Accelerando" vierde 75-jarig bestaan PROVINCIALE DAG C.J.V.F. IN ZEELAND TE OOSTBURG de echtè zware shag VAN NELLE ZEEUWSE UIENTELERS KIJKEN DE KAT UIT DE BOOM VELERLEI ACTIVITEITEN IN GEMEENTE WOLPHAARTSDIJK ent n VLISSINGSE LUCHTVAARTCLUB BEHAALDE MOOI RESULTAAT 10 PROVINCIALS ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1956 ENORME BELANGSTELLING Ds. J. v. d. Graaff sprak over „Geestelijke groei". Een kleine 600 vrouwen waren dins dagmorgen samengestroomd ln het Ledeltheater te Oostburg, waar de provinciale vrouwengroepen der C.J. V.F. do Christelijke Jonge Vrou wen Federatie in Zeeiand, hun jaarlijkse provinciale dag hielden. Het was de eerste maal in de geschie denis der C.J.V.F., dat een dergelijke dag in Zeeuwsch-VlftRiideren werd ge houden. De belangstelling neemt met het, jaar toe en aangezien er ruim 1100 aanmeldingen voor de toogdag 1956 waren binnengekomen, was het noodzakelijk de deelneemsters over twee dagen te verdelen. Zij kwamen uit de hele provincie, deze hervormde vrouwen. Naast de Bevelandse klederdracht zagen we ook de Walcherse en de Axelse kap pen. Het sappige Vlaamse dialect ver mengde zich al spoedig met andere Zeeuwse „klanken*', wanneer men elk aar herkende van vorige toogdagen en zodoende werden de banden weer eens verstevigd. Mevrouw A. H. v. d. Graaff-Lam- mering, bij wie de leiding van deze dag in goede handen was, opende de bijeenkomst. Zij toonde zich verheugd LEZERS SCHRIJVEN Congres van Jehova's getuigen Naar wij vernemen, denken de Jehova's getuigen op 6 en 7 okto ber a.s. een congres te Goes te hou den. Door colportage met het blad „De Wachttoren" en door huisbezoek trachten zij aanhangers te werven voor hun onschriftuurlijke opvattin gen. Wij noemen onder andere: De loochening van de Drieëenheid Gods (Jehova is de enige God, Jezus is een lagere god, de Heilige Geest is een onpersoonlijk kracht). De Bijbelse prediking van zonde en genade komt niet tot uitdrukking, terwijl Paulus toch centraal gesteld heeft: „Want ik heb niet voorgeno men iets te weten onder U dan Je zus Christus en Dien gekruisigd". (1 Cor. 2:2) De Bijbel wordt als een legkaart gebruikt, waarbij Gods plan met de wereld wordt nagecijferd. Zo wordt b.v. het jaar 1914 gezien als de aan vangsdatum van het duizendjarig rijk. De mens wordt 'n sterfelijk „ziele- wezen" genoemd. Na zyn dood wacht hem een zieleslaap tot de dag der opstandeling Onderscheid wordt ge maakt tussen de hemelse opstanding van Jezus en de 144.000 gezaligden (Jehovas getuigen) enerzijds ...en de aardse opstanding voor hen, die „het goede doen". Algehele vernietiging is het lot van allen, die de leer van Jehova's getuigen afwijzen. De kerk wordt gezien als een in stituut van valse religie, waartegen verbitterde aanvallen worden ge richt. Ondergetekenden voelen zich ge roepen. uit eerbied voor de Heilige Schrift en de daarin vervatte aloude boodschap der Christelijke Kerk, U ernstig te waarschuwen tegen deze dwaalleer en, op grond hiervan, een bezoek aan bovengenoemd congres U met alle beslistheid te ontraden. Goes A. W. M. Odé, C. Metselaar, C. Stam, R. A. Flinterman J. Karelse. I!lll!lllll!lll!lll!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllllllllllllllllll Een der moeilijkste delen van de waterkering op Scliouwen- Duiveland is de haveningang van Brouwershaven. Slechts 'n sluis is de garantie dat aan de stormvloeden, die eeuwenlang regelmatig de binnenstad on der water zetten, weerstand kan worden geboden. Dank zij de voortvarendheid van 't ge meentebestuur kon nog voor de winter begonnen worden met de sluisbouw. Midden in de haveningang is 'n grote bouw put gebouwd als centrum voor de aanleg van de nieuwe zee wering. (FOTO P.Z.C.) over de enorme belangstelling voor deze provinciale dag. By gebrek aan plaatsruimte moesten er zelfs nog le den teleurgesteld worden! „GEESTELIJKE GROEI." Ds. J. v. d. Graaff, ned. her vormd predikant in Nieuwvliet, sprak over „Geestelijke groei". Ds. v. d. Graaff heeft in Zeeland ai veel gesprekken over geestelijk le ven meegemaakt, maar hy vond het desondanks moeilijk om te we ten te komen, wat er zich nu pre cies in het binnenste van een Zeeuw afspeelt. „Hierdoor doet men niet alleen elkaar, maar ook anderen tekort", aldus ds. v. d. Graaff. Hy zei verder, dat er op verschil lende plaatsen in Zeeland (en vooral op Tholen) mensen zijn, die zoeken naar kentekenen, die er op wijzen, „dat zij een kind van God zyn". Dit is volgens ds. v. d. Graaff een volkomen verkeerde houding, die evenwel moei lijk te veranderen is! „Als deze hou ding ons beheerst, dan is er van gees telijke groei geen sprake", vervolgde ds. v. d. Graaff. „Wanneer wy God in de hemel willen ontdekken, moeten we als eerbiedige, geduldige en ver trouwende „leerlingen" door het leven gaan. Wy moeten deze drie deugden de kans geven zich te ontwikkelen en lijnrecht staan tegenover de eigenwil ligheid, die ons van nature in het' bloed zit". Tenslotte kwam ds. v. d. Graaff te rug op hetgeen hy aan het begin van zijn toespraak had gezegd, namelijk dat buitenstaanders vaak zo weinig van de „geestelijke groei" der Zeeu wen merken. „Maar Dij anderen is dit echter ook zo", besloot ds. v. d. Graaff. RONDRIT. Nadat de koffiemaaltijd was ge bruikt, toog men met een lange ry autobussen op weg voor een rondrit door het zonovergoten land van Cad- zand. De tocht ging via Schoondijke, Einde van de rit. Begin van een vers pakje zware VAN NELLE. In het blauwe pakje van de Weduwe zit voor mij nog altijd de allerbeste zware shag. i Sm* Groede, Nieuwvliet. Cadzand en Re- tranchement naar Sluis, waar de da-, mes van de gelegenheid om iéts te ge bruiken en te winkelen druk gebruik maakten. Bij de terugkeer in Oosthurg werd tenslotte de film „De Nachtwacht" vertoond. Een toelichting verduide- ïykte de strekking van deze film. Mevrouw v. d. Graaff sprak een slot woord. Donderdag worden in Oostburg om nieuw ruim 500 leden der C.J7V.F. verwacht, het resterende gedeelte, waarvoor dinsdag geen plaats was. Er wordt dan hetzelfde programma afgewerkt. OVERVLOEDIGE UIENOOGST. Buitenlands aanbod deed prijs dalen De lusteloze stemming, die eind ju li op de uienmarkt heerste, tóen er van enige vraag naar dit produkt vry- wel geen sprake was, veranderde toen het duidelyk ging worden dat Nas sers naasting van het Suezkanaal geen oorlog ten gevolge zou hebben, maar dat een boycot, van Egyptische produkten waartoe dan ook de uien zullen behoren, zeer waarschijniyk in de naaste toekomst niet tot de onmo gelijkheden zal behoren. Daardoor wordt door de ulentelers die om financiële redenen niet dlrekt moeten verkopen de kat uit do boom gekeken en men geeft slechts zoveel af, dat de uitvoer voortgaat, zonder dat de markt wordt ontwricht. Zeker, de prijs is gezakt van 20 cent per kg telersprys in de eerste week van augustus, tot rond 10 cent in de laatste weken van september, oor- dan louwers nog maar de overvloedige oogst is zaak, dat zelfs voor die orris en vooral door kleinere lan< kan, worden geleverd. Het mooie weer, de aanbieding van partijen van kleinere niet kapitaal krachtige telers, het aanbod van Hon gaarse uien die ook via de Hollandse markt werden verzonden en zeker niet het minst, dat Engelse, en Duitse uientelefs, reeds aan de markt zyn met hun eigen produkt, of daar spoe dig zullen verschynen. al deze oorza7 ken hadden de genoemde prijsdaling tot gevolg. Maar van een paniekstem ming om maar zoveel mogelijk uien te verkopen is nergens sprake. Naast Hongarije, waren ook Italië, Frankryk en de Canarische eilanden in de afgelopen weken met hun pro dukt op de Engelse markt, maar toch wist ook Nederland nog circa 4.200.000 kg naar dit land te exporte ren. Engeland was echter "niet de voor naamste afnemer, de eerste plaats werd ingenomen door Duitsland, dat België, dat thans zyn grenzen voor de Hollandse uien gesloten heeft om de Vlaamse telers een kans te geven hun produkt in eigen land te ruimen, behoorde in juli en augustus met ruim 725.000 kg ook tot de zeer goede clientele, veel beter dan Frankryk, waar naar slechts 1200 kg verzonden werd. Beter waren West-Indië (36.000 kg), de U.S.A. (30.000 kg) en Afrika (ruim 16.000 kg). Verder werd naar Luxemburg 5500 kg geëxporteerd, Nicuw-Guinea 4000 kg, Noorwegen 3000 kg, Canada 2750 kg en IJsland 500 k£. Een monsterzending van 150 kg ging nog naar Oost-Duitsland. Gezien de situatie, zoals die zich thans in de wereldpolitiek ontwikkelt is .het' te verwachten, dat de landen achter het ijzeren gordyn zich in de komende maanden voor het dekken van hun uienbehoefte voornamelyk tot de landen van het midden Oosten zullen wenden, (Egypte. Syrië, Liba non) voor zover er nog sprake van een tekort is, als Hongarije en Tsje- cho-Slowalcije hun produkt op hun eigen markten en die _van Rusland verkopen. De totale in juli en augustus geëx porteerde hoeveelheid was ruim 11 miljoen 700.000 kg. I Sloi van nag 1 gemeente Wolphaartsdijk telt name lijk meer dan honderd woninkjes uit de tweede helft van de vorige eeuw, die thans niet meer aan mi nimaal te stellen eisen voldoen. In hetzelfde uitbreidingsplan, ten zuidwesten van het raadhuis, komt een grote brandblusvijver met plant soen als „compensatie" voor de grachtjes rond het raadhuis, die op geofferd zullen moeten worden aan een verbinding tussen het nieuwe bouwplan en 't aan te leggen dorps plein. Voorts is daar eën nieuwe bij zondere school geprojecteerd, ter vervanging van de oude chr. school Papeweg, terwyi aan de zijde van de Molendijk een ruime speelweide voor de jeugd zal worden gecreëerd. De aanleg van het nieuwe dorps plein voor net raadhuis, tussen Ju- lianaweg en Dorpsstraat, zal waar schijnlijk niet lang meer op zich la ten wachten. Drie woninkjes aan de Dorpsstraat moeten hiervoor ver dwijnen. Zij zijn reeds eigendom van de gemeente en nog slechts één er van wordt bewoond, maar zal bin nen afzienbare tijd ook worden ver laten. 't helpt (Advertentie) 'i is lekker! Jubileumgeschenk: 23 nieuwe instrumenten Om byna verlegen onder te worden was het voor de voorzitter van de 75- jarige Sint Annaland.se fanfare „Ac celerando", de heer M. P. Lannooy, toen dinsdag tijdens de jubileumavond in de feestelyk versierde garage Bruinzeel geen eind scheen te komen aan de stroom van gelukwensen en geschenken. Want wanneer ooit gebleken is, wel ke grote plaats „Accelerando" in de Sint Annalandse gemeenschap in neemt, dan was het wel by deze jubi leumviering. De giften en toezeggin gen van de burgerij en oud-dorpsge noten stroomden by duizenden gul dens binnen. Groot was de verrassing, toen op het podium 23 nieuwe fonke lende instrumenten konden worden getoond, waarmee ..Accelerando" zich geen schoner jubileumgeschenk had kunnen wensen. Niemand minder dan de commissa ris der koningin met zijn echtgenote en zyn schoonzuster, mevrouw De Ca- sembroot—Aartsen deden de vereni ging de eer aan deze feestbyeerikomst by te wonen. In zyn welkomstwoord kon de voor zitter voorts o.m. burgemeester en mevrouw Van den Bos. wethouder G. Goedegebure en de 93-jarige nog eni- §e in leven zynde oprichter, de heer D. oedegeb-ure, begroeten. De secretaris, de heer A. D. Goede gebure, zorgde voor een kort Onder houdend overzicht van de driekwart eeuw van „Accelerando", welke voort gekomen is uit een initiatief van het mannenkoor „Crescendo". Verschil lende aardige momenten en voorvallen uit de beginperiode werden gememo reerd en duidelijk bleek ook de grote activiteit, welke de vereniging vooral ook onder leiding van de huidige voor zitter-directeur, de heer Lannoq, die reeds 52 jaar lid is, werd ontwikkeld. Burgemeester J. van den Bos opende de ry van sprekers, die de jubilerende muziekvereniging hun gelukwensen kwamen aanbieden. De burgemeester bracht de felicitaties van het gemeen tebestuur over en schetste de beteke nis van de muziekvereniging voor de plaatselyke samenleving. Evenals ve le andere sprekers, die na hem kwa men wees hy ook op de noodzaak, dat meer jongeren de gelederen moeten gaan versterken. Namens de raad bood hij een gift aan, terwijl hij ver der onder een daverend applaus de verheugende mededeling kon doen, dat de centrale werkcommissie van de stichting „Adoptie Eiland Tholen" een bijdrage van 2000 voor de aan schaf -van nieuwe instrumenten zal verstrekken. Dit was het begin van de geld- „stroom". Want na de burgemeester voerde de voorzitter van het huldi gingscomité, de heer C. J. Boot, het woord. Namens de plaatselyke ver enigingen kon deze een cheque van 387.50 aanbieden, terwijl een inzame ling onder de burgerij 1613.89 had opgeleverd en aan renteloze voor schotten een bedrag van 1100 werd verstrekt. Voorzitter Lannooij kwam byna woorden tekort dank te brengen voor zoveel geldelijke steun. Een reeds zelf gevormd fonds uit een actie van de Plattelandsvrouwen- bond had de eerste 250 voor de nieuwe instrumenten opgebracht. Voorts konden reeds 1000 aan renteloze- en 2900 aan rentege- vende aandelen voor hetzelfde doel worden geplaatst. Het bestuur van „Accelerando" had het er daarom reeds op. gewaagd tot aankoop van de instrumenten over te gaan, die nu op deze avond voor het eerst konden worden getoond. Vele gelukwensen werden nog op ieze avond gesproken. De ere-voorzit- "er, de heer W. A. Boogaard deed het n dichtvorm. De heer C, Hage uit Sint Maartensdijk sprak als voorzitter van Ie bond van muziekvereniglgen op Tholen en liet daarbij een waarschu- vend woord horen over dé teruggang 'an het aantal muziekbeoefenaars op 'et eiland. De voorzitter van „Concordia" Tho I len, de heer Van Elsacker, bood een geschenk onder couvert aan en de voorzitter van „Eendracht" uit Seher- penisse, de heer Versteynen, liet zyn gelukwensen van een bloemstuk ver gezeld gaan. De heer C. J. J. Kooij- man, sprak voor de boerenleenbank, de landbouwverenigingen en de vei ling, namens de voetbalvereniging schonk de heer A. Soeters een muziek nummer, waarna als laatste de heer A. Burgers voor de ysclub het woord voerde. Na deze hartelijke huldiging bleef men nog enige tijd feestelyk byeen, waarby de muzikanten zich enkele malen liéten horen en de goochelaar Langini voor een gezellige afwisseling zorgde. Klachten in Kortgene over drinkwatervoorziening In de gemeenteraad van Kortgene. die dinsdagavond vergaderde onder leiding van burgemeester A. A. Schuyt. is ernstige kritiek geleverd op de N.V. Waterleidingmaatschappy „Zuid-Beveland". De heer A. Welfe- man (p.v.d.a.) vestigde de aandacht op de waterdruk, die de laatste maan den bedroevend laag was. Ondanks herhaalde toezeggingen van de water leidingmaatschappy, dat er spoedig verandering in deze ny'pende situatie gebracht zou worden, is hiervan nog weinig te merken. Er heerst vooral in Kortgene een ontevreden stemming, aldus dit raadslid. De voorzitter merkte op, dat men veel pech heeft gehad met de buizen onder de Zandkreek en dat men her- haaldelylt met duikers heeft moeten werken om de watervoorziening door- f;ang te doen vinden. Een opjaagsta- ion in Kortgene, zoals alle Noordbe- velandse dorpen hebben, zou wellicht aan alle misère een einde maken. Aan het plein zal behalve het reeds bestaande nieuwe kantoor van de Nutsspaarbank en het Groene Kruis-wijkgebouw, tevens 'n nieuw hulppostkantoor komen te staan. Voor de bouw van dït laatste wacht de gemeente nog slechts op de gunning. Aan de an dere zijde van het plein is een nieuwe kleuterschool gedacht, die de bestaande zal moéten vervan gen. De herv. kerk als eigenaresse Van de huidige kleuterschool wil hieraan dan de bestemming van jeugdge- bouw geven. By de mettertijd te bouwen kleuterschool wil de gémeèh|_ te tevens een muziektent doen ver rijzen, omdat het dorp wèl een mu ziekkorps, maar geen tent rijk is. Plannen dorpshuis Over de plannen voor het Dorps huis kon burgemeester Ter Haar Romeny ons mededelen, dat binnens kamers hard wordt gewerkt om de nog benodigde fondsen bij elkaar te krijgen. Het gebouw zal ruim een ton kosten. Men heeft ï-eeds twintig mille bij elkaar en uit de restantgel- den van het rampenfonds werd veer tig duizend gulden toegezegd. Er wordt thans nog geijverd om uit een andere bron een som gelds los to krijgen, waarna de rest geleend zal moeten worden. Het project, waar voor de directeur van de G.D.B., de heer J. H. Valk, reeds een schetste- kening maakte, wordt opgezet en uitgevoerd door een stichting. Met uitzondering van de geref. gemeen te zyn hierin alle op het dorp voor komende groeperingen vertegen woordigd. Met de komst van het nieuwe Dorpshuis, zal het oude zaaltje „Ta- venu" gedoemd zijn te verdwijnen. De gemeente onderhandelt reeds mot de vereniging waarvan het eigendom is, om het gebouw aan te kopen. Men wil het namelijk doen verbouwen tot brandweerkazerne. In die kazerne zal er ook nieuw materiaal moeten komen, daar de huidige spuit drin gend vervanging behoeft. Binnenkort zal aan de raad een voorstel worden gedaan tot aanschaf van een trek- ker-manschappenwagen en een nieu we brandspuit. Riolering In november zal een begin worden gemaakt met de uitvoering van de rioleringswerkzaamheden op Oud Sabbinge, waartoe reeds geruime tijd geleden werd besloten. Dit karwei, waarmee ongeveer f 170.000 zal zijn gemoeid, wordt deze winter met steun van het rijk in D.A.C.W.-ver- band uitgevoerd. De gemeente zal de gelegenheid benutten om de teerweg van de Ring op Oud Sabbinge door een klinkerstraat te vervangen. Bo vendien besloot de raad om de Ring te doen verfraaien door de volks tuintjes rond de school tot plantsoen en speeltei'rein in te richten. Voorlopig zal de nieuwe riolering van Oud Sabbinge lozen op een be staande leiding, maar wanneer met- tertyd ook de kom Oostkerke van riolering zal zijn voorzien, zal aan de bouw van een zuiveringsinstalla tie niet ontkomen kunnen worden. Hoewel voor het eerste deel van de rioleringswerkaamhfiden reeds sub sidie werd verkregen, zal voor 't dek ken van de hoge kosten tot het in voeren van een rioolbelasting moeten worden overgegaan. Ook ligt het in het voornemen een straatbelasting te gaan heffen om, in verband met de diverse kapitaalsvverken, in aan merking te kunnen komen voor een verhoogde uitkering uit het Gemeen tefonds. Maar, de belastingbetalers van Wolphaartsdijk zuilen dan zeker niet kunnen beweren, dat zij geen „waar" voor hun geld krijgen! De Federatie van Nederlandse Luchtvaartclubs (F.N.L.) hield 23 september jl. haar tweede vliegwed strijd met modellen op de Gelderse Hei. De wedstrijd was deze keer ge organiseerd door de afdeling Ede van de F.N.L. De VMssingse Luchtvaart Club „De Schel dein eeuw", die met een ploeg van 4 man onder leiding van de heer H.F.A. van Hal deelnam, boekte na enige peoh, toch een aar dig succes. De uitslag was: 1 R. Zanders. Vllssingen 768 sec; 3 J. Schotman, Ede 647 sec; 4 T. Bakke- nes. Ede 576 sec; 7 H. v. Maldeghem Vlissingen 381 sec; 10 J. v. Zonneveld VHssingen 265 sec; 12 J. Kinnegin, Amsterdam 251 sec. Voor een plaats in het ploegen-klas- sement va.n de A-2-wedstrydklasse kwam de SoJheldemeeuw helaas niet in aanmerking, daar het model van J. Drijver bij het invliegen, voor de aanvang der wedstrijd uit het zicht vloog!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 6