastgelopen met zijn^infor- matie. Voor zover onze wetenschap strekt, zou mr. Burger niet voornemens zijn aan de voorwaarden van prof. Rom me te voldoen. Dit alles heeft de tpestand er ze ker niet gemakkelijker cp gemaakt. Geen wonder dus dat de kansen op een spoedige oplossing van de kri- sis in de kringen der ingewijden, dins dag weer somberder beoordeeld wer den. Niet langer geïsoleerd van handelskansen. De Saar-regering heeft dinsdag haar goedkeuring gehecht aan het Frans-Duitse akkoord, vdlgens het welk de Saar op 1 jan. a.s. weer een deel van Duitsland wordt. Het kabinet verklaarde over het algemeen tevreden te zijn met de tus sen kanselier Adenauer en premier Mollet bereikte overeenkomst, maar klaagde over het feit, dat de verwis seling van de Franse valuta in de Duitse financiële offers voor Duits land zal betekenen. Het kabinet verklaarde voorts dat het akkoord de volgende resultaten voor de Saar zal hebben: 1. De Saar zal niet langer geïso- Jongetje door trein gedood. Gistermiddag om tien over half vier is op de onbewaakte overweg aan de Waterplassteeg te Ermelo een ze venjarig jongetje door een trein over reden en gedood. Het jongetje, zoon tje van de heer G. J., stak op zijn fiets de overweg over, toen uit de richting Amersfoort een trein nader de. Het kind liet deze passeren, doch merkte niet, dat van de kant van Zwolle ook een trein naderde. Het werd door de trein gegrepen en was op slag dood. Maandag is, zoals gemeld, een g§ viermotorig straalvliegtuig H type Vulcan op het vlieg- veld London Airport neer ge- k p stort en uitgebrand. Van de M H inzittenden wisten zich alleen luchtmaar schalk sir Harry p Broadhurst en eskadercom- p mandant Donald R. Howard op P ivonderlijke wijze in veiligheid te stellen. Op de foto ziet men M de heer Howard, die in gezel- p P schap van zijn vrouw het ter- p rein van London Airport verlaat. leerd zijn van handelskansen, maar in staat zijn de handel met Duitsland zowel als met Frankrijk te doen toe nemen. 2. Het gebied zal door investerin gen zijn kapitaalsuitrusting kun nen verbeteren en de industrie weer in een concurrerende positie bren gen. 3. De Saar zal uit eigen mijnen zijn steenkool-reserves kunnen putten, die tevoren voor Frankrijk waren be stemd. Dronken automobilist reed bejaarde fietser dood. Op de Soestdijksekade te Den Haag is gistermiddag om vijf uur 'n verkeersongeluk gebeurd, dat aan de 65-jarige heer H. M. G. van de Schimmelweg te Den Haag he-t leven heeft gekost. De heer G. reed nor maal op zijn fiets aan de rechter kant van de weg, toen hij pardoes werd aangereden door de 63-jarige automobilist L. C. uit Den Haag. De ze bleek onder de invloed van sterke drank te verkeren. Zondagavond schonlc prinses p Liliane, de echtgenote van ko- H ning Leopold van België, het P p leven aan een dochter, die als p H namen kreeg: Maria-Esmeral- da. Adelaide, Liliane, Anne, p Leopöldine. Op deze telefoto, p p een van de allereerste opna- p men die van de jonggeborene P p werden gemaakt, v.l.n.r. ko- ning Leopold, prins Albert, die p P achter prinses Marie Christine H staat, en prins Alexander, al- p H len vol bewondering voor het p p jonge prinsesje, in de armen p p van een verpleegster. p nlliniiimiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiniiiiiiimiuiiimMiMïnnnwrniiimnïït Bevan Labours penningmeester Aneurin Bevan Is gisterochtend door het congres der Engelse Labour Party tot penningmeester der partij geko zen. Bevan, de leider van de linker vleugel van de partij, kreeg 3.029.000 stemmen tegen 2.755.000 stemmen voor George Brown, een gematigd oud-minister. Door deze overwinning herkrijgt Bevan een zetel in het hoofdbestuur der partij, uit welk lichaam hij in 1954 getreden was na een dispuut over de Duitse herbe%vapening. De overwinning op Brown is te merkwaardiger, omdat Brown in 1951 gedurende' zes maanden minister, be schouwd wordt als een der „coming- men" van de partij. De Transport and General Workers Union, de grootste Engelse vakbond, steunde Brown, evenals de meerderheid in een aan tal andere vakbonden. Dreigement uit Djakarta: „Denk aan ondernemingen". Een woordvoerder van het Indone sische ministerie van buitenlandse za ken heeft gisteren de hoop uitgespro ken, dat „de Nederlandse regering haar houding jegens Indonesië in haar eigen belang zal wijzigen". De woordvoerder leverde commen taar op de jongste verklaring van het Nederlandse ministerie van buiten landse zaken over Ni'euw-Guinea. Hij verklaarde, dat een wijziging in de Nederlandse houding „in het belang van Nederland zelf zou zijn, de grote materiële bela/ngen van de Nederland se ondernemingen in Indonesië in aan merking nemende". Dulles: Westerse mogendheden niet geheel eensgezind inzake Suez De commissie die de rechten en bevoegdheden der organen van de maan dag in Londen opgerichte Suezkanaalgebruikers-organisatïe bestudeert, zal misschien Den Haag aanbevelen als zetel van de vereniging. De commis sie zal moeten kiezen tussen Den Haag, Rome of Messina. Haar voorstel zal in de voltallige zitting van de conferentie van morgen worden bekend gemaakt. De Engelse minister van buitenlandse zaken heeft in New-York ver klaard, dat hij hoopt, dat de Veiligheidsraad de westelijke houding ten op zichte van het Suezkanaal zal goedkeuren. Gebruikmaking van geweld noemde hij een „laatste redmiddel". De Amerikaan Dulles verklaarde, dat er wel enig verschil bestaat in de manier waar op de westerse landen het geschil om het Suezkanaal benaderen. Hij zei, dat er geen meningsver schil tussen Engeland en Frankrijk en de Verenigde Staten bestaat over de manier waarop de gebruikersasso ciatie is gevormd. De verschillen in de benadering van het probleem la gen volgens hem op het principiële vlak. Dulles onderstreepte, dat het nooit in de bedoeling van de weste lijke mogendheden heeft gelegen om „tanden" te zetten in de gebruikers vereniging, zodat aan de geruchten dat deze tanden uitgetrokken zouden zijn elke grond ontbreekt. Hg was van oordeel, dat ook aan de Egypti sche weigering om Israelisdhe sche pen door het kanaal te laten varen, aandacht zou moeten worden ge schonken tijdens de komende debat ten in de Veiligheidsraad. De Russi sche minister Sjepilow is voor deze debatten gisteren ook naar de Vere nigde Staten vertrokken. „Elk schip, dat zich onderwerpt aan onze voorschriften, kan het Suezkanaal doorvaren", vertelde gis teren de Egyptische directeur Bah- gat van de nieuwe Suezkanaalmaat- schappij, die op doorreis naar de Verenigde Staten ïn Amsterdam ver toefde. Dit was zijn commentaar op de me- „OPENLUCHTLABORATORIUM" BIJ VEERE Proeven in „bezinkingsbassin" ten dienste van oesterteelt DE PROVINCIALE WATERSTAAT van Zeeland zal een aanzien lijke bijdrage leveren in samenwerking met de Rijkswaterstaat en de bioloog van het Instituut voor vissery-onderzoek, dr. P. Korringa tot het onderzoek naar de mogelijkheden, die er voor het voortzet ten van de oesterteelt zijn na afsluiting der zeegaten. Het af te sluiten Vccrse Gat biedt daartoe voor het nemen van proeven waarschijnlijk goede mogelijkheden, doch dan zal het nodig zijn in de dam bij Veere tussen Walcheren en Noord-Beveland een inlaatsluis aan te brengen. Er zou aldus achter de dam een soort „openluchtlaboratorium" ont staan, waarin bijvoorbeeld kan worden nagegaan of te zijner tijd oes terteelt mogelijk is in de afgesloten Grevelingen. Men weet dan tevens of de grote investeringen, benodigd voor de noodzakelijke kunstwer ken in de Grevelingen, verantwoord zullen zijn. formuleerd, zou men gebruik kunnen maken van de natuurlijke situatie ter plaatse, Er is daar namelijk reeds een geulenstelsel. Deze werken zouden ongetwijfeld kostbaar zijn, maar niettemin ver antwoord met het oog op de tien tallen miljoenen, die met de oestercultuur zijn gemoeid. Deze proef is vooral belangrijk gelet op de kunstwerken, die eventueel in de afgesloten Greve lingen ten dienste van de oester teelt nodig zullen zijn. Er wordt immers gedacht aan een dwars- Voor het kweken van oesters is, zo als bekend, stromend vers zeewater nodig, dat plankton bevat. Wanneer men nu in de periode, waarin de Zandkreek nog zout water bergt deze periode duurt tót het afsluiten van de Oosterschelde dit verse zee water door een inlaat in de Veerse dam zou kunnen binnenlaten, dan heeft het zin achter de dam een be zinkingsbassin aan te leggen met daarachter een soort kweekkanaal voor oesters. Bij deze aanleg, zoals, daarover thans door de provinciale waterstaat enkele gedachten zijn ge- dam door de Grevelingen, waar door een stroming in het water ontstaat. Deze kunstwerken even wel zullen aanzienlijke kapitalen vragen. Het heeft dus zin om na te gaan of deze investeringen ver antwoord zijn. De afgesloten Zandkreek is voor dit onderzoek waarschijnlijk uitermate geschikt. OOK VOOR MOSSELEN. Maar er spelen nog andere belan gen bij dit onderzoek mee. Het is niet onmogelijk dat deze proefnemingen in het „openlucht-laboratorium" niet al leen de oesterteelt zullen betreffen, maar ook de mosselcultuur. En deze vertegenwoordigt voor Zeeland even eens grote bedragen. Weliswaar wor den lang niet alle mosselen, die in Nederland worden verhandeld, in Zeeland gekweekt, maar wel voor een zéér groot deel in deze provincie „ver waterd". De omstandigheden in de Zeeuwse stromen zijn voor het ver wateren van deze schelpdieren uiter mate gunstig en het is zeer de vraag of men elders een dergelijke unieke situatie zou aantreffen. Wanneer men nu rekent, dat met de mosselhandel jaarlijks een tien miljoen gulden is gemoeid, dan is het duidelijk, dat deze proefnemingen hier uiterst be langrijk en ook noodzakelijk zijn. HAVEN VAN VEERE. Tenslotte komt bij dit alles nog een derde factor, namelijk de belangen die de Veerse vissers en daarmee geheel Veere bij dit complex van werken hebben. Afsluiting van de dedeling uit Indonesische bron als zou Egypte doorvaart aan schepen van landen, die lid zgn van de ge bruikerscoöperatie weigeren. De heer Baihgat was van menimg, dat er op het ogenblik voldoende kanaallood- sen waren, maar dat men er in de toekomst nog wel enkele bij zou kunnen hebben. De maritieme com missie in de V.S. heeft gisteren mee gedeeld, dat er reservetankers in ge reedheid worden gehouden om voor de olievoorziening van west Europa eventueel in te springen. Zwitserse bende misbruikte namen van modekoningen. De Franse politie heeft meegedeeld dat een grote mode-oplichtersbende ln Zwitserland Is ontdekt, die valse lijk gelabelde hoeden met de namen van de voornaamste Parfjse mode ontwerpsters tegen hoge prijzen ver kocht. Een woordvoerder van de poli tie zei, dat de bende was ontmaskerd, nadat beroemde Parijse ontwerpers als La Maison Jacques Fath, Chris tian Dior, Balenciaga en Jean Dessès zich bij de Franse autoriteiten hadden beklaagd. De Franse politie trad toen op met behulp van Interpol, het inter nationale politienet, in samenwer king met de Zwitserse politie. Zandkreek met een dam betekent, dat zij niet langer meer gebruik kunnen maken van de haven van Veere. Wel licht is het nu mogelijk om bij de afsluitdam een soort buitenhaven te creëren, zodat zij dan weer een lig plaats hebben voor hun schepen. Een andere mogelijkheid, die ïn dit verband nog onderzocht zon kunnen worden, is in hoeverre de inlaatslnis ten dienste van de oesterproeven zou kunnen omge zet worden in een schutsluis. Al deze facetten nu maken een on derwerp van studie bij de provin ciale waterstaat uit. Deze mededelin gen werden gedaan door het hoofd van het bureau bijzondere werken, ir. J. G. Snip, tijdens een persconferen tie, gisteren belegd door het provin ciaal bestuur van Zeeland, tijdens welke de commissaris der koningin, alsmede de leden van de werkgroep deltazaken Zeeland, een uiteenzetting gaven van de Zeeuwse objecten, die thans met het oog op de deltawerken worden bestudeerd. Op de verdere mededelingen komen wij nog nader terug. VERWACHT... VERSPREIDE BUIEN Veranderlijke bewolking met en kele verspreid optredende buien. Ma tige tot vrij krachtige wind in hoofd zaak tussen zuidwest en west. Lagere temperaturen. 4 oktober. Zon Maan ZON EN MAAN onder 18.13 onder 17.56

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1