WENNEKER Nieuw wegenplan op Schouwen zal Noordgouwe „isoleren" SINGER Iwin ifpe Zeeuwse Almanak OUDE GEN EVER DR. G. WAGENAAR BENOEMD TOT HOOGLERAAR IN UTRECHT VELEN NAMEN AFSCHEID VAN KANTONRECHTER IN ZIERIKZEE Agenda t> tiU V I H U I A L. hi O, O vit a Ol/Ptwlu i VtOJUAU üo »am „EILANDJE OP EEN EILAND" inrl df rlnrnvrinrr -rnl rle> rust ïSSE£.,l5ï,!£ï3ïïï'i Rond de dorpsring zal de rust van vroegere jaren terugkeren Eeuwen zyn voorbijgegaan sinds de bewoners van Noordgouwe, op een half uur afstand te voet van Zierlkzee, in 1304 angstig wegkropen voor de zeeslag tussen Hollanders en Vlamingen. Ruim tweehonderd vijftig jaar la ter waren het de Spaanse krijgers van Mondragon, die het klooster van de heerlijkheid Noordgouwe gebruikten om uit- te rusten van de doortocht door het water tussen Duiveland en Sint-Phllipsland. Daarna braken rustige tij den aan voor de bevolking van dit 260 gemeten grote dorpje, dat zijn naam ontleent aan de stroom die eertijds Schouwen en Dreischor scheidde. Verge ten op de Nederlandse kaart, kwam Noordgouwe In februari 1953 weer In het nieuws. Nu echter niet om de tegenslagen, maar als oase midden in het zeewater, dat het gehele eiland overspoelde Alle rampgaven en adoptie zijn over het dorp heengegaan, maar, on belemmerd door de gevolgen van de ramp gaat de langzame uitbouw, sinds enkele maanden onder leiding van de nieuwe burgemeester, de heer N. A. van Wijck, ongestoord voort. Begrijpelijk is het dat de lange rij en huizen, die b.v. Oosterland en Nieuwerkerk de weer teruggekeerde bewoners konden aanbieden in Noord gouwe niet gevonden worden. Toch wil men hier binnenkort drie woning wetwoningen bouwen, hetgeen gezien de wachtlijst van 10 personen, werke lijk urgent is. Het gemeentebestuur vertrouwt dat er een oplossing voor het woningvraagstuk gevonden zal worden en dat werkelijk urgente ge vallen verdwijnen zullen. De herverkaveling, die ook Noord- ffouwe niet vergeet, dempt veel sloten n de buuurt van boerderijen. De af voer uit dit dorp wordt hierbij ernstig gestagneerd en één van de eerste voorstellen die volgend jaar aan de orde komen is de aanleg van een rio leringsplan. Het meest Ingrijpende voor Noordgouwe zal echter het nieuwe wegenplan op Schouwen zyn. De Kloosterweg die nu met een nood- gedeelte aansluit op de Donkere- weg zal rechtdoor worden getrok ken en, de oude tramlijn volgend, aansluiten op do weg naar Zonne- maire. Alle verkeer, dat niet voor het dorp zelf bestemd is, wordt buitenom geleid. De gevaarlijke en moeilijke hoek by de kerk komt voor het doorgaande verkeer te vervallen. Schade heeft de middenstand in het dorp hier niet van, daar de toestand vrywel altijd zo geweest is. De tijd van 50 jaar terug dat een uitstapje van de Zierikzeese schoolkinderen elk jaar bestond uit een tocht naar de speeltuin van Schuddebeurs, behoort tot het verleden Een gevolg van deze nieuwe wegen loop is net verdwijnen van de lagere school. Deze is toch reeds van medi sche zijde afgekeurd en wanneer het wegtracé dan nog precies door de school gaat, zal niemand over deze verdwijning treuren. Het gemeentebe stuur overweegt de nieuwe school te bouwen in de buurt van het gemeen tehuis. Verder zal 1957 ook het einde bete kenen van het ziekenhuis. Oorspron kelijk door burgemeester Van Citters als plaatselijk hospitaal opgericht, heeft een gemeenschappelijke ge meentelijke regeling het gebouw ren dabel gemaakt en heeft het zieken huis „Schouwen-Duiveland" voor de fehele eilandbevolking haar goede iensten bewezen. Wat er gebeurt met het tegenwoordige gebouw, wan neer het rode-kruisziekenhuis in Zie- rikzee geopend wordt, is nog niet be kend. Er gaan echter al stemmen op om een tehuis van ouden van dagen te creëren. Zowel het gebouw als de mooie ligging spreken by deze plan nen een woordje mee. De trots van de Noordgouwenaars is de kerk, die sinds enkele jaren al leen bekend is met open gaten en stei gers. De plaatselijke arts, dokter J. H. van Eldik is de promotor van dit ge weldige herstel, dat de oude kerk weer haar oorspronkelijke vorm en schoonheid wil teruggeven. Een be plantingsplan van de Nederlandse Heidemaatschappij voor rond het be dehuis is gereed. Gezocht wordt naar een orgel, dat volkomen by styl en op zet van de kerk zal passen. Het onlangs geopende padvinders huis bij „Mon Plaislr" is meer op de Zierikzeese jeugd ingesteld, maar dat Noordgouwe weer voor de bouw werd uitgekozen, komt door de mooie lig ging van het dorp. Het badhuis, dat aan de gemeentesecretarie is vastge- bouwd bewijst nog steeds goede dien sten. Weduwenhuisjes.... Het meest Noordgouwe vc VAN TOT INVASIE Het is geen zeldzaamheid als in Oostburg bijna meer Belgen dan Ne derlanders langs de winkels wande len! Maar woensdagmiddag waren er in deze Zeeuwscli-Vlaamse plaats wellicht meer Belgen dan ooit. Want het was een complete Belgische inva sie, toen uit 33 autobussen ruim 1300 Belgen stapten. Het waren allemaal leden van de Christelijke Bond voor Gepensioneerden uit het arrondisse ment Brugge, (lie een bezoek aan Oostburg bracht. Er was nog een in gewikkelde organisatie voor nodig om alle bussen goed geparkeerd te krijgen, maar dank zij de medewer king van de rijkspolitie kon men voor iedere bus een plaatsje vinden. Van zelfsprekend brachten de Belgische oudjes een bezoek aan de weekmarkt. Via Cadzand reed het gezelschap in de late namiddag weer terug. WATER Er was dezer dagen iets aan de hand met het waterleidingnet in Sint- Annaland. Op niet minder dan drie plaatsen sprong de leiding namelijk stuk, onder meer bij de landbouwer D. de Rijke en bij de winkelier C. Stoutjesdijk. De huisvrouwen waren over dit. euvel nog het minst te spre ken, want zij moesten het enige tijd zonder water doen. TROOST Een scholier in Oostburg heeft met verbazing kennis genomen van het geen wij onlangs in dit hoekje schre ven over de zwemlustige Aardenbur ger; de jongeling, die een duik nam in de Eenhoornvijvertwintig gulden in ontvangst nam, zich verkleedde en tevreden wegwandelde. „Ik heb me afgevraagd via hoe veel monden dat by U ter tafel is gekomenschrijft de scholier plech tig, waarna hij verklaart dat 't plan om een duik te nemen al lang be stond. „Onze Aardenburger ver kleedde zich voor de pauze. Hij had toen een lesuur vrij, we waren hier van allen op de hoogte", aldus de briefschrijver, die kernachtig be sluit met: „En dat wij ons zo mak kelijk zouden laten beetnemen is on zin, zo stom zien we er waarlijk nog niet uit". Nu hebben wij dat laatste beslist nooit beweerd en zouden het niet graag doen ook. Voor het overige: wij weten ook niet via hoeveel mon den het bij ons „ter tafel" is geko men! Maar het kwam er èn helaas, zoals nu gebleken is, in een onjuiste versie. Eén (schrale) troost: al was het dan niet helemaal waar, het was toch aardig verzonnen RADIO Wie zondagmiddag tussen één uur en half twee zijn radio af stemt op Radio Luxemburg, kan 't optreden van een jeugdige Vlis- singer beluisteren. De accordeonist G. Audenaerde. die onder meer winnaar werd van het accordeon- concours in Hengstdijk en boven dien le prijs-winnaar was in het programma „amateur zet uw bes te beentje voor'", zal dan spelen. STILTE! In de nieuwe eendenkooi in Ooster land is men pas begonnen met de vangst. Bij dit geraffineerde werk is stilte geboden, want het is duidelijk, dat veel lawaai de eeniden opschrikt! Niettemin is het de laatste dagen her haaldelijk voorgekomen, dat daveren de sohöten de stilte verscheurden, met het gevolg, dat de eenden wegfladder- den voordat ze gevangen waren. Men heeft nog niet kunnen ontdekken wie de schutters zijn, maar men neemt aan, dat het enkele Belgische jagers zijn. die niet op de hoogte zyn van de aanwezigheid van de kooi. Overi gens is het verboden om een geweer af te schieten binnen een straal van 800 meter van de eendenkooi. De schutters zijn dus gewaarschuwd... GANZEN Van eenden naar ganzen is niet zo'n grote stap! Daarom nu een verhaal tje over deze nuttige dieren. Er wordt ons namelijk gemeld, dat een gans weer aan de leg is en reeds drie eie ren heeft geproduceerd. „En dat is", zo schrijft men ons, „in deze tijd van het jaar, een grote bijzonderheid." De gelukkige eigenaar van het dier is de landbouwer Corn. Wattel van de „Elizabeth-hoeve" te Grijpskerke. VEERTIG JAAR Het zal zelden voorkomen, dat ie mand veertig jaar als werknemer op dezelfde boerderij werkt. In Zierikzee wordt ons echter zo'n bijzonder ju bileum gemeld. Op maandag 1 okto ber gedenkt de heer C. Tromper, werkzaam op de boerderij van de heer Job Koopman het feit, dat hij veertig jaar geleden op dezelfde hofstede in dienst trad brj wylen de heer C. Koop man. zoeker is „De Koeyery", een vijftal huisjes in heel oude en fraaie stijl op getrokken, waar ouden van dagen in wonen. Het complex is een geschenk van Maria de Pottere, die, gehuwd' met ridder Johan Koeijer vandaar de naam! een legaat naliet van 15.000 gulden voor de bouw van vijf weduwenhuisjes. Bepaald was dat de gene die eigenaar van het huis „De Pottere" zou zijn, ook met het.beheer belast zou worden. Zo was het in 1726 Wouter Herman Sloet, burgemeester van Zutphen, die de supervisie over de huisjes had, maar langzamerhand is dit waarschijnlijk afgezwakt, zodat in de achttiende eeuw de gemeenteraad het beheer kreeg. Nog steeds is dit college met het toezicht op de reke ningen belast. Het huis „De Pottere" verdween en op de resten van het huis is nu de woning van wethouder 'Vis gebouwd. Wanneer de wegen om het dorp zyn gelegd, zal er de stilte weerkeren, die 1 de dorpsring heers- het gehele eiland zal zjjn herbeplant, zullen bezoekers van komende jaren alleen getroffen wor den door de oudere bomen die hier de landwegen sieren. Slechts weinigen zullen dan weten dat het Noordgouwe was dat ln de rampdagen van 1953 als een eilandje midden op een eiland dreef en daarom al gauw de naam „Corridor" kreeg. Slechts deze naam op een woning aan de Donkereweg herinnert aan deze donkere dagen. (Advertentie) De nieuwe SINGER serie is uit! Vraag gratis demonstratie Inlichtingen in onze winkels en door onze agenten. SINGER MAATSCHAPPIJ N.V., Amsterdam. Hoofdkontoor, Kalverstraat 60-62, Tel. 41265 Jongen uit 's-Gravenpolder verdronken in Roosendaal Negentienjarige baggerknecht gleed van buizen in het water Woensdagmorgen omstreks lialf tien is bij baggerwerkzaamheden in de Roosendaalse Vliet in Roosendaal 19-jarige Pieter de Jonge uit 's-Gravenpolder, knecht bij het bag gerbedrijf, te water geraakt en ver dronken. Het slachtoffer werd enkele later bij het dreggen gevonden. Tegen half tien verliet de heer De Jonge de baggermolen om via de pers leidingen naar de wal te gaan. Hij wilde vermoedelijk via dezelfde weg naar de baggermolen terugkeren en is daai-bij in het water gegleden. Hij kon niet zwemmen. Door het lawaai van de molen en de bakken heeft men niets gehoord. Ruim een half uur nadat men hem het laatst op de wal had gezien, werd zijn vermissing ontdekt. Daarop werd direct de gemeentepolitie van Pvoo- sendaal gealarmeerd. Na drie uur dreggen haalde men zijn stoffelijk overschot uit het water. Het slacht offer was ongehuwd en zou volgende week in, militaire dienst gaan. Vrachtauto dook in kanaal te Goes Donderdagmorgen omstreeks half acht is een met 20 ton stenen gela den vrachtwagen van ijet Rotterdam se expeditiebedrijf Mulder en Zn., door het plotseling weigeren van de luchtremmen, vanaf het opslagter rein van de fa. Van Dijk aan de ha ven te Goes, in het kanaal gereden. De bestuurder kwam met de schrik Om de wagen te kunnen lossen, moest deze nog een eindje verreden worden. De chauffeur reed iets voor uit, maar toen hy wilde remmen, Jubileum bij Ned. Heide Mij. Maandag 1 okiober a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer H. H. Geerts, thans opzichter bij de Nedér- landsche Heidemaatschappij in Tho- len, bij voornoemde maatschappij in dienst trad. De heer Geerts, die onder meer werkzaam was in oost-Groningen, Limburg, Betuwe, Utrecht en Wal cheren klom op van respectievelijk werkbaas, uitvoerder, hoofduitvoer der tot opzichter. Tijdens de februari- ramp van 1953 was de heer Geerts werkzaam bij herstel en opruimings werkzaamheden in de gemeente Hal steren en velen zullen zich hem aldaar herinneren als een man die met zeer veel tact en energie wist op te treden. De heer Geerts die thans op Tholen met de uitvoering van diverse herver- kavelingswerken is belast, is daar een bekende en geziene verschijning. Het zal de heer Geerts dan ook ze- ker op de receptie (in zaal Schoonen te Halsteren op 5 oktober a.s.) niet aan belangstelling ontbreken. (Advertentie) EXTRA ZACHT EN BELEGEN sloegen de remmen plotseling niet aan, zpdat de wagen langzaam te water reed. De bestuurder kon nog juist uitstappen, voordat de motor en de cabine gedeeltelijk in het wa ter verdwenen. De laadbak met de stenen bleef op de wal hangen, maar liep vrij ern stige schade op. (Poto P. Z. C.) DIRECTEUR GEZONDHEIDSDIENST DIEREN Agrarisch Zeeland vele diensten bewezen Naar wij vernemen is dr. G. Wa genaar te Goes, directeur van de Gezondheidsdienst voor Dieren in Zeeland, benoemd tot gewoon hoog leraar in de faculteit der veeart- ;enijkunde van de Rijksuniversi teit te Utrecht. De nieuwbenoemde hoogleraar zal college geven in de bijzondere ziektenkunde en genees leer van de niet-parasitaire en niet- infectieuze ziekten en de gerechte lijke veeartsenijkunde. Hoewel zeer velen zich mèt dr. Wagenaar over deze eérvolle be noeming Sullen verheugen, mag zijn aanstaand vertrek uit deze provincie als een verlies voor agrarisch Zeeland worden gezien. Vooral in de tien jaren dat hij de Gezondheidsdienst voor Dieren heeft geleid, heeft dr. Wagenaar zich bijzonder verdienstelijk ge maakt voor (le veehouderij in dit gewest. De heer Wagenaar werd op 21 juli 1915 in Utrecht geboren. Zijn jeugd bracht hij door in Zutphen, waar hij na de lagere school te hebben door lopen, de gemeentelijke h.b.s. be zocht. Hierna volgde de studie aan de rijksuniversiteit te Utrecht waar hij op 19 december 1937 slaagde voor hét veeartsexamen. Na enkele maan den als vervanger in de praktijk werkzaam te zijn geweest, was de heer Wagenaar van 1 mei 1938 tot 31 januari 1940 assistent bij prof. dr. P. C. v. d. Kaay te Utrecht, hoog leraar in de veterinaire verloskunde en gynaecologie. Op 25 januari 1940 promoveerde de heer Wagenaar tot doctor in de veeartsenijkunde, op een proefschrift getiteld: „Een onder zoek naar het voorkomen van bac teriën in het bloed bij de grote huis dieren tijdens puerperale ziektetoe standen." Per 1 februari 1940 kwam dr. Wagenaar daarop naar Zeeland, waar hij tot 18 november 1944 in Middelburg de dierenartsenprak tijk uitoefende. Na de overstro ming van Walcheren vestigde hij zich in Goes, waar hij tot 31 de cember 1946 als praktiserend die renarts werkzaam was. Op 1 januari 1947 werd liij ver volgens directeur van de in op bouw zijnde Provinciale Gezond heidsdienst voor Dieren. Als een van zijn grote werken in deze functie mag worden genoemd liet tbc-vrij maken van de Zeeuwse IN BIJZONDERE ZITTING „Het was goed wonen op Schouwen" In een bijzondere zitting van het kantongerecht in Zierikzee heeft de kantonrechter nir. H. d. Beil don derdagmorgen afscheid genomen we gens zijn benoeming in Terneuzeis en Oostburg. Mr. C. J. B. du Croo die de zitting presideerde als oudste kantonrechter-plaatsvervanger bood namens vele vrienden een ets van Zierikzee aan. Ook mevrouw v. d. Belt werden- vriendelijke afscheids woorden toegevoegd. Na de gewone civiele zitting namen in de getuigen bank de genodigden plaats onder wie de burgemeesters van Zierikzee en Renesse, de leden van de pachtka mer,, de korpschef van de gemeente politie en de adjudant der rijkspoli tie, de inspecteur der belastingen, no taris J. J. Klaassen, mr. K. A. Keu- ning en het personeel van de griffie. Mr. Van de Belt nam direct na de opening 't woord; hij begon met te zeggen, dat alleen de bijzondere rela ties van hem en zijn echtgenote met Zeeuwsch-Vlaanderen oorzaak van de sollicitatie naar dit Zeeuwse ge west zijn geweest. „Het is goed wo nen op Schouwen-Duiveland en er is reden tot dankbaarheid. Vooral de laatste tijd herstelt Zierikzee zich van de slagen van de ramp." aldus spreker. Bijzondere woorden van afscheid richtte de scheidende magistraat tot zyn plaatsvervanger, mr. Du Croo, de leden van de pachtkamer, wier kennis van het eiland hij bewonder de, het openbaar ministerie, de grif fier, de notarissen, met wie de ver houding altijd van goede aard was, de gemeentelijke en rijkspolitie, de deurwaarder, het griffiepersoneel en de concierge. Tenslotte sprak mr. v. d. Belt de hoop uit, dat nog lang van deze plaats recht gesproken mocht wor den in naam van de koningin en ten diepst in de naam van de Koning van liet reciht, in de naam van God, die het recht liefheeft. Mr. Du Croo noemde deze over plaatsing de vervulling van een ern- De kantonrechter tn Zierikzee, mr. H. v. d. Belt, tijdens de bijzondere zitting, waarin h\j afscheid nam. stige wens van de familie v. d. Belt. Spreker noemde het streven van mr. v. d. Belt er op gericht te zijn men sen bij elkaar te brengen. Namens velen bood de heer Du Croo een ets aan met „de dikke toren" van Zie rikzee. Verdere afscheidswoorden werden gesproken door mr. P. M. Sohen-ken- berg van Mierop, ambtenaar van 't openbaar ministerie te Middelburg, de griffier, mr M. M. de Raat, bur gemeester mr. F. T. Drjckmeester als hoofd van de gemeente Zierikzee, mr. Keuning namens de bali, de heer H. C. van ae Zande uit naam van de leden van de pachtkamer, adjudant Kouwen voor de rijkspolitie, notaris Klaassen en deurwaarder M. Loeve uit Goes. Na een kort dankwoord van mr. v. d. Belt volgde een geanimeerde receptie. DR. G. WAGENAAR hoogleraar rundveestapel, terwijl hy voorts met de toenmalige rftksveeteeltconsulent, de heer Zwagerman, de grote stoot heeft gegeven tot het oprichten van de K.I.-verenïgingen in Zeeland, wel ke mede bijdragen tot het op hoger peil brengen van de rundveestapel in deze provincie. De Gezondheids dienst zelf groeide onder leiding van dr. Wagenaar uit tot een belangrijk apparaat wat er mede toe leidde, dat een groot en modern geoutilleerd la boratorium aan de Evertsenstraat te Goes verrees. Ook in tal van nevenfuncties, ais adviseur en docent heeft dr. Wage naar agrarisch Zeeland vele diensten bewezen. Mijnenveger bij Sloe aan de grond en weer vlot Donderdagavond rond negen uur is de Franse mijnenveger ..Aldeba- ran". die deelneemt aan de najaars oefening van de Navo, in de monding van het Zuid-Sloe aan de grond ge lopen. De „Aldebaran" was op de te rugweg naar de Vlissingse buitenha ven. Met behulp van de sleepboot „Eu ropa" van de Steenkolenhandelsveve- niging Icon de mijnenveger weer vlot worden getrokken. In verband met de lage waterstand kon de sleepboot van de koninklijke marine de sluizen niet passeren. De „Aldebaran" heeft vermoedelijk met een machinestoring te kampen fehad en is toen tengevolge van de arde wind afgedreven. Toelatingsexamen chr. landbouwwinterschool. Voor het toelatingsexamen aan de chr. landbouwwinterschool te Middel burg slaagden de heren: P. Blok te Driewegen; J. C. den Beer en H. v. d. Wekken te Noordgouwe; J. de Buck, C. Gilde en W. Wattel te Sint-Lau- rens; P. de Buck en A. Verhage te Bigigekerke; J. Dielernan te Hoek; A. Geldof en A. P. Rotte te Oostkapelle; J. C. Han.se te Renesse; A. de Hullü te Zuidzande; K. de Kam te Grijps kerke; J. Karelse te Koudekerk eM. W. Kloet en M. Kwekkeboom te Nw.- en Sinit-JooslandF. Langebeeke en H. Minderhoud te Gapinge, A. W. Me- su te Arnemuiden; S. J. Meyers te Serooskerke (W.); A. Poppe te Roo- zenburg; G. B. Quist te Nïeuwdorp; I. van Soelen te Souburg; A. van Strïen te Anna Jacobapolder; A. de Visser te Domburg en C. J. Vos te Middelburg. Aanbesteding In het gemeentehuis te Oostburg werd de sloop van een bunker, staan de op het terrein by café „Buiten- lust tegenover de watertoren aan besteed. Er werd als volgt ingeschre ven: P. Vermeulen, Breskens, f 28.644; D. Hardemberg, Wemeldlnge ƒ29.000; P. Mollet, Hoofdplaat, f 29.800; C. Westdorp, Goes f 31.840. De gunning werd aangehouden. Voor het Zeeuwse nieuws zie ook pagina's 7 en 11. VANDAAG. Middelburg Schouwburg: „Johnny Guitar", (18 Jr.), 20 uur; Electro: „Weg ohne umkehr", (18 J.), 19 en 21,15 uur; Molenwater: „Miniatuur Walcheren", 9—23 uur. Vlissingen Alhambra: „Drie mannen in de sneeuw", (a.l.), 19 en 21 uur: Luxor: „Wilde vruchten", (18 jr.), 20 Goes Grand" „Doctor at sea", (a.l.), 20 uur. Schuttershof: voordrachtavond We tenschappelijke Belangen, 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2