PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Dr. Adenauer in BrusselSpoedige vorming Europese Federatie nodig Activiteiten op velerlei gebied in de gemeente Wolphaartsdijk Pool week uit met Mig-straaljager BILT ISRAËLISCHE AANVAL OP JORDAANSE STELLINGEN Vandaag... DE VERWACHT... 199e jaargang - no. 228 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: w. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6,10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 26 sept. '56. ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm: Minlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regel») 23 cent p. regel met een minimum van 1,—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureau's: Vlisslngen. Walstr. 58-60, tel. 2356 4 lijnen (b.g.g. 646 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Voratstr. 83, telef. 2475 (b.g.g, 2228); Oostburg, Nleuwstraat 43, telef. 20; Terneuzen, Brouwerljstr. 2; Zlerikzee. N. Bogerdstr. 24, telef. 26. „INSTITUUT MET LEVENSKRACHT" Ons werelddeel loopt gevaarook cultureel leiderschap te verliezen De Westduitse bondskanselier dr. Konrad Adenauer heeft gister avond in Brussel de vorming voorgesteld van een „Europese Federa tie", waartoe alle Europese landen, Engeland inbegrepen, toegang hebben. Adenauer verklaarde dat de spoedige formering van een Europese federatie geen utopie is. Een gezamenlijke Europese politiek, zo zei hij, is een dwingende noodzaak. Hy waarschuwde dat Europa zijn po litiek en economisch meesterschap over de wereld reeds verloren heeft en het risico loopt ook zijn cultureel leiderschap te verliezen. Adenauer deed zijn voorstel aan het eind van zijn tweedaags ver blijf in België. Hij stelde voor, de „Europese Fede ratie" te bouwen op de fundamenten die gevormd worden door organisa ties als de Raad van Europa, de Ko len- en Staalgemeenschap, het Schu- mann-plan, de verschillende bestaan de overeenkomsten inzake handel, verkeer en liberalisatie en „Eura- toom". „Ik denk dat wij een instituut kun nen vormen dat levenskracht heeft", zo sprak hij. Scheldebekken In het Belgische deel van het Schel- de-bekken heeft men dit jaar drie tentoonstellingen georganiseerd, die een beeld gaven van het cultu rele en maat schappelijke leven in dat bekken. Over een dezer tentoonstel lingen, namelijk die in Gent, werd in dit blad een uitvoerige beschou wing gepubliceerd. Er is toen in Zeeland opgemerkt, dat het aantrekkelijk geweest zou zijn indien men aan deze drie Sealdis- tentoonstellingen zij werden ge houden in Gent, Antwerpen en Door nik een vierde had gevoegd te Middelburg, omdat uiteindelijk Zee land toch ook wel heel uitgesproken in het Scheldebekken ligt. Dat het niet tot een vierde Scal- distentoonstelling is gekomen, moet vermoedelijk geweten wor den aan een te gering contact tussen de Belgische Scheldeprovinciën en de Nederlandse Scheldeprovincie. Daar naast speelde wellicht ook de overwe ging mee, dat men de tentoonstellin gen in België zag als een trekpleister voor toeristen en dat het niet direct in de bedoeling der Belgische exposi tie-organisatoren lag ae toeristen- stroom op Zeeland te richten. Wel heeft men bij het organiseren van de tentoonstelling te Gent aan Zeeland gedacht en men heeft lei dende figuren uit onze provincie uit genodigd tot een bezoek. Dit gebaar illustreert de goede verstandhouding tussen de provincie Zeeland en de provincie Oost-Vlaan deren met haai- hoofdstad Gent. Thans gaat in België een stem op om die goede verstandhouding uit te breiden en te verstevigen. Tijdens het bezoek, dat bestendige deputaties in Nederland zou men zeggen: gedeputeerde staten van zes Beligsche provincies brachten aan de Scaldis-tentoonstelling te Doornik, heeft de gouverneur van Henegouwen gepleit voor het oprich ten van een internationale Sehelde- gemeenschap, zoals er te Luik een Maasgemeenschap bestaat, die niet aan landsgrenzen gebonden is, maar alle Maasgebieden wil omvatten om de bewoners van die gebieden te con fronteren met de problemen, welke in deze streken leven. De Maasgemeenschap heeft aan trekkelijke resultaten bereikt, ook al waren er onvermijdelijke teleurstel lingen. Aangenomen mag worden, dat er voor een Seheldegemeenschap even zeer plaats is als voor een Maasge meenschap en dat zij ook betekenis volle resultaten kan bei-eiken. Men heeft in Zeeuwse kringen altijd een levendig gevoel ge had voor het contact met an dere, „Schelde-gebieden." Indien de gouverneur van Hene gouwen dit contact zou willen stimu leren, dan kan hij altijd op belang stelling uit Zeeland rekenen. Zoals er ook reeds interesse was voor een „vierde" Scaldis-tentoonstelling toen men te Gent, Antwerpen en Doornik nog wilde beperken tot drie! Adenauer noemde vier politieke ont wikkelingen in de wereld, die een spoedige schepping van een Europa federatie van vitaal belang maken: 1. De consolidatie van de Sow- jet-Unie als een wereldmacht, met neigingen naar expansie die alle nabuurlanden bedreigen 2. De onmogelijkheid dat Euro pa eeuwig blijft voortbestaan in afhankelijkheid van het bescherm heerschap van de Verenigde Sta ten; 3. De ontwikkeling van Ameri ka en Rusland als economische wereldmachten die alle Europese landen ver voorbij streven; 4. Het opstaan van „niet-blanke naties", zoals India, Communis tisch China en nu Egypte, als be langrijke politieke factoren. „Wij Europeanen", zei de tachtig jarige Westduitse bondskanselier, moeten ons realiseren dat in werke lijkheid sinds de laatste oorlog ont wikkelingen en bewegingen van po litieke aard hebben plaats gebad, die ons verplichten de Europese integra tie niet langer in de eerste plaats uit sluitend van interne Europese stand punten uit te bezien, maar vanuit wereldpolitieke en -economische over wegingen". Officier bij mijnontploffing om het leven gekomen Bij proefnemingen met mortiermij nen op het circuit van de schietbaan Witten bij Assen is dinsdagmiddag omstreeks één uur een mijn voortijdig ontploft. Tengevolge daarvan kwam kapitein W. J. Th. V. uit Wezep om het leven. Kapitein V. was comman dant van de B-compagnie van het 101ste legercorps geniébaltaljon te Wezep. Hij was 36 jaar oud en ge huwd. De 21 jarige ongehuwde korpo raal G. L. uit Ede kreeg een zware vleeswond aan een schouder. De mortiermijnen zijn een maand geleden door de genie gelegd. Zij moesten op waterdichtheid beproefd worden. Plan startbaan op zijn kaart... Op het vliegveld naby Roenne op het Deense eiland Bornholm is gisterochtend een Poolse straalja ger, een Mig 15, geland. De piloot, een lid van de Poolse luchtmacht, heeft politiek asiel gevraagd. Het bleek dat hij beschikte over een kaart, waarop een nieuwe start baan, waaraan nog gewerkt wordt, al als voltooid stond aangegeven. De landing op de grasbaan verliep echter goed. Alleen raakte 'n vleu gel even een machine, die bij de aanleg van de startbaan werd ge bruikt. Die vleugel werd bescha digd. Ook een opvarende van een Russi sche treiler heeft in Denemarken asiel gevraagd. Toen het vaartuig in de Deense wateren voer, was de man overboord gesprongen en naar een nabijgelegen lichtschip gezwommen. De politie wilde geen nadere bij zonderheden bekendmaken. Het was gisteren de derde maal dat een Poolse straaljagerpiloot met zijn toestel op Bornholm landde. De eerste arriveerde in maart 1953 op het vliegveld van Roenne. Twee maanden later streek een tweede Pool met zijn Mig nabij het vliegveld neer. Ondanks de moeilijke landings condities op dit voor straalvliegtui gen te kleine veld, bleven ook de bei de eerste vluchtelingen ongedeerd. Een fotograaf van United Press heeft twee uur en twintig minu ten gevangen gezeten, omdat hij het straalvliegtuig stond te fil- £llllllllllllllllllllllll!llllllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllllllllllllllllllllll Wolfaartsdijk krijgt binnen af- zienbare tijd een dorpsplein voor het raadhuis. Een blik op het terrein, waar o.a. op de H achtergrond nog drie huisjes staan, die weldra onder de slo- pershamer zullen vallen. (Foto P. Z. C.) De fotograaf landde in 'n sport- vliegtuig dat hij gehuurd had, en was al tijdens de landing bezig de Mig van korte afstand te filmen* Militairen zagen dat en arresteer den de man. De politie heeft hem bevrijd, nadat de militaire autori teiten erop gewezen was dat zij geen recht hadden de man te ar resteren. Het vliegveld waar de Pool en hij landden, is namelijk geen militair terrein, zo maakte 'n politie-agent de officier in kwestie duidelijk. Het toestel zal aan Polen worden teruggegeven. Waarschijnlijk zal het gehaald worden door een Poolse vlie ger. De gevluchte piloot zal, evenals zijn beide landgenoten die eerder naar Denemarken waren uitgeweken, on getwijfeld asiel krijgen. Men gelooft, dat hij evenals zijn beide voorgangers, naar de Verenig de Staten zal gaan om zich ter be schikking te stellen van de Ameri kaanse luchtmacht. Jlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllll Minder fraai, maar zachte lucht p (Van onze weerkundige p medewerker) is Bijna een week lang hebben wij van droog en zonnig nazo- merweer kunnen profiteren, waarbij ook dinsdag de tempe- fatuur in Zeeland tot bijna 25 graden C. opliep. Later in de H middag begon de bewolking H toe te nemen als gevolg van 'n storingsfront, dat boven Frank- M rijk en België in noordelijke richting ging bewegen. Dit p front zal ook vandaag bewol- p king veroorzaken, maar neer- slag van enige betekenis ver- p wachten wij nog niet. s Een volgende storing is bo- ven Zuid-Frankrijk tot ontwik- li keling gekomen en deze trekt ook in noordelijke richting. Hierdoor zal het weer in de ko- p mende dagen een minder be- slendig karakter krijgen en M ook de kans op enkele buien p wordt groter. H Toch voeren de overwegend zuidelijke winden nog zachte H lucht voor de tijd van het jaar H aan, zodat de temperatuur nog aangenaam zal blijven. Het ho- M gedrukgebied, dat ons vele da- gen dit fraaie nazomerweer bracht, is langzaam over West- p Rusland naar de Zwarte Zee p weggetrokken. Koude lucht treffen wij alleen in het hoge p noorden aan, zodat de tempe- raturen tot het einde van deze week boven normaal zullen p blijven. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Vliegramp in Eindhoven 150.000 gulden bouwschade Met grote energie is door de Ba- bov, die verscheidene grote aanne mersbedrijven tot zijn beschikking heeft, begonnen met de herstelarbeid aan de door de vliegramp in Strijp geteisterde woningen. Verwacht wordt, dat nog deze week enige hui zen weer kunnen worden betrokken. De deskundigen verklaren, dat over 4 tot 5 maanden alle woningen weer hersteld zullen zijn. De loutere bouw schade wordt geraamd op 150.000 gulden. AI degenen, die door de vlieg tuigramp enige schade hebben gele den, kunnen zich vervoegen op het bureau van de marechaussee aan de Tuinstraat te Eeindhoven. In overleg met de getroffenen zal de schade worden getaxeerd. Er wordt naar gestreefd de men sen, die in de officiersmess van de vliegbasis zijn ondergebracht, zo spoedig mogelijk aan passende woon ruimte te helpen. Indonesische politie roept twee journalisten terug Conferentie met Nederlandse hoofdredacteuren een succes Twee vooraanstaande Indonesische journalisten, die de bijeenkomst van tien Indonesische en negen Nederland se hoofdredacteuren bijwoonden, wel ke onder auspiciën van het Interna tionale Pers Instituut werd gehouden in Zürich, hebben gisteren van de In donesische militaire politie opdracht gekregen, naar Indonesië terug te ke ren. Het waren Rosihan Anwar, hoofdredacteur van de Pedoman. en Mochtar Loebis, hoofdredacteur van Indonesia Raya. Zij waren aan de vooravond van hun vertrek naar Europa reeds ondervraagd in verband met artikelen in hun bladen, waarin commentaar werd geleverd op de mi litaire verordening, volgens welke provocatie en destructieve bericht geving en kritiek op regeringsperso nen werd verboden. Gisteravond, op het eind van de conferentie te Zürich, verklaarden zij echter, dat het leger zal hebben te wachten, want zij zullen eerst een bezoek brengen aan Israël. De bijeenkomst van Nederlandse en Indonesische journalisten wordt een groot succes genoemd. Partijen waren net er over eens, dat de beste manier om de persbetrekkingen tussen de twee landen te verbeteren was „ob jectiviteit, gematigdheid en weder zijdse hulpvaardigheid". Algerije op agenda V.N.? De 23 Afrikaanse en Aziatische landen in de Verenigde Naties hebben dinsdag eenstemmig besloten de Ver enigde Naties te verzoeken het Fran se bestuur in Algerië op de agenda te plaatsen van de aanstaande zitting van de algemene vergadering, die op 12 november begint. Een woordvoerder van het Israëlische léger heeft meegedeeld, dat Israë lische troepen dinsdagavond stellingen van het Jordaanse leger in het gebied van Hoessan ten znlden van Jeruzalem hebben bestormd. Hoessan ligt op 8 km. afstand ten westen van Bethlehem in de onmiddel lijke omgeving van Ramat Rachel, de plaats waar zondag vier Israëliërs werden gedood en 16 gewond bij een Jordaanse aanval op een archeologische expeditie. Op een speciale zitting van het Israëlische kabinet was besloten tot een vergeldingsactie voor de jongste Jordaanse aanvallen. GESPREK MET BURGEMEESTER Vele plannen tot verbetering en verfraaiing der gemeente In Wolfaartsdijk hebben in vroeger jaren de vroede vaderen en bun adviseurs zich naar het schijnt weinig zorgen gemaakt over de bouw van het dorp. Langs dijken en wegen liet men huizen bouwen, er kwa men kerken, een gemeentehuis en scholen, maar een centraal gelegen dorpsplein, zoals in vrijwel elke plattelandsgemeente, is er nooit ge komen. Dit werd later vaak als een gemis gevoeld en daarom is er reeds onder burgemeester Van Oeveren een uitbreidingsplan opgesteld dat onder andere hierin voorziet. In de nabije toekomst zal het plan voor de aanleg van een dorpsplein, waar een sanering aan moet voor afgaan, worden gerealiseerd. Ook zal 't wellicht niet zo lang meer duren of er verrijst aan de Burgemeester Van Oeverenstraat de nieuwe straat in de entree van het dorp een dorpshuis, dat met een grote zaal voor ruim 200 personen en een vergader ruimte, waar de bejaarden hun sociëteit zullen kunnen brijgen, een nieuw centrum voor 't bloei ende verenigingsleven in deze welvarende agrarische gemeente zal worden. Dit zijn maar enkele van de vele plannen, waarvan de verwe zenlijking in de eerstvolgende jaren het dorpsaspect van Wol- phaartsdjjk aanzienlijk zal wijzi gen en vooral ook verfraaien! Ruim een half jaar zetelt de nieu we energieke burgemeester, de heer B. H. G. ter Haar Romeny, thans in zijn keurige werkkamer op 't raad^ huis. Zoals met verschillende plan nen, waarvan hij nu aan de uitvoe ring werkt, was ook de restauratie van dit vertrek nog door zijn voor ganger voorbereid. In deze aantrek kelijke omgeving, welke als het wa re het frisse, vooruitstrevende be leid - symboliseert, vertelde burge meester Ter Haar Romeny ons een en ander over de plannen in deze ge meente, waar hij zich reeds uitste kend thuis voelt. Juist vorige week was de koopakte gepasseerd, waarbij de gemeente in het bezit kwam van 2% ha. grond, begrensd door Julianaweg, Pape- weg en Molendijk. Deze grond, ge legen achter het raadhuis, is voor 'n groot deel bestemd voor woning bouw. In de nieuw aan te leggen straat, die parallel met de Juliana weg komt te lopen, zal nabij de Pa- peweg een dezer dagen met de bouw van 6 woningwetwoningen worden begonnen. Hiermee wordt 't restant van het bouwvolume '54-'56 opgeno men. Ter hoogte van het raadhuis zal aan deze straat de ambtswoning van de burgemeester moeten verrijzen, doch alle vereiste goedkeuringen voor de bouw hiervan zijn nog niet binnen. In deze omgeving blijft nog ruimte voor een veertigtal woningen. Naar verwacht wordt, zullen volgend jaar ook wel weer enkele woningen worden gebouwd. Er is wel direct geen sprake van woningnood, maar er zijn zeker vijf tig gezinnen, die voor een betere be huizing in aanmerking komen. De (Vervolg op pag. 10) - Het nationale danstheater van Pakistandat in 1953 met veel n succes in Nederland optrad, kwam dinsdagochtend aan in het Amsterdamse Centraal Station. De groep zal tijdens n een veertiendaags verblijf hier te lande een aantal voorstéllin- p gen geven. Vuurzee in Giessendam. Houtfabriek tot de grond toe afgebrand. Een felle brand heeft gisternacht gewoed in het bedrijf van de gebroe ders Timmer te Giessendam. Deze fabriek waarin houten gebouwen worden vervaardigd, brandde in nau welijks een uur tijd tot de grond toe af. Alleen het kantoor bleef gespaard. Het vuur vond gretig voedsel in gro te voorraden hout en laaide zo fel op, dat groot gevaar bestond voor de be lendende panden. Deze heeft men ech ter kunnen redden met uitzondering van 'n vijftal schuurtjes van omwo nenden. De Giesendamse brandweer, geassisteerd door ploegen uit Har- dinxveld en Sliedrecht, heeft onder moeilijke omstandigheden de dicht bevolkte buurt voor een ramp behoed. Er werd met zes motorspuiten ge blust en niet minder dan dertig stra len bedwongen de vuurzee. De fa briek was pas in 1954 gebouwd. Onder meer gingen 20 machines verloren. De schade wordt geraamd op zeker 200.000. Het bedrijf was verzekerd. Lucht in autobus was vergiftigd. Vijftien Duitse arbeidsters werden in fabriek onwel. Een aantal meisjes, werkzaam in de tricotagefabriek van de N.V. Schmidt en zonen te Wildervanck is gistermorgen kort nadat het werk begonnen was, onwel geworden. Onmiddellijk werden de politie, artsen en E.H B.O. gewaarschuwd, daar zich bij vijftien meisjes ver schijnselen voordeden die wezen op koolmonoxydevergiftiging. De meis jes waren afkomstig uit de dorpen Papenburg, Achendorf en Rhede in Duitsland en zij worden elke dag op kosten van de onderneming per bus vervoerd. De slachtoffers werden on middellijk behandeld met zuurstof apparaten. Van geen hunner is de toestand bijzonder ernstig. Een onderzoek bracht aan het licht dat juist de vorige werft in de auto bus verwarmingsbuizen waren ge monteerd. Door de grote lengte van de bus was het noodzakelijk deze bui zen op bepaalde afstanden van steu nen te voorzien. Waarschijnlijk door de slechte wegen in Duitsland is een dezer steunen losgeraakt, en dit heeft een lek in de buis veroorzaakt, waar door de uitlaatgassen de bus binnen kwamen. De Oostduitse Lufthansa gaat met In gang van 7 oktober een dagelijkse dienst Berlijn-Moskou v.v. onderhouden. Er worden tussenlandingen gemaakt in War schau en Wllno. M --.is het 350 jaar geleden, dat even buiten de stad Enkhuizen de kruitmolen van Roemer Ja- p cobsz (vroedschap van Enk- huizen) in de lucht vloog. ...zal de beroemde Franse diri- gent Charles Münch, leider van het Boston Symphony Or- chestra, die meermalen als gastdirigent optrad van het concertgebouworkest en van t p Residentie-orkest, zijn 65e ver- jaardag vieren. TOENEMENDE REGENKANS. In de ochtend plaatselijk mist. Vrij veel bewolking met waarschyniyk tegen de avond enige regen, het eerst in het zniden van het land. Overwe gend zwakke wind uit zuidelijke rich tingen Iets lagere midvxagtempera- turen. ZON EN MAAN 27 seDtember. Zon op 6.36 onder 18.29 Maan op 23.13 onder 14.34

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1