Uit de wandelstok van Monnard kwam dodelijke pin tevoorschijn Meditatie rond de ,,Meie De DE SUIKERBIETEN IN ZEELAND STAAN ER NU BETER BIJ VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 RAADSELS ROND DE MOORD OP TROT SKI (II) Advertentie Voelde Stalin zich in het Kremlin niet veilig zolang zijn tegenstander leefde Francisco Lopez, die op de beruchte augustusdag wachtcommandant was in de Villa Rivera, heeft door een venster van Trotski's werkkamer de dramatische scène kunnen gadeslaan, waarvan het relaas hier volgt: Trotski staat langzaam op achter zijn bureel, wanneer zijn secretaresse Jadwinga Ageloff de deur opent en zegt: „Met aanbeveling van uw echtgenote vraagt de heer Mornard om een kort onderhoud". Nog voor zij uitgesproken is, betreedt de bezoeker moeizaam op zijn stok leunend het vertrek en blijft op enkele passen van het bureel staan, alsof hij op een woord van Trotski wacht. „Trotski leek me echter niet in staat een woord te uiten", zegt Lopez, „ik heb nooit meer zelfs niet onmiddellijk voor terechtstellingen een man gezien, wiens gezicht tot zo'n star masker van verlammende angst vertrok". Enkele seconden staan de twee mannen zwijgend tegenover elkaar. „En dan zie ik iets dat ik nooit zal vergeten!" De bezoeker laat plots zijn rol als kreupele varen. Hij heft zijn stok met de rechterhand omhoog en ik zie duidelijk hoe de kruk er van plotseling verandert. Waar schijnlijk door te drukken op een verborgen knop laat hij plots een spitse pin tevoorschijn schieten, die koud en staalblauw glinstert, zoals de loop van een revolver. En nu volgt een makaber schouw spel, dat mij steeds voor de geest zal blyven. De bezoeker zwaait enkele keren dfe stok met de stalen pin heen en weer, dan heft hij hem in de hoog te en slaat toe. tweemaal, driemaal... Zonder een woord zakt zijn slachtof fer neer achter het bureel. Op hetzelfde ogenblik stormt een van zijn mannen het vertrek binnen en ik zie hoe de politieagent de moordenaar met de kolf van zijn Colt op de slaap treft, hoe de bezoe ker bedwelmt, terwijl de boeien rond zyn polsen klikken Trotski overleeft nog slechts de volgende nacht. Op 21 augustus sterft hij, zonder nog het bewustzijn te hebben teruggevonden. Zijn schedel, waaronder zich die meesterlijke strategische plannen ontwikkelden, die de Bolsjewistische revolutie lieten zegevieren en de we reld van vrede beroofden, was op drie plaatsen ingeslagen Wie gaf de opdracht? Door de aanslag in ivf-, huis onder de palmbomen werd de aandacht van de wereld nogmaals gevestigd op de avontuurlijke loopbaan van hel slachtoffer: de tengere fanaticus die voor de politiek van de tsaar vlucht en uit een Russisch ghetto naar Amerika uitwykt, waar hy nauwe lijks opgemerkte kleine artikelen schriïft voor de schamele emigran tentijdschriftjes. Verder werkt hy als kleermakersgast specialiteit knoopsgaten knippen en naaien) in een der goedkoopste confectiemaga- zjjntjes ïh oost New-York, waar hij een 'hongerleven leidt in de slonzige achterbuurten van de Bronx. Op dat ogenblik draagt hy nog zijn ware naam: Leo Bronstein. Dan, wanneeh achter het front in Rusland de revolutie uitbreekt, Lenin in een verzegelde wagon door het Duitse leger uit Zwitserland naar Rusland wordt gebracht om de revo lutie nieuw leven in te blazen en de zwakte van het Russische front hier door nog te verergeren, begint de ster van het armzalig klaermakertje uit New York plots te rijzen. Polder- en waterschap benoemingen in Zeeland. Tot dijkgraaf van het waterschap Absdale-Riet-en-Wulfsdijk is benoemd de heer G. J. V. Vael te St. Jansteen; tot gezworene van het waterschap Absdale-Riet-en-Wulfsdijk werden be noemd de heer L. J. M. Borm te St. Jansteen; de heer L. F. Pauwels te St. Jansteen; en dhr. G. C. E. M. Dierick te Koewacht; van het waterschap Aan-en-Genderdijke, dhr. J. Nyssen te de heer L. F. Pauwels te St. Jansteen: Zaamslag; van de Koudepolder, de heer J. C. de Kraker te Hoek; van het waterschap Loven-en-Willemskerke, de heer D. J. Tollenaar te Hoek; van de polder St. Jansteen, de heer E. B. de Rechter te St. Jansteen; van de ca lamiteuze polder Nieuw-Neuzen, de heer P. de Jonge te Terneuzen; van het waterschap Ferdinandus, de heer Th B. van Daele te Koewacht- van het calamiteuze waterschap Oud-en- Jong-Breskens, de-heer H. Flikweert tc Breskens; tot dijkgraaf van het ca lamiteuze waterschap Tienhonderd-en Zwarte, de heer J. Dees te Cadzand; tot, gezworene van het calamiteuze waVerschan Ticnhonderd-en-Zwarte, de heer A.'Kools te Cadzand; tot dijk graaf van de polder Groot-Kieldrecht, de heer A. C. J. de Deckere te Clinge; tot gezworene van de polder Groot- Kieldrecht, de heer J. E. F. Buysrog- ge te Clinge; tot dijkgraaf van de pol der Nieuw-Kieldrecht, de heer P. V. M. Vercauteren te Clinge; tot gezwo rene van de polder Nieuw-Kieldrecht, de heer A. C. J. de Deckere te Clinge; tot gezworene van de polder Clinge, de heer L. P. B'eijénberg te Clinge. Examens Voor bet te Den Haag gehouden examen M.O.-b Duits slaagde de lieer M. Polderman te Goes, leraar aan het Goese lyceum. Bij zijn aankomst in Rusland, via Zweden, neemt hij de naam Leo Trotski aan en deze naam zal weldra bekend staan als die van de zegenrijke aanvoerder der ne- volutielegers. Na de dood van Lenin door zijn rivaal Stalin ten val gebracht, m 1926 uit Moskou verbannen, twee jaar later uit het land gewezen, blyft hij door zijn geweldige aan hang bij de linkse oppositie nog altijd een politieke machtsfactor zelfs van zijn verbanningsoord uit. Pas door de aanslag van 20 au gustus 1940 is deze macht einde lijk voorgoed gebroken. Maar de publieke opinie houdt niet van lange nabeschouwingen. Hoe meer net beeld van het slachtoffer van deze historische moord verbleekt, des te hoger stygt echter de belangstelling in de wereld voor de persoon van de dader en voorzijn opdracht gever. Zestien jaar later. De moord op Trotski werd zestien iaar geleden gepleegd. Even lang leidt zijn moordenaar nu reeds een haast weelderig leven in de moderne gevangenis van Mexico City. Maar de achtergronden van zijn misdrijf zijn heden ten dage nog even geheim als destijds, toen tijdens een gerechtelijk onderzoek dat niet min der dan twaalf maanden duurde ver- f eefs gepoogd werd enige klaarheid e brengen in de ware beweegredenen van deze historische misdaad. Jacques Mornard zo luidt al thans de naam, waaronder de dader van de aanslag in 1940 leefde zwijgt. Maar iedereen is er van over tuigd, dat hij zelf bij de aanslag slechts een instrument was, net zo als de spitse stalen pin, die onder de kruk van zijn stok verborgen zat. Vijftien jaar reeds is het een pu bliek geheim dat de opdrachtgevers van de moordenaar in het Kremlin zaten, dat waarschijnlijk zelfs ja, de aanhangers van Trotski staken het niet onder stoelen of banken dat, had men de echte opdrachtgever kunnen ontmaskeren, men Stalin's trekken zou herkend hebben. Vermoedens, meningen, gissingen zolang Stalin als rode tsaar m het Kremlin zetelde, moest elk onderzoek wel aan de muren van deze burcht stranden Maar nu de eigen handlangers van Stal in de afgod van zijn voetstuk hebben gestoten, wordt de volgende vraag steeds pertinenter: „Voelde Stalin zich in net Kremlin niet vei lig, zolang zyn grote tegenstander nog in leven was'. Slechts een enkele man zou deze vraag afdoend kunnen beantwoor den: Jacques Mornard. En hy zwygt. Mocht hy er echter in toestemmen te spreken, dan zouden zijn bekente nissen méér uitwerking kunnen heb ben dan verschillende atoombommen en zouden de gevolgen van zyn ont hullingen niet te overzien zyn. Leo Trotski en zijn vrouw, zoals hij in 19S2 werd gefotografeerd in de trein van Esbjerg naar Kopenhagen. De aankomst in de Deense hoofdstad was geen onverdeeld genoegen: hij werd vericélkomd door vijandige kre ten en een weinig goeds belovende stemming, waaraan de opgeheven gebalde vuisten weinig konden veranderen. Hoog en wijd welft zich de wazig-blauwe hemelkoepel over het eiland aan de ein der van het noordwesten tot het oosten als gegarneerd met een rand witte, naar roze zwemen de wolkjes, wat de indruk wekt van een glazen stolpgebed in een laag pluizige watten. Weer is het een feestelijk ge not buiten te zijn. De spring vloed van vakantiegangers is teruggeëbd naar de termieten heuvels en mierennesten der grotere of kleinere wooncentra, zich voorbereidend op wat herfst en winter hun daar aan verstrooiing, ontspanning of ontwikkeling te bieden hebben. Velen, hunkerend zeker naar 'n vólgend seizoen met een sur plus aan zonnewarmte en zon- nevitamine, waaraan ze deze zomer maar al te veel zijn te- korf, gekomen. Leeg en verlaten liggen nu de kampeervelden, Woonwa gens, caravans, grotere en klei nere tenten zijn verdwenen. Sporadisch blijft hier of daar nog het tentje van een ver stokte doorzetterdie toch ook wel gauw zal moeten capitule ren. Ook op het strand worden de laatste huisjes uit elkaar ge nomen en op vrachtauto's ge stouwd. De zwoegende oor spronkelijke bewoners vólgen met stille wrok in 't gemoed en een leesbaar verwijt in' de ogen de zon, nu mosterd na de maaltijd, die hen deze zomer zo schromelijk heeft verloochend. Ook de boer zwoegt by het bin nenhalen van de oogst. is achterstandgrote ach terstand zelfs, vooral wat ,,'t graen" betreft, ontstaan door de sonarmeregênrijke zo mer. Zomer f Nou ja! Elke zon nedag, ja ieder zonneuur is nu letterlijk goud waard en wordt intensief benut om niet alle be schikbare man-, vrouw- en paardenkracht „d'n oest", of wat er van rest, binnen te krij gen. Voor de eenzame tippe laar, de rustige fietser, niet bezwaard door het probleem van de boer. „winst of verlies" is juist deze tijd een bijzondere tijd. De niet te omschrijven r~r is ac, tersta ,,'t. gre sfeer tussen de scheidende zo mer en naderende herfst heeft- zijn steeds weerkerende beko ring; het oog blijft geboeid en onverzadigd van 'tinten en kleuren, In de nu weldadige koesterende zonnewarmte ver wijden zich de huidporiën om aan energie nog zoveel moge lijk te oogsten, waaraan ook ons lichaam deze zomer niet aan zijn trekken kwam. Geest en lichaam worden als herla den met nieuwe tintelende spankracht, nodig om weer te zijn opgewassen tegen de da gelijkse miezerige besognes. Veel is er de laatste ludve eeuw veranderd op Walche ren. Het landschap, de mensen, de dingen. Veel ten voordele: veel ook, waaraan de ouder wordende Walclierenaar met stille 'weemoed terugdenkt. De prachtige uuvewuegemet de in schril contrast geschilderde wagenborden, heeft letterlijk het veld geruimd voor de meer prozaïsche I uclitba nden wagen of vrachtauto. Het sierlijke lichte „verewaegetje"waarin destijds boer en boerin dun- derdugs nee u mart" gingen, wordt uit piëteit misschien nog hier of daar in „t waegenuus" bewaard. De sjees of tilbury van de zich oneer respecteren de boer is al helemaal verdwe nen. I e vroegere grintweg, in de zomer een droge, stof fige beekbedding, in winter een modderbandjir is vervangen door keurige vak kundig geprojecteerde A- en B- klinker- en asfaltwegen, die het buurtverkeer enorm heb ben vergemakkelijkt. Vooruit-, gang? Zeker! De oorspronke lijk fleurige hoerendracht is zeer sterk aan 't verdwijnen. Vooral bij de jongeren. Lo gisch! Waar de vrachtautode tractor en de landbouwmachi ne verschenen, verdwenen de friese rok, de pilowbroek, jak en keuzen, knoppen, broek stikken en het fraai besneden scheimes om plaats te maken voor moersleutel, oliespuit en overall. Niemand toch kun van de boer en boerin verlangen. dut zy te onzen genoegen als museumstuk blijven parade ren! Maar een verlies aan door de eeuwen gegroeide schoonheid? Ongetwijfeld! Nergens ook meer prijkt, wan neer „d'n oest" binnen is, de „meie" op 't- duin of schnur- dak, De wilgetakin de loop der jaren verschrompeld tot het simpele busseltje stro op de palen van een of ander „ofekke", verdwijnt eveneens. En al peinzend neemt de fantasie de overhand en de folklorist moge uitmaken, in hoeverre de leek de bal mis- slaat met zijn uitleg van dit vrjjwel verdwenen oeroude ge bruik. Nergens toch blijven ge bruiken, zeden en gewoonten zo lang stand houden, als op het platteland. 1 an oorsprong dikwijls hei- y dens, werden ze opgeno men in de sfeer van de christelijke levens en wereldbe- schonwing, waar ze voor de ge- interesseerde opmerker door heen schemeren. Zo bleven vele gebruiken in zwang, waarvan de zin en betekenis in de loop der eeuwen is verloren ge gaan, De verbeelding tovert de nog niet gekerstende Ger maanse of Keltische voorvader van de Walcherse boer. De primitieve landbouwer, vee fokkerjager of visser. In zyn verhouding tot. de toenmalige goden, zal ongetwijfeld- het óf fer een zeer belangrijke ról hebben gespeeld. Zo zal nij van de oogst, liet vee, de jacht of de visvangst een deel als tri buut aan de goden hebben ge offerd. Na de kerstening, vrijwillig of niet, zal dat 'gebruik i» steeds zich wijzigende vorm, misschien wel in het geheim, nog lang in stand zijn gehou den, in de loop der eeuwen vervaagd en de zinvolle bete kenis hébben verloren, worden de tot een gewoonte, wélke nu ook grotendeels bij de Wal cherse boer is verdwenen. En daarmee ook „de meie" van duin en sch.iür, als „d'n oest" binnen is. J. v. R. Illllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll ACHTERSTAND IETS INGELOPEN Zonnig weer was van invloed Na al de pessimistische verwach tingen over de suiberbietenoogst is er nu nóg wel geen reden tot jui chen, maar toch heeft het zonnige weer van de laatste weken de zaak wel wat rooskleuriger gemaakt. Vooral op de Zeeuwse eilanden is, in vergelijking met het gemiddelde gewicht over twintig jaar, de ach terstand aardig ingelopen. Bij de monsterneming van 1" september lagen de bieten nog slechts twee procent achter. Ook landelijk viel er een vooruitgang te bespeuren, want terwijl de ach terstand vergeleken met het nor maal gemiddelde, op 3 september nog 15 bedroeg, was dit veer tien dagen later teruggelopen tot 13 In Zeeuwsch-Vlaanderen groei den de bieten minder hard, wat wellicht een gevolg is van een zwaardere aantasting door de vergelingsziekte. Hier bedroeg de achterstand bij de laatste mon sterneming nog 10 Het uitstel van de bietencampagne, waartoe de suikerfabrieken besloten, heeft dus zeker zijn nut gehad. Niet alleen omdat de boeren nu hebben kunnen profiteren van het mooie weer om de andere produkten van het land te halen, maar het respijt heeft de bieten ook nog gelegenheid gegeven zich verder te ontwikkelen. Want één dagje zon voor ongeveer 70.000 ha bieten zal uiteindelijk heel wat klontjes suiker méér opleveren. Het gewicht per biet, dat op de Zeeuwse eilanden bij de monsterne ming van 3 september nog slechts 627 °;r. was, bleek op 17 september tot 750 gr. te zijn gestegen. Vorig jaar was het 890 gram, zodat er wel een achterstand blijft. In Zeeuwsch- Vlaanderen nam het gewicht in veer tien dagen tyd toe van 605 gram tot 680 gram, tegen vorig jaar 990 gr. op 17 september. Landelyk steeg van 3 tot 17 september het wortel gewicht van 580 gr. tot 660 gr., te gen vorig jaar 860 gr. op laatstge noemde datum. Ook het suikergehalte is tussen de derde en de zeventiende september verder toegenomen. Voor de Zeeuwse eilanden liep het op van 14.7 tot 15.2 (vorig jaar 15.8), in Zeeuwsch- Vaanderen van 15.3 tot 15.6 (v.j. 1-1.4). Landelyk kwam men op 17 september aan een gehalte van 15.5 ',r. tegen 15.2 in 1955. Deze voor uitgang is vooral te danken aan het betere gehalte van de bieten in het noorden in vergelijking tot vorig jaar. Intussen mag worden aangenomen, dat het aanhoudende gunstige weer 't gehalte verder gunstig zal beïnvloe den. De levering van de bieten zal nu in Zeeuwsch-Vlaanderen op 4 ok tober beginnen, terwijl voor de ove rige gebieden deze datum op 8 ok tober is gesteld. Waarschijnlijk tus sen 8 en 12 oktober zullen de fabrie ken gaan draaien. Oud-burgemeester Zandee ten grave gedragen Donderdagmiddag werd in Kloetin- ge het stoffelijk overschot van de heer C. Zandee. die maandag j.l. bij een verkeersongeval om het leven was gekomen, onder grote belang stelling ter, aarde besteld. De familie en een aantal afgevaardigden van burgerlijke en kerkelijke organisa ties volgden de baar, die gedragen werd door leden van het Sint Sebas- tiaans Gilde. Nadat de familie hier in was voorgegaan wei den er bloem stukken gelegd namens de burgerlij ke gemeente, de grondkamer van. Zeeland, het muziekgezelschap „Ex celsior"' en andere verenigingen. De burgemeester van Kloettnge, mr. H. N. Schimmeipenninck van der Oye. sprak namens de burgerlijke gemeente, waarvan de overledene negentien jaar hoofd is geweest. Hij richtte zich met woorden van deel neming tot de familie en verzekerde, dat burgemeester Zandee een lege plaats in de dorpsgemeenschap zou achterlaten. Voorts prees hij de be reidwilligheid, waarmee de heer Zan dee zich altijd voor de publieke zaak had gegeven. Ds, R, A. Flinterman putte woor den van troost en dankbaarheid uit het Evangelie. Hij eindigde met het uitspreken van de Geloofsbelijdenis. De heer A. C. Zandee. zoon van de overledene, dankte namens de familie voor de belangstelling. Od de begraafplaats waren zeer velen uit de gemeente en van daarbuiten aan wezig om de overledene de laatste eer te bewijzen. Jaarvergadering E.V.O. Het district Zeeland van de Alge mene verladers- en eigen vervoer- dersorganisabie, de E.V.O., houdt ziin jaarvergadering op donderdag 11 ok tober om half elf in hotel „Centraal" te Goes. De agenda vermeldt onder meer een kort overzicht van werk zaamheden van het hoofdbestuur, de verkiezing van vier nieuwe leden voor het öistrictsbestuur en de be noeming van drie afgevaardigden naar de algemene ledenvergadering.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 7