Brits schip ramde Deense brug: twee bogen in het water gedrukt Communistische waarnemers bij Amerikaanse verkiezingen PROEVEN MET VOORBEELDDORP LEVERDEN SUCCESSEN OP NIEUWS IN EEN 1V0TED0P «ATERDAG 29 SEPTEMBER 1956 PROVINCIAL* VVYV1VBB COURANT BRUGWACHTER WIST ZICH TE REDDEN Reparatie zal maanden duren Een Britse tanlier heeft gisterochtend de spoorbrug tussen Aaiborg en Norresundby geramd. Twee bogen kwamen in het water terecht en het spoorwegverkeer met de streken ten noorden van de Llmf jord werd geheel gestremd. Het schip, de AstraUty uit Londen, liep enige schade aan de boeg op en keerde terug naar de oliedepots waar het zijn lading gelost had. Er waren geen slachtoffers, maar de bruggewachter werd ln het water geslingerd. De Astrality was juist de grote brug voor het wegverkeer gepasseerd toen van de spoorbrug die 100 meter verder ligt het sein kwam dat het schip moest stoppen omdat een express- trein verwacht werd. Het Britse schip had een Deense loods aan boord en het werd getrokken door een sleepboot. Om onbekende redenen bleef de As trality met tamelijk grote snelheid doorvaren en pas op 50 meter van de brug werd de machine op achteruit gezet, het anker uitgeworpen en pro beerde de sleepboot de tanker weg te trekken van de brug. Brugwachter C. V. Christensen was een platform op gerend nabij het draaiend deel van de brug en schreeuwde waarschuwingen naar het naderend schip. Dit ramde echter de twee bogen naast het draai end deel. De twee bogen werden losge scheurd en vielen in het water. Chris tensen en zijn platform verdwenen ook in de fjord. De brugwachter slaagde er in de kant te bereiken. Hp had geen letsel opgelopen. Helen, Edna en Ellen op presidentieel hoofd. j President Eisenhower heeft M zo weinig haren op zijn hoofd dat hjj ze ieder een naam heeft gegeven. Dit vertelde de presi- dent van de Bradley universi- teit. Dr. Harold P. Rodes had dinsdagavond een onderhoud van tien minuten met Eisenho- wer alvorens de president een toespraak zou houden. „Mevrouw Eisenhower zei tot i§ haar man dat zij vond dat zijn haar gekamd moest worden en M overhandigde hem een kam", vertelde Rodes. De president zei toen: „Mijn vrouw maakt zich altijd zorgen over mijn haar. Maar ik heb werkelijk genoeg om mij druk over te maken. In feite zijn het er zo weinig dat ik ze namen heb gegeven en hij streek met zijn Hand over zijn hoofd en zei: „Helen, Edna, Ellen". InriiiiiiiiiiniiiiiiiïiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiihjiiiiiiiiiiNiiiiiiii»! De Israëlische aanval op Jordanië Voor de Veiligheidsraad In officiële Libanese kringen is vrijdag vernomen, dat Libanon en Syrië de kwestie van de Israëlische aanval op het Jordaanse dorp Hoes san voor de Veiligheidsraad willen brengen. Een nota over deze aangelegenheid Is ter goedkeuring naar Egypte ge zonden. Men wil deze namelijk na mens de regeringen van Jordanië, Syrië, Libanon en Egypte aan de Veiligheidsraad overhandigen. De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Hammarskjoeld, heeft vrjjdag in een verslag, uitgebracht aan de Veiligheidsraad, de regerin gen die bij de Palestijnse grensge schillen zijn betrokken, bekritiseerd, omdat zij volgens zijn opvatting geen enkele positieve maatregel hebben genomen om grensincidenten te voor komen. Twee verkeersongevallen met dodelijke afloop In Den Haag, kwamen gisteroch tend een zandwagen en een personen auto in botsing. De bestuurster van de personenauto werd met een hoofd wonde naar het ziekenhuis vervoerd. Haar echtgenoot, de 62-jarige J. F. W. B. was op slag dood. Bij Lage Vuurse reed mevrouw A. I. baronesse van U. G. met haar wa gen tegen een vrachtauto. Zij over leed tijdens het vervoer naar een zie kenhuis. De twee inzittenden van de auto liepen verwondingen op. Alle trelnpassaglërs voor Noord- Jutland zullen nu per bus moeten rei zen over de gewone brug en van Nor- resundby af per trein verder gaan. Deskundigen schatten dat met de re paratie van de spoorbrug maanden gemoeid zullen zijn. In februari 1955 werd deze brug ook door een schip be schadigd en moest het treinverkeer vier weken gestaakt worden. De scha de was toen echter veel geringer dan gisteren. Kritiek op Adenauer Wegens verkorting van de dienstplicht Tjjdens een te Parjjs gehouden ver gadering van de Noordatlantische raad ls scherpe kritiek geuit op de be slissing van de Westdmtse bondskan selier Adenauer Inzake de verkorting van de dienstplicht van 18 tot 12 maanden. Na afloov van de vergade ring werd een communiqué uitgege ven, waarin de Navo-raad „aanneemt dat Duitsland de aanvullende maat regelen zal treffen die noodzakelijk zijn om de Duitse toezeggingen te vervullen". In welingelichte kringen wordt ge zegd dat de Navo-raad in het bijzon der ontstemd was, omdat Adenauer niet van te voren zijn besluit bekend had gemaakt. De Westduitse ambassadeur by de Navo, Krapf, verklaarde dat zijn land de verkorting van de dienstplicht zal opvangen door het aantal beroepsle den van zyn strijdkrachten van 230.000 te verhogen tot 300.000, op een totale sterkte van 500.000 man schappen. Dit weekeinde: kouder en onbestendig (Van onze weerkundige mede werker) De maand september, die dit jaar met ruim veertien dagen droog en zonnig weer een goe de beurt heeft gemaakt, heeft niet kunnen verhinderen, dat er toch nog een stormachtige wind is gaan waaien. Vrijdag passeerde een diepe depressie Schotland; deze lag vrijdag avond al voor de Noorse kust. Langs de Waddehkust woei vrijdagmiddag tijdelijk een zuidwesterstorm. Vrijdag avond passeerde het koud- front, waarachter drogere lucht naar ons land stroomde. In die drogere lucht komen flinke opklaringen voor. De aangevoerde lucht is echter en kele graden kouder dan de zachte lucht, die vrijdag over ons land woei. Ten westen van Ierland komt nog een randsto ring tot ontwikkeling, die in oostelyke richting .trekt en zondag tijdelijk voor wat meer buien kan zorgen. Hierdoor krijgt dit laatste weekeinde van september een enigszins herfstachtig karakter, al mo gen er vooral ook in Zeeland zonnige periodes worden ver wacht. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllf De politie heeft de 37-jarige A. D. de J., die in de woonwagen „Deo Gloria" te Zevenhuizen woont, aangehouden. De man werkte reeds Jaren als „evangelist". De laatste tijd werkte hij ln het Rotter damse havengebied en probeerde hij geld bijeen te krijgen voor weeskinde ren. De politie is er nu achter gekomen, dat hij het opgehaalde geld in eigen zak stak. VOOR EEN HARMONISCHE ONTWIKKELING Netto-inkomen deelnemende bedrijven flink gestegen Het ministerie van landbouw, vis serij en voedselvoorziening heeft de resultaten gepubliceerd, die na drie jaar bereikt zyn met een nieuwe me thode van voorlichting voor een har monische ontwikkeling van een agra risch gebied. In 1953 is men met de ze methode begonnen in twee dor pen, Kerkhoven by Oisterwylc en Rottevalle bij Drachten. Iedere deelnemer moest zelf ten minste de helft boven het door de overheid gegeven bedrag investeren. In Rottevalle besloten 30 boeren en boerinnen tot deelneming over te gaan en in Kerkhoven 26. Hiermee .waren de projecten „Voorbeeldcentrum Oïsterwijk" (Kerkhoven) en „Voorbeeldcentrum Z.O.-Friesland" (Rottevalle) begon nen. Enige cijfers, die nu, na drie jaar, gegeven kunnen worden, zijn voor Kerkhoven: de varkens- en pluim veestapel is met 100 procent toege nomen, de gemiddelde produktie van het vee is gestegen van 3500 kg. melk met pen vetgehalte van 3,35 pet. tot 3915 kg. met een gehalte van IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH Op een bijeenkomst van de M Grandes Conferences Catho- n liques", welke hij te Brussel p bijwoonde, heeft de Duitse bondskanselier dr. Konrad ff Adenauer een dringend be- ff roep gedaan op de Europese landen te handelen in plaats j= van te praten om tot een wer- kelijke Europese eenheid te komen. De foto toont Adenau- s er tijdens zijn rede. Op de voorgrond applaudisseert de ff Franse politicus Robert Schu- man. 3,67 pet. vet, het arbeidsinkomen per arbeidskracht was in het 1ste, 2de ?n 3de jaar respectievelijk f 5100, f oi00 tot f 65G0. Het netto-inkomen van het gemiddelde der deelnemende boerderijen heeft zich ontwikkeld van f 8700 in het eerste jaar, via f 9300 in het tweede jaar tot f 10.500 in het laatste jaar. Het arbeidsinkomen van de deel nemende lei-bedrijven in Kerkhoven ligt hiermee f 100 boven de normale lei-bedrijven van 7 tot 15 ha. in midden-Brabants Voorts zijn ook be langrijke resultaten geboekt by de woningverbetering, verbetering van de hygiënische toestanden en vor ming van de huisvrouwen. Een direct gevolg van de verbete ringen in Kerkhoven is het streek- verbeteringsplan van het nabije dorp Haaren. De financiële steun aan de cen tra is 1 mei 19o6 officieel geëin digd. Het werk wordt thans op eigen kracht verder gedaan. De eigen investeringen van de deelnemers in Kerkhoven bedroe gen f 210.000 (het verplichte mi nimum was f 53.500). In Rotte valle legden de deelnemers f 60.000 boven het verplichte mi nimum op tafel. elektronica in administratie. Arbeidsverhoudingen en organisa tie in de bedrijven zullen diepgaand worden gewijzigd bij de invoering van de automatisering ondermeer van administraties. Dit wordt be toogd in een prae-advies over enkele aspecten van de elektronische ver werking van administratieve gege vens, dat is opgesteld ter gelegenheid van de zaterdag in Utrecht te houden accountantsdag 1956 van het N.F.V. A. Een vergaande eliminering van func ties en taken gepaard gaande met een hergroepering van de overblijven de functies en taken zal vaak het ge volg van de invoering van de nieuwe apparatuur zijn. Deze laatste zal wat „zwaarte" betreft niet onbetekenen de wijzigingen ondergaan, terwijl te vens nieuwe functies zullen ontstaan. Ohefsfunctdes op de onderste geledin gen van de uitvoering zullen ten dele overbodig worden, met het daaraan verbonden „status"verlies voor de be trokkenen. Ten gunste: sommige employe's vinden hun werk interessanter en in het algemeen is het gemiddelde sala ris hoger. Ten ongunste: anderen verliezen hun vroegere positie en krijgen geen gelijkwaardige of betere terug, f - - „Wonderlijke visvangst" op de Noordzee Van de „wonderlijke visvangst" der „Martina" wordt thans in rissers- kiingen gesproken, nadat deze Sche- veningse logger op 13 september j.l. op volle zee vier ton drinkwater van het hospitaalschip „De Hoop" had overgenomen dus niet leeg huis waarts hoefde te varen en na een zeer slechte vangst gedurende drie weken, diezelfde nacht 'n half schip vol haring ving. Hiervan wordt ge wag gemaakt in het laatste reisver slag van „De Hoop", die woensdag van haar septemberreis is terugge keerd. Niet alleen was de vangst van de „Marina" direct na inneming van het water, bijzonder groot. Ook de volgende maal dat de vleet werd in gehaald zat er zoveel vis in, dat de schipper onverwijld de steven liet wenden om zo snel mogelijk naar huis te stomen. En sindsdien vragen de loggers „De Hoop" om dat „bij zondere haringwater." Het was hélemaal mis met Va- lentino Liberace, de Ameri- kaanse lievelingspianist., toen hij uit Londen in Parijs aan- ff1 kwam. Niet alleen bleef het M aantal smachtende vrouwen op het vliegveld Le Bourget vér beneden de verwachtingen, n maar er was ook nog die wesp in de duim die hem stak. Ge- ff lukkig stond Marcel de Fra- ff noux (rechts), de dokter van m het vliegveld, terstond gereed om de venijnige angel uit de beroemde duim te halen Acht classes bespraken oproep Hervormde Synode De classicale vergaderingen van de Hervormde kerk te Delft, Breda, Hen gelo, Heerenveen, Groningen, Appin- gedam, Schiedam en Assen zyn bijeen geweest om te spreken over de syno dale oproep inzake Nieuw-Guinea. In Delft bleek tijdens de discussies, dat men zich niet achter de synode stelt, Er werd soms ernstige kritiek feoefend. Velen adviseerden tenslotte e oproep aan de synode terug te stu ren met net verzoek om een grondiger bezinning en een betere theologische fundering. De andere classes konden zich er mee verenigen, dat de synode de, boodschap heeft doen uitgaan. In een deel der classes werd de wens naar voren gebracht, dat Nederland de souvereiniteit over Nieuw-Guinea inderdaad discutabel moet stellen. Kritiek was er op de wy'ze waarop de boodschap was gepubliceerd. In het algemeen werd de bijbelse fundering te summier geacht. De Oostduitse regering heeft be loofd, dajt degenen, die naar het Wes ten zijn uitgeweken en naar huis wil len terugkeren, niet zullen worden vervolgd. De Metro Goldwyn Mayer filmstu dio's te Hollywood zullen een film gaan vervaardigen naar het bekende boek van de Russische schrijver Dos- tojewski „De gebroeders Karama- zof". Drie filmmaatschappijen hebben thans medegedeeld voornemens te zijn dit boek t© verfilmen. NOG GEEN ANTWOORD UIT MOSKOU Kennismaking met vrij stemmen Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft een aan tal buitenlandse waarnemers uitgenodigd om tegen de tijd van de pre sidentsverkiezingen naar Amerika te komen en de gang van zaken daar in ogenschouw te nemen. Dergelijke uitnodigingen werden onge veer negen dagen geleden per diplomatieke nota onder meer gericht aan Rusland, Polen, Hongarije, Roemenië en Tsjecho-Slowakije. In de nota's stond onder meer dat de waarnemers „uit de eerste hand konden waarnemen hoe het proces van vrije verkiezingen in Amerika verloopt". Een woordvoerder van het state-departement zei aan te nemen dat Amerikaanse waarnemers op soortgelijke wijze zouden worden uitgenodigd om verkiezingen in communistische lan den bij te wonen „bij de eerstkomende gelegenheid". Uit de communistische landen is tot nu toe geen antwoord gekomen op de Amerikaanse uitnodiging. Men weet van Boelganin en Kroesjt- sjew dat zij al enige tijd „hebben ge hengeld" naar een uitnodiging voor een staatsiebezoek aan Amerika. Men verwacht echter niet dat zij de kans zullen aangrijpen en als waarnemers zullen komen, temeer daar de woord voerder van het State-Department zei dat de invitaties niet bedoeld zyn als uitnodigingen voor staatsiebezoeken. De waarnemers zullen officiële vi sa krijgen en behoeven geen vinger afdrukken in Amerika achter te 1~- ien. Het Kremlin heeft namelijk te gen het laten maken van vingeraf drukken, noodzakelijk voor niet-offi- ciële bezoekers aan Amerika, gepro testeerd. In de verklaring van het ministerie wordt de uitnodiging ln overeenstem ming met het program voor een groei end contact tussen de volkeren van Amerika en Oost-Europa genoemd, zoals dat in juni j.l. door president Elsenhower is aangekondigd. Behalve de eventuele waarnemers uit de communistische landen zullen nog 63 vertegenwoordigers uit vijftien andere landen de verklr-1nger bijwo nen. Brabanders waren roerig in de Maasstad De Rotterdamse politie heeft don derdagmiddag nogal wat moeilijkhe den gehad met een reisgezelschap nit Breda, dat een dagje nit was in Rot terdam. Het gezelschap, dat uit ongeveer dertig mannen en vrouwen bestond, werd in een cafetaria aan de Nieuwe Binnenweg zo baldadig, dat politie- hulp werd ingeroepen. Toen een agent binnenstapte, greep men hem vast en een vechtpartijtje ontstond. Gelukkig wist hij zich los te rukken en een telefooncel te bereiken. Assi stentie was toen spoedig ter plaatse, maar ook zijn collega's werden warm ontvangen. Zo werd een grote pan aardappelen door de zaak gegooid. Tenslotte bracht de politie drie man nen en een vrouw naar het bureau in de Rochussenstraat. Dit was na tuurlijk niet naar de zin der anderen, die steeds in de buurt van de bus, waarmee ze gekomen waren, bleven rondhangen. Bovendien probeerden zij steeds weer aan het bureau hun vrienden mee te krijgen. Een inspec teur en rijf agenten zagen tenslotte kans de groep weer in de autobus te krijgen en onder politiegeleide werd de bus r*" stad uitgebracht. Het Wereldgebeuren Uitrusten Om „uit te rusten" vloog de Russi sche partijleider Niklta Kroesjt- sjew een dag of tien geleden uit Moskou naar Belgrado. Hij was er de gast van Joego-Slavië's president, maarschalk Tito, en diens vrouw. Om „uit te rusten" stegen de maarschalk, diens vrouw en Kroesjtsjew donder dag j.l. onverwachts van het Belgra- dose vliegveld op met bestemming Zuid-Rusland. Blijkbaar was het no dig, om in Rusland uit te rusten van de „rustperiode" in Joego-Slavië, waarvan nu wordt aangenomen, dat die helemaal niet zo ontspannend is geweest. Nikita Kroesjtsjew heeft er niet alleen zijn favoriete sport, het ja gen beoefend.... Ongetwijfeld heeft hjj druk gedelibereerd over onderwerpen die de communistische heersers op net ogenblik druk bezig houden. En waar schijnlijk zijn ze nog niet uitgepraat. Het gesprek zal in Rusland aan de Zwarte Zee, waar inmiddels ook de Sowjetpremier maarschalk Boelganin en Sjepilow, minister van buitenland se zaken, arri veerden, moeten worden voortgezet. Of het gezelschap daar echt wat men noemt zal uitrusten, is de vraag Wij hebben 't gevoel, dat er in Rusland iets ernstigs en heel belangrijks op komst is..." Dat zeiden burgers, die in Belgrado werden aangeklampt door een mede werker van het persbureau United Press. Maar het fyne wisten zij er niet van, evenmin als die journalist zelf: aan de pers is niets anders verteld dan dat van die uitrusterij. Zo wordt ook deze Joego-Slavisch-Russische ontmoetingenreeks een aanleiding tot allerlei geruchten en veronderstellin gen. Wensen de Russen, dat Tito wat vriendelijker wordt voor de Stalinisten die in Joego-Slavië werden veroor deeld, nadat Tito in 1948 met het Kremlin brak? Wil men Tito overha len, om zich weer hélemaal te laten meevoeren in het zog van de Russen, in plaats van, zoals hij nu doet, de Oosteuropese satellietlanden aan te raden om „hun eigen weg naar verwe zenlijking van het socialisme" te zoe ken? Nauw^ hiermee verbonden is het probleem van de „destalinisatie" in Rusland zelf, die naar het schijnt voor een groot deel was opge zet om Tito terug te winnen. Zoals men het in het Centrale Comité van de Russische communistische partij niet met elkaar eens is over liet Ti- toïsme, zo kon het wel eens wezen dat er in het Kremlin ook diepgaande con flicten bestaan over die „destalinisa tie". Kroesjtsjew, die voor de ontluis tering van Stalins nagedachtenis me de verantwoordelijk is, zou in dit op zicht mannen als Molotow tegenover zich hebben gevondenEn misschien heeft hij nu Tito op het toneel van de strijd geroepen om aan zijn zijde te komen staan. Ook de kwestie Suez en de eventuele Amerikaanse hulp aan Joego-Slavië zouden de gemoederen van het gezelschap aan de Zwarte Zee bezig kunnen nouden; maar men is geneigd, aan te nemen dat de on derlinge verhoudingen het belang rijkste onderwerp zijn. Als maarschalk Tito direct alles had kunnen regelen met Nikita Kroesjtsjew, zou het waar schijnlijk niet gekomen zyn tot een verre luchtreishij heeft aan het vliegen een broertje dood. En het is dus te verwachten, dat er nog heel wat onderhandeld zal worden. Tito heeft zich in het westen een grote naam ge maakt, ten eerste als de moedige aan voerder van ondergrondse strijders tegen de Duitsers en vervolgens als een man die, hoewel tot het commu nistische kamp behorend, Stalin durf de te trotseren. Zyn zin voor onafhankelijkheid zal hem aan de Zwarte Zee zeker niet in de steek laten; ook zijn vrouw zal hem niet overhalen om aan elke Russische drang toe te geven. Jovanka Tito Budisawljewic, de nu 31-jarige „eer ste dame" van het land, staat niet al leen bekend om de charmante manier, waarop zij de japonnen draagt die de Fransman Dior voor haar heeft ont worpenMen kent haar ook als het meisje, dat zich op zeventienjarige leeftijd aanmeldde voor de partisa- nenstrijd tegen de Duitsers, wat wil jjj? vroegen de mannen van het ille gale aanmeldingsbureau toen. Vech ten!" was haar antwoord. Men zegt, dat zij veel heeft bijgedragen tot het aanzien, dat haar man zich na de breuk met Stalin in de westelijke we reld heeft veroverd. Als zij hem iets aanraadt, dan is het waarschijnlijk eer „Vechten" dan „toegeven en ver der alleen maar uitrusten." MEVROUW JOVANKA TITO van partisane tot eerste dame

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 3