PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Westerse financiële maatregelen leiden tot hamsteren in Egypte Moderne bedrijfsvoering en meer eenheid nodig voor de vlasserij voor V.V.D. ZOU DEELNEMING AAN KABINET OVERWEGEN ZWARE BRANDEN WOEDDEN OP SCHEPEN IN VOLLE ZEE Vand aag. DE VERWACHT... 199e jaargang - no. 231 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: w. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunet-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6,10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 29 sept. 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1,—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureau's: Vllsslngen, Walstr. 58-60, tel. 2335 4 lijnen (b.g.g. 646 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841: Goes, Lange Vorststr. 63, teief. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nieuwstraat 43, telef. 20; Terneuzen, Brouwerijstr. 2; Zlerlkzee, N. Bogerdstr. 24, telef. 2B. VRIJDAG: SUEZDEBAT IN VEILIGHEIDSRAAD Nasser mag tarwe kopen met dollars van Internationaal Monetair Fonds Gisteren werd te Cairo meegedeeld, dat Egypte maatregelen begon te nemen tegen zwarte handelaars en voedselhamsteraars, als een on derdeel van de nationale campagne om het hoofd te bieden aan de westerse economische druk. Het Egyptische ministerie van bevoor rading liet een verklaring uitgaan, volgens welke er „valse geruch ten" verspreid worden over bevoorradingsmoeilijkheden. Het deed een beroep op het publiek, op de hoogte te worden gehouden zodra zich ergens moeilijkheden zouden voordoen. Het Internationale Mone taire Fonds heeft inmiddels aan Egypte een lening verstrekt van vijf tien miljoen dollar voor de aankoop van Canadese tarwe. Nederland en Engeland onthielden zich hierbij van stemming. Diplomaten, die vertrouwd zjjn met 't werken van 't fonds, zeiden dat de lening zon der enige politieke betekenis is, een routine-transactie. Vandaag zou een overeenkomst worden getekend voor de aankoop door Egypte van 200.000 ton Rus sische tarwe. De door de Russen gevraagde prijzen zouden lager liggen dan de prijzen op de we reldmarkt en vooral lager zijn dan de Canadese en Australische prij zen. Saoedi-Arabië heeft de Egyptische regering aangeboden, zijn aankopen in Egypte in dollars te betalen. Voorts is de regering van Saoedi-Arabië be reid, elk gewenst bedrag in harde va luta ter beschikking van de Egypti sche regering te stellen. De Egypti sche regering heeft besloten, de be perkingen op te heffen, welke enige tijd geleden waren vastgesteld voor het overmaken van gelden naar het buitenland. Men wil net handelsver keer met het buitenland vergemakke lijken en tot ontwikkeling brengen, zo werd verklaard. Maandag zal in Londen de Organi satie van Gebruikers van het Suez-ka- Vakkennis Voor vrijwel alle bedrijven in Ne derland gelden vestigingseisen, waaraan men moet voldoen om een nieuw bedrijf te mogen openen. Die eisen zijn meestal geformuleerd door bedrijfsgenoten en het wil nog wel eens voorkomen, dat men de ei sen opschroeft om daardoor nieuwe vestiging te bemoeilijken en het ge tal der bedrijfsgenoten klein te hou den. Dat geeft direct voordeel in. de por- temonnaie en wie zou daarvoor niet gevoelig zijn? Er is over die „opschroeverij" al heel wat in de kranten geschreven en dat heeft ook wel enige uitwer king gehad. In sommige gevallen werden de overdreven vestigingseisen tot normale proporties terugge bracht. Toch zijn er nog tal van be drijven, waarvoor te zware vesti- zou aanbeveling verdienen, dat de Kamers van Koophandel het gehele systeem van vestigingseisen nog eens zorgvuldig uitkamden om- het van ballast te ontdoen. Een treffend geval van overdre ven vestigingseisen, werd on langs gesignaleerd door de Ka-, mer van Koophandel te Zutfen. Die; Kamer maakte bezwaar tegen het; ontwerp vestigingsbesluit voor het. begrafenisbedrijf. Ieder moet toege-| ven dat ook voor dit bedrijf enige- vestigingseisen dienen te gelden, op-| dat men gespaard blijft voor beun-- hazerij. Maar het is niet duidelijk, waarom; men van een as. begrafenisonderne-| mer moet eisen, dat hij kennis heeft; van de muziek, die bij crematies ten; gehore gebracht kan worden. Men kan het nuttig vinden, dat de; man een overlijdensadvertentie weet op te stellen, het is echter overdre ven, wanneer men ook verlangt, dat: ■hij de diverse lettersoorten kent. Voorts zou de mail op de hoogte moeten zijn van de houtsoorten, wel ke voor de fabricage van lijkkisten worden gebruikt, hij moet de steen-; soorten van grafzerken kunnen op sommen en herkennen, ja hij moet- zelfs weten hoe men bloemstukken, voor begrafenissen samenstelt. Dit nu ging de Kamer van Koop handel in Zutfen te ver en wij gelo ven, dat velen in het land het met; de leden van deze Kamer hartelijk; eens zullen zijn. Het is onbegrijpelijk, dat zulke re gelingen genade vinden in de ogen- van departementsambtenaren, die met de controle daarop zyn belast.- Vandaar dat hier 'n belangrijke cor rigerende taak ligt voor de Kamers van Koophandel! Pandit Jawaharlal Nehroe, M H de eerste minister van India, ff ff brengt op het ogenblik een ff H statiebezoek aan Saoedie-Ara- ff ff bië. De foto toont Nehroe ff eee (rechts) in een geanimeerd M gesprek met prins Feisal, die M in Saoedie-Arabië de posten ff M van premier en minister van ff buitenlandse zaken bekleedt. naai worden opgericht. Bij de landen, die tot de vereniging zullen toetreden, is ooit Zweden. De Zweedse regering maakt echter het voorbehoud, dat de vereniging naar aangenomen mag worden, zich alleen met zekere prak tische kwesties zal bezig houden en dat het lidmaatschap ervan bijgevolg Zweden verder op geen enkele wijze bindt. De Veiligheidsraad van de Verenig de Naties zal vrijdag 5 oktober bijeen komen voor het debat over de Suez- kwestie, zo is vrijdagavond officieel In New-York bekendgemaakt. In een interview met Zakï Salama, redacteur van United Press bij het bu reau in Cairo, heeft premier Nehroe van India verklaard, dat „er directe besprekingen moeten worden gevoerd tussen de partijen, tijdens het debat in de Veiligheidsraad of er na. Twee torpedobootjagers vaq de Amerikaanse Middellandse Zee-vloot zijn vrijdag het Suezkanaal gepas seerd met Egyptische loodsen aan boord. Het Amerikaanse consulaat had de Egyptische autoriteiten ge vraagd, geen loodsen uit Oosteurope- se landen op deze oorlogsschepen te plaatsen. De Amerikaanse senator Estes Kefauver (dem.) heeft vrijdag aan het begin van zijn grote verkie zingscampagne, felle kritiek uit geoefend op Foster Dulles, minister van buitenlandse zaken. „Er zou geen Suezkwestie zijn, als Dulles niet zo onbekwaam en aarzelend was", aldus Kefauver. Doenitz wordt vrijgelaten. De vroegre opperbevelhebber van de Duitse marine en opvolger van Hitier als rijkspresident, Karl Doe nitz, wordt dit weekeinde vrijgelaten uit de Spandau-gevangenis in Berlijn. Hij heeft dan zijn straf tien jaar -uitgezeten. De gewezen groot- admiraal is 65 jaar. VERRASSENDE ONTWIKKELING (Van onze parlemen taire redacteur). In de houding der Liberalen is pl otseling een kentering ingetreden. Professor Oud, de voorzitter van de Tweede Kamerfractie der V.V.D., schjjnt thans van mening te zijn, dat zich omstandigheden kunnen voor doen, die noodzaken tot het overdenken van de vraag, of de V.V.D. de kabinetscrisis mag laten voortduren en of zij niet een bijdrage moet leve ren tot een spoedige oplossing. Dit aandeel zou dan gelegen kunnen zijn in het aanvaarden van een of meer ministerszetels in het nieuwe kabinet. Aangezien prof. Oud hierover niet alleen een beslissing wenst te nemen, heeft hü zyn fractie tegen vanmorgen in het gebouw van de Tweede Ka mer bijeengeroepen. Geeft de WD-fractie een positief antwoord op de vraag of zij ministers zal leveren, dan vergemakkelijkt dit de taak van mer. Burger in zoverre, dat hij de A.R., als zij blijft vasthou den aan de eis van twee portefeuilles, kan mededelen, dat hij van haar me dewerking afziet. Wel heeft de K.V.P. te kennen ge geven, dat zij prijs stelt op de deel neming van de A.R., doch er heerst in de politieke kringen, waarin wij ons oor te luisteren konden leggen, de vraag of de K.V.P. als haar het departement van economische zaken met daarbij ondergebracht de P.B.O. en de bezitsvorming wordt aangebo den. de A.R. professor Zijlstra komt daarvoor dan n.l. niet meer in aanmerking het aandurft na een 3 maanden durende crisis de poging van mr. Burger te verijdelen. De oplossing zou verder kunnen zijn: de departementen van justitie en van binnenlandse zaken voor de V.V.D.; verkeer en waterstaat voor de P. v. d. A. en de departementen van oorlog en marine voor ir. Staf van de C.H.U. Wellicht heeft voor prof. Oud de gedachte, dat het van belang kan zijn het niet-confessionele element in het kabinet te versterken, de door slag gegeven om zich niet afkerig te tonen van ministerportefeuilles voor de V.V.D. Inmiddels moet zeker van een verrassende ontwikkeling gesproken worden. Met belangstelling wacht men in Den Haag het eindresultaat daarvan af. Het ongeveer 23.000 ton me tende stoomschip „Staten dam", dat bij de dok- en werf- mij. Wilton-Feijenoord te Schiedam in aanbouw is voor de Holland-Amerika-Lijn, na dert zijn voltooiing. Men ver wacht dat het schip begin vol gend jaar zijn „maidentrip" zal kunnen maken welke van Rotterdam via Le Havre en Southampton naar New York zal gaan. De foto toont het nieuwe schip op de werf in Schiedam. Indiase politie trad op tegen stakers: 9 doden Donderdagavond zijn voor een steen koolmijn in Jamuria in India negen stakers door de politie gedood. Deze slachtoffers vielen toen de politie probeerde een menigte uit elkaar te slaan, die werkwilligen belette de mijn binnen te gaan. Een der doden is een vrouw. Drie politiemannen werden gewond. De politie slaagde er tenslotte in de 3000 stakers te verdrijven, nadat behalve de vuurwapens ook van traangas gebruikt was gemaakt. Drie mensen in storm van Nederlands jacht gered Gisterochtend Is brand uitgebroken aan boord van het Braziliaanse schip Carl Hoepcke, dat voor de kust van Brazilië voer. Het Britse kabelschip „Norseman" heeft TO van de 134 opva renden overgenomen. Van persoonlij ke ongelukken ls geen melding ge maakt. Voor de westkust, van Noor wegen is gisteren het Noorse schip Heimdalj uitgebrand. De achtkoppige bemanning ging eerst in de redding boot, maar blom later weer aan boord. De Noorse vrachtboot Hegra, die on middellijk na de noodseinen naar de ilaats van de scheepsbrand koerste, plaats v bleef in de buurt. Later verlieten zeven mannen het brandende wrak; een. van de le den van de bemanning ls om het leven gekomen. De Hegra zette koers naar een Engelse haven. De reddingboot van Fowey in Cornwall heeft vrijdag het zeven ton metende Nederlandse jacht „Orca" de haven van Fowey bin nengesleept. Het jacht was in een Nina terug in Moskou? Volgens welingelichte bronnen in Moskou is Nina Ponomareva twee dagen geleden in Moskon terugge keerd. Deze berichten zijn tot nu toe nog niet bevestigd kunnen worden, maar zouden wel de bereidwilligheid van het Bolsjoiballet om naar Enge land te komen, verklaren Officieel werd bekendgemaakt, dat de' Engelse justitie de aanklacht te gen de Russische atlete wegens hoe- dendiefstal niet kon intrekken. hevige storm gevaarlijk dicht bij de rotsachtige Engelse kust geko men. De drie opvarenden hadden daarom een rode raket afgescho ten. In volle zee werden de opva renden aan boord van de redding boot genomen. Het bleek dat zij niet gewond waren. De „Orca" is niet beschadigd. In een dichte mist is het Westduitse kolenschip „Canopus" (229 ton) vrij dagochtend nabij de Zweedse haven stad Umea aan de Botnische Golf aan de grond gelopen. Twee bemannings leden, die zich met een sloep van het gestrande vaartuig hadden verwij derd, worden vermist. Vier andere op varenden, onder wie de schipper, wer den door een Zweedse kotter aan land gebracht. bestaat de dagelijkse radio- rubriek „Third Programme" van de B.B.C., die te Daventry over eigen zenders beschikt en I door zijn ernstige en nauwge- zette uitzendingen het aanzien van de radio heeft vergroot, i 10 jaar; MORGEN viert de bekende Nederland se toneel- en romanschrijver Jan Fabricius te Broadstone rijn 85e verjaardag. Het is dan .evens 50 jaar geleden, dat zijn eerste toneelstuk werd opge roerd, ter gelegenheid van welk jubileum onder voorzit- lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll NOG WEL TOEKOMST, MAAR.. Te hoge produktiekosten in veel Zeeuws-Vlaams* bedrijven „Een bewijs, dat het vlas geen toekomst meer heeft is het feit, dat voor de beroepsschool voor vlasbewerkers in Standdaarbuiten zich slechts één leerling heeft aangemeld". Zo luidde het nogal alarmeren de slot van een onlangs in een landelijk dagblad verschenen bericht, waarin gemeld werd dat het Westbrabants vlasgebied overschakelt op champignonteelt. Geen toekomst meer voor het vlas? Dat zou er voor Zeeuwsch-Vlaanderen met z'n rond 600 vlasbedrij- ven niet bijster rooskleurig uitzien Maar wederom wordt de pap niet zo heet gegeten als ze werd opgediend. „De ondergang van de vlasserij is al vele malen voorspeld. Dat is het gevolg van het speculatieve karakter in dit bedrijf", zo verklaarden ons eni ge deskundigen in Zeeuwsch- Vlaanderen, die voorts met tal van gegevens en cijfers aantoon den, dat hoewel het de vlas serij inderdaad niet voor de wind gaat van een „ondergang" geen sprake is. Om te beginnen bestaat er in vlas serskringen nog wel degelijk belang stelling voor de beroepsscholen en het geciteerde aantal van één leer ling noemde men pertinent onjuist „Dat is vermoedelijk de eerste aan melding voor het nieuwe cursusjaar geweest", zo zei men. Voor de cur sus 19551956 konden er trouwen> in Standdaarbuiten 9 diploma's wor den uitgereikt, in Eede 8 en in Koe wacht 3, waarbij dan de avondcur sussen nog buiten beschouwing blij ven. De vlassersopleiding is namelijk gesplitst in een vlasdagschool en in avondcursussen, welke laatste ten minste 12 leerlingen moeten hebben. Die avondcursussen zijn in Zeeuwsch- Vlaanderen ruim bezet, zodat er nog wel degelijk animo bestaat voor de vlasserij. Uit die opleidingen komen rootmeesters, bedrijfsleiders, vlasop makers en turbinechefs voort en wat vooral van groot belang is dank zij de opleiding raken de vlas sers vertrouwd met moderne be drijfsvoering. De vlasnijverheid ontstond destijds uit de kleine landbouw en voor de meeste vlassers oudgedienden, die begonnen met een „administratie" in een zakboekje was de sprong van huisnijverheid naar industrie te groot. Dat konden zij mentaal niet verwerken en dat is voor een groot deel de oorzaak van het feit, dat de vlasserij nu nog in het stadium van bedrijfsorganisatie verkeert, waarin zich de landbouw een dertig jaar ge- 'eden bevond. ..De evolutie komt achter de revo- ufie aan" en dat wreekt zich. Dat ïeeft tot gevolg, dat bijvoorbeeld de produktiekosten van vlaslint variëren van 12 tot28 cent per kg! Die hoge produktiekosten zijn te verklaren uit het gebrek aan effi- Vervolg op pag. 7) KORTE PREDIKATIE Indien dan gij, die boos z\jt, weet uw kinderen goede ga ven te geven, hoeveel te meer zal uw Vader, die in de he melen is, goede gaven geven degenen, die ze van Hem bidden. Mattheiis 7 11. De Staten-vertaling plaatst boven het aparte gedeelte van de Bergrede (7:7-11), waarvan het woord hier boven het laatste is: van het aanhou den in het bidden. De Nieuwe Ver taling: gebedsverhoring. We zouden er ook boven kunnen zetten: aan drang tot het gebed. Immers dit ge deelte begint met het drievoudige: bidt, zoekt, klopt, met de daaraan verbonden drievoudige belofte van: ontvangen, vinden, opengedaan wor den. Om nog eens herhaald te wor den, met de kennelijke bedoeling hier toe uit te nodigen, in het: want een ieder, die bidt, die ontvangt; en die zoekt, die vindt; en die klopt, die zal opengedaan worden. Mocht daaraan evenwél twijfel of onzekerheid bestaan, dan dringt Je zus nog verder aan door te verwijzen naar de liefde van een aards vader. Deze liefde, een flauwe weerglans van Gods Vaderliefde, weigert een smekend kind het nodige niet, be driegt het niet met schijngaven, geeft het niet een steen (in de woestijn in de verte lijkende op het ronde brood) in plaats van brood of een aal (een ongeschubde en dus voor een Jood onreine vis) inplaats van een reine vis. Hoeveel te meer mogen dan Gods kinderen op het gebed het goede ver wachten van hun hemelse Vader, dié niet boos ie* maar de goedheid zélf. Hij zal zijn vragende kinderen zeer zeker schenken, wat zij nodig hebben. Men kan dit nodige van Gods kin deren zien als geestelijke gaven (Lu cas 11 IS zegt: hoeveel te meer zal de hemelse Vader de Heilige Geest geven degenen, die Hem bidden), als tegenstelling van de nodige, tijde lijke gaven van een aards vader. Maar als tegenstelling behoeft het toch niet gezien te worden. Paulus zegt (Romeinen 8 32)Die ook zijn eigen Zoon niet gespaard heeft, maar Hem voor ons allen heeft overgege ven, hoe zal Hij ons ook met Hem niet alle dingen schenkenDe ge hele mens, dus ook het lichaam deelt in de liefde en zorg van God. En Je zus zélf heeft de bede: Geef ons he den ons dagelijks brood, een plaats gegeven in het gebed, dat Hij ons ge leerd heeft. Men behoeft dus niet in twijfel of onzekerheid af te laten van het bidden. Jezus zelf bidt altijd tot de Vader. En Hij geeft ons in dit woord uit de Bergrede een beschrij ving van het leven in het kindschap Gods, zoals Hijzelf dat ten volle leeft. Hij is het kind, dat de Vader bidt, om hetgeen Hem nodig is. En Hij ontvangt. En Hij is waarborg, dat ook zij. die Hem bidden, niet teleur gesteld zullen worden. En daarom die aandrang: bidt, zoekt, klopt. G» hebt vi en door Mij met God ah uw he melse Vader te doen. En al wat gij de Vader zult bidden in Mijn naam, dat zal Hij u geven (Johannes 16 2Sb). Bidt daarom in Christus' naam en de belofte wordt werkelijkheid: die bidt, die ontvangt; en die zoekt, die vindt; en die klopt, die zal openge daan worden. Ja Amen! Vader, Ja Gij slaat ons smeken ga. Gij zult ons niet beschamen, Het Woord van Uw gena Blijft Vader! eeuwig Ja In Christus, Ja en Amen. Dat Amen geeft V eer, Dat Amen vraagt niet meer Zou God mijn bede schenken? Dat Amen stelt gewis, Dat Hij, die d'Amen is Zyn waarheid nooit zal krenken. Terneuzen J. SCHOLTEN. OPKLARINGEN EN MINDER WIND Wisselend bewolkt met enkele ver spreid voorkomende buien. Krachtige tot vry krachtige wind tussen west en zuidwest. Lagere temperaturen dan gisteren. ZON EN MAAN september. Zon Maan 1 oktober. Zon Maan onder 18.22 onder 16.19 onder 18.20 onder 16.44

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1