KAPPIE NIEUWE AFDELING IN HET ST. JOSEPH-ZIEKENHUIS WALCHEREN R.C.S. EN ZEELAND SPORT WONNEN RUIMSCHOOTS en de PNEUMASAURUS KL'Mil citde ETHER lm\SDAü 2 uKTOBriil liloö ïtiUVLNUlALLZ, bi u, U W tf U O U tt A N T AANWINST VOOR ZEELAND Het belang van electro- encefalografie. Het St. Jozepli-ziekenhuis in Vlis singen heeft een nieuwe afdeling- er bij gekregen, welke van grote beteke nis is voor geheel Zeeland. Maandag middag heeft men in dit ziekenhuis in de Scheldestad de afdeling voor elcktro-encefalografie officieel on der grote belangstelling van de medi ci in gebruik genomen. Namens het bestuur van het St. Joseph-zi ©kenliuis heette de heer A. W. van Nieuwla-nd de aanwezigen welkom. Hij wees erop, dat men met de aanschaffing van dit toestel voor elektro-encefalografie voo-r Zeeland iets geheel nieuws heeft weten te be reiken, waardoor voorkomen kan worden dat de patiënten lange reizen moeten maken naar andere plaatsen om daar in behandeling te komen. De uitgaven voor dit toestel en in richting van deze afdeling zijn uiter aard hoog maar Zeeland was de enige provincie, waar men iets dergelijks nog niet had en zo zeide de heer Van Nieuwland, in het belang van de pa tiënt zijn deze uitgaven zeker ver antwoord. Een bijzondere eis bij de inrichting van de afdeling was bijv. het geheel storingsvrij zijn in verband met het gebruik van dit nieuwe toestel. Onder leiding van dokter A. J. Boom, zenuwarts, zal men thans in deze afdeling de verschillende daar voor in aanmerking komende patiën ten kunnen behandelen. Dokter Boom gaf voor de medici nog een toelichting op het gebruik van dit apparaat, waarmee verschil lende reacties van de hersenen kun nen worden gemeten. Deze reactie's bestaan uit zeer ge ringe potentiaalverschillen van de hersenschors, die door de schedel- wand heen via een aantal elektrodes geplaatst op de schedelhuid, worden opgevangen en geregistreerd. De minimale verschillen van potentiaal worden door het apparaat voor de elektro-encefalografie vele duizen den malen versterkt. De registratie Lezing over Siera Leone. Joseph Coker, een neger uit Siera Leone, aan de Afrikaanse Westkust, is niet alleen een handig visser, maar ook een goed acteur. Al hoefde hij dan niet te spreken, zijn gebarentaal was in de film, die drs. P. Creuzberg van hem, zijn gezin en zijn ambacht maakte, zo overtuigend, dat woor den overbodig waren. Deze film werd, op initiatief van de Zeeuwse Volks Universiteit en de Ne derlandse Reïsvercniging, maandag avond vertoond in restaurant „Bri tannia" te Vlissingen en de heer Creuzfoerg gaf er zelf een geestig commentaar bij. Hij begon met een kort overzicht te geven van de ge schiedkundige ontwikkeling van de Westkust: de eerste landingen van de Portugezen, de slavenhalers, die het gebied bijna ontvolkten, en ten slotte de afschaffing van de slavernij en de vooruitgang op hygiënisch ge bied, waardoor de Westkust juist overbevolkt dreigt te worden en daardoor niet voldoende voedsel kan opbrengen. Westeuropese visserijbiologen, waar- van drs. Greuzberg er een was, doen daarom al het mogelijke om de vis vangst der negers goedkoper en doel treffender te maken. Dat dit wel no dig is bewijst de film. Joseph Coker koopt een grote boom, hakt hem om en laat er een kano van maken. Met zelfgemaakte netten en vislijnen trekt hij er dan op uit en de film geeft daarvan een aardig beeld. Voor al het tweede gedeelte, waarin Coker stroomafwaarts naar zee vaart om er haring te vangen, is een prachtig staaltje van moderne kleurenfotogra fie. Krabben, die in razend tempo modder eten. vissen, die uit het wa ter konten lopen om deze krabben op te eten en een kameleon, die zien derogen van kleur verandert, zijn sleclhts enkele van de met oneindig geduld en met precisie gefotografeer de beelden van de natuur en het le ven in Siera Leone. Na afloop van de lezing, vertolkte dr. J. Spuyman de dank van de aanwezigen. Kinderoperette Een klein gezelschap van de ballet school Chris Hofland uit Den Haag heeft zondagmiddag in het Concert gebouw te Vlissingen voor honderden kinderen een sprookje werkelijkheid gemaakt. Vijf meisjes, die niet ouder waren dan zeventien jaar, en twee mannen gaven een tweetal voorstellin gen van de kinderoperette „Assepoes ter" Zij deden dit met zoveel over tuiging en charme, dat ook vele ou deren er van genoten hebben. Vooral het acteren ging de jongedames goed af en vele beroepstoneelspelers zou den van hun ernst kunnen leren. De aankleding en kostuums waren bui tengewoon goed verzorgd en maakten mede deze opvoeringen tot een ge slaagde gebeurtenis. Bij botsing in Dordrecht werd Vlissinger gewond Op de rijksweg bij de brug over de Oude Maas in Dordrecht is zon dagavond omstreeks tien uur een verkeersongeluk gebeurd, waardoor vier personen ernstig en een licht werden gewond. Deze lichtgewonde was de heer A. A. M. van G. uit Vlis singen, die per ziekenauto naar huis kon worden vervoerd. De vier ande ren werden in een ziekenhuis te Dordrecht opgenomen. Een uit Breda komende auto, die bestuurd werd door de 22-jarige H. J. G. H., passeerde in de bocht vlak voor de brug een andere auto en kwam daarbij te slippen. De wagen draaide een slag om en botste toen tegen een uit de richting Rotterdam naderende auto. De bestuurder hier van, de 53-jarige heer P. van E. uit Werkendam, werd met drie van de vijf inzittenden van de geslipte wa gen in het r.-k. ziekenhuis te Dordrecht opgenomen. geschiedt op papier waarop een serie curven wordt geschreven waarop een Interpretatie betreffende de diagnose en de behandeling kan worden gege ven. Door middel van deze methode van onderzoek, die geen opneming in een ziekenhuis vereist en die volkomen onpijnlijk is, kunnen onderzoekingen op allerlei gebied worden gedaan. De belangrijkste terreinen van on derzoek vormen de studie van de epilepsie, vooral ook wat betreft de behandeling, het opsporen van ge- zwelvorming in de hersenen, het na gaan van de ernst van schedelletsel, het opsporen van de oorzaak van sommige vormen van hoofdpijn, en, vooral bij kinderen, het nader diffe rentiëren van gedragsstoornissen. Met belangstelling volgden de me dici de uiteenzetting van dokter Boom, waarna men zich naar de nieuwe afdeling begaf om het nieuwe apparaat in werking te zien. Onderscheiding. Bij koninklijk besluit is toegekend de eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in brons aan de heer L. de Kat, bakker-broodbezor ger bij de coöperatieve broodbakkers- en verbruiksvereniging „De Broeder band" te Middelburg. Perenexport naar Finland. In de krant van maandag j.l. werd vermeld dat Zweden met ingang van 1 oktober de import van Nederlandse peren heeft toegestaan. Nader wordt vernomen dat het hier niet Zweden maar Finland betreft. Universitair examen De heren J. Potteboom te Middel burg en J. M. Schippers te Kamper land slaagden aan de Nederlandse economische hogeschool te Rotterdam voor het propaedeutisch examen in de economische wetenschappen. Bezoek Commisaris der Koningin aan Z.-Beveland. De commissaris der koningin in Zeeland is voornemens om vrijdag 12 oktober a.s. een bezoek te brengen aan de gemeenten Kattendftke en Ellewoutsdijk. Middelburg U.V.V.-bejaardensociëteit De bejaardensociëteit aan het Koor kerkhof te Middelburg, die uitgaat van de Unie van Vrouwelijke Vrijwil ligers, zal in verband met de filmver toning van „Modern Times" van Charley Chaplin voor de bepaarden, niet woensdag 3 oktober, maar vrij dagmiddag 5 oktober om twee uur ge opend worden. Utrechts Dokterscabaret treedt zaterdag op Zoals reeds gemeld, treedt a.s. za terdag in het Middelburgse Schutters hof het Utrechts Dokterscabaret op. Dit cabaret werd in 1950 opgericht onder leiding van-de artsen H. J. W. A. Nieuwenhuijzen en P. H. Mignon. Het doel er van is voorstellingen te geven voor grote verenigingen zoals het Rode Kruis, het Koningin Wilhel- minafonds voor de kankerbestrijding, het t.b.c.-bestrijdingsfonds, onder an dere het Nederlands Studentensana torium, e.d. Sinds de oprichting is op deze wijze reeds een bedrag van f 18.000 in de kassen van de verschil lende verenigingen gevloeid. Voor de eerste maal zullen de dok toren in Zeeland optreden, vrijdag in Oostburg en zaterdag in Middelburg, beide malen onder auspiciën van de plaatselijke federaties van Vrouwe lijke Vrijwillige Hulpverlening. De baten komen ten goede aan het Ere- fonds voor oud-Verpleegsters. Als conferencier treedt dokter Mig-. non op, die de teksten liedjes en de muziek allemaal zelf gemaakt heeft. Voorts werkt aan het programma.mee dokter C. van Wieringen, een enthou siaste amateur-goochelaar uit Loos- drecht, die op het toneel assistentie verkrijgt van mevrouw Van Wierin gen. Het cabaret bestaat uit dertien personen. Voorstellen aan de raad Tijdens de vergadering van de ge meenteraad van Middelburg op maan dag 8 oktober a.s. om twee uur in het stadhuis zal, zoals gemeld, de „brand weerkwestie" weer aan de orde ge steld worden. De raad zal nu moeten beslissen over de invoering van een brandverzekeringsbelasting, waarmee de verstrekking van een krediet voor de aanschaffing van nieuw brand weermateriaal en de onderhandse aan besteding van de brandweergarage nauw verbonden zijn. Voorts stellen B. en W. voor om de salarissen van het gemeentepersoneel bij wijze van uitkering ineens over het tydvak van 1 juli 1956 tot 1 januari 1957 te verhogen met zes procent. Voorgesteld wordt dus om de voor schriften, die voor het rijkspersoneel getroffen zullen worden, van toepas sing te verklaren op het personeel van de gemeente, zij het dan, dat de „peil datum" van 1 september voor de rijks regeling voor Middelburg op 1 juli ge steld wordt. De uit deze maatregel voortvloeiende kosten voor juli en augustus bedragen 13.500 en voor de volgende maanden 27.000. Verder zal in deze vergadering de begroting voor 1957 aangeboden wor den, en komt tevens een voorstel tot verkoop van bouwgrond aan de orde. Suikerbietencampagne De datum waarop de eerste suiker bieten te Middelburg geleverd moe ten worden is vastgesteld op vrijdag 5 oktober a.s. Er zal naar gestreefd worden de gehele campagne in 9 we ken tijds af te werken. Vlissingen Feestelijke sportavond De V.C. „Vlissingen" hield in sa menwerking met haar supportersver eniging en de V.S.V. „Marathon" een feestelijke sportavond in het Schelde- kwartier. Tijdens deze avond sprak de heer H. van Leeuwen, kampleider van de K.N.V.B. Hij complimenteerde de V.C. „Vlissingen" met de wijze, waarop zij het jeugdwerk heeft aan gepakt en met de behaalde kampprijs voor „orde en netheid" door een groep junioren. Hierna reikte hij aan deze junioren en aan juniorenleider J. Geertse de legpenning uit. Namens het gemeentebestuur complimenteer- de wethouder J. Poppe de V.C. „Vlis singen" met het behaalde succes. De heer F. Naerebout, voorzitter van de V.S.V. „Marathon", dankte de V.C. „Vlissingen" voor de steun, waarna hij Willy Cysouw, Bea van der Weyde en Hans Luitwieler hul digde voor 'in dit seizoen geleverde prestaties. Hij bood de dames bloe men aan. Op deze avond nam Wim Struy- wigh, oud-aanvoerder van het eerste elftal, afscheid als speler. De nieuwe aanvoerder, Piet Barten, bóod hem namens zijn medespelers, bestuurs- en commissieleden een geschenk aan. Voorzitter Levering dankte de schei dende speler voor de betoonde spor tiviteit in een voetballersloopbaan van bijna een kwart eeuw, waarin Wim Struywigh opklom van pupil tot aanvoerder van het eerste elftal, de hoogst bereikbare functie voor een speler. Hij deelde mede, dat het be- Müur'heeft besloten om hem als eer-' ste te onderscheiden met de „speld van waardering". Voor mevrouw Struywigh waren er bloemen. Het verdere gedeelte van de avond werd verzorgd door Hans Lems (pia no). Nico Houtzager (accordeon) en Mystic Marco. Uitreiking E.H.B.O.-diploma's In het „Scheldekwartier" te Vlis singen werden zaterdagavond tachtig E.H.B.O.-diploma's uitgereikt aan de deelnémers van de cursus 19551956. Zestig van deze cursisten waren lid van de Bescherming Bevolking. De heer J. J. de Kok, voorzitter van de afdeling Vlissingen der E.H.B.O., opende deze avond, die een feestelijk tintje had, met een toespraak waarin hij allen van harte welkom heette en in het bijzonder de loco-burgemees ter, de heer M. A. van Popering, het hoofd der B.B., de heer A. Rorije, en de artsen J. Vader en A. H. van Dijk. Nadat de heer Van Popering met enkele toepasselijke woorden de een heidsdiploma's E.H.B.O. had uitge reikt, bood de voorzitter van het dis trict west-Zeeland, dé heer Schipper, namens dit district zijn gelukwensen aan. Een der cursisten dankte daarna voor deprettige wijze van samen werken en hij bood aan de cursus leider, de heer Van Dijk, en aan drie instructeurs een geschenk aan. Na de pauze werd een viertal films vertoond, ota. van de K.L.M., de E.H. B.O. en een aardige film over de te rugkeer van koningin Wilhelmina op vaderlandse bodem (1944) en haar ontvangst in Eede, Vlissingen en Mid delburg. De avond werd met een ge zellig samenzijn besloten. Collecten De unie-collecte voor de School met den Bijbel heeft de Zoutelande f 182.52 opgebracht. Nationale Reserve en Rode Kruis oefenden gezamenlijk De Nationale Reserve op Walche ren en de afdeling Vlissingen van het Nederlandse Rode Kruis hielden za terdagmiddag in de duinen bij Vrou wenpolder een gecombineerde oefe ning en er werd weer eens bewezen, dat Rode Kruis-soldaten in tijd van oorlog onmisbaar zijn. Vijandelijke parachutisten hadden bij Fort de Haak een bruggehoofd f;evormd. De mannen van de Nationa- e Reserve hadden tot taak dit obsta kel uit de weg te ruimen. Daar, waar de duinen overgaan in dc dijk, begon nen zijn hun opmars in de richting Oranjezon. Een groep maakte een om trekkende beweging en viel zodoende de vjjand in de rug aan. Toen de gevechten eenmaal aan de gang waren, begonnen vanzelfspre kend de gewonden te vallen en kwam er voor het Rode Kruis werk aan de winkel. Terwijl de geweren en de brens „vuur spuwden" gelukkig werd er met losse flodders geschoten deden de gewondenverzorgers hun werk. De slachtoffers werden aller eerst overgebracht naar een door- gangspost ergens in het veld en van daar z'orgden ambulances voor het vervoer van de ernstige gewonden naar het noodziekenhuis, dat achter het front in dit geval in een zaal van het gemeentehuis was Inge richt. Vermeldenswaard is, dat men hiervoor nog geen uur nodig had! In het noodziekenhuis werden de gewonden toevertrouwd aan de goede zorgen van lieftallige verpleegsters. Nog diezelfde avond konden alle ge wonden geheel hersteld het zieken huis weer verlaten, want het was ten slotte maar een oefening Supportersvereniging Vlissingen koos definitief bestuur De enkele maanden geleden opge richte Supporters- en Belangenvereni ging van de V.C. „Vlissingen" hield een algemene ledenvergadering. De vereniging telt thans 200 leden en ont plooide in haar korte bestaan reeds verschillende activiteiten. Zo werden bij de kampioenswedstrijden aan alle toeschouwers gratis folders met de opstelling van de beide elftallen uit gereikt. Ook in dit seizoen zal 2Ulks bij elke thuiswedstrijd gebeuren. De voorzitter van de V.C. „Vlissin gen" bracht de dank van zijn ver eniging over voor de prachtige steun. Het definitieve bestuur werd als volgt samengesteld: E. K. Mihl, voor zitter; P. Theune, secretaris: W. M. Bouwman, penningmeester; M. B. v, d. Hemel, vice-voorzitterF. T. van der Hulst, tweede secretaris; J. v. d. Velde, tweede penningmeester; P. Jil- leba, J. Avot en H. Reynhoudt. De heren C. Castel en H. van Soelen za gen zich respectievelijk wegens ver trek en drukke werkzaamheden ge noodzaakt hun bestuursfunctie neer te leggen. De vereniging zal in het thans be gonnen seizoen tenminste één vrije reis en één reis met reductie organi seren. Enkele andere activiteiten wor den nog voorbereid. Sint Laurens Propaganda-avond De geref. jeugdverenigingen en -clubs te Sint-Laurens hielden een propaganda-bijeenkomst, die onder leiding stond van mej. S. Marïnissen en de heer E. P. Davidse. Na een inleiding door de heer G. Mandenmaker over „Jeugd, spreek", werd de avond doorgebracht met bij dragen als zang en volksdansen. Vergadering N.C.V.B. In de eerste bijeenkomst van het seizoen 1956-'57 sprak voor de afde ling Sint-Laurens van de N.C.V.B. ds. A. J. Dondorp, gerefpredikant te Domburg, over „De wederkomst van Jezus Christus". De presidente, mevrouw D. H. BaasKemp, dankte de spreker en deelde mee dat in de volgende ver gadering van 25 oktober a.s. zuster W. van Kuijk zal spreken over „De betekenis van het zwakzinnige kind in het koninkrijk Gods". Officiële oublikaties GEMEENTE VLISSINGEN SPREEKUUR WETHOUDER wederopbouw en volkshuisvesting De wethouder van wederopbouw en Volkshuisvesting te Vlissingen, is ver hinderd donderdag a.s. spreekuur te houden. SPREEKUUR BURGEMEESTER De burgemeester van Vlissingen brengt ter algemene kennis, dat hij verhinderd is, woensdag 3 okt. a.s. spreekuur te houden. MIDDELBURG. Dienstplicht. De burgemeester van Middelburg brengt ter kennis van Dirlc Cornells Hondsmerk, geboren 10 juli 1936, wonende Tamaris kenlaan 3 te Middelburg, dat hij zal wor den ingelijfd op donderdag 22 november 1956 bij het Garde regiment Grenadiers en dat hij zich daartoe op genoemde da tum moet melden te Vught, Prederlk Hendrikkazerne. Middelburg, 1 oktober 1956. METOZEELAND SPORT 0—3 Zeeland Sport heeft in Hoogerheide bij Meto een volkomen verdiende overwinning behaald, die van de eer ste tot de laatste minuut niet in ge vaar is geweest. Al direct van de aftrap had deze ploeg het beste van het spel. Mot kunst en vliegwerk kon de Meto docl- verdediger zijn doèl schoonhouden. In de veertiende minuut had Zee land Sport bepaald pech, toen W. Leijnse hard tegen de lat schoot. Meto ondernam wel enkele tegen aanvallen. maar het kwam meestal niet verder dan de goed spelende Zeeuwse verdediging. In de 19e minuut werd een goede aanval opgebouwd door T. van Rijs wijk. Hij schoot de bal keurig door naar J. Noest, die de Meto doelman geen kans gaf (01). Steeds bleven de aanvallen op het Meto-doel aanhouden, maar in de 29e minuut had Zeeland Sport toch op nieuw suecces, toen Klopmeyer uit n prima door Noest genomen corner in eens inschoot (02). In de tweede helft hetzelfde spel- beeld. De Meto-voorhoede werd volle dig aan banden gelegd en vooral linksbinnen Kops haa weinig in te brengen tegen de goed spelende mid denlinie van Zeeland Sport. In de vijftiende minuut maakte J. Jansen aan alle eventuele illusies van Meto een einde door uit een cor ner ineens hard langs de keeper te schieten. Zeeland Sport kreeg nog enkele goede kansen, maar tot scoren kwam het niet meer. Even voor tijd beging de Zeeland Sport speler Klopmeyer een overtre ding tegen P. Borreman. Deze werd zo kwaad, dat hij Klopmeijer wilde slaan. De scheidsrechter wees belde spelers naar de kleedkamer. RCS—STEE-4—0 Een technisch beter RCS heeft voor de rust handen vol werk gehad om de energieke Steen-aanvallen het hoofd te bieden. De bezoekers bleken echter in de eerste helft al hun krult te hebben verschoten en na de thee was het dan ook een overwegend sterker RCS dat ondanks uitste kend spel van de linksbinnen en spil van Steen»een ruim verdiende 4 0 zege kon bohalen. Het eerste RCS- doelpunt ontstond pas 10 minuten voor de rust, toen na uitstekend voor bereidend werk van Titeheru, Van den Dries gelegenheid kreeg te sco ren (10). Na de rust kon Van den Dries na een kwartier via de paal het tweede doelpunt maken en vijf minuten later slaagde linksbuiten Roseveldt erin de zege veilig te stel len (30). In een periode van groot RCS-overwicht bracht Van den Dries op fraaie wijze de eindstand op 4O. ZEELANDIA-CORN BOYS 1—2 Een door een vrij zwakke verdedi ging zeer kwetsbaar Zeelandia moest verdiend het loodje leggen tegen een beter spelend Oorn Boys. Door de zwakte der defensie moest by Zee landia de middenlinie teveel steun verlenen, waardoor de voorhoede ge heel op zichzelf bleef aangewezen en dat was in deze wedstrijd teveel ge vergd van deze linie. Het eerste doelpunt kwam voor de rust, toen doelman Becks een schot van links buiten Smit van Corn Boys niet onder controle kon krijgen en rechtsbuiten Ranschaert er als de kippen bij was om dit te bestraffen. Voordien had de bal reeds de deklat getroffen, bui ten bereik van de Zeeland ia-keeper. Vlak na de rust speelde Geers ver keerd terug en de handige Smit was er b|j om dit uit te buiten. Er kwam weer even spanning, toen Peperzak de achterstand tot 12 terugbracht maar verder dan een goede kopbal van Ko van Hen, die even fraai werd gestopt, kwam de thuisclub niet meer. De Boys-zege was verdiend (1-2). Verhoogde subsidie voor Nederlandse sportbonden. Aangezien het noodzakelijk is ge bleken een hoger bedrag voor de sub sidiëring van de sportbonden uit te trekken, is het totale voor deze or ganisaties bestemde subsidiebedrag verhoogd tot f 370.000, aldus schrijft de minister in de memorie van toe lichting op de begroting van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen voor 1957. De onderhandelingen over de plaats van vestiging van het „Centraal in stituut voor de opleiding van sport- leidsters" hebben nog niet tot resul taten geleid. In verband met het te kort aan schoolruimte blijkt het moeilijk op korte termijn de beschik king te krijgen over een voor deze opleiding geschikt gebouwencomplex. Hierdoor is het ook nog niet moge lijk geweest met de opleiding van sportleidsters te beginnen. Zeeuws landbouwconsulent in Groningen met pensioen Wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd verlaat d« rijkslandbouwconsulent voor noorde lijk Groningen, ir. P. G. Meijers deze dienst. De Groninger Christelijke Boeren- en Tuindersbond en de Gro ninger Maatschappij van Landbouw hebben een afscheidsreceptie in restaurant Riche op dinsdag 2 okto ber, voorbereid. Ir. P. G. Meijers werd geboren in Arnemuiden, maar bracht vrijwel zijn gehele ambtelijke loopbaan in Groningen door. Van 1932-1939 was hij o.m. directeur van de landbouw kundige afdeling van het rijksland bouwproefstation in Groningen. 25. Onkundig van het feit dat zij aan alle zijden werden bespied, vervolg den de Maat en Okkl hun weg door het moeras. Het gaan werd er niet beter op want hun voeten zakten steeds dieper weg ln de soppige bodem en de lood grijze nevel was hier en daar zo dicht dat zij nau welijks een meter voor zich uit konden zien. „Wéér zo'n reis vol na righeid en ellende", mop perde de Maat. „Was lk er toch maar nooit aan be gonnen! Was lk maar nooit naar zee gegaan!" „Ach kom, ome Tjeerd", trachtte Okkl hem op te beuren. „We zijn er zo uit! Alleen Wilde ik dat die ellendige muskieten me met rust lieten. Ik word aan alle kanten aangeval len!" „Laat ik dan tenminste een pijp opsteken", besloot de Maat mismoedig. „Het zal m'n laatste wel zijn!" Helaas! Tegen het soort aanvallers dat nu op net punt stond hen te bespringen, 20U zijn pijp weinig uitrichten! Naii'-rtijks was de Maat uit gesproken of hij en Oki-i bleven hevig ontsteld staan. Een luia gehuil weerklonk aan alle zijden. Nog vóórdat zh zich goed en wel rekenschap had den kunnen geven van wat er gebeurde werden Zij stevig vastgegrepen daar Mallekorso en een groep van zijn dappeten. „Mij Mallekorso. groot hoofd van stam van Ebonito's" sprak het opperhoofd plechtig, „Wij waarschuwen witte krijgers niet Jagen op Groene- Geest van Moerassen. Witte krijgers Jagen toch! Stam van Ebonito's maken nu wa.... wawa.... wawawawa „Wandversiering....!" wilde het dappere opper hoofd zeggen. Maar zover kwam hij niet. Zijn ge oefend krijgersoog tuurde vol ontzetting de nevels ln, waar temidden van grijze dampen de vage om trekken van een reusachtig monster naderbij kwa men.... Marktberichten. GRAANBEURS ROTTERDAM 1 okt. Binnenlandse granen ochtend- beurs officieuze noteringen per 100 kg. Tarwe op vochtcondltle ca f 26.75. Voe- dergranen kalm. Zomergerst naar kwa liteit en droogte f 22.75—f 24.75. wlnter- gerst naar kwaliteit f 20.75—f 22.75. Ha ver naar kleur, droogte en kwaliteit f 20f 24. Rogge doorsneekwaHtelt ca f 21.7B. Peulvruchten: Groene erwten boe- renschoon 40—69. Schokkers boeren- schoon f 40—f 72. Bruine bonen boeren- schoon 85—90. Uitgezochte partijen daarboven. VEEMARKT ROTTERDAM 1 okt. Aanvoer in totaal 1702. Vette koelen en ossen 1144. varkens 558. Vette koelen le kw 3.10—3.28. 2e kw 2.90— 3.08 3e kw 2.70—2.80. Varkens (lev. gew.) le kw. 2.03. 2e kw. 2.01. 3e kw. 1.09. Vette koelen, aanvoer groter; handel kalm; lager ln prijs, prima's boven no tering. Varkens (lev. gew.) aanvoer Iets ruimer; handel tamelijk; iets minder in prijs, prima's boven notering, vooral bij afloop, lichtere soorten beneden notering. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM 1 okt. Klei-aardappelen 35 mm opwaarts. Eigenheimers 10—10.50. Bintjes 8.25—8.50. Koopmans Blauwe 10—10.50. IJsselster 7.75. Export. Bintjes 35 mm opwaarts klei 0.75. Zandaardappelen 35 mm opwaarts IJs selster 7.25. Bintjes 7.00. Voer-aardappelen-2.50—3.00. Prijzen be rekend per 100 kg en op de handelsvoor- waarden vastgesteld voor de verkoop van consumptie-aardappelen op wagon, schip, oauto. VISMIJN VEERE. 1 okt. Aangevoerd: 4210 kg exportgar nalen 132—250: 25 kg schar 44—55; 90 kg bot 26—55:81 kg tong (middel) 132—289; 159 kg rog 26—33; 4 kg visiever 492; 2S kg ongesorteerde vis 35. WOENSDAG 3 OKTOBER. HILVERSUM I. 402 m 746 kc/s. 7.00— 24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Ge wijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws.- en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.05 Amus. muz. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 Gods Dromers, hoorspel m. muz. 12.10 Fluit en klavecimbel. 12.30 Land- en tulnbouw- meded. 12.33 Negro-splrituals. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Prot. Interkerke lijk Thuisfront. 13.20 Metropole-ork. 13.50 Gram. 14.00 Idem. 14.55 Planoduo. 15.35 Zuidafnikaanse zang en muz. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Orgelconc. 18.05 Muz. caus. 18.20 Spec trum van het Chr. Organisatie- en Ver enigingsleven. 18.30 R.V.U.: Problemen van onderling contact, door dr. C. J. Schuurman. 19.00 Nws.- en weerber. 19.10 Muziek ln aanbouw. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Geeste lijke liederen. 20.50 De betekenis van Lel- dens ontzet voor ons volksleven, caus. 21.10 Muz. lulsterwedstr. 21.55 Gram. 22.05 De roerige wereld, rep. 22.15 Salonork. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15 Sportuitsl. 23.20 -24.00 Gram. HILVERSUM n. 298 m 1007 kefs. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19-30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8,10 De Ontbijtclub. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Gram. VPRO: 10.00 School radio. VARA: 10.20 Gram. 11.10 Metropo- le ork. (Intermezzo: rltm. muz.) 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tulnbouw- meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Tentoon stel! ingsagenda. 13.18 Dansmuz. 13.50 Me dische kron. 14.00 Gram. 14.45 Voor de jeugd. 16.15 Voor de zieken. 16.45 Gram. 17.00 Idem. 17.15 Accord, ork. en solist. 17.50 Regeringsultz.: Rijksdelen overzee: Jeugdultz.: De brievenbus gaat -open. Correspondentieclub o.l.v. Regina Zwart. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Orgel en Hammondorgel. 18.40 Act. 18.50 Lichte muz. 10.15 Gebrek aan ruimte, caus. VPRO: 19.30 Voor de Jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Tussen de regels door, caus. 20.15 Verz. progr. voor de militairen. 20.40 Prinses Turandot, sprookje. 21.55 Weense muz. 22.45 Tussen mens en ne velvlek, caus. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.30—24.00 Socialistisch nws. In Espe ranto. TELEVISIEPROGRAMMA'S. NCRV: 17.00—17.30 Voor de kinderen. NTS: 20.30—22.30 „De Bedrlêger". film. (Nagekomen advertentie) Met diep leedwezen feven wij kennis van et plotseling overlijden van MARINUS VERMEULE Jzn„ Kerkvoogdij en kerkeraad van 's-Heer Hendriks- kinderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 3