PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT „Handelwijze Indonesië volkomen in strijd met de goede trouw" „Vulcan" explodeerde op London-airport Technisch onderwijs op Tholen voorziet in grote behoefte BILT ADENAUER: AANEENSLUITING WEST-EUROPA NOODZAKELIJK 199e jaargang - no. 233 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 52 cent per week; 6.50 p. kw.j fr. p.p. 6.75 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 2 oktober 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1,—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureau's: Vllsslngen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841 Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Ooetburg, Nleuwstraat 43, telef. 20; Terneuzen, Brouwerijstr. 2; Zierikzee, n. Bogerdstr. 24. telef. 2B- NEDERLANDSE BRIEF OVER SCHULDLOOCHENING AAN V.N. Over de schulden wordt onjuiste voorstelling van zaken gegeven De Nederlandse regering heeft in een brief de secretaris-generaal van de Verenigde Naties op de hoogte gebracht van de verloochening door Indonesië van de schulden aan Nederland. De permanente vertegenwoor diger van Nederland bij de Verenigde Naties, de heer C. W. A. Schuer- man heeft gistermiddag de brief aan de heer Dag Hammarskjoeld over handigd. Geconstateerd wordt, dat de handelwijze van Indonesië in strijd is met de goede trouw, welke door de leden van de Verenigde Na ties in acht dient te worden genomen en dat de Indonesische regering een volkomen onjuiste voorstelling van zaken geeft. Nederland verzoekt de secretaris-generaal de inhoud van het schrijven onder aandacht van de leden der Verenigde Naties te willen brengen. In de brief wordt verwezen naar het schrijven van de Nederlandse re gering van 21 februari j.l., waarin de V.N. op de hoogte werden ge bracht van de verbreking door Indo nesië van de Nederlands-Indonesi sche Unie. Kort na deze verbreking voldeed Indonesië niet langer aan haar finan ciële verplichtingen jegens Nederland, waarvoor zij ter ronde tafelconferen tie uitdrukkelijk de verantwoordelijk heid had aanvaard. Vergeefs vroeg de Nederlandse regering om ophelde ring. De brief vestigt er de aandacht op, dat de Indonesische vertegenwoor diger in het bestuur van het Interna tionale Monetaire fonds, verklaarde op 31 juli j.l., vlak voordat Indonesië van het fonds een lening van 55 mil joen dollar kreeg, dat zijn regering vole aandacht besteedde aan de schul den aan Nederland. De Nederlandse regering acht de hele zaak onbevredigend en nauwe lijks in overeenstemming met het ver trouwen in de nakoming van plechtig gesloten overeenkomsten, dat tussen de leden van de Verenigde Naties dient te bestaan. De cijfers, die Indo nesië over de schulden heeft verstrekt noemt men volkomen onjuist. Er wordt op gewezen, dat Neder land de vordering op Indonesië met 2 miljard heeft verminderd, waarbij Machines Automatisering wordt in de laat ste jaren een woord met een dreigende klank. Er zijn bedrij ven, waar de voortschrijdende auto matisering personeel overbodig zal maken en dat is een pijnlijke zaak. Op het ogenblik wordt in België en in Nederland studie gemaakt van de automatiseringsmogelijkheden voor de postcheque- en girodienst. Voor België taxeert men dat een geslaagde automatisering van deze dienst ongeveer 60 van het perso neel overtollig zal maken. In Nederland had tot voor kort de directeur van de postgiro een zwaar hoofd in de automatisering. Hij meen de, dat de dagelijkse verrekeningen van de duizenden giro-biljetten met de hand moesten worden verricht. In vorige jaren heeft men daarom het personeel in Den Haag sterk uit gebreid en aangezien zich te weinig mensen beschikbaar stelden, heeft men de salaris-schaal zodanig gehan teerd, dat de beloning aantrekkelij ker werd. Met uitbreiding van personeel kwam men er uiteraard niet. Voor dat per soneel waren ook gebouwen nodig om in te werken en zo kon het ge beuren, dat de postgiro in Den Haag een mammoeth-bedrijf werd, dat nog steeds groeiende is. Nu is dan ook in Nederland een commissie bezig na te gaan hoe die groei in redelijker banen ge leid kan worden. Intensieve automa tisering kan alleen uitkomst bieden. Dan zal men misschien wel 60 van het personeel kunnen missen, het oprichten van nieuwe kantoorgebou wen kan achterwege blijven en de dienst zal heel wat goedkoper wer ken dan thans het geval is. Dat zijn dan de lichtzijden, waartegenover echter ook schaduwzijden staan. Op de jongste accountantsdag in Utrecht heeft men de proble men besproken, die met de voortgaande automatisering van ad ministraties in grote bedinjven ver bonden zijn. De conclusies waren, dat velen hun functies zullen verliezen en daarvoor in de plaats geen gelijkwaardige functie elders kunnen krijgen. Het aantal „lagere" chefs zal beduidend verminderen. Wel zal de algemene salariëring verbeterd kunnen worden en sommigen zullen interessanter werk krijgen. De grote vraag voor de postcheque- en girodienst-leiding is thans of de overheid voorop moet gaan bij het massaal vervangen van per soneel door machines. Het schijnt, dat dit probleem nog al zwaar gewogen heeft bij de di rectie en aanvankelijk ook geleid heeft tot een neiging' om op de oude voet voort te gaan, dat wil zeggen Vervolg op pagina 3J. volledig rekening gehouden werd met de uitgaven, die op enigerlei wijze verhand hielden met militaire acties. Met de kosten daarvan is Indonesië dus niet belast. Zes jaren lang heeft Indonesië zonder meer de schulden erkent en normaal rente en aflossing betaald. Nooit werd de wens geuit de bestaande toestand te veranderen. In de Indonesische regeringsverklaring van 4 augustus j.l. wordt gesproken van een schuldenbedrag van 650 mil joen, inplaats van 3.661 miljoen. Men zou zich kunnen afvragen of Indonesië met de sculden-overeen- komst niet te zwaar belast werd. De Nederlandse regering ontkent dat en wijst op de alleszins redelijke verhouding van de Indonesische staatsbalans in november 1952. In Indonesië bedroeg de staatsschuld toen slechts 55 van het staats vermogen, in Nederland op het zelfde tijdstip niet minder dan 165 Daarbij komt nog, dat de bankbiljetten-circulatie omstreeks de soevereiniteitsoverdracht voor 72 met goud gedekt was, welk goud geheel ten goede van Indone sië is gekomen. De Nederlandse regering is dan ook van mening, dat de handelwijze van de Indonesische regering in strqd ls met de goede trouw, welke door de le den van de Verenigde Naties in acht dient te worden genomen, en met de eerbied van de uit verdragen voort vloeiende verplichtingen, voor welke eerbied zij zich In de preambule van het Handvest der Verenigde Naties plechtig hebben uitgesproken. Dr. Konrad Adenauer, de West- duitse bondskanselier, heeft zich maandag op een persconferentie te Hamburg uitgesproken voor een her ziening van het verdrag inzake de Westeuropese Unie, waarvoor een gecoördineerde militaire en buiten landse politiek van de Westeuro pese landen zou worden tot stand ge bracht. Hij zei voorstander te zijn van een „activering" van de Westeu- ropese Unie, waardoor Europa tot „iets tussen een Bondsstaat en een Statenbond'- wordt gemaakt. Door de herziening zou het onmo- Monumentaal geschenk voor honderdjarige K.N.S.M. Het cadeau dat het personeel en de gepensioneerden ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan der Ko ninklijke Nederlandse Stoomboot Maatschappij aan het bestuur van him rederij hebben aangeboden, is een groot bronzen monument, ge plaatst nabij de ingang van het eta blissement der maatschappij aan de Surinamekade te Amsterdam. De echtgenote van één der direc teuren, mevrouw J.H. Kruyff Heitz, heeft dit monumentale ge schenk onthuld. Het stelt voor; Amphitrite, godin der zee, gezeten op een uit de gol ven oprijzend zeepaard of hippo- camp, voorafgegaan door haar zoon Triton, die op een kinkhoorn blaast om de woelige golven te bedaren. Het monument is ontworpen door de beeldhouwer Albert Termote te Voorburg en in brons gegoten door de firma J. E. Stöxen te Leiden. Het is geplaatst in een bassin waarin 'n aantal granieten zwerfstenen. In één daarvan zijn enkele regels ge hakt, welke zijn geconcipieerd door de dichter A. Roland Holst. Het Amerikaanse ministerie van ma rine heeft bij de „Westinghouse Electric Corporation" zes atoomreactors voor on derzeeboten besteld. gelijk moeten worden, dat een enke le staat welk plan ook door zijn op positie kan torpederen. In plaats daarvan zou voor het verwerpen van een plan een „minderheid van tame lijke omvang" nodig moeten zijn. Adenauer zei, dat zijn voorstel eveneens coördinatie van de West- europese bewapening behelst. Hij gaf toe, dat dit voorstel reeds deel had uitgemaakt van het door Frankrijk verworpen verdrag inzake een Euro pese verdedigingsgemeenschap, maar het zou thans „in een andere vorm" worden geformuleerd. Engeland zou lid moeten zijn van een geïntegreerd Europa. Hij meen de, dat dit land thans meer belang stelling daarvoor heeft dan tevoren. Hij had hij zijn jongste besprekin gen met Belgische en Franse leiders volledige instemming met zijn stand punt gevonden. In antwoord op een vraag deelde hij mee, dat er binnenkort een nieuw initiatief in de Europese kwestie te verwachten is. De Westeuropese staten, met inbe grip van Engeland, zouden niet lan ger afzonderlijk kunnen bestaan tus sen de geweldige macht van de V.S. en de Sowjet-Unie. Dikke rookwolken kolken om.- hoog van de brandende straal- bommenwerper van het type „Vulcan", die maandag op S London Airport verongelukte. 4: jje (A.N.P. telefoto). West-Duitsland koopt vijf reactors in het buitenland. De Westduitse minister voor atoomkwesties, Strauss, heeft op het congres van het Duitse genootschap vooi radiologie de plannen van zijn regering voor het vreedzaam gebruik van kernenergie ontvouwd. In het buitenland zullen vijf reac tors worden gekocht, die te Karls ruhe, West-Berlijn, München, Keulen en in de omgeving van Hamburg zul len worden geplaatst voor de oplei ding van specialisten. Na een voorbe reidende periode van ongeveer vijf jaar zal de bondsrepubliek pas begin nen met de bouw van grote atoom- centralen. In 1970 hoopt men over vijftien centralen te beschikken ten einde in de gehele behoefte aan ener gie te voorzien. Koningsdochter in België Prinses Lilian van Retic, de echt genote van koning Leopold van Bel gië, heeft in de nacht van zondag op maandag het leven geschonken" aan een dochter. Het prinsesje, dat de na men Maria-Esmeralda Adelaide Li lian Anne Leopoldine zal dragen, is het derde kind uit het huwelijk van koning Leopold en de prinses Van Retie. Karl Doenitz vrijgelaten. De dag van gisteren, was vier mi nuten oud toen admiraal Karl Doe nitz, Hitiers opvolger als Führer, de deuren van de gevangenis achter zich zag sluiten waar hij zijn straf van tien jaar, hem wegens oorlogsmisda den opgelegd, had uitgezeten. SCHIETSTOELEN REDDEN 3 VLIEGERS „Sabre" stortte in Oosterhout vlak naast ambachtsschool in kanaal Op Londen Airport is maandagochtend een Britse straal bommenwerper van het type „Vulcan" neergestort en ontploft. Het toestel, een der nieuw ste typen bommenwerpers voor het vervoer van atoombommen, keerde te rug van een vlucht om de wereld. Vier van de inzittenden werden gedood. Er waren twee overlevenden, één van hen is luitenant-generaal sir Harry Broadhurst, bevelhebber van „Bomber command", de ander majoor Ho ward, de piloot. Toen de „Vulcan" in stromende re gen boven het vliegveld verscheen, weerklonk een ontploffing en spoot een rookpluim uit net toestel. Het vliegtuig slingerde en stortte bran dend neer. Het laatste gedeelte van de vlucht van Aden naar Londen, had de „Vul can" zonder tussenlanding afgelegd met een snelheid van 800 km. per uur Men vermoedt dat het in de bedoeling lag een nieuw record voor deze af stand, 6.500 km, te vestigen. Net voor het vliegtuig de grond raakte konden twee der inzitten den met hun schietstoelen de „Vulcan" verlaten. Een vliegveldfunctionaris ver klaarde dat het toestel, zodra de wielen even de voornaamste lan dingsbaan geraakt hadden, om hoog veerde. „De motoren brulden en er volgde een ontzettende ont ploffing". Toen het vliegtuig landde stond in BEVREDIGEND AANTAL LEERLINGEN In Italië is te Cassino, waar in de tweede wereldoorlog duizenden man. nen het leven verloren, een monu ment onthuld ter ere van die geval lenen. De plechtigheid werd verricht door veldmaarschalk graaf Alexander. Schoolbouw in Sint-Maartensdijk maakt goede vorderingen Met een ijver alsof alle toekomstige Thoolse industrieën op hem wach ten, is de kleine Jan op den Brouw aan zijn werkbank in het verenigings gebouw van Sint Maartensdijk bezig met vijlen en boren. In het geriefe lijke lokaaltje, waarvan de kleurige muurlampjes de eigenlijke bestemming verraden, n.l. de bejaardensociëtiet, proberen niet Jan nog een twintig- tigtal jongelui alle bewerkingen van ijzer en hout onder de knie te krij gen. Vlak er naast, in de kleuterschool, is een andere groep bezig met op de gang de kinderstemmetjes van de kleuters die een zangspelletje le ren zich de eerste woorden in het Engels eigen te maken. In deze idyl lische omgeving startte enige tijd geleden de eerste cursus van de nieuwe technische school van Sint Maartensdijk. Alle verwachtingen van het ge meentebestuur, dat soms aan het astronomische getal van 20 leerlingen dacht, zyn ver overtroffen; 35 jongelui staan ingeschreven. Het experiment is meer dan geslaagd! voorgeschiedenis aardig om te horen vertellen, maar het is in feite een grote lijdensweg geweest van vergun ningen, rjselijk lange rapporten, ur- gentie's, berekeningen en besprekin gen. Maquette In de raadszaal van Sint-Maar tensdijk staat thans de maquette van de school, waarvan de bouw inmid dels snel vordert. Veel tijd ging in het storten en slaan van de betonpalen verloren, maar de bovenbouw toont elke dag meer het model van de toe komstige school. Om tijd te winnen werd besloten de kleuterschool, uiteraard met toe stemming van de Zweedse schenkers, gedeelteirjk te bestemmen voor het theorie-onderricht. Natuurlijk vrees den de kleuteronderwijzeressen, dat dit op het speelplein de hegemonie van de technische school zou beteke nen; de ondervinding van nu bewijst, dat de jongens zich, bewust van hun hoge ouderdom, van de kleintjes af- (Vervolg op pag. 2) Natuurlijk zijn een bejaardenhuis en kleuterschool geen blijvende plaats voor de jongens. Directeur P. C. Kant, die de Middelburgse school verliet om in Sint-Maartsendijk te gaan pionieren, zal met de volgende cursus echter aan alle Thoolse scho lieren een voortreffelijk geoutilleerd technisch onderwijsinstituut tonen. Reeds na de aanstaande kerstvakan tie zal er al een praktijklokaal in ge bruik genomen worden. Behalve de ruimte, die in het verenigingsgebouw beperkt is, heeft men in een model lokaal alles bij de hand. Het is een lange en moeilijke weg geweest die tot de verwezenlijking van de school leidde Tot nu toe gingen de jongens van het eiland die een vakopleiding wensten naar Bergen op Zoom Dit bracht tijdverlies en grote kosten mee. Terloops hadden enkele voor aanstaanden de vakopleiding vele malen besproken, maar resultaat was er niet. Tenslotte was het burgemees ter D. C. Bouwense, die voor de tech nische school spijkers met koppen wilde slaan. Achteraf is de gehele de hal van het stationsgebouw een commissie van ontvangst gereed om de vliegers te huldigen. De overleven den van het ongeluk zijn licht ge wond. Omstreeks half vier gistermiddag is een Amerikaanse straaljager af komstig van de vliegbasis Soester- berg, neergestort. Het vliegtuig kwam terecht in het Wilhelminaka naal ter hoogte van de ambachts school in Oosterhout en is geheel on der water verdwenen. De piloot van de straaljager is luitenant-vlieger R. M. Mohammed uit Jamaica in de staat New-York. Zijn toestel maakte deel uit van een formatie van vier „super Sabres". Hij bemerkte opeens, dat de bestu ring van de straaljager was gestoord. Hij oordeelde het beter om het toe stel bijtijds te verlaten, hetgeen zon der voor hem nadelige gevolgen met behulp van de schietstoel is geschied, op een hoogte van 3000 voet. De burgemeester van Oosterhout en de commissaris der koningin in de provincie Noord-Brabant, prof. dr. J. E. de Quay, die toevallig in Oos terhout vertoefde, begaven zich on middellijk naar de plaats waar de straaljager was neergekomen. Op het ogenblik dat de „Sabre" vlak bij de ambachtsschool in het Wilhelminakanaal terecht kwam, waren 300 leerlingen in het gebouw aanwezig. Nederlandse mijn op Borneo wordt genationaliseerd De in Nederlands bezit zjjnde Bcau- ba kolenmijn in oost Borneo zal door de Indonesische regering worden ge nationaliseerd. De eigenaar van de mijn is de Ko ninklijke Nederlandse Paket Maat schappij (K.P.M.) en volgens berich ten die gisteren te Djakarta ontvan gen werden is de eigenaar van plan zes millioen roepiahs compensatie te vragen. De Nederlandse bedrijfsleiding heeft besloten om maandag het werk in de mrjn stop te zetten. De mijn heeft het afgelopen jaar, volgens welingelichte kringen, 100.000 ton steenkool opge bracht. Ontploffing aan boord van Amerikaanse destroyer. Aan boord van een Amerikaanse torpedootbootjager in de Middelland se Zee heeft zich een ontploffing voorgedaan, waarbij één persoon is gedood en 12 gewond. Van drie van de acht zwaargewonden is de toe stand kritiek. DE VERWACHT... KOUDER Aanvankelijk veel bewolking met plaatselijk regen, later vanuit het noordwesten enkele opklaringen. Zwakke tot matige naar noordwest of noord draaiende wind. Kouder dan gisteren. 3 oktober. Zon Maan ZON EN MAAN 6.46 onder 18.15 5.53 onder 17.31

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1