PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Tito en Kroesjtsjew onverwachts per vliegtuig naar Zuid-Rusland Afgeslagen gronden in Kruiningen en Waarde: weer vruchtbaar D£ BILT A.R.-PARTIJ GAAT NIET IN OP SCHEMA-BURGER Vandaag... TRAILER DRUKTE AUTOBUS IN BOUWLAND: DERTIG GEWONDEN 199e jaargang - no. 230 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: w. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6,10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 28 sept. 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regel») 23 cent p. regel met een minimum van 1,—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureau's: Vlissingen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. S46 of 304); Middelburg, Markt 51. telef. 3841: Goes, Lange Vorststr. 63. telef. 2175 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nieuwstraat 43. telef. 20: Terneuzen. Brouwerijstr. 2; Zierlkzee. N. Bogerdstr. 24. telef. 28. „IN RUSLAND IETS BELANGRIJKS OP KOMST" Soekarno zit aan de Zwarte Zee met Kremlin-autoriteiten Tito, de president van Joego-SIavië, en Kroesjtsjew, de leider van de Russische communistische partij, vertrokken gisteren onverwacht per vliegtuig uit Belgrado naar het zuiden van Rusland. Wel heel toevallig onthulde radio-Moskou, dat de Russische pre mier Boelganin, minister van buitenlandse zaken Sjepilow en andere hoge functionarissen zich in Sochi bevinden, een sanatoriumplaats aan de Zwarte Zee, in conferentie met de Indonesische premier Soe karno, die daar zijn luchtreis naar Peking had onderbroken om de heren weer te zien. En alhoewel radio-Moskou geen melding maakte van Tito, maakt men vele gissingen en veronderstelt men, dat Tito plotseling naar het zuiden van Rusland is geroepen voor besprekin gen met de leiders van het Kremlin en wellicht ook met Soekarno. Tito en Kroesjtsjew waren ver gezeld van de Joego-Slavische vice- president Rankovic en de president van de Joego-Slavische republiek Bosnië, Pucar. Ook Tito's echtge note maakt de reis mee. Er is mee gedeeld, dat zij enkele dagen rust zullen nemen aan de Zwarte Zee. Kroesjtsjew had een particulier be zoek van acht dagen aan Joego-Sla- vië gebracht. Hij heeft besprekingen met president Tito gevoerd. De onder werpen van gesprek zijn niet bekend- "'-ste'"'- HSi Holle-bolle-gijs Rotterdams burgemeester is ge schrokken! Hij heeft namelijk het rapport gelezen van het Cen traal Planbureau „Het westen en ove rig Nederland", waarin een betere bevolkingsspreiding voor ons land wordt bepleit. En een dergelijke sprei ding komt helemaal niet te pas in het Rotterdamse kraam, want deze ha venstad is een niet te verzadigen hol- le-bolle-gijs als het op mensen aan komt. Vandaar die burgemeestérlijke schrik en vandaar ook, dat blijkens een verslag in de N.R.C. de heer Van Walsum niet zonder zorg heeft opgemerkt, dat „met deze nota een stemming wordt gekweekt, die Rot terdam veel moeilijkheden kan bezor gen". Zelfs zover ging de burgemees ter die op grond van zijn politieke gezindheid toch zeker geen tegen stander is van overheids-ordening dat hij verklaarde: „dat de grondlij nen voor de ontwikkeling van Rotter dam vanzelf wel zichtbaar zullen worden, zodat kunstmatig ingrijpen verwerpelijk moet worden geacht". „Als men dat leest, dan wrijft men toch wel even de ogen uit van verba zing. In Rotterdam is men dus blijk baar van mening, dat het belang van Nederland als totaliteit volkomen on dergeschikt is aan dat van Rotterdam en dat men de heren daar maar een beetje moet laten doen. Dan komt het met het hele koninkrijk en zijn bevol king wel in orde. Zuig ze maar leeg, de randgewesten, bouw Rotterdam en het westen maar vol! Weliswaar wordt de harmonie in de Nederlandse samenleving dan ernstig verstoord, maar dat is minder erg. Eerst Rotter dam, dan pas overig Nederland! Zie daar de verwerpelijke mentaliteit van de bestuurderen rond de Waterweg! Als het verslag in de N.R.C. van de burgemeesterlijke rede juist is en wie zou daaraan twijfe len? dan heeft de heer Van Wal sum 'n uiterst merkwaardige samen vatting gegeven van het voor hem zo afschrikwekkend rapport. Het vol gende zou de burgemeester namelijk gezegd hebben: „Als remedie worden twee mogelijkheden aangegeven. Ten eerste het vestigingsoverschot, dat tot 1980 een half miljoen mensen zal bedragen, van het westen naar het oosten te richten, en ten tweede, mo gelijkheden in het oosten te scheppen voor het opvangen van het eigen overschot van het westen". Wij heb ben de brochure er nog eens op nage lezen en daarin van dit alles mets ge vonden. Wel deze zinsnede: „Een be wuste politiek voor een betere bevol kingsspreiding zou zich moeten rich ten op de te verwachten aanwas. Deze is vóór het westen tot 1980 globaal tc ramen op 1,5 2 miljoen. Hierin is rond 0,5 miljoen begrepen als vesti gingsoverschot uit overig Nederland". En verder: „Als taakstelling zou in eerste instantie voor ogen kunnen staan het verschaffen van bestaans mogelijkheden buiten het westen aan rond 0.5 miljoen méér mensen, dat is een getal ter grootte van het tot 1980 per saldo verwachte vertrekover- schot uit overig Nederland naar het westen". Wel iets heel anders dus dan de zon derlinge samenvatting van Rotter dams burgemeester. Hij wil het doen (Vervolg op pagina 3) gemaakt. Westelijke persvertegen woordigers zijn niet in de gelegenheid Het onverwachte vertrek van Tito bracht evengrote verbazing onder de Joego-Slavische communisten als in het Westen. Het ziet er uit, alsof er ineens iets gebeurd is tussen de Rus sen en Tito. De tocht naar Zuid-Rusland werd niet eerder bekend dan zes uren, na dat Tito en Kroesjtsjew van een mili tair vliegveld bij Belgrado waren ver trokken, om 7 uur plaatselijke tijd, in Kroesjtsjew's eigen vliegtuig. Wat het eigenlijke doel van de reis is, heeft men nog niet kunnen achterhalen. In diplomatieke rap porten die Wenen bereikt hebben, wordt gezegd dat Kroesjtsjew aan Tito verzocht heeft, de Joego-Sla vische communisten te pardonne ren, die veroordeeld werden toen Tito met het Kremlin brak. De plotselinge reis kan te maken heb ben met de beslissing, die president Eisenhower van de Verenigde Sta ten op 16 oktober moet nemen, of de Amerikaanse hulp aan Joego- SIavië al of niet moet wórden voortgezet. Misschien botert het nog alttfd niet tussen de politieke partijen van Rus land en Joego-SIavië; mogeiyk ls het de kwestie-fsuez, die aan de orde wordt gesteld: Joego-SIavië heeft een zetel in de Veiligheidsraad. Of doet zich In Rusland een soort interne cri sis voor, en stelt Kroesjtsjew het op prjjs, Tito naast zich te hebben als een levend getuigenis, dat zijn nieuwe an- ti-Stalin-politlek rente afwerpt? In Belgrado zeiden mensen, die door een correspondent van United Press wer den aangesproken, dat „zij het gevoel hadden, dat er in Rusland Iets ern stigs en zeer belangrijks op komst is". KABINETSFORMATIE Twee ministerszetels opgeëist In het nu demissionaire ministerie Drees beheren de anti-revolutionairen twee portefeuilles, namelijk die van economische zaken door prof. Zijlstra en die van verkeer en waterstaat door mr. Algera. Mr. Burger heeft blijkbaar gedacht aan de handhaving van prof. Zijlstra aan economische zaken en het laten vallen van mr. Algera. Verkeer en waterstaat zou dan bezet moeten worden door een socialist of een liberaal. De A.R. is niet op het voorstel van mr. Burger ingegaan. Zij heeft twee ministerszetels opgeëist. Deze beslissing, die de informateur bij uitvoerig schrijven door de voorzit ter van de A.R.-fractie, prof. Zijlstra, is meegedeeld, heeft de situatie voor mr. Burger er niet gemakkelijker op gemaakt. Hij zal nu, onverschillig hoe zijn be slissing over het verlangen van de A. R. uitvalt opnieuw met de V.V.D, moe ten praten. En dan komen de moeilijk heden. Als mr. Burger niet toegeeft aan de A.R., dan loopt hjj de kans, dat de anti-revolutionairen bedanken voor de eer. Doch dit betekent tevens, dat de K.V.P. niet meer meedoeten dat de informateur zijn pogingen wel kan opgeven. Willigt hij de wens van de A.R. in, dan kan de V.V.D. gevoeglijk verlan gen, dat óók zij met twee zetels in het kabinet vertegenwoordigd wordt, maar daarop is weer de K.V.P. niet bijster gesteld. jj[lllll!!!l!llll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|l| Als ambteloos burger" mag Seret.se Khama, liet 33,-jarïge verbannen stamhoofd van de Bamangwato's in Brits Beets- l§ joeana-land, terugkeren naar zijn volk, na zeven jaar buiten zijn land te hebben doorge- bracht. Hij heeft zowel voor p zichzelf als voor zijn kinderen, geboren uit het huwelijk met de voormalige Londense typis- te Ruth Williams, afstand ge- li daan van alle rechten op het M leiderschap van zijn stam. De foto toont Seretse Khama met 11 zijn vrouw en twee kinderen. De werkelijke toestand is op het ogenblik zo, dat mr. Burger niet van plan is onmiddellijk voor de eisen van de A.R.-partrj te zwichten. Hij meent dat zij met een ministersportefeuille en een plaats voor een staatssecretaris goed beloond is. Mr. Burger laat in de lastige situa tie, die thans ontstaan is en waarbij in de eerste plaats de K.V.P., de A.R. en de P.v.d.A. bebtrokken zijn, de V.V.D. geheel buiten beschouwing, totdat de ze situatie opgehelderd is, of met an dere woorden: totdat hg met de A.R. tot overeenstemming is gekomen. Blijft die overeenstemming uit, dan zou dat een reden voor hem kunnen vormen om zijn poging op te geven. Maar een goed informateur zit voor het eerste gat niet gevangen. Hij zal dan wel naar andere oplossingen zoe ken. Donderdagochtend is tussen M Arnhem en Gendringen ter hoogte van Doetinchem een 17 meter lange harmonikabus in M botsing gekomen met een trai- Ier. De bus werd volkomen ge- kreulceld van de weg afge- n drukt foto boven) terwijl ook de trailer er niet zonder scha- de vanaf kwam zoals de on- ff derste foto toont. Er was een M dertigtal gewonden. m .'Illlilllllllllllllllllllllllllllllllllll Britse atoombomproeven in Zuid-Australië Vanaf een toren te Maralinga, in Zuid-Australië, hebben de Engelsen met succes de eerste explosie ontke tend in hun nieuwe serie atoomproe- ven, zo is donderdag in Londen be kendgemaakt. De proefnemingen worden geleid door Engelands vermaardste deskun dige op het gebied van het kernener gie-onderzoek, sir William Penney. Het atoomwapen had de kracht van de eerste twee, in 1945 boven Japan uitgeworpen atoombommen. Een 250 Britse, Canadese en Australische mi litairen bevonden zich op acht kilome ter van het ontploffingsgebied. Vandaag zullen deze militairen tot de uiterste grens van het gebied rond om de ontploffingsplaats gaan, dat nog zonder levensgevaar kan worden betreden. Mijnongeluk in Zuid-Afrika Elf Afrikanen zyn om het leven gekomen bij het onder water lopen van een schacht van de goudmijn te Welkom, in de Zuid-Afrikaanse Oranje Vrijstaat. viert Prins Felix van Lu- p xemburg zijn 63e verjaardag; viert de Italiaanse maar- p schalk Pietro Badoglio, oud- hoofd van de generale staf, in 1935 opperbevelhebber van de n Italiaanse troepen in Oost- Afrika en vervolgens onderko- ning van Abessinië, te Rome zijn 85e verjaardag. Tijdens de tweede wereldoorlog bereidde p hij in het geheim de staats- greep voor, die Mussolini ten val moest brengen, na wiens n arrestatie hij in 1943 door ko- ning Victor-Emanuel tot mi- nister-president werd benoemd en de capitulatie van Italië on- j| dertekende. ^iiiinmiiiiiiiiiniiniiiiiiDiiiiiiiiiiniiununiiiiHiiiiiiHiHiHiiiiiinmium Bell X - 2 verongelukt Het Amerikaanse proefvliegtuig BpII X-2, een raketvliegtuig waarmee j snelheids- en hoogterecords geves- I tigd zijn, is donderdag op de lucht basis van Edwards In Calïfornië ver- j ongelukt. Do piloot, die voor de eer ste maal met dit toestel vloog, is I om liet leven gekomen. Het vliegtuig was ontworpen voor bestudering van vluchten op grote ho e en de hitte die door wrijving me de luoht ontstaat. Het toestel heeft op vroegere vluchten een snel heidsrecord van 3040 km per uur ge vestigd en een recordhoogte van meer dan 40 km bereikt. Voordelig uitstapje Een Nederlandse mej. Josina Prins, heeft zondag 18.700 Zweedse kronen in de Zweedse voetbalpool gewonnen. Voor het eerst van haar leven op voetbaluitslagen weddend, slaagde mej. Prins tijdens een kort bezoek aan haar broer Theo, die op een fa briek in Norrkoeping werkt, er in correcte voorspeilingen te doen voor alle 12 wedstrijden van de pool. ERNSTIG ONGELUK BIJ SILVOLDE Tien mensen naar het ziekenhuis vervoerd In de omgeving van Silvolde na- bg Terborg is gisteren een bus van de N.V. Gelderse Tramweg in bot sing gekomen met een trailer uit Assendelft. Hierbij werden onge veer dertig buspassagiers gewond, van wie tien zodanig, dat opne ming in een ziekenhuis nodig was. Acht hunner' zijn vervoerd naar 'n ziekenhuis te Doetinchem; twee in een ziekenhuis te Terborg. Het ongeval zou zijn ontstaan doordat de trailer een rechts ge parkeerde personenauto passeerde, terwijl uit tegenovergestelde rich ting de bus kwam aanrijden uit de richting Gendringen. De bus week nog uit. doch een bot sing was onvermijdelijk. Volgens de verklaring van de chauffeur van de trailer zag hij de bus eerst niet, van wege een bocht. Toen hij de bus op merkte, remde hij krachtig, waardoor de auto, die zwaar was beladen met DE ZEE GEEFT TERUG Eert 37 ha wordt met baggerspecie bevloeid Dezelfde zee welke in de rampdagen van '53 grote oppervlakten ryke cul tuurgronden in de polders Kruininge n en Waarde van hun bouwvoor be roofde, zal nu deze landerijen nieuwe vruchtbaarheid hergeven. Half okto ber zal vanuit de Kruiningse veerhaven vla een grote persleiding de vette specie over de Ianderyen worden uitgespreid, die de baggermolen by het jaarlijkse onderhoud van de buitenhaven van Hansweert zal ophalen en an ders maar ergens op de Westerschelde laat uitstorten. Mogelijk zal ook de specie uit de Kruiningse veerhaven voor dit zelfde doel worden bestemd, wanneer althan s de samenstelling goed zal blijken te zijn. Ongeveer zevenendertig hectare afgeslagen gronden zullen op deze wyze voor de landbouw herwon nen kunnen worden. Zoals bekend, is Landbouwherstel reeds in november 1954 bn wijze van experiment in het westelyk deel van de Kruiningse polder begonnen met bevloeiing van de afgeslagen gron den. De technisch ambtenaar van de Cultuurtechnische Dienst, de heer W. van Bree, dacht er een systeem van vloeivelden voor uit, waarbij de persleiding de vette, vloeibare sub- antie in met dijkjes omgeven perce- n spoot. Ongeveer twintig hectare •ndgrond werd toen op deze wijze an een nieuwe teeltlaag voorzien. Dit I jaar hebben de boeren daar voor het 1 eerst kunnen oogsten. Helaas heeft 't weer niet meegewerkt om er een on verdeeld succes van te maken. Het voorjaar was droog, zodat veel ont kiemend zaad door het opstijgende zout werd vernietigd. De structuur van deze herwonnen grond is echter al vrij aardig en daarom hebben de boe ren alle hoop, dat volgend voorjaar, na nog één winter met flinke regen, het ontziltingsproces ver klaar zal zijn. Gezien ae resultaten van dit ex periment, dat uitstekend geslaagd mag heten, werd daarom d^or de agrarische herstelcommissie uit deze streek reeds herhaaldelijk bij Land bouwherstel erop aangedrongen, ook de andere afgeslagen gronden een dergelyke bewerking te geven. Momenteel is men bezig met de aanleg van de persleiding en het opstellen van de provisorische stei ger voor de perszuiger in de veer haven. Het is de bedoeling een kleine dertig hectare in de omge ving van de kreek, nabij het voor malige bedrijf van de heer Kosten- se te doen bevloeien en voorts on geveer acht hectare rond het be drijf van de heer Kersten in het aangrenzende deel van de polder Waarde. Met behulp van .bulldozers worden thans kaden rond blokken van twee tot vijf hectare opgeworpen. Hiertus sen zal straks een zodanige hoeveel heid specie worden gespoten, dat na het inklinken een bouwvoor van 15 tot 30 centimeter overblijft. De eerste maal werd een dikkere laag gespoten, doch de ondergrond was toen zuiver zand. Op de percelen welke nu onder handen worden genomen, ligt reeds wat grond welke b.v. by de dichting van de kreken uit leidingen was op gegraven en over het land werd ver spreid. Wanneer dit werk gereed zal zijn, heeft de Kruiningse polder geen I grote complexen afgeslagen grond meer. Er zullen dan alleen nog hier en daar plekken zonder bouwvoor over blijven. hout, kwam te glippen. De bus was van het harmonikatype en zeventien meter lang. Hij was geheel vol. Er zatén 65 passagiers in; bovendien stonden er nog zes passagiers. De bus werd door de slag van de weg gedrukt en kwam in een bouw land terecht, waar hij 80 k 90 cen timeter diep inschoof. Van de pas sagiers werden enkelen eruit ge slingerd; de overigen werden kris kras door elkaar geworpen. By het hulpverleningswerk heeft men veel steun ondervonden van de Rode- Kruis-colonne en de E.H.B.O. uit Silvolde, die in afwachting van het transport binnen een half uur de gewonden verbonden hadden. Van degenen die in een ziekenhuis moesten worden opgenomen zijn er acht tamelijk zwaar gewond. Drie of vier verkeren in zorgwek kende toestand. Beide voertuigen werden aan de lin ker voorzijde zeer ernstig beschadigd. De beide chauffeurs bleven ongedeerd, doch twee conductrices moesten ook in het ziekenhuis worden opgenomen. Geen nieuwe staking in Amsterdam Bij de Amsterdamse dagbladen en drukkerijen zal door de typografen vandaag niet opnieuw een stakings actie worden gevoerd, zo is op een donderdagavond gehouden vergade ring van de contactcommissie met vertrouwensmannen van de grafische bedrijven en personeelsafgevaardig- den besloten. De contactcommissie had het advies gegeven om aan het werk te blijven. Verder adviseerden zij te trachten de toepassingsregeling der drie pro cent loonsverhoging zo volledig mo gelijk te realiseren. Deze regeling is woensdag j.l. door het centraal bu reau voor de grafische bedrijven in Nederland bekendgemaakt. Thuiskomende jongeman stoorde inbreker Bij zijn thuiskomst betrapte een 19-jarige jongeman, die inwoont bn de 27-jarige manufacturier M. v. d. B aan de Lugt in Rotterdam, woens dagavond een inbreker, die alles overhoop gehaald had. Toen hg de jongen zag komen, bedreigde de man hem met een breekijzer en ge lastte hem op een stoel te gaan zit ten. Nauwelijks zat de jongeman of de inbreker nam de benen. Er bleek een bedrag van 150 verdwenen te zijn. VERWACHT... DEPRESSIE WEER. Veel bewolking met plaatselijk re gen of motregen. Krachtige tot har de en aan de kust tijdelijk storm achtige zuidwestelijke wind. Tempe- -aturen 16 tot 20 graden. ZON EN MAAN 29 september. Zon op 6.39 onder 18.24 Maan op 0.29 onder 15.50

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1