Het „Schoolmuseum Middelburg" LEXINGTON Aspirin*) DE „MMATUUR" SLUIT ZIJN POORTEN TOT VOLGEND JAAR Agenda FRUVlHGtALci Z E ii O 6 u c o L n. a iv 2 DONDERDAG Zi SEir iEIvlBER '56 „GEEN MUSEUM, MAAR JAARBEURS" Boeiende lezing over schilderkunst en optreden marionettentheater Een bijzonder instructieve, bijna wetenschappelijke lezing over „het zien van schilderijen" door de kunsthistoricus F. Hannema en een uitvoering van de opera „De Parelvissers" door het marionetten-theater Bert Brug man zyn ditmaal de hoogtepunten geworden van de algemene vergadering van het „Schoolmuseum Middelburg". Tijdens deze vergadering, die woens dag in het „Schuttershof" te Middelburg werd gehouden en die door belang stellenden uit heel de provincie werd bezocht, had men slechts twintig mi nuten nodig om de huishoudelijke zaken af te werken. Door ziekte was de voorzitter, de heer A. A. Leenhouts, afwezig. Zijn taak achter de bestuurs tafel werd overgenomen door de heer A. Schout, die in zyn openingswoord 's ochtends even na tienen een speciaal woord van welkom kon rich ten tot de commissaris der koningin in Zeeland, jlir. mr. A. F. C. de Casem- broot. De jaarverslagen passeerden vlot de revue, evenals de begroting voor 1956-1957, die een totaalbedrag van f. 1129,13 laat zien. De aftredende bestuursleden, de heren A. Schout, W. Poppe en J. Ver wilghen, werden herkozen. De vacature, ontstaan door het overlijden van de heer C. de Pree werd ingenomen door de heer P. A. Vermeule,. hoofd van de openbare la gere school te Cadzand. Naar aanleiding van een vraag van de heer A, de Jonge, directeur van de rijkskweekschool te Mid delburg, werd tijdens de rond vraag besloten aan school- en ge meentebesturen een circulaire te sturen, waarin opgewekt wordt lid te worden van het „Schoolmu seum Middelburg" en een subsidie toe te kennen, dan wel deze hoger te maken. Daarna werd het woord gevoerd door jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, die zei, dat dit de eerste maal was, dat hij deze vergadering by woonde. „Dat duidt overigens niet op gebrek aan belangstelling", aldus de commissa ris, „maar op gebrek aan tijd". In hu moristische bewoordingen bracht de heer De Casembroot nog naar voren, dat hij de naam „schoolmuseum" ver keerd gekozen vond. „Dit" zo zei hij „is geen museum, maar een jaar beurs, want niet alleen krijgt U hier eèn lezing te horen, U kunt hier ook ook de nieuwste zaken op onderwijs gebied zien." Daarbij doelde de commissaiis der koningin op de uitgebreide 'tentoon stelling van leermiddelen boeken, wandschildering-en, projectors, hand- werkmdddölen enz. die gedurende de vergadering in het „Schuttershof" werd gehouden. Zaak van de geest „De schilderskunst is een zaak van de geest", met dit gevleugelde woord begon de heer P. Hannema, kunsthis toricus, zijn interessante causerie over ,-,het zien vian schilderijen". De i heer Hannema voegde daar aan toe, dat niet alleen het werk van ds kunstschilder een zaak van de geest is, maar ook het zien van schilde rijen. Hot is bovendien een zaak van opvoeding, de schoonheid van deze kunstuiting ten volle waar te kunnen nemen, aldus spreker. De heer Hannema wees er vervol gens op, dat het museum door mo dernere begrippen van psychologie en pedagogie een beter middel gewor den is om de schilderkunst in de op voeding te betrekken. Vroeger hingen de schilderijen in musea hoven en naast elkaar, als in een postzegel- verzameling. Momenteel is de Inrich ting echter beter verzorgd. Üitgebreid vertelde de heer Han nema daarna over de ontwikkeling van de schilderkunst. Voor Nederland was de zeventiende eeuw de gouden eeuw van de schil derkunst. In ons land waren het ech ter niet voornamelijk de grote vors ton, die opdracht bot het maken van schilderijen gaven, zoals in vele an dere Europese landen. Hier waren het vooral de welgestelde burgers die •schilderijen lieten vervaardigen. Zodoende werd er een schilderkunst in liet. leven geroepen van de gebeur tenissen en zaken van alle dag. Ar beidende mensen, landschappen, ri vieren, zeeën, een kade met schepen, waren onder meer de onderwerpen. Dit alles werd echter door de schil ders waargenomen met een zekere verstilling. Uitwisseling Er Was, aldus de heer Hannema, tussen de schilders van de verschil lende landen een voortdurende uit wisseling van artistieke kennis. Zo hebben vooral de Engelse meesters zich laten inspireren door de Holland se landschapschilders. In deze schil derijen verraadde zich overigens vaak de mentaliteit van een volk. Zo wa ren de landsehapsohilderijen van de Engelsen dikwijls koel en ijl, maar (Advertentie Pluk de dag en neem het er van met AMERICA'S BEST TOBACCOS die van de Fransen dromerig en dich terlijk. Nadat de heer Hannema ook nog gesproken had over impressionisme en expressionisme, gaf spreker ,als zijn persoonlijke mening te kennen, dat de abstracte kunst niiet zo van schoonheid getuigt als de schilderijen, die duidelijk de natuur, in welke vorm dan ook, tot onderwerp hebben. „Het zijn vaak onuitwarbare voor stellingen", aldus de heer Hannema, die onder meer een reproductie van een abstract werk van Mondriaan liet zien. De heer Hannema verduidelijkte zijn lezing met talrijke voortreffe lijke reprodukties. Daarna hield de heer L. Heijmans nog een kort pleidooi omde wand versieringen in dé scholen beter te maken. In de middaguren was de zaal tot de laatste stoel bezet, toen het Ne derlands Marionetten-theater van Bert Brugman uit Blaricum een op voering gaf van „De Parelvissers", een romantische opera van Georges Bizet. Door hun langdurig applaus gaven de talrijke bezoekers hun waardering te kennen voor de opvoe ring van dit werk. VAN Voordat de vergadering was ge opend had de gemeenteraad van Oostburg, die dinsdagavond bijeen kwam, al een besluit genomen. Want op voorstel van het raadslid L. Schip per tastten de raadsleden allemaal diep in de zak voor Jenny Dekker, die lange tijd typiste op de se cretarie ls geweest. Deze jongedame heeft geheel uit vrije Wil de raadsvergaderingen in de avonduren dragelijk gemaakt door het schenken van koffie. Nu zij in het huwelijk is getreden wilden Oost- burgs vroede vaderen haar iets aan bieden. Burgemeester mr. K. Hoekze- ma incasseerde het geld, waarvoor hij iets aardigs zal kopen om Jenny aan te bieden, als zij van de huwelijks reis terugkeert. FEE... Piet den Hamer uit Schoondjjhe, student in Delft, is dank versohul- digd aan Ols Tamminga, gewezen fruitfee in Goes. Jawel, so is het en niet anders. Dank zij de fruitfee kon de eerstejaars Den Hamer volstaan met 58 handtekeningen van bekende persoonlijkheden in Nederland. An ders hadden het er 60 moeten zijn. Ingewikkeld? 't Lijkt erger dan het is. Piet kreeg als. „groen" opdracht 60 handtekenin gen te verzamelen, maar de oudere jaars waren bereid hem twee handte keningen te schenken, wanneer hij kans zou zien hen een foto te bezorgen van de Goese fruitfee. Plus enkele bijzonderheden over deze charmante jongedame. Student Den Hamer schreef Fee Tamminga een brief en de fee, kan het mdersf, de goede fee kwam hem onmiddellijk te hulp. Piet kreeg een foto plus bijzonderheden en won daarmee twee handtekeningen. De studenten hébben de fee nog bedankt, in een vriendelijk briefje. Misschien geloven ze nu vjeer in sprookjes SPEELTUIN In Burgh weid onlangs een speel tuinvereniging- opgericht en er is nu ook een voorlopig bestuur gevormd. In samenwerking met het adoptie-co mité Burgh zijn de benodigde attri buten aangekocht en het komend voorjaar zal de speeltuin opengaan. Het bestuur is van plan om een actie tot ledenwerving te gaan voeren, zo dat het materiaal kan worden aange vuld. Mocht men het nog niet weten: bij de bestuursleden kan men zich als lid of donaiteur opgeven BLOESEMS In de natuur moet er iets niet in orde zijn. Dagelijks bereiken ons be richten van allerlei afwijkingen in de gewone gang van zaken. Doodshoofd vlinders steken de kop op in een tijd, waarin zij geacht worden ergens ver hier vandaan te vertoeven, julikevers komen in september te voorschijn en overal in de provincie staan de aard beien voor de tweede keer in bloei. En alsof liet nog niet mooi genoeg is, bloeit er nu in Sint Annaland een ap pelboom voor de tweede maal! Deze bloesempracht is te zien in de tuin van de heer F. Rijnberg. 50 JAAR GROENE KRUIS We.eindigen vandaag weer met een jubileum. Donderdag 4 oktober be staat het Groene Kruis in Wolfaarts- dijk 50 jaar. Voor deze gelegenheid is een buitengewone algemene leden vergadering belegd in het café van de heer Ossewaarde. Op deze bijeen komst zal het batig saldo van de win kelweek aan het bestuur worden overgedragen. Uit een wirwas van spanten en bal ken, waartussen de herfstzon diepe schaduwen tekent, gr geit aan de Edi- sonweg in Vlissingen in hoog tempo: de enorme bouwloods van de Zuid Ne derlandse Bouw- en Handelscombina tie. Men hoopt hier omstreeks 1 no vember met de produktie 'van' hui zen te kunnen beginnep. Foto P.Z.C Leraar h.b.s. Middelburg bij ongeval ernstig gewond Tengevolge van een verkeersonge luk in Den Haag, is ir. J. van B., tij-; delijk leraar w-is_ en natuurkunde aan de r.h.b.s. te Middelburg, dins dag ernstig gewond naar het zieken huis in Den Haag overgebracht. Ir. Van B., die een motor bereed, kwam in botsing met een bromfietsberijder, die geen voorrang verleende. De heer Van B. sloeg over de kop en moest met een zware hersenschudding en verwondingen aan het gezicht naar het ziekenhuis vervoerd worden. Voorlopig moet ir. Van B. zes we^ ken het bed houden, zodat hij zijn werkzaamheden op de Middelburgse school niet kan verrichten. Intussen heeft men de heer H. J. van Geuns, vroeger wiskundeleraar aan de Mid delburgse h.b.s. en thans gepensio neerd, bereid gevonden om een deel van de lessen gedurende de ziekte van ir. Van B. waar te nemen. Iii de ontbrekende lesuren kan misschien nog worden voorzien door liet aan trekken van een kracht uit Den Haag. Collecten De te Anieniuiden gehouden collec te voor Draagt Elkanders Lasten heeft 685,50 opgebracht. ZONDAGAVOND IN MIDDELBURG Eindcijfer: 195.000 kijkers van wie 70 pet. buitenlander Zondagavond om zes uur gaan de poorten v an „Miniatuur Walcheren" in Middelburg weer dicht en zal het derde seizoen geëindigd zijn. Na vijf maanden van drukte zal er weer stil te heersen over het Molenwater. Thans is alleen het woord nog aan dè mannen, die de gebouwen moeten „inpakken". Het bezoek beliep een totaalcijfer van 195.Ü0Ü, dat is 2000 meer dan vorig jaar. Het bestuur van cje Stichting „Nieuw Walcheren" heeft inmiddels in principe besloten om de miniatuur in 1957 weer voort te zetten. Ook het volgend jaar zal dus de met name voor Walcheren zo belangrijke attractie weer geopend Zijn. De organisatoren zijn tevreden. Ook dit seizoen heeft weer aan hun verwachtingen beantwoord. Het klei ne miniatuur-eiland in het hart van de Zeeuwse hoofdstad wordt steeds meer in het buitenland bekend, het geen vooral te danken is aan de in 1956 gevoerde propaganda. Die be kendheid zal ook volgend jaar „door werken" en hopenlyk van invloed zijn op het bezoek. Want dé laatste twee jaar heeft het bezoek klaarblijkelijk het plafond bereikt, ongeveer 195.000. „We zouden best 't mil joen kunnen halen, als de ligging van Walcheren maar gunstiger was", zeggen de organisatoren. Want men moet het th^ns uit sluitend van de buitenlanders heb ben en dan in het bijzonder van onze Zuiderburen. Van de 195.000 bezoekers bestond ongeveer 70 procent uit niet-Neder- Bezoek uit Frankrijk aan Zeeland nam dit jaar toe Naar wij vernemen houdt de Prov. Zeeuwse V.V.V. op het ogenblik een enquête over het vreemdelingenver keer In Zeeland in 1956. Hiertoe wor den vragenlijsten overgelegd aan ho tel- en pensionhouders, exploitanten van particuliere veerdiensten, midden- standszaken, souvenirwinkels en fri teskramen, en aan de Prov. Stoom bootdiensten. De vragen handelen over het bezoek uit het binnenland ten opzichte van 1955 (onderverdeeld in provincies), uit het buitenland, waarbij een aantal landen met name wordt genoemd over de invloed van het. weer verkoop van souvenirs, het dagbezoek e.d. Hoewel het onderzoek nog eerst voor voor een vierde deel ls afgewerkt, is nu reeds komen vast te staan dat bij voorbeeld het bezoek van Fransen aan Zeeland is gestegen en dat veel leden van het Amerikaanse bezets tingsleger in de bloembollentijd via Zeeland naar Duitsland terugkeerden, Hierbij maakten zij veelal en passant trips naar Brugge en andere Vlaamse steden. Voorts is al gebleken, dat de boot- dienst Dover-Ostende het logeren in Zeeuwsch-Vlaanderen bevordert en tenslotte, dat vele buitenlanders en met name Duitsers vol lof zijn over onze wegen. landers, voor het grootste deel Bel gen, Fransen en Engelsen, zo heeft men kunnen schaftten. Dit was vorig jaar eveneens het geval, toen dit per centage zelfs 75 bedroeg. Het groot ste aantal bezoekers werd geconsta teerd in augustus, toen er 100.000 kij kers door de poorten stroomden. Men had dit jaar een gunstiger exploitatie dan in 1955. Het verlies, dat veroorzaakt werd door de over schakeling van tijdelijk op perma nent, is weggewerkt. Voorts is het opgevallen, dat het materiaal na drie seizoenen nog in uitstekende staat verkeert. Over een eventuele uitbreiding valt nog weinig te zeggen. In dit verband weten ook de bezoekers geen moge lijkheden voor iets nieuws. Want met één der vragen uit de prijsvraag waarop bijzonder gunstige reacties ontvangen werden aie luidde: „Hoe denkt U, dat de miniatuur zijn attractie zou kunnen verhogen?", is teen enkele der inzenders verder ge- omen dan de organisatoren thans ook zijn. Nieuwe industrieën in Scheldestad (Slot van pag. 1) Dwarshelling De directie rekent er op, dat de uit voering van het Deltaplan veel werk zal opleveren. Als dat Inderdaad het geval is zal het bedrijf in de Schelde stad misschien worden uitgebreid. Men denkt ook aan de aanleg van een dwarshelling, waar kleine schepen, lichters .en Dokken gerepareerd zou den kunnen worden. „Dat is echter allemaal toekomstmuziek", aldus de heer Huizinga. Het bedrijf van de Zuid-Neder landse Bouw- en Handelsconnbinatie, dat aan de Edisonweg tegenover de PZEM-centrale wordt opgetrokken, nadert eveneens zijn voltooiing. Min der dan drie maanden geleden begon men met de bouw en reeds op 1 no vember hoopt men de werkplaatsen in gebruik te kunnen nemen. Over een oppervlakte van 4000 m2 verrijzen een houitconstructiewerk- plaats, die uit drie delen bestaai, een verfspuiterij en opslagplaatsen voor hooit en andere voorraden. Een ploeg van tachtig man zal er de onderdelen vervaardigen van de Nebohawonin- gen en zij krijgt daarvoor de be schikking over diverse houtbewer- kingsmaehines, die hen in staat stel len ongeveer 6000 woningen per jaar af te leveren. Gehele voor- en achter gevels alsmede binnenpuien worden hier in elkaar gezet om vervolgens met de nieuwe vrachtwagens van de combinatie naar de bouwplaats te worden vervoerd. Ais alles verloopt zoals de directie verwacht, zal men te zijner tijd met een drie-ploegenstelsel gaan werken, waardoor de produktie tot 20.000 wo ningen per jaar kan stijgen. Beide bedrijven zullen de werkge legenheid in Vlissingen nog groter maken en daardoor bijdragen in ver hoging van de algemene welvaart. Voorlopig heeft men echter eerder een tekort dan een overschot van werkkrachten. „Derde man" bij B.B. Terneuzen De dienst der Bescher ming Burgerbevolking voor Terneuzen, Sluis kil en Driewegen, die met haar ongeveer 550 leden tot één der meest complete in den lande lean worden ge rekend, zal binnen kort do beschikking krijgen over een uniek stuk oefenmateriaal. Het betreft hier een „oefenpop", die niet alleen op zeer grote afstand kan horen en op gestelde vragen antwootcl geven, maar daarnaast ook be- weeglijke ledematen bezit.. De pop he- de afme tingen en net gewicht van een normaal mens en zal ?"t mogelijk maken cl" oefeningen van de -erschillende onderdelen der B.B., evenals die van de red dingsploegen, de brand weer, de E.H.B.O. en de iclentificatiedienst in het vervolg natuur getrouw te doen plaatsvinden. Het idee voor de ver vaardiging van deze pop, tot, nu toe de eni ge van dit soort in Nederland, is afkom stig van de heer M. Launsbach, buiten dienst-assistent der B. B. voor Terneuzen, voorheen chef-techni cus van de radio-om roep in Indonesië. In samenwerking met de heer J. Smit vervaar digde hij in ongeveer veertien dagen tijds de pop, die thans nog geen naam draagt, maar bekend staat als de „derde man" der B. B. Aan de pop zal 'n zekere persoonlijkheid worden gegeven, o.m. door liet kiezen van 'n passende naam, waar na hy voor de dienst by de B.B. zal worden ingeschreven. Uiter aard zijn er nog véle mogelijkheden om van de oefenpop gebruik te maken, bijvoorbeeld als conferencier, ant- woordman enz. tijdens de zogenaamde bin dingsavonden. De oe fenpop, die op voor treffelijke wijze werd uitgevoerd en thans reeds over een uitge breide garderobe be schikt, zal volgende week deel uitmaken van de tentoonstelling van het oefenmate- rieel der B.B., die ter gelegenheid van het congres van wykhoof- den te Amsterdam wordt gehouden. KUNST Interessante expositie Middelburg, Van Benthem en Jutting"; Andries Minder hout en Dick Loef. Andries Minderhout, de Middel burgse schilder, die na een langdurig verblijf in het buitenland weer in Zeeland is teruggekeerd, exposeert thans, samen met de Haagse potten bakker Dick Loef, bij Van Benthem en Jutting in Middelburg. Minderhout toont zich in zijn tech nieken een veelzijdig man. Er zijn gouaches, olieverven en tekeningen zowel als linoleumsneden, inkrteke- ningen eri monotypen en uit al deze specimen blijkt, dat hij de materie over het algemeen weet te beheersen. Maar met name is dat toch wel het geval met de gouache. Hierin be koort deze kunstenaar vooralsnog 't meest. Zijn gouaches zijn vrijwel stuk voor stuk van 'n weldadig rustige, bij na gedragen toon, gelijkmatig van compositie en vaak fris en oorspron kelijk, Dat geldt dan bijvoorbeeld voor enkele bloemstillevens en voor wat wij zouden willen noemen „de drie meisjes", namelijk „Meisje met achtereenvolgens paard, kat en haan." Gaaf, zuiver werk, waarbij dan een „Rêve Bleu", hoewel bijzon der mooi van kleur, wat gedwongen aandoet. En om dan maar even in de kritische toon te blijven: de drie landschappen aan de Middellandse Zee, eveneens gouaches, zijn beslist het gevolg van een onbeheerste con cessie aan de subtropische kleuren weelde, die aan het werk bepaald niet ten goede is gekomen. Van de enkele olieverven is „De voorbijganger" de oorspronkelijkste, zowel qua compositie als onderwerp, dat vaai Minderhout een navrante zeggingskracht kreeg. In de „Muzi- kanten vindt men de gelijkmatige, zeer harmonische toon van de vele goede gouaches terug, maar dit doek bleef enigszins vlak van expressie. Ook hier evenwel weer een gave com positie. Een fijnzinnig kunstenaar toont Minderhout zich vooral in enkele li nosneden („Wielerwedstrijd", „Af scheid, afwezigheid en terugkomst") en in enkele tekeningen, als het ware geestige „zijsprongen", zoals „Rui ter", „Twee koppen" en „Engel met bolhoed". Dan is er tenslotte nog het mozaïek „Intocht", kleurig precisie werk, dat lcnap gedaan werd. Een veelzijdig kunstenaar dus, An dries Minderhout, wiens werk boeit. Temeer omdat op deze expositie „rijp en groen" te zien is en omdat uit al dit werk zo duidelijk de mogelijkhe den voor een verdere ontwikkeling blylcen. De keramiek van Dick Loef spreekt een kloeke, eerlijke taal. Zijn vazen, kommen en schalen zijn o,ver het al gemeen sterk behoudend van vorm, met mooie kleurencombinaties. Het meest bekoorden ons enkele fraai ge decoreerde vazen en de schaal met vogeldecoratie. Van Loef zijn er twee mozaïeken, vogels voorstellend; even eens gaaf artistiek werk. Het is een interessante expositie, die de moeite van een bezoek zeker loont, v. B. (Advertentie) ^OtfoHtVD 1 Is één van de weinige middelen die helpen bij verkoudheid. Elk tablet is voorzien van het merk Gedeponeerd hindelimi llllllll Voor de instrumenten. g De beide muziekverenigingen Ons Genoegen en St. Caecilia te Vlissingen hebben in over- j§ leg met de directie der P.Z.C. H gemeend de actie „Voor de in- strumenten" ondanks het feit, dat er nog plm. f 12 a 13.000 M te kort is, op zaterdag 13 okto- ber a.s. te moeten sluiten, g „Wij als muziekvereniging. verwachten, dat zij die nog van plan waren voor dit doel een bijdrage te storten, dat alsnog zullen doen", aldus H schrijven de beide besturen. lllllllllllllllllll^ VANDAAG. Middelburg Electro: „Marie Walews- ka", (18 jr.), 19 en 21.15 uur; Molen water: „Miniatuur Walcheren", 9— 2.1 uur. Vlissingen Luxor: „Stad ln boeien", (14 jr.), 20 uur; Alhambra: „Gods linkerhand", (10 Jr.), 19 en 21 uur. Goes Grand: „De dood van een wiel rijder", (18 Jr.), 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2