Verhoging van de luisterbijdrage is in overweging bij de regering Pineau en MenziesGeweld in de kwestie-Suez niet uitgesloten KLANKBORD MEER RIJKSSUBSIDIES VOOR BOUWEN BIJ ONGUNSTIG WEER WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1956 PROVINCIALS ZEEUWSE COURANT BEGROTING ONDERWIJSKUNSTEN EN WETENSCHAPPEN Aanzienlijk meer bouwvolume voor het onderwijstotaalbedrag 150 miljoen De regering overweegt met het oog op de financiële moeilijkheden van de radio-omroep de luisterbijdrage te verhogen. Het Is namelijk gebleken, dat het in 1957 en volgende jaren niet meer mogelijk zal zijn de uitgaven geheel te dekken uit de opbrengst van de luisterbij drage. Verhoging van deze bijdrage verdient naar de mening der re gering vooralsnog de voorkeur boven het doorbreken van een systeem, dat alle uitgaven van de omroep uit de daartoe bestemde heffing wor den betaald, zo zegt minister Cals in de memorie van toelichting op de begroting van O., K. en W. Over het bedrag van de verhoging is nog overleg gaande. Bovendien Is er een wettelijke voorziening voor nodig. De behoefte aan vermeerdering van het aantal scholen stijgt nog steeds. Voor 1957 is een bouwvolume van 150 miljoen gulden voor onderwijsdoel einden beschikbaar. Dat is aanzienlijk meer dan in vorige jaren. Hierdoor zal het onder meer mogelijk zijn de bouw van scholen te bevorderen voor nijverheids- en v.h.m.-onderwijs, waaraan grote behoefte bestaat we gens de te verwachten sterke groei van de bevolking van die scholen. De financiële behoeften van de te levisie vertonen eveneens een be-1 langrijke stijging, die hoofdzakelijk wordt veroorzaakt door de uitbrei ding van het zendernet en het tot stand komen van de straalzenderver bindingen. Daar .tegenover kan gere- kend worden op een toenemende op brengst van het kijkgeld. De zendtijd van de N.T.S. zal evenwel in 1957 niet boven twaalf uren per week kunnen worden uitgebreid. „Zonder op een beslissing omtrent de toelating van reclame in de televisie-uitzendingen vooruit te lopen, moge de minister er in dit verband op wijzen", aldus de memorie, „dat de invoering van de commerciële televisie wel een be langrijke verruiming van de zendtijd zal kunnen brengen, waaraan voor 't rijk geen kosten verbonden zouden zijn. Intussen is deze materie nog in be handeling bij de radioraad, die haar diverse aspecten bestudeert. Over een wetsontwerp tot invoe ring van een li.b.s. met zesjarige cursus is van verschillende instan ties advies ontvangen. Dit ont werp houdt nauw verband met het probleem van het bestaande en 't te verwachten tekort aan bevoeg de leraren bij hel. v.h.m.o. Het wetsontwerp wordt thans aan de hand van de adviezen nader be studeerd. muiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini Voor 0., K. en W.: 108 miljoen gulden meer j Op dc begroting van het de- partement van onderwijs, kunsten en wetenschappen j= voor 1957 wordt voor de ge- wone dienst 108.303.430 gulden meer gevraagd dan voor dit jaar is toegestaan. Voor het la- ger onderwijs wordt ruim 35 miljoen meer gevraagd, ruim 438 miljoen voor het r- voorbereidend hoger en mid- delbaar onderwijs 14 miljoen s meer 85 miljoen. Voorts wordt voor jeugdvor- ming en volksontwikkeling 3 miljoen meer gevraagd dan in 1956: deze post beloopt nu 19 miljoen. Lichamelijke opvoe- ding en sport vraagt een half miljoen meer en is gebracht op bijna anderhalf miljoen. Voor radio, televisie en pers wordt een bedrag van bijna 36 mil- joen geraamd, dat is bijna 412 miljoen meer, voor kunsten 9 H miljoen een half miljoen H meer voor oudheidkunde en natuurbescherming 15 miljoen anderhalf miljoen meer voor rijksstudietoelagen bijna 8 miljoen bijna 2 miljoen H meer en voor buitenlandse be- p trekkingen ruim 2 miljoen dat is een kwart miljoen min- p der. p p De gewone dienst van de be- j= groting sluit met een totaal aan uitgaven van 923.542.134 p gulden. De uitgaven van aflo- pend karakter op de buitenge- wone dienst vragen 2.350.000 p H gulden en de kapitaalsuitgaven p ruim 21 miljoen, dat is ruim 7 e= miljoen meer dan in 1956. p llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll UITERLIJK SCHOON. De 70-jarige Japanner Tobei Josjimoera heeft een eis tot schadevergoeding ter hoogte van 30.000 yen ingediend tegen zijn kapper, omdat deze een deel van zijn snor heeft meegenomen toen Josji moera. zat te sla.pen, terwijl hij zich liet scheren. Josjimoera stelt, dat zijn uiterlijk schoon gehavend is en dat de plagerijen van zijn vrienden hem slapeloosheid hebben bezorgd. Het staat nog te bezien dat Josjimoera in het gelijk wordt gesteld wanneer zijn zaak 9 oktober dient en dan zou blij ken dat zijn lipversiering weer in vol le glorie hersteld is. FINANCIEN. De Britse minister van financiën, Harold Macmillan, die op het ogenblik een bezoek brengt aan Spencer in de Amerikaanse staat In diana, waar zijn moeder geboren is, heeft zondag geld moeten lenen om tijdens de dienst in de Methodiste- kerk iets in het kerkzak je te kunnen doen. Toen de collecte begon bemerkte de minister de moeilijkheid. Hij moest wat Amerikaans geld lenen van de Britse consul-generaal Robert Ma son, die naast hem zat. Mason heeft niet willen zeggen' hoe groot de le ning was Intussen zal in vele opzichten be perking nog noodzakelijk zijn en zal realisering van alle plannen voorals nog onmogelijk blijven. Leerkrachten Gezien de behoefte aan kleuter leidsters bestaat voor 1957 het voor nemen, het aantal te subsidiëren op leidingsscholen tot 31 te verhogen. In de naaste toekomst kan het Ko ninklijk Besluit tegemoet worden ge zien waarbij de bezoldigingsregeling voor de kweekschoolleraren zal wor den gewijzigd. Ook in 1957 zal de bouw en uitbreiding van kweekscho len met kracht worden voortgezet. Wat het middelbare nijverheidson derwijs betreft kan op zeer korte ter mijn de wijziging van de salarisrege ling voor de leraren bij dit onderwijs worden tegemoet gezien. De kabinetsformatie De informateiu- deelde dinsdag mede, dat de formulering van het re geringsprogram niet langer de vor ming van een kabinet van brede sa menstelling in de weg blijkt te staan. De uit vorige fasen der kabinetsvor ming resterende kwestie, te weten bezitsvorming, kan worden geconcre tiseerd en getemporiseerd in deze zin, dat de voorstellen tot bouwsparen met uitbreiding tot andere werlcne- mersspaarfondsen gehandhaafd blij ven, terwijl naar gelang de daarmede in de praktijk opgedane ervaringen, onderzocht wordt of die voorzienin gen gevolgd worden door andere van soortgelijke strekking ook voor an dere groepen. Antoon van Welie overleden Op 88-jarige leeftijd is in het zie kenhuis Westeinde te Den Haag overleden de kunstschilder Antoon van Welie, die o.m. bekendheid heeft verworven als portretschilder van de groten der aarde. Van Welie werd op 18 december 1867 te Afferden in Gelderland ge boren. Een niet gering gedeelte van zijn latere roem heeft de schilder te dan ken gehad aan Anatole Prance, die hem in Antwerpen bij een tentoon stelling „ontdekte." Tot 1940 heeft Van Welie de gehe le wereld bereisd, waarbij hij zeer veel protretten van bekende en be roemde figuren heeft beschilderd. Voor Marcinelle 21.000 gulden Een geldinzameling, door het Ne derlands Beneluxcomité georgani seerd ten bate van de nabestaanden der slachtoffers van de mijnramp in de Belgische plaats Marcinelle, heeft 20.958,73 opgebracht. Een cheque tot dit bedrag is dinsdag op de Bel gische ambassade in Den Haag over handigd. Proefnemingen over het gehele land verspreid In de komde winter zal het Rijk het nemen van proeven met door werken bij ongunstige weersom standigheden op bouwwerken door het verlenen van subsidie bevorde ren. Voor dit doel zal een bedrag van f 2 miljoen beschikbaar wor den gesteld. Dit betekent dat er op veel ruimei'e schaal dan in de vorige winter gesubsidieerde proef nemingen zullen kunnen worden uitgevoerd. Het ligt in de bedoeling subsidie toe te kennen aan een aantal over het gehele land verspreide proefob jecten. Gedacht wordt daarbij aan enkele woningbouwcomplexen en een ander bouwwerk per provincie. De hoofdingenieurs-directeuren van de wederopbouw en de volkshuisvesting in de provincie zullen adviseren wel ke objecten voor het nemen van de gewenste proeven in aanmerking zou den kunnen komen. De van rijkswege te verlenen bij drage in de kosten van de proefne mingen zal bestaan uit een opslag op de bouwkosten van het in de periode van 16 november 1956 tot 15 maart 1957 te venverken deel van de bouw. In de onlangs door de studiecom missie weersinvloeden opgestelde „voorlopige richtlijnen voor het door werken bij minder gunstige weers omstandigheden" (v.r.d. '56), wordt '>n serie maatregelen aanbevolen, die De brug, die de eerste vaste verbin ding zul vormen tussen Amsterdam- Noord en de stad bezuidgn het IJ, nadert haar voltooiing. De enorme pijlers, waarop de spanbetonliggers van 22 en 30 meter lengte komen te liggen, zijn reeds klaar of steken als ijzeren geraamten boven het water uit. In het midden, boven de vaar geul van het buüen-IJ, komt een baskuulbrug. De foto toont, een over zicht van de in aanbouw zijnde brug gezien vanaf de stadszijde. kunnen worden aangewend om door werken mogelijk te maken. Met be hulp daarvan kunnen plannen voor de proefnemingen worden opgesteld.. Bij deze proefnemingen zal dan on der meer kunnen worden nagegaan in hoeverre de door de studiecommis sie weersinvloeden aanbevolen tech nische en sociale maatregelen van be tekenis zijn voor een eventuele ge deeltelijke of algemene toepassing in de toekomst,. De proefnemingen zuilen mede ten doel hebben de aandacht van de bouwnijverheid te vestigen op de aanwezige mogelijkheden om bij on gunstige weersomstandigheden door te werken en de reeds bestaande be langstelling hiervoor van de zijde van het bedrijfsleven te stimuleren, zo deelt het ministerie van wederop bouw en volkshuisvesting mee. Mr. Algera: Luchtvaart dient vrij te zijn De minister van verkeer en water staat, mr. J. Algera heeft gisteroch tend in de Ridderzaal in Den Haag het tweede Europees congTes voor luchtvaarttechniek geopend. De mi nister onderstreepte bij deze gelegen heid het grote belang van internatio nale samenwerking, vooral ook op het gebied van de luchtvaart. De luchtvaart dient vrij te zjjn van na tionaal opgelegde beperkingen van protectionistisch kartakter. Derge lijke beperkingen, waarmee de Ne derlandse luchtvaart herhaaldelijk geconfronteerd wordt doen het ka rakter van de luchtvaart geweld aan en beperken haar ontplooiing. De president-directeur van de KLM de heer I. A. Aler, belichtte in een rede de grote vlucht, die de vliegerij genomen heeft. Acht luchtvaart maatschappijen hebben zich ontwik keld tot 'bedrijven, die meer dan 10.000 mensen in dienst hebben. Hij deelde mee, dat twintig luchtvaart maatschappijen momenteel een drie honderd straalvliegtuigen in bestel ling hebben en schetste de wijde per spectieven van de luchtvaart. C. S. van Beuningen overleden. In de ouderdom van 74 jaar is in het Sint-Anitoniusziekenhuis te Utrecht overleden, de heer C. S, van Beunin gen, wonende te MaarSbergen. oud- president-cpmmfssaris van de Steen- kolenhandelsvereniging „S.H.V." De heer Van Beuningen heeft meer dan een halve eeuw in Maam en om streken een vooraanstaande plaats bekleed op het gebied van landbouw en veeteelt. O7J het ogenblik wordt aan de Noordkust va n het Wadden- eiland Texel liard gewerkt oyi M de zee, vaar men hoopt voor altijd de pas af te snijden naar de vuurtoren, die op het ogen- blik nog door slechts Jj5 meter land van de branding wordt M gescheiden. Men is bezig dc M kust ter plaatse te beveiligen met een zware dijk, die men in november a.s. hoopt te hebben M voltooid. De aanlegkosten be- dragen een miljoen gulden. niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii Vice-voorzitter van V.P.R.O. overleden. Te Hilversum is op 65-jarige leef tijd plotseling overleden drs. G. J. Ligthart, vice-voorzitter van de Vrij zinnig Protestantse Radio-Omroep. De heer Ligbhart was gedurende 25 jaren bestuurslid van de V.P.R.O. en bekleedde in de radio- en televisiewe reld verscheidene functies. Wegens zijn overlijden zal het jeugdprogram ma van de V.P.R.O. woensdagavond van 19.30 tot 20.000 uur, vervallen en worden vervangen door een herden kingswoord van dr. J. A. de Koning, voorzitter van de V.P.R.O., gevolgd door een muziekprogramma. Tevens zijn alle - V.P.R.O.-cabaret en film avonden welke deze week zouden worden gegeven, uitgesteld. Schippers tegen opheffing van de beursdwang In de ledenvergadering van de al gemene schippersvereniging, die te Rotterdam is gehouden, heeft deze vereniging besloten een telegram te zenden aan d# minister van verkeer en waterstaat, waarin wordt mede gedeeld „dat van schipperszijde ern stige bewaren bestaan tegen gehele of gedeeltelijke opheffing van de beursdwang". De vereniging ver zoekt de minister het daarheen te leiden dat aan de voorgenomen plan nen te dien aanzien geen gevolg wordt gegeven. ALS DEBAT VEILIGHEIDSRAAD MISLUKT Toeslag vrachttarieven afgeschaft Het Wereldgebeuren Bemiddelaar Eén van de diplomaten, die nu al geruime tijd een rol spelen op het Sucz-toneel is een inan die met zijn 59 jaren nog steeds de allure heeft van een „bedelstu- dent": de Indiër Krlsjna Mcnon. Doze minister zonder portefeuille was ook in zijn jeugdjaren, toen hij in Londen studeerde, al „zonder portefeuille": hij had zo'n ding niet nodig omdat het hem ontbrak aun de bankbiljetten waarmee men deze gewoonlijk vult. Zijn Indiase nationalisme heeft hij niet van Indiërs geleerd, maar van Engelsen: hij stond jarenlang onder Invloed van Annie Besant en later, toen hij op 26-jarige leeftijd geschie denisleraar in Londen werd, oezocht hij in de avonduren de Londense „School of Economics", waar liet. ho ge kader van de Engelse socialisten wordt opgeleid, en waar hij een ge waardeerd leerling en zelfs een vriend werd van de bekende geleerde in het staatsrecht Harold Laski. In plaats van een advocatenpraktijk op te bou wen. wuartoe zijn studie hem het recht gaf. dook hij helemaal onder in de politiek; eerst als secretaris-gene raal van de Indiase Liga, later in het hoofdkwartier van de Indiase Onaf hankelijkheidsbeweging in Europa. Tegelijk was hij een actief lid van de Britse Labourpartjj. waarvoor hij zelfs zitting nam in de gemeenteraad. Zijn leven was werken: achttien uur per dag aan de slag te zijn was voor hem doodgewoon. Tussen de bedrjjven door dronk hij bijzc at hij sandwiches. De vriendschap tussen Menon en de huidige premier van India. Nehroe. dateert van 1935, toen Nehroe een bezoek bracht aan Lon den. En nu, als minister zonder porte feuille in het kabinet van de Indiase premier, is dc vrijgezel Menon nog steeds trouw gebleven aan zijn sobere levenswijze uit de Londense jaren. Hij is in dit opzicht een uitzondering op de regel in de politieke wereld van Nieuw-Delhi, waar het nogal luxueus toegaat. Menon zit overigens niet altijd in Nieuw-Delhi. Als reizend ambassa deur heeft hij bemiddelingswerk ver richt tijdens de internationale moei lijkheden in Korea, in Indo-China en op Formosa. En nu is hij in de weer om het contact gaande te houden tus sen Londen en Cairo. Op verzoek van Egypte's president Nasser is hij on langs naar Cairo gereisd nadat de westelijke mogendheden hun voorne men bekend hadden gemaakt om een Kanaalgebruikersassociatie te stich ten. India's premier Nehroe zag in dat gebruikersplan gevaar voor een ge wapend conflict, en het was daarom, dat hij Menon liet gaan. Regelrechte onderhandelingen tus sen de verschillende partijen in het conflict vond Nehroe name lijk de beste manier om naar een op lossing te streven. Men verwachtte toen al, dat Menon de Egyptische pre sident zou helpen, de kwestie-Suez voor de Veiligheidsraad te brengen, wanneer directe onderhandelingen niet zouden baten. Daarover werd echter niets officieel bekend; hij wilde by zgn aankomst in Londen helemaal niet vertellen waarmee hij zich in Cai ro beziggehouden had. Intussen heb ben nu Engeland en Frankrijk, ach teraf teleurgesteld over de „verwater de" organisatie van Kanaalgebruikers die in Londen uit de bus kwam, - de kwestie voorgelegd aan de Veilig heidsraad; Egypte heeft maandag, uiteraard op andere gronden, even eens om bijeenroeping van dat college verzocht. Of het tot een beslissende uitspraak zal komen, die de eerbied voor internationale overeenkomsten herstelt, is zeer de vraag. Het is im mers te verwachten, dat Rusland in de Veiligheidsraad dc zijde van Egyp te zal kiezen. Toch zal op een of ande re manier internationaal moeten wor den vastgesteld, dat men niet onge straft allerlei overeenkomsten in de papiermand kan gooien. Dat is niet alleen van belang voor de verhouding van het westen tot Egypte maar ook voor andere gebieden, waar men op het punt staal, een streep te halen door oude rekeningen. India's Nehroe maakt zich zorgen, dat Egypte niet echt neutralistisch zou blijven maar door de loop der gebeurtenissen in een van de machtsblokken terecht zal ko menhet land aan de Nijl is in menig opzicht aangewezen op hulp uit het buitenland. Het ziet er naar uit. dat wereldreiziger Menon voorlopig niet zal verdwijnen van het Suezto- neel. Op het Franse ministerie van buitenlandse zaken wordt volgens gewoon lijk betrouwbare bron de laatste hand gelegd aan een memorandum over mogelijke actie in de Suezkwestie wanneer het- debat in de Veiligheidsraad geëindigd zal zijn. De uiterste geheimhouding zou over de aard van de voor stellen in dit memorandum worden betracht. Het zal ongetwijfeld worden besproken met de Britse premier sir Anthony Eden en de Engelse minister van buitenlandse zaken Selwyn Lloyd, die vandaag naar Parijs vliegen voor overleg met de Franse premier Guy Mo 11 et en minister van buitenlandse zaken Christian Pineau. Vanavond bespreekt de Veiligheidsraad In New York de verzoeken om de kwestie-Suez op de agenda te plaatsen. „Ik kan niet zeggen, dat, wat ook Nassers houding mag zijn, wij nooit gebruik zouden maken van geweld", heeft Pineau gisteren gezegd tot de commissie van buitenlandse zaken uit het Franse Huis van Afgevaardig den. De Australische premier Robert Menzies heeft gisteren aan het Australische parlement verteld, dat de naties van de Associatie van Gebrui kers van het Suezkanaal bereid moe ten zijn, zelf tegen Egypte op te tre den indien een Sowjet-veto actie van de Verenigde Naties verhindert. „Bij afwezigheid van bereidwillige en ge paste onderhandelingen moeten de le den van de associatie", zo betoogde hij „zelf sancties toepassen. Wij moe ten het gebruik van geweld, als wij dat kunnen, voorkomen, maar wij moeten niet bij voorbaat op grond van theoretisch redeneren ons verbinden, geen geweld te gebruiken ongeacht de eventuele feiten en omstandigheden". Een machtig Brits vlooteskader, waartoe twee vliegdekschepen beho ren, is gisteren voor zeemanoeuvres uitgevaren uit de haven van Valetta op Malta. Een aantal scheepvaartmaat schappijen, die van Engelse, Scan dinavische en Noordeuropese ha vens diensten op het Verre Oosten onderhouden, hebben gisteren de toeslag van vijftien procent op haar vrachttarieven, die zij verle den week uit vrees voor vertraging in het Suezkanaal hadden inge steld, weer afgeschaft. Doordat be paalde schepen rond Kaap de Goe de Hoop varen, zijn de eisen, die aan het Suezkanaal worden ge steld, dermate verminderd, dat de bestaande loodsdiensten tot dus verre de schepen hebben kunnen leiden zonder ernstige vertraging of ongelukken. De Engelse minister van financiën, Harold MacMillan, heeft dinsdag in de bijeenkomst van de Wereldbank verklaard, dat kapitaal voor investe ringen alleen naar de economisch .ninder ontwikkelde landen zal vloei en, wanneer commerciële en interna tionale overeenkomsten geëerbiedigd worden. Premier Nehroe van India be spreekt onder meer de kwestie-Suez tijdens zijn huidige bezoek aan koning Saoed van Saoedi-Arabië. KRISJNA MENON ..sober leven, hard werken.. Wereldtentoonstelling Brussel Voor de in 1958 te Brussel tc hou den wereldtentoonstelling is in 1957 3,5 miljoen uitgetrokken, terwijl op de_ begroting 1956 een bedrag van 0,5 miljoen was geraamd, dat sup pletoir zal worden verhoogd tot 1,5 miljoen. De totale kosten zullen 6 miljoen bedragen, eventueel ver meerderd met een garantiesom ad 1,5 miljoen. De Nederlandse dirigent. Jan Koetster, heert zijn verbintenis met de Beierse omroep te Miinchen ais eerste dirigent van het symfonie-orkest (chefdirigent: Eugen Jochum) wederom voor drie jaren verlengd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 3