PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nieuwe moeilijkheden voor mr. Burger dé&ILT Zowel Egyptische als Brits-Franse klacht op agenda Veiligheidsraad In Vlissingen worden binnenkort twee fabrieken in gebruik genomen I. A. ALERVERTROUWEN IN UITSLAG LUCHTVAARTOVERLEG 199e jaargang - no. 229 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6,10 per lew. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 27 sept. '56 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimi p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van l.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureau' s: Vlissingen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841Goes, Lange Voratstr. telef. 2476 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nleuwstraat 43, telef. 20; Terneuzen, Brouwerljstr. 2; Zlerlkzee, N. Bogerdstr-JM. telef. 26. OPTIMISTISCHE UITLATING VAN DULLES Cornut-Gentille„In Suezkwestie gaat het om de internationale moraal" De Veiligheidsraad heeft woensdag besloten, zowel de Brits-Franse als de Egyptische klacht naar aanleiding van de Suezcrisis op de agenda te plaatsen. De Brits-Franse klacht werd met algemene stemmen op de agen da geplaatst. Het besluit, om de Egyptische klacht te behandelen, werd genomen met zeven stemmen voor bij vier onthoudingen: Engeland, Frankrijk, Australië en België. Voor de stemming trok de Sowjet-afgevaar- digde, Sobolew, zijn voorstel in om voorrang te geven aan de Egyptische klacht. Hij steunde inplaafs daarvan de Joego-Slavische suggestie, dat de Brits-Franse en de Egyptische klacht tegelijk besproken kunnen worden. De Joego-Slavische suggestie werd evenwel verworpen. Alleen de Sowjet-Unie en Joego-Slavië stemden voor. Peru, Perzië, en Nationalis tisch China onthielden zich van stemming en de andere leden waren te gen. De Brits-Franse klacht staat dus als eerste punt op de agenda. Voorzitter Nunez Portuondo (Cu ba) sprak in zijn openingswoord de hoop uit, dat de afgevaardigden zich bij hun commentaren op de agenda zouden beperken tot proce durekwesties. Hij moest de Rus Sobolew onderbreken, toen die zo als hij zelf zei „enkele bekende fei ten" noemde om de Egyptische klacht te steunen. De Engelsman sir Pierson Dixon verklaarde, dat het Egyptische agen dapunt ,,een enorme laster" betekent, maar als de andere leden van de raad van mening waren, dat het punt des ondanks op de agenda moest komen, was hij hoewel met buitengewone tegenzin bereid de plaatsing ervan op de agenda te aanvaarden. Sir Pier son stelde vervolgens voor, Egypte uit te nodigen voor deelneming aan deze debatten en zei, zich zijn stand- Vermakelijkheden Ze worden nog wel gezongen, de ietwat zoetelijke 19-de eeuwse liedjes van het „groene dal met zijn waterval" en van de „eenzaam, stille heide". Maar ze stammen toch wel eclut uit het verleden, want stille plekken zijn er in Nederland niet zo veel meer en wat er nog over is dreigt tot vermakelijkheidsoord te verworden. Daar zijn bijvoorbeeld de Wadden eilanden, die dank zij hun geïsoleer de ligging nog een tikkeltje buiten de toeristenstroom bleven liggen. Men kon er genieten van de stilte, van eenzame stranden, van de zee, van het vogellevenMen kon er loskomen uit de gejaagdheid van de dagelijkse ahbeid en men kon er z'n kinderen in de „levende natuur" zet ten. Meer en meer komen die eilan den thans in trek bij de toe risten. Vorige week heeft een voortvarende burgemeester voor zijn Waddeneiland een ontiwkkelingspro- graan toegelicht, dat de verdere ont sluiting van dat eiland beoogt voor het toerisme Hij wil meer tentenkampenhij wil een bioscoopzaal, een concert zaal en een toneelzaalhij wil zijn dorp moderniseren. -Hij wil ideale ver bindingen, opdat de mensen gemak kelijker en bij duizendtallen naar zijn stranden komen. Hij wil voor Schiermonnikoog want daarover gaat het tennisba nen, sportvelden en plantsoenen. Hij denkt aan een openluchttheater en zomerbibliotheken. Hij peinst over een oudheidkamer, een museum-en... over tentoonstellingen. Het is veel, maar naar zijn mening is het niet teveelen daarom zou een aanlegsteiger van twee kilome ter lengte er ook nog wel bij kunnen. Dit alles onder het motto, dat de Noordzee-eilanden thans prachtige kansen hebben voor het aantrekken van toeristen. Vermoedelijk heeft deze voortva rende burgemeester in tal van opzichten gelijk. Alleen in één opzicht heeft bij ongelijk. Als zijn mooie Wadden-eiland datgene krijgt wat hjj het toewenst, dan is het geen rustig vakantie-oord meer, da,n is 't een verlengstuk geworden van de grote steden. Dan zullen degenen, die er nu ver pozing zoeken en die er in de stilte zichzelf hei-vinden niet meer naar dat Wadden-eiland trekken, omdat ze niet gesteld zijn op een nabootsing van Scheveningen of Noordwijk. Men zal dat goed moeten beseffen op Schiermonnikoog en er zijn ook andere streken van Nederland, waar men zich wel eens op dit vraagstuk mag bezinnen. Toerisme kan een bron van wel vaart zijn, maar er is toerisme in soorten en er zijn streken van Ne derland, waar het toerisme van de ongerepte natuur, van de stilte en van hef, „famliefeest voor de kinde ren" bewaard moet blijven. Die streken zijn er niet alleen in het uiterste Noorden van Nederland maar ook in het uiterste Zuiden. Zij dienen gespaard te blijven, want zij 'hebben een eigen karakter, dat waardevol genoeg is om het te be houden: Waardevoller dan de winst van een vermakelijkheidsoord. punt te willen voorbehouden over het verzoek van Israël om ook aan deze besprekingen deel te nemen. „Engeland en Frankrijk richten zich tot de Veiligheidsraad met het verzoek, dat de grondbeginse len van de internationale moraal en van recht worden verdedigd". Dat zei de Franse vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad Bernard Cor nut-Gentille, onder meer. De Amerikaan Cabot Lodge be toogde, dat „het noodzakelijk is dat de rechten van dé kanaalge bruikers op een andere manier dan door een eenzijdige belofte ge waarborgd worden. Dat de Ver enigde Staten niet tegen opneming van het Egyptische agendapunt zijn, aldus Cabot Lodge, betekent nog niet dat zij het eens zijn mét de aanklacht, dat Engeland en Frankrijk hebben, gehandeld op een manier die in strijd is met het handvest van de Vérenigde Na ties". De Britse premier sir Anthony Eden en de Engelse minister van buiten landse zaken Selwyn Lloyd hebben fisteren in Parijs geconfereerd met un Franse collega's, Guy Mollet en Christian Pineau. Zij hebben na him eerste conferentie andermaal ver klaard, vastbesloten te zjjn in al wat met de kwestie te maken heeft geza menlijk op te treden. Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft giste ren tijdens zijn persconferentie ge zegd, dat de wereldopinie en economi sche moeilijkheden Egypte zouden kunnen dwingen, een overeenkomst inzake het Suezkanaal te aanvaarden, welke de goedkeuring heeft van de westelijke mogendheden. Een van de zwaarste kruisers ter wereld, de Nleuw-Zeelandse oorlogs bodem Royalist, die zich op weg naar Nleuw-Zeeland in de Middellandse Zee bevindt, heeft, opdracht gekregen, daar te blijven en samen te werken met de Britse vloot in dit gebied. De drie Nederlandse baggermolens die hun werkzaamheden in het Suez kanaal hebben beëindigd en te Ismai- lia op vergunning wachten om te ver- treliken, zullen op het eind van deze week Egypte mogen verlaten. Weinig animo bij de I El" was sprake van, dat met 13 de- Vt r n j i partementen en 13 ministers zou V .Lf. tot deelneming I worden volstaan in plaats van de 15 (Van onze parlementaire redacteur) I departementen met 16 bewindslieden, die we nu nog hebben. De socialisten In het haastige tempo, waarmee zouden 5 portefeuilles krijgen, waar de kabinetscrisis de laatste dagen onder het minister-presidentschap, zyn ontknoping scheen te naderen, is de K.V.P eveneens 5 en het viee-mi- een aanmerkelijke vertraging opge nister-presidentschap; de A.R. 1 por- treden. Woensdag bleek duidelijk, dat tefeuille; de V.V.D. 1 en de C.H.U. lang niet alle leden van_ de Tweede j i portefeuille. Aangezien bij de P. v. d. A. de neiging bestaat de A.R.-prof. Zijlstra aan economische zaken te handhaven, zou dus mr. Algera (A. R.) van verkeer en waterstaat moe- Kamer-fractie van de K.V.P. ingeno men waren met de formule over de bezitsvorming. Vermoedelijk is daarover in de frac tievergadering, die de K.V.P. woens dagmiddag in het gebouw van de Tweede Kamer belegd had, nog wel een hartig woordje gesproken, De bezitssprending vormde echter niet het voornaamste agendapunt voor deze bijeenkomst. Er moest beslist worden over de voorstellen van de informateur mr. Burger, betreffende de zetelverdeling en over de bezetting van de verschillende ministerzetels, zoals mr. Burger zich deze had voor gesteld. Bovendien moest de fractie van de K.V.P. uitmaken, of prof. Rororae, de leider van deze fractie, een hem aangeboden ministerporte feuille met het vice-presidentschap zou kunnen aanvaarden. Over de verdeling van de zetels en de bezetting daarvan zijn in Den Haag vele veronderstellingen ge maakt, maar het rechte ervan bleef toch verborgen. Baker's N.V. Aannenüngsbedryf te Gorinchem heeft in Vlissingen een geheel nieuw complex laten bouwen, dat bestaat uit een moderne construc tiehal, kantoor, canüne en dienstwo ning. Er wordt nu de laatste hand aan gelegd want op woensdag 3 ok tober wordt het officieel in gebruik genomen. In de ruime constructiehal, die onlangs is gereed geltomen, vjordt echter al druk qewerkt. IFntn P 7, O Franse reservisten met groot verlof Ongeveer 200.000 Franse reservis ten, die onder de wapenen waren ge roepen om in Algerije dienst te doen, /.uilen in de loop van het komende half jaar met groot verlof worden ge zonden. Dit heeft de Franse minister van het leger, Max I^jeune woensdag na een kabinetszitting bekendge maakt. i De minister verklaarde dat deze maatregel mogelijk is geworden door- dat het aantal gewone dienstplichti gen thans groot genoeg is om de strijdkrachten in Algerije op het ge wenste peil te kunnen houden. Minis ter Lejeune zei dat er 160.000 reser visten uit het leger gedemobiliseerd zouden worden, 35.000 uit de lucht macht en verscheidene duizenden uit de marine. Bouw van atoomcentrales noodzakelijk geacht. Prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen, voorzitter van de raad van bestuur van de stichting Nederlands instituut voor elektrowarmte en elektrochemie, heeft op een te Utrecht gehouden con gres van het instituut gewezen op de noodzakelijkheid van een of meer atoomcentrales in Nederland. Hij zei dit in verband met de steeds hoger wordende prijzen van de kolen die voornamelijk uit Amerika geïmpor teerd moeten worden. Doordat in de Sand Canyon by San Bernardino in de Ame- rikaanse staat Californtë een straalvliegtuig omlaag stortte en in brand vloog, ontstond 'n enorme brand in het ,JIatio. s hoZ Forest", een beschermd M woudgebied in deze streek. Meer dan duizend mannen bonden de strijd aan tegen het vuur, dat geen slachtoffers heeft gemaakt, maar reeds voor miljoenen dollars schade heeft aangericht. De foto toont blussers met zwaar materieel in actie om te trachten de snel oprukken- de vlammen van twee nabij ge- I legen dorpen af te houden. j= lllllilillllllillllllllllllHllliillllllillllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllll Prinses wendde zich tot dierenbescherming Binnenkort wordt in Orleans een bestuursvergadering gehouden van de wereldfederatie tot bescherming van dieren. Een van de punten van bespreking vormt de miserabele toe stand, waarin de zwerfkatten in Ita lië zich bevinden. Prinses Beatrix heeft zich na haar recente reis naar Italië over de omstandigheden waar onder deze dieren moeten leven ge wend tot de wereldfederatie. De wereldfederatie tot bescherming van dieren, waarvan onze landgenoot mr. dr. W. Hugenholtz president is, heeft thans tien miljoen leden in 45 landen. Op 4 oktober zal de presi dent van de federatie een toespraak houden voor de wereldomroep. ten verdwijnen. Prof. Romme heeft na de vergade ring van de fractie in overleg met zijn partijgenoot minister Cals een brief opgesteld, waarin de resultaten van de besprekingen in de fractie wa ren samengevat en die aan mr. Bur ger doen toekomen. De informateur en prof. Romme hebben in de voor avond geconfereerd. Wij vernamen, dat bij de V.V.D. de animo tot deelneming aan een door mr. Burger samengesteld kabi net aanzienlijk is bekoeld. Sinds de informateur met de voorzitter van de liberale fractie in de Tweede Ka mer, prof. Oud gesproken heeft, is de situatie namelijk veranderd. Volgens de V.V.D. kan niet meer gesproken worden van de vorming I van een extra-parlementair kabinet. Men is in de parlementaire sfeer ge- raakt. De bedenkingen tegen deelne men aan een zodanig kabinet zijn daardoor herrezen. Het optimisme, dat zich sinds het begin van de week in Den Haag de monstreerde, bleek woensdagavond veel minder te leven. Men is zich er van bewust geworden, dat ook mr. Burger hindernissen zal moeten ne- VIA DE NIEUWE KABEL Eerste transatlantische persconferentie Gistermiddag omstreeks vijf uur begon in het hoofdkantoor van de K.L.M. in Den Haag de eerste transatlantische persconferentie van de president-directeur der K. L.M., de heer I. A. Aler, met een groep journalisten in de Verenigde Staten. Deze conferentie duurde ongeveer drie kwartier. Zy werd om zes uur gevolgd door 'n bespre king met een tweede groep journa listen ïn de Verenigde Staten. De nieuwe transatlantische tele foonkabel tussen Europa en de Verenigde Staten was dinsdag in gebruik genomen. De persconfe renties die de heer Aler door mid del van de telefoonverbinding over die kabel hield, waren de eerste, naar men aanneemt, die op deze wijze in de wereld zijn voorgeko men. Nadat de heer Aler de persconferen tie was begonnen met net voorlezen van een korte toespraak, gaf hij daar na in de eerste conferentie antwoord op vragen die hem werden gesteld door journalisten van Amerikaanse Atoomnamen in Utrecht. Het gemeentebestuur van Utrecht heeft gemeend het atoomtijdperk tot uitdrukking s te moeten brengen in de namen s van alle wegen op 't ïndustrie- terrein Lage Weide. De volgende namen zijn voor |f de daar aangelegde en nog aan te leggen wegen gekozen: Elek- M tronweg, Atoomweg, Energie- weg, Reactorweg, Kernweg, fj Neutronweg en Protonweg. NIEUWE INDUSTRIEËN IN SCHELDESTAD Moderne werkplaatsen van Bijker N.V. en Z.-N. Bouw-en Handelscombinatie De industrialisatie van ons land is ook in Zeeland merkbaar. Er worden nieuwe industrieën gevestigd en ook in Vlissingen, niet alleen de derde ha venstad van Nederland, maar bovendien belangrijk industriecentrum, zul len binnenkort twee nieuwe bedrjjven him poorten openen en aan heel wat leeuwen werk verschaffen. Op 't voo rmalige Vlismar-terrein aan de Prins lendrikweg verrees ïn korte tijd een modern fabriekscomplex van Bijker V.V. Aannemingsbedrijf in Gorinchem. Dit complex, dat op 3 oktober offi cieel in gebruik wordt genomen, bestaat uit een ruime constructiehal, een :antoor, een cantine voor het personeel en een woning voor de bedrïjfslei- ler. Op het industrieterrein aan de Edisonweg wordt in ijltempo gebouwd an de werkplaatsen van de Zuid-Nederlandse Bouw- en Handelscombi- lalie waar de Neboha-woningen in onderdelen vervaardigd zullen worden. >ït bedrjjf hoopt men 1 november in gebruik te kunnen nemen. Een der directeuren van Bijker r.V., de heer E. Huizinga, vertelde ns iets over de nieuwe fabriek. „On- mensen werken al jaren in geheel 2 el and, maar tot nu toe hadden zy ?en geschikte plaats, waar eenvou- ge constructies gemaakt konden ■orden. Dat moest allemaal in de fa- riek in Gorinchem gebeuren en van- elfsprekend kostte het vervoer van de werkstukken veel tijd en geld. Daarom besloten wij enkele jaren ge leden om in Vlissingen een werk plaats te bouwen" aldus de heer Hui zinga. Dat was echter gemakkelijker ge zegd dan gedaan. Maandenlang on derhandelde men met verschillende instanties over een geschikt terrein, dat in de Scheldestad moeilijk was te vinden. Het bedrijf moest namelijk aan het water liggen in verband met het vervoer van de werkstukken. Na uitgebreide besprekingen met ge meentebestuur, N.V. Haven van Vlis singen en Rijkswaterstaat kreeg de firma Bjjker de beschikking over het voormalige Vlismarterrein langs de nieuwe jachthaven. Men sloeg zelf een stalen danivand en in december van het vorige jaar begon men met de bouw van de constructiehal, die nu gereed is. Aan de overige gebou wen wordt de laatste hand gelegd. Het gehele terrein beslaat een opper vlakte van 16.000 m2 zodat er nog ruimte is om uit te breiden, hoewel de opslagplaatsen van ijzer en staal veel ruimte in beslag nemen. Het bedryf van Bijleer N.V. zal aan 100 mensen werk verschaffen. Zij zullen echter niet allemaal te gelijk in Vlissingen werken, want een deel van hen is op karwei. De specialiteit van het bedrijf is na melijk het uitvoeren van repara ties en constructies op de plaats zelf. Zo werkt men momenteel o.a. aan de sluis in Hansweert en aan- de Val in Zierikzee. (Vervolg op pag. 2) persbureaus en grote dagbladen in New York, Washington en Miami. In het tweede onderhoud heeft de heer Aler vragen beantwoord van journa listen van een financieel dagblad, een weekblad in New York, een lucht vaartperiodiek in Washington, twee bladen in Houston in Texas en drie kranten in Los Angeles. „Naar mijn mening is het waar schijnlijk", zo sprak de heer Aler, „dat de luchtvaartonderhandelingen tussen Nederland en de Verenigde Staten over de aanvraag van de KL.M. voor het onderhouden van de lijnen Am- sterdam-Montreal-Los Angeles en Amsterdam-New York-Houston zul len worden hervat, wanneer de ver kiezingscampagne in de V.S. achter de rug is en Nederland een nieuw ka binet neef t. Ik heb het volste vertrouwen, dat die besprekingen een gunstige uitslag zullen nebben, wanneer wordt nage gaan hoe de stukken liggen. Ik kan me niet voorstellen dat ze een voor Nederland ongunstig resultaat zou den hebben, zo zeide de heer Aler voorts o.m. De heer Aler zeide verder, in antwoord op een vraag daarover, dat de Koningin in de troonrede in derdaad melding heeft gemaakt van het feit dat de luchtvaarton derhandelingen met de V.S. in Ne derland tot nu toe teleurstelling hebben gewekt. De K.L.M. zal noch de Internationa le organisatie van luchtvaartmaat schappijen, de I.A.T.A., noch de inter nationale organisatie van regerings afgevaardigden van rijksluchtvaart diensten, de I.C.A.O., inschakelen wanneer de onderhandelingen toch zouden mislukken. De K.L.M. kan de hulp van die organisaties voor het eventueel voeren van georganiseerd verzet niet inroepen en al zou ze het kunnen dan deed ze het niet. De K.L. M. Is ook niet van plan met andere Europese luchtvaartmaatschappijen in die richting stappen te ondernemen. „Wij denken positief", aldus de heer Aler. 0 In Moskou Is de 24e en laatste ronde gespeeld om het wereldkampioenschap schaken voor dames. Na felle strijd won Olga Rubtsova de laatste partij tegen Rudenko en daardoor de titel. Het weer in Europa 7 uur: Stockholm onbew. 20 gr. Oslo onbew. 15 gr. Kopenhagen licht bew. 18 gr. Aberdeen regen 18 gr. Londen regenbul 21 gr. Amsterdam regen 20 gr. Luxemburg motregen 17 gr. Parijs regen 19 gr. Bordeaux half bew. 19 gr. Grenoble regenbul 18 gr. Nice zwaar bew. 21 gr. Berlijn onbew. 23 gr. Frankfort regen 19 gr. München mist 17 gr. Zürich zwaar bew. 18 gr. Genève regenbui 19 gr. Locarno regen 16 gr. Wenen regen 20 gr. Innsbruck half bew. 21 gr. Rome weerlicht 26 gr. Ajaccio half bew. 24 gr. Mallorca licht bew. «3 gr. VERV MEER WIND Veranderlijke bewolking met tilde- lijk wat regen. Matige tot vrij krach tige westelijke wind. Over het alge meen iets lagere temperaturen. ZON EN MAAN 28 september. Zon op 6.38 onder 18.27 Maan op onder 15.15

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1