"fJLxfu&L Plannen van Poujade mars naar Pariis SPOORWEGEN INTRODUCEREN ZIEKENHUIS OP WIELEN KLAM dit de ETHER PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1936 nuiuiioN /\vonfuur jn c/e Residentie dooi TJEERD ADEMA Hij overwoog het een ogenblik, maar mevrouw De Leeuw dacht, dat het verstandiger zou zijn, als hij maar alleen ging. aangezien een be steller met een knap jong meisje meer de aandacht trekt dan een postbode met een tas vol brieven. „Wanneer ga je?" vroeg Astrid. nadat hij zien verkleed had en het postillon d'amour-pak vanwege de Kamferlucht, in de open serre had gehangen. ,Het lijkt mH het beste in de na middag", zei hij. „dan kan ik tegen donker in het ziekenhuis zijn." Een half uur later lag hij in zijn bed en trachtte tevergeefs de vraag te beantwoorden, waar het huis zou staan, waarin hij de volgende nacht zou slapen. ENKELE REIS DEN HAAG. Toen hij de volgende middag om streeks vijf uur van huis ging, nam hij in de gang zijn meisje in de ar men en beloofde haar plechtig, dat hij in alle opzichten voorzichtig zou zijn. Zo mogelijk hoopte hij de volgen de avond weer terug te zijn en als alles verliep zoals hij zich dat voor gesteld had, zou hij dan reeds vrij man zijn en behoefde hij zich voor niemand meer te verschuilen. Hij voelde de dikke leren brieven tas als een hinderlijk stuk bagage en bedacht, dat hij die eigenlijk Deter thuis zou kunnen laten. Brieven en couranten zaten er toch niet in en als hij des avonds door de stad liep, kon hij veel beter de indruk van een passagierende brie venbesteller maken dan van een postbode, die nog in volle actie was, als zijn collega's al lang bij moeder de vrouw zaten. Hij liep naar het station met het onprettige gevoel, dat hij zichzelf niet was. Het deed hem denken aan de tijd, dat hij als jongen bij een oom in het zuiden van het land logeerde en in carnavalstijd in een roverspak je had rondgelopen. Ook dat had nem een vreemde sensatie gegeven en hij had moeite zich thans te suggereren, dat hij Marcusse heette en sinds ze ven jaar bij de posterijen was, waar van de laatste drie jaren in de resi dentie. Onwillekeurig maakte hij een boog om elke politieman, maar er was blijkbaar niemand, die enige notitie van hem nam. Onderweg kwam hij tot de conclu sie, dat hij vergeten had er by juf frouw Boenders naar te informeren of postboden bij het groeten van ken nissen of superieuren hun petten af nemen of op militaire wijze salueren, maar hij bedacht, dat die kwestie eigenlijk alleen maar van theoreti sche betekenis was. Kennissen kwam hij toch niet te gen en als hy ze zag, zou hij ze zeker niet groeten. En wat de superieuren betreft, die behoefde hij niet te ken nen en hij zegende de omstandigheid, dat de heren commiezen, referenda rissen en directeuren gelukkig niet met uniformkragen vol posthoorntjes rondlopen. Hij stond op het punt een kaartje tweede klas te nemen, toen hij be dacht, dat brievenbestellers waar schijnlijk wel derde zouden reizen. Hij wachtte op een stil hoekje van het perron op een trein uit Haarlem, die gelukkig slechts matig bezet bleek en zat een ogenblik later te genover een man met een uniform pet, waarop met letters van goud draad PORTIER geborduurd was. Ze keken, toen de trein zich weer in beweging had gezet, broederlijk door hetzelfde coupéraampje, waar na de portier tussen twee happen van een met kaas belegde boterham, tot de ontdekking kwam, dat er rooie wolkies in de lucht zaten zodat het morgen wellerus zou kunnen sausen. Steensma knikte. „Avondrood, wa ter in de sloot", zei hij. Hij herinner de zich zo'n rijmpje uit zijn school jaren en bedacht, dat hjj niet zeker wist of het avondrood of morgenrood moest wezen. „Da's de pest van jullie vak", zei de portier. „Wat zegt U?" informeerde Steens- ma verschrikt. „Dat jullie d'r altijd door motte", legde de portier uit. „Weer of geen weer, de brieve motte in de busse. Een neef van m'n vrouw is ook by de post en die zeit. dat je soms een half uur mot fietse om de een of andere boerehengst voor een postze gel van anderhalve cent z'n predik beurtenblaadje te brenge." Steensma knikte. „Ja. ja, dat is de schaduwkant van ons beroep." „Geef mij m'n eigen baantje maai1", zei de man. „Portier", las Steensma. „Nee", legde de man uit, „dat staat allenig maar op m'n pet. Ik ben knecht bij een kleremaker, maar ik rippereer'voor mn' eigen." ,.Hé", zei Steensma. JU mot me begrijpe", verduidelijk te de man, „m'n zoon is portier in de zeven kerken." „Dat is interessant", zei Steens ma verrast. „In zeven kerken tege lijk?" De kleermakersknecht zweeg hin derlijk en keek zijn reisgenoot on derzoekend aan. „U bent toch besteller in Den Haag?" informeerde hij. „Natuurlijk", bevestigde. Steens ma. „Nou, dan ken u toch zeker wel 't hotel „D.e zeven kerken van Ro me?" ,.Oh, ja, ja, juist, 't hotel", zei Steensma, die zich herinnerde, dat hij daarvan wel eens een uithangbord had gezien. „Nou", zei de man, „daar is m'n zoon portier, maar vleje week heb ie met z'n linker vlerk onder 'n hand kar gelege". Ir. Steensma trok het van hem ver wachte condoleantiegezicht en kwam daarna te weten, dat de zoon nu tij- dellijk kreupel was en „plat" te bed lag, waarom de vader zolang het portiersbaantje warm hield, ,.Een goed baantje zeker", zei Steensma om wat te zeggen. „Onder ons", zei de portier, „je ken 't gestole krijge. Je mot net eens zo'n hekkespringer hebbe, die om twee uur 's nachts naar bove komt hobbele en nog 'n slaapmutsie tegen de kouwe voeten wil hebbe. Dan valt d'r nog wellerust een kwartje af. maar andersVan de fetsoende- lijke mense mot ons soort 't niet hebbe. Wat U?" „Ik wel", zei Steensma met over- tuXV zei de man een beetje af gunstig naar de uniform kykend. „Rijksambtenaar, meneer, alle weke je cente en 'n pensioentje op je ouwe dag. En alle dage in 'n mooi pakkie lope, hoewel ,.Is er iets niet in orde?" vroeg Steensma ongerust door de kritische blik, die zijn reisgenoot op zijn uni form wierp. „Is 't astrant", vroeg de portier, is ik vraag bij wie U dat heb late make?" „Ikikke heb 't overgenomen van een overleden collega", bedacht Steensma. „Doch ik 't niet!" riep de portier triomfantelijk. ,,De kraag zit niet en de jas is te wijd. Of «Jent U misschien magerder geworre? Mot U 't eens voor een weekie bij mijn brenge. Zal ik 't piekfijn voor U oplcnappe voor 'n tientje". De trein minderde vaart en met een zucht van verlichting zag Steensma op een voorbijkomende gashouder de mededeling, dat hij in ae stad van de „Haagsche Post" ge arriveerd was. Zyn reisgenoot duwde hem een adreskaartje in de vingers en maak te aanstalten om hem op de tocht door de residentie te begeleiden, maar Steensma slaagde er in hem bij de drukte in de tunnel te ver liezen en sloeg langzaam de weg naar het ziekenhuis in. Hij koos voorzichtigheidshalve de stille straten en bedacht, dat hij nog alle tijd had, omdat hii toch niet voor donker over het hek van de moestuin zou kunnen klimmen. Hy kuierde op zijn gemak, ging hier en daar eens voor een etalage staan en bereikte de straat achter het ziekenhuis, toen het reeds te donker was om de voorbijgangers goed te kunnen onderscheiden. Hij keek links en rechts de stille straat af en klom toen met moeite over het prikkeldraad. (Wordt vervolgd) WIL HIJ GEWELD GEBRUIKEN? (Advertentie) Getij zou eind oktober gunstig zijn (Van onze Parijse correspondent) De Franse veiligheidsdiensten besteden de laatste weken extra aan dacht aan Pierre Poujade en zijn volgelingen. Het woord „revolutie" heeft men hier al zo vaak in de mond genomen dat niemand er nog in durft geloven, maar niettemin wil men op alle eventualiteiten zijn voor bereid. De vroegere boekhandelaar, die al bij herhaling heeft bewezen een uitstekend volksmenner te zijn is namelijk vastbesloten zijn eisen tot wederinstelling van de vroegere staten-generaal kracht bij te zetten en daartoe wil hij met maar liefst 500.000 man oprukken naar Parijs. Zo iets kan tot alles leiden, zelfs tot een prettig verbroederingsfeest. Alles wat de rust kan verstoren en het sociale klimaat verslechteren is hem welkom. Zodra de ontevreden heid gloeiend heet is, hetgeen vol gens zyn prognose eind oktober zal zijn, wil hij de opmars naar Parijs or ganiseren. Uit a-lle delen van Frank rijk zullen zijn volgelingen, meren deels leden van de handeldrijvende middenklasse zioh verzamelen op een nog geheim gehouden punt naby de hoofdstad. Daarna rukt men in geslo ten gelederen op naar het hartje van de stad, waar de „leider" Pierre Pou jade zijn getrouwen zal toespreken. Maar het is niet zeker dat het bij een toespraak blijft. Het is waar schijnlijk, dat de betoging van de Poujadïsten zal samenvallen met grote onrust in de arbeidersklasse. Zowel de christelijke als de com munistisch georganiseerde arbei ders eisen een sterke loonsverho ging als compensatie van de prys- stijgingen. De socialisten zullen zich hierbij moeten aansluiten wil len ze hun aanhang niet verliezen. Iedereen begrijpt, dat er juist daarom In de mars van Poujade ernstige gevaren schuilen. Slechts enkelen weten of hij inder daad over wil gaan tot geweld om zijn wensdroom van de staten-gene raal te verwezenlijken. Maar iedereen is er van op de hoogte, dat hoewel zijn aantal politieke volgelingen de laatste maanden niet is gestegen de orga.nisa.tie van zijn party veel ster ker is. Zyn knokploegen moeten ge duchte eenheden zijn geworden. Het ligt dus voor de hand, dat de veilig heidsdiensten een oogje in het zeil honden. We zouden willen hopen op een prettig verbroederingsfeest, wa re het niet, dat de historie geleerd heeft hoe gevaarlijk die festiviteiten in Frankrijk kunnen zijn. Hij zelf en zijn naaste medewerkers staan onder voortdurende geheime controle. Vermoedelijk is de regering dan ook op de hoogte van zijn plan nen, waardoor heit verrassende ele ment er aan kan worden ontnomen. Maar daarmee zijn de gevaren niet geweken. Poujade, die wel iets van Hitier maar nog meer van Stalin heeft opgestoken is nu al maanden doende de ontevredenheid te doen op laaien. Hij was het die de bakkers aanried niet op de regeringsbeslis sing te wachten maar op eigen ini tiatief de broodprijs te verhogen; hij adviseerde ook de handelaren in groente en fruit een proteststaking te houden. Momenteel is hij doende de slagers en de kruideniers te bewer ken. Hij wil de ontevredenheid tel kens doen oplaaien in de hoop daar mee een alarmstemming te kweken. Op naar Melbourne Zes Duitse sportliefhebbers die de Olympische Spelen willen zien, zijn te Darwin in Australië gearriveerd na op niet alledaagse wijze naar Australië gereisd te zijn. Drie hebben twee jaar lang hun kano's over de waterwegen der wereld gepeddeld en de andere drie hebben tien maanden gefietst, de drie kano- ers hebben waar mogelijk waterwe gen gebruikt voor hun opvouwbare rubberkano's van vijf meter en zij zijn van plan van Darwin naar Bris bane langs de kust te gaan tot Syd ney, vervolgens landinwaarts op de rivieren Murrumbidgee en Murray naar Adelaide, en dan terug langs de kust naar Melbourne. De fietsers vertelden een opwinden de tijd te hebben gehad sedert zij 10 maanden geleden uit Stuttgart ver trokken, met samen slechts 110 mark op zak. Zij hébben 15.000 myl gere den door Europa en Azië en promi nente persoonlijkheden ontmoet, zo als de koning van Irak, de sjah van Peraïe en Nehroe. De drie fietsers zijn van plan van Darwin naar Mel bourne te fietsen en zij verwachten daar tydig genoeg te arriveren om de Olympische Spelen te zien. De Belgische eerste minister heeft een besluit ondertekend op grond waarvan in de loop van oktober voor het Belgische staatspersoneel de werkweek van 45 uur wordt inge voerd. Een BOEK over HET TONEEL EN ZIJN TOESCHOUWERS „Wat dat betreft, is jullie vak wel lastig", zei de kunstschilder na afloop tegen zyn vriend de acteur, die een voor hem persoonlijk zeer hinderlijke verspreking had gemaakt tijdens de voorstelling. „Wij kunnen tenminste nog eens iets uitgommen". Dit is een grapje uit „Open doek jes", waarin Luc Lutz een boekje opendeed over het toneel en zijn toe schouwers en waartoe de uitgeverij Daamen N.V. in Den Haag hem een deeltje toewees in de Ooievaar-reeks. Grepen 'xit de praktijk van 't schouw- burgbestaan, vóór en achter het voet licht vandaan. De schijnwerper beur telings op de toeschouwer, de acteurs en actrices, de schrijver en op de kri tiek. Luc Lutz vertelt het allemaal heel vlot en gezellig; hy is om zo te zeggen een onderhoudend causeur, die het ook goed op papier weet te zetten en zo ontstond een alleraar digst en typografisch ook goed ver zorgd boekje. Dat over en weer wat meer begrip kan kweken. Als roker van Full Speed ligt U een stuk vóór op andere virginia-rokers. Géén Virginia in deze prijsklasse wint het in kwaliteit van Full Speed. Een onweerstaanbare sigaret voor een onweerstaanbare prijs. Ga daarom óók C/ verder! In V.S.: Iedere twaalf seconden grote misdaad. In de eerste zes maanden van 1956 werd om de twaalf seconden een gro te misdaad in de V.S. gepleegd. Dit wordt medegedeeld in een rapport, dat het hoofd van de federale recher che, Edgar Hoover, donderdag heeft gepubliceerd. In de eerste helft van 1956 was het aantal grote misdaden met 14 procent toegenomen in vergelijking met de overeenkomstige periode van het vo rige jaar. Indien dit zo doorgaat, al dus Hoover, zal dit jaar een record aantal van twee-en-een half miljoen grote misdaden worden bereikt. Bo vendien zou dit het vijfde achtereen volgende jaar zijn, waarin meer dan twee miljoen grote misdaden zijn ge pleegd. De Hongaarse ontwerpers van bad pakken hebben dit jaar wait laat hun ideeën gekregen. Deze week zyn in Boeda.pest badpakken-shows begon nen, terwijl de zwembaden al gerui me tijd gesloten zijn. Aanvulling van service bij ongelukken De medische afdeling van de Ne derlandse Spoorwegen heeft de be schikking gekregen over een auto bus, die tot ambulancewagen is in gericht. De tot ambulance omge bouwde Crossleybus, die voorlopig de enige bij de N.S. zal blijven, staat in Utrecht, dicht bij bet wes ten van ons land waar het trein verkeer het meest frequent is, ge stationeerd. Reeds sedert het begin van dit jaar hebben de spoorwegen 'n zes tal ongevallenauto's, waarvan er Margriethet frisse blad van déze tijd, telt reeds jarenlang het grootste aantal lezeressen. Géén wonderieder jaar voegen de jongeren zich erbij want.„Margriet" is i drie zijn gestationeerd in Amers foort, een is er in Tilburg, een in Zwolle en een in Haarlam. Bij een spoorwegongeval kunnen deze wa gens snel ter plaatse zijn voor het verlenen van technische en van voorlopige medische hulp, terwijl er ook regelend en organiserend kan worden opgetreden. Wanneer het ongeluk zo ernstig blijkt, dat de hulp van de ongevallen wagens, eventueel aangevuld met plaatselijke verzorgers, onvoldoende is, wordt de ambulance in ijltempo naar de plaats van het onheil gediri geerd. De bemanning bestaat uit twee artsen en acht E.H.B.O.-ers die de slachtoffers behandelen totdat ver voer naar een ziekenhuis mogelijk is. De service is nu uitgebreid met de ambulancewagen, vanwaar de ge wonden de hulp en de verzorging kan worden gegeven, die zij op dat mo ment nodig hebben. Vooral de shockbehandeling, die zo snel mogelijk moet geschieden, is van groot belang. Wanneer slachtof fers met een dreigende of bestaande shocktoestand worden vervoerd zon der deze behandeling vooraf te heb ben ondergaan, bestaat de mogelijk heid dat zy 'n nadien eventueel nood zakelijke operatieve ingreep niet overleven. De technici van het Centraal Au- toherstelbedrijf hebben elke vierkan te centimeter van de elf meter lange Crossleybus, die men gerust een zie kenhuis op wielen kan noemen, nut. De ambulance heeft drie afdelingen. In de eerste afdeling, waar zich grote hoeveelheden verhand, reinigings middelen, lakens, dekens, spalken enz. bevinden, kunnen op werktafels twee patiënten tegelijk een voorbe reidende behandeling voor verdere verzorging in de tweede afdeling on dergaan. In de derde afdeling kunnen de patiënten op brancards op vervoer naar het ziekenhuis wachten. Opstandelingenleider op Borneo gaf zich over. Naar gisteren in Djakarta is be kend gemaakt, haaft Ibnoe Hadjar, een van de leiders der opstandelingen op Borneo, zich aan het Indonesische leger overgegeven. Ibnoe Hadjar was de aanvoerder van het „onderdrukte volksfront", dat vijfduizend volgelin gen had. Zijn overgave, tegelijk met de eerste honderd vijftig van zijn manschappen, wordt de grootste over winning zonder bloedvergieten ge noemd vam het Indonesische leger na dat zich drie maanden geleden, enige bendeleiders in Zuid-Celébes hebben overgegeven. ZATERDAG 29 SEPTEMBER. HILVERSUM I. 402 m 746 kc/s. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 De ontbijtclub. 8.50 Voor de vrouw. 9-35 Waterst. 9.40 Gram. VP RO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.30 Viool en klavecimbel. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Gram. 13 00 Nws. 13.15 VARAlVarla. 13.20 Orgel en zang. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Gram. 14.35 Gronings prgr. 15.00 Orkeatconc. 15.20 Groter dan ooit, caus. 15.35 Omr. ork. 16.20 Boekbespr. 16.35 Roemeens ork. 17.00 Weekjourn. 17.30 Gram. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Ritmisch strijkork. 18.50 Gram. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, caus. 19.40 De bijgel ln het kerkelijk jaar, caus. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 nws. 20.05 Ca baret. 21.25 Soc. comm. 21.40 Opsporing verzocht. 22.25 En dat alles om Sheba, hoorspel. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM H. 298 m 1007 kc/s. 7.00— 24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gewij de muz. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nws.- en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angeles. 12.03 Gram. (12.30—12.33 Land- en tuinbouw meded.). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Probenade ork. 13.50 Lichte muz. 14.00 Voor de Jeugd. 14.20 Gram. 14.40 Boekbespr. 14.50 Amateurs- progr. 15.10 Kroniek van letteren en kunsten. 15.45 Amateursprogr. 16.00 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.30 Voor de jeugd. 17.10 Gram. 17.20 Musette- orlc. 17.40 Gram. 17.55 Lichte muz. 18.16 Journalistiek weekoverz. 18.25 Gram. 18.30 Pari. overz. 10.40 Gram. 18.45 Rege- rlngsuitz. 19.00 Nws. 19.10 Rotterdams Filh, ork., -koor en sol. 20.10 Lichtba ken caus. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 Gevar. progr. 22.10 Cabaret. 22.35 Wij luiden d ezondag in! Aansluitend: avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. In Esperanto. 23.25—24.00 Gr. TELEVISIEPROGRAMMA'S. VPRO: 17.00 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Journ. en wereber. AVRO: 20.15 „Weekend"-Show. NTS: 22.00—22.45 Eurovisie: Intern, ten niskampioenschappen. De tweede ontmoeting tussen Man chester United (Eng.) en Anderlecht (Eelg.) voor het toernooi om de Euro pese voetbalbeker is met 100 door Man chester United gewonnen. De ruststand was 50. Ook de eerste wedstrijd op 12 september te Brussel gespeeld, leverde een Engelse zege op (2—0). Manchester komt door deze resultaten ln de twee de ronde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 4