Dringende gesprekken bij V.N. na bloedige acties in Palestina Nederlandse kustvaarder „Gruno" zonk na aanvaring met Rus KLANKBORD j HELIKOPTER VERZEILD IN EEN SLOOT BIJ SCHIPLUIDEN DRIE PCT. LOONSVERHOGING IN HET GRAFISCH BEDRIJF DONDERDAG 27 SEPTEMBER '50 PROVINCIALE ZE RUW S B OOÜRANT HAMMARSKJÖLD ONTBOOD DIPLOMATEN Het Wereldgebeuren Ondankbare taak UITKOMST. De dragers van kunst gebitten kunnen weer gerust zijn: een Amerikaan heeft een soort kauwgum- mi uitgevonden die niet aan de tanden bljjft kleven. ANTIEK. Een Zweedse toerist in Duitsiand zocht een tramhalte. Hij zocht ijverig in zijn woordenboek en vond het woord „Pferdebahn". Hij be gon te vragen aan voorbijgangers, maar die snapten er niets van, dach ten dat hij gek was en lieten hem zelfs door de politie oppikken. Eindelijk na dat een tolk in ae zaak was gemengd werd alles duidelijk. De Zweed had zijn woordenboek gekocht bij een an tiquair in zijn land. Het was dan ook wel een antiek woordenboek. IN DE LIFT. De Griekse indus trieel Athannassiades heeft de direc ties van zijn buiten Athene gelegen Munitie-, Textiel-, Glas-, Nikkel-, en Kunstharsfabrieken naar Athene overgeplaatst, waar ze zijn onderge bracht in 'n gebouw van vele verdie pingen. Het kantoor van de industrieel zeil bevindt zich in een reusachtige lift. waarmee hij op en neer gaat van het ene directiebureau naar het andere om te confereren. onsternatie in een honderd oudheid" wijl zij oude nederzettingen be- ziohtigden in Ramat Rachel Klinken j mitrailleurschoten. Uit het verre ver- 1 leden, waar zij met hun gedachten eigenlijk al gedurende hun hele Jeru- zaïemse conferentie hadden vertoefd I worden zij wreed teruggeroepen naar het heden met zijn spanning aan de I Israëlisch-Arabische grenzen. Vier hunner worden dodelijk gewond; zes- 1 tien moeten met minder ernstige 1 kwetsuren in een ziekenhuis worden opgenomen. „Dat heeft een Jordaan- se soldaat gedaan in een vlaag van j verstandsverbijstering", maken de I autoriteiten in Amman bekend. „Hij is gearresteerd en zal psychiatrisch I worden onderzocht". Aan Israëlische j zijde wordt deze verklaring niet ge- loofd: leden van het archeologische gezelschap hebben geconstateerd dat niet slechts één man heeft geschoten, I maar dat het vuur uit vei-seheidene mitrailleurs kwam. Dit was het zoveelste incident in I een reeks, die nu al verscheidene we- i ken heeft geduurd aan de Israëlisch- Jordaanse grens. In totaal, zo ver klaarde een Israëlische woordvoerder zijn nu 36 personen gedood en 51 ge wond sinds Jordanië aan de secreta ris-generaal van de Verenigde Natiea Dag Hammarskjöld, de plechtige be lofte deed om het vuren volstrekt t« staken". Deze zondag was volkomen bedorven. 9 Dinsdag vergaderde het Israëli sche kabinet onder leiding van eerste minister David Ben Goe- rion. Uiteraard zijn er geen journa listen aanwezig op een kabinetszit- ting en er is dan ook geen relaas ge geven, van hoe het daar precies i< toegegaan. Maar men mag aannemen, dat er heftige woorden zijn gevallen en dat de leus van de oude veteraan „vader David", die al tientallen jaren in deze vijandige omgeving woont, ook in dit geval door de meerderheid wordt aanvaard als een geschikt re cept: „Oog om oog, tand om tand". Dinsdagavond vielen Israëlische troe pen stellingen van. het Jordaanse le ger aan in dezelfde streek waar de archeologen beschoten werden: in de onmiddellijke omgeving van Ramat Rachel. De Israëliërs hebben bekend gemaakt dat vijftig Jordaniëra by de aanval gesneuveld zijn; volgens het Jordaanse leger waren het er 31 en verloren de Israëliërs „driemaal, zo veel man". Eedson Louis Millard Burns, Ca nadees generaal-majoor, is de man bij wie klachten over deze incidenten worden ingediend. Hij is stafchef van de Organisatie van dé Verenigde Naties tot Toezicht op de Wapenstilstand. Dit is de zoveelste keer, dat er in afwyking van de wa penstilstand gevochten werd en men moet aannemen dat het ook niet de laatste maal was Burns is generaal-majoor en hij heeft al eerder met wapengeweld te maken gehad. Met het Eerste Cana dese Leger vocht hij in de Tweede Wereldoorlog onder meer in Italië. Daar kon Burns, die bekend staat als „een vechtersbaas" en bij vie de taet het vaak moest afleggen tegen zijn openhartigheid en zijn eigen -visie tenminste daadwerkelijk ingrijpen Maai- hier in Jeruzalem, waar hij woont op de Berg van de Kwade Raad, is zijn werk voornamelijk toe kijken en rapporteren. Zo mogelijk geeft hij goede raad aan de partijen, die hier tegenover elkaar staan en van die taak kwijt hij zich tot veler tevredenheid, waarbij zijn eerlijkheid zijn onpartijdigheid en zijn vriende lijkheid hem evenzeer van pas komen als zijn gevoel voor „ontwapenende" humor. Maar hoe ontwapenend die humor ook mag zijn, de gewapende incidenten gaan door en Bums moet er zich ernstig mee bezighouden. Hij kan zich troosten met de gedachte, dat op het ogenblik Egypte, Israëls voornaamste vijand, die door de Suez- kwestie in beslag genomen wordt, niet licht zal overgaan tot het orga niseren van een Arabische veldtocht tegen de Joden. Maar het zal hem een doorn in het oog zijn, dat nog steeds geen rust heerst in dit gebied, waarvoor in 1949 een wapenstilstand werd gesloten. Menigmaal zal Burns een verzuchting slaken, die niemand hem kwalijk neemt: dat zijn taak een van de ondankbaarste ter wereld is. Bij Israëlische wraakneming werden enige tientallen Jordaniërs gedood ping" van het door Hammarskjöld opgestelde verdrag tussen belde landen. De Israëlische vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties heeft ver klaard, da.t Israël bereid is, volledige voldoening aan de wapenstilstands voorwaarden te garanderen, als Jor danië tot hetzelfde bereid zou zyn. „Wij hebben vele malen overwogen, de kwestie voor de Veiligheidsraad te brengen". Jordanië heeft bericht, dat het „elk ogenblik besluiten kan om datzelfde te doen en nieuwe maatre gelen te eisen". Voorts zei de Jordaanse woordvoer der, dat liet de vraag ls of de Veilig heidsraad „werkeljjk" stappen zal on dernemen tegen Israël oi dat Jorda nië gedwongen zal worden aan al der gelijke daden van agressie een eind te maken". In Jeruzalem werd bericht, dat de Jordaniërs gisterochtend een tegenaanval zouden hebben uitge voerd, waarbij honderd Israëliërs ge dood werden. Deze berichten konden echter niet bevestigd worden in krin gen van de bestandscoinmlssle. Engeland heeft woensdag de Israë lische aanval op Jordaanse stellingen „sterk afgekeurd". Nu de radio-telcscoop bij Jodrell Bank in het Engelse graafschap Cheshire vieer en meer zijn voltooiing nadert., wordt pas goed zichtbaarhoe m enorm van afmetingen deze stalen constructie wordt. Men hoopt het gevaarte volgend jaar zomer in gebruik te kun- l§ ven nemen. Naar verluidt zul- Ze» de bouwkosten dan twee- maal zo hoog zijn geworden als de aanvankelijk geraamde som van ruim f 3.360.000, voornamelijk als gevolg van n wijzigingen, aangebracht in het ontwerp, nadat de bouw reeds was begonnen. Dr tele- scoop is groter dan de Neder- M landse in Dxcingelo. g iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii se worden met drie procent verhoogd met dien verstande, dat de afronding van het maandsalaris naar boven steeds op een veelvoud van 2.50 uitkomt. „In verband met de onrust, die hier en daar tót uitdrukking is gekomen wijzen de werknemers- en werkge versorganisaties er uitdrukkelijk op, dat niet alleen de organisaties, doch ook him leden gehouden zijn de be palingen der C-A.O.'s na te leven en dat elke inbreuk daarop moet wor den afgekeurd." De bondsraad en de vertegenwoor digers der afdelingen van de Alge mene Nederlandse Grafische Bond (N.V.V.) doen een dringend beroep op alle leden om zich van elke in breuk op de geldende C.A.O.'s te ont houden en in samenwerking met hun werkgevers de toepassing van de mo gelijkheden, neergelegd in de circu laire van 't centraal bureau, zoveel mogelijk te bespoedigen. SCHEEPSDRAMA BIJ AMELAND Vijf overlevenden; drie vermisten In een (lichte mist is gistermorgen bjj Ameland het Russische schip „Ivolomna" in aanvaring gekomen met het Nederlandse kustvaartuig „Gruno". De „Gruno" is onmiddellijk na de aanvaring gezonken. Het Russische schip nam vijf overlevenden aan boord. Er waren in totaal acht mensen aan boord van de „Gruno". Er zouden dus drie opvaren den vermist zijn, waarnaar onmiddellijk werd gezocht door de redding boten „Brandaris" van Terschelling en „Van Linschoten" van Ame land. Bovendien steeg een lange-afstands-patrouillevliegtuig van het marine-vliegkamp Valkenburg op om bij het zoeken naar overleven den te assisteren. Het opsporingswerk, dat werd be moeilijkt door nevel boven zee, was echter tot nu toe vergeefs. De reddingboot van Hollum-Ame land, de „Dr. W. H. van Rietschoten", is, na negen uur lang de omtrek van de plek waar de „Gruno" is gezonken te hebben afgezocht, te vijf uur gister middag op zyn basis teruggekeerd. Het enige wat de bemanning heeft ge vonden is een grote olievlek en een klein vaatje, voor de helft met olie gevuld. De „Kolomna", die 558 brt. meet, waa dinsdag uit Rotterdam vertrok ken met bestemming Leningrad. Het schip kreeg gisteren echter van de staatsrederij te Leningrad opdracht naar Amsterdam te stomen om daar Oj> da ,Jfreudenau".renbaan by Wenen heeft groepskapï- tein Peter Townsend, die nog steeds niet is begonnen aan M zijn zwerftocht door de weinig t§ verleende gebieden van deze wereld, op het paard Calafa- ti" deelgenomen aan een race, M waarin hij tweede werd. On- i§ danks deze tweede plaats |f werd er voor Townsend meer n geapplaudisseerd dan voor de m winnaar of voor wie van de jockey's dan ook. een verklaring af te leggen over het ongeluk. De Gruno, die 216 brt. meet, hoorde thuis in Appingedam. Het scheepje was met een lading potas onderweg van Bremen naar Hull in charter voor Freight Express in Londen. De vermisten van de Gruno zyn kapitein A. W. uit Appingedam, oud 42 jaar, zyn echtgenote mevrouw G. W. uit Appingedam, 88 jaar en de Duitse matroos C. R. B.. Gered wer den de dochter van de kapitein, de 18- jarige mej. C. A. W., de bestman D. van der B. uit Delfzyl, de kok A. van der V. uit Ferwerderadeel, de Duitse matroos P. B. en de machinist H. van der 31. ulf, Straatsburg. Bonden eisen zes procent voor radiopersoneel De bedrijfsgroep radio en televisie van de bond „Mercurius" en de Ne derlandse toonkunstenaarsbond heb ben gezamenlijk een vergadering van het omroeppersoneel uitgeschreven die op 6 oktober in Santbergen te Hilversum zal worden gehouden. In die vergadering zal men zich beraden over de te nemen stappen in verband met het uitblijven van een loonsver hoging van 6 procent. In een circulaire aan het personeel schrijven de bonden dat men reeds in april het bestuur van de N.R.U. heeft uitgenodigd tot overleg over een loonsverhoging, doch dat men ondanks de nodige aandrang sinds dien nog steeds geen uitnodiging tot een bespreking heeft ontvangen. Het is slechts gebleven bij enkele ge ruchtmakende uitlatingen van N?R U.-bestuurders, dat men geen 6 pro cent loonsverhoging kan geven om dat de Nederlandse Radio Unie grotf financiële zorgen heeft. De circulai re besluit: „Ons geduld is r.u ten einde. Wij eisen thans een loonsver hoging van 6 procent met ingang van I 1 september j.l." GENERAAL-MAJOOR BURNS ontwapenende humor Wereldbank wil meer geld ter beschikking hebben. De Wereldbank heeft gisteren haar 60 leden-landen gevraagd meer geld voor leningen beschikbaar te vullen stellen. In de eerste tien en een half jaar van zijn bestaan heeft de bank van ongeveer drie miljard dollar aan leningen verstrekt. De bank herin nert de leden er aan dat zij veronder steld werden meer gelden ter be schikking te stellen, zodra zij hun eigen na-oorlogse problemen zouden lebben opgelost. De wereldhandel heeft nu een punt bereikt, waarop een toenemend aantal landen meer geld in het buitenland uitgeven en investeren. Doch slechts betrekkelijk weinig landen hebben aan de Wereld bank meer afgestaan dan hun oor spronkelijke inschrijvingen. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammarskjöld, heeft woensdag een brief over de Israëlisch-Jordaanse grensgeschillen gezonden aan de voorzifter van de Veiligheidsraad, Nunez Portuondo. In deze brief zegt Hammarskjöld, dat als de betrokken regeringen de toe stand aan de Israëlisch-Jordaanse grens niet snel weten te regelen, de Veiligheidsraad de zaak ter hand moet nemen. Zou de Veiligheidsraad vaststellen, dat de „steeds slechter wordende toestand aan de Israëlisch- Jordaanse grens „een bedreiging van de vrede" betekent, dan zal de raad moeten beslissen, welke maatregelen genomen moeten worden", aldus Hammarskjöld. Tevoren had de secretaris-generaal op zijn kantoor te New York de vertegenwoordigers van de Grote Vier, Jordanië en Israël ontboden voor dringende besprekingen over de nieuwe gewelddaden aan de Israëlisch- Jordaanse grens. Bij de aanval van Israëlische troe pen op stellingen van het Jordaanse leger in het gebied van Hoessan zijn dinsdag volgens de Israëliërs vijftig Jordaanse militairen en vijf Israëliërs om het leven gekomen. Volgens de Jordaanse autoriteiten zijn 31 Jordaniërs gevallen en be draagt het aantal gesneuvelde Is raëliërs een veelvoud daarvan. De Israëlische militaire woordvoerder majoor Dan Gov zei, dat Israël ver scheidene posities van het Jordaan se leger, met inbegrip van een post in het gebied van Hoessan, had aan gevallen en veroverd. Het politiestation van Hoessan werd eveneens ingenomen en opgeblazen. Twee pantserwagens van de vijand Drie maanden gevangenis voor Apeldoornse kolonel Het hoog militair gerechtshof in Den Haag neeft kolonel F. W. B. uit Apeldoorn, commandant van het der de geniecommandement, veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf en ontslag uit de militaire dienst. De advocaat-fiscaal had een boete van f 3000 geëist. Kolonel B. werd schuldig bevonden aan valsheid in geschrifte en oplichting, meermalen gepleegd. Hij had onjuiste reisdecla raties ingediend en zijn privé-woning op rekening van het rijk laten op knappen. In 1957:35.000 emigranten. In de begroting van sociale zaken en volksgezondheid is rekening ge houden met het vertrek uit Nederland van 35.000 emigranten. Daarvoor is 28 miljoen aangevraagd, Het in 1956 maximum garantiebedrag van 4.000.000.is verhoogd tot 10.000.000.—, Rekende men voor 1956 nog met to taal 750.000 manweken voor tewerk stelling op aanvullende werken, in verband met de steeds gunstige werk gelegenheid is men voor 1957_uitge gaan van een raming van 575.000 manweken. Voor deze tewerkstelling is 60 miljoen uitgetrokken. Schuil gelegenheden op Afsluitdijk gevraagd. De A.N.W.B. heeft de rijkswater staat verzocht langs het rijwielpad op de Afsluitdijk, op enkele kilome ters afstand van elkaar, eenvoudige betonnen schuilgelegenheden aan te brengen, waarin wielrijders, brom fietsers en ook berijders van motoren en scooters onder ongunstige weers omstandigheden kunnen schuilen. Deze weg is immers over tiental len kilometers onbebouwd, waardoor iedere schuilmogelijkheid voor deze weggebruikers ontbreekt. De A.N.W.B. acht een spoedige uit voering van dit verzoek van groot belang in verband met het naderend winterseizoen en de daarmee gepaard gaande periode van slecht weer. werden in brand geschoten. Na hun aanval voltooid te hebben keerden de strijdkrachten naar hun bases terug. Een grote buit was meegenomen, zo als voertuigen, zware mortieren, ma chinegeweren en geweren. Deze aan val was „het onontkoombaar gevolg", zo zei de Israëlische minister van bui tenlandse zaken, mevrouw Golda Meyr, „van de reeks van moorden en agressies, die door Jordaanse strijd krachten gepleegd zijn". In dit ver hand werden genoemd de „moorde- naarsaanval" op een groep oudheid kundigen, zondag in Ramat Rahel, waardoor vier personen werden ge dood en zestien gewond, en twee feiten die zich daarna nog voordeden: de moord op een vrouw in de nabijheid van de nederzetting Ami Adav, als mede de ontvoering van en moord op een tractorbestuurder uit Maoz Hayim. Mevrouw Meyr had gisteren een onderhoud met generaal Burns, chef van de commissie der Verenig de Naties die toezicht houdt op het naleven van de wapenstilstands voorwaarden. Zij zette uiteen dat de aanval was gelanceerd in ver band met de Jordaanse „veiwer- NA LAST MET STRAALJAGER „Voorzorgslanding" na werk op Walcheren Gisterenmiddag om vyf voor half vijf is een helikopter van het lucht vaartbedrijf S. en S. (Schuller en Schreiner) te Ypenburg. Rotterdam, by het tengevolge van een motorsto ring maken van een voorzorgslanding op een weiland onder de gemeente Schipluiden, hard met de grond in aanraking gekomen en uiteindelijk in een sloot beland. De bestuurder, de heer Eelco \V. J. Schuller, kon onge deerd uit het toestel komen. De heer Schuller, die zich na het on geval over de weg naar Ypenburg heeft, begeven, vertelde dat hij giste ren op Walcheren besproeiingswerk- zaamneden met de nieuwste helikop ter van het bedrijf van de heer Schrei ner en hem had uitgevoerd. Hij was tegen half vijf met deze Hil- ler 12 c, de P.H.N.G.P. in de omge ving van Schipluiden op de terugweg naar. de haven die nu nog de thuisha ven is, n.l. Ypenburg. Hij vloog op honderd meter hoogte, zag een straaljager drie keer in zijn omgeving cirkelen en besloot, aange zien het eingszins heiig was, wat la ger te gaan. omdat hij niet de zeker heid had dat de vlieger van de straal jager de helikopter had opgemerkt. Hij liet het hefschroefvliegtuig een veertig meter dalen en nadat hij een ogenblik op de hoogte van zestig me ter zijn weg had vervolgd, verloor de motor toerental. De lieer Schuller nam een sissend geluid achter zich waar; het toestel werd ook moeilyker be stuurbaar. Hij wilde een zogenaamde voorzorgslanding uitvoeren om het toestel aan de grond te kunnen laten nakijken. De daling verliep sneller dan gebruikelijk is, maar de heer Schuller Praktische toepassing van overeenkomst Het centraal bureau voor de gra fische bedrijven in Nederland heeft in een circulaire aan de werkgevers en werknemers medegedeeld, dat de ver tegenwoordigers van de beide party en oj) hun maandag gehouden ver gadering over de toepassing der loonsverhoging van drie procent ten aanzien van de technische C.A.O. het navolgende zijn overeengekomen: a. De minimum uurlonen der vol wassen vakarbeiders worden met vijf cent verhoogd. b. De minimum uurlonen der vol wassen werknemers in het papierwa- kon haar niet geleidelijker aan doen verlopen. Het gevolg was dat het hef schroefvliegtuig hard met de grond in aanraking kwam en door de voorwaartse snelheid over het wei land voortsprong. De staart van het toestel knapte af én de romp van het vliegtuig kwam in een sloot tot stilstand. De Rijksluchtvaartdienst zal vandaag een onderzoek instellen. ren- en enveloppebedrijf, der volwas sen hulpvakaroeiders en volwassen ongeschoolde werknemers worden met vier cent verhoogd. c. De minimum uurlonen der vol wassen vrouwelijke werknemers worden met drie cent verhoogd. d. De minimum uurlonen der jeug dige werknemers ondergaan een ver hoging die afhankelijk is van het voor hun leeftijd geldende percentage van het volwassen loon in hun beroep. e. De extra beloningen worden met één cent verhoogd. De verhogingen aldus de circu laire dienen met ingang van. 1 september 1956 op de werkelijk ver diende lonen en salarissen te worden toegepast met dien verstande, dat elke werknemer een verhoging van. ten minste drie procent op zijn wer kelijk verdiende bruto weekloon of -salaris (met inbegrip van bomilo, vergoeding wegens taiifiering en/of andere bijzondere prestatie belo- rrings-systemen e.d.) ontvangt. Door de verhoging der contrac ele minirmön uurlonen en salarissen wordt de mogelijkheid tot het ver strekken van bovenminimaai loon vengroot, aldus de circulaire. Wat de administratieve C.A.O be treft geldt het navolgende: a. De sa larissen der jeugdige wei'knemers on der de 21 jaar in alle gemeenteklas- sen worden aangepast aan de op 25 juli 1956 gewijzigde algemene jeugd- regéling voor administratief perso neel. b. De salarissen der vrouwelijke en manlijke werknemers van 21 jaar en ouder in de eerste gemeenteklas-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 3