PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Sowjet-rondsch rijven met scherpe kritiek op Tito's communisme Zuid tirolers staken protestvuren aan Aanwinst voor Zeeuwse Veerdiensten BILT GROTERE BEREIDHEID V.V.D. AAN KABINET DEEL TE NEMEN DE VERWACHT... 199e jaargang - no. 232 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 52 cent per week; 6.50 p. kw.; fr. p.p. 6.75 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 1 okt. 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1,—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureau's Vlissingen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841 Goes, Lange Vorststr. 63, tclef. 2175 (b.g.g. 2228); Oostbuifi, Nieuwstraat 43. tglef. 20: Terneuzen. Brotiwcrijstr. 2. Zienkzee. N. Bogcrdstr. 24, telef. 26. JOEGOSLAVIË GEEFT NOOIT TOE AAN DRUK" Ook Erne Geroe (Hongarije) spreekt met KroesjtsjeW en Tito op de Krim President Tito van Joego-Slavië heeft zondag in de omgeving van Jalta van gedachten gewisseld met de Sowjet-premier, maarschalk Boel ganin, de eerste secretaris van de Sowjet-Russsiche partij, Kroesjtsjew en de secretaris-generaal van de Hongaarse (communistische) arbeiders partij, Erne Geroe die in de Krim zijn vakantie doorbrengt, aldus heeft radio-Moskou bekend gemaakt. Laten zaten zij in „een vriendelijke en oprechte sfeer" aan bij een diner. Een officiële woordvoerder te Belgrado heeft op een stampvolle pers conferentie gezegd, dat de Joego-Slavische president, maarschalk Tito, en de leider van de Russische communistische partij Nikita Kroesjtsjew verschillen van opvatting hebben ontdekt bij hun besprekingen in Joego- Slavië en hij voegde daaraan toe (dit op een vraag van een journalist) dat „Joego-Slavië nooit de gewoonte heeft, om onder druk toe te ge- Aan deze woordvoerder, Branko Draskowitsj, werd voorts gevraagd of de Joego-Slavische partij of rege ring een brief hadden ontvangen, die volgens berichten, door de Rus sische partij aan de andere commu nistische landen was gestuurd en die „scherpe kritiek bevat op het Joego- Slavische communisme". „Wij gelo ven, dat zo'n brief bestaat", zo ant woordde Draskowitsj. Noch de partij, noch de regering had een copie van zo'n brief ontvan gen. „Het is alleszins geoorloofd, dat de Russische partij inlichtingen publi ceert over zijn betrekkingen met de Joego-Slavische partij", zo ging hij voort, „maar het is anderzijds het goede recht van de andere partij in dit geval Joego-Slavië ook haar eigen mening te hebben". Deze persconferentie diende om een paar bijzonderheden mede te delen over de met zoveel geheimzinnigheid omhangen beraadslagingen tussen Kroesjtsjew en Tito, die in Joego-Sla vië zijn gehouden en die op de Krim worden voortgezet. „Er bestaan enke le verschillen, zowel op het gebied van de staat als op dat van de partij en inzake een aantal andere kwesties. Maar dat is heel normaal, zoals het ook heel normaal is, dat er pogingen in het werk worden gesteld om zulke moeilijkheden op te lossen". Toen een buitenlands correspon dent aan Draskowitsj vroeg of hij geloofde, dat Tito eventueel zijn opvattingen zou laten schieten on der de druk of de argumenten van de Russen, terwijl hij in Jalta is, kreeg deze ten antwoord: „U weet zelf heel goed, dat Joego-Slavië nooit onder druk toegeeft In gewoonlijk welingelichte kringen gelooft men, dat het in Jalta om de toekomstige ontwikkeling van 't com munisme, vooral in Oost-Europa, gaat. Tito zou de andere communis tische partijen tot een meer liberale gedragslijn willen bewegen, terwijl de Russen de klok zouden willen terug zetten in Stalinistische richting. In Amerikaanse diplomatieke krln- Verwijten aan adres van het Griekse hof In antwoord op beschuldigingen dat in koninklijke kringen te royaal met geld wordt omgesprongen, heeft de Griekse regering beloofd nieuwe wetten in te dienen die het hof zullen beteugelen. Deze belofte werd gedaan na weken van verhitte verwijten en tegentoeschuldigingen waarbij zowel hofadviseur als koning Paul en ko ningin Frederika zelf betrokken wa ren. Minister Tsatsos maakte bekend dat de regering van plan is twee wet ten in te dienen om de kritiek tot zwijgen te brengen. De ene wet zal de toelagen regelen van hoffunctio narissen, die, zo verklaarde Tsatsos, thans onbetekenende bedragen ont vangen. De tweede wet zal leden van het hof beletten aan zakelijke onder nemingen deel te nemen. Dode en zwaar gewonde bij met militaire auto De bestuurder van een militaire vrachtauto die zaterdagmorgen om streeks kwart over zeven uit de richting Haarlem kwam raakte in 't midden van het dorp Halfweg de macht over zijn stuur kwijt, waar door de wagen met grote snelheid inreed op een groep wachtende tram reizigers. De heer J. S. uit Zwanenburg, va der van zes kinderen, werd vrijwel op slag gedood. De wagen stak de weg over én ramde de muur van de gara ge P. Pollé, na eerst een voorbijgaan de wielrijder de heer W. S. even eens uit Zwanenburg tegen de muur gedrukt te hebben, waardoor deze ernstig gewond werd. De gara gedeur werd geheel vernield en uit de gevel werd een groot stuk muur ongeluk i gen te Washington noemde men za terdag de plotselinge reis van Tito naar de Sowjet-TJnïe een der grootste mysteries van het huidige internatio nale leven. Over het algemeen gelooft men ln Washington, dat Kroesjtsjew Tito's steun nodig heeft bij zyn strjjd tegen machtige Stalinistische elemen ten. Somoza aan gevolgen van moordaanslag overleden President generaal Anastasio So moza van Nicaragua, op wie verle den week een aanslag is gepleegd, is zaterdag aan zijn verwondingen over leden. Luis Somoza, de 34-jarige zoon van de overleden president, is zater dagavond op een gemeenschappelijke zitting van het congres en de senaat te Manaqua gekozen tot opvolger van zijn vader voor de rest van diens zesjarige ambtstermijn, die op 1 mei 1957 afloopt. Zes kinderen verbrand in Milwaukee (Ver. Stalen) In de buitenwijken van Milwaukee (Ver. Staten) is vrijdagavond een tot woonhuis omgebouwde schuur tot de grond afgebrand, terwijl zich in de woning zes kinderen bevonden. Alle zes kwamen om het leven. De ouders Peter Vallariel en Ramona Vallariel waren bij vrienden op bezoek. De slachtoffers waren Martha Vallariel, Stella, Mary Ann, Peter, Jane en Frank. Het zevende kind, de 10 jari ge Joseph, was met zijn ouders mee gegaan, toen deze 's avonds het huis verlieten, de kinderen alleen achterla tend. OP BINNENHOF NEEMT MEN AAN: Portefeuille aangeboden aan drs. Korthals? (Van onze parlementaire redacteur) De informateur mr. Burger is za terdagmorgen naar het paleis Soest- ilyk geweest om aan de koningin een tussentijds rapport uit te brengen. Hjj heeft dit gedaan, omdat moeilijk heden gerezen zijn tengevolge van de weigering van de Anti-Revolutionai re Partij, om met een minister en een staatssecretaris in het nieuwe kabi net genoegen te nemen. De A.R.P. verlangt twee volwaardige ministers portefeuilles. Toen de informateur op Soestdyk was, vergaderde in het gebouw van de Tweede Kamer de fractie van de V.V.D. onder leiding van haar voor zitter, prof. Oud. Deze bijeenkomst werd bijgewoond door de voorzitter van de liberale fractie in de Eerste Kamer, profes sor Molenaar. Na afloop verstrekte professor Oud ons e ht volgen de communiqué, waarvan hij zelf er kende, dat het niet veel zei. De V.V.D.-fractie heeft de toestand, die na een kabinetscrisis van meer dan drie maanden is ontstaan, uitvoerig besproken. Zij is unaniem van oor deel gebleven, dat de besli»ing, of een door een formateur aangezochte in een kabinet zitting zal nemen, aan hemzelf moet worden overgelaten. Daarbij zal de aangezochte uiteraard stellig in zijn overweging betrekken, welke de voorgenomen samenstelling en het program van het kabinet zul len zijn". Tijdens de informatie van prof. De Gaay Fortman hebben de liberalen eveneens te kennen gegeven, dat zij de beslissing, of een ministerszete) moest worden aanvaard, aan de li berale kandidaat zelf zouden overla ten. Dat heeft toen geleid tot de weigering van de aangezochte V.V.D.- ers. Aangezien thans niet naar de toen gehuldigde opvatting is verwezen, neemt men rondom het Binnehof aan, dat thans bij de V.V.D. een gro tere bereidheid aanwezig is, om in een kabinet zitting te nemen. Naar verluidt, zou mr. Burger aan drs. Korthals, de tweede voorzitter van de Tweede Kamerfractie der V.V. D.. een portefeuille hebben aangebo- Het is herfst en dat betekent, dat vele bomen hun vruchten ij: laten vallen, zoals bij de beu- 4. leen. De kinderen zijn er dan =k vlug bij om de smakelijke -j. nootjes te bemachtigen. Soms Ij. sj: gaat hun enthousiasme zover, dat z\j de rijksweg opkruipen j. zonder acht te slaan op het S verkeer Brand aan boord van drie Britse mijnenvegers. Met sleepboten moesten de Engel se oorlogsschepen in de haven van Portsmouth vrijdagavond in veilig heid gesleept worden, toen de drie onbemande mijnenvegers „Brawdley" „Edinghan" en „Bïsham" een prooi der vlammen werden. De drie mijnenvegers lagen tussen 17 andere schepen in, toen de brand aan boord van de „Brawdley" uit brak. Bliksemsnel sloeg het vuur over op de „Edinghan" en de „Bis- ham". Van de „Brawdley" is weinig meer dan een geblakerd casco over, en ook de twee anderen zijn ernstig bescha digd. Na Poznan: ontslag voor Poolse functionarissen Te Warschau is zondag officieel bekend gemaakt, dat de onderminis ter voor de machine-industrie en de onderstaatssecretaris bij het ministe rie van buitenlandse handel van hun functie zijn ontheven. Zij waren ver antwoordelijk voor de onderhandelin gen met de arbeiders van de grote lo- oomotievenfabriek te Poznan over betere arbeidsvoorwaarden. Zoals be kend, hielden deze arbeiders op 28 juni jl. de protestmars, die later leid de tot de onlusten welke aan 53 per sonen het leven kostten. Professor Jablonski, een vooraan staand lid van het Poolse parlement heeft aangedrongen op uitstel van de Poznan-processen. Hij achtte het be ter eerst de leden van de veiligheids politie te vervolgen, die arrestanten mishandeld hebben. Ontploffing in een Italiaanse kazerne Uit andere delen van Italië zyn politieversterkingen naar Bolzano (Zuid-Tirol) gezonden, om daar de orde te bewaren. In de laatste maan den is de spanning tussen de Ita lianen en de Duitstalige bevolking toegenomen. Zaterdagavond werden in de bergen rondom Bolzano en Bressanone vuren ontstoken om te protesteren tegen het verbod van een bijeenkomst van de Zuidtiroolse Volkspartij. Door een ontploffing werd een gat geslagen in een muur van een kazerne van het Italiaanse leger nabij Bolzano. De Oostenrijkse kanselier, Raab, heeft zondag in een radiotoespraak verklaard, dat er principiële meningsverschillen tussen Oostenrijk en Italië zijn over de kwestie van Zuid-Tirol. Italië heeft veel gedaan tot uit voering van het tien jaar gele den te Parijs gesloten akkoord tussen Oostenrijk en Italië over zelfbestuur van de Duitstalige bevolking. Het is thans hoog tijd, dat er iets gedaan wordt aan de bestaande meningsver schillen tussen Italië en Oosten rijk, aldus kanselier Raab. Hij voegde er aan toe, dat de Oos tenrijkse regering gelooft dat een overeenkomst, waarbij de rechten van Zuid-Tirol worden gewaarborgd, kan worden be reikt. De spanning is toegenomen door dat onlangs de Oostenrijkse spoor- „Dordrecht" vandaag in gebruik Met de ingebruikneming van de tot een diesel-elektrische pont om gebouwde veerboot „Dordrecht", wordt de vloot der provinciale stoombootdiensten in Zeeland een uitstekend uitgerust schip rijker In het bijzonder de drukke veerdienst KruiningenPerkpolder, op welke dienst de „Dordrecht" met ingang van heden gaat varen, on dergaat daardoor zonder twijfel een aanmerkelijke verbetering! Terecht noemde dan ook de com missaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, die zaterdag de technische proef vaart van net schip vanuit Ter- neuzen ten dele meemaakte, tij dens een korte toespraak in de sa lon van de „Dordrecht", (leze dan vreugdevol, zowel voor het pro vinciaal bestuur als voor <le be volking van Zeeuwsch-Vlaande ren. Het schip heeft bij de proef vaart uitstekend voldaan en d< directie is zeer tevreden over d- nieuwe motoren, aldus jhr r> sembroot. Het vertrouwen dat men in de „Dordrecht" heeft, blijkt wel uit het feit, dat men de „Willems dorp", die aanvankelijk in reserve zou worden gehouden, nu meteen voor de dienst Zijpe-Anna Jacoba zal aanbieden. De commissaris bracht verder dank aan allen die tot deze succesvolle ver bouwing medewerkten, onder meer aan de ontwerper ir. P. de Groot, de n.v Terneuzense Scheepsbouw Maat schappij, de firma Lister and Black- stone en de A.E.G., waaihy hij er op wees, dat hier van internationale sa menwerking tussen Engeland, Duits land en Nederland sprake is geweest. Ie directeur van de Terneuzense scheepsbouwmaatschappij, de heer J. F. de klerk, memoreerde hierna de goede samenwerking tussen diverse instanties bij deze verbouwing, voor welke weinig tijd van voorbereiding is geweest. In de 30 jaar van haar be staan heeft de scheepsbouwmaat schappij eerder nog niet de eer gehad voor de provincie te werken en men heeft dit object aangenomen, in de hoop, dat het niet de laatste maal zal zijn, dat men voor deze instantie heeft mogen werken, aldus spreker. Proefvaart De uitstekend geslaagde technische proefvaart van de „Dordrecht" start te aan de werf van de Terneuzense scheepsbouwmaatschappij. Na met behulp van een tweetal sleepboten te zijn afgeschut, voer het schip naar Kruinlngen-haven. Vervolgens werd een tweetal dienst reizen gemaakt. Bij de laatste daar van had de „Dordrecht" 22 auto's aan boord, waaronder 5 personenau to's en 17 grote vrachtauto's, veelal met aanhangwagens. Bij deze dienst reizen bleek onder meer, dat het schip, dat een snelheid van ruim 11 mijl kan ontwikkelen, ruimschoots binnen de daarvoor vastgestelde tyd de overtocht maakt. Na de dienstreizen werd terugge varen naar Terneuzen, waarin de bui tenhaven de autoriteiten, die de proefvaart meemaakten, van boord gingen. Onder hen bevonden zich het lid van Ged. Staten, de heer M. J. van Poelje, de hoofdingenieur-directeur van de rijkswaterstaat in Zeeland, ir. H. v. d. Burgt, de directeur van de provinciale stoombootdiensten mr. J. L. Nieuwenhuis, de inspecteur van deze diensten, de heer G. H. Vierhout, en de referendaris van de eerste afde ling der provinciale griffie, de heer J. van Tuinen. De technische proefvaart werd eveneens medegemaakt door de drie kapiteins, die de dienst Kruiningen Perkpolder varen, de heren HT van Damme, C. J. Grootenboer en J. Verijzer. Behalve dat bij deze verbouwing van de in 1955 met dertig meter ver lengde „Dordrecht" op het bovendek een tweetal stuurbruggen werd aan gebracht, onderging de machineka mer door de omschakeling van 500 p.k. stoom op 1800 p.k. diesel-elek trische capaciteit een totale vernieu wing. In de machinekamer werden 4 dieselmotoren, elk van 450 p.k. ge plaatst en verder 4 voortstuwingsge- neratoren en 2 elektrische voortstu- wingsmachines. Het ligt in de be doeling tijdens de dienst slechts drie dieselmotoren te gebruiken, de vier de fungeert dan als reserve. Tweede internationale atoomconferentie 1958 De commissie van de Ver. Naties die in 1955 de eerste internationale conferentie ove- vreedzaam gebruik van atoomenergie, in Genève organi seerde, heeft de secretaris-generaal van de Ver. Naties voorgesteld, in september 1958 een tweede atoomcon ferentie te organiseren. De plaats van deze conferentie zal later bepaald worden. Zij zal, evenals de eerste, twee weken duren, en een algemeen technisch karakter dragen. De organisatiecommissie, waarin deskundigen uit de Ver. Staten, Frankrijk, Engeland, de Sowjet-Unie, Brazilië. Canada en India zitting heb ben onder voorzitterschap van secre taris-generaal Hammarskjöld, zal volgend jaar mei opnieuw bijeenko men om de plannen voor de tweede atoomconferentie nader uit te werken. Volgens mededeling van de N.V. H. Drijfhout en Zoons edelmetaalbedrijven is de zilverprijs met Ingang van 26 sep- teniher jl. vastgesteld op f 111,50 tot 1117 per kg fijn (was f 110,50 tot f116). Dit is het gevolg van de hogere notering op de Londense markt. wegman Egon Mayr in Italië tot 3 jaar gevangenisstraf werd veroor deeld. Hij had krantenartikelen, waarin kritiek werd geleverd op het Italiaanse beleid, in Zuid-Tirol uit de trein geworpen. Twee betogingen, die dit week einde in Bolzano zouden worden ge houden, zijn door de Italiaanse poli tie verboden. De Zuidtiroolse Volks partij (waarin de Duitsprekenden zich hebben verenigd) wilde een gro te protestbijeenkomst houden, omdat naar haar oordeel de Italiaanse re gering het ItaliaansOostenrijkse akkoord om toekenning van een gro te mate van zelfbestuur aan de Duit se bevolking in de provincie Bolzano niet heeft uitgevoerd. De neo-fascis- tische Italiaanse sociale beweging maakte vervolgens plannen voor een tegendemonstratie, die eveneens ver boden werd. Beide betogingen wer den verboden om relletjes te voor komen. Adenauer en Mollet werden het eens over Saargebied Bondskanselier Adenauer van West- Duitsland en premier Mollet van Frankrijk hebben zaterdag bij hun besprekingen in Bonn volledige over eenstemming bereikt over de nog hangende kwesties inzake het Saar gebied. Dank zij de overeenstemming die nu bereikt is over de resterende kwesties inzake het Saargebied, de kanalisatie van de Moezel en het gro te Elzaskanaal, kunnen de slotover- eenkomsten opgesteld en spoedig on dertekend worden, aldus het na af loop uitgegeven communiqué. Men neemt aan, dat de ratificatie van de overeenkomsten voor het ein de van het jaar zal kunnen plaats vinden. De politieke aansluiting van het Saargebied met de Bondsrepu bliek zal dan op 1 januari 1957 kun nen geschieden. De economische ge lijkschakeling blijft vastgesteld op. 1 januari 1960. Eind oktober of begin november zullen Mollet en Adenauer opnieuw besprekingen voeren. Volgens zeer betrouwbare kringen in de regerings- milius te Bonn streven Adenauer en Mollet er naar om Europa een der de macht te laten worden in de we reldpolitiek. Sowjet visie: Nieuw Guinea internationaal vraagstuk De Indonesische minister van bui tenlandse zaken, Roeslan Abdoelgani, heeft een Russisch voorstel afgewe zen om in de gezamenlijke verkla ring. die twee weken geleden na het bezoek van president Soekarno aan de Sowjet-Unie werd uitgegeven, 'n zinsnede op te nemen over de onaf- hankelijkheidsbewegingen in Noord- Afrika. De Russische premier. Boelganin, zou de Indonesiërs hebben gewaar schuwd geduld te oefenen met hun geschil met Nederland over westelijk Nieuw-Guinea. „West Irian is een in ternationaal vraagstuk, dat met een oplossing op lange termijn uit de we reld dient te worden geholpen", zou Boelganin hebben verklaard. VOCHTIG WEER Veranderlijke bewolking met hier en daar wat regen en een kans op onweer. Zwakke tot matige wind uit zuidelyke richtingen. Tamelijk warm. 2 oktober. Zon Maan ZON EN MAAN 6.44 4.32 onder 18.17 onder 17.03

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1