Vraagstukken over bejaardenzorg in Middelburg besproken Zeeuwse Almanak Raad van Waterstaat komt naar Zeeland van ïwin gig tot Ziffle REIMERT TROK DOOR HULST Kilo's slanker BonKorets Agenda 2 PROVINCIALE 'ZEEUWSE COURANT MAANDAG 24 SEPTEMBER 1956 IN ZEELAND PERCENTAGE BOVEN GEMIDDELDE Het is onze taak de ouderen weer in de samenleving te betrekken TWEE BELANGRIJKE vraagstukken op het gebied van dc bejaarden zorg heeft de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel werk zaterdagmiddag tijdens een bijeenkomst in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg aan de orde gesteld. Zij werden behandeld door twee deskun dige sprekers, nameiyk door mevrou w E. RubbensFranken, publiciste te Helvoirt, en door ir. D. S. Visser, hoofdingenieur-directeur van de wederopbouw en volkshuisvesting in Friesland. Beide sprekers hebben de problemen der bejaarden scherp gesteld en duidelijk laten uitkomen, dat er in Zeeland nog veel te doen is op dit terrein. De slotzin uit het betoog van mevrouw Rubbens: „Moge Zeeland behalve geld ook mensen opbren gen, opdat vele ouderen weer In de samenleving betrokken worden", raakte de kern van hetgeen er gebeuren moet. Ir. Visser zei: „Stop uw oudere mensen niet weg in tehuizen, maar bouw kleine woningen voor hen, zodat zij hun zelfstandigheid kunnen behouden!" De vice-voorzitter van het dage lijks bestuur van de Stichting Zee land, de heer A. Schout, sprak een welkomstwoord tot de aanwezigen, die uit vele delen van Zeeland naar Middelburg gekomen waren. Hij dankte mevrouw S. C. de Casembroot- baronesse van der Feltz, de presi dente van de V.V.H., en de dames van deze federatie voor het feit, dat zij de Zeeuwse collecte 1956 op zich genomen hebben. De heer Schout wees op de noodzakelijkheid om hulp H In Hulst is zaterdagavond de uit 1792 daterende Stadsmaten, die geheel gerestaureerd werd, |e H officieel in gebruik gesteld H door mevrouw Lockefeer, echt- genote van de burgemeester s van Hulst. M (Foto P.Z.C.J 1 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil te bieden, daar het percentage be jaarden in Zeeland boven het lands- gemiddelde ligt. „De ouder wordende mens". Mevrouw Rubbens vroeg zich af of zij thans bij het schrijven van een boek nog dezelfde titel zou gebrui- vven, want voor bejaarden geldt het woordje „de" niet. Geen twee ouder wordende mensen zijn gelijk in de samenleving" aldus spreekster Mevrouw Rubbens stipte 'vervol gens aan, dat de eerbied voor de ouderen niet meer zo groot is als in het begin van deze eeuw en noemde enkele oorzaken. In de loop van 1956 zan het aantal bejaarden de één mil joen overschrijden dat is 10 pro cent en in 1980 wordt hun aantal op 11 procent geschat. Op de vraag, hoe de oudere mens tegenover de samenleving staat, kon mevrouw Rubbens moeilijk een ant woord geven, omdat hier zo veel fac toren een rol spelen. In de gehele wereld is een streven naar zelfstan digheid en de oudere mens blijft hierbij niet achter. Wie 65 jaar is, heeft gemiddeld nog 14 jaar te leven. De ouderen weten niet welke bestemming zij aan deze tijd moeten geven. Zij hebben een geschenk gekregen, waarvan zij ao waarde niet ken nen. Het is onze taak, hen daarbij te helpen, zo betoogde mevrouw Rubbens. Hierbij moet men uitgaan van de persoon in kwestie. Het is déze man, en niet „de" man. Met voorbeelden maakte spreekster duidelijk hoe men in de grote steden op de bibliothe ken en de clubs te werk gaat. Mevrouw Rubbens riep de leiding van de clubs en sociëteiten in Zee land op om samen te werken. Men moet mét de bejaarden denken, niet vóór hen. Tot slot besprak mevrouw Rub bens nog enkele systemen, die men in Engeland en Amerika ontworpen heeft om de meestal zo funeste leeg te en vrije tijd voor de ouderen te verzachten. Om dit ook in Zeeland te doen is geld en tijd nodig, én men sen, die de bejaarden willen helpen, besloot mevrouw Rubens. Meer dan honderd reservisten uit geheel Zeeland tippelden zaterdag van Terneuzen naar Axel. Het gold hier de bevrijdingsmars van „Steun Wettig Gezag", gehouden ter herden king van de bevrijding van Terneu zen en Axel. De start was bij de ka zerne der Kon. Marechaussee in Ter- neuzen en daar waren verscheidene autoriteiten aanwezig, onder wie de voorzitter van „Steun Wettig Gezag", burgemeester C. J. van Hootegem van Hontenisse, dc districtscommandant der Nationale Reserve, majoor H. A. P, Speek, die de supervisie over deze mars had en de districtscommandan ten van de rijkspolitie en de Kon. Marechaussee, resp. de heren maj. W. van Ballegoven de Jong en majoor D. F. W. de Haas. Daar de burgemeester van Terneu zen uitstedig was, sprak majoor De Haas de deelnemers aan de mars voor het vertrek toe, waarbij hij zijn vol doening uitsprak over het grote aan tal reservisten, dat aanwezig was. Voorafgegaan door de drumband der Nationale Reserve marcheerde men, onder leiding van le luitenant Hallegraaf af. Via Zaamslag, waar een ogenblik gerust werd, trok de co- ZINNETJE Volgens almanakken en zakagen da's is gisteren de herfst begonnen. Herfst Het is de stralendste zomerzondag geworden van heel het afgelopen hoogseizoen. Zeeland blakerde in een brandend zonlicht, zoals het deze zo. mer nog niet geblakerd heeft en duizenden blakerden innig tevreden en dankbaar mee. Alle lichte kos tuums, hagelwitte overhemden en luchtige, fleurige jurkjes zijn giste ren in triomf nog eens te voorschijn gehaald en langs de Vlissingse bou levard was het een pantoffelparade van belang. En niet alleen langs de Vlissingse boulevards. ,,'t Begint nou pas goed", riepen de mensen elkaar, warmgestoofd overmoedig toe. Het lijkt er dan ook bedriegelijk veel op. Maar in de almanakken en zak agenda's staat het helaas zwart op wit. Begin van de herfst". Een vaar, dreigend zinnetje, dat wat ons betreft gerust verbleken mag in eon zinderende zonnebrand lonne naar Axel, waar men, na een rondgang door de gemeente gemaakt te hebben, bij het „Gezellenhuis" door de finish ging Daar voerden tenslotte nog de burgemeester van Axel, de heer P. L. D. J. van Oeveren en de heer Van Hootegem het woord. P.Z.E.M.-REVUE. Voor de zevende keer gaat de to neelgroep van de personeelsvereni ging der P.Z.E.M. te Middelburg een revue voor het voetlicht brengen. De vorige malen waren deze uitvoerin gen een groot succes en de verwach tingen zijn ook nu weer hoog ge spannen. Zoals gewoonlijk worden deze avonden geheel door eigen krachten verzorgd. De revue wordt gegeven op de beide grote contact avonden, die dit jaar in de derde week van november voor het P.Z.E.M.- personeel uit alle delen van de pro vincie worden gegeven. Drie avonden treedt men in die week op voor be talend publiek. CAUSERIE. Nog een P.Z.E.M.-bericht: Vorige week hield namelijk de schrijver An- toon Coolen voor de personeelsver eniging van deze maatschappij in Mid delburg een causerie. Op interessante en vaak humoristische wijze vertelde spreker o.m. door welke oorzaken verschillende van zijn werken zijn ontstaan. Het talrijk gehoor heeft van een goede lezing genoten en de heer Coolen werd hiervoor na afloop beloond met een hartelijk applaus. Ir. Visserbegon zijn betoog met erop te wijzen, dat men onder be jaarden die mensen verstaat, die ten gevolge van de psychische toestand het tempo in de maatschappij, dat door de mddengroep bepaald wordt, niet meer kunnen volgen. Deze mid dengroep moet hulp bieden ten aan zien van de huisvesting. De vraag in hoeverre de bejaarden speciale huis vesting vragen, kon volgens ir. Vis ser niet al te eenvoudig benaderd worden, omdat de bejaarde in een stadium gekomen is, dat wij niet kennen. Wat is ideale huisvesting? Heel eenvoudig hetzelfde als voor ons, aldus ir. Visser. Een apart eens gezinshuis, waar zij hun eigen sfeer, nun eigen milieu kunnen behouden. Er komt een tijd, dat de bejaarden pertinent hulp nodig hebben. Bouw dan pensiontehuizen, aldus ir. Vis ser, maar deze tehuizen moeten niets anders zijn, dan een compacte groep woningen, waar men gemakkelijk hulp kan bieden. In dit verbancK ont ried spreker het bouwen van tehui zen met het zaalsysteem, die voor zover aanwezig, moeten verdwijnen. Wat de inrichting van deze tehui zen betreft, herhaalde spreker met nadruk, dat elke bejaalde een eigen kamer moet hebben, voorzien van alle wezenlijke dingen, die een wo ning kent. Verder moeten er dan aparte tehuizen komen voor zieken en gestoorden met medische en psy chiatrische verzorging. Ook in Zee land moet er een tehuis komen, dat er voor zorgt, dat de chronisch schij nende kwalen zullen verdwijnen. Op de vraag hoe men van de hui dige naar de nieuwe toestand moet overschakelen, gaf ir. Visser in over weging om nieuwe huizen te bouwen en tehuizen voor geestelijk gestoor den en hulpbehoevenden. Verder maanden spreker aan tot voorzich tigheid in verband met het feit, dat er momenteel veel animo bestaat om de bestaande huizen te verhouwen. Iedere oudere mens, van hoog tot laag, moet op zijn eigen wijze ge huisvest worden, indien mogelijk met het behoud van zijn zelfstandigheid. „Berg uw bejaarden niet op, maar houdt nauw contact met non," zo besloot ir. Visser. Bromfietser aangereden nabij 's-Heer Arendskerke Zaterdagavond rond half zeven is de bromfietsberijder J M- uit 's Heer Arendskerke, komende van Einde- wege. plotseling de rijksweg aldaar overgestoken en gegrepen door een uit de richting Goes komende perso nenauto, bestuurd door de heer Van E. uit Goes. M is met een zware her senschudding naar het ziekenhuis Oostwal te Goes overgebracht. De bromfiets werd vernield, terwijl de auto lichte schade opliep. FABRIEKEN TE LEEUWARDEN Jubilarissen „Broederband" koninklijk onderscheiden Bijeenkomsten in Middelburg en Vlissingen Zowel in Middelburg als in Vlissin gen zijn zaterdag feestelijke bijeen komsten gehouden door de coöperatie „De Broederband", die enige jubila rissen telde, aan wie koninklijke on derscheidingen werden uitgereikt. Tijdens een drukbezochte receptie in het Strandhotel te Vlissingen, reik te burgemeester mr. B. Kolff aan de heer G. de Rooij, bedrijfsleider en veertig jaar in dienst van de coöpe ratie de gouden medaille uit, verbon den aan de Orde van Oranje Nassau. Mr Kolff herinnerde aan hetgeen de jubilaris én de coöperatie in de oor logsdagen en in rampdagen hebben gedaan om de voedselvoorziening te bestendigen en hij betuigde hier nog zijn erkentelijkheid voor. De voorzitter van de coöperatie, de heer S. de Graaf, gaf een overzicht van het werk, dat de heer De Rooij voor „De Broederband" heeft ver richt Tijdens een in „De Gouden Poorte" in Middelburg gehouden feestavond reikte burgemeester mr. dr. N. Bol- kestein de eremedaille in brons, ver bonden aan de Orde van Oranje Nas sau, uit aan de heer L. de Kat, die vijftig jaar in dierist van de coöpe ratie was. Tevens namen de leden af scheid van de jubilaris, die onlangs met. pensioen ging. De heer De Graaf sprak hier de jubilarissen onder wie ook de heer W. Alewijnse (40 jaar) in waarderende bewoordingen toe. Zij mochten nog diverse gechenken in ontvangst nemen. Een Middelburgs cabaretgezelschap verzorgde het feestprogramma. VOORZITTER WATERSCHAPSBOND „Het overleg is voldoende" „WORDT cr bij dc totstandkoming van het Drie-eilandenplan wel vol doende overleg gepleegd met de belanghebbenden?" Deze vraag werd za terdagmorgen gesteld door de voorzitter van de Zeeuwse Polder- en Water- schapsbond, de heer P. J. J. Dekker, in zjjn openingswoord voor de alge mene vergadering van deze bond, die in Kortgene Werd gehouden. De heer Dekker meende, dat deze vraag bevestigend kan worden beantwoord en lijj herinnerde aan de procedure van het vooroverleg, zoals die door ir. Maris tijdens het derde Uniecongres in Rotterdam uiteen was gezet. De heer Dekker deelde in dit verband mede, dat de Raad van Waterstaat op 2 oktober een bezoek aan Zeeland zal brengen voor het plegen van over leg in het kader van de afsluitingswerken. De heer Dekker behandelde in zijn jaarrede een aantal actuele water schapszaken, o.a. het vraagstuk van de hoge polderlasten en de hoge uit gaven aan wegen en waterkeringen. Het vraagstuk van de hoge polder- lasteh zal pas bevredigend kunnen worden opgelost, als het van ver schillende kanten wordt benaderd. Het pachtprijspeil zal omhoog moe ten met als grondslag de doorbere kening van de eigenaarslasten in de garantieprijzen van de landbouwpro- aukten, anderzijds door uitbreiding van het belastinggebied, aldus spr. Door samenvoeging namelijk treedt een nivellering op van de lasten in het geconcentreerde gebied, zodat voor de zwaai'st belaste waterschap pen de mogelijkheid wordt geopend tot verlaging van do lasten tot het gemiddeld dijkgeschot. Over de concentratie van polders in Zeeland zeide spreker, dat men wel eens het zachte verwjjt te horen krijgt, dat Zeeland op dit gebied achteraan komt bjj Zuid-Holland en Noord-Brabant. Spreker stelde echter vast, dat Ged. Staten het vormen van grotere waterschapseenheden krach tig bevorderen. Naar zijn overtuiging evenwel is de streéfdatum van 1 Ja nuari 1958 wel wat optimistisch ge steld. De heer Dekker vroeg zich af of het ter bespoediging van de huidi ge en toekomstige concentratie geen overweging zou verdienen om over te gaan tot oprichting van een of meer samengevoegde waterschappen met een voorlopig bestuur, dat dan tot taak zou krijgen een definitief regle ment voor net waterschap nader in ontwerp uit te werken en aan Ged. Staten aan te bieden. Met betrekking tot de wegenzorg sprak de heer Dekker de hoop uit dat het wetsontwerp-wegenfirianciering spoedig zou worden ingediend. Spre ker was er van overtuigd, dat uitke ringen ten behoeve van niet-planwe- gen mits gebaseerd op de voor stellen van de commissie-Oud een waardevolle bijdrage kunnen beteke nen als tegemoetkoming in de hoge polderlasten. Vervolgens stipte de heer Dek ker nog aan de arbeid van de commissie financieel bestel water schapswezen, van welke commis sie hjj deel uitmaakt. „In onze Het zou overdreven zijn om te beweren, dat in Hulst nu iedereen al. les weet over het Rei- naert-epos, maar z\j die er nog niet alles van loeten, hebben dat be slist aan zichzelf te danken. Want degenen, die het initiatief namen tot de Reinaertfeesten, die van Hulst werkelijk een Reinaertstad in op- timo forma willen ma ken, laten daartoe niets onbeproefd! Dit jaar is het niet alleen geble ven bij een academische zitting, b\j film- en to neelvoorstellingen, nee, dit jaar zijn a,lle bur gers van de goede oude stad, die daar zo prach tig gevat ligt in een ring van hoge wallen, direct bij de Reinaert- cultus betrokken ge weest. Zaterdag en zondag is het epos door de stad getrokken. Dui zenden zijn in levende lijve geconfronteerd met de figuren uit de aloude legende, duizen den, die zich reeds lang voordat de stoet zou vertrekken, hadden óp- gestéld langs de zon overgoten straten, op het idyllische Markt plein, waar raadhuis en basiliek zich scherp aftekenden in het helle middaglicht van deze stralende september dag, en bij de stads poorten. Het is een folkloris tische manifestatie van formaat geworden! Mensen uit tien Hulster buurtschapp moeten wel bijzondei nijver in de weer zijn geweest om de zovele episoden uit het Rei- naertverliaal op een dergelijke fascinerende ic\jze uit te beelden Dat is een woord van lof zeker waard, lof die dan vanzelfspre kend ook toekomt aan de beeldhouwer Jan Vaes uit Breda, die de dierenkoppen vervaar digde, aan mevrouw Wil Vaes, die voor de beschildering zorg. droeg, en aan het op tocht-comité, bestaande uit de heren W. P. A. Colsen, C. Vercaute- ren en C. Verdonschot uit Bergen op Zoom als artistiek adviseur. Samen met de men- nu de buurtschap. Kil hebben zij er voor gezorgd, dat de poor ters van Hulst (want eigenlijk moet men in deze oude veste toch spreken van poorters, en niet over burgers Reinaert, Ysengryn, de hen Coppe, Bruun de beer, Tibeert de kater en hoe ze verder allemaal heten mogen, aanschouwelijk voor gesteld kregen. Zij hebben het epos leven ingeblazen op een ma nier, die de toeschou wers direct heeft aan gesproken. Alle mogelijkheden, die het verhaal bood en dat waren er beslist veel zijn ook ten volle uitgebuit. Hulst heeft zijn bezoekers en zyn inwoners een kleu rig, boeiend kijkspel geboden, dat zonder twijfel uniek in den lande genoemd kan worden. Waarbij het z'n intieme oude straat jes, pleinen en gebou wen „om niet" als décor kan gebruiken en dat ook dankbaar heeft gedaan. Het is daar in Hulst zaterdag en zondag „een schoon feest" ge worden, waarbij zater dagavond als het wa re „en passant" de oude, uit 1792 dateren de ranke, bijzonder sierlijke Stadsmolen nu geheel gerestau reerd officieel is ge opend. Het was de echtgenote van de burgemeester, mevrouw Lockefeer. die deze feestelijke plechtigheid verricht te, waarna er op een houten plankier een „bal-champêtre" is ge houden, waarbij )i et opgewekt toeging. In de molen was een com. plete „Weinstube" in- gericht en van de eerste omgang af kon men zich verpozen in de romantische aan blik, die Hulst deze zo meravond bood. Hulst heeft zich thans wel officieel tot Rei naertstad gemaakt. Dat is dit afgelopen weekeinde wel overtui gend bewezen. (Op de foto: Reinaert uit de stoet (met de kippen waterseliapskringen leeft de over tuiging dat maatregelen tot op lossing van het vraagstuk der ho ge polderlasten gecompleteerd moeten worden met een regeling, die de hoge lasten, voortvloeiende uit de uitgaven ten dienste van de waterkeringen, bjnnen de draag kracht van de waterschappen houdt". Voorts ging de heer Dekker in op de bestrijding van de waterveront reiniging en verklaarde, dat het be trokken artikel van het reglement van politie voor de Zeeuwse water schappen deze zaak onvoldoende re gelt. Er zal een algemeen lozings verbod in het reglement moeten wor den opgenomen, zodat in vergun ningen voorwaarden ter voorkoming van dc verontreiniging kunnen wor den gesteld. Tenslotte ging de heer Dekker ia op de „zwakke plaatsen" in de zee weringen en de financiering daarvan. Hij meende dat de voorschotten van het rjjk tot 80 van de aannemings- som te laag zijn. ..Het vaststellen van de draagkracht is een moeilijke op gave, maar wij vertrouwen, dat do adviescommissie, die hiermede is be last, spoedig tot een verantwoord ad vies zal kunnen komen". Anderson speelde simultaan en won twaalf maal Ter gelegenheid van de opening van het damseizoen speelde de heer L. Anderson uit Goes een simultaan tegen 13 leden van de Goese damclub. Na ongeveer vijf kwartier spelen had hij 12 partijen gewonnen. Alleen de heer Van Dalen wist de simultaan- speler te kloppen. Waarom de last van ongezonde (en vaak lelijke) dikte nog langer met u meedragen? BonKorets geven u in enkele weken weer uw jeugdig slank figuur. Na de maaltijd een dragee met een slokje water - en u verliest ponden per week. BonKorets werken volgens het principe van dehydratie - eenvoudig en snel. Opgehoopt vet smelt weg, geen loomheid en verstop ping meer. Veroverende charme straalt van u af. U voelt u weer opgewekt en monter - een ander mens! Begin een nieuw leven - begin nog vandaag met BonKorets, ƒ3.30 per flacon. VERMAGERINGSDRAGEES VANDAAG. Middelburg Electro: „De naakte oor log" (14 j.) 19 en 21.15 uur; Schouw burg: „Onteerd" (18 j.); Molenwater: „Miniatuur Walcheren", 10—23 uur. Vlissingen Alhambra: „Carmen Jo nes" (is j.), 19 en 21 uur; Luxor: .Semiramis, courtisane van Baby- ion", 8 uur (18 j.).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2